urn )ART IlS DE MARSKRAMER. HE i BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ter, rtord.” Zaterdag 3 Augustus 1895. No. 0720. )AM. FEUILLETON. MIS dering alsPARA- 1RR0KKEN, ,e .ROBES, LEMDEN, SEN, KOU- g Extract fcCo. 34ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. BL0EM< leerlingen aanwezig, raclitwerk •telares. die (Wordt nroolfd.) ikman k Zoon ^■**2*22 gisteren ter in- het 4e reg. inf. g« formaat met EN. tost 35 Cent, ter inzage of ATERREÜS, WOLFF, Gouda, 'recht. Boskoop, ter. BIER. (Naar het Duitsch.) Mil INIIL «II RAM De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. zoen Bot toegevoegde verdediger, mr. i van jond met i, Gouden Medailles, -Diploma le en Cer- i Hygienic t blSm pakt da vb Een dame valt f op uit bet publiek. >Wil u uw vroeg de oppasser, met moeite zyn lachen be dwingend. Maar de heer was verdwenen. En de»geest van Buiksloot* peuzelde met innerlyk genoe gen de valsche snor op, die zoöeven nog de aandacht van alle Artis-bezoekera trok. Ze was zoo lang en zoo goed verzorgd Gisterenmiddag nam een 77-jarig man, D. H. genaamd, een klokje weg uit een kraam. Hij werd dadelyk achterhaald en in arrest ge bracht. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. duidelijker, dat wij elkaar al eens ontmoet hebben.” „Schei uit met dien onzin, Seifert, je weet, dat ik altijd oprecht met je gesproken heb, en dat zal ik nu ook doen. Je hebt my in New-York alles ont nomen, wat ik had, hoewel je wist, dat ik daardoor hulpeloozer in den vreemde zou staan dan de meeste anderen en //Een oogenblik,” viel Seifert hem dadelijk in de rede, //als u op die manier mijn arm geheugen wilt te hulp komen, dan geloof ik niet, dat het de beste is.” «Zoo, dan zal ik je wat anders zeggende New- Yorksche politie heeft van getuigen reeds de bewij zen van je schuld in handen, en zoodra ik het wil versta me goed zoodra ik het wil, wordt je op- gepakt; ziedaar! Maar gelukkig ben ik later in ;oede handen gekomen, en daarom heb ik er geen oogenblik meer aan gedacht, myn landgenoot in *t verderf te storten. Ik ben vrij goed op de hoogte met je machinaties in deze streken, ik ken je Ri- verhoüse en weet, wat daar zoo nu en dan gebeurt, maar dat alles wil ik vergeten en zelfs myne aan klacht te New-York onder een aannemelijk voor wendsel intrekken, als je mij nauwkeurige informa ties' omtrent je vriend Baker, Mr. Baker van Ala bama» wilt' verstrekken." Seffcwtjblios eene zware rookwolk voor zich uit en hernMi'ubodbedaard «HHrmeer ik uwe woorden overdenk, mijnheer von lielmstedt, des te verstandiger sohynen ze mij toe voor den man, dien gij daarbij voor oogen hebt, maar ik weet werkelijk niet, of ik die man wel ben. Ik had by voorbeeld een broeder te New-York, die sterk op my geleek pn die, geloof ik, omgang had Door de politie te Rotterdam is in een ver dacht huis aldaar aangehouden een minderjarige meid van Zevenhuizen. Deze is door genoemde politie alhier gebracht. De politie heelt haar aan de politie te Zevenhuizen overgeleverd. age. u tgevon- jft, het is het beste le vele en ligt. Het ELIJK rde borst- bruik der weldadige >iet en de ITHE be- hareuit- tapg^k in flacons met ge ons Han- htbank te Generaal Rompelman was •pectie van het onderdeel van alhier. GOD DA, 2 Augustus 1895. Bij de gisteren gehouden harddraverij van wege de Vereeniging Eendracht maakt Macht werd de eerste prys f 250.— behaald door Nobel en de 1 ste premie f 100. door Tabor V beiden van J. G. Matze te Mijdrecht, de 24e premie f 25.door Mirka van den h'-jer J. Steen te ’s Hage. Ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes is van de openbare en vele particuliere gebouwen de Vaderlandscbe driekleur uitgestoken. Het Handelsblad verhaalt een mooi geval Het was in Artis. Gebruik makende van den mooien zomerdag, waren vele Amsterdam mers en vreemdelingen den Dierentuin gaan bezoeken. Onder de wandelaars bevonden zich een dame en een heer, vreemdelingen schijn baar. De heer trok ieders aandacht door zijn merkwaardig lange en goed verzorgde snor. De vreemdelingen stonden voor de apenkooi, zij vonden het erg aardig de dieren met be schuitjes te voeren. De oppasser maakte hen opmerkzaam dat een heele groote aap, onder dan bijnaam van den «geest van Buiksloot bekend, niet te vertrouwen was en men zich niet te dicht bij het hek moest wagen. De heer stoorde zich hier echter niet aan de geest van Buiksloot zat heel stil boven in het hok, met een gezicht zoo onnoozel, alsof hij de QMohuld in persoon ware. Plotseling achynt nap iets ontdekt te hebben. Als een bk&floafjtraal springt hij naar beneden, beet en verdwynt er mede. Mft /van ontzetting van den heerde dame valt flauween homerisch gelach stijgt snor terug hebben, mynheer Aan het nieuwe programma van de Ryks hoogere burgerschool ontleenen wy de vol gende mededeelingen over het schooljaar 1894—95. By de opening der lessen, die na afloop van het onderzoek der nieuw ingeschrevenen en van de her-examens plaats had op Woensdag 5 September 1894, telde de school in het ge heel 101 leerlingen, waarvan 73 voor het vol ledig onderwijs. Zij waren over de klassen verdeeld als volgtle klasse 30, waarvan 22 het volledig onderwys volgden, 2e klasse 23, waaronder vier voor enkele lessen, 3e klasse 22, waarby zeven die slechts enkele lessen by woonden, 4e klasse 20, waaronder zeven voor enkele lessen waren ingeschreven, 5e klasse 6, waarvan twee voor enkele lessen. In den loop van het jaar verlieten zestien leerlingen de school, of wegens verandering in hunne be stemming óf wegens vertrek naar elders. Vijf nieuwe leerlingen werden gedurende dezen cursus van elders in verschillende klassen op genomen, zoodat de inrichting bezocht werd door 106 leerlingen, waaronder 27 meisjes. By de sluiting der lessen waren dos nog 90 leerlingen aanwezig, 30 in de le, 20 in de 2e, 19 in de 3e, 14 in de 4e en 7 in de 5e klasse. 88) Hoe zeer deze ontmoeting hem ook van verdere moeite ontsloeg, was hij er toch allerminst op voor bereid. Intusschen was hij het spoedig met zich zelf eens en trad zoo bedaard mogelijk binnen. Bui ten de spelers bij de twee biljarts bevonden zich maar enkele aandachtige courantenlezers in de zaal. Seifert stond met den rug naar Helmstedt toegekeerd en toekende de caramboles van zy'ne tegenpartij aan, Helmstedt tikte hem even op den schouder. Ah 1” riep de speler, zich omkeerend, alsof hij een goede kennis verwachtte, maar zoodra hij zyn landgenoot zag, staarden zijne oogen, alsof hij een spook was, en het bloed week uit zyn gelaat. z/MisterP” begon hij eindelijk met onvaste stem. «Helmstedt, if you please, Sir!” antwoordde deze lachend, «ken je my dan heelemaal niet meer, Sei fert P Zooals je ziet,” vervolgde hij in het Duitsch, «bergen en dalen ontmoeten elkander niet, maar menschen wel.” «Helmstedt vroeg de andere met grooten twyfel. «Ja, natuurlijk, wie anders, manP Ik ben blij, weer eens een ouden kennis te ontmoeten, maar hoor eens, ik vond het alles behalve amicaal van je, mij geen woord van je vertrek uit New-York te zeggen. Maar laat ik u in uwe party niet storen j als ze uit Te ’s Gravenhage is o. a. geëxamineerd voor de Engelsche taal, I. o., mej. C. M. W. Bos, alhier. Op 28 Februari jl. zond iemand uit Zeven huizen (bij Gouda) een brief met allerlei in- landsche postzegels aan den maarschalk graaf Yamagata, bevelhebber in Japan, met het verzoek hem eenige Japansche post zegels terug te zenden. Den 18sn Joni daar opvolgende verzond deze zyn naamkaartje uit Jokohama met eenige Japansche postzegels welke brief te Zevenhuizen den 21sten Juli aan zijn adres bezorgd werd. Op het naam- is, kunnen we wel verder babbelen en samen een flesch wyn of iets anders drinken.” «Wel, Sir,” antwoordde Seifert in het Engelsch en al zyn verlegenheid scheen verdwenen, „ik versta ook Duitsch, maar ik kan me werkelijk niet herinneren, u al eens gezien te hebben. Ik woon hier al jaren en heb maar heel kort te New-York vertoefd vergist u je niet in den persoon?” Helmstedt staarde den man een oogenblik verbluft aan zooveel brutaliteit had hij niet verwacht. „Je bent gek, Seifert,” zei hij ««fvolgens op scher pen toon, „ik zal nog een paar woorden Duitsch met je spreken, als je dat soms liever hebt dan En gelsch. Had ik kwaad tegen je in den zin, dan ware ik met een arrestatie-bevel in de hand ge komen, maar dat is nu het geval niet ik kom tot je als oude kennis en nog wel om je een dienst of gunst te verzoeken. Speel je nu eerlijk spel met mij, dan zal ik je schurkenstreek vergeten, maar verkies je dat niet, dan heb ik Engelsch spreken geleerd, Mijnheer Seifert.” «U redeneert zoo overtuigend, Mijnheer von Helm stedt,” antwoordde Seifert, zonder een spier van zijn fieltentronie te vertrekken, „dat er werkelijk iets in myn geheugen begint op te schemeren maar ex cuseer memyn tegenpartij wordt ongeduldig, ik ben direct tot uw dienst I” En zonder meer ging by krijten en, terwyl Helmstedt zich sigaren liet brengen en er eene opstak, eindigde zyn landgenoot de partij met een serie meesteratooten en plaatste zich naast Helmstedt op den divan. „Zooals ik de eer had op te merken,” hervatte hij, met het onverschilligste gezicht van de wereld, eene van Helmstedte sigaren opstekende, „hel wordt my a Van 9—11 Augustus geeft de Alg. Ned. Wielrydersbond, die thans ruim 6000 leden telt, te Dtrecht hare groote bondsfeeston en wedstryden. Tal van Nederlandsche en bui- tenlandsche wielryders zullen in die dagen te Utrecht vertoeven. De feesten bestaan uit boottochten; uitstapjes per wiel; concerten, enz-; terwyl de >Vereeniging t. b. van het Vreem delingenverkeer aan de bondsleden een con cert met vuurwerk aanbiedt in Tivoli De groote wedstryden waarby ook de kam pioenschappen van het vasteland van Europa, verreden zullen worden, hebben Zaterdags en Zondags plaats op het sport-terrein. Eergisteren werd van de werf de Toekomst onder directie van den beer P. E. Bredero, te Ouderkerk a/d IJsel te water gelaten een ijzeren Ry aschip, groot 300 last, voor rekening van den heer J. Rossmüller te Vörde. Gebouwd door den bouwmeeeter L- Van Duijvendyk, voldoet het schip aan alle eischen des tijde eu is het een waar pronkstuk in de vloot der Rynschepen. Onmiddelyk daarna werd de kiel gelegd voor een dito schip, groot ongeveer 600 last, voor rekening van de hoeren A. en E. Haubrich te Rotterdam. Naar aanleiding van de inbraak bij den Heer A. Wartena verzoekt de Commissaris van Politie te Gouda, opsporing en aanhou ding van een persoon die heeft opgegeven Jo hannes Jansen te heeten, oud ongeveer 25 jaar, tamelyk lang en schraal, met donkeren knevel en een donker uitzicht. Hy is als heer gekleed met grijze sportpet, donker grijze colbertjas en bruin gestreepte pantalon, droeg een staande boord en groen gestreepte pan toffels. De eerste voorstelling in het theater van Gebr. van Lier bad gisterenavond plaats. In deze eerste voorstelling trad als gast op Mevr. Julia van LierCuypers, die de titelrol ver vulde in de Bedelaarster, drama in 5 bedryven. Wy kunnen niets anders dan met lof over deze voorstelling spreken. De verschillende rollen waren in goede handen, Margaretha vervulde haren niet gemakkelyken rol op uit stekende wyze en vooral in het laatste bedrijf, by de ontknooping, ontlokte zij door haar ge voelvol spel aan menigeen edn traande haar geschonken bouquetten waren dan ook wel verdiend. De heer Verhagen, als Jan Paul Berghen, was eveneens uitstekend. Vooral dienen wij nog melding te maken van de kleine Marie, dochter van Jean Paul en Momaretba, de jongej. Braakensiek. Het was aandoénlijk en tevens een kind eigen, toen het telkens haren vader vroeg naar hare afwezige moeder en daarvoor des avonds bad. Het was evenwel jammer dat de schouwburg niet beter bezocht was. kaartje stond op de eene zyde »Le Maréchal comte Yamagata en aan de keerzyde Japansch schrift, dat natuurlyk onleesbaar was voor hem, die het in ontvangst kreeg. met zekeren Mr. Baker.” „Zeg liever, dat je my die informaties niet wilt geven, dan dat je my beliegt. Ik verzeker je, dat niemand zal weten, uit welke bron ik geput heb.” «Enfin,” besloot Seifert, de asch van zijne sigaar wegnippend, „zeg dan maar eens, wat u wilt weten; kan ik er een antwoord op geven, dan zal ik het niet laten, want beleefd ben ik.” „Goed, Seifert. Vanwaar is die Mr. Baker af komstig wat weet je van zijne positie en in welke verhouding staan jelui tot elkatlr Als je mij die drie vragen beantwoordt, trek ik mijne aanklacht in en vergeet je misdaad en desnoods je zelf ook.” „Ik moet u eerlijk bekennen, mynheer von Helm stedt, dat de beantwoording van dergelijke vragen mij om honderd redenen onmogelijk is. De eerste daarvan is, dat ik zelf niets nauwkeurigs van dien man weet en de negen en negentig andere zult u mij zeker wel schenken.” Helmstedt zag zijn landgenoot een oogenblik scherp aan en stond op. „Wel, Sir,” sprak hij koel, „u wilt niet ten goede, dan zullen wij het anders probeerep I” Hy zette ijlings zyn hoed op en ging, zonder meer naar Seifert om te zien, naar de deur. Er lag geene berekening in die beweging, want tegenover zoo’n geslepen spits boef gevoelde lielmstedt zich te zwak, en hy be greep, dat hy de hulp van de politie noodig zou hebben, om Seifert tot rede te brengen. Seiferts oog volgde hem een oogenblik in gespan nen verwachting. August Lehr, de Duitsche wielryder, die door zyne landgenooten onoverwinnelijk werd beschouwd, is te Luik geslagen door den be kenden Protin. De wedstryd ging om tienduizend francs. Bij den eersten »heat< werd Lehr geslagen met een half wiel; bij den tweeden heat op eene baan van vyfdnizend Meter, bleef Lehr niet minder dan twee wiellengten achter. Tyd 4 min. 21 sec. Lehr heeft een nieuwen wedstryd voorge steld. Ook staat er een match in ’t zicht tue- schen Banker (Amerika), Eden, Protin en Lehr. Met den excursietrein van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zyn gisteren aange bracht 418 reizigers voor Arnhem, 343 voor Nymegen en 240 voor de stations tot en mei Zatfen. Voor de Amsierdamsche rechtbank stonden gisteren weder eenige personen terecht wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche geld stukken, ryksdaalders, guldens en kwartjes. De hoofdschuldige, een recidivist, Bot genaamd, had de valsche munt met behulp van gipsen matrijzen vervaardigd en een paar vrienden hadden de uitgifte beproefd, onder anderen eenmaal aan het buffet van >Plancius,< toen daar een tooneelatuk werd vertoond. Als stukksn van overtuiging waren degips- vormen en een zinken plaat, waarop gipsaf drukken, aanwezig. Onderscheidene getuigen werden gehoord, o.a. de verhuurder van het perceel, waar Bot zyne werkplaats bad gevestigd, en die ook al met valsch geld was betaald. Maar de meest be zwarende getuige was een zekere Boersma, een gevangene. Deze was in hei Huis van be waring Bot’s buurman geweest. De wand, die de beide cellen scheidt, had de beide heeren niet belet met elkander te keuvelen. En zoo had Bot aan Boersma omstandig verhaald, wat hy had uitgevoerd en hoe hy in den val was geloopen. De aan F Jolles, verzette zich tegen het verhoeren Boersma onder cede, daar deze tot eene ge vangenisstraf van drie jaren was veroordeeld. 8

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1