ILIII DE MARSKRAMER. rz. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 6730. Donderdag 8 Augustus 1895. wegen. 1. ten? I FEUILLETON. l>J n n. len, door aidde 34ste Jaargang. van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. ver de wer- er resp. national .tion ae enz. Helmstedt durfde het niet rvsrslag dsr i terug. houders van n de eerste 188®, Art. Amster- jrfcatie ker van De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. weer genisstraf. (Naar Het Duitacli.) 1.01 INIlli COURANT? Te ’s-Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsche taal, 1. o. mej. J. C. Hoo- gendyk, van Gouda. oud Beek en moedwilligen Te circa zoodat het kind dermate gewond werd, dat het kort daarna overleed. zetten, marskramer nog toe duister was en kennen i, die in de rde vestigen geworden is tegen vrou- eft gemaakt jerking van en’oudigste erd aange- l te verdriu- liohaam en worden ee >r vreeseyko weid. Dan m, oorsuizeu ziekte. Al enuwziek en De minister van oorlog heeft te kennen gegeven, op het verzoek van de militaire wiel rijders die gedurende de troepen manoeuvres by het leger worden ingedeeld, om gedurende dien diensttijd met revolver ot karabyn te worden gewapend, dat hy die bewapening vooralsnog niet noodig acht. ▼oor de betrekking van leeraar in de Grieksche en Latynsche taal- en letterkunde lo. C. Brakman, candidaat in de klassieke letteren, tijdelijk leeraar aan het gymnasium te 's-Graveuhage 2o. E. B. Koster, doctor in de klassieke letteren, leeraar aan het gymnasium te Den* tichem 3o. R. K. Boekmeyer, doctor in de klas sieke letteren, leeraar aan het gymnasium te Gouda. Verder wordt voorgesteld dr. Th. P. H. van Aalst, leeraar aan bet gymnasium, tot con rector Amerika ondervoeden bad. Sarah riep hem aan het ontbyt, waar Elliot hom vertelde, dat de ladies onverwachts eene lieve uit- noodiging ontvangen hadden. Wanneer zij terug kwamen, zei hij niet, en Helmstedt durfde het ziet te vragen. kantoorboeken. De Stet. (no. 183) bevat de statuten der VereenigingGoudscha Timmerliedenvereeni- ging Recht en Plicht c te Gouda. en zich meteen vóór de terugkomst Het door aanvaring gezonken stoomschip Estafette is door dep aannemer A. J. Smit aldaar gelichtde lading is opgeslagen aan de Maaskade en de stoomboot dryvende aan de werf van de heeren J. K. Smit te Krimpen a/d Lek om gerepareerd te worden. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. oen nieuweu weg, die het paard van zelf volgde, en eerst toen hij op een gesloten traliehek stuitte, be merkte Helmstedt tot zijn schrik, dat hij zoo min op den weg als op z’n paard gelet had. Hij keek om zich heen en zag mets dan bosch en omheinde velden. Wrevelig over zijne droomerigheid, draafde bij terug, doch na een korte rit splitste de weg zich in drie armen, en Helmstedt hield zijn paard in, niet wetende welke koers hij zou nemen. Ergens kom ik bepaald I" bromde hij en sloeg den weg in, die in de richting van Oaklea scheen te loopen. Zoo had hij, scherp uitkijkend, een kwartiertje door gereden, toen hem een neger te paard tegenkwam, wien hij dadelijk naar den juisten weg vroeg. „Wel, Sir, u draait Oaklea bijna den rug toe," antwoordde deze, „als u met mij door dat kreupel hout wilt rijden, zal ik u den weg naar Oaklea wyzen.” Helmstedt volgde den zwarte, wiens beleefde be reidvaardigheid hem inwendig goeddeed, en weder op het vrije veld gekomen, ontving hy eene les in aardrijkskunde en Neger-Engelsch, waaruit hond noch kat kon wijs worden, maar Helmstedt gaf den vrien- delijken topograaf een «half shilling” en volgde de richting die ’s mans armen hom ingeprent hadden, Het was al by na middag, toen hy te Oaklea terug kwam, maar dat kleine uitstapje had hem zyne zelf controle teruggegeven hy was nu kalm en kon na den eten zijn werk met ernst ter hand nemen. (JPorit vervolgd). aan bet gymnasium, tot te benoemen. Naar het >Utr, Dbl.< verneemt, is door de »Ned. Handelareizigers-vereeniging« te Rotterdam de polis-verzekering tegen inva liditeit en ongelukken bij de Eerste Ned. Verzekering-maatschappy opgezegd, om van 1 Augustos de risico zelve te loopen. 85) Wat zou hij dan P Elke waarschuwing van zijn kant zonder voldoende bewijzen, ware bij den gege ven stand van zaken onzin dus geduld tot nieuw jaar, anders zat er voorloopig niet op. Allereerst dus het meisje moed ingesproken, om voor eventueel geval tegenstand te kunnen bieden. Morgen, dacht Helmstedt, zou er wel eene gelegenheid komen, om haar het noodige te zeggen. En nu nam hij weer het papier ter hand, staarde in verrukking naar die aardige, vlugge lettertjes, en maakte eene beweging, alsof hij ze aan zijn mond wilde brengen, maar hal verwege hield hij op en zei «Wees geen zot, August, in deze tuin bloeien geene rozen voor jou.” Langzaam vouwde hij het papier op en opende zyn koffer. «Maar ik kan haar toch in mijn hart dragon, al mag zij het zelve niet weten I” stoof hij op en drukte het papier hartstpchteijk aan zyne lippen. «Goede nacht Ellen, reken gerust op my I” Toen Helmstedt den volgenden morgen ontwaakte, begreep hij een sohoonen droom gehad te hebben, waaraan de herinnering van den vorigen avond plot seling een einde maakte. Snel wierp hij zich in de kleeren, om Ellen misschien alleen aan het ontbyt te vinden. De afdeeling Arnhem van den R. K. Volks bond zal weldra een eigen gebouw krygen. Een geldleening van f 25,000 zal daarvoor worden aangegaan. Als een curiositeit wordt gemeld, dat in een Franschen gids o. a. omtrent Groningen wordt aangeteekend, dat bet telegraafkantoor gelegen is achter de Martinikerk in een straatje ge naamd Stapvoetsryden;' Spykenisse geraakte een knaapje van 2 jaar spelende onder een melkwagen, de wielen over het hoofdje gingen en Door curatoren van het gymnasium te 's-Gravenhage is den Raad de volgende aan- bevelingslyst aangeboden van benoembaren van Raai te, meende onvermijdelijk was daar de gebleken aanwijzingen niet konden dienen om daarop eene veroordeeling uit te spreken. Eene warme, nevelige lucht omving hem, zoodra hij door de achterdeur naar buiten trad, het was een dier snelle temperatuursveranderingen, die ner gens zoo sterk als in Amerika optreden. De ont bladerden boomen en struiken doemden als spook gestalten voor Helmstedt op, en zijne zalige stemming werd dadelijk bedorven. Langzaam liep hij om het landhuis heen en overdacht de zonderlinge positie, waarin hij geraakt was. De vrouw van den huize, die aan het hoofd van het departement //familiezaken» scheen te staan, was nu reeds tegen den «buitenlander* ingenomen, in welke mate was hem nog niet bekend Elliot met al zyne uiterlyke bonhommie beschouwde hem maar als den huurling; en tusschen die twee Ellen, die zich aan hem vastklemde en op zijne hulp tegen hare eigen ouders rekende. En al slaagde hy er nu eens in, Bakers knoeierijen aan het licht te brengen, dan kwam hij toch van dat oogenblik af tot Ellen in eene scheeve verhouding, en werd zijne positie in de familie onhoudbaar. Enfin, wat moest, dat moest, in het uiterste geval was hy niet aan deze betrekking gebonden, en dan kon hij ten minste eene aangename herinne ring meenemen. Toen hij de hoek omsloeg, zag hij eene koets by do voordeur staan met Dick op den bok en Sarah by het geopende portier, terwijl juist Elliot met vrouw en dochter van het portico afdaalde, beide in het rijtuig tilde en hem een vluchtigen «good bye I” toewenkte. En daar reden zij heen. Helmstedt ging naar zijne kamer terug; hij had Ellen’s gezicht niet eens gezien, en toen hij zich mismoedig in zijne stoel neerliet, overviel hem een gevoel van eenzaamheid, sooals hy er nog geen in GOD DA, 7 Augustus 1895. De Commiasaris van politie te Gouda ver zoekt te wordeu bekend gemaakt met de namen der twee mannen, die op Zondag 28 Juli jl. morgens omstreeks 10 uur op de Spoorstraat te Gouda van een persoon 4 boekwerken in prachtbanden kochten. De koopsom zal gaarne worden vergoed. Te Dtrecht is naar het Huis van bewaring overgebracht de kapl.-kwartierm. N. II. M. van A., van het le reg. vest.-art., beschuldigd van valschheid in zyne administratiehy zal deswege voor den krygsraad te Arnhem te rechtstaan. Gisterenavond ging in de Schouwburg Van Lier een ouderwetsch stuk van Dennery, dat wy ons herinnerden jaren geleden reeds ge zien te hebben, maar dat nog altijd aantrek kingskracht blykt uit te oefenen op het groote publiek. Althans de talrijke toeschouwers gingen blijkbaar voldaan huiswaarts en slikte de onwaarschijnlijkheden en onmogelyke toe standen ter wille van bet inderdaad goede spel der vertooners. Mevr. Julia Van LierCuypers vervulde de hoofdrol met haar gewoon talent, terwyl de heer Bigot de dankbare rol van den Engelsch- man Sir Drake goed typeerde. De dames de la Mar—Kley, Kinsbergen Rentmeester en AndréMeeuwissen benevens de heeren Mal herbe en Delmonte verdienen een woord van lof. In één woord de voorstelling slaagde goed door het verdienstelijk samenspel der acteurs. Hedenavond als afscheidsvoorstelling Roze Kate, waarin wy vroeger reeds Mevr. Van Lier—Cuypers zagen optreden. De rechtbank te Rotterdam behandelde giste- rén de volgende zaken: In de eerste plaats had zich te verantwoorden G. v. d. 8., oud 51 jaren, schoenmaker, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Rot- Men schrjjft uit Utrecht De Duitscher M., die hier in de vorige maand zooveel ontsteltenis veroorzaakte door bet lossen van revolverschoten op onderschei dene personen, van welke hij er een verwondde en die toen na veel moeite in hechtenis werd genomen, is thans weder op vrije voeten ge steld, omdat de rechtbank geene termen vond hem langer in verzekerde bewaring te houden. Eene vervolging wegens de gepleegde feiten zal echter tegen hem worden ingesteld. De arrondissements-rechtbank te 's-Herto gen bosch veroordeelde gister M. B. 50 jaar, landbouwer, geboren te wonende te Vlymen, wegens doodslag op zyn vrouw, die hy met een ge had neergeschoten, tot 12 jaar gevan- tusschen bekl. en den mishandelde, waarop bovenstaande mishandeling plaats had. De 2e bekl. ontkent echterhy zou niets gedaan hebben. Het O. M. achtte voldoende bewezen het ten laste gelegde en eischte ieders veroordee ling tot eene maand gevangenisstraf J. v. R., 28 jaar, arbeider te Reeuwyk, werd beklaagd van in Mei 1892 te Lange Ruigeweide twee aan W. H. toebehoorende palingfuiken te hebben weggenomen. De benadeelde herkent de beide in Judicio aanwezige fuiken als zyn eigendom, die met een groot aantal anderen op bewusten tijd in het vischwater »de groote Wieringen< waren uitgezet geweest. Ook dien» zoon herkent de beide fuiken als het eigendom van zyn vader. Beide get. herkennen die aan de door hen opgegeven kenteekenen en aan het merk dat zich daaraan bevindt, dat zij echter geheim wenschen te houden. Aan twee veldwachters had bekl. gezegd de fuiken 3 a 4 jaar geleden zelf te hebben gebreid. Ter terechtzitting ontkende bekl. dit, bewe rende de fuiken in het voorjaar van 1892 te hebben gekocht van zekere persoon, die echter blykt overleden te zyn. Het O. M. achtte de gebleken aanwyzingen voldoende om bekl.’s schuld aan te nemen aan het hem ten laste gelegde, en eischte dien» veroordeeling tot drie maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Jos dat in deze eene vrijspraak terdam. Beklaagde, reeds vroeger wegens op lichting tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, werd beschuldigd van op den 3 Juli 1895, te Haastrecht, met het oogmerk om zich wederrechtelyk te bevoordeelen, P. C. O., wed. A. U. te hebben bewogen tot de afgifte van vijf ryksdaalders, door zich valschelyk uitgevende voor opzichter bij den waterstaat, bij haar eene vrye kamer te huren met den kost tegen f 10 per week, zeggende dat hij een vrye kamer hebben moest om zyn boek aan den ingenieur van den waterstaat te kunnen voor leggen, als deze hem bezocht, haar mede te deelen dat hij 19 maanden te Haastrecht bly- ven moest, daar werk had aan den IJssel en belast was met de vernieuwing van eene brug, dat zyne koffers nog aan het station te Gouda stonden, dat deze voor hem moesten worden afgehaald en naar hare woning gebracht, dat hij reeds vier man aan het werk had even buiten Haastrecht, dat bij die wilde opzoeken en daarvoor geld noodig bad, alle welke op gaven in strijd waren met de waarheid. Beklaagde bekende alle bovenstaande opgaven en nog veel meer andere gebezigd te hebben om zich in het bezit van geld te stellen, volgens zyn zeggen om daarvoor schoenwerk te koopen met de bedoeling om dit in den avond van dien dag terug te geven. De wed. wilde hem oanvankelyk 2 ryks daalders geven, doch daar hij dit wat weinig vond, had zy er nog 3 bygedaan. Hy be weert niet in staat geweest te zyn tot terug gave van het geleende geld, daar hij te vroeg is gearresteerd. Het aan bekl. ten laste gelegde feit werd bewezen door de verklaringen der gehoorde getuigen. Tegen bekl. die bij verschillende vonnissen te zamen reeds tot ongeveer elf jaar gevange nisstraf is veroordeeld, werd door het O. M. twee jaar gevangenisstraf gevorderd. De toegevoegde verdediger mr. J. Hane- graaff refereerde zich aan ’s rechters oordeel. Vervolgens stonden terecht I. B., 21 jaar, los werkman te Rotterdam, en A. D., 36 jaar, arbeider te Nieuwerkerk a/d IJsel. Zij zouden op 14 Februari jl., op het ys onder de gemeente Zevenhuizen, te zamen en in vereeniging G. v. d. D. hebben mishandeld, de le door hem moedwillig aan te grypen, hevig te slaan en bloedend te verwonden, de 2e door hem tegelijkertijd gewelddadig bij den nek vast te houden en moedwillig te schoppen. Uit de behandeling dezer zaak bleek dat de zuster van den eersten beklaagde verkeering had met den mishandelde, waar die beklaagde tegen was. Bij gelegenheid van het schoon- rijden op genoemden datum ontstond er ruzie Na geëindigd ontbijt verzocht Helmstedt Elliot’s kantoorboeken. Hij wilde bard werken, om zich alle lastige gedachten voorloopig uit het hoofd te L’_ van den licht te verschaffen in hetgeen hem tot weldra zat hij vooreen stapel ongeordende papieren op zijne kamer. Hij begon te sorteeren, doorlas brieven en nota's, maar zonderling, als hij een ding driemaal gelezen had, wist hij nog niet, waarvan eigenlijk sprake was. Zijne gedachten waren- overal en nergens, en hoe meer bij zich tot attentie wilde dwingen, des te zenuwachtiger en verstrooider werd hy, tot hij ein delijk met een vloek van zijn stoel opsprong. Woest ontsloot hij de koffer en haalde Ellen’s briefje er uit maar eer hij het ontvouwen had, legde hij het er weer in. //Olie in ’t vuur!” mompelde hij en zette zich weer aan den arbeid. Maar geen vyf minuten later, sprong hij weer overeind, greep zijn hoed en ging zijn paard zadelen. Eerst wilde hij de plantage maar een» rondrijden, doch zonder erg kwam hij op denzelfden weg, dien hij den vorigen dag met Ellen langs gereden was. Hij reed verder en zag weldra in de verte het witte landhuis van Mr. Morton door den nevel blinken, maar de gedachte aan Pau line Peter» en hunne eerste ontmoeting was niet in staat zyn humeur te verbeteren. Hij reed van de straatweg af, dwars door een stoppelveld en bereikte

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1