,E DE HARSKRAMER. BINNENLAND. z. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 21 Augustus 1895. 34ste Jaargang. No. 6741. i j enève EM. FBVILLETOX. en, ten. 1 Tweede-Penningmeester de heer J. Zwart Pz. iralag dar {Wordt vervolgd.) >or raidde i, over taak en De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. twee Terwyl ooghenblick sal verloeren gaen. Dortse Poorte. daer door HH. of nooit En, Sir, de {Naar het Duittch.) GOÏDSCHE WIIIIAM en streek was daar me,” zei bij, uders van de eerste «De Ze- voorko- is, kennis re oorzaken en. Biologische op ons ze- s, dat zoo- eeskundige iel ij ken itigheid ijn, mi- >gewon- unelijke zieken, 9 gevolgen Spraak- de ge- re, par- leugen, :undige den, als vingen lder-of kregen; eroerte n, wegens sldheid duhe- oor de rhoofd, handen igenoemde nbleek- e meisjes, ten, die de reactie angeraden all.^n, dat Voorzitter de heer P. Krygamau; Onder voorzitter de heer J. IJpelaar Je.; Eerste- Secretaris de heer W. J. v. d. Kasteelen Tweede- Secretaris de heer J. OuderkerkEerste-Pen- ningmeester de heer B. W. v. d. Pavoordt >Oud-Holl. Nieust.* schrijft >Naer men al de werelt doet gelooven, sal onse Stadt dese weeck de hooghe eer te beurte vallen van eene blyde Inkotnste van H.M, Ko- ninghin Wilhelmina ende H.M. de Koninghinne Regente der Nederlanden. En hoewel daor af noch geene officieele tydinghe gekoomen is, so heeft toch ons lofielyck Stads-Bestunr, op alles gevat, reeds maetregelen genomen so dat, so deze heughlycke tydingh waerheydt moght blycken, de goede orde by sulck hoogb besoek geen So blyft de jfdsteeg 1. irug F 22' als het ging, blij, dat ik ten minste geen vrouwen jeremiades aan te hooren had. Mijne vrouw was al menig jaartje dood, en mijne dochter Esther was een meisje, zooals er niet alle dagen geboren wor den schoon, als hare moeder geweest was in hare jonge jaren en met een wil, zoo sterk, dat zij hare oogen blind gewerkt zou hebben, als dat voor ons onderhoud noodig geweest ware, zonder er een zuur gezicht om te zetten. Mijne zaakjes begonnen al weer te marcheeren en ik kreeg weer crediet, toen op een kwaden dag een fijn heer in mijn huis kwam en eene nauwkeurige opgave verlangde van hetgeen ik bij het faillissement aan een der zuidelyke huizen verloren had. Hij stelde zich als lid van die firma voor, drukte zijne deelneming met mijn ongeluk uit, en verzekerde mij, dat hij zijn best zou doen, om mij als hoofd- schuldeischer althans een deel van mijn geld terug te bezorgen. Ik had geen reden, dien gentleman van kwade trouw te verdenken, want wat kon hy nu nog bij mij zoeken Ik was nu immers arm en mijne kennissen verzekerden mij, dat zij hem vroeger als deelhebber in een zaak gekend hadden. Zoo dacht ik er geen kwaad van, toen hij nog eens een keer of wat bij ons aankwam en met Esther hier of daar heenging, om het arme kind weer eens wat te laten genieten, en nog dacht ik geen kwaad, toen hij een heelen tijd wegbleef. Maar mijne mooie Esther werd stil en verloor hare frissche kleur. Doch, Mr. Helmstedt, /zij klaagde niet, het goede kind, en nog had ik geqwjvwmoeden Hier kwam de oude man jle tranen in do oogen *n tMA.OAn Qi M «imz. AW ïr een brief van haar op de tafel ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Esther werd stil en p Doch, Mr. Helmstedt' kind, en nog had ik gei Hier kwam de oude mi. «Op ’n morgen, Sir, was Esther weg en ik vond een brief van haar op de tafel en daarin stond, dat Te Keulen is Zaterdag, den eersten dag der internationale wielrijderswedrennen, uitgeschre- ven door den Deutsche Radfahrer-Bund en de International Cyclists’ Association,* het Myl-professional-kampioenschap 1 gewonnen door Protin, van Luik. No. 2 was Banker, van New-York, en no. 3 Haet, van Brussel. In de sNationaliteitsreno/flA voor amateurs, over 10 K.M., was Nederlapd/vektegenwoordigd door Scheltema Beduin, Wii>è»en, Rademaker en Eden. De laatste werd «steeleen schitterende eindspurt no. 1. Holland was met 9 punten het bestdan volgden Engeland en België met 11, Duitschland met 14 en Denemarken met 15. Zondag Te Schiedam waren zondagavond laat op de Koemarkt en in de Tuinlaan, een aantal pol derwerkers onderling vechtende en twistende, zoodat zy van tijd tot tyd over de straat rolden. Doordien zij niet naar de raad van de politie wilden luisteren, werd tot arrestatie van een der belhamels overgegaan om echter van dezen meester te blijven moest zij van de sabels gebruik maken, waardoor een der verzetplegers aan het hoofd werd verwond en mede ingere kend. De geneesheer Rutshy verbond den ver wonde. Commissarissen de hh. J. H. Kok, Th. Peeters, J. L. Jaspers, H. A. C. Brinkman, L. Jaspers en A. X Lafeber. OnMrent definitieve plannen wordt later be slist,Maar dit afhangt van het bedrag waarvoor getekend zal worden. De Commissie zal nog deze week rondgaan. Zondag won Eden het mij 1-amateur-wereld kampioenschap.De Deen Ingeman Petersen was no. 2 en de Duitacher Schaaffman no. 3. Het >100 K.M. professional-kampioenschap* werd door Michael (Engeland) gewonnen, in 2 n. 24 min. 584/s sec. No. 2 was Luyten (Antwerpen)Hans Hoffman (München) no. 3. In de Oude Plantage te Rotterdam is Don derdag in den laten avond een vryend paartje door twee aankomenden jongens overvallen, een banner den vrijer aanviel, wierp de ander zich op het meisje en ontroofde haar Door eenige leden van de afdeeling Veen huizen van den Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren is opgerioht eene schiet- vereeniging onder den naam van Generaal van den Bosch. Dick en Cesar zochten hun heil in de keuken en weldra zaten de drie anderen zóó gemakkelijk by bet vroolyk brandend haardvuur, als stoelen met houten zittingen dat veroorloven. Op Elliot scheen de warmte snel haren invloed uit te oefenen, althans hij trok zijn stoel naast een tafeltje, legde de hand onder het hoofd, en vergat de zorgen des levens. De beide anderen staarden in de vlammen, ieder met zijn eigen gedachten bezig. «Stop, Izakl” begon Helmstedt eindelijk het hoofd opheffend, «dat mymeren helpt geen zier, en brengt u nog maar verder van de wys.” Langzaam richtte de grysaard zich op zich met de hand over het gelaat. «Ik even met mijn gedachten in het verledei «wat kunnen wij menschjes met al ons verstand en^ al onze moeite toch weinig veranderen aan de dingen, die toch gebeuren moeten I Ten slotte zijn wij niets meer dan getallen in de groote wereldrekening. Ik heb u eens van mijn zwager verteld, Sir, die door zijne handelsbetrekkingen in het Zuiden te gronde ging die zwager was ik zelf. Enfin, bankroet gaan kan den besten gebeuren en is in Amerika zoo’n groote schande niet dus begon ik mij zelf weer op de been te helpen, zoo goed en zoo kwaad een gouden halskettinkje met dito medaillon. Op het hulpgeroep van de beroofde schoot een werkman toe, waarop de aanranders de vlucht namen. De heer Van Malsee zegt het Utrechtsch Dagblad* verdedigt hier een uitmuntend beginsel, dat een paar jaren geleden, op de algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnyver- heid te Enschedé, ook werd verdedigd door een lid der onlangs ingestelde Staatscommissie den heer D. W. Stork. Maar op een gewichtig punt zal hierby moeten worden gelet. Vpor reeds min of meer bejaarde werklieden 'zal op deze wijze geen voldoend pensioen te verkrijgen zijn. Voor dezen by wijze van overgangsmaatregel een bjjdrage van Staatwege te verleenen, verdient o. i. zeer ernstige overweging. die fijne gentlemen haar bekoord, verleid en verlaten had, dat zy hare schande niet langer verbergen kon en daarin den dood zocht, waar hij te vinden was. Een paar uur later werd mijn Esther dood uit de North-River opgehaald.” Izak veegde met den rug zijner breede hand zijne tranen weg. «Na dien tyd,” vervolgde hy, «kreeg ik zenuw koortsen en werd ik naar het gasthuis gebracht, waar ik het heel goed had, en vreemden namen myn zusterszoon, die by ons woont, in hun huis op. Toen ik als gezond ontslagen werd, was mijne zaak verloopen, mijn waren gerechtelijk verkocht, om do loopende rekeningen te dekken en mijn winkel in andere handen. Ik vond zoo goed als niets terug; de man van Alabama had mij alles ontnomen, mijn vermogen, mijn zaak en myn eenig kind! O, Mr. Helmstedt kunt u je voorstolleb, wat ik gevoelde, toen ik voor het leege huis stond? Dan begrijpt u, dat ik een duren eed zwoor, heel Amerika door te trekken, tot ik dien adder den kop vermorseld zou hebben. Maar de zorg voor bet dagelijksch brood leerde my heel gauw, wat ik eerst doen moest,” ging de marskramer na een blik op den slapenden Elliot wat zachter voort, «het was toen de tijd, dat de groote New-Yorksche huizen kolosale sommen bij de Zuidelyke staten «e kort kwamen, waardoor zij genoodzaakt werden eene controle over de plantages en ondernemingen in die staten in te stellen. En toen ik bij myne voormalige handelsvrienden rondging, welke kansen ik nog had, om in mijn levensonderhoud te voorzien, kreeg ik de opdracht, waarmee de Heere God mij een middel in de hand scheen te geven om het slag van mensohen, die mij 189, Art. imster- MM. sullen in koomen, geslooten tot na afloop der Pleghtigheyd. Passen, van wat aert ook. syn voor dien dagh van geen waerde, doch sullen afzonderlycke Caerten met noodigingh ten Feest gesonden werden, oock aen maeckers van Nieumaeren. Oock sullen enckele Passen verkoght worden voor een gulden de pas dogh slegbts so langh het Stadts Bestuur sulx goet vint te doen. De Stadt sal voor dese geleegentheydt verdeelt syn, in ses wycken en sal een yeghelyck sig niet anders moghen ophouden dan in de wyck, dewelcke op zyn Pas staet vermeit: so hy ergens anders wert aengetrofien, sal hy terstont werden uyt ge- lydt. Op een aen gegeeven tydt, door de Re- geeringhe vast te stellen, wort ook de Nim- meegse Poorte geslooten. In geen gheval is het getolereert met de Suite van HÉ. MM, mee te loopen of oock maer van syn plaets te gaen. Bewoonders en kneghts sullen sig in hunne huyzen op houden, hun dagelyx werek doende. En hoopen wy dat een yeder hem sal draghen als een goed ende ordelyck Poorter van Oud-Hollant betamelyck is.« De Koninginnen worden Vrydag a. s. ter tentoonstelling verwacht. HH. MM. zullen waarachynlyk te 2 uur aankomen op de terreinen. Het U. 0. zal de toegangsprijs voor dien dag op drie tickets bepalen, om gedrang en gedraaf te voorkomen. Ook het comité voor Oud-Holland zal bij zondere maatregelen nemen en slechts een be perkt aantal personen tegen f 1.toelaten. Het Vendel zal exerceeren en nu zullen bur gemeester en schepenen zich naar men zegt toch in Oud-Hollandsche kleedy ver- toonen. Zaterdagavond brandde de kapitale boeren plaats, gelegen aan de Groote Sloot in de Zjjpe en bewoond door den heer A. Kroon, tot den grond af. Alleen eenige landbouwwerktuigen werden gered. Nog belangryker was de brand, die Zondag de weeshuisplaats met het daaraan belendende algemeen weeshuis, mede gelegen aan de Groote Sloot in de Zype, in asch legde. Slechts enkele voorwerpen van historische waarde, benevens de monumentale poort bleven gespaard. Het weeshuis dagteekende van 1628. De gebouwen en de landerijen, groot ruim 35 hectare, werden bij testament van mr. Quiryn van Stryen, burgemeester van Amsterdam, en zyne echtgenoote vrouwe Cornelia van Raam- beeck, dd. 5 April 1697 geschonken aan het polderbestuur van de Zype, op voorwaarde dat zy altoos zoude zyn ten voordeele van het weeshuis en twee hoofdingelanden zitting zou den hebben in het bestuur. By beide branden was alles verzekerd. Hooibroei wordt als oorzaak genoemd. ongelukkig gemaakt hadden, door een streng toezicht te straffen. Bij gelegenheid vernam ik, dat de man die mij het laatste ontnomen had, ziek vaak in New- York ophield, doch ik had voorloopig mijn moord plannen tegen hem opgegeven, ik wilde mijne han den rein houden van zyn bloed en hom in zijn eigen strikken laten vastloopen. En die man, Sir, was nu Mr. Baker van Alabama. Ik heb lang, lang ge wacht en hem nooit uit het oog verloren, nu eens ontmoette ik hem in New-York, dan weer builen. Overal zag hij over mij heen, alsof hij mij nooit ge kend had. Eindelijk vond ik hem op mijn kwar- taals-inspectiereis hier in onze streek, terwyl de voornaamste familie’» met hem verkeerden, alsof hy de netste gentleman van heel New-York ware. Nu zullen wij afrekenen, dacht ik en bleef. De oude marskramer verkeert met de knecht zoowel als met de heer, en zaken, die in de parlors diep geheim gehouden worden, kan men soms in keuken en stal vernemen. Daar kreeg ik dan ook mijn meeste be richten omtrent Baker en zyn doen en laten. Ik spionneerde, maar kon niets tegen dien sluwen schurk beginnen, voordat ik zijn naam onder Elliots zwarten hoorde noemen. Toen voelde ik mijn lijd komen, nacht en dag heb ik hem gevolgd en bespied, nu zou ik den strik om zijn hals toehalen nu is toch alles vergeefs geweestweg is man en hij zal wel nooit weer in Alabama terug$ komen, en de schande van mijn kind blijft onge wroken I” De marskramer zweeg en staarde somber in do vlammen. Zaterdagavond is door de politie te Dordrecht aangehouden J. A. v. D., oud 24 jaren, gebo ren te Rotterdam, die den 30 Maart 1893 als hoornblazer bij het reg. gren. en jagers was gedeserteerd. De man had zich na zyne desertie opge houden te Antwerpen en Roubaix en als be hanger in zyn onderhoud voorzien. Alleen het verlangen naar zyne ouders, die te Rotterdam wonen, had hem weder naar het vaderland ge dreven en het plan rijpte bij hem zich weder by zyn korps aan te melden. Ongelukkig ontbraken hem de noodige middelen om zyne reis voort te zetten, en vervoegde hij zich daartoe bij*de politie, het geen zyne aanhouding tengevolge had. Ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld is hij vervolgens naar ’s-Gravenhage overgebracht. (D. C.) GOD DA, 20 Augustus 1895. Gisteren avond bad op de bovenzaal van de Harmonie* eene vergadering plaats van het Bestuur dat het vorige jaar Achter de Kerk kinderfeesten had gegeven, ten einde op de’ Markt dit jaar bij gelegenheid van de ver jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina wederom feesten te organiseeren. De Voorzitter van het voorloopig comité, de heer P. Krijgsman, opende deze byeenkomst en zeide het volgende Myne Heeren Onze byeenkomst is naar ik meen U allen bekend nochtans wil ik het ontstaan hier van even in herinnering brengen. Het vorige jaar één dug voor de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, waren eenige bewonera van de Korte Tiendeweg en dit waren de heeren v. d. Pavoordt, f. d. Kasteelen, van Wyngaarden Jr. en myn persoon, door bydragen, uitsluitend van de bewoners van de Tiendeweg, in de gelegenheid een kinderfeestje Achter de Kerk te houden. Dat feestje was alleraardigst en viel bijzon der in de geest van de toeschouwers, ook wy- len onze geachten Burgemeester Mr. van Bergen IJzendoorn deelde dit persoonlyk op het terrein aan het bestuur mede. En nu de a. st. Koninginneverjaardag op banden is, heeft dat zelfde bestuur (met uit zondering van den heer van Wijngaarden die door drukke werkzaamheden verhinderd is) in hare gebonden Vergadering van 14 Aug. 11. besloten dit jaar Volksspelen en zoo mogelyk meêr op de Markt te houden. Om tot dat doel te geraken heeft het voor loopig bestuur hiertoe stappen gedaan, en is zy door heeren Burgemeester en Wethouders /hiertoe in de gelegenheid gesteld alles te mo gen aanwenden den 31en Augustus tot een ware feestdag te maken. Voor de uitvoering hiervan myne heeren is het voorloopig bestuur te klein in getal, vandaar dat zij heeft uitgenoodigd in deze vergadering zitting te nemen, ’t geen door U allen reeds is aangenomen. Naar aanleiding hiervan roep ik de heeren namens het voorloopig bestuur een hartelijk welkom toe en open hiermede de Vergadering. Het Bestuur heeft zich geconstitueerd als volgt: S

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1