HG a EID. 11 pil I DE MARSKRAMER. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. No. 6744. Zaterdag 24 Augustus 1895. ER. egen. n. i- TZ. FEUILLETON J I len, door riidd» ging «sperpoorl) I I 34ste Jaargang. 11 BXXt. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IOUDA t rv»r»lag der er reap. national itlon ae l enz. un Ie Zook. kocht den n daarop- Te Krimpen a/d Lek heeft men een vermoede- lijk dollen hond doodgeschoten.0 1889, Art. Amster- brlcatie ker van (Naar het Duitech.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. houders van in de eerst» was voorgegaan, i kregen over geld, goedsche couiivr. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een zestal Amsterdamsche sigaren fabrikanten met name de heeren Gebing, Roetman, Oos terling, De Jong, Koekoek en van Nunen, heeft toegestemd in de eersten eisch der werklieden enkel bondsleden op de fabriek. Dit is geschied na de vergadering van niet- aangesloten patroons op Maandagavond. De overige eisoben zijn nog niet besproken. Boven het café van Adam Steek in de Zandstraat No. 68, te Rotterdam op eene voor kamer der eerste verdieping, woonde sedert eenigen tyd eene 23-jarige vrouw, in de wan deling bekend onder den mam kleine Ne)<, doch eigenlyk genaamd Cornelia Tillegenkamp. Onder de intiemste barer kennissen behoorde een Duitsch matroos, August Karl Weinroth, die, zoo dikwyls hij van zee terugkeerde, te harent zijn intrek nam. Dezer dagen weder om aldaar met zyn schip binnengevallen, zocht hij de vrouw weder op. Eergisteren waren beiden oit en brachten doe het dan.” Helmstedt was verbaasd, 'en een mensohenkennor had direkt zijn onschuld op zijn gelaat gelezen, maar elk man der wet is nog geen mensohenkennor. „Voor ik verder spreek,” zei hij trillend van aan doening, „wil ik weten, in welke hoedanigheid ik hier sta. Ben ik aangeklaagde of gewoon getuige? Dat dien ik te weten, want myn getuigenis wordt hier becritiseerd en verdacht, en bovendien schijnt openbare aanklager en rechter hier één persoon te vormen.” „U zyt hier evenmin aangeklaagd, als ik rechter ben, Sir.. Als coroner is hot mijn plicht, op grond van de (ontdekte feiten en afgelegde getuigenissen, elk spoor te vervolgen, dat licht kan verspreiden over het duister geval van den plaatsgegrepen moord. Ik eisch dus niets onredelijks van u, 8ir.” „Dank u,” vervolgde Helmstedt, „dan kan ik u verzekeren, dat elk mijner woorden overeenkomstig de waarheid is, en als Izak de marskramer hier te genwoordig ware, zou hij omtrent Bakers handelingen en karakter hetzelfde getuigen als ik. En dan zou verder do geschiedenis van den slavonroof, waarbij de vermoorde volgens Izak de hoofdrol speolde een nieuw licht over de persoonlijkheid van Mr. Baker werpen.” „Mogelijk,Sir, maar misschien ook niet. U zult mij moeten toestemmen, dat men alleen om oen paar slaven to stelen, zich niet in den schoot eener familie behoeft te laten opnemen, en dat het in Mr. Bakers geval waanzin zou zyn, zijne toekomstige verbintenis met eene aanzienlijke erfdochter op het spel te zet ten, alleen om oen zwarte te ontrooven.” (FordH rervolfd). verlaten." „U zult misschien persoonlijk belang gehad heb ben bij zijn spoedig vertrek. In den regel waagt men zich niet uit pure menschlievendheid in een gevaarlijken stryd, Sir!” Helmstedt kleurde, maar die zwakheid was gauw over. //Mijn doel was alleen,” antwoordde hy met nadruk, „de familie Elliot, die ik hoogacht, voor schande en ongeluk te bewaren. Had ik ook per soonlijk iets tegen den man en zyn karakter, bij onze ontmoeting dacht ik daaraan niet.” „Ik zal uwe antwoorden met de reeds afgelegde getuigenissen vergelijken,” hernam de Coroner koel, „misschien vindt u dan nog het een en ander bij te voegen of te corrigeoren. Wat de karwatsknop betreft, heeft de lijkschouwing aan het licht gebracht, dat die ruim vier yard» van het lijk en tor zijde van den weg gevonden is het komt ons dus meer dan onwaarschijnlijk roer, dat het corpus delicti daar uit den zak van den doode zou gekomen zijn. Daarentegen zyn allen het hieromtrent een», dat die knop alleen ten gevolge van een hoftigen slag zoo ver kan teruggesprongen zijn, en bovendien moet ik u als myne persoonlijke meening zeggen, dat ik het van eon man als Mr. Baker minstens zonderling zou gevonden hebben, als hij na een bekomen slag, zoo’n nietig object van den grond opraapte, om het als een souvenir bij zich te steken. Mij dunkt, hij had wei een ander souvenir van u ontvangen. En wat de positie van den vermoorde betreft, stel ik tegen over uwe uitspraak, die van tien, twintig aohtens- waardige personen, die hem in aanraking met de beste families van New-York gezien hebben. Hebt ge thans nog iets Mn uw» verklaring toe te voegen, die volgens twee getuigen deel moet uitgemaakt hebben van de door u gebruikte ryzweep. „Weer u soms ook te zeggen, hoe die knop daar gekomen is?” „Dat is gemakkelijk te verklaren, Sir,” antwoordde Helmstedt bedaard en verhaalde in korte woorden zijne ontmoeting met Baker op den dag vóór nieuw jaar. „De man heeft dat stukje koper bewaard,” besloot bij, „volgens zyn eigen zeggen als memoran dum of souvenir, en door den schok van den val is het hem zeker uit den zak gegleden.” „Van die ontmoeting is reeds door een der ge tuigen, die het heeft bijgewoond, verslag gedaan. Volgens die getuige moet gij de aanvaller geweest zyn en Mr. Baker dikwyls den weg versperd heb ben. Wilt u ons de reden van uwen aanval mede- deelen „Met alle genoegen, Sir,” antwoordde Helmstedt, die nu begon te begrijpen, dat men hem van den moord verdacht. „De vermoorde man, die zich Mr. Baker van Alabama liet noemen was een gewoon New-Yorksch speler en industrie-ridder, die zich toegang tot verscheidene nette families in deze streek wist te verschaffen en juist van plan was, met be hulp van bedriegelyke voorspiegelingen met de familie van myn patroon, Mr. Elliot, eene nauwe verbinte nis aan te gaan. Ik had al eens getracht, Mr. El liot, voor den man te waarschuwen, maar vond geen gehoor en kon dus op die wyze niets tegen dien be drieger uitrichten, daar mij voor hdt oogenblik de noodige bewijzen ontbraken. Daarom maakte ik van eene toevallige ontmoeting gebruik, om hem te zeg gen, dat men zyn verleden kende en dat ik hem in zyn eigen belang aanraadde, direct des» streek te zij een bezoek aan haren broeder, in de Leeuwenlaan woonachtig, en in den af- geloopen nacht te 3| uur zag men hem nog, geheel nuchter, aan de deur hater woning op de straat zitten. Men meldt uit Steenbergen: In den nacht van Woensdag op Donderdag ia in de R. K. kerk te Kruisland, onder deze gemeente, ingebroken. De dieven zyn door het raam bij de sakristie binnengekomen en hebben de offerbussen ge licht, De misdaad werd's morgens ontdekt door het zoontje van den koster Franken. De politie doet ijverig onderzoek. haar, geueei o de ééne hand bij de keel greep en achterover op het bed wierp, bracht hy haar met een mek tal van wonden op en aan het Voorhoofd toe. Deze wonden zyn echter van mindere betee- kenisbaar dood moet meer aan verworging worden toegeschreven vandaar de akelig ver wrongen gelaatstrekken en het bloederig schuim op haren mond. Toeq men haar lyk vond was dit reeds koud. Niemand der buren heeft iets van eene worsteling of van hulpgeroep geboord, zoodat het tydstip waarop de moord gebeurde in het duister ligt. Eene talryke menigte bewoog zich den ge. Naar wy vernemen zal er a.a. Zondag ter gelegenheid van bet derde jaarfeest van het Leger des Heils een meeting plaats hebben in de open lucht des middags ie drie nur aan het einde der Heerankade (Korte Akkeren), en zullen er de volgende week verschillende der vroegere officieren de atad bezoeken. Men schryft uit Utrecht Voor de arrondissements-rechthank stond heden terecht de Duitscber M. die na in de vorige maand door revolverschoten veel ont steltenis te hebben veroorzaakt en gevangen te «yo genomen, na een korte preventieve gevangenis weder op vryen voeten was gesteld. Door het getuigenverhoor werden de meeren- deel» reeds bekende feiten bevestigd en het Openbaar ministerie eischte ’s maus veroordee- ling tot 6 maanden ge»angonis, wegens het opzettelyk en wederrechtelyk vernielen ven eens anders goed en mishandeling. De bekl. was zeer kalm en beval zich zelf in de clementie van de rechtbank aan. Benoemd tot secretaris en penningmeester te Haastrecht de heer A. F. M. Dupper van den polder Hoog en Laag Bilwyk, inplaats van den heer H. J. F. Heijman, overleden. 49) „W^l, Sir,” begon de Coroner, „u zult ons eenige vragen moeten beantwoorden, die in het onderhavige onderzoek van gewicht zijn. Geef intuzschen eerst uw vollen naam, ouderdom, beroep en woonplaats op en leg dan den gewonen getuigeneed af, die men u zal voorzeggen.” Deze formaliteiten waren spoedig affgeloopen en nu vertelde Helmstedt al, wat hij wist van de omstan digheden, waaronder en den toestamd, waarin den vermoorde gevonden was. wl» dit alle», wat u van den moou*d bekend is?” *Naar mijn beste weten, alles, Esquire." „Uwe bekendheid met het geval begint dus op het oogenblik, dat u den vermoorde dood achter de schutting zag liggen?” „Goed, dan zult u ons eenige bijzonderheden moe ten verklaren. Het deskundig onderzoek heeft wel is waar aan het licht gebracht, dat de dood door oene snede met een gewoon, scherp mes veroorzaakt i», maar buitendien vertoont het voorhoofd van den vermoorde de sporen van een hevigen slag, die vóór den doodsteek moet toegebracht zyn. Nu kan ik u vertellen, Sir, dat in de onmiddellijke nabijheid van dm wnlipa dra mraiagta koop (.Tonden U, GOUDA, 23 Augustus 1895. Met September hoopt de afd. Gouda der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen in de Noodgodsteeg »de Volksleeszaal* te openen. Uit het reglement zullen wij de belangrijkste artikelen vermelden. Artikel 1. De Volksleeszaal van het Depar tement Gouda der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen* heeft ten doel, door het ver schaffen van lectuur en het behandelen van allerlei onderwerpen, met uitzondering van politieke en godsdienstige kwestiën, algemeene ontwikkeling te bevorderen en mede te werken aan de verbetering van de maatschappelijke verhoudingen. Art. 2. De Leeszaal is geopend op Zon en Algemeen erkende Chr. Feestdagen van 4 tot 11 uur ’s avonds, op Dinsdag en Vrjjdag van 7 tot 11 uur’s avonds. Het Bestuur heeft de bevoegdheid, naar gelang van omstandig heden, den tyd der openstelling uit te breiden of te wyzigen. De uitgifte van boeken uit de bibliotheek vindt plaats in de Leeszaal, by voorkeur bui ten de gewone uren van openstelling. Boeken, waarvan de lezing door de leden der Leeszaal ie aangevangen, worden niet uitgegeven. Op de niet tot lezen bestemde avonden kun nen in de Leeszaal cursussen, voordrachten en besprekingen of debatten worden gehouden. Buiten de gewone uren van openstelling kan aan de Leden toegang tot de Zaal verleend worden onder geleide en verantwoordelijkheid van een Lid van bet Bestuur. Art. 3. Toegang tot de Leeszaal wordt verleend, behalve kosteloos aan hare Donateurs en aan de Leden van het Departement Gouda der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen* aan mannen en vrouwen beven de 18jaar, die als lid zyn toegetreden. De Contributie bedraagt 10 cents per 3 maanden, te voldoen de le maal bij de toe treding, vervolgens in de le week van elk kwartaal. Als bewys van lidmaatschap ontvangen de leden van den Penningmeester eene toegangs kaart, die by elke driemaandelyksche betaling der contributie wordt vernieuwd of bijgeschreven. Art. 6. Alle bezoekers, leden zoowel als geïntroduceerden, moeten zich onderwerpen aan dit Reglement, aan de bijzondere door het Bestuur te maken bepalingen en aan de uit spraak van den Commissaris van Toezicht, die bet recht heeft in voorkomende geschillen te beslissen. Klachten aangaande die uitspraak of eenig By kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de ryks hoogere burgerschool alhier, G. W. Brons Middel, thans leeraar aan de ryks hoo gere burgerschool te Meppel, uit welke laatst genoemde betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Door prof. v. Eichelsberg te Utrecht is in het academisch ziekenhuis aldaar een byzondere operatie verricht. Hy bevryde nl. een gepensioneerd onderoffi cier van het Nederlandsch-Indisch leger van den lOn kogel, die deze dappere krygsman op Atjeh had opgedaan. Thans heeft hij er nog één, waarschynlyk de laatste in het been. Hij bevindt zich thans in goeden welstand. ander onderwerp, opmerkingen, wenschen of vragen, welke in verband staan met het doel of de inrichting der Leeszaal, kunnen door middel van schriftelyke en onderteekende me- dedeelingen ter kennis van het Bestuur worden gebracht, waartoe in het lokaal eene vraagbus voorhanden is. Zooveel doenlijk en zoodra mogelyk zal door of van wege het Bestuur op die taededeeliagen geantwoord worden, onder voorwaarde dat deze behoorlijk onderteekend zyn. Art. 8. Voor de leden der Leeszaal bestaat gelegenheid tot het schryven van brieven in het lokaal, waarby hun, voorzoover verlangd en zooveel mogelyk, hulp en raad wordt ver schaft door den Commissaris van Toezicht Art. 9. Voor de bezoekers is, volgens de door het Bestuur te maken regeling, gelegen heid tot schaak- domino- dam- en dergelijk spel. Het spelen om geld is verboden. Art. 10. Tegen de door het Bestuurlij tarief vast te stellen pryzen is voor de bezoe kers koffie, bier en hetgeen verder op bet tarief is vermeld, in het lokaal verkrijgbaar. Sterke drank mag in het lokaal niet ge bruikt worden. Wij hopen later nog eens op bovengenoemde inrichting terug te komen. Benoemd tot secretaris en penningmeester te Haastrecht de heer C. J. M. Kroon van den polder Beneden-Haastrecbt, inplaats van den hoer H. J. F. Heyman, overleden. de deur harer woning op Gister voormiddag omstreeks half elf hoorde eene vrouw van gelyk gehalte, eene kamer achter die van Cornelia Tillegenkamp bewo nende, aan hare kamerdeur kloppen. Zy weigerde, ook toen dit kloppen herhaald werd, de deur te openen, in de meening dat het kwaad volk was. De klopper begaf zioh daarop een trap hooger en klopte daar bij eene der bewoonsters aan. Deze opende en zag voor zich een man met afgesneden hals en hevig bloedende polsen. Geheel zyne kleeding droop van het bloed. Spreken kon bjj nietal wat hy kon was naar beneden te wyzen. Een rauwe kreet om hulp weerklonk door de woning, en weinige oogenblikken later waren de buren byeengeloopen en werd de politie gehaald. Op de kamer van Cornelia Tillegenkamp, een vertrekje van enkele meters in het vierkant, vond men de bewoonster, ge heel gekleed, achterover op haar bed liggen. Het schuim stond haar op den vertrokken en bebloeden mond. Alles in het vertrekje was met bloed bespat; tot zelfs op de gordynen waren sporen van bloed waar te nemen. Eeu afschuwelyk schouwspel En te midden van dat alles stond de moor denaar, die zich na het volbrengen zyner gruweldaad met een scheermes de» bah had afgesneden en zich ook aan den linkerpols eene ernstige verwonding had toegebracht. De politie bracht hem onmiddellyk naar het Ziekenhuis, waar zyn toestand hoogst beden- kelyk wordt geacht. Voor zooveel uit de gebaren van den moor denaar valt op te maken, moet de vrouw, nadat hy in den vroegen ochtend haar naar hare kamer twist met hem hebben ge- i en die twist zou tot de gruwzame daad geleid hebben. Terwyl hy geheel gekleed als zy nog was, met

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1