m ,E NG DE MARSKRAMER. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'ent ER. ïenève EM. FEüILLETOiX £en. No. 0745. Maandag 20 Augusllus 1805. 34ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. )T reap. lational Jon a« enz. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van van van irlcatle eer van ofdateeg 1 brug F 82 n, over naak en (Naar het Duitsch.) •De Ze- voorko- keaüia re oorzaken en. Biologische op ons se- a, dat zoo. eeskundige IcelUken titlgneid ijn. ml- igewon- tmelUke zieken, b gevolgen Spraak- i de ge ve, par- Ueugen, cundige elan, als vingen, dder-of kregen; teroene ïn, wegens eldheid i duize- roor de irhoofd, handen igenoemde n bleek- ;e meisjes, ien, die i de reactie ongeraden ellen, dat Er wordt te Lekkerkerk verhaald dat de proefvelden, te Berkenwonde aangelegd wegens de Maatschappij tot verkoop van Hulpmest- stoffen*, gevestigd te Dordrecht, totaal mislakt zyn. Dat de resultaten der hooioogst niet schitterend zouden zya, was door de late be mesting en daaropvolgende droogte verwacht en wordt eikend. Maar wie er thans gaat zien, boe de vakken er bijliggen en wat er op staat, zal voorzeker erkennen dat voor een vol gend jaar schoone verwachtingen mogen tege- Toen HH. MM. de Koninginnen der dagen in dit |jaar toonstellingsterreinen en i o in aanbouw zijnde gebouwen bezichtigden, be zoeken als alles eenmaal gereed Het Orgelconcert in de St. Janskerk zal nu niet op Dinsdagmiddag, maar op Zaterdag avond plaats hebben. By deze gelegenheid zal de Orchest-Vereeniging >Euphonia« be nevens een 150-tal Zangeressen dit opluisteren. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOD DA, 24 Augustus 1895. VERGADERING vandmn GEMEENTERAAD op Dinsdag 27 Augustus 1895, des namid dags ten 1| ure. Aan de orde: De Rekening en Verantwoording der baten en lasten van het voormalig Armbestuur van Stein, dienst 1894. De Rekening der Gemeente over het dienst jaar 1894. De Begrooting voor de exploitatie der Stede- lyke Gasfabriek, dienst 1896. Het voorstel betreffende den afstand van een stuk grond bij de Roode brug aan het Ryk. Het voorstel betreffende de toelating van leerlingen en het onderwys in het boekhouden op de Burgeravondschool. De heer H. van Wyngaarden heeft by den schietwedstrijd uitgeschreven van wege den bond der rustende schnttery in de provincie Zuid- Holland, in de afdeeling Donateurs, de 3de prjjs behaald. --j.WHU.jr, mov Z.JJU iMlUtUO Ut»rCKKOll, ZOO dat dit oud-kdellyk landgoed met zyne heerlijke boMohen voer die streken behouden blijft. H. IJ. 8. M., Van Vassem, Steenkamp, hoofdcommissaris wDe vermóórde,” vervolgde de Coroner, //is tegen zm uur in den avond gezien, van Riverhouse rydend op het gewoonlijk door hom gebruikte paard, en te elf uur is datzelfde paard aan een boom vastgebon* den gezien en wel in de onmiddellyke nabijheid van de plaats, waar de moord gepleegd is. In het don kere weder had de ruiter minstens drie uur noodig, om die plaats te bereikenheeft hij echter een om weg gemaakt, dan is het waarschijnlijker, dat hij later dan negen uur aangehouden is. Maar in ieder geval moet de moord vóór elf uur plaats gegrepen hebben, want op dat uur viel de onweersbui, die het met bloed bevlekte gras sohooagespoeld heeft. Ik maak opzettelijk van deze omstandigheid melding, Mr. Helmstedt, om u het volle gewicht der vraag, die ik u doen zal, te doen gevoelen. Volgens de getuigenissen van enkele uwer huisgenooten waart gij dien avond te elf ure nog niet te bed en heeft men u kort na elven bij het begin der bui snel de voordeur hooren binnenkomen, voorwendend, dat uwe avondwandeling wat lang uitgevallen was. Nu gaat iemand niet licht in het stikdonker zonder bepaald doel een wandeling doen, en daarom zou ik u wel eens willen vragen, Sir, waar u op den avond van den moord tusschen tienen en elven vertoefd hebt?” Helmstedt werd zoo bleek als *n lijk. Hij staarde den man der wet een oogenblik aan en sloeg toen in verwarring de oogen neer. Hij moest zichzelf bekennen, dat de schyn geheel tegen hem was primo zijn gevecht tegen Mr. Baker op den straatweg, waarbij hij met zijne gewone oprechtheid de verkla ring gevoegd had, dat hij dien man uit de streek wilde verdry vensecundo die naast het lyk gevonden koperen karwartsknop en nu weer zyne afwezigheid Voor de rechtbank te Arnhem stond gisteren terecht de socialist A. van Em menes ter zake van beleediging van den burgemeester van Arnhem en van een der hoofdagenten van po litie aldaar. Door beiden waren naar aanleiding van in No. 3, 23 en 26 van het weekblad »De Voorwaartse voorkomende stokjes klachten ingediend. Beklaagde bekende de schryver van die stukjes te zyn het beleedigende zag hy evenwel niet in. Tegen hem werd eene ge vangenisstraf van 5 maanden geëischt. Bekl. droeg zelf eene verdediging voor. Daarna stonden terecht de colporteurs D.J. den Berg en Geertje Kleefstra, ter zake verspreiding van voor den burgemeester Arnhem beleedigende geschriften. Tegen ieder werd 1 maand gevangenisstraf geëischt. Uitspraak in deze zaken 3 Sept. Donderdag is in eene te Utrecht gehouden vergadering besloten tot oprichting van een fonds tot geldelyke uitkeering by overlyden, waarin door alle gemeente-ambtenaren in Ne derland kan worden deelgenomen. Een voorloopig bestuur zal op 31 dezer wor den benoemd door eene te Amsterdam te bon den algemeene vergadering van den Nederland- seben bond wan gemeente-ambtenaren. Ruim 250 belanghebbenden hebben zich reeds tot deelneming aangemeld. Het bekende landgoed »de Slangen borg* onder Ambt-Doetinchem, dat jarenlang eene bezitting der familie Von der Goltz was, is, gelijk bekend is, overgegaan in banden van den heer Passmann, te Ruhrort. De loopende ge ruchten, dat een Dnitsch houtkooper eigenaar van dit prachtig goed geworden zou zyn en bij dezen het voornemen zou bestaan al het hout te vellen en als mynhout weg te voeren ten dienste waarvan zelfs eene zylyn aan den locaal-spoorweg Doetinchem Ruurlo, zou worden aangelegd zyn van allen grond ont bloot. De kooper zal het kasteel, vermoedelyk rein. Overal stond oen dichte menigte opgepakt, die de Koninginnen recht hartelyk toewuifde. Van vele huizen wapperde de driekleur. Op de P. H. Kade by de Martelaarsgracht had zich een troepje socialisten opgesteld, die de bekende fluitjes lieten hooren. Des te grooter was hier het enthousiasme van de Oranjeklanten, die de Regentes en de Koningin nog hartelyker dau anders >het welkom* toeroepen in de hoofdstad des Rijks. De kinderen van de school op de Heerengracht hadden voor het gebouw post gevat om ook HH. MM. te be groeten. Op verzoek der politie alhier is Donderdag avond door de recherche te Rotterdam aange houden in eene woning aan de Slaakkade eene 18jarige dienstbode, verdacht van kindermoord, alhier gepleegd. Zy had bij eene kennis te Rotterdam huisvesting gezocht. I.OIINIIHOIIIAM Men schrijft uit Haastrecht dd. 22 Aug.: By publieke verpachting van Woensdagavond heeft de tweede snede grasgewas van den pol der Beneden-IIaastrecht opgebracht f 160 en die van den polder Hoog- en Laag-Bilwyk f 9. Te ’s Hertogenbosch is men eindelyk begon nen om de brug aan den Vughteruitgang, die ruim een jaar geleden belangrijk verzakte, in een afdoend beteren staat te brengen. Een grappenmaker heeft nu met groote letten op de voor dat werk geplaatste schutting geschreven: »Hier mag niet over gekeken worden.* Of dit opschrift verband houdt met de ge heimzinnigheid, waarmede de gemeenteraad de zaken deze brug betreffende heeft behandeld, dan wel of het moet doelen op de vele proef nemingen, daar ter plaatse in den loop van het vorige jaar genomen en die allen bleken, ten eenemale onvoldoende te zyn, al is het ook dat ze der gemeente onderscheiden duizenden guldens hebben gekost, valt niet met volkomen juistheid te bepalen, schryft men aan de Tel. uit het huis van Mr. Elliot tydens den moord, een feit, dat hij ook zelf bekend had. Snel en helder ah ’n bliksemstraal schoten die omstandigheden hem door het hoofd en hij voelde zich voor het alterna tief geplaatst: óf zijne nachtelyke ontmoeting met Ellen verradén en daardoor alle verdenking van zich afwentelen, óf de laatste vraag van den Coroner niet te beantwoorden en de gevolgen af te wachten. #Komaan, ISir,” hernam de Coroner, #u moet toch om de eene of andere reden uit geweest zijn ant woord dus I” Terwyl deie driftige woorden uitgesproken werden, trad Helmstedt Ellens onschuldig engelenkopje voor don geest, en „neen! neen!! neen!!!” sprak een stem in zyn, binnenste, «haar eer [moet onbesmet blijven!” //Weledelgestrenge Heer,” antwoordde hij met op gericht hoofd, //het doel van mijne avondwandeling was van zoo [kieseben aard, dat ik uwé laatste vraag niet kan beantwoorden I” In de grootste spanning hadden de aanwezigen op zijn antwoord gewacht. Nu verhief zich echter zulk een luidj gemompel, dat de Coroner stilte moest gebieden. Toen hy dit ten derde male gedaan had, vroeg hij: ikent u de gevolgen, Sir, die het wei geren van een antwoord aan een overheidspersoon voor den gevlrsagde kan hebben //Als gewezen Pruisisch referendaris zijn my die zoo ongeveer] bekend, Sir Coroner, maar desniettemin moet ik by mijne weigering volharden, hopende, dat myn rechter,] als beschaafd man wel zal weten, dat er omstandigheden kunnen zijn, die een man van eer onvoorwaardelijk het zwijgen opleggen.” «Wel, Sir)” hervatte de Coroner langzaam, «als moet gezien worden. Thans reeds teekent ieder vak duidelijk af en het on bemeste doet het bemeste te scherper uitkomen. Het eindresul taat dezer proeven moet eerst over 3 a 4 jaren blijken. De Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen mag aanvankelijk tevreden zyn en met volle gerustheid de toekomst af wachten, daar het heden reeds resultaten kan doen zien. De spreuk der vaderen Oordeelt niet voor ’t tyd is, dus weet of wacht,* kan ook in dezen gelden. Gisteren is geslaagd voor het examen gym nastiek, m. o., de heer B. ten Have te Schoon hoven. Een 21jarige voerman ontving voor zyn patroon, een koopman en aannemer te ’s Hage, ruim f 100doch in plaats van die gelden aan zjjnen patroon af te dragen, ging hij er voor uit naar Utrecht en Rotterdam, waar by ze verteerde in gezelschap van een ander. Gisteren deswege voor de rechtbank verschijnende, meende hy, dat men hem niet toerekenbaar moest achten, omdat by dronken was geraakt daar hy meermalen beschonken was, bad zyn patroon hem z. i. niet met de inning van de gelden moeten belasten Het O. M. achtte hem echter wel degelyk aansprakelijk eu eischte 9 maanden gevangenis. Voor een kleermaker eischte het O. M. 6 maanden, wegens verduistering van hem ter reparatie toevertrouwde kledingstukken. Daarna stond eene vrouw uit Naaldwijk te recht, die een veldwachter beleedigde, toen deze in hare woning een onderzoek wilde instellen naar een horloge, dat door een knecht van baren man verduisterd en by haar in bewaring gegeven was. Zy bekende, het horloge onder hare berusting te hebben, maar scheen te meenen dat de veldwachter geen recht had om hare woning binnen te komen. Zy bekende ook de iemands hoofd op het spel staat, dan moet hij het zelf weten, of er voor hem dingen bestaan, die hem meer waard zijn dan zyn hoofd. Zooals de zaken op ’t oogenblik staan, ben ik verplicht, u voorloopig in hechtenis te houden en u aan de Grand-Jury over te leveren.” Helmstedt boog en zei bedaard «doe uw plicht, Sir: ik voor my ben overtuigd, dat een nader onder zoek mijn onschuld spoedig aan het licht zal brengen.” z/Bryan, breng dezen gentleman naar de bovenka mer naast het vertrek, waar het lijk ligt 1” riep de Coroner een zijner dienaren toe, van avond gaat hij mee naar de County-gevangonis." Zonder een woord meer te zeggen, liet Helmstedt zich door den policeman Bryan door eene der zij deuren wegvoeren, terwijl de meerderheid van het publiek met luider stemme verklaarde, dat die man en niemand anders de moordenaar van Mr. Baker kon zyn. De arrestant trad een kamertje mot vier kale muren binnen, waarin het eenig meubelstuk een stoel op drie poolen was. Eenige op den vloer verspreid liggende maïshalmen wezen het doel aan, waartoe dit vertrek in den regel gebruikt werd. De deur viel achter Helmstedt toe en de sleutel knarste van buiten in het slot. Het geschreeuw van het volk rondom de heiberg deed hem eene rilling door de leden gaanmot ontzetting herinnerde hy zich do tallooze verhalen in oouranten-artikolen, over de in Amerika maar al te vaak toegepaste lynchwet, en eon oogen blik gevoelde hij zoo iets als spijt, dat hij maar neen, goen kwestie van, Ellen moest er buiten blij ven, or mocht gebeuren wat er wou. (JForit 9anolfd.) 10) Trouwens de door u genoemde Izak de marskra mer schijnt zijne dwaling reeds ingezien te hebben, want sedert gisterenavond is hij spoorloos verdwenen en wat het getuigenis van den neger Cesar be treft, al wilden we hem een oogenblikje voor vol aanzien, al wat hij beweert te weten, berust op halve woorden, die hy van de gevluchte negers zegt op gevangen te hebben. Ergo moeten wij ons voorloo pig houden aan datgene, wat er waarachynlyk en redelijk uitziet, en dus zal ik, zoo u niets meer te zeggen hebt, mijn laatste hoofdvraag tot u richten.” Helmstedt moest zichzelf bekennen, dat hy al zyn berichten omtrent Mr. Baker uit de tweede hand had, en dat zyn zegsman, juist niet een van de ver trouwbaarste was. Nu eerst, bij des Coroners kalme beschouwing van de zaak, vroeg hy zich af, of zyne ontkiemende jaloezie hem niet te ver gevoerd had in de veroordeeling van Mr. Bakers handelingen en karakter, waartoe hij te eerder overging, omdat mans spoedig vertrek juist met zijne wenschen strookte. Daarom verklaarde hij nog: sik heb by myn getuigenis alleen nog te voegen, dat, in geval mijn meening omtrent de vermoorde werkelyk foutief geweest mocht zijn, myn optreden tegen hem met de eerlykste bedoelingen geschiedde.” op een van haar jaarlyksch Aprilbezoek een bezoek brachten aan de ten met belangstelling de o- -o loofden Zij de tentoonstelling te zullen be zoeken als alles eenmaal gereed zou wezen. Door allerlei omstandigheden werd dat be zoek telkens weder uitgesteld en reeds begon de directie te vreezen dat het der Vorstinnen onmogolyke zou wezen te komen, toen ze ver leden week Ide heugelyke zekerheid kreeg dat HH. MM. den 23en Aug. de tentoonstelling zonden bezoeken. Met vreugde werd deze tijding te Amster dam en vooral door de leden van de verschil lende commipsiën, die de tentoonstelling regee- ren«, vernamen en alles werd in het werk gesteld om de ontvangst der Hooge Bezoek sters zoo luisterrijk mogelyk te doen zyn. Juist op het vastgestelde uur (2.25 stadtyd) stoomde de, koninklyke extra-trein het Cen traalstation I binnen, begeleid door een inspec teur van tractie en een inspecteur van vervoer. i Op het I perron waren aanwezig om HH. MM. te Ontvangenmr. Vening Meinesz, burgm. van Amsterdam baron Tindal, ka merheer in [buitengew. dienst, beiden in gala- uniform mrs. Westerwoudt en Van Hasselt, presid.-commissaris en gedelegeerd lid van den raad van administratie van de H. IJ. 8. M. terwyl wy verder zagen den heer Rauwenhoff inspecteur derf” Stationschef en van politie. H. M. de Koningin was in het wit ge kleed met wit veeren hoed en met het op gestoken haar. H. M. de Regentes was in het zwart i gekleed met zwarten hoed en lila bloemen. I H.H. M.M. onderhielden zich een oogenblik met den burgemeester. Koningin Wilhelmina rijkte Zyn Edelacbtbaren de band. Terstond begaven HH. MM. zich door de met bloempn versierde wachtkamer naar de gereedstaande ry tuigen. HH. MM. namen plaats in een a la daumont bespannen rijtuig met vier paarden. De stoet werd niet geës corteerd door politie of huzaren, Op het Stationsplein waren weinig men- schen, daar het gebeele plein was atgezet. Langs P. H. kade, Haarlemmerweg, Heeren- markt, Heerengracht, Spiegelstraat begaven de Koninginnen zich naar het tentoonstellingster- reeds spoedig, met zyn familie betrekken. bouchen

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1