N DE MARSKRAMER. IK. >5. EN 2N. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Woensdag 38 Augustus 1895. No. 6747. inève EM. v, FEVlLLETOm. 7. i" h lelmina, van remiën. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 5 V ttrdam. over sale en De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJ F CENTEN. 12 1 3 4 tan bet {Naar het Duiltck.) GOIINHE COURANT e tent. Tot de land ver boilers, die in de afgeloopen week naar de Nieuwe Wereld vertrokken, be hoorde eene vrouw van 76 jaar uit Sommels- dijk, die bare laatste levensdagen wil door brengen te Paterson (N.-Amerika). Meisjes van f 7.50, f 5, 3 4| ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Omtrent de inbraak uit Bussum bericht: Behalve de twee velocipedes die in het botch van Copver gevonden werden, zyn gisteren door den werkman v. 8. nog by zyn aardappelenland achter de begraafplaats gevonden een overjas, afkomstig van den heer W., twee fantasie- jaasee en twee pantalons. In den zak van een der jasjes bevonden zich een zilveren broche en een zilveren knopje, afkomstig van de dienst bode van den heer K. De politie zet bet onderzoek voort. De Java-Bode* schryfl in haar mail- overzicht Men meent hier een blijk te moeten zien de zennwacbtige belangstelling, welke in moederland voor lodië bestaat, in den schrik, verwekt door Reuters telegram over den ongnnstigen toestand in Atjeh en over de noodzakelijkheid om daar aanvallend op te treden. Waarscbynlyk had men in den roes der Lomboksche overwinningen in het geheel niet meer aan Atjeh gedacht en was men By kon. besluit is benoemdby het 8ste regiment tot luit.-kolonel de majoor G. J. D. A. Riesz, van het 4de regiment. van 18/19 dezer wordt Ik ben or nu eenmaal op gesteld, dat je mij door en door leert kennen. Dat ik met een kennis van Europa naar New-York reisde, weet je al, en ook dat haar bloedverwant vóór onze aankomst westwaarts getrokken was. Ik begreep, dat ik in eene stad als New-York met de naald best mijn brood zou kun nen verdienen en liet myn vriendin alleen verder reizen. Mijne gelukster had mij in een fatsoenlijk baording house gebracht, en ik was er nog geen twee dagen, of ik had eene betrekking in oen mode winkel. Ik verstond geen Engel ich, zoodat ik do eerste maanden maar heel oppervlakkig mot do an dere werksters kennis maakto, maar de dagelijksche oefening van mond en oor on dan mijn opgeruimd humeur maakten mij toch betrekkelijk heel gauw burgeres in do werkkamer. Toch bekommerde ik mij volstrekt niet over het leven van mijne Ameri- kaansche kennisjes bqiton don winkel, daar ik in mijn vrijen tijd alleen met de familie uit het baording- hotiso omging. Maar op een goeden dag kreeg ik van eene der werksters eene invitatie voor een bal, dat di n avond gegeven zou worden, en zonder erg nam ik het aan, want, om do rechte waarheid te zeggen, verlangde ik sterk naar den dansvloer. Om dat ik van New-York niets moer kende, dan de weg tusschen het atelier en myn kosthuis, beloofden twee der meisjos mij om negen uur met een huur- rytuig'te zullen afhalen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Werkelijk stapten wij een beetje over negenen voor de schitterend verlichte ingang van eon groot huis uit. Nog weet ik niet, in welken boek van de stad het was. In de raadsvergadering der gemeente Rozen burg deelde de voorzitter mede dat zich voor da betrekking van ontvanger 5 sollicitanten hadden aangemeld, en dat door burgm. en weth. op de voordracht waren geplaatst de gebroeders 0. en K. Groenewegen, beiden te Rozenburg, en dat men nu maar dadelyk tot de benoeming moest overgaan. Met algemeene stemmen wordt No. 1 benoemd. Fluks wordt de benoemde ge roepen, en na hem gevraagd te hebben of by de benoeming aanneemt, wat deze toestemmend beantwoord wordt hy beëedigd en geinstalUerd. Alsnu wordt medegedeeld, dat door overlyden van den telephonist bet kantoor gesloten is, en dat zich als opvolger heeft aangeboden C. E. Riedé. Ook deze wordt direct benoemd. Tot pastoor te Bergschenhoek is benoemd de heer J. G. F. Baede, pastoor te Edam. Zondagavond verdronk in het kanaal te Terneuzen een 17jarig jongeling, genaamd G. N., nit Vlissingen, dienende als kok aan boord van den Engelschen schooner Reaper* liggende aan de loskade van den spoorweg. Met een sloep in bet kanaal varende, sprong zijn medemaat op den schooner over tot vast- making van het touw, toen N., die achter in de sloep stond, te water viel en onder den schooner verdween, zoodat eerst gister (Maan dag) morgen het lyk werd gevonden. zullen worden door de Koninklyke Vereeni- ging het Nederlandsch Tooneel te Amsterdam en door de Vereenigde Rotterdamsche Too- neelisten, directie Le Gras en Haspels. De datums der voorstellingen zyn voorloopig vastgesteld op de volgende dagen Donderdag 24 Oct 1895, Rott., Donderdag 21 Nov., 1895, Amst., Donderdag 19 Dec. 1895, Rott., Donderdag 16 Jan. 1896, Amst., Donderdag 20 Febr. 1896, Rott., Donderdag 26 Maart 1896, Amst. De Coupons, toegangsbewijs voor hh. Leden, hunne Dames en Kinderen kosten f 0.90. Ongetwijfeld zullen velen ook nu weder voor deze voorstellingen inteekeuen en achten wy verdere aanbeveling overbodig. In de jongste vergadering van den gemeen teraad te Berg-Ambacht is de gemeentereke- ning, dienst 1894, goedgekeurd en vastgesteld. IX ontvangsten bedroegen f 20913,07 en de uitgaven f 19292,79$voor onderwys was uitbetaald f 5950,74. De rekening sluit met een batig saldo van f 1620,27$. Evenals vorige jaren zullen de leden der Sociëteit >0ns Genoegen* dezen winter weder in de gelegenheid gesteld worden tot by woning van zes Tooneelvoorstellingen welke gegeven „wijze, waarop zelden een man het mes zal voeren- gNeemt men op dien grond aan, dat eene vrouw „den steek toegebracht heeft, dan laat zich de aan wezigheid van den verslagene op die plaats ook „gemakkelijk verklarentwee woorden van haar kun- „nen Mr. Baker daarheen gelokt hebben een „welgemikte vuistslag van den in hinderlaag liggen- den Duitscher deed hem neertuimelen en vervolgens „stiet de lady hem het mes in de borst!'* „Wat een infame leugen!” borst Helmstedt uit, „daar gaan ze waarachtig het liefste, edelste, on schuldigste meisje van zoo’n afschuwelijke misdaad verdenken De heele familie Elliot wordt in dat vod van *n krantje te schande gemaakt*t is *ri schan daal, 'n publiek schandaal I En my, die ook on schuldig ben, Ja'en ze hier zitten brommen. Ik heb God help’me wel beter vragen te doen. Konden ze dan aan den toon van myne stem niet hooron, dat er zelfs geene gedachte aan eene misdaad in mijne ziel schuilt? Och, dat volk kan niet zuiver meer voelen en denken van de whiskey. Zij moesten Sei fert eens over zyn vriend Baker hooren praten Maar, wat drommel, zou Ellen op reis gegaan zyn Alleen of met bare moeder. Misschien wel de heele familie om een verhoor te ontgaan. Maar neen, Mr. Elliot tnoet Daar rut telde weer iets in het slot der celdeur. „Hm,” bromde Helmstedt, „zeker weer een nieuws gierige reporter of *n advokaat zonder practijk, want de ronde wordt nog niet gedaan en m’n portie leef- kost heb ik al binnen I” Eene zWaargesluierde dame trad binnen. „Klop maar, als u vertrekken wilt I” zei de cipier en wierp de deur achter haar in bet slot. 51) „Dit blaadje papier,” heette het, „bewijst onom- „stootelyk, dat er tusschen hem en de jonge lady „des huizes eene intieme betrekking bestaan heeft, „en er valt haast niet aan te twyfelen, dat er tus- >ohen de twee gelieven een gemeenschappelyk over slag bestaan heeft, om Mr. Baker uit den weg te „ruimen. De bewuste jonge lady zou namelyk tegen „haar zin binnenkort met den verslagene verloofd „worden. Niemand had dus grooter belang by den „dood van Mr. Baker, dan hy, wien men zijn meisje „wilde ontnomen, en zij, die men tot een ongewild „huwelyk dwong voor zoover bekend had do „verslagene geen enkel vyand in dese streek. Na „do arrestatie van den Duitscher ging de jonge lady „hals over hoofd op reis, waardoor het haar gelukte „aan een verhoor en een eventueele inheohtenisue- „ming te ontkomen, en het is alloen aan de slofheid «van den Coroner te wyten, dat na de ontdekking „vau het gewichtige papiertje niet dadelyk de hand „gelegd is op die nog veel gewichtiger getuige, miss „Ellen Elliot. Wy zullen hier geene bepaalde ver- „denking uitsproken, want nog ontbreekt eene nauw- keurige verklaring van de wy'ze, waarop de doode- „lijke wond toegebracht is. Het is een ondiepe «steek van beneden naar boven, toegobracht op een Op de rivier de Maas onder Znilicbem sloeg gisteren door den golfslag eener voorbijgaande stoomboot eene met zand geladen veldboot (zoogenaamde drieplanker) vol water en zonk. De schipper v. V. is hierby verdronken, na latende eene vronw en twee kindeken. Nog dienzelfden avond werd bet lyk opgevischt. Men schryft uit Haarlem aan het «Nieuws» »Het gerucht, dat Jaap Eden plan heeft be- roepsryder te worden, mistallen grond. »Hy denkt er niet aan. «Voor zyn genoegen gaat hij deze week een tocht maken naaj Noorwegen, waar hy gerui- men tyd zal blyven en ean geen wedstryden denkt deel te nemen. Het zal zelf te bezien staan, of hy in bet a.e. seizoen op de schaats zal uitkomen.» om fraaie Pryzen en Premiën. Inleggeld f 1,-. Aanmelding voor Zaterdagmorgen 12 uur by den beer C. A. J. de Goey firma Gebrs. Blom, Kleiweg. Des Avonds 8 uur, Muziekuitvoering door het Muziekkorps der d.d. Schuttery te Gouda in de schitterend verlichte Muziektent. Des Avonds 10 uur, groot schitterend Vuur werk, vervaardigd en af te steken door de Koninklyke Pyrotechnische fabriek „Le Vulcan* te Alfen a/d. Ryn. Pauze. Hervatting van den wedstryd. Matin és musicale door het muziek corps der d.d. Schuttery. aangeboden door heeren Officieren van bet Bataljon. Sluiting van het bureau, Sluiting van den wedstryd. MAANDAG. 9 uur. Voortzetting van den wedstryd. Pauze. Hervatting van den wedstryd. Sluiting van het bureau. Keuze der personeele prijzen. Matinée musicale door het muziekcorps der d.d. Schuttery, aangeboden door den Bataljonskommandant. Uitreiking der pryzen op het terrein. GOUDA, 27 Augustus 1895. De tegen hedenmiddag aangekondigde raads zitting kon wegens het gering getal aanwezige leden, (tegenwoordig waren de hb.: van Goor, van der Post, van Iterson, Hoogenboom, van dar Sanden, Straver en de Raadt) niet door gaan en is dus uitgesteld. Het Programma der feestelijkheden by gele genheid der Verjaardag van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, op 31 Augustus 1895, op de groote Markt te Gouda, luidt aldus: Morgens van 10—11 uur, bespeling van het Carillon op den grooten Toren, ’s Middags 12 uur, Volksspelen bestaande in Mastklimmen, voor Mannen boven de 16 jaar, om pryzen van f 10, f 7.50, f 5, f 3, f 2, f 1. Tobbesteken, vpor Mannen boven 16 jaar, om pryzen van f 10, f 7.50, f 5, f 2.50. Zakloopen, voor Jongens en 12—16 jaar om pryzen van f 2.50, f 1. Sprietloopen, voor Jongens van 12—16 jaar om pryzen van f 7.50, f 5, f 2.50, f 1. Broodjes happen, voor Jongens en Meisjes van 12—16 jaar, om pryzen van f 7.50, f 5, f 2.50, f 1. Stroophappen, voor jongens van 12—16 jaar, om pryzen van f 7.50, f 5, f 2.50, f 1. De deelnemende personen zullen Zaterdag 31 Augustus 1895, des morgeus elf nor aan de Sociëteit »Ons Genoegen* present moeten syn, teneinde in optoch*, begeleid door de Muziek der dd. Schuttery en de Eerewacht te paard zich naar de Groote Markt te begeven. De Commissie wordt bij de volksspelen wel willend bygestaan door eenige leden der Gymnastiek-Vereeniging Excelsior. Gedurende de Spelen Muziekuitvoering der dd. Schuttery in de Muziektent Aanmelding voor bovengenoemde Spelen Vrydag 30 Augustus 1895, in de Sociëteit Ons Genoegen,* van 12 tot 2 uur. Gedurende de Volksspelen {bestaat er voor de deelnemende personen gelegenheid zich in de Boterbal te verkwikken door het gebruik van een Broodje met een glas Limonade of Bier, hetwelk door verschillende leveranciers gratis ter beschikking van de Commissie wordt gesteld. ’s Namiddags 4 tot 6 uur, na afloop der Volksspelen, Ringrydery onder leiding der Gondsche Harddravery-Vereeniging «Eendracht maakt Macht,* (de deelnemers moeten zich onderwerpen aan het Reglement dezer Ver eeniging) voor paren in tweewielige rytuigen, Verschillende patroods van bet timmervak, hebben gemeend de reed» lang gewenschte loonsverhooging voor de timmergezellen, te beginnen met 2 September a.s., met 2 cent per uur te verhoogen. De Huishondelijke Schietwedstrijd, uitge- schreven door het Bataljon d.d. Schuttery en de Weerbaarheids-vereeniging Burgerplicht* alhier, zal plaats hebben op Zondag en Maan dag 1 en 2 September 1895, op het schiet- terrein aan den Rotterdamschen Dyk. De Wedstryd zal bestaan uit: A. Personeele wedstrijd, (a. voor Schuttery, b. voor Weerbaarheid). B. Wedstryd op vaste baan tegen betaling van f 1.voor ééne serie van 10 schoten. C. Wedstryd op vrije baan tegen betaling van f 1.— voor elke serie van 5 schoten. D. Wedstryd op vrye baan tegen betaling van f 0.50 voor elke serie van 3 schoten. E. Flobertwedstryd voor heeren, tegen be taling van f 0.25 voor elke serie van 5 schoten. F. Flobertwedstryd voor dames, tegen be taling van f 0.25 voor elke serie van 5 schoten. Voor leden der dxl. Schutterij is het dragen der uniform, voor leden vau Burgerplicht* het insigne verplichtend. ZONDAG. 9 uur. Aanvang van den wedstryd. 12 1 2 Haastig ontdeed de lady zich van mantelkap en sluier en trad met uitgestoken hand naar den ge vangene toe. „Goeden dag, August I” sprak zij met trillende stem. Helmstedt was verrast van z’n houten brits op gesprongen. „Mrs. Morton I” riep hy, aarzelend de aangeboden hand vattende, „ik zou eerder de president van de Republiek verwacht hebben dan „Neen, niet Mrs. Morton, nu bon ik weer Paulino Peters,” antwoordde zij met tranen in de oogen. „Stil, zeg maar niets, ik weet alles, ik weet, dat ik eigenlijk het recht verbeurd heb om deel te nemen in je lot, maar de omstandigheden kunnen zooveel veranderen, dat je misschien heel anders over me denken zult, als ik dit hok weer verlaat. Ga maar weer zitten, dan ga ik een half unrtje met je praten.” Onwillekeurig deed Helmstedt, wat zy verlangde, en Pauline zette zich naast hem op de bank. „Eerst moet ik alles tusschen ons in hot reine brengeb, voordat ik je zeg, waarom ik eigenlyk ge komen ben,’* vervolgde zij, hem openhartig aanzionde. „Je moet mij volkomen vertrouwen en zondor de minste terughouding met mij spreken. Ik zal het zelfde doen. - Het heeft je laatst verbaasd, niet waar, mij als de vrouw van een planter terug te vinden, dat,” vervolgde zy meteen droevig lachje, „was alleen jou werk, August.” „Myn werk?” riep hy verwonderd, maar meteen getroffen door den smartolijken trek om haar be koorlijken mond. „Ja, jou werk, August. De verklaring is heel eenvoudig,” hernam zij de oogen neerslaande, „al moet ik daa ook eenige dingen opnieuw aanhalen. S

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1