IN DE MARSKRAMER. BINNENLAND. RK. rz. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 30 Augustus 1805. 34ste Jaargang. No. 6749. FEUILLETON. ■ME Jenève iEM. an, over maak en ion, door aidde weder op te wekken Reguliersgracht te a. 1 den nacht van 2 op 3 Aug. beatuur offi- verslag der aanspraak en r reep. ational Ion ae enz. 1 kouder» van n de eerste Een lief, aanvallig 5jarig dochtertje van den veehouder J. Straver te Benschop, dat zich over een plank naar haar vader wilde begeven, raakte Donderdagavond te water en verdronk. Ofschoon het kind dadelyk onder geneeaknndige behandeling werd gesteld, bleven alle pogingen rieatle :er van 188», Art. Amster- 1 J Ihelmina, (Naar het DuiUch.) fiOUDSCHE COURANT hte tent. Premiën. 14 jarige jon en de bran- De schaar De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. om de levensgeesten vruchteloos. ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur ontstond te Reeuwyk brand in een schuur met turf, waarin ongeveer 2| millioen stuks waren op geborgen. De geheele voorraad, toebehoorende aan den heer P. Kersbergen, is verbrand. De brandweer kon niet by den brand komen, daar die schuur op een eilandje stond in het weide aldaar. Als waarschijnlijke oorzaak wordt ons medegedeeld, dat een gen zyn pijpje heeft aangestoken dende lucifer heeft laten vallen, en turf waren niet geassureerd. GOD DA, 29 Augustus 1895. Door Djjkgraaf en Heemraden van den Polder Bloemendaal werd hedenmorgen in het Koffiehuis >de Romein aan besteed Het nit- voeren van eenige herstellingswerken aan de waterkeeringen langs de rivier de Gouwe, inge schreven werd door: A. de Jong Jr., te Ammerstol voor f 1429.— Huig Stuurman, - 1429.— T. de Waard, te Lekkerkerk -1389.— W. A. Verbruggen, te Waddinxveen voor f 1343— 0. Jongenburger, te Waddinxveen voor f1250— De Commissaris van Politie alhier, verzoekt opsporing van een Singer Haudnaaimachine, welke het nummer 7699536 draagt, met kast waarin verdere gereedschappen aanwezig waren, alsmede een plat gouden ringetje met een werkje er op, dat aan eene zyde los was, welke voorwerpen in den nacht van 2 op 3 Aug. zjjn ontvreemd. 58) Eenzame wandelingen en rijtoertjes in de stad en de zorg voor Mr. Mortons huishouding, andere af wisseling had ik niet, en mijne eenige zelfvoldoening waa, dat de oude heer spoedig meer van mij hield dan van zijn eigen dochter. «Eindelijk kwam de maand September en voor het eerst sprak hij van zijn reis naar het Zuiden en zijn landhuis in Alabama. Zijne dochter was aan eene raadselachtige melancholie ten prooi geworden, en hij vreesde voor zoo’n onaangenaam leven, dat hij mij kort en goed vroeg, of ik mijn lot niot aan het zijne wilde verbinden en daardoor mijne toekomst verzekeren. «O, August, ik zal je maar niets zeggen van den strjjd, die ik toen nacht en dag doorstreden heb, de zaak was; mijne hoopvolle jeugd opgeven, maar in ruil daarvoor eene ryke positie innemen, waarvan ik nooit had durven droomen. Ik had veertien dagen bedenktijd gevraagd en in dien tusschentyd,” ver volgde zij langzaam, «zag ik mijn landgenoot August von Helmstedt. Ik beken je ronduit, dat meer dan herinneringen uit myne jeugd mij tot je trok je stond hier ver van je familie en zonder vastigheid in de nieuwe wereld en ik geloofde, dat de hemel mij daarmee een toeken gaf, dat hij het offer van officier van justitie tegen deu predikant v, B., aan wiens onvoorzichtige uitlatingen zy het toeschryven, dat zjj zoo gruweljjk mishandeld zyn. Het zeilscheepje ligt aan den ketting. Dat kan de eigenaar, de heer Hoetb, eerst terug- krygen, als hy bewijzen kau, dat het zyn eigendom ia. (Echo.) Dezer dagen bood een schippersjongen by een goudsmid te Dordrecht een juweelen broche te koop aan. Daar dit voorwerp een vrij aan zienlijke waarde vertegenwoordigde, was de goudsmid, wien de zaak verdacht voorkwam, maar niet dadelijk tot koopen geneigd. Hij ging met den jongen naar de politie, ten einde tot klaarheid te brengen in hoeverre hy tot den verkoop gerechtigd was. Aangezien de jongen nog meer gouden voor werpen in zyn bezit had, stelde de politie een nauwkeurig onderzoek in, waaruit al spoedig bleek dat alle voorwerpen te Antwerpen waren ontvreemd, terwyl de jongen aldaar met het schip zijns vaders in een der havens lag. De op den verdacht® gevonden voorwerpen werden in beslag genomen en ter beschikking der justitie gesteld. (D. C.) Woensdagmiddag hebben de dienstboden van mevrouw van der Hoeven, Prinsengracht 10111 mijne jeugd niet verlangde. Ik wist, dat het Mr. Morton minder om mij zelf, dan om aanspraak en gezelligheid te doen was, en dat hij even graag nog een tweede persoon in zyn huis opgenomen en alles voor jou gedaan zou hebben, als hij mij daarmee een genoegen had kunnen doen. En verder meende ik eene soort van recht op myn landgenoot en vriend te hebben, en alle valsche schaamte op zij te mogen zetten en ik gaf mij met mijn geheele hart aan je over en jij August stiet mij wreed terug achterdochtig, trotsch, beleedigend. Trots is toch maar ’n mooi ding,” vervolgde zij na een diepen zucht, «want zonder dien ware ik bepaald dien nacht gestorven. Het gevoeligste, wat het vrouwenhart bezit, was diep gewond, myne eer en myne liefde, en ik kon mij alleen nog redden door niet meer voor je te bestaan. Den volgenden dag gaf ik Mr. Mor ton het jawoord!” Zij hield op en Helmstedt zag haar aan. «Vergeef het me, Pauline,” zei hij, hare hand vattende. «Och, laat dat maar,” viel zij hem in de rede, «alles was voorbjj en vergeten, maar op eens hoorde ik van je ongeluk en toen zei ik tot mezelf: nu moet ik door onvoorwaardelyke openhartigheid zyn vertrouwen zien te winnen. Dus zeg mij nu eens August: weet je precies op wat grond je staat?” «Men zorgt wel, mij daaraan op de aamloenlijkste wijze te herinneren,” Antwoordde hij, op de courant wijzend. «En grijp je niet het eenige middel aan, om je alibi te bewijzen?” «Neen I” antwoordde hij, langeaam het hoofd op richtend. Diep getroffen door den toon zyner stem zag sy dat uit haar voorstel sprak, en dan die blik vol zorg ou toewijding, waarmee zij hom aanzag, en die hij zoo weinig verdiend had, grepen hem diep in de borst. «Ik dank je, Pauline,” zei hij eindelijk, haar innig de hand drukkend, «ik dank je uit den diopsten grond van myn hart maar hoor eons, kan je wel den vollen omvang van hetgeen je daar aanboodt?” «Zeker, August, ik heb alles overdacht, berekend on alle mogelijke gevolgen van mijn stap overwogen, maar nog eens, *t is zoo'n bijzonder groote opoffering niet laat mij maar handelen on spreek mijne verklaringen niet tegen, dat is alles, wat ik van je verlang.” Helmstedt moest do hand voor de oogen drukken. «De zaak is te ernstig,” vervolgde hij toen, «om niet de grootste oprechtheid te vorderen, al moest het mij en jou ook pyn doen. Je bent getrouwd, Pauline, en in zekeren zin voor je leven aan eene bepaalde positie verbonden, maar wat je nu van plan bent, zou, als ik bleef zwygen, je onverbiddelijk uit je tegenwoordige familie verbannen. Laat my uit spreken,” riep hy, toen zij hem in de rede wilde vallen«dat alles zou nog minder zijn, als je dat offer bracht aan een man, die je naderhand hart en hand kon aobenken, om je gelukkig te maken en je eer ‘e herstellen dooi een wettige verbintenis, maar Pauline, dat allee is by mij niet het geval ik ben je eene bekentenis schuldig, die tot bier toe niet over mijn lippen gekomen ie: ik heb mijn hart en mijn woord aan eene andere gegeven, en dus zou het eene laagheid zyn, zelfs in den hoogsten nood, een offer aan te nemen, dat in do verste verte niet naar verdienste zou kunnen vergolden worden I” (JKordt eereelfd.) Met bet zeilschuitje van den heer B. Hoetb hadden de heeren Schaap en Kops uit Amster dam een tochtje gemaakt. Daar er niet genoeg wind was om tijdig in Amsterdam te kunnen zjjn, lieten zjj bet scheepje in Dnrgerdam. ’s Avonds laat kwamen zjj te Amsterdam aan. Den volgenden dag zouden zy het scheepje gaan balen; de schipper, vlak bjj wiens schip het vaartuigje was vastgemaakt, weigerde toe te laten, dat zjj daarmede wegvoeren, omdat hy ben niet als eigenaars erkende. Terwyl zy in een herberg het geval met den schipper bespraken, werden zjj gearresteerd en naar Raardorp gevoerd, waar men hen 5 uur gevangen hield en vervolgens naar Dug- gerdam voerde, waar zjj voor den burgemeester werden gebracht en boorden, dat zjj beschul digd waren bjj den predikant M. J. v. B. te hebben ingebrokenT Vooral de predikant veroorloofde zich eenige onvoorzichtige uitlatingen, terwyl ook de bur gemeester hen lang niet heusch behandelde. De predikant zou van een van hen beiden o. m. hebben gezegd: »dat kan de dief wel zjjn; ik herken zjjn stem.< Zjj werden na een vrjj langdurig verhoor op vrjje voeten gesteld en begaven zich nu, onder geleide van eenige veldwachters en vele hurgers van Burgerdam, naar de sluis van Schellingwoude. Daar werden de Amsterdammers door de Dnrgerdam mers mishandeld en moest vooral de heer Schaap het zwaar ontgelden, niette genstaande hij voortdurend zjjn onschuld be tuigde. Ten slotte gelukte het den veldwachters >de slachtoffers van een vergissingte bevrjjden. Wat er nog gebeurd zou zyn, was bun dit niet gelukt, valt moeieljjk te beslissen. In zeer ontredderden staat kwamen de hoe ren Schaap en Kops eerst laat in Amsterdam aan. Zjj zullen'nu een klacht indienen bjj den In de plaats van den heer J. Van der Hee te Waddinxveen is tot heemraad van den pol der Bloemendaal benoemd de heer J. Van den Heuvel. Voor het leggen van een paardenspoor van af de gemeente Zevenhuizen tot Bleiswyk om den Tweemanspolder, over eene lengte van ongeveer 4000 Meter, zyn tien biljetten inge leverd. Verbrugge, Waddingsveen voor f 1.66; Dubbelman, Dordrecht voor f 1.63; Lessen, Den Haag voor f 1.61; Varkenvisser, Overschie voor f 1.59; J. v. d. Broek, Zevenhuizen voor f 1.58; Alblas, Waddingsveen voor f 1.56; A. v. d. Hilt, Zevenhuizen voor f 1.43; Van der Zeyde, Waddingsveen voor f 1.42 j; Streefkerk, Ameide; voor f 1.42; Tilburg, Leiden, voor f 1.34, alles per meter. Het werk ia gegund aan A. v. d. Hilt te Zevenhuizen, omdat deze aan alle eischen van het bestek voldaan heeft. hem aan. «Je wantrouwt mij toch niot meer, August vroeg zij, «ik begoor je geheimen niot te weten, maar wat ik weot, wil ik je zeggen, ja, dat moet ik. Ik weet, dat alle bewijzen, die de Coroner tegen jou verza meld heeft en al de speculaties en govolgtrekkingen, die nu ook de arme Ellon bevlekken, eenvoudig leu gens zyn ik weet het, August, en toch is myn tong nog moor gebonden, dan misschien je eigene. En daarenboven moest ik van morgen nog door mannen der wel hooren uiteenzetten, dat de arrestant Helmstedt bij den tegenwoordigen stand der zaak eene veroordeeling, minstens als medeplichtige van den moord, niet ontgaan zal.” Dat zullen we afwachten I” Afwachten? Je zeker verderf? Ik weot, dat niets jou hier helpen kan, August, dan leugen tegen leugen te zetten on wel dadelijk eender blik ken of blozen, echt Amerikaansoh.” «Wat zeg je I” «Ja, dat zeg ik, je geeft eenvoudig eene plaats op, waar je je bevond, toon de moord te Oaklea plaats greep,” antwoordde zij met oen gloeionden blos, «en zegt maar dat je dien tyd bij mij doorgebracht, maar mij bij het verhoor niet hebt willen compro- mitteeren of wil ik het zelve zeggeu, dan kun jy het bevestigen. Voor mij is het zoo’n groot offer niet, als je misschien wel denkt, maar voor jou, August, vergeet dat niet, is het ’t eenige redmiddel.” Helmstedt staarde de opgewondene, jonge vrouw met de grootste verbazing aan, en kon in ’t eerst geen antwoord vinden. Wel begreep hy, dat ze hem ieta voorstelde, waartegen zyne geheele natuur op kwam, maar dat algeheele vergeten van ziohzelve, tusschen Vyzelstraat en F o Am sterdam, de ontdekking gedaan, dat eenige dieven in het perceel zyn geweest en daar alles hebben doorzocht. De eigenares was voor zes weken de stad uitgegaan, en van deze afwezigheid hebben de dieven gebruik gemaakt. De politie heeft een onderzoek ingesteld; maar men beeft nog niet kunnen uitmaken wat er gestolen is. Kasten en laden waren geopend, en alles was dooreen gesmeten, niet alleen in de vertrekken van de vrouw des huizes, die institutrice is, maar ook in die van de jonge meisjes die aan bare zorgen zyn toe vertrouwd, maar die nu met vacantie waren. (N. v. d. D.) ze te voorzien van zyn visum. Tot De scheepvaart op de Lek neemt steeds toe. Verschillende sleepbooten, niet in vasten dienst varende, die vroeger hnn weg van Rot terdam in de richting naar Amsterdam by voorkeur langs den IJsel over Gouda namen paeseeren tegenwoordig de Lek, omteHeeswyk te schutten, terwyl in den laatsten tyd ook op gemerkt werd, dat de scheepvaart zich langs de Lek uitbreidt ten koste van den weg langs Noord, Merwede en Waal. Dinsdag werden verschillende aangelegenhe den afgedaan, nadat de eindbeslissing in de zaak der revisie en de beslissing in booger beroep van de synodus contracta waren vast gesteld. By die eindbeslissing werd de be slissing in hooger beroep van deze vernietigd, en uitgesproken, dat bet getuigschrift van zedelyk gedrag, over welks geldigheid het ge ding liep, beantwoordde aan de eischen der wet en dus in orde was, en mitsdien aan het betrokken classikaal bestuur gelast, wanneer alle andere door de reglementen geëischte stuk ken evenzeer in orde waren, aan de beroeping vau een candidaat tot den H. Dienst, die deze stukken had overgelegd, de kerkelyke goed keuring te verleenen en aan het prov. kerk bestuur ze te voorzien van zyn visum. Tot bedoelde aangelegenheden behoort o. het bericht van het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland. dat het classicaal bestuur vau Haarlem geen termen had gevonden om cieel kerkreohtelyk op te treden tegen eeu predikant in zyn ressort, welk bericht voor kennisgeving werd aangenomen. Aan de orde kwam nog bet by monde van den heer v. Witzeuburg uitgebracht rapport over een bezwaarschrift, ingediend door do veertien gemachtigden uit de stemgerechtigden te Bellingwolde tegen hot besluit der Alge meens Synodale Commissie. De conclusie der commissie was dat het bezwaar niet gegrond was, en de synodale commissie de zaak van het plaatselyk reglement voor de benoeming van ouderlingen en diakeneu en de beroeping van predikanten juist in het rechte spoor had gebracht. Met deze conclusie vereenigdo zich de vergadering. Over hot beklag van een lidmaat te Z. over een classicaal bestuur in zake der bandeling van dat bestuur ten opzichte van bet beheer der diaconie, was gerapporteerd door den heer v. Eerde. Dit rapport leidde tot de conclusie dat de Synode zich onbevoegd zou verklaren om, zooals verlangd werd door den requestrant, een rechtskundigen raad ie geven, maar tevens zou besluiten het provinciaal kerkbestuur op te dragen bet classicaal bestuur uit te noodi- gen een onderzoek in te stellen naar het be staan van het testament waarvan in het be zwaarschrift sprake was en naar het beheer De bewaarder van de woning iu de Rijn straat te 's-Gravenhage, laatstelijk bewoond door den gewezen secretaris bjj de Oostenryk- sche legatie, heeft in den vroegen ochtend van gisteren in een vlaag van zwaarmoedigheid, waarin hy in den laatsten tyd leed, zich door een revolverschot van het leven trachten te berooven. Hij bracht sich een wonde toe aan het oor, die echter niet gevaarlijk is, gelyk in het Zie kenhuis bleek. S 1

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1