SM r r LE G BE MARSKRAMER. BINNENLAND. JLEM. SHK. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 31 Augustus 1895. No. 6750. 34ste Jaargang. FEVILLETO^. den. Genève ik en. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. blad no. 119), betreffende de detacheering by omtrent den brand te R y£ms IKKUM ZOOS I r im ten. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Men meldt uit Zaandam Woensdagavond tusschen 8 f Hoofdsteeg 1 tardbrug F S2. fiOIDSCHE (GERANT ilhelmina, lichte tent. Premiën. ik «De Ze- ir voorko- kj« is, kennis hare oorsaken inden. 'hvsiologiache za op ons »- oces, dat too* geneeskundige iekeltfken ichtigheid Ipijn, ml- opgewon- ihamelUke san zieken. de gevolgen i, Spraak- in de ge sel ve, par- geheugen, eskundlge iddeleo, als Tij vingen, nodder-of rerkregen; ir beroerte abben, wegens leveldheid ran duite- i voor de roorhoofd, m banden ovengenoemde ie aan bleek' jonge meisjes, sonen, die 1 die de reactie nd aangereden stellen, dat {Naar het Duiltch.) ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ilp van spuiten. Made komt er met Wagenberg idem, Lage-Zwalnwe even- zegd, August, dat myn tong meer gebonden ia, dan je eigen het wezen kan, en dua mag je niet verder vragen. Neem de zaak, zooals ze ia, als den eenigen uitweg, om eene afsobnwelyke rechterlijke dwaling te voorkomen; bekommer je niet om mijn eer en myu beweegredenen en laat mij vrij liegen, want in som* mige gevallen kan de leugen een verheven daad zijn. Doe het, August, doe het, want ala je weigert, pleeg je zelfmoord Helmstedt mat weer zijne cel van achteren naar voren en van voren naar achteren. «Het gaat niet!” zei hij na een pooa. «Geswegen nog van mijn af keer van den leugen, ik wil niet, Pauline, dat je willena en wetena een valschen eed zweert en op de getuigenbank plaats neemt.” «Och, dat ia niet noodig, malle jongen,” lachte zy, «had je mij niet zoo in de rede gevallen, dan zou ik je al lang verteld hebben, welke weg er in» geslagen kan worden. Er zyn vrienden genoeg, om den rechter en de jury in kennia te stellen met ona rendez-voua en daardoor hun oordeel te wijzigen, zonder dat bet van de getuigenbank behoeft gezegd te worden. Mr. Morton staat met al de heeren van het gerecht op een vertrouwelyken voet en heeft veel invloed op de meeste familie’s van de County. Ieder, wien do zaak in vertrouwen meegedeeld wordt, zal dadelijk inzien, dat zij, zonder onze familie een onberstelbaren slag toe te brengen, niet voor het publiek kan gebracht worden hoewel zy toch openbaar zal worden, zy het dan ook alleen om jou onvoorwaardelijke vrijspraak te bewerken en my elk getuigenis te besparen. «En nu August,” vervolgde zij, een stap nader tredend, «verzet je niet langer en laat je redden 84) «Hebt u vleugje vanr zegd, dat ik een offer breng of verlang? Ik heb u bet leger in Oost-Indië van ingelyfden by de militie te land, en c. is bepaald, dat engagementen voor het leger in Oost-Indië voortaan zullen moeten worden aangegaan voor den tijd van minstens zes jaren, onder het genot van handgeld of gratificatie ten bedrage van tweehonderd gal den als maximum. By Koa. besluit is o. a. aan den 1ste luit, der d.d. Schuttery Mr. M. M. Schim van der Loeff, op verzoek, eervol onslag verleend, on der gebondenheid dat hy de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichting als gewoon lid der schuttery volbrengt. en 11| uur hebben brutale dieven, gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, die allen ter ker mis waren, by den heer A. B., Stationstraat alhier, ingebroken. Toen de dienstbode thuis kwam vond zy de secretaire opengebroken. De heer B., inmiddels gehaald, moest tot zyn teleurstelling constatee- ren, dat de dieven zich met p. in. f 100 hadden verwyderd. De linnenkast was blykbaar met een beitel opengebroken, doch de zich daarin bevindende spaarbankboekjes benevens een enveloppe met 2 muntbiljetten schynen aan hun aandacht ontsnapt. Van buiten was echter geen spoor van inbraak te ontdekken. Voor het gerechtshof te 'sGravenhage ver scheen gisteren een arbeider uit Bergambacht, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf omdat hij een bedrag van f 170 aan bank- en muntbiljetten zou ontstolen hebben aan een beschonken man. Beklaagde beweerde het geld dat bij hem ge vonden werd van den beschonkens ten geschenke gekregen te hebben en zijn verdediger mr. H. J. M. de Vries concludeerde tot vry spraak, maar het Openbaar Ministerie vorderde bevesti ging van het vonnis. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren Johanna Geek wegens diefstal in de herberg De Morgenstond in de Hasselaarsteeg tot een gevangenisstraf van twee jaar. De eisch was 8 maanden. Nader meldt Ilooge Zwaluwe: Hoewel de plaatselyke brandweer alle krach ten in het werk stelde om de woedende vlam men in haren voortgang te stuiten, vermocht zy niet te beletten, dat ze op belendende per- ceeleu oversloegen, waarvan ten slotte bet gevolg was dat meer dan 40 huizen en voor raadschuren in asch werden gelegd. Diep bedroevend ia de aanblik van de daaruit overgebleven ruïnes. Op telegraphisch verzoek van den burge meester werden twee brandspuiten door den garnizoenscommandant te Geertruidenberg, ma joor De Wendt toegezonden. Persoonlyk was die hoofdofficier op het terrein tegenwoordig, en gaf aldaar de noodige bevelen namens het hoofd van de gemeente. Voor het afzetten van het terrein ontbraken alle middelen, ten gevolge van de verslagen heid der bevolking. Daarom werd door ge noemden hoofdofficier een gewapend detachement ter bewaking van de geredde meubelen enz. en tot het vrij maken van het brandend terrein uit Geertruidenberg ontboden. Dit detachement, onder bevel van den luitenant Wesselink, is des avonds om uur op bet terrein aange komen. De ramp is groot en de schade niet te be groeten. Qe »N. Bred. Ct« geeft van den brand te Hooge-Zwalnwe de volgende beschrijving In bot hooischuurtje achter het huisje van L. Knoop, nabjj de kerk, was gisterenmorgen ten 9| unr de brand nitgebroken. In een ommezien stond daar alles, óók het huis, in lichtelaaie. Var by b terd van schrik zag men het aanhet was een ware bel. Geen 5 minuten later vatte het stroodak van een naburig ge bouw vlam. Nog enkele minuten en een derde rookkolom kronkelt omhoog om te verwaaien op den adem van den zuidwestenwind. De brandweer rept zich. De spuiten komen aaa. Water is in de buurt. Een heele vjjver ab ’t ware. De schrik waart door 't dorp. Zie, daar brandt een vierde pand Als verlamd slaat men het gade. Waar te beginnen met spuiten Hier, daar, rechts, links De brandmeester doet zijn best. Hy bewaart zjjne kalmte, 't Ia noodig ook op verscheidene plaatsen is er brand. Men doet wat men kan maar tegen over macht van vuur en wind en droogte is geen brandweer bestand. De burgemeester, de heer baron Van Heecke- ren van Brandsenburg, reeds spoedig ter plaatse, treedt ferm en flink op. Boden en boodschappen vliegen naar de nabnrige plaatsen door ben, die het alleen kunnen en willen!” Helmstedts verbazing was nog losgenomen. «Dus Mr. Morton weet van je plan?” vroeg hij met groote oogen. «Ik zou niets gedaan hebben, zonder zyne bepaalde toestemming!” antwoordde zy ernstig. Doch Helmstedt schudde andermaal het hoofd en zei: «Ik zal mur niet verder vragen, wat ook de reden van je voorstel is, ik dank er je van harte voor, maar aannemen, Paulino, edele vrouw, dat kan en mag ik niet. Neen, nooit IHet is geen trots of overdre ven rechtsgevoel van mij, die hier beide niet op hunne plaats zouden zijn; neen, het is een ander ge voel, dat ik niet kan onderdrukken. Ik heb je al gezegd, dat mijn hart elders gesproken heeft, die liefde is nog een heiligdom, het hoogste op aarde, en ik zou meenen, dat heiligdom te ontwyden, als ik rond uit bekende, ontrouw gepleegd te hebben, al was daar dan ook geen woord van waar. Vraag je zelf maar eens af, wat je van een man zoudt denken, die liever lafhartig afstand van je deed dan een gevaar te trotseeren. Neen, Pauline, ik kanen mag je voor stel niet aannemen I Wil je mij zoo gaarne vrij zien, goed, ik erken, dat ik by het eerste verhoor wol wat nonchalant geweest ben, maar ik verzeker je, dat ik die fout herstellen en stappen doen zal, die mij in de oogen mijner rechters zullen rechtvaardigen I” Pauline had, terwyl hy dit zeide, langzaam hare handen uit de zijnen losgemaakt, en stond nu, wit als de muur der cel, voor hem. «Ik heb je niets meer te zeggen,” antwoordde zij bedroefd, «ik hoop, dat je onschuld bewezen wordt. Zeg my alleen nog, of Ellen je aangebedene is GOD DA, 30 Augustus 1895. By de heden gehouden inschrijving voor de verschillende volkspelen, hebben zich aange meld voor Mastklimmen 21, voor Tobbesteken 47, voor Stroophappen 43, voor Broodjeshap- pen 55, voor Zakloopen 56, en voor Spriet- loopen 46 deelnemers, die allen door de Com missie zyn aangenomen. nu gedaan, Sir?” vroeg zij met een hare oude spotzucht, «wie heeft u ge- w -- o _f van u zelfs maar één bedankje verlang? Ik heb u mijno geheele ziel blootgelegd, alleen om je te toonen, wis ik ben eene vrouw, die zich niets te verwijten heeft en die je ten volle vertrouwen kunt. Ware niet alles al lang voorby en afgedaan, wat er eens in my leefde, dau had ik moeielyk zoo zonder terughouding tot je gesproken, dus je behoeft me waarlijk niet lang en breed uiteen te zetten hoe ontzaggelijk onverschillig ik jo ben alsof je mij dat niet al lang duidelijk genoog getoond had!” Helmstedt was van de bank opgesprongen en liep driftig zyne cel op en neer. «Ik heb je niet willen beleedigen, Pauline,” zei hij, voor haar staan blyvend, «maar je moet my toestemmen, dat elk offer een doel of althans eene oorzaak heeft. Gesteld, dat je voor slag voor mij aannemelijk ware, dan zou je immers minstens je goeden naam verlieten en waarom zou je die voor my wagen, als myn persoon daarbij bui ten rekening blyft P” «Myn offer, zooals ie het blieft te noemen, heeft wel degelyk een reden/’ antwoordde zy, terwyl alle kleur uit haar gelaat week, «maar ik heb je al ge- om hul] twee, 1 eens. Feller woedt de brand. Acht, tien, twaalf buizen en schuren knetteren met hooge vlam men uit zwarte rookmassa’s. Allen zyn op de been. Men tracht te redden wat te redden is. Wat ook geheure: geen mensebenlevens zullen te betreuren zyn. Kinderen, ouden, zwakken, worden geholpen en in veiligheid gebracht Het vee wordt weggevoerd, voor zoover het niet losloopt. Veertien, zestien buizen, kleine en groote, staan in lichte laaie. Schreiend en jam merend zien de bewoners bet droevige schouw spel aan. Men sjouwt met stoelen en tafels, met bedden en ander huisraad. Dreunend over den weg nadert een nieuwe spuit. Al door meer huizen en schuren vatten vaar. Knallen worden gehoord. De hooipers brandt I Met ontzetting staren velen, van de omliggende dorpen toegesneld, de verwoesting aan. Op eenigen afstand is het, alsof heel Zwaluwe in brand staat. Kalm en majestueus steekt de kerktoren boven al dien jammer uit, onaange tast door het vuur. De herbergiers krygen bevel van don burge meester om te sluiten. Een goede maatregel. Marechaussees bewaren de orde. Op een lorrie komt van Geertruidenberg de stoomspuit van bet garnizoen. Met den trein arriveert de tweede spuit. De kranige soldaatjes der brand weer, onder bevel van den kapitein Olivier en de laitaaaute Wiegeld en Qoaiai komen mede. Vyf en twintig, dertig, meerdere baizen en schuren branden. Maren worden omvergebapld, schoorsteenen ploffen neer, daken zakken kra kend ineen. Een verpestende stank verspreidt zich. Op rywiel en in rytaig komen de men- schen van buiten, de assuradeuren, de politie mannen, de journalisten, de nieuwsgierigen. Een aantal spuiten geven water, dat sissend sust, niet dooft. Want boog nog ryzen de vurige tongen, ver weg kleurt donker zich de hemel van rook, overal klinken de kreten van ontzetting en de jammerklachten, kraken de daken, ploffen de schoorsteenen, vallen donde rend neer de muren. Tegen 5 uur is men meester van het vuur is het grootste gevaar voor de nog onaange taste panden geweken. Op 30, 40, 50 plaat sen voeren de vlammen hun laatsten stryd. Eerzame deurkozynen branden lustig en nieuws gierige bezoekers steken er een nieuwe sigaar aan op. Druk is men bezig met het om ver halen der muren, al te druk naar den zin der agenten van assurantiemaatschappyen. Kas teloos werken de spuiten. Somber staren de slachtoffers van den brand naar de ruïnen hunner huiven en scharen, naar verzengde Helmstedt knikte bevestigend. «O, Pauline, bet eerste half uur, dat wy buiten woten van hare ouders te zamen waren, was ook het eenige en het laatste, maar hoe meer onze jonge liefde gebrandmerkt en door het slyk gehaald wordt, des te heiliger wordt ze voor my, des te torgvuldiger zal ik er voor waken, dat er door mijn toedoen niet het minste smetje op zal vallen. Ik heb niets van haar vernomen sedert dien ongeluksnachttij ia vertrokken, zonder mij ook maar een regel te doen toekomen en eerst nu beb ik haar vertrek uit dat krantje vernomen. Toch weet ik, dat ik haar hart niet zal verliezen, en nu weet jo alles, wat er in mij omgaat, alles wat ik maar aan één mensch bekennen kas.” «Ik dank je, August,” antwoordde zy, met een be rustenden blik lot hem opziende, «laat dan alles, wat ik hier gezegd heb, ongezegd zijn, omdat jo er toch niet van gediend wilt zyn. Maar mocht je op den oen of anderen tyd raad of bijstand noodig hebben, her inner je dan het huis, waar je vrienden wonen meer kan ik je njet zeggen.” Nu sloeg zij hare mantelkap weer over hot hoofd, liet den sluier vallen en reikte hem met een «adieu, August I” de hand ten afscheid. Helmstedt zag haar in het gelaat, dat fusschon en onder al dat zwart nog bleokor scheen en hield hare hand een oogenblik vast. «Kan je myn redenen billijken, Pauline, of ga je boos van mjj weg?” vroeg hy. Zij schudde droevig het hoofd en antwoordde zacht «Ik ben alleen ongerust over het lot, dat je te wach ten staat, en dat je veel te gemakkelijk opneemt, want je kent hior den landaard niot, August I (Fordt rorvo^d). Ook in de gemeente Krimpen a/d. Lek zal men den Koninginnedag feestelijk berdenken uit het feestprogramma blykt dat het feeat geopend wordt met een optocht der schoolkin deren met feeatwagena en innziek 's namiddags ringryden en volksspelen in het dorp‘s avonds concert in het schoolgebouwoptocht van de geozenvereeniging met muziek, en daarna vuurwerk op de rivier de Lek. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht het koninklyk be sluit van 21 Augustus 1895 no. 26 waarby, te rekenen van 16 September 1895 a. is ingetrokken lo. het koninklyk besluit van 24 Juni 1874 no. 44, houdende o.a. instelling van vierjarige on zesjarige engagementen voor den militairen dienst in Oost-Indië; 2o. het koninklyk besluit van 16 September 1875 no. 36, betreffende de toelating tot eene driejarige verbintenis voor genoemden dienst van gewezen onderofficieren b. weder tjjdelijk buiten werking is gesteld het koninklyk besluit van 29 Jali 1873 (Staata- Men meldt uit Nymegen Een ontzettende brand ontstond gisteren nacht tegen halfdrie in de zeepfabriek >Het Ankers van Gebroeders Dobbelmann, boek Brouwerstraat en Bagyneatraat. Het gebouw, waarin eene groote hoeveelheid olie, vet en zeep aanwezig was, is geheel uitgebrand. De vlammen sloegen naar de noordelyke panden over, waardoor een drietal woningen in de Brouwerstraat vooral aan de daken aan- uwnlyke brandschade bekwamen en een pakhuis d|u de firma weduwe Van Roggen op de Lagemarkt, gevuld met koloniale waren, in asch gelegd werd. De vonken kwamen zelfs aan de overzyde van de Waal terecht, waar het koffiehuis van Wilden beest groot gevaar liep. Om zes uren was men den brand meester. Nog (voormiddag 11 uren) smeult het vuur in fabriek en pakhuis. De spuiten werken nog. De totale schade is zeer aanzienlyk, waarby onderscheidene verzekeringsmaatschappijen be trokken zyn. men

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1