i j DE HARSKRAMER. BINNENLAND. 95. IEN ZN. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I No. 6756. atiën. erle). Co. w, FEUILLETON. jEM. gallen ts gehad she Pre- BS, recteur. der le un bezit renoemd Zaterdag 7 September 1S95. 34ste Jaargang. 189S. ■erkrggbur Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. met de Re el. en o. en 1 Spl (JFordt vervolgd'). I Senève De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. in Certifi- ran f 100, het onder, re) rente- le Neder- bn, over maak en De directeur der stoombootreedery >Maas en IJsselc de hoer G. A. Ten Houten aan het weer een i dat de I.OIINII E COURANT (Naar het Duiheh.) 1 hoewel voortdurend de wet ontdoken had, door de overheid was met rust gelaten. Nn en dan was wel een zijner barkeepers opgeroepen Aan den heer G. dn Pain is door burge meester en wethouders eervol ontslag verleend als kantoorhouder van *s Rykstelephoonkantour te Haastrecht. Men schrijft aan >De Tel.« uit Groningen van Woensdag: Heden-ochtend is nit het Damsterdien nabij deze stad het lijk opgehaald van een 25jarig pannenbakker, te Oostenhoogebrug woonachtig die sedert Zaterdag werd vermist.) Het lyk vertoont verscheiden verwondingen aan het hoofd en scheuren in de kleeren, Op last der justitie stelden twee geneesheeren een onderzoek in naar de oorzaak van den dood, dat uitwees, dat de omgekomene levend te water is geraakt. De men de en ADVERTENTIEN worden geplaatst vau 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kraliogsche Veer, beeft een zjjner booten grn- 1 pni de kinderen, die bord te Oud-Kralin- i tot een bezoek aan •dam. naar boven en sjorden hem naar beneden waar by dusdanig door de volksmenigte ontvangen werd, dat de politie met moeite den man kon beveiligen. Omstuwd door een talryke volks menigte, werd hy naar Jiet politiebureau op de Nieuwe Haven gebracht. riepen vader en dochter verheugd, en „Goddank, du zijn wy gered I” boog Ellen zich over de boetvaardige kamenier en richtte haar liefderijk op. Op een wenk van den rechter werd zy naar hare plaats teruggebracht en in doo- delyke stilte wachtte de menigte met uitgerokten hals op de dingen, die komen zouden. Het is nu hooge ernst geworden met de toepassing der Zondagswet in New-York. Dit ondervond een drankverkooper, die vier sa loons er op na houdt, en die vele jareu lang, pdlitie onderzoekt thans verder, of hier voor een moord staat, dan wel of man door een toeval te water ie geraakt later door het rad van een boot of iets van dien aard is verwond. Terugkeerende vsn den begrafenis te Gou- derak werd J. de Groot uit Lekkerkerk nabij zyn woning door een beroerte getroffen ten gevolge waarvan by onmiddellijk den geest gaf. on en door ten slotte het slachtoffer zijner bescheidenheid zou kunnen worden. Helmstedt had hare kamer eerst verlaten, toen de stem haars vaders, die door het onweer gewekt was, op de binnenplaats klonk. Zichtbaar verlicht, nu zij haar gemoed van dien last bevrijd had, wierp zij een helderen, bemoedigenden blik op den beschuldigde, maar verbleekte, toen haar terugkeerend oog het strakke gelaat haars vaders trof, waarbij zy dadelijk de oogen neersloeg en zich op hare plaats liet lerugvallen. Dadelijk nam de officier van justitie weer het woord en sprak „Het hof veroorloven mij opnieuw myne meening te zeggen; de aangeklaagde zelf heeft ons daghelder aangetoond, dat zyne schuld onbestaanbaar is zonder die der juist afgetreden jonge lady, en het door haar afgelegde déchargegetuigenis komt mij met het oog daarop zóó verdacht voor, dat ik mij verplicht ge voel, op voorloopige hechtenis der bewuste jonge lady aan te dringen.” Dat was een tumult iu de zaal. Alles rees op en scharrelde door elkander; alles fluisterde, mompelde en gesticuleerde, maar op de meeste gezichten las men instemming met het voorstel van den officier van justitie. Elliot daarentegen was snel naar zyne dochter getreden, als wilde hij haar tegen de armen van het gerecht beschermen en wierp den opetpdrëto aanklager een blik toe, waarin toorn en ontzetting om den voorrang streden. Te gelijk met hem had Mr. Morton een paar drif tige stappen naar de balie gedaan, en stond gereed, om het woord te vragen. Helmstedt was opgestaan, maar bleek en onbewegelyk als een marmeren beeld kon hy geen woord spreken en bemerkte evenmin Het >Dagbl/ v. Z.-H.,« ’t welk vroeger meldde dat het in het plan ligt der Hooge Regeering, om generaal Vetter, zoodra hy zijn betrekking van legercommandant in Indië zal hebben aanvaard, den last op te dragen zich naar Atjeh te begeven, ten einde zich van den toestand daar in persoon te overtuigen, deelt nu het volgende mede »Zyn wy wel geïnformeerd, dan is generaal Vetter het op dit oogenblik eens met de Re- geering over de Atjeh-politiek. »In hoever het verblyf van generaal Vetter op Atjeh in zijn zienswyze verandering zal brengen, moet natuurlyk worden afgewacht. Uit IJselmonde De beer Molenaar, het nieuwe raadslid, ves tigde in de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad er de aandacht op, dat vele werklieden, die te Rotterdam hun brood verdienen, zouden worden geholpen door een pont in de Krieksche haven. Zij zouden dan niet meer verplicht zyn, per roeiboot hnn werkplaats te Feyenoord te bereiken, waardoor vooral in den winter, leven en gezondheid der werklieden in de waagschaal worden gesteld. tis beschikbaar gesteld, ter school gaan aan»de N gen, gelegenheid te gevel de Diergaarde te Rotterdam. Van dit aan bod zal de volgende week reeds gebruik wor den gemaakt, tevens zullen de kleinen dan op eenige versnaperingen worden onthaald. Het beroep van H. Jongs ten tegen een be- sluit van B. en W. van Capelle a.d. IJsel, waarby aan de firma Kalkman en Zonen ver gunning is verleend tot oprichting eener scheepstimmerwerf, is, blykens bij den Raad van State ingekomen Koninklyk Besluit, niet ontvankelijk verklaard. Dr. P. W. Onnen te Utrecht tracht in de Geneeskundige Bladen een antwoord te geven op de vraag, of men uit de vele cijfers over de jaarlyksche sterfte in de 12 grootste gemeen ten van ons land, concludes kan trekken om trent den vooruitgang in den gezondheids toestand dezer steden. Als slotsom van zyn betoog meent de Schr. het volgende te mogen constateeren Al de 12 grootste gemeenten van ons land wyzen een kleiner aantal sterfgevallen aan in het tydvak van 18801890 dan in het tijdvak van 1860 1875; dit verschil is belangrijk voor Dordrecht, Groningen, Haarlem, Leiden, Men schryft uit Amsterdam: Aan de pogingen om Ond-Holland nog een jaar in stand te houden is een begin van uit voering gegeven. Eenige poorters nl. hebben zich tot een commissie gevormd, die Woensdag, een adres aan den Raad heeft ingediend, ot toestemming voor het plan te vragen. Hef voornemen zou zyn, het plein dezen winter tot ysbaan in te richten, vergroot met een thans buiten Oud-Holland gelegen stak grond. den triumfantelijken blik, dien de officier van jus titie over hem liet heenglyden. Op dit oogenblik klonken er luide stemmen bij de deur, en het geraas werd zoo oorverdoovend, dat de rechter met luider stemme stilte gebood en met ontruiming van de zaal dreigde. „Als u gerechtsdienaar zijt, roep dan dadelyk den verdediger hier, ik moet vóór hier is meer in het epel dan een bord pannekoekeo I” klonk eene toornige stem, en oumiddellyk brak Helmstedts advokaat door de menigte heen. Geene minuut later, of hij ver scheen weer voor de balie, maar nu niet alleen een grijsaard van eene hooge, maar gebogen gestalte en twee vrouwen in de kleederdracht der lagere volks klasse volgden hem. „Het hof veroorlove mij, nog eenige ge'uigen voor te brengen, eer aan het voorstel van den openbaren aanklager gevolg gegeven wordt I” begon de advo kaat met luider stemme, maar op hetzelfde oogen blik schoot een der vrouwen achter hem weg en viel voor Elliot en zijne dochter op de knieën. De kap, die haar gelaat verborgen had, viel naar achteren en een donkerbruin gezicht kwam te voorschijn, waarop de tranen van berouw zich nu met kracht een uit weg baanden. Sarah 1” r' met een luid De arrondissements-rechtbank te Arnhem ver oordeelde A. v. Emmenes, ter zake van belee- diging door geschrift, tot een gevangenisstraf van 3 maanden. De colporteurs D. J. van den Berg en Geertje Kleefstra werden, ter zake van ver spreiding van beleedigend geschrift, veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf. Nu richtte de grijsaard zich op, knikte Helmstedt ernstig toe en trad voor de balie. Zoodra hij Izaks stem herkend had, was er weer leven op het ge zicht van den aangeklaagde gekomen, die zyn ouden vriend ook dadelijk tussohea de menigte herkend had, hoewel by in een paar weken wel tien jaar ouder scheen geworden. Scherp staken zijn kaken door de wangen heen en de oogen lagen ijselijk diep in hunne kassen. Zichtbaar vermoeid steunde hij op zyn trouwen stok en liet af en toe een drogen kuch vernemen, die men nog nooit van hem gehoord had. Wat Helmstedt eigenlijk van Izaks tusschenkomst verwachtte, was hem zelf nog niet duidelijk. De brave jood was juist op het oogenblik verschenen, dat Helmstedt meende voor den opgesperden muil .van eea krokodil te zwemmen, die hem eerst en dan ook het liefste dat hij op aarde bezaf, zou verzwel gen. Izak moest echter zijne goede redenen hebben, dat hij zoo plotseling verdwenen en eerst nu weer boven water gekomen was, en gelukkig bewees de manier waarop hij Helmstedt toegeknikt had, dat bij niet met leege handen voor den rechter verscheen. Een pijnlijk gevoel van hoop, gespannen verwachting en heimelijke vrees voor eene nieuwe teleurstelling greep den gevangene aan, toen deze getuige den eed aflegde, en begon te spreken. „Des Heeren wegen zijn wonderbaar, gentlemtn,” sprak de oude Israëliet op zyne gewone eenvoudige manier, maar met verzwakte stem. GOUDA, 6 September 1895. De nieuwe cursus aan het gymnasium is gisteren aangevangen met 67 leerlingen, over de klassen verdeeld als volgt: I 16, II 16, lil 8, IV 15, V 7, VI 5. De bewoners van het Koningsplein te Ba tavia zagen onlangs een wild zwyn (babi outan) parmantig over den weg loopen en zelfs eenige erven met een bezoek vereeren. De bedienden trachtten met bamboesstokken, steenen enz. den ongenooden gast te verwyderen maar deze liet van zyn onwil blyken door grimmig zyne slag- en andere tanden te laten zien, welke niet nl te vriendschappelijke bedoelingen was wel een zyner barkeepers opgeroepen om zich te verantwoorden, maar steeds werd die vrygelaten, dank zy den invloed van den of anderen hooggeplaatsten vriend der drankhandelaars. Nu is 't den heer Mullins anders vergaan. Hy kon geen »pull« vinden om hem vry te maken, en scherp is *t hem nu ingeprent dat wie tegen de wet handelt de gevolgen dragen moethy zal dertig dagen moeten zitten en 250 dollar boete betalen. Zondag werden in New-York geen pogingen gedaan om de drankgelegenheden te openen. De samenwerking van het stedelyk bestuur met de rechterlijke macht blijkt niet te weer staan, en de dorstigen trokken de rivier over naar Brooklyn, waar de koffiehuizen ge sloten heetten, maar waarvan de achterdeurtjes bij vergissing open waren gebleven. bet Achterom, Kapelsbrug en te ’s-Gnjvenhage opeengepakt, om ge- zijn van een allerzonderlingst Rotterdam en-. Utrechtde geringere kinder sterfte is hiervan voornatnelyk de oorzaak. Ook in het tydvak 1880 -1890 is in al do steden een vooruitgang waar te nemenhet aantal sterfgevallen in het eerste 5-tal jaren overtreft dat in het tweedeDordrecht, Lei den en Haarlem winnen het hierin ook nu weer door de veel geringere kindersterfte van de andere steden, terwijl Groningen en Utrecht eerst na 1886 aan den vooruitgang deelnemen, en Rotterdam nagenoeg niet; die groote vermindering der kindersterfte is in de drie meest bevoorrechte steden in de eerstee, plaats te danken aan bet geringer aantal slachtoffers van de ziekte der spijsverterings organen, in de tweede plaats aan die der acute infecteziokten ook op de andere leeftijden zyn deze beide ziektegroepeu als oorzaken van den dood verminderd. Het zou, besluit der Schr. terecht, van het hoogste belang zyn, te kunnen aangeven, aan welke veranderingen op sanitair gebied deze verbeteringen in den gezondheidstoestand zyn toe te schryven. Doch daartoe zou slechts kunnen leideneen nauwgezet locaal onder zoek, en een nadere ontleding der cyfers van iedere gemeente. 60) En nu begon zij op bijna kinderlyken toon te ver tellen van Bakers herhaalde bezoeken, van haren beslisten afkeer van hem, Van de aansporingen harer ouders om zyn aanzoek aan te nemen, van Helm- atedts aankomst iu haar vaders huis, van zijne ver denking tegen Mr. Bakers persoon, karakter en mid delen van bestaan en van den door hare ouders vastgestelden verlovingsdag. Vervolgens deelde zy zander omwegen mee, dat zy Helmstedt, dien zij in dien korten tijd had leeren vertrouwen, hem het bewuste briefje geschreven, een rendez-vous toegestaan had in de nabijheid van het venster harer kamer, maar hem had helpen binnenklimmen, toen zy hem niet verstaan kon en vreesde, dat men hun gesprek zou hooren, of dat Mr. Helmstedt van het portico zou vallen. Een gloeiend rood overtoog haar gelaat bij die laatste onthulling, maar het was er uit en met na druk vervolgde zy, dat zy voor God, hare ouders en de menschel volle rekenschap kon afleggen, van hetgeen zy tydens Halmstede aanwezigheid op hare kamer gezegd of gedaan had I Zij schuwde de kwaad aardige tong van den laster niet,” sprak zy, fier het hoofd opheffend, omdat zy der waarheid de verplichte hulde wilde bewyzen en een gentleman redden, die Aan de ryks hoogere burgerschool is de cur sus Donderdag begonnen met 104 leerlingen. In de le klasse 19 jongens en 4 meisjes voor volledig onderwys2 meisjes voor enkele lessen, totaal 25. In de 2e klasse 23 jongens en 2 meisjes voor voll. ond., 1 j. en 6 m. voor enkele les sen, totaal 32. In de 3e kl. 15 jongens voor voll. ond., 1 j. en 4 m. voor e. 1., totaal 20. In de 4e kl. 10 jongens voor v. o. en 2 j. en 4 m. voor e. 1., totaal 16. In de 5e kl. 10 jongens voor v meisje voor enkele lessen, totaal 11. Honderden menschen stonden Maandagavond naar het >Haagsche Dagbl.< vertelt, op het kruispunt van Spui t~ tnige te schouwspel. Een heer, die in de Spuistraat aldaar aangenaamheden kreeg met burgers 4e politie verzocht werd door te loopen, ging ou «ö»ar zyn woning in het Achterom en wierp aS m»r het open raam van de tweede verdieping JU1‘ bord naar de iu de straat wandelende zyn woning in het Achterom en wierp i bord /genten. De beminde van den heer wilde toen het raam sluiten, doch hij stoorde zich daar wei nig aan en aangezien hij het venster niet kon openen, duwde hy met zyn hoofd de ruiten in, waardoor hij zich natuurlyk verwondde. Toen begon hij een formeel bombardement te openen tegen de op straat staande agenten. Alles vloog het venster uit: flesschen, borden, glazen, een petroleumtoestel, ja, de woestaard brak zelfs de pooten van de tafel, om die pro jectielen naar beneden te slingeren. Nog was het bombardement niet ten einde, scherven van potten, stukken hout, ja zelfs beddegoed en een nachtmeubel werden naar beneden ge worpen. Met het oog op de openbare veiligheid achtte de politie het noodig, den man bit de woning te verwijderen. Vyf politiedienaren klommen S

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1