Tricot-Goederen, GOOO Stuks c 't Directe Spoorwegverbindingen met GOUDA. Zomerdienst 1895.^ Aangevangen t Mei. Tijd van Greenwich. it Posterijen en Telegraphie. Buitenlandse!! Overzicht. A. van OS, Al, Beurs van Amsterdam. KENNISGEVING. ADVERTENTIBN. B. W. van de Pavoordt, Leger-Paarden-Dekens witte wollene Slaap Dekens B. liitrwltz Van het aanhangige kiesrechtontwerp heeft mr. Macalester Lonp, hoofdredacteur tan»Het Vaderlandeen volledig overzicht in zijn »Cbronique,^ geschreven voor het September nummer van de (sedert het vorig jaar te Parys verschijnende) »Revne politique et parlemen- mentaireOmtrent de kansen van dat ont werp zegt onze bekwame landgenoot o.a. het volgende De indruk dien het ontwerp by de meesten gemaakt heeft, is een gevoel van berusting. Waartoe kan liet dienstig zyn den stryd van het vorige jaar te hernieuwen zoo vragen de bladen der geavanceerden. De meerderheid is op de hand van het stelsel-Van Houten en het ware vergeefsche moeite zich nn in te spannen om het zoo eenvoudig stelsel van Tak er voor in de plaats te stellen. Liever neme men het ontwerp aan, niet als een finale oplossing van het vraagstuk, maar als een stap in de goede richting, die tot het alge meen of nagenoeg algemeen stemrecht zal leiden. sloderdaad moest men toegeven dat de heer Van Honten het vraagstuk in breeden, libe ralen zin heeft opgevat. Zeker, de grenzen die hy wil stellen zyn de willekeur zelve, maar dit is een fout van het stelsel, en zyn kiezerscorps omvat niottemin alle klassen der maatschappij en is veel uitgebreider dan het tegenwoordige. De gematigd liberalen en con servatieven konden dan ook nauwelijks hun teleurstelling verhelen velen onder hen had den gerekend op een gematigder ontwerp. Maar ook zjj zyn geneigd te berusten. Nu zij den heer Van Houten aan het bewind hebben gebracht, moeton zy zich wel aan den leider onderwerpen, wiens leus nooit is geweest »il faut que je les suivec maar »il faut qu'on me snivec. Alleen de ultra-behondende Katholieken en de overblijfselen van de oude conservatieve party kunnen er niet toe komen het ontwerp goed te keuren. In een artikel in het Dag blad, naar men zegt ingegeven door den oud- minister mr. Heemskerk (Heemshah staat er op zyn Perzisch wordt het kabinet-Röell, le ci-devant modéré, heftig aangevallen. De katholieke bladen uiten de vrees dat de onwe tende volksklassen het overwicht znllen er langen en eischen daarom met nadruk waar borgen, met name het meervoudige stemrecht en den kiesplicht. Deze houding zal er veel toe bijdragen de geavanceerden tot de over tuiging te brengen, dat het onhandig zon wezen het ontwerp te heftig aan te vallen en dat zy zelfs voor de noodzakelijkheid kunnen komen te staan de heer Van Houten tegen de al te conservatieve neigingen zyner eigen bond- genooten te verdedigen. De gedragslyn van de geavanceerde richtingen schyn dan ook niet twijfelachtig te zyn het stelsel aannemen elke beperking afwyzen welke de conserva tieven niet zullen nalaten voor te dragen, en het ontwerp zoo mogelijk verbeteren in libe ralen geest, f Na er op te hebben gewezen dat een volks beweging, welke de richting die zich niet zonder groote aanmatiging de volksparty» noemt, getracht heeft in het leven te roepen, op niets is uitgeloopen, eindigt de heer Ma- calester Loop aldus Alles wel beschouwd, acht ik het buiten twyfel dat by do groote massa de practische inzichten de bovenhand zullen behouden. Men kan zich onmogelyk opwinden voor een ont werp dat zoo ingewikkeld en zoo vol wille keur is, maar toch zal men het aannemen in de vaste overtuiging dat het een stap voor uit is.c. Dit oordeel luidt geheel anders dan dat van prof. Cort van der Linden in »De Gids,« dat wjj onlangs meededeelden. Een belangrijke diefstal is Donderdagmiddag gepleegd in een postwagen van den sneltreih van Amsterdam naar Brussel, die ta half vier van hier vertrekt. By aankomst te 's-Gra- venhage bleek, dat uit een bagagewagen, die uitsluitend word gebruikt door de Posteryep, uit een znk, bestemd voor een betaalmeester, aldaar, ontvreemd was een bedrag van f 750. Alle toegangen tot den wagen waren gesloten het binnenslot vertoonde echter sporen van braak. (Hbl.) Door het bestuur van Patrimonium, nfdeeling Amsterdam, is tegen heden ochtend 11 uur een gecombineerde vergadering uitgeschreven, waar bij zyn uitgenoodigd het bestuur der Sigaren makers- en Tabaksbewerkers-Patroonsvereeni- ging en het bestuur van den Ned. Int. Sigaren makers- en Tabaksbewerksbond, c afdeeling Amsterdam. De punten ter beepreking zullen zyn a. Binnen enkele dagen de staking te doen eindigen. b. Een uitgebreide commissie te benoemen om de eischen der patroons en werklieden te onderzoeken. c. Beide partyen, zoowel patroons als werk lieden, onderwerpen zich aan de uitspraak dier commissie. (Tel.) Gisteren nacht is ten nadeele van den heer Holterus van den Heuvel te Arnhem door middel van inklimming en braak ontvreemd 18 zilveren lepeltjes met tang en zeefje in schilpadden doos1 zilveren busje met herten- pootjes, waarin 12 zilveren lepeltjes; 1 vier kant zilveren presenteertrommeltje; 1 zilveren trekpot1 dito melkkan 1 porseleinen trek pot6 zilveren lepeltjes met gedraaide steeltjes; 1 blauwe dubbele flacon met gouden doppen 1 lederen étui met wit satyn gevoerd, waarin een zilveren mnndje1 gedreven zilveren snuif doos (uit den tjjd van De Ruyter en Tromp); 1 zwart fluweelen beugeltasch met antiek zil veren beugel. Hiervan wordt verdacht een persoon lang 1.74, blond en dito knevel, schraal gezicht, gekleed in donker kostuum, swarte phantasie- boeden en sprekende Duitsch. Geeft voor te staan op de tentoonstelling met gepolitoerde papieren snuif- en tabakdoosjes en was in bezit van Duitsch goud- en zilvergeld. Zjjne opsporieg en aanhouding en tevens van de gestolen voorwerpen wordt door den com missaris van politie te Arnhem verzocht. Uit Batavia wordt aan >de Loc.« gemeld, dat, naar van goed ingelichte zyde wordt ge zegd, aan het betrokken departement het volgende rapport omtrent den stand der zaken aan de bevloeiïngswerkep in de Solo-vallei is ingediend In de eerste en tweede secties, Bodjonegoro en Rembang, is het grondverzet voor het hoofd kanaal begonnen, en de ontwerpen tot voort zetting zyn in bewerking, of wel reeds goed gekeurd. In de derde, vierde en vyfde secties hield men zich bezig met de ontwerpen. In de zesde sectie is het grondverzet voor de prise d'eau begonnen en worden de materialen voor het metselwerk aangemaakt. In de zevende en achtste secties (doorgraving der heuvels tusschen de Rolorivier en de Javazee) is men nog bezig met voorbereidende werkzaamheden, los- en laadhoofden aan de Solorivier en de Javazeehet leggen van de. aarden baan voor een verbindingsspoor tot de Javazee is begon nen, een der graafmachines is in werking en het baggeren wordt voortgezet. In de negende sectie wordt voor den steenen dam onder den Madoerawal van Oedjang-Piring naar het rif van Djamoean aanhoudend steen gestort. Ove rigens worden, behalve het opslaan van ver schillende woningen, magazijnen, hospitalen, loodsen, ateliers enz., graaf werktuigen, locomo tieven en andere werktuigeo gemonteerd. De jaarwedde van het hoofd der 2e open bare school te Winterswyk werd onlangs door den Raad dier gemeente vastgesteld op f 800. De beide schoolopzieners kwamen daartegen by Gedep. Staten in verzet, als hunne meening uitsprekende, dat eene jaarwedde van f 800 voor een schoolhoofd aldaar, zonder eigen middelen of bijverdienste, tot fatsoenlijke armoede moet leiden, en Gedeputeerden brach ten dit bezwaar by den Raad over. Maar deze heeft nu besloten, het betrokken besluit te handhaven, waarbij kouwens werd opgemerkt, dat de jaarwedde in overleg met den school opziener Dingemans op f 800 was vastgesteld. Uit de Betuwe meldt men omtrent bet tabaksgewas Er is aanmerkelyk meer tabak verbouwd dap in vorige jaren, en is de prys dit jaar bevre digend, dan zal in 1896 opnieuw belangryk meer worden geteeld, te meer omdat de ver bouw van suikerbieten den landbouwer niet meevalt. Er zal dit jaar heel wat meer tabak van het veld komen dan in 1894, omdat hei gewas een breed, don, fijn en uitgewassen blad geeft. Op kleine uitzonderingen na, is het bjjzonder voor sigarenfabricage geschikt. Het zandgoed, en op een klein gedeelte na ook bet aardgoed, is reeds geoogst. Het grootste gedeelte van het zandgoed is reeds droog en ligt op de zg. potten. Het aardgoed hangt nog grootepdeels te drogen. Doordien het bestgoed rjjp is, hebben reeds vele planters met het plukken een begin gemaakt, wat be paald vroeg is. In het Circus Carré kan men thans een troep gymnasten zien, waarvan een zich uit den nok van het gebouw in een net laat val len, Eergisterenavond brak daarby een van de kabels, waarmede het net gespannen wordt. Gelukkig liep alles, hoewel het staaldraad op de hoofden van de orkestleden terecht kwam en de gymnast zich blykbaar bezeerde, goed af. De Amst, Ct stelt de reeds honderdmaal gedane vraag, of liet niet goed zou zyn der gelijke halsbrekende toeren geheel te verbie den In 1888 maakte zekere K., uit Sittard, zich in een vlaag van liefdesmart in het Pruisische grensdorp Saeflelen van kant. Zyn lyk werd in het doodenhuisje gebracht, maar den volgenden dag ontdekte men, dat het verdwenen was, en alle nasporigen leiden tot niets; zelfs de door de Duitsche regeering uit geloofde premie van 500 markt bleef zonder gevolg. Dinsdag jl. is het lyk nu door Duitsche en Neder! andsche gendarmen, natuurlyfc na genoeg geheel vergaan, opgegraven in het Echterbosch in de nabjjheid der woning van zekeren Th. op eenigen afstand van de Duitsche grens. De grootste ploeg der wereld. Deze ploeg die niet alleen de grootste maar ook do werk zaamste der wereld is, werkt met gemak 20 hectaren grond per dag om en behoort aan een zeer ryken Californisohen landbonwer, Richard Gird genaamd, grondeigenaar in het district Chino, waar hy een duizendtal hecta- req grond bezit. Tot het bewerken van deze uitgestrekte gronden liet by den monsterploeg vervaardigen, die voorloopig met stoom ge dreven wordt in afwachting van de toepassing der electricitet. De machine, die niet minder dan 5.45 meter hoog is, weegt 16.200 KG. en werkt zeer geleidelyk door middel van een windas, waardoor een sterke metalen kabel wordt opgewonden, die, aan een stevig rust punt bevestigd, de geheele machine met ploeg scharen door den grond doet snyden. Het kolenverbruik der machine bedraagt slechts 2 ton per dag en de machine zelf is een werk tuig, dat vlug en goedkoop werkt. Iedereen heeft echter helaas niet zooveel hectaren om vlug en goedkoop te doen bewerken. Falb voorspelt van 7 tot 15 September aanvankeljjk droog weer, daarna oen weinig regen. Het wordt warmer. Te Appelscha is de school no. 1 zoo over vol dat met 1 April geen nienwe leerlingen konden worden toegelaten en dit met 1 Octo ber evenmin mogelyk zal zyn. Daar ook de andere, de zoogenaamde bovenschool, ruim schoots bezet is, worden tal van ouders te leurgesteld. Het is te hopen, dat met den voorgenomen bouw eener nieuwe school zoo spoedig mogelyk een aanvang zal worden ge maakt. Gisteren viel te Bensenrade (L.) in de stoom- dorschfabriek een meisje, V. E., voorover in dé machine. Hoewel er spoedig hulp werd geboden, is de ongelukkige zwaar gewond aan de beenen. Toen Dinsdagavond te Gelsenkirchen een lairaelietisch meisje hare bruiloft vierde, heeft voor de woning een woeste antisemietiiche cbetooging» plaats gehad. Honderden menschen bombardeerden het buis waarin geen ruit heel blleef, en het kabaal dunrde tot 'nachts 2 uur daar de politie niet tegen het gepnpel durfde optreden. Bjj enkele firma's te Middelburg zyn eenige ambachtslieden ontslagen omdat zy zich, tegen db waarschuwing hunuer patroons hadden aan gesloten by den socialistischen bond. Tege lijkertijd werden de loonen van andere werk lieden verhoogd. Een merkwaardige volksgewoonte. In de Oostenryksche Alpendistricten is een eigenaar dige gewoonte in zwang, die waarschynlyk een overblyfsel is van de gewoonte om schedels van afgestorvenen te bewaren, welke in over oude tyden gebruikelijk was. In Oostenryk en Salzburg, minder in Carinthië en Stiermar ken en in Tirol hoogst zelden, worden door bloedverwanten de schedels van gestorven fa milieleden verzameld en beschilderd. Door de geringe uitgestrektheid der meeste dorpskerk hoven, moeten deze oui de acht of tien jaar worden geruimd, waarby van de opgraving der geraamten in den regel van te voren aan de betrokken familieleden wordt kennis ge geven, om hen in de gelegenheid te stellen de beenderen te reinigen, te bergen en in het knekelhuis hy te zetten. By deze gelegenheid worden de schedels dan vaak met bloemen en wapens beschilderd. Meestal echter schildert men op de schedels een bloem of rozenkrans. Dikwyls beschildert men den schedel ook met een slang, die er zich omgewikkeld heeft en met den kop nit een der oogholten komt kruipen. Ook de na men of initialen der afgestorvenen worden soms op de schedels geschilderd. Het bygeloof is aan dit gebruik niet vreemd, daar men in knekelhuizen te Maria Wörth en Adriach schedels opmerkte, die geheel met nummers en cjjfers waren beschilderd, welke waarschijn lijk nummers in de lotery voorstelden, waarop de bygeloovige schilder ongetwijfeld den hoog- sten prijs dacht te winnen. Het Leger des Heils hondt elk jaar over de geheele aarde eene week van gebed en zelf verloochening. De officieren, soldaten en vrienden van het Leger worden dan nitgenoo- digd gedurende die week zich het een of ander te ontzeggen en het daardoor bespaarde geld te storten in een fonds genoemd Zelfverlooche ningsfonds,* dat gebruikt wordt ter versprei ding van het Evangelie over de geheele aarde. Dit jaar zal die week gehonden worden van 6 tot 12 October. Een koopman nit Borken is te Marburg gevankeljjk binnengebracht onder de verden king nit een spaarkas, welke hy onder zyn beheer had, circa f 20.000 te hebben zoek ge maakt. In den nacht van Woensdag op Donderdag i is ingebroken in de St. Martinnskerk te Venloo. De dief of dieven hebben getracht een offerblok open te breken, waarin zy echter niet zyn geslaagd. 18.22 12.29 12.86 12.43 12.62 1.44 KOTTERDA 10.64 11.01 11.08 11.16 11.84 10.04 12.28 10.06 12.08 DEN H AA fli-GOUDi. GOUDA DEN HAAG. Gouda Voorb. Gouda Moordrecht. NieuwerVork Gnpello Rotterdam Rotterdam Oapelle Nieuwerkerk Moordrecht Gouda 6 O U D A-U T R E C H T. 5.85 6 40 7.55 8.00 8.81 8.05 10.1» 11.— 18.48 8.88 8.17 4.16 4.47 5.57 6.56 6.81 10.16 5.50 6.54 11.14 8.87 7.10 1®*'® 5.5» 7.08 8.18 11.88 8.45 8.84 5.05 6.17 7.18 8.48 10.87 6 18 7 88 8.28 8.41 8.87 10.61 11.45 1.20 8.08 8.50 4.41 6.89 6.86 7.45 9.0411.— G O V U 4—1 H8TIBDAM. Onud. 4.40 8.81 10.01 11— 19.10 8.81 4.47 8.66 10.16 Amaleniain Wp. 7.59 9.10 10.60 10.45 1.— 4.80 5.46 8.19 11.16 6.88 7.50 Utrecht 6.66 8.11 Woerden 7.07 8.19 ündewater 7.20 8.82 Gouda Amsterdam Wp Geuda 6.60 IJ 0 t.ll 9.04 UTBEC 10.— 11.84 12 10.2811.61 10.81 0 10.44 12.07 1. AM8TI1DA 9.66 11.- 10.14 19.11 8.10 8.62 4.48 6.86 0 4.16 g 6.68 0 4.24 0 0 8.48 4.87 K.20 7.09 ■GOUDA. 9.40 4.91 MO MO 8.09 9.07 10.84 E» ».»8 10.64 5 S» 8.96 8.41 9.49 11.10 6.86 7.46 8.— 10.— 8649 11.10 der telegraphie 3de Amsterdam tot 1 Juli Benoemd 1 Sept. Tot commies der telegraphie 3e klasse de telegrafist D. van den Berg te Rotter dam tot adsiatent de kantoorknechts ATomassen L. Rosseel en F. Denninck te 's Graven- hage. 1 Oct. Tot brievengaarder te Rozenbnrg F. Brinkman. Verplaatst 1 Sept. De commies der telegraphie 2e klasse H. van Djjk Blok van Amsterdam naar Hoorn de tot commies der posteryen 4e klasse be noemde surnumerair H. van der Woude van Helder naar Rotterdam. 1 Oct. De commiezen der telegraphie 3e klasse F. J. Gentii van Breda naar Eindhoven en R. Tjepkema van Eindhoven naar Amster dam de telegrafist C. Steensma van Amsterdam naar Hoorn. Verlenging van verlof verleend wegens ziekte aan den commies klasse R. Rasker te 1896. Eervol ontslagen 1 Oct. De adsistent E. van der Lncht te Amsterdam de brievengaarder A. C. Beysens te Wintel re. Telegrafische en gewone wissels zyn thans toegelaten in het verkeer met alle plaatsen in Salvador. Het Engelsche Lagerhuis is gesloten, zonder dat daarby eene troonrede, ge- Ijjk anders het gebruik is, werd voorgelezen. Voorloopig werd de zitting verdaagd tot 18 November. Derhalve schjjut Lord Salisbury nog te den ken aan eene najaarszitting. De gewone Parlements-zitting begint in Februari en ein digt met de gewone tusschenpoozen, in Juli. Waarom het noodig zon wezen, dat de afge vaardigden nog in dit jaar bijeengekomen voor eene bnitengewone najaars-zitting is niet dui delijk tenzjj de regeering voornemens zy bjj- zondere hervormingsplannen in te dienen. Tot dasver is echter daarover nog niets bekend. Waarschynlyk zal derhalve deze voor- loodige verdaging van het Parlement tot No vember wel geen andere beteekenis hebben dan dat Lord Salisbury het wellicht noodig acht het Parlement neg voor Februari a. s. bjjeen te roepen. Wat de binnenlandsche aangelegenheden betreft behoeft men vooreerst van dit minis terie op geen gewichtige hervormingsvoorstellen te rekenen. Derhalve kan er alleen sprake wezen van geschillen met andere staten, waarover het Parlement moet worden geraad pleegd. Toch dreigen ook te dezen opzichte geen bijzondere moeilijkheden. Nn de Saltan van Tarkjje, wat Armenië betreft, heeft toegegeven, bljjft nog alleen de toestand der Enropeanen in China aan de orde. De tydingen welke daarover nit Shangaï ko men, Iniden geruststellend. De Chineesche regee ring dat bet in haar belang is, met ds Engelsche regeering mede te werken tot ver zekering van de belangen der Christenen in de Provincie Kuchen. Waarschynlyk zal der halve ook het geschil tusschen China en de Europeesche mogendheden over de be scherming der Christenen wel worden bijge- lagd. Het Engelsche parlement keert huiswaarts en het Fransche zal weldra bijeenkomen. Reeds sedert eenige weken ie in de monar chistische en radicale bladen ernstig aange drongen op het bijeenroepen der Kameren de regeering ia hier reeds op ingegaan. Offi cieus ia thans bekend gemaakt, dat de Kamer tegen 22 October zal worden bijeengeroepen in een buibenwone zitting. De regeering wil dan trachten, nog in den loop van dit jaar de begrooting tot stand te brengen doch het is zeer de vraag of zy hier in zal slagen. De uiterste partyen tooh héb ben er buitengewoon slag van, den gang der werkzaamheden te vertragen door het honden van interpellaties en het uitlokken van inci denten. Vooral de expeditie naar Madagascar zal daartoe ditmaal een uitmuntende gelegenheid aanbieden. De linkerzijde is voornemens een grondig onderzoek voor te stellen naar de oorzaken van de fonten, die bjj de samenstelling en bjj de uitvoering der expeditie zyn begaan. Ook de zaken der Znider-Spoorwegmaatschappy zal weer ter sprake worden gebrachten een der socialisten-afgevaardigde, Ronaret of Viviani, zal daarby een interpeliatie honden over het ontslag van Chenest als proenrenr- generaal der Repnbliek en de zaak-Magnier. En als Janrès dan over de werkstaking te Carmanx interpelleert, is er stof genoeg, om van een vlugge behandeling der begrooting niet meer te doen komen. Heden begeeft president Fanre, nadat hy eerst dien dag een bezoek heeft ontvangen van den lord-mayor der City, zioh naar het terrein der manoeuvres, die dit jaar in de Vogezen kort aan de Dnitsche grens worden gehonden. Den 8en, 9en en lOen Sept. zal de president, die te Langres zijn nachtkwartier heeft, de verschillende bewegingen der troepen bjj wonen. Den lOen komt hy naar Parys terug om zich dan den 19 en naar Mireconrt te begeven, wfcar hy de revae zal aanschouwen, welke het slot vormt van de manoeuvres. Op de altijd nog zoo'n precaire verhouding tnsschen Dnitschland en Frankryk werpt het een eigenaardig licht dat de Fransche mili taire attaché te Berlijn, zooals wy reeds meld den de manoeuvres van het Dnitsche leger niet zal bjj wonen om redenen die bekend en begrjjpeljjk* zyn, terwjjl de Dnitschers zich er over beklagen, dat het Fransche legerbestuur met twee maten meet ten opzichte van de vreemde officieren, die de manoeuvres in de nabijheid van Miceconrt znllen bywonen. Onnoodig te verzekeren dat het niet de Rnssische officieren zyn, te wier nadeele wordt gemeten. Rusland wordt vertegenwoordigd door ge neraal Dragomiroff, gouverneur van Kieff, met een talrjjk gevolg van officieren. Niet alleen dat er dadeljjk na hun komst te Parijs een diner werd aangericht op het ministerie van oorlpg, waar de gebruikelijke toosten op den czaar, op den president der republiek en op de wederzydsche legers werden uitgebracht, maar generaal ftDragomiroff geniet bovendien de eer zich Zaterdag naar het terrein der manoeuvres te mogen begeven in gezelschap van generaal Saussier, die de oefeningen com mandeert, en van generaal Boisdeflre, com mandant van den generalen staf. Tjjdens de manoeuvres zal ongetwjjfeld zich nog wel wel eens de gelegenheid aanbieden voor een kleine Rnssisch-Fransche betooging Na den heftigen uitval des keizers beginnen de socialisten in Dnitschland al een weinig terug te krabbelen. In eene vergadering te Berlyn, voerde Woensdagavond Aner, een van de bekende socialistische leden van den Rijksdag, het woord ten einde de houding der socialisten bjj de Sedan-feesten te rechtvaardigen. Men had, zei hy, daaraan geen deel geno men, omdat de party in het algemeen den oorlog verafschnwde. Maar de Fransohe kame raden moeten niet verwachten, dat de Dnitsche sociaal-democraten het goed zouden vinden als Frankryk een oorlog tot herovering van Elzai- Lotharingen ondernemen wilde. Ook kwam Aner er tegen op, dat de sociaal-democraten vjjanden heeten te zyn van het Ryk. Zy er kennen dat de stichting van Dnitschlands nationale eenheid een noodzakelijkheid was, en geen sociaal-democraat zal toestanden terug- wenschen, zooals ze vóór 1870 gebeerscht hebben. Spreker vond dat ook vanzelf sprak, dat Bismarck het hem gunstigst toeschijnende oogenblik heeft aangegrepen om Frankryk te bestrijden, ofschoon, de vereeniging van alle Duitschers ten laatste toch ook zonder Bismack zou hebben plaats gehad. De »Vorwarts« bespreekt de reden des kei zers op den Sedan-dag in een lang artikel, en houdt beschouwingen oven de vraag, tot welken stryd de garde dan wel geroepen zou worden. Men neemt tooh geen soldaten te baat om lieden te bestryden, welke een politieke agitatie op touw zetten met vredelievende middelen De rede des keizers mag in dit opzicht wel nader opgehelderd worden. Het is opmerkeljjk dat het artikel in zeer kalmen, beschaafden toon geschreven is. De Vorwarts* maakt zelfs bezwaar tegen de uit drukking troep menschen*, door den keizer gebezigd, en verzekert, dat het niet bjj de redactie zon opkomen, politieke tegenstanders op die wjjze te qnalificeeren Meer dan dit retireeren van de socialisten, nn ook in hnn hoofdorgaan, trekt intusschen de aandacht zekere publicatie van vertrouwe lijke brieven in de Vorwarts.» Het blad be gon met de confidentieele briefwisseling tus schen Von Hammerstein, den voormaligen hoofdredacteur der >Kreuz-Zeit.«, en zyn poli tieke vrienden openbaar te maken. Men vroeg verbaasd hoe de Vorwarts* aan de stokken kwam, maar verdiepte er zich niet al te veel in, omdat de brieven dnsver nogal vervelend waren. Dit is echter anders geworden. Het socialistische blad bevatte gisteren toch een belangrijken brief van Dr. Stöcker aan >den zeer bekenden leider der conservatieve party*, wiens naam de >Vorwartz« echter ver zwijgt. De brief van den ex-hofpreker is zonder dagteekening, maar dateert blykbaar nit dien tjjd kort vóór Bismarck's val. Hy geeft vertrouwelijke wenken, hoe de scheuring tnssohen den keizer en Bismark, bjj een ver standig gebrnik van de bekende eigenschappen van den monarch, vergroot zon kannen wor den. Men moest niet openljjk tweedracht tns schen hen zaaien, maar door een zeer scherpe kritiek op zekere politieke en sociale vragen, zonder den kanselier daarbij te noemen, tocb bjj den keizer den indruk wekken, dat hy slecht geadviseerd werd, en zoo zyn onte vredenheid voelen zonder hom te prikkelen. Het doel waarmede de inbond van dit schry- ven openbaar wordt gemaakt, is natunrlyk, den bygelegden twist tnsschen den keizer en Birmarck weer ter sprake te brengen, Tot óp zekere hoogte zal dit doel wel be reikt worden, want Stöcker's brief geeft den bladen aanleiding tot uitvoerige besprekingen, waarby alle onde veeten weer worden opge rakeld. Doch iets anders dan een vrochte- looze polemiek zal daardoor denkelyk niet worden verkregen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Door een misverstand is op de programma's van de concerten die tjjdens de tentoonstelling van Floral ia* gegeven worden, vermeld als voorwaarden van toegang Leden der Sociëteit »Ons Genoegen* met ééne Dame hebben vrjj entree in den tuin. Meerdere dames betalen 25 cents. Kinderen 10 cents met recht tot het bezoek der ten- toonstelliag. Dit moet zyn Leden der Sociëteit »Ons Genoegen* met ééne dame vrij entrée in den tuin. Meerdere dames betalen 25 cents. Kinderen 10 cents beiden met recht tot het bezoek der Tentoonstelling. Het Bestuur van »Floralia*. GODDA, Kleiweg E 73-73a GOÜDA, 6 SEPTEMBER. Nederland. Cert Ned. W. S. 8"/ dito dito dito 8 dito dito dito 8 Hongar. Obl. Goudl. 1881-88 4 Italië. Inschrijving 1862-81 5 Oostenr. Obl. in papier 1868 6 dito in zilver 1868 6 Portugal. Oblig. met coupon 3 dito ticket S Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Geoons. 1880 4 dito bij Roths.1889 4 dito bij Hope 1889-90 4 dito in goud. leen. 1888 6 dito dito dito 1884 6 Stanji. Perpet. echuld 1881 4 TuRKiu.Gepr.Conv. leen. 1890 4 Gec. leening serie D. Geo. leening serie O. Zuid-Ar». Rip. v. obl. 1892 5 Mixico. Obl. Buit. Sch. 1890 6 Vbnrzubla. Obl. 4 onbep. 1881 Amsterdam. Obligation 1896 8 Rotterdam. Sted. leen. 1894 8 Ned. N. Afr. Handelsv. aand. Arendsb. Tab.-My. Certificaten Den-Maatschappij dito Arnh. Hypotheekb. pandbr. 4 Cult.-Mjj. der Vorstenl. aand. 's Gr. Hypotheekb. pandbr. S1/» Nederlandsohe bank aand, Ned. Handelmaatsch. dito N.-W. Pac. Hyp. b. pandbr. 6 Rott. Hypotheekb. pandbr. 8V| Utr. Hypotheekb. dito 8!/g Oostenr. Oost-Hong. bank aand. Rusl. Hypotheekbank pandb. 4 Amerika. Equit. hypoth. pandb. 6 Maxw. L. G. Pr. Lien cert. 6 Ned. Holl.IJ.-Spoorw.-Mij. aand. Mij. tot Expl. v. St. Spw. aand. Ned. Ind. Spoorwegm. aand. Ned. Zuid Afrik. Spm. aand. 6 dito dito dito 1891 dito 6 iTALiE.Spoorwl. 1887/89 A-Eobl.3 Zuid-Ital. Spwmjj. A-H. obl. 8 Polen. Warschau Weenen aand.4 Rusl. Gr.Russ. Spw-Mij. obl. 4'/, Bahiache dito aand. Fastowa dito aand. 6 Iwang. Dombr. dito aand. 6 Knrsk Ch.Azow-Sp. kap. obl. 4 dito dito oblig. 4 Amerika.Cent. Pao. Sp. Mij obl. 6 Chic. Is North. W.pr. C. v. aand. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Denver Rio Gr. Spm. eert. v.a. Illinois Central obl. in goud 4 Louiav. NaahvilleCert.v. aand. Mexico. N. Spw. Mij. lehyp. o. 6 Miss. Kansaa v. 4 pet. pref. aand. N.-York Ontario West. aand. dito Penna. Ohio oblig. 6 Oregon. Calif, le hyp. in goud 6 St. Paul. Miun. It Manit. obl. 7 Un. Pao. Hoofdlijn oblig. 6 dito dito Lino. Col. le hyp. O 6 Canada. Can. South.Cert.v. aand. Ven. C. Rallw. k Nav. le h. d. c. O Amsterd. Omnibus Mij. aand. Rotterd. Tramweg-Maats. aand. Ned. Stad Amsterdam aand. 8 Stad Rotterdam aand. 8 Belgis. Stad Antwerpenl887 21/, 8tad Brussel 1886 2l/j Hong. Theisa Regullr Gesellsch. 4 Oostenr. Staatsleening 1860 6 K. K. Oost. B. Or. 1880 8 Spanje. 8tad Madrid 8 1868 Ned. Ver. Bez. Hyp. 8pobl oert. Vor.kra. 951/. 101'/, 1013/, 85 8*7. si»7„ 261», 65% 97V, 97 >7%. 1051/, 69 90'/. >61/. 277. 1141/, 94 44»/, 100'/. 97'/, 60 650 649 '1017. 677. 910 186 7, 87 1017, 100'/, 160'/. 98% 84'/, 1091/, 91'/, 196'/, 147»/, 106'/, 527/,, »5"/,. 157'/. 99'/, »5'/.. 817, 108 1017/, 100»/, 105-/, 143'/, 185 16'/, 106 65"/,. 102 89'/, 8"/,. 1091/, 91'/, 113'/, 1061/u 57V, 56'/, 15»/» 918 109% 1091/, 1087, 108'/, 198% 129 175 58'/, 118*/. ■lotkoera 95 102'/, 102 28 65'/,, 196% 5"/,. 65% 81% 17%,i 39% 106'/, 57 52'/, Afloop ran Opanbare Verkooping van Onroerende Goederen. Do Bouwmuiawoning No. 622 met 11.75.76 heet. Wei- en Hooiland in benedenberg onder Berg-Ambicht, 30 Angnetna en 6 September 1895 door Notarie Mablatede aldaar gereild. Kooper K. Baardman ta Berg-Ambacht roor f 16800. De BURGEMEESTER van Goada; brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam op den 5 September j. 1., exeentoir zyn verklaard: Drie Kohieren der Bedrijfsbelasting, dienst 1895/96, flos. 4, 6 en 7. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zjjnen aanslag op don by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termjjo van Zes Weken, binnen welken de reclames be- hooren te worden ingediend. Gouda, 7 September 1895. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Burgerlijken Stand GEBOREN6 Sept. Maartje, ouders L. van der Togt en H. van Roede. OVERLEDEN5 Sept. G. C. Nieuwen- hnjjzen, 6.m. 6. P. Boot, 62 j. ONDERTROUWD: 6 Sept. Qr Cabont, 24 j. en G. M. Brinkman.'A. Verhoef, 25 j. en A. Veenendaal, 22 j. L. A. Wil- tenburg, 23 j. en J. Stolk, 18 j. Moordrecht OVERLEDEN 31 Aug. A. üroenendjjk, 77 j. 2 Sept. J, van der Bas, 73 j. Haastrecht GEBORENNeeltje Maria, ouden E. Ver boom en N. M. Bol. v Op den 16 SEPTEMBER 1895 hopen onze geliefde Ouders WILLEM ZEGVELD EN ADRIANA STEEDS hunne lSVrjwige Eclitvereeniglng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Oegetgeest by Leiden 8 September 1895, Voor de bewyzen van deelneming by het overljjden van mjjnen geliefden Echtgenoot ondervonden betuig ik ook namens mjjn Kin deren en Behuwdkinderen mjjn oprechten dank. Wed. C. LAFEBER- SONNEN. De ZAAK zal op denzelfden voet door de Weduwe worden voortgezet. De FEESTCOMMISSIE ter herdenking van dsn Verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. j.l., brengt bjj deze haar oprechten dank aan de Ingezetenen van Gouda die door hunne hydrogen hen daartoe in staat stelden, en verder aan allen die hebben meegewerkt het Feest te doen slagen. De Rekening en Verantwoording ligt voor een ieder van 7 tot 15 Sept. a. s. ter inzage bij den Penningmeester den Heer Korte Tiendeweg D. 80. uit de falliete maas» eener der eerste buitenlandache fabrieken over- genomene zoogenaamde moeten tegen den spotprijs van fl. 2.75 per stuk worden uitverkocht. Deze dikke, onslijtbare dekens zijn zoo warm ale een pels, ca. 140X180 cm groot (dus het geheele paard bedekkend) met wol opge naaid en 3 breede s tree pen, voorts een kleine partij groot 140X190 cm wegens zeer kleiue (Blechts door vaklui bemerkbare) fouten in het weefsel, aangeboden ad fl.3.50 per stuk. Kosten anders het dubbele. Sm- Duidelijk («schreven bestellingen worden, zoo lang de rosrrwd strekt, tegen toezending van liet bedrag of onder rembours prompt uit gevoerd. n Maastricht, Groote Staat 31.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 2