leid en. jen ll DE MARSKRAMER. BINNENLAND. >5. 'jETV ZH. Meutes- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. .ex! No. 6760. ding 0 Jlrecht FEUILLETON. Am- Lrecht Donderdag IS September 1S95. 34ste Jaargang. - soon. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gegeven. daarom verlangde by vurig beklaagd ar resp. national tlon oa enz. 4 iV, IV 13 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Aangenomen het beroep by de Gereformeerde kerk te Gouda door den heer G. J. Aaiden, cand. te Kampen. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk te Enkhuizen door ds. H. A. van der Meulen te Haastrecht. iricatie ter van MH INI IL COURANT (Naar het Duitich.) ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels ;1 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor do Arrondissements-Reohtbank te Rot terdam stonden o. a. gisteren terecht C. K., 22 jaar, smid te Schiedam. Hy zou in den nacht van 26 op 27 Juli jl. vóór zons opgang gedurende den vuor de nachtrust be stemden tijd te Gouda in de woning van ds. Wartena te zamen en in vereeniging met /jen ander, terwyl zij zich daar buiten weten van den rechthebbende bevonden en zich den toe gang daartoe hadden verschaft door overklim- miog van een schutting, hebben weggenomen ten nadeele van genoemden heer een groote hoeveelheid kleeren, eenig geld en een koffer. Beklaagde, die reeds 6 maanden gevangenis straf wegens diefstal onderging, begaf zich den 25 Juli naar de kermis te Gouda, waar hy een persoon, Arie Jansen genaamd, tegenkwam, met wien hij uitging. Zijn nieuwe kameraad deelde hem al spoedig zyn principe mede, dat hy ’t verd. om te werken hij wist wel wat beters te doen. Dat betere bestond uit rooven en stelen. Nadat beide vrienden den geheelen dag door de stad hadden gezworven, begaven zij zich in den nacht van 26 op 27 Juli naar de Crabeth* straat, waar zy over een schutting klommen die in de straat uitkwam, en de tuindeur open den. Het buis dat ledig stond, werd van onder tot boven doorzocht en alles was van de ga ding der beeren. Uit kasten en laden namen zij ondergoed, winterjassen, boeken, schaatsen, een demi-saison en alles wat hun slechts van eenige waarde voorkwam. Toen zy met hun onderzoek gereed waren, pakten zy alles by- een in een koffertje, dat zy in het huis vonden en vertrokken. In een plantsoen te Gouda trok Arie Jansen een der gestolen onder- oroeken en een Jaegerhemd aan. Den volgenden pen, maar het wilde niet vlotten. Nu Morton zijn huis naderde kwam de zorgwolk op zijn voorhoofd en hij gaf Helmstedt wel vriendelijke, maar even korte antwoorden. Ook Pauline zat stil in een hoek gedrukt, en raakte nu en dan de hand van hare echtgenoot aan, hetgeen deze met een zwak glimlachje beantwoordde. Izak scheen te slapen en zoo bleef Helmstedt weer aan zijn eigen gedachten overgelaten. Eerst by het begin van den zijweg naar Morton- house, scheen de oude planter tot de werkelijkheid terug te keeren, want hij zei vriendelijk: suit wel honger hebben, Sir, en Izak ook; wij zullen maar hopen, dat wij het souper op tafel vinden I” „Ik heb alleen trek om naar bed te gaan,” zei Izak even opkijkend, „dus u kunt mij geen grooter dienst bewijzen, Mr. Morton, dan mij dade lijk eene slaapplaats te gevenhet rijden heeft mij toch meer geschokt, dan ik dacht.” „Heb je het zoo te kwaad, Izak?” vroeg Pauline. a'Y. Weet zelf niet, wat me scheelt, Mrs. Morton ’t zal wel weer overgaan I ugge ng-ge I” Het landhuis was nu spoedig bereikt; men hielp Izak uitstappen en een zwarte geleidde den ouden man naar eene der logeerkamers, terwijl Helmstedt Morton naar de parlor volgde en Pauline voor de thee ging zorgen. «Zet u, Sir, en doe maar, alsof u thuis is,” sprak Morton, twee stoelen bij den haard schuivend, «eigen lijk kennen wij elkaar nog maar weinig, maar dit zal spoedig veranderen aan mij zal het ten minste niet liggen. Ik ben u vrij wat ophelderingen schul dig, Mr. Helmstedt,” vervolgde hij, toen «ij plaats genomen hadden, «maar ik vind, die moesten we 64) Maar dan dacht hy meteen weer aan Ellen en de flinkheid, waarmee zij in weerwil van de tegen woordigheid baars vaders, voor hem opgetreden was en zyn hart beefde nog, toen hij zien dat tooneel weer voorstelde. Het moedige meisje moest de reis hierheen buiten weten van hare familie ondernomen hebben, anders zou Elliot bij hare verschijning niet zoo geschrikt zyn; zoo iets kan alleen de liefde bewerken, hare groote liefde voor hem, den loon- trekkenden vreemdeling! Zij was ook haar vaders lieveling, en ais zy er nu eens in slaagde zijn tegen- stand te overwinnen, zou hij, Helmstedt, zich dan ah geduld lid in de familie laten opnemen en zich door haar laten voeden? Onmogelyk, zooals de za ken nu stonden, moest hy zich eerst een bestaan voor zich en Ellen verwerven, want van Elliot kon hy geen cent aaunemen, wilde hy vrij blijven, van het verwyt van lage speculatie. En toch wist hij nog niet eens raad met zichzelf alleen. All right I” riep Morton, binnentredend, en spoe dig ut het viertal in het rijtuig, dat bij het heldere maanlicht gemakkelijk den weg naar het witte land huis vond. Helmstedt had zich met geweld uit zyn somber gepeins losgerukt en begon een gesprek aan te knoo- van tusschenporsoon op mij zal nemen.” «Ik dank u van ganseber harte, Mr. Morton,” antwoordde Helmstedt, diep getroffen door do loya liteit, die uit do woorden, den toon, de gebaren i. e. w. uit het gebeele doen en laten van dezen edelen man sprak. «Maar ik weet niet, wat ik in betrekking tot Mr. Elliot zou kunnen doen, zonder de lage verdenking op mij te laden, dat ik door Ellous bezit aan fortuin zou komen Ik ben niets en heb niets en, ah Elliot mij bij mijn eerste woord om de hand zijner dochter als een betrapte geluks ridder de deur uitjoeg, zou ik nog geen reden tot klagen hebben. Ware Ellen arm en aan bekrimping gewoon, dan zouden wij geen dag langer gescheiden blijven, al moest ik ook met houthakken de kost verdienen.” U kunt toch niet van Elliot vergen,” hernam Morton hoofdschuddend, „dat hy den eersten stap zal doen en u zijne dochter aanbieden Nean, vriend, die stap moet gij doen en na alles, wat Ellen gedaan en gezegd heeft, mag zij met recht eischen, hoort ge, met recht eischen, dat gy uw trots ver loochent en haar vader om een ernstig onderhoud verzoekt.” „Trots, zegt u Neen, Sir, van myn trots is hier geen sprake!” En hy zag Elliot zoo eerlijk aan, dat deze hem wel gelooven moest. „Het Zou eenvoudig zotheid of dolheid zyn, ah ik, kale jakhals, aan den rijken Mr. Elliot kwam vragen „zoudt u met het oog op het gebeurde mij maar niet uwe dochter tot vrouw geven? Dan hadden wij meteen met de praatjes van de buitenwereld afgerekeud.” *t Is ai te gek, neem me niet kwalijk, Sir!” (IFor it rervolfï). 0. M. werden tbana deze beide taken gevoegd De tweede beklaagde was echter niet ver schenen. Beklaagde deelt mede den 13 Jnni gezien te hebben, dat juffrouw Hoffmann zyne woning binnenkwam en aan zyne vrouw een linnen geldzakje met geld in bewaring gaf. Nadat de juffrouw vertrokken was, werd de inbond van bet zakje nageteld en bleek het, dat er zich f 280 aan bankpapier in bevond. Juffrouw Hoffmann vertrouwde dat geld niet by zich thuis, omdat zy met een zekeren Ro bert Thompson, met wien zij te Schoonhoven een herberg deed, ruzie had gekregen. Het geld was in beklaagde's woning echter dagen later, sterk geworden w van door, nadat hy er zyne vrouw f 20 van had GOUDA, 11 September 1895. In een der zalen van den heer Hardyzer in het café >Vrede-Best« is gedurende eenige dagen te zien de Kinetoscope uitgevonden door den uitvinder Edison. Wy kunnen ten zeerste eene bezichtiging der kinetoscope aan bevelen. Aangaande deze kinetoscope leest men het volgende in de >Haarlemsche Courantje In Felix Favore< heeft zich thans een ge zelschap gevestigd, dat door zyne verschil lende verrichtingen het gebouw allicht op zyne grondvesten zou doen trillen, zoo bet niet werkte met eene zachtheid en binnen zulk eene beperkte ruimte, dat men zich over de kunstvaardigheid van het gezelschap ten zeerste moet verbazen. In Felix Fa vore dan is eon smedery gevestigd, waarin 3 knechts om het hardst van ’s morgens tot 's avonds op het aanbeeld slaan, terwyl tusschenbeiden de Hesch lustig onder hen rondgaat, en bet vuur in den oven ddchtige rookwolken in de hoogte zendt. Op een meter afstands van deze smedery, verbaast u niet, lezer wordt gedurende den geheelen dag een Schot- sche dans uitgevoerd door een aanminnig paar, wier danskunst wezenlyk verwondering baart Om de vreemdheid der combinatie van smedery en dansend paartje volledig te maken, hebben, weder op een meter afstands der dansers, eenige dozijnen orkesten hunne tenten opgeslagen, en vergasten daar om de beurt elk bezoeker van Felix Favore« op de schoonste muziekstukken, als Mascotta, Zam- pa, Cordelia Polka, een liedje op een mond- fluit met pianobegeleiding, Vettermarsch van Galami, xylophone solo, en wat niet al. Het gerucht loopt, dat zelfs heuschelyke Ameri- kaansche muziek in Felix Favorec gehoord wordt. Het plan bestaat, dat morgen in Fe lix Favore« hun intrek zullen nemen een serpentine-danseres, een equilibrist, eenige lieden, die hun gebeele leven niets anders doen dan vechtpartyen houden in een kroeg en nog andere uitgelezen gezelschappen meer, In het geheel zullen in de eerstvolgende dagen in Felix Favore,« behalve de 24 orkesten, logies hebben een twaalftal gezelschappen, die de bezoekers verbazen door hunne kunst vaardigheid in het een of ander. Men mom pelt ook, dat de bekende liedjeszanger Chre tien ni en eenige andere nationale zangers en zangeressen daar kamers betrokken hebben. Wanneer de lezer «enigszins hersteld is van zyne verbazing over deze wonderlijke zaken maar uitstellen tot na de thee. Zeg mij eerst maar eens, of u al een plan voor de toekomst gemaakt hebt, waarbij ik u de behulpzame hand zou kunnen bieden. Uwe betrekking bij Elliot komt my voor, onmogelijk te zijn geworden, maar met het oog op Ellens ongetwijfeld sterke liefde voor u en haar op treden in het openbaar, zie ik er voor haar vader niets anders in, dan u als schoonzoon te aanvaarden als hij ten minste niet alles verkoopen en uit deze streek vertrekken wil.” „Weet u misschien ook, hoe Ellen zoo plotselisg in de zaal kon komen Zij kwam immers met u en uwe vrouw binnen viel Helmstedt hem in de rede. „Ik weet het en u zult allee hooren. Eerst wou ik u echter vragen, of ik misschien niet als bemid delaar tusschen u en Mr. Elliot zou kunnen optre den? Dat de betrekking tusschen u en Ellen zoo snel lot stand gekomen is, heeft hij alleen aan zyne verblinding te wijten tegenover den schurk, die zich nu voor God heeft te verantwoorden 't is eene beschikking des hemels geweest, waardoor hel meisje de kracht ontving, om niet toe te geven, anders kon mijn buurman nu zyn kind beweenen, zooals zoovele anderen het moeten doen bevend hield hij op en staarde, door zyn gevoel overweldigd, in het vuur. Helmstedt zag dio plotselinge aandoening, maar begrijpen kor. hij ze niet. Hij wachtte zich echtor wel, onbeleefde vragen te doen. Excuseer me, Sir,” hernam Morton na eene poos, terwyl hy zich met de hand over het voorhoofd streek. «Van avond zult u mij beter begrijpen ik wou alleen maar dit zeggen, dat Elliot u eigenlyk grooten dank schuldig is, en dat ik met oen gerust geweten en met hoop op den besten uitslag de taak nog minder veilig, want des Maandags, twee was de verleiding den man te en ging hy er met het geld ---2A T23 Te Rotterdam, waarheen hy zich begaf ontmoette hy een zekeren Van Tichelen, met wien hp naar Antwerpen vertrok. Drie dagen vierden zy te Antwerpen feest en toen was het geld op, ja, beklaagde bad «elf» nog schuld gemaakt, want zyn onbaatxuchtige vriend bezat geen cent en wist hem op een ontzettende manier af te zetten. Toen hy kort daarop te Antwerpen gearresteerd werd, ver keerde hy in volslagen armoede. De vrouw van beklaagde had blykens de door den griffier voorgelezen acte een buitengerechtelyke beken tenis afgelegd. Door eenige byzondere uitga ven, die zy deed, viel al spoedig de verdenking op baar, dat zy ook wel van de verduistering afwist. Dit bleek dan ook werkelyk het geval te zyn. Het O. M. requireerde tegen den len beklaagde, die in zyne woonplaats zeer ongun stig aangeschreven staat, 1 jaar, tegen de vrouw, die tot nog toe een vrij goede reputatie genoot, 6 maanden gevangenisstraf. De toege voegde verdediger, mr. E. 8. Hollander, meende, dat niet bewezen was hetgeen den len hekl. is ten laste gelegd. Hy toch bad het geld niet onder zich, doch zyne vrouw, mocht de recht bank deze meeuiug echter niet cijn toegedaan, dan verzocht hij hnar een clemente straf voor beklaagde, die onder de verleiding bezweken is, en de langdurige prev. hechtenis iu aan merking te willen nemen. Uitspraak over 8 dagen. morgen verkochten zy een gedeelte van den buit by een uitdrager en eenige boeken aan een paar boeren. Ds. Wartena als getuige gehoord, verklaarde, dat in zijn huis des mor gens overal sporen van een hond werden waargenomen. Behalve de in jndicio aanwe zige voorwerpen, die hij als zyn eigendom herkent, vermiste hy nog andere voorwerpen van eenige waarde doch beklaagde weet daar niets van. Het O. M. waargenomen door mr. H. J. H. Modderman, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en requireerde 3 jaar gevangenisstraf. Als toe gevoegd verdediger pleitte mr. M. J. M. Van der Minne verzachtende omstandigheden. W. D., 62 jaar, schoenmaker, zonder vaste woonplaats. Hy zou op den 12 Augustus j.l. te Gouda hebben weggenomen een aan J. L. Rood toebehoorend stuk katoen. Beklaagde, een oude, gebrekkig uitziende man, bekend met tranen in de oogen den diefstal te hebben gepleegd. Langen tijd had hij zonder middel van bestaan rondgezworven en overal waar hy om werk kwam, werd hy teruggewezen. Bede len was zyn toevlucht gewordenom zyn honger te stillen vroeg hy een aalmoes. Hy kon echter niet de lange nachten op straat doorbrengen en daarom verlangde hy vurig naar Veenhuizen te worden opgezonden. Ook deze zeer bescheiden wensch werd niet vervuld, toen hij zich deswege bij den commis saris van politie te Utrecht aanmoldde. Toen besloot hy, door den nood gedrongen, door het plegen van diefstal onder dak te komen. Voor den winkel van den manufac turier Rood alhier zag hij eenige stukken katoen nitgestald en onder de oogen van een politieagent nam hij een dier stukken weg. Hy werd gearresteerd en zyn wensch was vervuld hy was onder dak. Het O. M. requi reerde tegen hekl. een maand gevangenisstraf. Mr. K. G. Van Schouwen als toegevoegd verdediger beval zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan. J. H., 23 jaar, zilversmid te Schoonhoven, van op of omstreeks den 17 Juni 1895 te Schoonhoven of elders in Nederland te zameu en in vereeniging met zyn echtge noote N. S. opzettelyk een aan H.C. Hoffmann toebehoorend bedrag van f 280, dat door deze aan bekl’s huisvrouw ter bewaring was ter hand gesteld in bijzyn en met goedvinden van beklaagde, en dat deze en zyn gemelde echt- genoote alzoo anders dan door misdrijf onder zich hadden, wederrechtelijk zich te hebben toegeëigend. Tegen beklaagde's echtgenoote N. 8., 24 jaar, zonder beroep, was wegens hetzelfde feit een strafvervolging ingesteld en op verzoek van bel in Felix Favore«, zal hy, wellicht tot zyne geruststelling, vernemen, dat hier geen bo- vennatuurlyk wonder in het spel is, doch dat de heer K. van Egmond, met 2 kinetoscopen, de laatste uitvinding van Edison, waarin men door eene schrikkelijk snelle opeenvolging van pbotograpbieën allerlei tafereelun ziet afspelen, en met een phonograaf, verbeterd naar de nieuwste vinding, zoodat door het zelfde trilplaatje, waarmede wordt opgenomen, ook wordt gereflecteerd, en waardoor de pho nograaf zeer veel aan zuiverheid heeft ge wonnen, in Felix Favore< zyn intrek heeft genomen. Hij is derhalve onder het gebeele gezelschap het eenig levende wezen, en voor een kleinigheid vergast bij iedereen, die hem een bezoek komt brengen, op muziek, zang en dans. Hy drukt slechts op een knopje, en zyne automatische sujetten werken met de meeste nauwkeurigheid. s

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1