11 I e DE MARSKRAMER. BINNENLAND. EN 3N. >5. em. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iM No. 6763. Zaterdag 14 September 1895. 34ste Jaargang. FEUILLETON. v, n. en. lil j 'll selling te 8 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. isji r reep. ational Ion oe enz. te Montgomt elk ander jestie be. ■Icatie ït van lateeg 1 ng F 92 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (Naar Att DuiitcA.) IiOI IM1III COURANT >e Ze- torko- kennis >orzaken •logische ons ze- dat too nkundige lijken igheid a, mi- ewon- leltjke leken, gevolgen iraak- ie ge- j, par- ragen, indigo Hl, als ingen, der-of regen; roerte wegens dheid iuhe- •or de hoofd, anden enoemde bleek meisjes, m, die e reactie •geraden len, dat en Spiritusfabriek mw.wm V. van F. G Waller, welke een niet on- van hare producten naar en Ierland afeet, tal op en beriep zich op gemakkelyk toegang tot de nette kringen verleent, dreef Baker zijne zaken, liet zich overal als planter in Zuid-Alabama voorstellen, maakte kennis met mijne ongelukkige Alice en-verleidde haar!” De bedroefde vader drukte oen oogenblik de hand tegen het hart, zuchtte diep en ging toen met onvaste stem voort: «Maar dat was den eervergeten schurk nog niet genoeg; Alice had de onvoorzichtigheid begaan, in het vertrouwen op zijae oprechtheid, in een drietal brieven op de mogelyke gevolgen van hunne ongeoorloofde verbintenis te zinspelen en van dat oogenblik af, was haar lot beslist. Nu ver langde haar verleider geen liefde meer van haar, maar geld. Door die brieven kon hy haar dwingen, zijne stilzwijgendheid te koopen, en eerst toen al hare hulpbronnen uitgeput waren, kon zij weigeren, en toen eerst leerde zy hem in zyne volle laagheid kennen. O, had zij zich intyds tot haar vader ge wend, ik had den schoft met deze myne handen vermoord, maar het lieve kind durfde hare schande niet bekennen, en daarop had Baker dan ook tot het einde toe gerekend. Toen zij zeide niets, volstrekt niets meer te bezitten zelfs bare sieraden had zij verpand! had hij haar een dag uitstel gegeven, om de gevorderde som bijeen te brengen eb in dien tusschentyd sloot zy zich bij eene vertrekkende familie nit Tennessee aan en vluchtte naar huis. Ik ontving te New-York een kort briefje van haar en was blij over haar besluit. Hare zonderlinge houding schreef ik deels aan ongesteldheid, deels aan onvertadiging toe, etf dacht, dat zal thuis wel weer veranderen. Maar nog geen twee maanden was zij thuis, of de bloedzuiger kwam ook hier verontrusten. Hy bezocht hier de families, waarmee hy te Sara- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, liroote letters worden berekend naar plaatsruimte. «Begrijpt Helmstedt zeggen. verleider en toga kennis gemaakt had, en zette de rol van gent leman voort. Toen ik met mijne jonge vrouw van New-York thuisgekomen was, ik wist uog van niets, ai zag ik heel gauw, dat Alice aan eene bedenkelyke zwaarmoedigheid leed, on er kwijnend uitzag. En geen wonder, een zwak, jong meisje in haar toestand eiken dag bedreigd door de bedreigingen van een sujet als Baker en in voortdurenden angst, dat wij achter haar geheim zouden komen. Ik begryp nog niet, hoe het arme kind het nog zoolang uitgehou den heeftZij ontweek ons stelselmatig, maar myne Pauline is er op een gelukkig oogenblik in geslaagd haar vertrouwen te winnen, en toen heeft zij dan ook alles bekend. Hadden ze mij toen ook maar alles meegedeeld, maar mijne vrouw had abso lute stilzwijgendheid tegenover iedereen moeten zwe ren en bovendien scheen Baker na zijne ontvangst in do familie Elliot, zyn slachtoffer te hebben op gegeven. Niemand koa dus vermoeden, wat er uog volgen zou.” I Morton haalde diep adem en ging voort. «Het was op den morgen na den nacht, waarin de moord gebeurd is. Mijne vrouw klopte aan Alices slaapkamer, om haar aan het ontbijt te roepen, want dat deed zij eiken morgen en soms sliep zij bij mijne dochter. Zij kreeg geen antwoord, maar vond de deur niet in het slot. En, Sir, zy gaat binnen en daar ligt Alice geheel gekleed, maar met loshan gende haren en met slijk en bloed bemorst dwars over het bed. Later vertelde myne vrouw, dat zij altijd al zoo iets vreeeelijks van Alice verwacht had, daarom was zy haren schrik gauw meester en pro beerde dadelyk de bewustelooss bij te maken, want zij voelde het hart nog kloppen. Toea zy niet sou- in de raadsvergadering te Boskoop werd gisteren, daar de heer C. van Kleef in "de vorige vergadering tot wethouder benoemd, bedankt had, tot wethouder gekozen de heer A. Koster Mzn., die de benoeming aannam. Voorts werd tot tydelijk wethouder benoemd de heer C. van Kleef, die zich deze benoeming liet welgevallen. Woensdagavond vond op den Vinkwegnaby Leiden een treurig onheil plaats. Zekere J. de R., wonende aan den Rijndijk bij het Haagscbe Schouw, werd ter hoogte van het dusgenaamde Glazen huist tegenover de kalkovens overreden dbor den tram welke te 8 nor van hier vertrekt. Gisteren had te Oudewater eene buitenge wone tooneelfoorstelling van de rederijkers kamer Borgerplaats. Achtereenvolgens werden opgevoerd Pension Sehöllers blyspel ■aar het Dnitscb van Carl Lans en >Ik neem een huishoudster, blijspel door M. Dikerna. Dank zy de zeer gewaardeerde medewerking van eenige dames liep een en ander goed van stapel en mocht de toejuiching van het talrijk opgekomen publiek verwerven. Heden is van de werf Kromhout van den heer H. van Vlaardingen te water gelaten het yzeren Klipperschip genaamd Opnieuw zorgt groot pl. m. 105 lasten, gebouwd voor reke ning van den heer A. Brink Wz. te Amster dam. En hierna de kiel gelegd voor een sleepboot genaamd »Eben Haezart voor de heeren gebr. J. en L. Moraal te Zwartsluis waarvoor de machine en ketel wordt vervaar digd door de Arnhemsche Stoomsleephelling Maatschappij. Tot rapporteurs over de aanhangige kieswet zyn gekozen de heeren Rink en Tak liberalen, (voorstanders der kieswet-Tak), Mees en Hint- zen (liberalen, tegen de kieswei-Tak), Miohiels van Vorduynen (katholiek, anti-Takkaan). De afdeelingen waren nagenoeg voltallig. GOUDA, 13 September 1895. Omstreeks 3} uur is in de Mallegatsluis een Belgisch Jachtschip binnengekomen, zekere J. O. die een touw van dat Jacht wilde vast maken viel voorover in die sluis doch werd door de bemanning van dat Jacht op het droge gehaald, zoodat hy met den schrik en een nat pak vrij kwam. toonstelling te Londen, onder anderen worden vertegenwoordigd door eene Hollandsche brood-, beschuit- en banketbakkerij in werking. De tentoonstelling zal worden gehouden van 21 tot 28 September in de bekende Royal- Agricultural Hall te Londen. Zy wordt onge twijfeld een hoogst belangrijke en leerzame tevens, door de groote deelname van heeren machinelabrikanten en de prachtige étalages van verschillende biscuit- en suikerbakker- firma’s, alsmede die van andere, direct of in direct met de bakkerij in verband staande. In het reusachtige gebouw is alle beschikbare ruimte bezet. De beer E. G. Verkade Jr., lid van de firma Verkade Comp., Stoom-, Brood-, Be schuit- en Koekfabriehanten te Zaandam, die door diens vroeger verblyf in Engeland be kend is met de Engelsche bakkery en hare be hoeften, daartoe aangezocht door do direc teuren der Ned. gist- en spiritusfabriek, heeft de organisatie en exploitatie dezer bakkery op zich genomenterwjjl de afdeel ir/g banket bakkerij onder de leiding staan zal van den heer A. R. Strakebrand te Arnhem, zoodat ook die branche zich in uitstekende handen bevindt. De bakkery zelve wordt opgetrokken in Ond- Hoilandschen styl naar eene teekening van den architect IL G. Jansen te Amsterdam. De bediening in den winkel zal geschieden door meisjes, gekleed in oud nationaal costuum. In één woord, deze nieuwe reclame dor Nederl. Gist- Spiritusfabriek belooft in alle opzichten een harer waardig en een van de voornaamste soo niet de voornaamste attractie der Londenscbe Internationale Bakkery-Ten toonstelling te zullen zyn. Blijkens de Engel- Naar men verneemt, is by de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen. 68) Morton zat met zyn jonge vrouw in den parlor by het vuur, en een derde stoel stond voor Helm stedt gereed, toen hij binnenkwam. #Zet u, Sir,” sprak de planter, terwjjl Paulines oog een oogenblik vorschead op het gelaat van haren landgenoot rustte, #en luister nu eeus even bedaard naar mij. Maar steek eerst een sigaar aan, dat kal meert bij overspanning. U hebt een kwaad tijdje achter den rug en verkeert nu in eene positie, die oen jongmensch van uw karakter dubbel zwaar moet vallen. Wanneer ik nu zeg, dat u mij vrij moet laten, uwe toekomst te herstellen, Sir, dan geschiedt dit alleen, omdat ik voor een groot deel schuldig beu aan uw ongeluk, en mijne zwakheid my belet hoeft een stap te doen, die er bijtijds een eind aan had kunnen maken Daar hebt u nu de beken tenis van een eerlyk man, die met al zijn vermogen trachten zal eene begane fout te herstellen. Stil, stil, u zult my zoo meteen begrjjpen, Sir. Gij hebt Mr. Baker gekend, maar weet nog niet het tiende deel van zyne bartelooze gemeenheid. Ik had de dwaasheid begaan, zooals by vele familien gebruike lijk is, myne dochter Alice gedurende het zomer seizoen naar eene fashionable familie te Saratoga te zanden. Daar, waar een aangenaam uiterlyk iemand der moeite Alice eene andere ligging had gegeven, zag zy tuuchen de krampachtig tegen de borst gedrukte handen een bundeltje samengebonden pa pieren en een scherp mes, zooals in de keuken ge woonlijk voor het slachten van het pluiaivee gebruikt wordt. De papieren zoowel als de mouwen on do voorzyde van hare japon waren als in bloed gedoopt en spoedig wisten wij, dat het niet baar eigen bloed was, Sir!” Hier hield de bedroefde vader oven op en zag zijn gast aandachtig aan. I ge het al?" vroeg hy. It knikte even. Hij kon nog geon woord c. «Ja, Mr. Helmstedt, mijne dochter hoeft baren kwelduivel Rö8traftdienzelfden nacht hebben wij het haar in hare ijlkoorts zelve hooren zoggen, en nu, Sir, is zij in het krankzinnigengesticht Montgomery opgenomen «Groote God, mijnheer Morton I” riep Helmstedt, De Nederlandsche Gist te Delft, directeuren de heeren J. 0. Marken en belangrijk gedeelte Engeland, Schotland de aanstaande Internationale Bakkery-Ten- Een inbreker en dief van beroep, de 64- jarige P. v. d, H., uit Op-grimsby, België, tegen wien door de rechtbank te Maastricht een bevel van gevangenneming was verleend, is te Wessem aangehouden. Hy was in bet bezit van allerlei voorwerpen, zonder twijfel van diefstal afkomstig. art. 625 van het Burgerlyk Wetboek, verkla rende dat eigendom (in oaau zijn arbeid) is het recht om van een zaak het vry genot te heb ben en daarover op de volstreksto wyzo te beschikken. De kantonrechter wees echter den bekl. op den verderen inhoud van het aangehaalde ar tikel, nl. dat van dat genot geen gebruik mag gemaakt worden strydande tegen de wetten of de openbare verordeningen enz. De ambtenaar van het Openb. Min., van oor deel dat hier wel vergunning noodig was, vorderde 50 cent boete. Uitspraak over acht dagen. By een te Antwerpen gehouden huiszoeking zyn in beslag genomen de volgende van dief stal afkomstige voorwerpen 1 dames-horloge, savonnet, van 9 karaat, no. 222950, porseleinen wijzerplaat versierd- met gouden stipjes, de aecondenwyzer ontbreekt, aan welk horloge een gouden ketting met kleine vierkante en ronde schakels en waaraan een medaillon in goud, versierd met 8 kleine tnr- koozen 1 gouden dames-horloge, no. 2002, op de kast een zwart plaatje waarop een bloemstuk gegrift, aan welk horloge een kleine zilveren ketting waaraan twee zilveren kwasten en een klein sleuteltje; 1 dames-horloge van wit metaal zonder wy- zers op de porseleinen plaat, no. 74574 waar aan een fantasieketting met een bal waarop vergulde sterren 3 vrouwen ringen1 waarop één groote en 2 kleine blauwe steeneu, omzet met acht bril janten, een versierd met een briljant, oen in den vorm eener slang, versierd met twee witte en een rooden steen 1 zilveren armband van fil de grain (Hol- landsoh model); 1 kleine oude gebroken gouden halsketting; 1 gouden broche met het borstbeeld van Carol III« met het jaartal 1776; 1 gouden broche, versierd met 11 briljanten on een blauwen steen in het midden; 1 gouden beerenhorloge, ancre-remontoir, do. 40788 met gouden ketting; 1 breede gouden heerenring; 1 Spaansch 6-francsstnk, voorstellende eene madonna en bet jaartal 1756; 1 thaler met de beeltenis van Willem III en het jaartal 1800; 1 stuk waarop geschreven »in recto Deense, jaartal 1701; 1 stuk waarop staat XII Sol Th. D. van het jaartal slechts de cyfers 77 zichtbaar. De Officier van Justitie te Breda verzoekt modedeeling indien blijkt dst deze voorwerpen in Nederland mochten gestolen zyn en her kend worden. Overneming in de dagbladen is zeer ge- wensebt. Door den geneeskundigen inspecteur van Gelderland en Utrecht is de dysenterie epide misch heerschende verklaard voor Velp. De ziekte sedert korten tyd aldaar voorge komen, is tot heden nog beperkt tot een ach terbuurt van het dorp en wel de Alexander- straat en Willemstraat, waar de hygiënische toestanden te wenseben overlaten. By een 23 tal gezinnen dier baart, zyn thans voorgekomen 41 ziektegevallen, waarvan 8 met doodelyken afloop. Als vermoedelyke oorzaak geldt, volgens den geneeskundigen inspecteur, de verontreiniging van den bodem en de slechte qnaliteit van bet drinkwater in deze buurt, waartegen maatre gelen dienen genomen te worden. >Arnb. Ct. Voor het kantongerecht te ’s-Gravenhage diende gisteren een zaakje dat, geljjk de be klaagde zelf vooropstelde, niet de knikkers, maar het recht van het spel gold. Tegen den gedagvaarde, een smid, wusdoor de politie geverbaliseerd omdat hy zyn uit den aard der zaak geraasmakenden arbeid onlangs had voortgezet in den voor de nachtrust be stemden tyd, waai door deze rust in de buurt waar de inrichting gevestigd is kon verstoord worden, te meer daar de deur van de smidse wyd geopend was en de eigenaar gedurende bet verdere gedeelte van den nacht bleef voort- hameren, ondanks voorafgaande waarschuwing van de politie. Met gepaste vrymoedigheid en met eene geneigdheid tot juridische beschouwingen, die zelfs den waarnemenden kantonrechter, mr. Van Rossom, blijkbaar niet al te onaangenaam stemden, trachtte de smid in de zitting van gisteren den vrederechter te doordringen van zijne opvatting dat, waar de tyd van aan vang en einde van den arbeid niet wettelyk gere geld is, noch hieromtrent bepalingen voorko men in de tot uitoefening van zekere bedryven noodige vergunning, hy reeds op dien grond van oordeel was geen vergunning te behoeven om 's nachts te werken. Maar hij ging nog verder buiten zichzelf van ontzetting. Pauline snikte zacht. Eindelijk vermande Morton zich en vervolgde: «Nu begrijpt u zeker'ook, hoe ik zoolaag mijn plicht kon vergeten, om in uwe zaak handelend op te tre den. Eerst na hot vertrek van mijn arme Alice vernam ik van myne vrouw,'dat de verdenking op u gevallen was. Nieuwe schrik Wat zou ik doen? Was het ongelek van mijn huis nog niet groot ge noeg? Moest ik al die ellende nog aan den gebee- len staat prijsgeven?! O, Mr. Melnstedl, u hebt geleden, maar wij ook, dat kan ik u verzekeren forit rtrvh/ti'). In don Haag beeft eon werkman sedert eenige dagen zyn woning verlaten, onverzorgd achterlatende vier minderjarige kinderen, waar van een nog zeer jeugdig.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1