HART DEL illEUOEH Lit. DE MARSERA MER. BINNENLAND. 1 M«uws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. asra-. .nder- F/’ Vrijdag 20 September 1S95. No. 0767. C 34-35. EBVERW >rli FEUILLETON. er 1895. j ar. landbouw, eken. enz. IMER, er dam.’ en Koning Az. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. stoom n van Prachtwerk rtelare»- (B. CU) 71) UÜN k Zoon. lukt A 144b IN, apotheker formaat met ZEN. post 35 Cent ter inzage of ATEBBEU8, oor f 10.-. Mil 1MIIE COURANT (Naar hei Duiüch.) 8EN, [OENEN, 0T8, ETS, ten, EN.» Ml. Mejnflrouw A. Sjjtoma heeft ontslag gevraagd ah onderwijzeres aan de Zondagsschool van den Protestantenbond, te Haastrecht. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sgen Jicht, a, kortom xpriler. mdtntogea yefer. huisgesin xpelter. de ML - MS de Heer en verven van n, alsook alia in de levenden GOD DA, 19 September 1895. Door den inspecteur van politie alhier is heden een monster boter in beslag genomen op vermoeden van bedrog in den boterhaudel. Een winkelier te Meppol had bjj gelegenheid van het bezoek der Koninginnen eene fraaie uitstalling gemaakt van stukken kryt, waar- tnsschen het beeld van de Koningin prjjkte. Een kennis komt den winkel binnen en infor meert belangstellend>Wat hoor ik, ben ja hofleverancier geworden?* »Man, wie zegt dat?< roept de winkelier opgetogen uit, »’t is mij zelf nog geheel onbekend.* sDat’s vreemd,* zegt de bezoeker leuk, »en je laat toch voor je winkelraam aan alleman zien, dat do Koningin by jou in 't kryt staat. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gehakt als vleeschspps dienst doen, de ware kracht ran 't rleesch sit er maar heel matig jes in. JA orden naar da erfd. nd of geverfd gezondheid en ieken zyn de iw afleverbaar in eene week. hoewel er toch vele personen van buiten wa ren. Borger* heeft haren ouden roem op nieuw gehandhaafd. In de Controleur* doet iemand bet voorstel den leden der Tweede kamer geen vast hono rarium te geven maar eene presentiegeld van 15 gulden per zitting. Hij wyst er op, hoe weinig dr. A. Kuyper nog de vergaderingen heeft bygewoond sedert hy in Mei 1894 ge kozen werd. By kon. besluit is mr. J. G. Gleichruan benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor bet tydperk der tegenwoordige zifting. In de vergadering van de club der katho lieke leden van de Tweede Kamer, eergisteren avond gebonden, ia bet aftredend bestuur herkozen. Voorzitter ia mr. L. Haffmana, vice-vooizitter mr. B. M. Bablmann, secretaris mr. L. P. M. H. baron Michiels van Ver- duynen. (Tyd) De rechtbank te Utrecht, kamer van bur gerlijke zaken, heeft gisteren ui tap raak gedaan in de vordering, die door C. Beylbolt, houder van een der 800 bewijzen van deelgerechtigd- heid in de overwinst der Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij, in 1864 uitgegeven ala representeerende het belang van de oorspron kelijke concesvionariasen by de door hen be dongen 5 pct. van die overwinst, is ingeateid tegen de N. R. 8. My. in liquidatie. De vordering strekt tot uitkeering van een bedrag van f 349.10J, zynde ’/««o van f 299.286, d. i. 5 pet., der netteoverwinat van de exploi tatie. Ala zoodanig beacbonwt hy namelyk de aom van f 5,585,720, die hy de overneming van het bedryf der maatschappij door den staat als schadevergoeding wegena vervroegde naas ting is genoten. De vordaring is den eiacher ontzegd ala on gegrond, omdat bet door den staat ala schade vergoeding wegens vervroegde naasting betaalde bedrag niet kan worden beschouwd ala winat door de exploitatie verkregen, zoodat de ata- «Dat zal zich later wol vinden. Van avond schijnt mistress Helmstedt nog niet veel tan een eigen recht te willen weten I” lachte Morton met een ondeugen den blik op de jonge vrouw, die stil aan Helmstedt* arm hing. «Mary, ga naar de keuken en zeg, dat ik «frats kam, om dio twee verliefde lui de les te leren. En nu aan tafel, kinderen I'* Een paar uur later geleidde Morton het jonge paar naar de achterkamer, waar Helmstedt dien och tend Ellen in haar blauw rijkleed gevonden had. De goede man schudde Helmstedt nog eens bartel ijk de hand, kuste Ellen op het voorhoofd en wierp de deur achter het jonge paar in het alot. Daarop spoedde hij zich naar de keuken, waaruit bet eigen aardig gelach van vroolyke zwartjes hem tegenklonk. Pauline had, zoodra het souper ten einde liep, stil de eetzaal verlaten en in het donker hare slaap kamer opgezocht, waar zij eene illusie ging begraven. Tóen zij opstond van deze moeielijke taak, verried niets op haar gelaat de doorgestane worsteling en bedaard ging zij weer naar de parlor, om Mr. Mor tons terugkomst af te wachten. De arbeider D. S., wonende in de buurt schap Koolwijk, naby Stolwyk, bad verleden week, Ati/W hy van zyn’ solder wilde komen, het OB^jrak mis te stappen en naar beneden te storten. *t Zou wel schikken, dacht hy, maar de geneesheer vertelde hem, dat hij minstens zes weken zyne rust moest houden, omdat zyn sleutelbeen gebroken was. En dat in het drukst van den hennepoogst Maandagmiddag had in de Réigerstraat te Breda een droevig ongeluk plaats. Het kin dermeisje van don heer J. G. K. wilde met haren wagen waarin een kind en tevens een flesob was geborgen eenig*zins spoedig op hst trottoir nitwyken voor eeu aankomend rytuig, toeft door den schok die daarvan het gevolg was, het kind en de flesch uit den wagen werden geworpen, mot bet noodlottig gevolg, dat het kind met bet gelaat in de glasscherven kwam te vallen, die diep het gelaat indrongen. Hevig ontsteld ontliep de meid het jammerlijk tooneel en begaf zich naur hare zuster. Hot kind, elf maanden oud en eenig dochtertje van de echtelieden Kampfraath, werd onmiddellyk by de diepbe droefde ouders gebracht. Alle pogingen ech ter om het uog in 't loven te bonden binken vruchteloos. Onder smartelyks pijnen was het eeu unr later reeds overleden. Men scbryft uit Benschop Een met aardappels beladen boerenwagen met twee ongeveer vyfjarige knaapjes er op bevond zich j.l. Dinsdag in het veld. Toen de eigenaar, de veehouder van M., zich even van het voertuig verwijderde, nam een der kleuters de leidsels, en met een manhaftig »Vort, Bruin stuurde hy paard en rytuig het water in. De knapen rolden aaa den slootkant van den wagen. Het koste niet weinig moeite paard en wagen op het droge te krygen en met het opvisschen der aardap-» pels was heel wat tijd gemoeid. Uit een Haagscben brief in deZaanI.Ct.«: Leest men de sluitingsrede met aandacht, dan zal men my toegeven, dat ze iets heeft van een bal gehaktalle kruimkens zyn, met groote zorgvuldigheid, van het politieke hak blok bijeengeschraapt om de benoodigde hoe veelheid voor een flinken bal saam te voegen maar *t is dan toch naar. Zij, die straks dezen schotel krygen voorgezet, mogen nauwlettend toezien op de houtspliutersen al moet bet De rederijkerskamer Borger* te Oudewater gaf j.l. Vrijdagavond eene buitengewone tooneel- voorstelling in het locaal aan de Donkere Gaard, aldaar, met medewerking van eenige dames. Opgevoerd werd 1. Pension Scholier, biyspel in 3 bedryven, naar bet Hoogduitsch van Carl Laos. 2. Ik neem eene huishoud ster, biyspel in een bedryf, door M. Dikema. De rollen waren uitstekend verdeeld, en ieder droeg het zyne by om bet geheel goed te doen slagen. De lachlust werd vooral door het eerste stuk, erg opgewekt. De opkomst was niet zoo groot als men wel verwacht had, Te Amsterdam heeft plaats gehad het tweede congres van den »Roomsch Katholieken Volks bond,* onder eere-voorzitterschap van mgr. C. J. M. Bottemanne, bissebop van Haarlem, en voorzitterschap van W. C. J. Pastoors, van Amsterdam. Hoeveel ophef sommige katholieke bladen daarvan ook maken, de genomen besluiten komen ons al weinig belangrijk voor. Over de behandelde vraagstukken zyn de gevoelens al lang bekendterwijl de conclnsiën reeds door tal van andere bonden of werkmansver- eenigingen zyn gedecreteerd. Ten slotte is een manifest aangenomen, te richten: »Aan de werklieden en deburgery?< De heer K. N. Hengeveld, sedert 30 Mei 1857 notaris te Ilazerswoude, heeft wegens^, ernstige ongesteldheid zyn eervol ontslag aan gevraagd. De Doolhof op Oud-Holland verwachte Zon dag den lOO.OOOn bezoeker. Maar ’t liep niet zoo druk als gedacht was en de 100.000e kwam niet. Maar Maandag kwam hy wèl en de ontvangst, die hem ten deel viel, zal hem nog lang in aangename herinnering bljjven. Het was Barend Coster nit de Kraayenhof straat 21, te Amsterdam, die om zes unr door het tourniquet draaiend, zonder iets van de op handen zynde groote gebeurtenis te weten, Hedenmorgen ten ongeveer 8| uur is vrouw B. die een kind op den arm droeg en dwars de Markt wilde oversteken, door een paard en wagen, waarvan, de bestuurder onbe kend is gebleven, overreden. Zij werd aan het hoofd, de banden en de beenen eenigszins ver wond. Het kind kwam met den schrik vry. Een voor een wagentje van den koopman K. nit Gonda gespannen bit schrikte j.l. Dins dag voor een weinig aan den weg liggend slootvnil en sprong in de wetering, nabij Benschop. Het zoontje van K. raakte onder het rytuig, doch werd spoedig op den kant gehaald, wat niet het geval was met de hit, die eerst na lang tobben door de wetering heen aan den anderen kant op vasten grond slag werd gebracht. De koopmanswaren raakten voor een groot deel zoek of waren bedorven, zoodat K. geen geringe schade leed. loopig recht gedaan en ten slotte gaai toch voor. Kom mee naar beneden.” Hij liet de aanwezigen uit en sloot de deur der sterfkamer. In de gang nam de dokter afscheid en Morton voerde Helmstedt en zijn vrouwtje naar de eetzaal, waar Pauline reed» met bet avondeten wachtte. Zwijgend kuste zij de vrouw van haren landgenoot en vriend en stak dezen de hand toe. «Seien Sie glücklich, An gust I” «prak zij in hare moedertaal od Helmstedt voelde een oogenblik hare hand in de zijne beven. Snel trok zij zich terug en nam voor het theeblad plaats. «Nog een oogenblik, Pauly, voor we gaan zitten I” zei Morton. «Ik zou nu nog wel een paar menschen gelukkig willen zienGesar doet alles weer verkeerd, nu Sarah terug is en als ik niet misgekeken heb, zal die malle meid niet weer neen zeggeu. Wat zeg jij, MaryF’ riep hij eene kleine zwa-te meid toe, die dadelijk giechelend «ik geloof het ook niet, Sir!” antwoordde. nSarah is nu uw eigendom, kinderen,” wendde hij zich tot het jonge paar, rjn als jelui haar met Gesar wilt laten trouwen, geef ik u dien braven jongen als bruidsgeschenk. Denk jelui misschieh in ’t eerst, dat is te veel etend ka pitaal voor onze jonge huishouding, verhuur hem dan aan zichzelfhy is een knap timmerman, die zooveel verdienen kan, als hy maar wil. Dus, dat is afgedaan, he?” «Ik kan er wel het allerminst tegen hebben,” antwoordde Helmstedt, «dat nog twee onzer mede- menichen gelukkig worden, maar in die zaken on derwerp ik mij aan mijn verstandig vrouwtje, dat •r meer van weet dan ik en bovendien heb ik er eigenlyk geen recht op.” «Verder verzoek ik Mr. Helmstedt, die wel «te trotsch zal zyn, iets van den ouden Izak «aan te nemen, mij niet geheel te vergeten «en mocht hij nog eons genegen zijn het voor dstel, dat ik hem twee driemaal gedaan heb «aan te nemen, dan is er maar één brief van «zyn hand aan het bekende New-Yorksche huis «noodig, om hem dadelijk eene voordeelige «plaatsing te bezorgen. In Biverhouse berust «myn mars onder de zorg van den kastelein. «Alles, wat er in is, zal aan Cesar behqoren, «aan wien ik veel te danken hob. Oom Izak «raadt hem aan, nog eens zijn geluk by de mooie «Sereh te beproeven. «Met myn lichaam mag gebeuren, wat men «er over goedvindt en mijne ziel zal alleen ha- «ren weg^ wei vinden. Myn laatste groet aan ISAAC HIKSCH. Geroerd schoof Helmstedt het boekje weer in donzelfden toestand onder de styvo band van den doods, en drukte even het koude marmer. «Laten we nu gaan,” zei Morton na een poos zwygena, «want ik heb nog iets anders met u te regelen, Mr. Helmstedt; den doode hebben wij roer- getuliciteerd werd. Uit eeu aantal keurige cadeaux mocht de gelukkige er eeu kiezen by koos een gouden remontoir. 's Avonds om 9 uur werd do bezoeker met zyn meisje, dat by hem waa, weer in den Doolhof ontvangen, do eerewyn werd hem aangeboden, speeches werden afgestoken, en ten slotte ging de 100.000ste weg, dankend voor het geschenk en verzekerend dat hy altyd aan deu Doolhof zou bljjven denken. Was het aardig wat er met den lOO.OOOn bezoeker gebeurde, aardig was het ook wat eraan voorafging. 99998 bezoekers waren er geweest. By de twee volgende was dus de gelukkige. Dear komt eeu boertje met zyn vrouw binneiistap- peu, bet papiertje waarop staat dat den 100.000ste een cadeau zal worden aangeboden in de hand. De man stapt eerst binnen de boerin ie dus de gelukkige. De eigenaar van den Doolhof staat daar en vertelt haar dat ze de honderdduizendste is en wenscht baar geluk. De honderdduizendste?* vraagt de vrouw, dom-wezenloos lachend. »Zeg ereis, t zegt 't boertje hierop tot den tourniquetaian, »wat kost dat hier?» »Een kwartje per persoon.* »Eeu kwartje? Das te duur vrouw, ga mce,< eu weg was de honderdduizendste wusr (sAmst. Ct.«) In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Roermond omstreeks één uur de heer This sen, kapelaan der Kathedraal, geroepen om eene stervende vrouw, wonende aau de Ven- looeche Poort, de laatste II. Sacramenten te komen toedienen. De priester verzocht den man, die de bood schap bracht, even te willen wachten, hy zou zich dau dadelijk gereed maken. Toén echter de kapelaan weer beneden kwam om mede te gaan, was de man reeds verdwe nen. De heer Thissen, vermoedende dat de zaak niet in den haak was, begaf zich naar het uaastbygelegen politiebureau om te infor- meeren of men niets vau den boodschapper gezien had. Dit nu was niet het geval, doch de wachthebbende gemeente-veldwachter Vaes- sen verzocht den kapelaan om te doen alsof hy naar de voorgewende stervende vrouw ging. Intusschen zou de politie bet huis afzetten, want men vermoeddde dat bet er om te doen was, den kapelaan uit zyne woning te lokken, ten einde zoodoende vryspel te krygen. Eu wer kelijk werd na verloop van een kwartier door den chef der nachtwacht, Leurs, een vreemde landlooper (Duitscher), gesnapt, die van achter de kerk kwam. De man word door den kape laan herkend en zit nu achter slot en grendel. By informatie bleek, dat aan de Venloosche Poort geen stervende vrouw was.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1