den, Mi. Co. VEB TO, ouda. 95. BINNENLAND. ZN. Het dure Zijden Kleed. ANK, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ader- 3EN, OENEN, 3TS, ET8, enz. ten, EN. Dinsdag 1 October 1895. No. 6776. 34ste Jaargang. IELS, w, FEUILLETON. ’zn ^’7’ van worden. Inzending1 van Advertentiën tot 1 uur des midd. besloot het verdere on De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. FLAND. ROIJAABOS De heer G. Straver, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het eerste natnurk. examen. De heer K. N. Hangeveld, notaris te Hazers- woude, is Zaterdag morgen overleden. te Rotterdam do pleidooien zullen wordeu ge houden. 12 en van 1 rd). HE potheek en 1000, 500, n kantore der GOIJDSCIIE101in NT OUDE IMMER fcr PC AP u bij: ER8 Jz. van echtheid i’ urk steeds voor naam der Firma ’E. ■lykata «n ge* elvoccHeeren er schoenwerk, I. Miliar k Ce- Menlettegotd lerk.— volkomen. centen op. buffet voor 1 cent. A.DVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Naar »De Tyd« verneemt heeft dr. H. J. A. M. Schaepman de zorg «oor de vorming van een comité voor een gedenkteeken van dr. Nuyens op zich genomen. Naar men verneemt is het proces van de Elbe contra de Crathie thans zoover gevorderd, dat op Zaterdag 5 October voor de rechtbank terwijl in de andere provinciën het aantal afwijkingen varieert tusschen 50 en 65 pCt. van het aantal, waarbjj de aangifte gevolgd is; Gelderland en Drente maken met 371 en 32 A pCt. bet beste figuur. Aangeslagen waren 676 naaml. vennoot schappen voor f 869.693; 39 commanditaire op aandeelen voor f 30.160; 55‘ coöperatieve ver- eenigingen voor f 9.977,50; 139 sociëteiten voor f 3409; 3 onderlinge ver zeker i ngs-maat schappijen voor f 292.50 en 25 andere veree- nigingen voor f 3020. Buitenslands gevestigd waren 318 belastingplichtigen, verder 31 ree- deryen, 8 stichtingen, 44 staatsambtenaren, 72 buiten!, vennooten, 4 spoorwegondernemin gen, 278 assuradeurs of assurantie-ondernemin- gen, 229 buitenlanders, die hier een beroep uitoefenen, 35 die hier waren sljjten, 1970 reizigers. Deze verschillende groepen waren aangeslagen voor een belastbaar inkomen vau 26 ton (de reizigers betalen rast recht, de 35, die waren verkoopen, waren aangeslagen voor f 484,326). Het geheele aantal aanslagen bedroeg 228,809 tot een bedrag van f 4,744,443.50. Over het eerste jaar, waarin de Bedrijfsbe lasting werkte, wordt in de bescheiden betref fende de geldmiddelen meegedeeld, dat Am sterdam had., 36.655 aanslagen, opbrengende f 1.354.546; Rotterdam 16.871, opbrengende f 607.228; Den Haag 15.916, opbrengende f 521.990. In ’t geheele land waren er 228.628 aanslagen, waarvan 66.144 overeenkomstig de aangifte en 36.151 met afwyking van de aan gifte zyn opgelegd: ambtshalve zyn aangesla gen, volgens biljet I, 121.138; volgens biljet II (dus wegens weigerachtigheid van ’t doen van aangifte) 5195. Van de gezamenlijke aan slagen zyn opgelegd door de colleges van zetters 124,526, door de commission van aan slag 104.102. By de provinciesgewyze verdeeling dezer cyfers trekt het de aandacht, dat in Limburg de verhouding der aanslagen, waarbjj van de aangifte is afgeweken, tot die, waarby ze is gevolgd, staat als 124: 100; in Groningen is de verhQuding ook vry ongunstig, nJ. 71 .*100, doorschijnende hand op den arm harer moeder, zag haar met een ernstig gelaat aan en zeide plechtig «Moeder, hoor mijnen eed, en moge ook de goede God dien hoorenIk zweer, dat ik mijn man, die door mij alleen in het ongeluk gekomen is, of be vrijden zal, of dat ik het zoo zal aanleggen, dat ik zyne gevangenis deel.” En Rika was nu eene vrouw vol geestkracht, vol vastberadenheid. Het ongeluk had haar kracht ver leend, de scheiding van haar man had haar eerst leeren gevoelen, hoe onuitsprekelijk lief zij hem had en welk een leed zij hem had toegevoegd. Zij wilde, zy moest hem bevrijden. Zy beproefde met hare tranen, hare beden zijne superieuren te treffen; zij klaagde zich zelve aan, om hem te ver ontschuldigen. Zij had hem verleid, zij was de schuld, dat hij naar Lyon geschreven had; haat alleen kon men straffen, haar alleen. Te vergeefs, alles te vergeefs I Haar man was ver antwoordelijk voor hetgeen hy gedaan had, hij moest er voor boeten. Eindelijk vatte Rika in hare wanhoop een moedig besluit. „De koning alleen kan helpen I De koning alleen kan vergiffenis schenken 1 Hij is barmhartig I Ik ga tot den koning 1 In haar zwarte wollen kleedje, in het eenmaal ver achte trouwkleed, ging zij naar Potsdam en naar Sans-souci en verzocht, om den koning te spreken. De lakeien aan de deuren lachten. «De koning is maar niet zoo voor iedereen te spreken. Hebt gij eene aanbeveling?” «Geen andere aanbeveling dan myn ongeluk mijn verdriet.” Heden is de 3-October-ten toonstelling in de Knnstzaal vau bet Stedelyk Museum te Leiden in gereedheid gebracht. Ta het midden der zaal zyn verscheidene merkwaardigheden in eene vitrine verzameld, op Leideos beleg eu ontzet betrekking hebbende. De vermaarde »hutspot-pot« staat op een afzonderlyk piëdestal. De gemeente-archivaris mr. Dozy stond uit zijn verzameling een reeks fraaie gravures af, meerendeels portretten o. a. vau Prins Willem I, Louis de Colygny, Vau der Werff, Jan van Hout, Jan van der Does, Filips II, Valdez, Magdalena Moons, Boisot, enz. Deze tentoonstelling blylt, ook na 3 October nog eenige dagen ter bezichtiging. (L. D.) „Eene slechte aanbeveling. Gij kunt gerust gaan; de koning heeft gezelschap en gaat met zijne gene raals in’het park wandelen. Daar mag niemand hem storen. Ga heen!” Zij had van het geheele antwoord niets anders ge hoord dan«do koning gaat in het park wandelen,” en misschien had het medelijdende hart van den lakei haar met opzet deze woorden toegevoegd. Rika volgde den door haar als zoodanig opgevat- ten wenk en ging in het park, doorliep als een ge jaagd hert de lanen en paden, stond dikwyls stil, om te luisteren, gluurde met haren scherpen blik in de rondte en bad tot den goeden God, haar by te staan en te maken, dat zij den koning ontmoette. En God verhoorde haar gebed. Bij de kromming eener laan zag zy eene geheele schare heeren in schitterende uniformen en sterren op de borst aan komen. Vóór allen uit liep eene kleine, gebukte gestalte in eene eenvoudige blauwe jas met rood o op slagen en een kalen driekanten hoed op het hoofd. Maar welke oogen in dit aangezicht, welk eene uit drukking in deze trekkon 1 Zij kende hem niet, maar zy wist het toch, dat deze kleine man de groote koning was! Dat is Fredorik! En zij wierp zich op hare knieën on riep, de ar men tot hem opheffende: «Genade en ontferming, o koning!” Hij deed rasch een paar schreden voorwaart* en zijne groote oogen rustten lang met een doordringen den blik op haar. Zij sloeg voor dezen blik, die zoo dikwijls veldheeren en geleerden in verwarring ge bracht had, hare oogen niet neder. Hot ongeluk on de liefde maakten haar sterk; den koning beviel haar moed en hij zeide in zich zelvec t «Die vrouw is geen misdadigster, want zij durft vrijmoedig de oogen opslaan, en bovendien begint Lite niet tegen haar to blaffen, zooals ze altyd tegen slecht volk doet.” «Sta op,” sprak de koning toen luide: «Kniel alleen voor God, wanneergy tot Hem bidt, maar niet voor mij 1” «Sire,” riep de jonge vrouw, langzaam opstaande: «gij zijt de god op de aarde, tot wien ik bid en die mij verhoren kan!” «Zoo, meent gij dat?” vroeg de koning, terwyl hij uit zijn vestzak een snuitje nam en het tabakspoeder langzaam opsnoof. «Welnu, zeg dan uw gebed eens op, maar kort en bondig en eerlyk.” «Sire, ik ben eene zondares, eene misdadigster f Ik heb mijn lieven man zoo lang geplaagd, dat hij wanhopig geworden is en zich om mijnentwille tot zonde heeft laten verleiden.” «Hm, altijd hetzelfde oude liedje sinds de dagen van Adam,” zeide de koning. «In wat voor appel heeft do arme kerel dan moeten bijton?” «Ach, sire, in een zyden kleed." «Dlable, dan moet hij scherpe tanden hebben,” glimlachte de koning. «Enfin, vertol mij de geschie denis, maar kort.” «Sire, ik heb hem verleid, mij een zyden kleed uit Lyon te laten komen en bette smokkelen. Daar voor is mijn arme man voor vier jaren naar Spandau gezonden en bovendien uit zyn ambt ontzet.” «Dat is niet meer dan recht,” zeide de koning ernstig. «Het is op strenge straffe verboden, vreemde zijde iu te voeren, en wie tegen het verbod handelt, moet de straf dragen, die de wet bepaalt. Maar ik vindt bet wel wat sterk: vier jaar in het tuchthuis om een zyden kleedje! Wat ia uw man F” (Slot volgt.) Londenscbe detectives hebben een belangrijke arrestatie gedaan met betrekking tot den grooten zilverdiefstal. Met veel overleg zyn zij doorgedrongen in de woning van den door hen verdachten koopman Henry Bailey, id de Leybouroe-street. Zij verrasten hem op bed en hy gaf zich gewillig gevangen. In zyn kamer zyn vier baren van het vermiste zilver gevonden in vier zakken. Hij is daarop voor den politie-ambtenaar gebracht en wordt be schuldigd op 25 dezer gestolen te hebben een paard met tuig en een wagen, deze bevattende 31 baren zilver ter waarde van 4900 p. s., toebehoorende aan de Midland Railway Com pany. Bailey heeft, op het hooren der beschul diging, gezwegen. Meerdere arrestaties worden verwacht. Rika had hem, stom van ontsteltenis, laten uit spraken nu gaf zy een luiden gil en zonk in zwijm neder. De arme Rika, zy had inderdaad zwakke zenuwen en deze schok maakte haar ziek. Veertien dagen moest zij het bed houden, en in het ijlen der koorts sprak zij onophoudelijk over een zijden kleed, dat de vermomde slang uit het Paradijs was, en klaagde zich zelve aan, dat zij haar man tot de misdaad ver leid en de oorzaak van zyn ongeluk was. En toen zij eindelijk in zoo verre hersteld was, dat zy het bod kon verlaten, was zij eene slanke, bleek* vrouw met droefgeestig uiterlijk en magere ingevallen wangen, met verydoide hoop en verdwenen geluk. Men mocht haar niet langer den omvang harer ellende verzwijgen; hare zenuwen waren nu weder sterk genoeg, en hare moeder lichtte haar zoo ver- schoonend mogelyk in. Haar arme man was veroordeeld of twee duizend thaier boete te betalen, óf vier jaren lang in het tuchthuis te Spandau te zittaij. Daarenboven was hij van zijn post ontzet. Rika hoorde het vodbis met kalmte eu zonder •en traan in het oog aan. Zij legde hare bleeke, Een treurig ongeluk aan bet strand. Aan het strand te Plozenet in Bretagne is Woens dagmiddag jl. een droevig ongeluk gebeurd. Een jonge dame, mejuffrouw De Beauson, die tót de elite der stad behoorde, nam een bad in zee, toen men haar plotseling door een groote golf zag meesleuren. De heer Alavoiue, burgemeester van Ponteroi en lid van den algemeenen raad, snelde in zee, om mej. Beau son te hulp te komen. Zynepogingen hadden niet alleen niet den gewenschten uitslag, doch op eenige armlengten van het ongelukkige meisje, dat reeds dood was, verdronk hy jam- merijjk. Vrijdagmiddag zou op de Oldenbarneveldkade te Amsterdam de inboedel van een caféhouder wegens particuliere schuld, groot f 165, pu bliek verkocht worden. Van socialistische zijde was de burgerijs opgeroepen, om dien verkoop te verydelen. Deze poging gelukte De geheele inboedel bracht 35 Een biljart ging voor 2 en een Uit Parys komt een tjjding, die over de geheele beschaafde wereld met leedwezen zal vernomen worden: Pasteur, de groote, de wereldberoemde is dood I Men wist dat de 72-jarige grijsaard reeds lang lydende was, maar zulk een spoedig einde werd toch niet verwacht. Weinig menschen habben zooveel voor de wetenschap en het welzyn van bet mensch- dom gedaan als Pasteur. Een enkele van de reeks van ontdekkingen die hy gedaan heeft, is voldoende om een man beroemd te maken. Dat hy zoo bekend is geworden by het groote publiek, komt vooral omdat zyn ontdekkingen zulke enorme practisohe waarde hadden. Wij noemen alechis drie van de meest bekende. In de eerste plaats zyne studiën over de gistingsverschynselen, waarin hy de rol aantoonde, die de lagere organismen by de verschillende gistingsprocessen spe len. Zyne onderzoekingen stelden hem in staat een methode aan de hand te doen om den invloed van schadelijke ontledingsproces* sen by gegiste vloeistoffen tegen te gaan, een methode die onder den naam >pasteuriseeren algemeen toepassing heeft gevonden, o. a. bjj de bierbrouwerij. Een andere ontdekking waardoor Pasteur een on schatbaren dienst bewees aan de indus trie van zjjn land, is zyn middel tegen de ziekte der zydewormen. De geheele zjjde- industrie van Frankryk werd met den onder gang bedreid door deze geheimzinnige kiekte, waataan de uydewormen stierven, zonder dat het den kweekers gelukte een middel daartegen te vinden. Pasteur slaagde er in, den aard der ziekte te erkennen en het redmiddel aan te wjjzen. Deze ontdekking had voor de Fran- sche industrie een practische waarde van milj arden men heeft daarom wel eens gezegd, dat de vijf milliarden oorlogschatting die Frankrijk aan Duitscbland had te betalen, door Pasteur alleen verdiend zyn. Zyn grootiten roem verwierf hy echter door zyne methode tot genezing der watervrees, de inentingsmetbode, waardoor bjj duizenden en duizenden voor een vreeselyken dood heeft bewaard. Uit alle oorden der wereld reisden de patiënten naar Parys, en meestal kon de groote man hen nog redden. Behalve de koe pokinenting is nooit eene ontdekking van zoo veel heil voor de menschheid geweest; dit bljjkt duidelijk als men verneemt dat, terwyl vroeger 76 pCt. van alle door dolle honden gebeten personen stierven, de sterfte thans gedaald is tot 3 pCt. De schitterende wijze waarop Pasteur op zyn 70en verjaardag door de wetenschappelijke wereld en door het dankbare vaderland word GOUDA, 30 September 1895. Zaterdagavond werd in de Zaal Kunstmin der Sociëteit »Ons Genoegenhet 15-jarig bestaan gevierd van de Goudsche Gymnastiek- Vereeniging Excelsior, die den 31 Mei 1880 was opgericht, door het houden eener uitvoe ring voor bare kuntslievende lenen met hunne dames en verdere genoodigden. Het Programma werd uitstekend afgewerkt. Vooral de derde afdeeling Plastische standen werden onverbetelyk uitgevoerd. Een geanimeerd bal besloot het verdere gedeelte van het feest. Wjj wenschen de Vereeniging geluk met het behaalde succes en wenschen hen toe, dat directeur en verdere bestuursleden nog lang aan Excelsior moge verbonden blyven. Gisteren werd de 6de jaarlyksche wegwed strijd gehouden, uitgesehreven door de Wiel- rjjdersvereeniging >de Antiloop.* De wedstrjjd was over 20 K. M., nl. van Gouda totZwam- merdam met een keerpunt. Ingeschreven waren 24 deelnemers, waarvan 19 uitkwamen. De eerste prjjs werd behaald door den heer W. Z. v. d. Mejj uit Leiden in 35 m. 20’/s De tweede prys door X. uit Leiden in 36 ic. 1 sec. De derde prys door Koolbergen uit Leiden in 37 m. 354/s sec. De vierde prys door Immink uit Utrecht in 38 m. 251/^ sec. De vyfde prys door v. d. Tuin uit ’s Hage iu 39 m. 1 sec. Een groot aantal belangstellenden, zoowel uit Gouda als van elders, waren opgekomen om dezen wedstrjjd bij te wonen. Naar onze meening waren er wel een 250 wielrijders of ryderesseu op den weg tegen woordig. De prjjzen werden door den Voorzitter den heer J. P. Hooftman onder gepaste toespraak aan de overwinners uitgereikt. S

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1