M. IF- DMA. Co. BINNENLAND. Het dure Zijden Kleed. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. he is m den Woensdag 2 October 1895. No. 0777. 34ste Jaargang. RVERIJ FEUILLETON. eliug* antoor ver bieden. ider- enz. iat :e ING. MIER, dam. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. toouiuD van ken zyn de De gemeenteraad ie Schoonhoven heeft be- uun k Zoon 0 Heer Z. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs j er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. .AND, OIJ AARDS hoesten, iemings- sewezen. wanne >evelen«- l cent verven van alsook alle zulks als vriendschap. 1,01 INUE (01 fH VI EN, )ENEN, TS, TS, en, EN.» afleverbaar i eene week. der Zelf- e uitspat- e, rtheek en 1000,/500, kantore der afb. Prys verschrik- augd lydt ienng, die 1 van een y het Ver markt 34, et bedrag, ten boek- Koning Door den minister van binnenlandsche zaken ia de volgende circulaire gericht aan de Ged. Staten der provinciën >Het is mij gebleken, dat sommige gemeen tebesturen ten aanzien van den naam hunner gemeente eene spelling bezigen of wentelen te bezigen, welke afwykt van die, welke aan mijn departement gebruikelijk is. Hofrad n ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. om niet gehad hebben, wanneer gij nu niet oetu uw zijden kleedje wildot aantrekken." „Niet om niet, myn lieve. Ik heb veel geleerd van dat zijden kleed, maar dragen kan ik hel niet Hot is mij te duurt” „Maar, mijn lieve Rika! het kost ons niets. Do goede koning heeft het betaald. Het heeft ons in. derdsad niets gekost.” „Het heeft ons veel gekost, Lehman, veel tranen en veel angst. Mij heeft het echter geleerd, dat ik oen ydel, dwaas schepsel was en dat de beste, lief derijkste man door eene ijdelu, dwaze vrouw in het ougeluk kan gestort worden. Maar ik heb gezwo ren, dal ik mij beteren zoude en goed maken, wat ik bedorven had.” „Myn lief, verstandig wijfje, gij maakt mij te ge lukkig, en ik dank God voor hetgeen ons met het zijtlen kleed is overkómen, want nu weet ik eerst, wat ik aan u heb, en hoe goed en verstandig gy rijt.” En ik weet nu eerst, hoe slecht en hoe dom ik was,” sprak l^ika op den toon der innige overtui ging. „En daarom zal ik het zyden kleed niet dragen, want bot is te duur gekocht. Wij willen eenvoudig en nederig leven, zooals het burgerlieden betaamt, en bet zyden kleed zullen wij in de com mode leggen en daar zal het blyven liggen tot een aandenken aan het leed, dat het ons berokkend heeft.” „En gij zult het nooit dragen?” „Ja wel,” duisterde zij onder hare tranen lachende, „op den trouwdag van onzen eerstgeborenedan zal ik hot dragen, hot dure zijden kleed.” den naar de fd. 1 of geverfd rondheid eu Aan het postkantoor Gouda en de daaronder reasorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand September 1895 in de Rjjkspost- spaarbank ingelegd f 5103,58 terngbetaald t 3141,86. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4514. Het zestal bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is samengesteld als volgtW. C. Barbas, te Dubbeldam; J. 4. Cramer, te Alkmaar; H. H. Meulenbelt, te Baarn; C. B. Oortbuys, te Katwjjk-BuitenJ. H. Schreuder, te Bleiswyk en J. G. Steenbeek, te Weesp. Op de kalme, zee zag men Zondag te Sche- veilingen een tweeriemsgiek, komende van den Hoek van Holland, het watervlak doorklieven. Nadat de hoeren even aan de badplaats had den aangelegd, vervolgden zij bun zeetochtje met hel ranke, lichte vaartuigje naar Katwjjk. Daar het mij wenschelyk voorkomt, dat de spelling der kieswet tot algemeene leiddraad strekke voor de schryfwyze der bedoelde namen, heb ik de eer u te verzoeken een onderzoek in te «tellen naar de verschillen, die mochten bestaan tusschen do door de gemeente gevolgde of bljjkens door hem aanhangig gemaakte voorstellen of gedane verzoeken, begeerde spelling en die, welke gevolgd is in de tabel, behoorende bjj het by de Staten-Generaal aanhangig ge maakte ontwerp van w«t tot regeling van het kiesrecht. Van do uitkomsten van bet onderzoek zal ik gaarne mêdedeeling ontvangen, vergezeld van uw advies omtrent de gebleken verschillen. Men meldt uit Oud-Beierland Toen het vorige jaar op verschillende plaat. plicht doen.” s „Hm, heeft hij dat gezegd?” vroeg de koning, terwijl hij weder met de vingers in zijn vestzak tastte en op nieuw een snuifje nam. „Uw man is dus de ambtenaar Lehman, die van de prinses betaling in oorvegen ontvangen heeft? Nu, voor dien man moe ten wij wat doen, ik had mij reeds voorgenomen, hem voor zija dienstijver te beloonen. Stel u dus maar gerustgij zult uw man terug hebben. Ik zal dadelijk de order naar Spandau zenden, dat hij in vrijheid gesteld moet worden. En van de boete en de kosten zal hij vrijgesteld worden.” „O, sire,” riep Rika met een van vreugde stralend gelaat, „heb ik het niet gezegd, dat gij de god zyt, die mij helpen kon En myn koning heeft mij ge holpen, hij geeft mij mijn man weder Maar, sire,” vroeg zij met vleiende stem, „blijft hij nu van zijn post ontzet? O koning, heb toch medelij den I Zie, wat voor den een rechtvaardig is, moet voor den ander billijk zijn. De prinses Elizabeth heeft, niettegenstaande het verboden is, een Fransch zijden kleed gekocht en binnengesmokkeld eh is niet afgezet eu heeft geen straf ontvangen, ofschoon zij een ambtenaar 'in zyn ambt beleedigd en mishandeld heeft. Waarom moet dan mijn lieve man afgezet worden, die toch niet anders gehandeld hoeft dan eene koninklyke prinses?” De koning lachte. „Ja, daar is wel wat van aan. Wanneer uw man gehandeld heeft als eene konin klijke prinses, dan kan hij bezwaarlijk strafbaar zyn, en wij zullen dus wel verplicht zijn, den ambtenaar der accijnsen te behandelen als de prinses van Prui sen, dat wil zeggen, hem door de vingers zien, hem vergiffenis schenken en in zyn ambt herstellen.” Men meldt uit Schoonhoven van 29 Sept. Namens vele ingezetenen dezer gemeente is gisteren de heer J. A. A. Schwan, die gedu rende ruim 6 jaren als directeur van het post en telegraafkantoor alhier zich aller achting en toegenegenheid waardig maakte, vóór zyn a.s. vertrek naar Sittard, een keurig schrijfbureau met daarby passenden stoel aangeboden, en een bewjjz van erkentelijkheid en 10) „Sire, hij is Ambtenaar bij de accynsen on werk zaam aan het goederen-kantoor.” „Zoo, dat is wat andorsdan kan ik u niet helpen. Evu ambtenaar, die tegen de wot zondigt, is dubbel strafwaardig. Wanneer een beambte waren binnen smokkelt, dan verdient bij de hardste straf.” „Sire,” riep Rika in tranen losbarstende, „toch smeek ik om genade en ontferming. Mijn arme man is andors zoo braaf en goed en hij zou het ook nooit gedaan hebben, wanneer ja, ik zal het maar ronduit zeggen wanneer uwe Majesteit hem niet min of meer beleedigd bad.” „Wat? Ik zou den ambtenaar beleedigd hebben?” „Ja, sire, bij bad trouw en eerlyk zijn plicht be tracht, toen hij het binnengesmokkelde kleed van mevrouw de prinses Elizabeth confiskeerde. En wat beeft by er voor gehad? Van mevrouw de prinses oorvegen en van uwe Majesteit een langen neus. En toen is mijn man boos geworden en heeft gezegd Wanneer de koning toestaat, dat zijne nicht zijden kleederen uit Frankryk binnensmokkelt, dan mag ik het ook doen, want wat voor den een rechtvaardig is, moet den ander billijk zyn, en wanneer ik voor myn ijverige plichtsvervulling bovendien op oorvegen onthaald wordt, dan kan ik ook wel iets tegen mijn „Eu hem het Fransche zijden kleed toruggoven even als aan prinses Elizabeth I” riep Elizabeth met stralende oogen. „Nu ja, het zij zoo I Gij zult uw man en uw zijden kleed terug hebben en hij zal in zijn ambt blyven van wege de oorvegen der prinses." „O goede, grootmoedige koning, ik moet «Gij meet den mond houden ea maken, dat gij weg komt!” En de koning, om zich aan hare dankbetuigingen te onttrekken, grootte haar met de hand en wendde zich tot zyne generaals. Rika keerde met een zalig gevoel huiswaarts en den volgenden dag keerde haar man terug en beiden omhelsden elkander lang en feeder en weenden van aandoening en vreugde. En terwijl zij elkander nog omarmd hielden, kwam eea zijner superieuren hem berichten, dat op byzóuder bevel des konings Leh man morgen zijue betrekking weer zou aanvaarden en bracht ook op byzonder bevel des konings het geconfiskeerde zijden kleed, dat zijne majesteit de goedheid gehad had, uit de koninklyke beurs te be talen tot schadeloosstelling voor de oorvegen der prinses. „Zoo, mijn wijfje,” juichte Lehman, toen zy alleen wareu, „nu kunnen wij weder gelukkig en vroolijk zijn. Over acht dagen is het onze feestdag on daar voor zal de kleêrmaker uw zyden kleedje maken en zullen wij onze eerste partij geven.” „Neen,” zeide zy ernstig, „laat de partij blijven. Het ie veel aangenamer eu gezelliger, wanneer wij met mijne ouders onder ons zijn, en ik trek mijn wollen kleedje aan, dat ik op myn trouwdag gedra gen heb.” „Maar, Rika, dan zouden wy alle angst en zorg Men meldt uit Amsterdam: De diamant bewerkers hebben den Zondag benut om hun nen toestand te bespreken. In den voormiddag werd eene vergadering van molenhuurders in Frascati gehouden, waarin men elkander onder den vorm eener motie beloofde, niet te zullen werken op andere dan bondsfabrieken. Er waren er, die meenden, dat het goed zou zyn, ook de bondsfabrieken te laten stilstaan tot alle firma’s zouden hebben toegegeven. Dit plan liet men' echter varen. De woordvoerders hadden goed vertrouwen in de naaste toekomst; zn meenden, dat de meerderheid der juweliers, fabrikanten en eigenwerkmakars zich eigenlijk wel kon vereenigen met bet bondsfabrieken- ayateem, maar dat deze meerderheid door en kele personen werd opgezweept tot verzet tegen de arbeiders. In den namiddag werd weder eene vergade ring in de open lucht gehouden op een weiland aan de Linnaeustraat. Met bjjna algemeene stemmen werd daar besloten, de eenmaal ge stelde eiseben te handhaven. Na afloop dezer meeting werd eene wandeling door de stad gedaan. Nader meldt men De rustende diamautslypers kwamen giste ren omstreeks 12 uur op het Jonas-Daniël Meyerplein bjj elkander en maakten een wan deling door de stad langs verschillende slype- rjjen om daarna opnieuw eene vergadering in de open lucht op een terrein aan de Linnaeus- s tra at te houden. sen de Christelijke gereformeerden zich met de dolesrenden voreenigden, had ook hier zulk een vereeniging plaats. Spoedig meenden echter eenige gameentenaren dat de predikant, ds. Wydoogen niet rechtzinnig genoeg was, en werd er een klacht ingediend by het classicaal bestuur. Toen een commissie hier kwam om de gegrondheid der klacht te onderzoeken, whs ds. W. met vele volgelingen weder tot de chr. geref. kerk teruggekeerd, waarvan aan H. M. de Kooingio-Regentes was kennis gegeven. Ds. W. weigerde dus alle inlichtingen. Thans hebben hy en zyne volgelingen de overgeble venen bij deurwaarders-exploot gesommeerd om de kerk met pastorie binnen drie dagen tor hünner beschikking te stellen. Bij den landbouwer D. den Uil, wonende in den Prins Alexanderpolder, heeft men door middel van braak ontvreemd een bedrag van f 150, ahmede eenige gouden en zilveren voorwerpen en kledingstukken. Het geld was in een kistje geborgen, dat onder eene bedstede in den stal stond, welke bergplaats alleen aan goede bekenden bekend kon zyn. GOUDA, 1 October 1895. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende September het volgende resultaat 7 Sept. 3.2 Mg. permang. kalicusper 1000 cc. 14 25 28 3.3 Omtrent het ongeluk, den heer F. E. Artes, uit Gouda, overkómen, verneemt men nog het volgende De heer Artes opzichter van den waterstaat te Gouda, was tydelyk te ’a Gravenhage in dienst, van waar by zich Zaterdagmorgen 21 Sept, in de uitoefening van zyn di nst naar Honsholredyk (gem. Naaldwijk) begaf, teneinde een inspectie te houden over de aldaar van rjjkswege in uitvoering zijnde werken. Ter plaatse gekomen, wilde hy van de byna stil staande stoomtram stappen, maar ongelukkig bleef hy haken met zyn pantalon ter hoogte van de dy, aan den baak, waaraan de riem bevestigd wordt, welke dient om op het balkon staande passagiers te beveiligen. De heer Artes bleef een oogenblik hangen, struikelde vervol gens en kwam met beide beenen onder de stoomtram. Het wiel ging hem over beide beenen en, per tram naar ’s Gravenhage ver voerd, werd hy aldaar overgebracht naar bet ziekenhuis, waar hem het linkerbeen by de knie en aan bet rechterbeen de voorvoet werd geamputeerd. De toestand van den heer Artes is thans in verband met de omstandigheden vrij gunstig te noemen. De geneesheereu geven alle hoop op herstel. Door den kapitein der infanterie by het Indisch leger N. is aan het bestnur der ver eeniging van assuradeuren te Rotterdam een rapport uitgebraebt, handelende over de dyna- miet-ontploffiug by Lobit volgens officieels Duitsche rapporten, en in verband daarmede beschouwingen behelzende omtrent de concessie voor de oprichting eener opslagplaat» van dynamiet tot eene maximom-boeveelheid van 50,000 Kg. op de Oostpunt van bet eiland Rozenburg. Dit rapport eindigt met de volgende woorden* »Nq moge men de algemeene en bijzondere bepalingen betreffende vervoer en berging van dynamiet zooveel verscherpen en uitbreiden als men wil, ongelukken periodieke ontploffingen, zooals die in de fabrieken zelfs in weerwil van het meest nauwgezette toezicht, voorkomen en eindelyk moedwil kunnen, volgens het bo venstaande, bier een verwoesting aan rich ten, zóó groot, dat wy het aan den lezer overla ten, te beoordeelen, in hoeverre bovenbedoelde concessie, de plaats en de hoeveelheid in aan merking genomen, verantwoord te noemen Het progamma Leiden’s Ontzet van eenigingv is verschenen. Daaruit stippen we het voornaamste aan. Behalve de gewone feestelijkheden beeft er ’s morgens van 8—10 uur uitdeeling van brood en haring aan 2905 vr. en van tabak, pypen en bier aan 2579 mannen plaats. Te 9 uur étalage-wedstryd, terwy’l om halftwaalf aan de 3 October vereeniging een vaandel zal worden aangeboden tergelegenheid van haar tienjarig bestaan, daarna groote optocht, met bet vaandel voorop, door 3 muziekkorpsen en 26 vereeni- gingeu met hare vaandels. Te 3 uur hulde aan het voorgeslacht door ruim 100 zangers, die daarbij 5 liederen ten geboore zullen brengen, ’s Avonds een drievoudig .concert op het Schuttersveld met kermis enz. van de feestviering van wege de drie October ver sloten, den bouw van eene nieuwe gasfabriek op te dragen aau de firma Enthoven te ’s Gra- venbagc en burgemeester en wethouders ge machtigd daarvoor eene leening aan te gaan van f 80.000. De Hooge Raad verwierp gisteren de cassa tieberoepen van den kleedermaker te Amster dam, wegens het vervaardigen van valsche munt, veroordeeld tot 7 jaarden opperman en een loodgieter aldaar, wegens poging tot diefstal in eene likeurstokerij aan de Wester- straat, veroordeeld tot resp. 3 en 2 jaaren den visscher eu den koopman daar te stede, wegens diefstal van tabak uit een kelder aan den Kloveniersburgwal, veroordeeld tot reap. 2j en 3 jaar gevangenisstraf. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is juist in den mond van de voorhaven te Vianen een met steenkolen geladen praam gezonken. Het vaartuig, dat met een 4tal andere door een sleepboot in de haven werd gesleept, raakte wegens den lagen rivierstand «an den grond vast en werd door bet volgende vaartuig van den sleep aangevaren, waardoor het onmiddellyk zonk. De opvarenden worden gered. S

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1