ouw, 95. )EX BINNENLAND. ZN. r. 34ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 17 October 1895. No. 6790. A 127 FEUILLETON. itlc VTr- ii Loten ten. „MOX-BI JOL," van IW, Inzending van Advertentiën tot 1 uur deg midd. 1ste vergadering In de tot Mei 1 Norember k. it benoemd tot arbeiders en II L amis, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. i Lof»tem< te Waddinxveen ia be heer Jac. v. d. Geur aldaar. (komen. .-arnaoht onder eacorte der po* ME8. «De Ze- voorko- is, kennis re oorzaken en. Biologische op ons ze- s, dat zoo- eeskundige lilIIIMIIE Uil in VI Bedankt voor het beroep bij de Ned. Her vormde Kerk te Vinkeveen door da. F. F. J van de Plaaache te Gouderak. Do vVereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw, te Rotterdam, heeft een informatiebureau opgericht, om oudere van ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OF VIJF DAGEN IN PARIJS. ofdsteeg 1 brug F 22' hoofdredactenr van het >Utrechtsch Provinci aal en Stedelijk Dagblad mr. J. H. Valcke- nier Kipg, advocaat en procureor, lid van den gemeenteraad te ’s« Graven hage. Benoemd tot leeraar bij de Ned. Israël. Gemeente te Woerden de heer H. Trompetter te Bolsward. Te Amsterdam zal yan gemeentewege een kleermakerij worden opgericht. Reeds gerui- mentyd is een coupeur met bysnijder en een paar kleermakers in het voormalig gymnasium aan den Singel, bezig om voor de stedelyke politieagenten nieuwe lange jassen te maksn, terwyl ook de brandwacht uit die kleermakerij van opperkleeren zal worden vóórzien. meisjes, die de school verlaten, in te lichten by het kiezen van haar beroep. Dit bureau stelt zich voor de kosten en den duur der opleiding voor verschillende vak ken van handenarbeid of wetenschap na te gaan en op aanvrage mee te deelen, en hoopt daardoor van nut te zyn voor haar die haar onderhond wenschen te verdienen. kölijkön htigheid ijn, mi- igewon- unelijke zieken, e gevolgen Spraak- i de ne ve, par- heugen, tundigo don, als (vingen, dder-of kregen; beroerte en, wegens eldheid i duize- roor deR irhoofd, M handen igenoemde m bleek te meisjes, ien, die de reactie langeraden ellen, dat graaf luidde: «De nationale vergadering is ontbon den en het algemeen kiesrecht hersteld.” Vorder kwam men te weten, dat de President, tot veiligheid der republiek, die gezegd werd, ernstig bedreigd te zijn geweest, genoodzaakt was geworden behalve de bovengenoemde, ook de generalen Bedeau, Le Flót en den overste Charras (allen als vurige republikei nen bekend), alsmede Thiers (orlealist of republikein al naar de omstandigheden) en Lagrange (de socialist, het hoofd van de vermeende «rooden») gevangen te nemen. Allengs kwam er meer leven in de groepen der arbeiders en een toenemend gegons deed zich hooren, waaruit men nu en dan de kroten onderscheidde: De nationale vergadering oi tbonden I Adieu, mon père Nicolas!” riep de een. Adieu, mon père Nicolas!” was het refrein van een te dier tijd algemeen bekend liedje, dat op Bo naparte zinspeelde, dien men overal heen wonschte, waar men zelf liefst van daan bleef. In het liedje werd zelfs uitdrukkelijk Cayenne genoemd. Maar niemand had or iots op tegen, dat deze wensch go oit werd ten opzichte van de nationale vergadering, welker meerderheid, uit legitimisten, Orleanisten en Bonapartisten bestaande, alles behalve populair was. Het algemeone stemrecht hersteld,” sprak er een, mooiHet is een baak met eene dommekracht, waaraan men heel Frankryk ophangen kan!” ffCavaignac en Lamoricière in hechtenisviel een dorde in, «heel goed! Nu krygen de schimmen van degenen, die gedurende de Juni-dagen onder hunne kartetscheo gevallen zyn, eindelijk rust!” «Maar de Februari-heldon konden zich wel eens in hnnne graven omkeeren,” voegde een vierde er bij. litie rijden?” mompelde ik. Het doffe geraas van het rijtuig, dat ik niet meer zag, was het eenige antwoord. Maar weldra was ook dit geluid uitgestorven, en hiermede eindigde de eerste dag. Den volgenden morgen vroeg werd ik gewekt door het geroep«Parijs is in opstand I” Men kan van minder helder wakker worden. Ik bemerkte dadelijk, dat het mijn hospes was, die zich over mij heen gebogen had. «Parijs is in opstand!” vervolgde hij, ffde nationale vergadering is ontbonden, Cavaignac, Cbangarnier en Lamoricière zijn van nacht gearres teerd en naar Ham gevoerd. Onophoudelijk rukken troepen Parijs binnen, de President is reeds te paard in de Champs ElyeéesI” ffAba,” dacht ik, «gisteren noodigde hij op thee, nu onthaalt hij op koffie!’ Spoedig was ik gekleed en op straat. Het paleis der Tuileriën was in de nabijheid en ik spoedde mij het eerst daarheen. In do straat Rivoli langs het hooge ijzeren hekwerk bij dit paleis zag ik groepjes van lieden met kielen aan, die zich moeite gaven, om ’ets te lezen, dat op de steenen palen, welke het traliewerk vereenigden, aangeplakt was. Maar hot was nog te donker, om te kunnen lezen. Niet een van do menschen, die ik ontmoette, scheen verrast of ontsteld. Hoe zou het ook mogelijk zijn, in Parijs over zoo iets onthutst of verbaasd te wezen. Eindelijk ging de zon op, voorafgegaan van een koeltje, dat deh lichten nevel van zooeven verdreef. Nu kon men de proclamatiën lezen, onderteekend door Louis Napoleon. Hy noemde zich nog: «Pré sident de la république fransaise.” De eerste para- De rechtbank te Rotterdam ontsloeg gisteren van’ alle rechtsvervolging G. J. N., koopman te Schoonhoven, beklaagd geweest van poging tot omkooping bij de verkiezing van gemeente raadsleden te Schoonhoven. Voorts werden veroordeeld D. R., ryksveldwachter, jachtopziener te Haastrecht, wegens mishandeling, tot f 25 boete subs. 14 dagen hechtenisP. H., los werkman te Schoonhoven, wegens mishandeling en wederspannigheid, tot 45 dagen. Te verantwoorden had zich daarna A. T., 26 jaar, veekooper, wonende te Montfoort. Bij het begin der najaars-examens voor ^nderwysers blykt, uit de vele oproepingen Van gemeentebesturen, dat in het gebrek aan personeel nog weinig is voorzien. Zoo zyn er gemeenten, die 3 en 5 onderwijzers te gelijk vragen. De gemeente Emmen zit evenals altijd in den grootsten nood; zij vraagt er 11. Door de politie te Delft is aangehouden en naar hot huis van bewaring te *s-Gravenhage overgebracht M. H., oud 42 jaar, werkman, wonende te Maarten, wiens opsporing en aan houding is verzocht in ’t Algemeen politieblad. Als voorloopig directeur der Zangrereeni- ging De noemd de I Ten bewyze, dat op de aanstaande jaarlyk- ache paarden- en veemarkten te Woerden, waarvan de eerste zal plaats hebben op Maan dag 21 October en de tweede op Woensdag 23 October a.s., vele beesten verwacht worden, moge dienen, dat de verpachting van het marktgeld, die ten Raadhuize plaats bad, de pachtsom opbracht van f 405. In aanmerking nemende^ dat voor elk beest 10 cents op de markt wordt gevorderd, kan dit bedrag aanzienlijk worden genoemd men koes tert dan ook de verwachting, dat Woerden zyn reeds gevestigden naam, ten opzichte der jaar- lyksche veemarkten, ook weder dit jaar zal handhaven. Het stoffeljjk overschot van jhr. C. Harisen te Hilversum werd gisteren te half-één op het Oude kerkhof aldaar ter aarde besteld. Er waren vele autoriteiten en eene groote menigte belangstellenden aanwezig en vele kransen bedekten de kist. Het lijk werd door kwee- kelingen van de Kweekschool voor de zeevaart naar het graf gedragen. De oud-minister Havelaar, een commissaris van de Kweekschool voor de zeevaart, de heer Bierens de Haan en een der firmanten van het handelshuis Gebr. Hartsen voerden het woord. De zoon van den overledene bedankte voor de eer, dezen bewezen, en ds. Hulsman sloot de plechtigheid met gebed. Men meldt uit Amsterdam De beeren Justus van Maurik en Jan Bron- gers hebben het initiatief genomen tot het beleggen van eene vergadering van bewoners tan Singel en Heerengracht, naar aanleiding tan den ongezonden toestand van die buurt waar zich vooral den laatsten tijd verschil lende typhus-gevallen hebben voorgedaan. -- i Twee te Harderwijk gestationueerde ryks- veldwachters zagen Zondagmorgen aan het Ration Ermelo-Veldwyk, even vóór het ver trek van den trein, dat eene schyubaar met groenten beladen kar stilhield en eenige kisten langs den niet gebruikelyken weg het station Werden binnengesmokkeld. Daar,die handel- wyze hun argwaan wekte, gingen zjj onder- ttttken wat er in de kisten was, en spoedig bleek het hun, dat er 1300 doode spreeuwen in waren. Daar nu de spreeuw wettelyke bescherming geniet, als voor den landbouw nuttige vogel, is tegen den verzender van deze kisten pro ces-verbaal opgemaakt. ..De republiek gered!” riep een vyfde, «soyous ais, Cinna I Het lam door den wolf gered I” Ik wierp een blik in de straat, dewijl ik de na dering van aergents de ville vreesde. Maar tegen gewoonte vertoonden zij zioh niet. Op zulk een dag moesten zy toch op de been zyn. Nu, zij waren het ook, maar waar waren de beenen Op hetzelfde oogenblik werd ik getroffen door een schitterend gezicht, dat ons van de place de la Cor- corde naderde. Het was als zag ik eene vuurzuil aanrukken. «Les carabiniere I” riep men om my heen. Het «as de morgenzon, die op de koperen kasketten en harnassen der carabiniers schitterde. Het duurde niet lang, of zij waren bij ons. Zij roden langzaam op in twee afdeelingen. Tusschen deze vertoonde zich Bonaparte zelf te paard met zijn oom Jérome aan de rechter- en generaal Maguan (de opvolger van den afgedankteu Cbangarnier) aan de linkerhand. Het gelaat van den President zag er niet anders uit dan dat vau den gastheer in het paleis de l’Elysée des avonds te voren. Dezelfde half gesloten oogen, dezelfde stéréotype glimlach. Toch kwam hot mij voor, dat hij er minder bedrukt uitzag, dan toen hij zy'ne thee blies. «Vive la république!” klonk het op de straat. «Vive la répyblique I” riep Bonaparte zelf, ter wijl hij zyn hoofd ontblootte. Hij spreekt de u als y uit, hetgeen reeds by zyn eerste optreden in de wetgevende vergadering in het jaar 1848 het Fran- Bche oor kwetste. «Au diableI” sprak dan ook in mijne nabijheid een dargenen, die pas gesproken hadden. {Wordt rerwJjrf). Widlernieuwsc kondigt aan de Amsterdam mers de vertooning aan van een bruiloft op rywielen. Een bekend wielrenner zal over eenige weken trouwen, en bruid en bruigom, getuigen, vrien den en kennissen zullen allen op rywielen naar het stadhuis gaan en daarna naar Brenkelen ryden, waar een dejeuner wordt aangeboden. Het jonge paar vereenigt zich op een tamdem tandem fit.< Zy stappen dus niet in het huwelijksbootje, maar op het huwelykswiel. In de late vergadering van het Leesgezel schap te Waddinxveen zal 23 Oct. optreden de heer Ds. Rogge. 1) Wanneer ik clairvoyant was geweest, had ik geen moeite gehad, het tweede gerecht te zien Frankrijks vrijheid, weggespoeld door het bloed zyner zonen. De President en zijne nicht dronken thee. Het was voor het eerst en het laatst, dat ik den sphinx den mond zag openenik zag hem zelfs zijne thee blazen. Er was dus toch iets, dat hem te heet was, iets waaraan hij vreesde zich te branden. Te elf uur was hij verdwenen, maar prinses Mathilde nam nog eene [poos de honneurs waar. Te half twaalf werd tot fi|nale een woeste galop gespeeld. Het dwar relde voorfmyne oogen van epauletten en bal-coiffu res, van roode pantalons en witte zijden sergie. De vloer golfde, de muren schudden. Ik gevoelde mij wonderlijk te moede, maar ik kon niet denken, dat het geweld van het zwaard «la belle France” om armende, reeds met hasr wegdanste. Het was precies twaalf uur, toen ik over den bou levard des Italiens huiswaarts keerde. Ik bleef daar staan en luisterde naar een dof geluid, dat van de place de la Oorcorde naderde en weldra zag ik eene groote koets met twee gendarmen te paard er véér en twee er achter aaqkor «Wie zou er te middel GOD DA, 16 October 1895. Bij het te Rotteidam gehouden examen voor scheepsmeter van binnenvaartuigen slaagden de beerenH. Prinsen, 0. J. Geluk en L. van Dorp, kommiezen-verificateurs te Delft, Vlaar- dingen en Gouda, eu de ambtenaren J. Zwaan - stra te Delft en Stougie te Brielle. Hem werd ten laste gelegd in den nacht van 26 op 27 Augustus 1895, te Willeskop lo. een aan J. v. Mietenburg toebehoorenden stier en 2o. zeven kalveren en één koe alle aan W. van Schaik toebehoorende, uit de bij die per sonen in gebruik zynde weiden te hebben weggenomen met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe' te eigenen. Z’8 getuigen werden in deze zaak gehoord. Allereerst v. Miltenburg, die verklaart den 26 Augustus aan bekl. voor f 66 te hebben ver kocht een halfjarigen stier, welke bekl. in den morgen van den daaraan volgenden dag zou komen afbalen en dan contant betalen. In den morgen van laatstgemelden dag ve nam hy echter van zyn knecht die naar het land was geweest dat de stier verdwenen was. Hy had toen een boodschap naar bekl. gezonden, houdende dat hij ’s avonds moest komen om te betalen. Bekl. was echter niet gekomen. Bekl. zegt den stier van v. M. gekocht te hebben doch beweert dat er goen tijd bepaald is van betalen. Ook getuige v. Schaik verklaard in gelijken geest als v. M. onder conditie van contante betaling. Reeds meermalen had hy aan bekl. vee verkocht en steeds a contant. Bij den verkoop is het een contante gewoonte dat er gezegd wordt halen en betalen. Bekl. beweert dat ook met dezen getuige niet gesproken is over betalen. Met al het bovengemelde vee was hij naar de markt te Rotterdam gegaan, had het daar verkocht voor f 390 eu kwam, ’s avonds thuis komende, tot de ontdekking dat al het geld, dat hij geborgen had in een boekje, verdwenen was. Waar hij het kwyt is geraakt, kan hij niet zeggen. Bekl. die vroeger bekend had den stier bij v. M. te hebben gehaald, trok dit thans in en beweerde dat dezen door zyn vader en get. K. Berghoef is gehaald. Berghoef spreekt dat ten stelligste tegen. Hy erkent de koe en kalveren zelf bij v. Schaik te hebben wegge haald. Het O. M., al het geblekene refereerende, was van meening dat bewezen is het aan bekl. ten laste gelegde, waarvoor een zeer zware straf moet opgelegd worden, en wel vier jaar gevangenisstraf. De verdediger van bekl., D. A. P. N. Kooien, advocaat te Utrecht trachtte aan te toonen dat in deze geen sprake kan zyn van strafactie. De verkoopers hadden zich tot den burger lijken rechter moeten wenden. Op dien grond vroeg pleiter vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Man herinnert zich dat eenigan tyd geleden voor de Amsterdamsche rechtbank terecht stond een schutter, die weerspannig was ge weest tegen den bode van den schuttersraad die een vonnis van dien raad op hem kwam executeeren. De rechtbank volgde de leer van mr. Kappeyne, dat geen wet of wettige verordening den bode met die functie balast en ontsloeg den schutter van alle rechtsver volging. ’t Openbaar Ministerie ging in appèl gister requireerde mr. Jolles vernietiging bet vonnis met veroordeeling van den schutter 3 weken en zulks op grond dat de bode wel bevoegd was, alles onder medodeeling dat hij, adv.-gen., op last der regeering te dezer zake in elk geval een arrest van den Hoogen Raad zou uitlokken. Mr. Kappeyne, ook thans weder voor den schutter optredende bepleitte bekrachtiging van het vonnis der rechtbank.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1