M. BINNENLAND. ZN. >5. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» der- 34ste Jaargang. Vrijdag 18 October 1895. No. 6791. FEUILLETON enz. I Mark „MON-BIJOU,” ler, dBURG. I a in 7 klas- diatrictsafdee- hei officieel is werk, vragen by bovengenoemde uitgevers. V, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bij de huishoodelyke schietwedstrijd Scherpscbnitera-Vereenigino' Rotterdam uit aan I a ia i a i a 1 a I a ae bedraagt tot 55,000 n de 4e tot if., in dele 1,000 M. en event, tot Naar wy vernemen maakt de leerling der R, C. jongensschool die dezer dagen door •en fiOIDSCHE tOURANT in, SNEN, 8, '8, i. N. Aan de oniversiteit te Leiden is de heer K. F. Sparnaaij geslaagd voor' het candidaatsexa- men theologie le gedeelte. Mej. E. N. C. van geslaagd voor de vrye- gymnaatiek. der Palm is te Nijmegen en orde oefeningen der 11, 12 en categorie i van 13 October, werd o.a. in de eerste een prijs behaald door den heer H. Wijngaarden alhier met 50 punten. Be prijzen jn door den Staat garandeert!. Inenting- van de op 10, ^Aangenomen het beroep by de Ned. Her vormde Kerk te Stolwyk door den heer J. Hoevers, cand. te 's-Gravenhage. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gewaarborgde zeker n. eel biedende plan slechts ende 0.000 Mark. 5000 M. 3000 M. 2000 M. 1000 M. 400 M. 300 M. a 200, 150 M. ia 155 M. 14,100, 98 M. 69, 42, 20 M. 100 prijzen. OF VIJF DAGEN IN PARIJS. Zondag was het een plechtige en beteeke- nisvolle dag voor de gem der Ned. Herv. Kerk te Nienwerkerk a/d. IJsel. Ds. Wes- van Eerten, uit Serooskerke tot ons zou 's morgens door zyn ambts- vriend, Ds. Timmermans Parqui Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. flOÜDA, 17 October 1895. Wy herinneren aan het Liefdadigheids Concert, hetwelk morgenavond gegeven wordt in de Sociëteit Reunie* onder directie van Mej. Catharina van Rennes uit Utrecht, met medewerking van Mej. B. E. S. uit Amster dam en Dr. B. J. H. 0. uit Gouda. De naarn van Mej. van Rennes is te Gouda te goed bekend, dat wy gelooven, dat verdere aanbe veling overbodig is. de geheele straat met mensohen gevuld te zien. Maar terwyl ik zag en luisterde en bet is met een eigenaardig gevoel, dat men naar de Marseillaise luistert ontstelde ik bij een sterk flikkerlicht, waarop een geweersalvo volgde. Het was gedaan met de Marseillaiseeene dood- 8cbe stilte volgde. Het was de laatste maal dat ik ze in koor hoorde. Een uur later hoorde ik Hertha Westerstrand Spaansche volksliederen zingen onder den levendigsten bijval, want niemand zingt als zy. Droefheid en dood in de rue Croix-dos-petits- Ckamps, vreugde en leven in de straat d’Anjou en dit bijna op hetzelfde oogenblik. Hot'loon van den zang was ongelijk. Maar zoo gaat het in Parys. Het was Woensdag den Sden December of daags na den coup d’état, dat ik op het gewone ontbyt- uur bij madame Davis zat. Er waren meer mensohen dan gewoonlijk, alle met geheimzinnige gelaatsuit drukking en met zachte stem tot elkander sprekende. I) schoone Mon-bijou zag bleek en peinzend en haar blikken waren herhauldelyk op de gesloten deur van de binnenkamer gericht. Ik miste «Le Pays’* de courant, die ik gewoonlijk las en welke geredigeerd werd door den later zoo bekenden La Guéronnière, maar onder bescherming van Lamartine, evenals «Le Siècle” toenmaals den steun van Cavaignao onder vond. Ook de pers zocht schitterende uithangborden. Deels om «Le Pays” te zoeken, deels en wellicht hoofdzakelijk, om myne nieuwsgierigheid te bevredigen met betrekking tot de binnenkamer, welker deur Mon- bijou zoo trouw bewaakte, wachtte ik op eene gelegen heid, dat zij zich zou omkeeren en ik deze kamer onop gemerkt kon binnengaan. (fFordt varwlpf.) luid 3-50 I luid. 1.75 I uld.0.80 I mt vangt on- I i gehad heb- I igelyst. I Wapen van I loten en de I e 7 klassen I Tatis. I le prijzen I npt aan de umhouding. I i eenvoudig, auvraag om I eciig plaats I Te Kapalle a. d. IJsel ie bij een veehouder opnieuw onder zyn rundvee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Het vee is op last van den plaatsvervangenden districts-veearts C. M. Mazure onmiddellyk onder toezicht gesteld en opgestald. Vermoedelyk zullen de dieren die met de aangetaste in aanraking zyn geweest, na onteigening worden afgemaakt, ter voor koming van verdere besmetting. Ook de per sonen bij den veehouder werkzaam, zyn geheel geïsoleerd. jongensschool die dezer dagen door onderwyzer met een lei op het hoofd werd geslagen, het naar omstandigheden vrjj redelijk. Volgens bet oordeel van den doctor is het gevaar voor erger geweken. De by het 4e reg. infanterie alhier gedeta cheerde le-luit. J. Spaan, van het Oost-Indisch leger, heeft verzocht naar Indië te mogen terugkeereu. Aangaande de Zondag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van den »Ned. Coöperatieven Bonds meldt men nader: Er werden twee onderwerpen ter tafel ge bracht, waarin de Raadgevende Kamer hare beginselen had neergelegd, volgens welke Eigen Hnlp< hervormd dient te worden. De verste strekking bad ontwerp I, dat eenvoudig de vereeniging voortaan wil doen bestaan uit corporaties, uit rechtspersonen dus, en aan die lichamen volle vryheid van beweging laten ten opzichte van hun inwen dig beheer en kunne operation naar buiten. 4) «Het zal hem zeker gemakkelyker vallen, te roe pen: Vive l’empire! Maar dan moet heel Frankryk zyne uitspraak aannamen, en roepen; A l’empyréa (naar de eeuwigheid)!’.’ Napoleon en zijne escorte verwijderde zich onder het onophoudelijk geroep vanleve de republiek I maar beter uitgesproken en trok, zooals men zeide, naar de place de In Basülie. Ik had pas geleden naar sergeants de ville rondgekeken, maar nu zag ik overvloedig van dit volkje. Tusschen de rue Rivoli, die Napoleon nu passeerde en de rue St. Honoré, loopeu verschillende enge straten of stegen, die elk ander kruisen. Toen nn Napoleon met zijn gevolg, ouder het voortrukken, eenige dezer enge straten voorbykwam, vertoonde zich aan de ingangen als het ware eene boscbage van bajonetten, maar die, wan neer de President voorbij was, terugtrok en verdween, de hemel weet waarheen. Het waren de Pluto’s van linie boven welke de rijzige sergeants de ville hunne sombere, dreigende aangezichten verhieveu. Men zag, dat alles uitstekend geregeld was. Het grootste gedeelte van de menigte^volgde den president, die, zooals gezegd is, zich naar de place de la Bastille begaf, om voor de volkswyken van Een niet onbelangrijke ontdekking werd de zer dagen gedaan op het terrein van den steenoven van den beer J. A. Pool te Zalt- Bommel, gelegen op de Zuilichemsche Uiter waard aan de Waalzyde. Op 4.50 M. onder de oppervlakte werden gevonden een tweetal ryen pnaljukken, welke zich over een lengte van 180 M. uitstrekken, onderling 3.30 M. van elkander verwyderd, zoodat bet vermoeden gewettigd wordt dat voor eenige eeuwen een brug de verbinding met de overzyde heeft gevormd. Genoemde paaljukken hebben elk 4 ondersteuningspuuten door twee naast elkander geslagen palen, op 1.10 a 1.30 M. afstand. De palen, welke op 1 M. van den kop een middellyn hebben van 20 a 25 c.M., zyn zoo danig afgebrokkeld, dat er hoegenaamd geen hoofd of kesp aan te vinden is. Uit de gevangenis te Rheidt (Pruisen) is Dinsdagavond ontvlucht J. M., deserteur van het 8e regiment infanterie te Arnhem, aange houden wegens diefstal met braak in het Ur- sulinen-klooster te Venloo. Zooals wy bericht hebben, had onze regeering zyn uitlevering reeds gevraagd. By kon. beslait is." 1. aan mr. E. J. EL M. van Ryckevorsal, ambtenaar vau het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Rotterdam, thans voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter stand plaats Rotterdam, voortaan als rechtsgebied aangewezen bet kanton Rotterdam no. 2.2. aan mr. H. Vaillant, ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, thans voor de kan tons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam, voortaan als rechtsgebied aangewe zen de kantons Rotterdam no. 3 en Gouda. den faubourg St. Germain als de redder der republiek op te treden. Ik begaf mij in tegenovergestelde richting naar de place da la Concorde, om te zien, hoe het daar gesteld was. Daar vond ik eene aan zienlijke troepenmacht vereenigd met een generaal aan de spits. Het was Canrobert. Hier en daar zag men groepen volks in levendig gesprok, althans naar de gebaren te oordeeleu, want zij fluisterden meer dan zij spraken. Hetzelfde zag ik op de bou levard, waarheen ik mij nu begaf. Ik naderde aldaar een der groepen. «Maar heeft hij zelf niet eenmaal het algemeene atemreebt beperkt?” vroeg er een. „Welja.” «Waarom stelt hij het dan nu weer in?” „Het algemeen stemrecht is evenals le bon Dieu, goed voor alles en voor allen,” was het antwoord. Ik zette mijn weg voort. De winkelhuizen werden allengs geopend en de winkeliers keken tn»t onrus tige aangezichten naar buiten. Bij toeval stond ik stil voor een winkel, waar rouw verkocht werd. Het kwam mij voor, dat degenen, die daar binnen bezig waren, veel rustiger waren dan de andere nering doenden. Wellicht voorzag men een samenloop van omstandigheden, die gunstig voor dezen tak van bandel wezen zou. Ik ging verder. Parijs kwam ai meer op de been, maar het was stiller dan anders op dezen tyd van den dag. Toen ik van de boulevard de straat insloeg, die naar de wijk geleidde, waar ik woonde, miste ik do kleinhandelaars en uitventers op da straten. Dit is, zooals men weet, een hoogst ongunstig teeken. Juist toen ik de rue Croix-des-petits-Champs, waar ik woonde, insloeg, ontmoette ik een troep lanciers in hunne witte mantels. Op hen volgden De indeeling in districten en lingen vervalt hierdoor dus. Ontwerp II sluit zich meer by de thans bestaande organisatie aan, maar wil toeken ning van hei recht vau beslissing over de aan neming der leden aan elke corporatie en recht van vertegenwoordiging en stemrecht in de algemeene vergadering aan alle corporatiën van Eigen Hulpc, terwyl het bovendien de opheffing der districten insinit, ter plaatse waar corporation vau Eigen Hulp* zyn gevestigd. Amsterdam diende een protest in tegen deze handelwyze der Raadgevende Kamer, welke volgens hare meening, in de rechten van het hoofdbestuur van Eigen Hulpgetreden was, en trachtte door eene motie het debat te be perken tot die artikelen, welke betrekking hebben op de coöp. winkelvereenigingen. Met groot» meerderheid ward deze motie echter verworpen, waarna de vergadering met 61 van de 81 stemmen ontwerp I aan de orde stelde. Na uitvoerige debatten en met eenige wijzi gingen werden de artikelen, waarin de hoofd beginselen waren opgesloten, onveranderd aan- genomen. Dit ontwerp zal nu aan het hoofdbestuur en de districtsbestnren worden toegezonden, als den wensob uitdrukkende van hetgeen de »Coöp. Bond* beoogt. Bij kon. besluit is benoemd tot ambt, van bet openbaar ministerie by de kantonger. in het arrond. ’s-Gravenhage, voor de kantons 's-Gravenhage en Delft, ter standplaats ’e-Gra- venbags, mr. B. R. Royer, thans ambt, van het openb. miuist. bij de kantonger. in bet arrond. Rotterdam voor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standpl. Rotterdam. Een boer die heden morgen ouder de brug Peperstraat—Gouwe doorvoer en als naar ge woonte zyn haak tegen een legger aanzette om eens met goede vaart er door te gaan, voelde op hetzelfde oogenblik dat zyn haak uitschoot waardoor hy het evenwicht verloor en zeker te water zou zyn geraakt als hy niet met groote tegenwoordigheid van geest, zich op zyn rug had laten rollen. Uiterst verbaasd keek hij eens goed naar boven om te weten waarom die legger zoo glad was geworden, en ontwaarde toen, tot zyn groote verwondering dat de houten brug van acht dagen geleden kant en klaar in een yzeren veranderd was. Wel, potdorieriep bet boertje uit, dat hebben z’em deksels gauw geflikt. Deze meening «al door ieder die het werk heeft zien uitvoaren beaamd worden. terbeek overgekomen, broeder en van Oudega, in zijn werkkring bevestigd worden. Vooraf echter sprak deze tot de gemeente naar aanleiding van de woorden Ontvangt met zachtmoedigheid het woord, dat in u geplant wordt, hetwelk uwe zielen kan zalig maken (Jac. 1 21b). Na de bevesti ging werd den nieuwen leeraar Ps. 134 3 toegezongen. Des namiddags trad Ds. W. Van E. v'or de gemeente op. >Zie, een zaaier ging uit om te zaaien* (Matth. 13: 3b) waren de woorden, waaraan hij zyn stof ont leende voor de rede, die hij uitsprak. Na het uitspreken van den zegen richtte de consulent De erven Loosjes te Haarlem, uitgevers van »De Hollandsche Revue*, waarvan wij de uit- al hebben aangekondigd, hebben een idéé gabad, dat, naar wy gelooven, Voor zoover Bolland betreft, nieuw is. Zij hebben beslo- tan zich, wat den omslag betreft, niet tevre den te stellen met gewoon boekdruk- of typografisch werk, maar te zorgen, dat bet qjterlyk een artistiek aanzien heeft en werke- lyk een kunstwerk zal wezen. Daarom hebben zy een prysvraag uitgesebreven onder onze artiaten voor het ontwerp van aen titelblad, en tot da genoudigden behooren o. a. Derkin- dereu, Dys^elhof, Veth, Colenbrander, Daalhofi, Henricus, «nz. De beoordeeling der ontwer pen zal geschieden door Jozef Israëls, J. Toorop en Frans Netscher. Zy, die geen nitnoodiging ontvangen hebben en gaarne mede zouden wenschen te dingen, kunnen die alsnog aan vragen by bovengenoemde uitgevers. ■4^* Een weekblaadje dat we niet noemen willqp heeft een redacteur die erg voort varend is. Zoodra was er niet van nieuwe spelling spraak of hy liet het weekblaadje in vereenvoudigde spelling drukken. Spoedig ontving hy hel volgende briefje: Meinbaer. Ik heb h weekblatje na al soowat seve jaare g'leze, maar as UEeddele niet beter spelle kond dan in de laatste nummers dan moet u myn maar zchrappe van de lies de abbonne- mente. Ds. Wartena uit Gouda, nog eenige woorden tot de gemeente, die Ds. W. v. E. en zyn huisgezin zingende toebad Gezang 96b. Zoowel *s morgens als *s middags was kerkgebouw met een breede schare bdzet. 7 groote koetsen, geëscorteerd door een troep van dezelfde ravallerie. Ik volgde dezen stoot met de oogen en zag dien voor de Frausche bank, die bij dezelfde straat gevonden wordt, stilhouden. „Wat beteekent dit vroeg ik aan óen behanger, die in hetzelfde huis als ik woonde. „Wat dit beteckent?” herhaalde hij, „hot betee- kent dood eenvoudig, dat de Preaident als mede-in- teressent in de bauk gaat. Wat hij heeft ingebracht weet ik r.iet, maar dat hij zyne uitdeeling ontvangt, is zeker. Kort on goed, hij plundert de bank. Van dezen dag af ontvangt iedere soldaat een vijffrank stuk benevens vrij déjeuné. De President is gastvrij, dat ziet men wel aan de lanciers.” Ik bemerkte nu, dat zij niet bijzonder zadelvast waren. Hunne aangezichten gloeiden en zij schom melden op den rug hunner paarden. „Zoo maakt men zich van het oppergezag nnestor,” merkte de behanger aan. „En hoe denkt gij dat dit zal eindigen?” vroeg ik, en wie vroeg dit op dien tijd niet I «Dat hangt er van uf, wie het mildst zal zijnhet volk in het vergieten van bloed of de overweldiger in het schenken van brandewyn,” antwoordde de behanger en ging. Des avonds te 8 ure kleedde ik mij, om naar de soiré» bij graaf Löwenhjolm in de rue d’Anjou te gaan, Maar alvorens ik mijne kamer op de derde verdieping verlaten had, werd ik bij voorbaat op muziek van de straat onthaald. Het was de Mar seillaise, door een sterk koor gezongen. Ik spoedde mij naar het venster en opende het. Het was reed a donker, maar ik meende zoo ver mijn oog reikte,

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1