Co. PHE I BINNENLAND. che ns SANK, nhage, ypotheek en 0/1000, ƒ500, en kantore der Nieuws- en Advertentieblad ivoor Gouda en Omstreken* Kapitaal on Interesten. No. 6804. Zaterdag 2 November 1895. ERVERIJ FEUILLETON. ii. I lonig Extract i iL Co. nhage. limit, 'erdam. len Koning erij van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. (rieken zijn de biljet ÜGBLOEM. t/t uw afle.erbaar in een. week UPLAND. S ROIJ AARDS bet postkantoor Gouda en de daaronder werd gedurende 38 8.8 6.6 ■kt in flacons 1.—met ge- an ons Han- Rechtbank te A. WOLFF, irkt, Gouda. iD, Veerstal, ida. wrdrecht. Boskoop, ewater. 9 jkroond (met la’s, Gouden i Medailles, iere-Diploma" laille en Cer- Id’s Hygienic het van den n. Hofrad iben I i hoesten, ademings- bewezen. in warme nbevelens- [6D. 25 cent len u tgevon- rtreft, het is het beste i de vele en ;etuigt. Het IDELIJK aderde borst- gebruik der ie weldadige debiet en de 1ANTHE be- dat hare uit- i schappen op de Heer Az. en verven van in, alsook alle CHE Aan ressor toerende hulpkantoren de maand October 1895 in de Rykspostspaar- bank ingelegd f6071,12| terugbetaald f7608,11. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4550. stooman van z. rorden naar de rerfd, >md of geverfd gezondheid en G0ÜD8CHE COURANT Tot agent van politie alhier is benoemd G. van den Dungen van Gorinchem. Voor de twee vacatures hebben zich tot op beden aangemeld 64 oand. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Scot Co., Londen Hatters to the Queen 1 Old-Bond Street. Op beiden werd een retourkaartje bevonden voor de reis 2e klaas» naar Berlyn, aldaar afgestempeld 15 Oct. Hun houding en optreden tydens hun ver boor doen vermoeden, dat men hier met inter nationale zakkenrollers te doen heeft, die ver. bet schip en lichtte een der luiken op en ont dekte dat Kennen met zijn twee zoons dood onderin lagen, de oorzaak van deze treurige dood moet, doordat er te weinig lucht in was aan verstikking worden toegeschreven. De man is woonachtig te Montfoort en laat een vrouw achter met nog vier kinderen. veroordeeling wegens oplichting kon volgen. Mocht bet bof deze zyne zienswijze niet dea len; dan waren er, meende pleiter, genoegzaam termen om niet, zooala de rechtbank deed, de maximum straf op te leggen, daar beklaagde geen ongunstig verleden heeft. Het O. M. achtte wel degelyk de vereisch- ten voor oplichting bier aanwezig en bet feit ernstig genoeg om de opgelegde straf te recht vaardigen, weshalve het bevestiging daarvan vroeg. Uitspraak 14 November. Dinsdagmiddag had er op de tentoonstelling te Amsterdam een vechtpartij plaats tnsrcben een hoopje Turken en een bewaker. In de hoofdgang van den World-bazar wilde een der Turken een tafel plaatsen, hetgeen door een der bewakers niet toegestaan werd. Het kwam tot woorden en toen tot daden. Een 25tal Turken pakten den bewaker beet, sloegen hem, en zelfs kreeg by een paar kleine verwondingen aan het voorhoofd. Met behulp van eenige anderen werden daarop een drietal belhamels naar het politiebureau gebracht. Da Hooge Raad verwierp gisteren het cas satieberoep van den man die wegruiming vor derde van op een openbaren weg in Gelderland geplaatste boomen, op grond dat hy daarvan nadeel ondervond voor gewassen of bloemen in zyn tuin, doch welke vordering hem werd ontzegd, omdat bet zoogenaamde burenrecht niet van toepassing is op openbare wegen. GOUDA, 1 November 1895. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende October het volgende resultaat 5 Oct. 2.4 Mg. permaug. kalicusper 1000 cc. 12 19 26 men ons uit Zevenhuizen het Aan de Amsterdamsche polit e is het mogen gelukken een inbreker te arresteéren, die gis terennacht zyn slag wilde slaan in de maga zijnen van de firma Bruning en Muhren, Nieuwendyk 156. Aan de achterzijde van bei perceel trachtten drie ipbrekers het huis binnen te dringen door verbreking van latwerk aan de deur. Men had al eenige dagen lont ge roken, en hieraan ia het te danken, dat een der vogels geknipt is. Eenige rechercheurs hadden reeds eenige nachten de wacht gehou den, en ware het niet, dat de inbrekers door het leven van een bakker in zyn bakkery op de «lucht waren gegaan, wellicht waren zy dan allen door de politie gearresteerd. Nog meldt volgende Dinsdagavond is de schipper H. Kennen met zyn twee zoons een van 17 jaar de andere 14 jaar, met zyn schip beladen met steenen ge meerd gaan liggen in de Rotte ie Zevenhuizen. Daar Keauen des avonds aan de wal was geweest om eenige boodschappen te doen, bad hij aan een der bewoners dier buurt gevraagd, of zy hem ingeval hy te laat wakker was hem wilden wekken, des morgens ontdekte de persoon die Keunen gevraagd had om hem te wekken dat de schuit daar nog lag en klopte doch kon geen gehoor krygen, begaf zich op moedelyk elders worden vervolgd en thans valsche namen hebben aangenomen. Op verzoek van den Rath und Abtheilungs- Vbrstand dr. Roscber te Hamburg wordt nasporing omtrent de identiteit der verdachten of eventueel beriebt daarvan verzocht aan bet dep. van justitie. Voor het gerechtshof iu Den Haag werd gisteren behandeld de zaak van een 22jarig«n koopman te Rotterdam, door de Rotterdam- sche rechtbank tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting ten nadeele van eene Duitsche firma, welke, in de meening gebracht van met een bekende met bekl.’s naam overeenkomende firma aldaar te doen te hebben, aan bekl. op zyn aanvrage een aantal rytuig- lantaarns toezond, welke door hem niet be taald, doch desniettegenstaande ten eigen bate werden verkocht. Deze handelingen erken nende, doch bewerende niet betaald te hebben alleen omdat het bestelde niet aan de eiscben voldeed, vroeg bekl. vermindering van straf. Zyn verdediger betoogde dat hier, waar bekl. zyn eigen naam bezigde en niet dien der bekende Rotterdamsche firma, van listige kunstgrepen geen sprake kon zyn en dus geen zijn en God de Hoer geen wonder doet, dan zit er niets anders op. Sedert drie dagen hebben wü geen cent meer om brood te koopen. Ach, Basteials je eens wist, hoe het ia een moederhart gesteld is bij zulk eene ellende, als zij op hare arme, van hon ger uitgeteerde kinderen ziet, dan zou je medelijden met ons hebben.” Eene ijskoude rilling ging Bastei over de leden. „Welnu,” zeide hij, „dan wil ik wel eenige weken geduld hebben, maar langer niet. Ik kan niet anders I" Pelzig keek Bastei een geruimen tijd aan, terwijl er een trek van diepe somberheid over zijn gelaat verapreid lagdaarop zeide hij met eene stom, wier klank den toestand zijner ziel verried „Bastei I ik zou je een leugen op de mouw kunnen spelden om op dis wyze tijd te winnen; ik zou legen je kunnen zeggen „Goed dan, over eenige weken zal je geld hebben," om op die wyze van je af te komen; maar dat doe ik niet, want ik weet, dat ik je het gold over eenige weken evenmin kan geven, als ik het op dit oogenblik kan doen. Liever wil ik met je over de zaak als een Christen spreken en je den armen dienstknecht uit het evangelie herinneren, die voor zijn heer op de knieën viel, zeggende „Heer I wees lankmoedig over mij, en ik zal u alles betalen I" „Dat komt bier niet te pas," antwoordde Bastei gebelgd. „Ik ben je heer niet en jij bent myn dienstknecht niet.” „Dat ben je wel,” riep Pelzig uit. „Is hij niet een hoer, die zyn medomensch in de diepste ellende kan storten, en is hij niet een dienstknecht, die zich dat moet laten welgevallen F En toch wil ik dan liever de dienstknecht zijn dan de heerl" (fFordt a^rvolgd.) Omtrent het vermoedelyke geval van kinder moord te Ameide meldt mea out, dat eene 21- jange jonge dochter ten huize harer ouders is bevallen zonder inroeping van verloskundigen bystand. Het lykje vnn het kind is op den zolder gevonden. De justitie heeft het naar Dordrecht medegenomen. Woensdagavond 1.1. lieten zich de leden van het te Oudewater bestaande a capella koor voor bet eerst voor een aantal genoodigden hooren. Uit bet tiental nummers, dat de nog jange vereeniging, bestaande uit een 20-tal dames en heeren, ten gehoore bracht, bleek dat m onder hun yverigen directeur, den beer J. Posthumus, goed gestudeerd had. Vooral de gewyde muziek, waaronder enkele nummers van niet gemakkelyke compositie, viel blykbaar in deu smaak der aanwezigen. Na afloop van bat laatste lied was de beer J. Kiewiet de Jonge de tolk der genoodigden, toen by directeur en koor bartelijken dank bracht voor de genotvolle oogenblikken, bun dien avond verschaft. Door eene ongehuwde dame ie te Zutfen eene zoogenaamde >8arepta-sticbting< in bet leven geroepen, die in de volgende maand in gebruik zal worden genomen. De sebenkster- directrice met' nog zes andere ongehuwde vrouwen zullen deze stichting bewonen voor elk zyn twee kamers met keuken ingericht. Het doel is, om aan die vrouwen, welk» overigens voor zicbzalven kunnen zorgen en die door de directie worden aangewezen, het genot van vrjja woning te verschaffen. Woensdag verblydde een bruidje by gelegen heid van de voltrekking van het buwelyk op het stad huis te Utracht haar bruigom met de geboorte van een kind. neem dan een huis en schep daar „Ik wou, dat ik het niet wist, Bastei I” antwoordde de wever met een zucht. „Dat zou beter zyn voor jou en voor my. Je komt zeker je interesten halen.” „En het kapitaal er by, als het kon,” antwoordde Bastei, terwijl hij de oogen naar den grond sloeg. „Er is mij,” voegde hij er na eene poos bij, „een geval voorgekomen, dat het noodzakelyk voor mij maakt, hot geld terug te vorderen." „Och lieve hemel! Juist vandaag!” zeide Pelzig op een doffen toon. „Martha! vertel Bartel eens, hoe wij aan de aardappelen gekomen zyn, die je vanmiddag voor ons zult koken.” De arme vrouw deed baron mond eobtor niet open, maar ontsloot alleen de waterbron harer oogon. Zij bracht haar bleek gelaat naar haar schort, bedekte het daarmede en stortte onder een zacht snikken heete tranen. „Bastei I” deed de wever zich nu hooren en grim lachte daarbij op eene wyze, dat het den tuinman door de ziel sneed en hij hem liever bitter zou heb ben zien weenen; „vanmiddag doen wij een kunst stuk, waarvan je zeker nog nooit iets gehoord hebt: wij zullen een Zondagsch kamizool eten, dat in een paar kop aardappelen veranderd is. Als je onze gast wilt zyn, dan zal je ons van harte welkom wezen l" De toon, waarop de wever sprak, en de grimlach, die er daarbij om zijne lippen speelde, maakten een diepen indruk op Basteimaar hij zette toch een zuur gezicht, omdat datgene, wal hem begon te be wegen, rechtstreeks tegen zijne schoonste plannen en verwachtingeu aandruiste. Eindelijk zeide hij op een eenigszins scherpen toon: „Ik ben bier niet gekomen om te gekscheren, Pelzig I en ik ben daartoe ook volstrekt niet in een stemming; maar je zoudt er toch beter aan gedaan hebben, ais je die twintig gulden niet van mij geleend badt, als je ze niet terug kondt geven op een tijd, waarop ja eerlijke schuld- eischer ze noodig heeft. Het spijt mij wel, maar ik kan er niets aan doen; je moet maar zien, waar je het geld vandaan krygt. En als je dat niet doet, dan zou het mij nog eens zooveel spy'ten, als ik je op straat moest laten zetten.” „Nu, dat zal je toch wel niet doen, Bastei!” riep Pelzig nil. „Je bent er de man niet naar, om mij zoo maar met vrouw en kinderen op straat te laten zetten. Wel heb ik op mijn buisjo nog vijftig gul den schuld staan, maar je twintig gulden zouden er toch nog uit te halen zyn misschien ook nog de interesten.” „Maar, Pelzig! je hebt immers een rijken broer in de stad, waarom zou je js niet tot hem wenden? Hij zal je toch waarlijk om twintig gulden niet op straat laten zetten, hij, die meer dan honderd duizend gulden rijk is.” Pelzig liet het hoofd op de borst zakken en vouwde zijne vermagerde handen samenmaar hy keek Bastei weder met dien akeligen grimlach aan en zeide op oen bitteren toon: „Bastei! Als je vrouw morgen vroeg vuur wil aanmaken, en zy heeft geen tondel Nadat herbaaldelyk aan verschillende banken te-Hamburg gevallen van zakkenrollen waren 'oorgekomeu, werden op 9 October als daar van verdacht, twee personen aangehouden, die niet in bet bezit van legitimatiepapieren bleken te zyn, en na langdurige weigering opgaven genaamd te zyn a. Walter Henry Bowers, geboreiwte Lon den 8 Februari 1858; en b. Joseph Alexander, geboren te Luik 2 Februari 1860. Bowers gaf op in Londen 24 Droyten Gar den te woneu, zonder beroep te zyn, van de ondersteuning zyner familie te leven en voor zyn genoegen te reizen. Hij verklaarde Alex ander niet te kennen, hem voor het eerst op 19 October aan de Bank te hebben gezien |oen bij (Bowers) aldaar een biljet van 100 JJark wilde wisselen. 4* Alexander beweerde te agt» beo rsspeon lank en te Dreven te wonen, doch kort daarop verklaarde hy dat al de door hem verstrekte gegevens omtrent zijn naam en persoon on juist zyn en dat hy, met bet oog op zjjne familie, geene nadere inlichtingen wensebte te geven. Bowers was in het bezit van 178 M., eenige Belgische en Franscbe muntstukken, een gou den horloge no. 39779 met de firma Conrad Felsing Königl. Hoffiieferant Berlin* benevens een gouden ketting en een brillonten doek speld. Alexander bezat 73 M.. eenige Belgische, Franscho en Engelsche muntstokken, een ring met brillaat, twee zware gouden ringen waar van een met monogram E. J. of L. J. en een gouden horloge no. 25315 met gouden ketting. In zyn zwarten vilten hoed staatde firma Londen Hatters to the Queen 1 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. Het blykt thans dat een toeëigening van gebruikte postzegels aan bet ministerie van koloniën als dezer dagen is ontdekt, ook vroe ger is geschied. Toen kort geleden namelyk, in verband met de uitbreiding van het depar tement een der zolders verbouwd en daartoe moest ontruimd worden, kwamen tal van pak ken postwissels voor den dag, welks de post zegels misten. En toch lagen ze behoorlyk in pakken gebonden weggesloten. Vroeger sebynt er aan die postwisselsegels uit de koloniën niet zooveel waarde te zyn gehecht als tegenwoordig het geval is, zoodat er zonder boos opzet schynen gebruikt voor verzamelingen. Het politie-onderzoek duurt voort. en geen vuursteen en geen vuurslag, pot en ga naar de bron voor je huis vuur uit en breng het haar I” „Is dat een antwoord op mijne rraag?” riep Bas tei gemelijk uit. „Ja, dat is hot juiste antwoord 1” zeide Pelzig. „Evenmin als je met het geputte water vuur kunt aanmaken, evenmin vermag mijn smeeken iets op het steenen hart van mijn broer. Och, Basteidie is even arm als ik. Hy heeft niet genoeg, en ik heb to weinig I Bij hem hoef ik niet aan te klop pen al moest ik mot mijne lieve Martha en mijne arme wurmpjes ook van honger omkomen en, Bastei! ik ben daar waarlijk niet ver af! dan zou bij mij nog geen gulden geven om er brood voor te koopen Het is hard, wat ik je daar zeg, maar ik moet het, helaas I voor God on de menschon getuigen want ik weet het uit eigen ervaring. Moge de Heer het hem in zijne genade vergeven I” Het werd zoo stil in het vertrek, dat men den houtworm aan hot beschot boorde knagen. No verloop van eenige minuten vroeg Pelzig „Heb je het geld dan zoo hoog noodig?” „Ja, ik heb het hoog noodig,” zeide Bastei en deed daarmee zijn hart, dat week gewordon was, geweld aan. „Morgen vroeg moot ik bot al hebben. Pas dus op, dat ik het krijg." „Ach, Bastei 1" deed de arme Martha zich nu hooren, „wil je on» dan werkelijk in de diepste el lende storten Ik heh vandaag het roode kamizool van mijn man, waarin hij met mij getrouwd is en dat bij als Zondagskleed in waarde hield, al moeten verpanden om twee kop aardappelen te koopen, ten einde niet van honger om te komen. Ala deze op I I 8

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1