rs Co. ERS, F erij. BINNENLAND. ff if Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Kapitaal en Interesten. 34ste jaargang. Donderdag 7 November 1895* No. 6808. COSIJN. ERVERIJ 1 - i Ij FEUILLETON. S’ :ao n, Repareeren 3X-S- in Loten uitstreken OS, KLEIWEG 1 IMER, vrdam. bh Koning Az. (ANDAG 11 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rij atoom u vau •ieken zyn de t 103. begin gemaakt had, vriendelyken groet iflHH Bedankt voor het beroep bij de Gerefor- ,^—■„11 -WW-Ill i I De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. iw afleverbaar in eene week FLAND. ROIJAARD8 r-bied blootstellen aan vogels overal Te Montfoort per H. Kühne Uit Brussel wordt openbaren verkoop uitgereikt, daar geen ander meer punten heeft behaald. IA N O’s nit n, in ruime van den Col li AR M 0- recte importa- LAGE fiOUDSCHE COIIRANT i Haag. M’Qpfbnsjes c. 0.35 >r Neder- HE potheek en 1000, ƒ300, kantore der e Echte tesamen- an in don laam des irvaardigd wereldbe- r®; Stoll- Binnenkort zullen de Lombok kruisen worden uitgereikt met bijbehoorende brevetten, die gedrukt zyn op de Landsdrukkery langs antotypischen weg. De rand is eaamgesteld uit militaire emblemen en gezichten op het oorlogstooneel. Het hoofdmotief is het tegen een palmengroep rustend Nederlandsch wapen met vastgehechte Lombok decoratie. Aan weerszijden zijn afbeeldingen der muren van Tjakra Negara aangebracht. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Aan die te eon diep stilzwijgen van zijn geluk, wegens van Marienthal, niet in de rjjlessen voor onbereden officieren ’sGravenhage Donderdag a. s. zullen aanvangen, zullen ook 5 officieren uit het garnizoen alhier deelnemen. meerde Kerken te Rozenburg en Aksel door ds. H. J. N ie borg te Reeuwjjk o. a. Op de banken van de vierde klasse der ryks hoogere burgerschool te Leeuwarden beeft gis teren plaatsgenomen een 27 jarig meisje uit de provincie Groningen, waar zij onderwijzeres was. Zy bad vroeger het eind»diploma aan de ryks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Heerenveen verkregen. concierge van het departement en een werk vrouw. De verklaringen van den verdachte waren van dien aard dat het vertrouwen in zyne beweringen aanmerkelijk is gedaald en er termen zyn gevonden om hem in voorloopige hechtenis te houden. In hoofdzaak blyft de verdacht» bij zyne verklaring, de zegels ten verkoop van een ander ontvangen te hebben, wiens naam hy weigert op te geven. Voor de Akte-examens lager onderwys, te ’e-Gravenhage, 4 en 5 November gehouden slaagde o. a. d» heer G. G. Kleerkoper, alhier. Een vreeselyke ontdekking. ons gemeld, dat bij den van onbestelbare, aange- teekende zendingen door de Belgiscbo Staats spoor wegmaatschappy, «en kist werd gevon den, die de lijken bevatte van een jonge vrouw en van een twaalfjarigen jongen. De afzender moet zyn de eigenaar eener kermis tent. die sedert spoorloos verdwenen is. Men vermoedt dat hiermede een geheimzinnig fa miliedrama in verband staat. orden naar de erfd. nd of geverfd gezondheid en k gekookt rvoor da- depels van late) Als eval van gebruiken, ito H. 71. De gerechtelyke instructie in de zaak van den postzegeldiefstal aan bet departement van koloniën duurde gisterenavond tot ongeveer 6 ure. Geboord werden 2 ambtenaren, de De 2e luit. J. Van Greuningen, van het 4e reg. inf. te Leiden, is overgeplaatst naar het 5e bat. van het reg. alhier. Er zyn te Hannover en Leipzig weer 420 brieven van Billroth aan verschillende perso nen in druk verschenen. Zeer merkwaardig is wat de groote chirurg in een dier brieven over het beroep van geneesheer sebrijft aan een vriend, wiens zoon dokter zou worden: »D» vreugden van den dokter zyn niet vele nu en dan trouwe aanhankelijkheid van pa tiënten; soms, doch niet dikwyls, ook met stoffelyke bewyzen maar zelden dankbaar heid voor de getrouwste plicbtsvarvulliog en zelfs voor offers. Blydschap over een ge lukte genezing, het bewustzijn dat men zyn plicht gedaan beeft, dat is meestal het hoogste wat de geneesheer kan bereiken. Gy denkt misschien, dat ik te donker schilder, maar ah uw Robert eens over twintig jaar deze regels in banden krijgt, zal hy my gelyk geven. Voelt hy echter dokter niet 1 Bastei wilde met lezen ophouden, maar Pelzig ging op ds vriéndelijke uitnoodiging van Bastei zitten on zeide«Ga maar voort, BasteiIk heb aan de mjjnen ook al een paar hoofdstukken voorgelezen, maar het woord Gods kan men nooit genoog hooren. Ik verzoek je, verder te lezen.” Baetel deed zulke en toen hij de gelijkenis uitge lezen had, legde hij het leesteeken in zijn bijbel, sloeg dezen dicht, wendde zich daarop tot Pelzig, die peinzend voor zich zat te kijken en zeide op een vriendelyken toon: «Hoe gaat het?” Pelzig schoen deze vraag niet te hooren on zeide binnensmonds, als sprak hij in zich selven «Ja, in mijno ellende heb ik ook zulk een Samaritaan of liever twee loeren kennen, die olie en wijn in mijne wonden goten en die mij, behalve datgene, wat ik hun schuldig was, nog eens zooveel ter leen gaven, om mij en mijn gezin voor den bedelstaf en den hongerdood te behoeden. Tot hen zeide ook de Heer«Gaat heen, en doet gij desgelijks I” eu wie ds naaste was van dengene, die onder de moordenaars gevallen was, weet ik ook het was hij, die barm hartigheid aan mij gedaan heeft.” «Och kom I” riop Bastei, «laat dat maar ruilen!” «Neen, dat zal ik niet laten rusten,” zeide Pelzig. «Laat mij uitspreken I” «Destijds," vervolgde hij, zonder van houding of ook maar van toon te veranderen, «destijds liet de barmhartige Samaritaan eene hoop varen, die aan zyne ziel dierbaar was, en zijne goede vrouw deed evenzoo want aan eene koe en aan den zegen, dien deze aan het huishouden waarborgt, hing haar geboele hart. Zij gaven hun plan boiden op, en deden dit zonder tranen, zonder strijdzonder smart. Dat heeft Het bestuur van den damesbond tot be scherming der vogels beeft aan den minister van Koloniën maatregelen verzocht, om op Nederlandsch Nieuw-Guinea de paradijsvogels te beschermen, welke, zooala in het adres wordt gezegd, daar op barbaarsche wyze door Europeesche en Amerikaansche jagers worden uitgaroeid, om de vogelhuiden ter markt te brengen, met het gevolg dat dn koning van alle gevogelte* weldra geheel verdwenen zal zyn van de aarde 'uitgemoord. Voor de inboórlingen van Nieuw*Guinea is de schande grootzy ondervinden na reed» de nadeelen van het zeldzaam worden der even nuttige als fra».ie vogelsen daar Nederland zich ten taak stelt, onder de volken van deu Indischen archipel zooveel mogelyk beschaving te brengen, gaat het niet aan, meent adressant toe te staan, dat onz» eigen landgenooten op onverantwoordelijke wyze een uitgestrekt ge- aan het gevaar, dat gebrek en altijd medebrengt. Het Fransche tydscbrift »La Nature» ver telt, dat het museum van natuurlijks historie te Solothurn een zeer merkwaardig voorwerp ten geschenke heeft ontvangen, nl. een vogel nest, dat geheel van staal gemaakt is. Te Solothurn syn, zonals men weet, veel horloge fabrieken en men vindt natuurlyk in de buurt dier fabrieken nog al eens versleten of gebro ken horlogeveeren en andere deelen van uur werken. Dezen zomer ontdekte een werkman in een boom in zyn tuin een nest dat er vreemd uitzag. Hy bekeek het en ztg dat twee kwikstaarten hun nest geheel van oude horlogeveeren gemaakt hadden. Het nest zat uitstekend in elkaar en was heel gemakkelyk; het had een middellijn van tien centimeter. Toen de jonge vogels uitgevlogen waren, nam de horlogemaker het nest weg en gaf het aan het museum. Men is zeer benieuwd of de knappe kleine yzerconstrnctenrs het volgend jaar weer een stalen nest zullen bouwen. In het Paleis voor Volksvljjt te Amsterdam is eene proef genomen met een door zekeren heer Van Straten uitgevonden en vervaardigd kogelvrjj pantser. Op een afstand van onge veer 15 meter werd door den bekenden schutter Redon net op de borst des heeren Van Straten geschoten, die dat lichaamsdeel met zijn pantser had bedekt. De schutter gebruikte een karabyn, die 400 meter draagt, en compositiekogels. By voorbereidende proefnemingen bleek, dat de kogels door een plank van ongeveer 1 deci meter en door eene yzeren plaat van ongeveer 1| millimeter heen drongen. De lading was bij het schieten op het panteer zoodanig ver zwakt, dat het effect gelijkgesteld kon worden met de kracht van een schot met normale lading op afstand van tirailleur-linie, dus op een afstand van 100 a 150 meter. Rodonnet schoot 5 a 6 gaten in het pantsertweemalen schoot hy zelfs in het gat, dat door den to ngen kogel reeds in het pantser was geslagen. Er was een geneesheer bij de hand, wiens hulp echter niet behoefde ingeroepen te worden. De beer Van Straten bleef ongedeerd. De weerstandbiedende plaat is 2j millimeter dik en bet gansche pantser weegt 4| kilogram. De uitvinder stelt zich voor proeven te nemen met infanterievuur. Dan zal bij echter zyn pantser tweemaal zoo zwaar moeten maken het weegt dan 9 kilogramdat van den Duit- scher Dowe woog 6 kilogram. Hij, die daar boven troont, in zijn boek geschreven Sedert is het anders geworden juist door Hem, die indertijd deze daad van liefde met gouden letteren in zijn boek schreef. Hy, die onder de moordenaars gevallen was, san wien do barmhartige Samaritaan barmhartigheid gedaan beeft, is gered en zijne zor gen zijn in vreugde on zegen veranderd. Had hij den barmhartigen Samaritaan vergeten, dan zou hij de barmhartigheid, die de Samaritaan aan hom gedaan heeft, niet waard geweest zyn. Toon er eene gun stige wending in zijn lot kwam, dacht hij aan den barmhartigen Samaritaan on aan den wensch, dien hij had laten varen, on aan dieu zijner brave vrouw eu smeekte God, dut Hij hot hem genadig mocht doen gelukken, kapitaal en interesten aan geld, maar ook aan liefde terug te betalen. Het gebod van bem er. van zijne goede vrouw is verhoord. Daarvoor zij Gode lof, prijs en dank toegebracht in alle eeuwig heid. Amen.” En met deze woorden stond Pelzig op, tastte met zijne banden in den zijzak van zyn kamizool, haalde er een dik jfapier uit, legde dit op de tafel neer, zeide: «God zij mot jel” en verliet daarop aanstonds hot vertrek. «Vrouw!” zeide Bastei, nadat betdaa oen poos gezwegen hadden; «heb je den goeden Pelzig wel begrepen «Noen!” antwoordde Reginel oprecht, maar zij wischte te gelijker tijd iets uit hare oogen, dat even veel op een traan geleek ais do eene regendroppel op den anderen. Bastei schudde mot hel hoofd, als wildo hij zeg gen: «Begrijpe het, wie bet begrijpen- kan!” (Slot volgt.) By den herbergier Sap te IJsalmonde wordt sedert ecu paar wekee eeu concours gehouden op bet biljart. De prijs bestaat in een fraai gouden horloge. Degene, die in 15 stooten do meeste punten maakt, is de winner. lemaud aldaar had nu 32 punten behaald, maar den kende dat er meer panten zouden worden ge maakt verkocht hij zyn kans aan een minder goed speler voor een ryksdaalder. Nu de wed- stryd gisteren was geëindigd, is gebleken, dat hei horloge aan dezen persoon moet worden een bepaalde roeping om - te worden, dan moet dat alles hem tegenhouden. Ge wilt, dnt ik u eerlyk eenvoudig, evenals zyn en huu zin, maar toch juist daarom ryk. Nu werdou de harten verruimd en de goede menschen zegenden den zwager en oom en prezen met hunnen vader den trouwen Helper uit allen nood. 1 Aan allen echter legde hij op; want nog kon de tijding - den verren afstand der stad het dorp aangekomen zijn. Met zijne vrouw echter overlegde hij in een ver- trouwelijk gesprek veel en velerlei, en ofschoon er aan het kleine buisje te Marienthal zoovele smarte lijke herinneringen van doorgestaan lijden verbonden waren, zoo maakte zich toch diepe weemoed van hen meester bij de gedachte, dit nu voor immer te moeten verlaten. Pelzig had geld meogebracht, maer dan hij van noode had om zyne schulden te betalen. Het vertrek naar de stad bracht geenerlei onkosten teweeg; want zij namen niets mee, omdat zy daar in een goed en voor hunne behoeften rijk gemeubi leerd huis hun intrek zouden nemen. Nadat hij met zyne vrouw ook dat vastgesteld had, kwam er iets anders ter sprake, dat den goeden Pelzig reeds op zijne thuisreis dikwijls voor den geest gekomen was, eu daartoe gaf zijne vrouw hem weder hare volle toestemming. de Heer en verven van q, alsook alle Het was op een Zondagmiddag na den afloop der godsdienstoefening, toen Bastei en zijne vrouw samen in hun kamertje zaten en Bastei uit den bijbel voor las. Het was de gelykenis van den barmhartigen Samaritaan, waarmee hij juist een begin gemaakt had, toen de wever Pelzig met een vriendelyken groet binnefitnd. an bespeelde GOD DA, 6 November 1895. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op Vrydag 8 November 1895, des namid dags ten 1| ure. Aan de orde: De verkiezing van een Lid in de Commissie voor de Stedelijke Gasfabriek. De verkiesing van een Lid in de Commissie van Administratie der Bank van Leening. De verkiesing van oenen Commissaris by de Goudscbe Waterleiding-Maatschappy. De verkiezing van drie Leden in de Com missie tot onderzoek der reclames in zake de Plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895. Een voorstel tot het ingebroik geven van een lokaal van bet gebouw der Werkinrichting aan de Commissie voor werkverschaffing. Hot voorstel tot wyziging der begrooting voor de Volksgaarkeuken, dienst 1895. Het voorstel betreffende regeling der toelating van kinderen uit Woerden, Hekendorp, Moer- capelle, Reeuwyk en Waddinxveen op de lagere scholen dezer Gemeente. Het voorstel betreffende het instellen van een onderzoek omtrent de tienden, cijnsen en erfpachten aan de Gemeente verschuldigd. Het adres van H. J. Nederhorst Jr. alhier betreffende concessie tot aanleg en exploitatie van telephoonverbiodingen in deze Gemeente. Het voorstel tot wyziging der verordening op de heffing van rechten voor het gebruik of genot vap openbare gemeentewerken enz. Het adres van J. Borst houdende verzoek om eenige vergoeding of om ontslag van zyne verbintenis als pachter der stads-reiniging. Het adres van A. Nortier houdende verzoek om verhooging zyner gratificatie. t zijn ter sarde besteld schip- en zyn beide zoons, die verle den week te Zevenhuizen op zoo noodlottig» wyze om het leven kwamen. De deelneming en belangstelling waren by- zonder groot. Al de arbeiders der fabriek, de patroon en een bonte menigte van belang stellenden stonden rondom de geopende groeve geschaard, toen ds. Van Troostenburg de Bruyn een welverdiende hulde bracht aan do nage dachtenis van den eenzoudigen en trouwharti- gen huisvader, den ijverigen en algemeen ge- achten werkman, en zyn beide zonen. 8) Hij zond een boodschdp aan zyne vrouw, om haar omtrent zyn wegblijvon gerust te stellen, eu begon, toen de begrafenis afgeloopen was, de nalatenschap eens op zya gemak op te nemen. Deze ging al zijne verwachtingen verre te boven. De twintig duizend gulden, waarvan de afgestorvene gesproken had, waran alleen het kapitaal, dat zoowel in kontanten, als in hypotheken bestond; bet mobilair was aan zienlijk, en het groot» huis deed een huur, welke hem een rijk inkomen verzekerde. Bij het huis be hoorde een groote, prachtige tuin, en nog een bevond zich buiten de poorten der stad, die dezen in grootte nog overtrof. Hij zag het nu duidelyk in, dat de tyd der ellende voorby was en dat er hetere dagen voor hen en vjn gezin zouden aanbreken. Dit ver vulde hem met dankbaarheid jegens zijn broeder, wiens vroegere hardvochtigheid vergeten en vergeven was, en met dankbaarheid jegens God, die hem na zoovele droevigedagen zulk een vroolijken levens avond schonk. Nadat hy alles geregeld had, snelde hij terug naar Marienthal en naar het arme wevershuisje op het noordeind van hst dorp, waar zijne dierbaren hem reeda in gespannen verwachting verbeidden. Hij ^ad voor hen geschenken msegebraoht, nederig en

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1