ffl, enz. enz. SING. da. No. 6838. BINNENLAND. K. DE WEDUWE. Donderdag 13 December 1895. 34ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ten, tiling. FEUILLETON Zn. UN). Kreuznach) t Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. had, OEK.) IE UOS. rlu Tho- JHIE BOS. -1236 -2360 IÊRE, haar - 1420 Gouda de uur- c&ut extra larden en tten moet. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. L. -Wki.han. OHN. GO I IN I IE COURANT GOUDA, 11 December 1895. Het afbraken dar overgebleven muurwerken der afgebrande kerk ran de Nederl. Herv. Gemeente te Boskoop benevens het maken van een directiekeet en schutting door de architecten H. J. Nederhorst Jr. te Gouda en J. Henge- veld Jzn. te Alfen werd Maandag aanbesteed. Ingeschreven werd door Aangenomen het beroep by de Gereformeerde Kerk te Boskoop door ds. O. D. Eerdmans te lerseke. Een talryk publiek uit Moordrecht en Gou- derak was gisteravond op de bovenzaal van de wed. C. den Braber te Moordrecht opgekomen om de tweede Nutsavond by te wonen. Als spreker zou optreden de heer Lamberts uit Amsterdam, die reeds in het vorige jaar een zeer goeden naam alhier bad achtergelaten. Daar echter de spreker niet op het gewone aanvangsuur present kon zyn, opende de voor zitter van bet Departement, de heer P. W. Men meldt uit Den Haag Omtrent de eergisteren middag voor den rechtercommissaris «an strafzaken, mr. Krabbe en den officier van justitie, heropende instruc tie naar aanleiding der bewering van den vhu grooten Hóren Jensen kwam te staan, was mei optel zoodanig geplaatst, dat de staart van den risoh naar hem wees; dit was een grap, die beteekende, dat hij de eerste zou zijn die een feest zou geven. Gedurende den geheelen maaltijd speelden de mu* ziekanten op hunne violen, bij afwisseling in het woonvertrek en de opkamer. Toen de gasten ongeveer gereed waren, kwam de hofmeester op de maat der muziek het vertrek binnen dansen en hield ieder een bord voor den neus, altijd huppelende en glim lachende. üe beteekenis hiervan was, dat de gasten verder zonden bijdragen tot de onkosten van het feest, door de speellieden te betalen. Toen de hof meester in de beide vertrekken was rond geweest, gaf hij hot bord aan de vioolspelers, die eene diepe buiging voor het gezelschap maakten met de woor den: „Dank zamen 1” Nu stond men van tafel op en geide elkander wederzijds «dank voor 't maal,” hetgeen niets vreemds was, dewijl elk tea goed aandeel daartoe had bijgedragen. De gastheer, do gastvrouw, de vrouw die gekookt had en de hof* meester werden ook bedankt,maar niemand antwoordde met het anders gebruikelijke„Wel bekoom’ het je.” De vier laatstgenoemden, die niet aan tafel waren geweest, begonnen nu te eten, zoowel als de speellui. Toen deze maaltijd ooh geëindigd was, ontvingen de armen, die reeds lang stonden te wach tel, hun deel. Nu begaf men zich naar don tuin of op de akkers. Stijf en deftig ging de weeuw in het midden van eenige vrouwen den tuin rond; met een strengen blik monsterde zij de arme bloembedden. Zij nam slechts zelden deel in het gesprek, maar zij luisterde dos te beter. «Hóren Jeuseu heeft over zijne vrouw al uitge treurd, want hij heeft zich aan den visoh meer dan te goed gedaan,” zeide eene der vrouwen. „O, hij zal den visoh wel laten zwemmen,” antwoordde eene tweede. Ja, de flesch ia zyn beste troost, als hij ten minste troost noodig heeft,” merkte eene derde aan. Hij he<-ft toch maar een paar mooie beestjes voor den wagen,” zeide de tweede. „Ja," antwoordde de eerste, «hij zit er goed iox Hy past ook op zijne takenwant smoordronken is hij nooitmaar hij hoeft graag oltyd den smaak in den mond.” „Hy zal zeker wol viefir gaauw trouwen vroeg eene vrouw, die veel dochters had. ffJa, hij kan op zulk eene plaats niet best zonder vrouw zijn,” antwoordde de eerste. «Neen, een weduwnaar kan nooit zonder vrouw, maar eene weduwe kan zich best re lden zonder man. Dat weet gij, Karen," zeide zy tot de peduwe. «Hm, ja, maar gij weet bet niet, voor gy het on dervonden bobt,” was het antwoord. «God geve, dat ik het nooit ondervind,” zeide de vrouw, smartelijk getroffen. In de opkamer waren dn tafel en andere meube len geheel opgeruimdmen zag er niets anders dan langs lederen muur eene bank. De speellieden stemden de violen en smeerden de* strijkstokken, want nu zou de dans beginnen. Alles stroomden toe, zoowel jongen als ouden, en vulden de kamer zoo danig, dat er slechts eene kleine ronde plek in bet midden van de kamer overbleef; zij wilden zien, hoe het bal geopend werd. (JFordi e^rvolfd.) tuigen betreft. Twee muziekanten, wier klarinetten op een kwarttoon na stemden, stonden in den hof en begonnen by iederen wagen, die aankwam, te blazen. Er verliepen een paar uren, alvorens alle gasten verzameld waren en deze tijd word besteed met het gebruiken van boterhammen, gebakken appelschijfjes, koffie en jenever. Eindelijk brachten de boeren hunne wagens in orde, om naar de kerk te rijden. Eerst een wagen met het kind, dat gedoopt zou worden, daarna een met de muziek; de overige rijtuigen volgden naar don graad van bloedverwantschap dor bezitters ten op zichte van den gastheer, de rest naar „fortuin en stand.” Dewijl zij nu naar den aard zoo hard reden ais teugels en riemen slechts eenigzins toelie ten, duurde het niet lang, of zij bereikten hot kerk dorp. De muziek plaatste zich aan de kerkdeur en begon eone polka te spelen, die zoo lang duurde, tot de laatste man over den drempel was. Toen de doopplechtigheid voorby was en de eerste van den stoet zich liet zien, begonnen de klarin tten weder en onder volle muziek reed men terug. Mön werd nu op brandewijn met koek onthaald, en eindelyk uitgenoodigd „op de tafels af te trekken.” De voor naamste van deze was in de woonkameraan het einde daarvan zaten de motor van het kind en de getui gen. Nu vatto een ieder zijn lepel en viel op de groote schotels met grutten aan, die zwart van rozijnen en krenten warenin het midden van den brij was eene groote kuil met gesmolten boter, welke telkens werd aangevuld. Toen de laatste lepel, zon der eenig spoor te toonen van gebruikt te zyn, werd er zijde gelegd, kwam het nagerecht: stokvisch met oter en mosterd. De schotel, die tegenover den Men meldt uit Groningen Het onderzoek iu de zaak van den vermir- ten politieagent heeft nog niets aan het licht gebracht. Ook gisteren zyn weer tal van per sonen gehoord, maar allen blijft duister, Het Zy had hare kinderen goed aan den man gebracht en.dus voor hunne toekomst gezorgd. Zy had wei hunne harten gebroken, door hen tot de voor hen beraamde huwelijken te dwingen; maar het hart, wat zou dat? Dat was een klein, nietig ding, dat bovendien niemand zien kon. Neen, hofsteden met stevige fundamenten en goede gronden, met flinke paarden en wagens, dat zyn dingen, waar men op letten moet. Niemand in het dorp twijfelde er aan. of de weduwe was eene goede moeder voor bare kinderen geweest; dit was zoo klaar als de dag, en het was voor een vreemde niet raadzaam, dienaan gaande eenigen twijfel te uiten en toch zou het haar beschoren zijn, dat drie harer dochters haar lijk naar het graf zouden volgen, zonder haar een traan van dankbaarheid te wyden. Eindelyk kwam de lang verwachte feestdag, die heel wat drukte in het dorp veroorzaakte. Seeds in den vroegen morgen stormden eene menigte dienst meiden naar de woning van Jens Jensen met groote stukken boter en kruiken melk, welke de bydragen der gasten voor het feest waren. Kort na negen uur begonnen reeds de menschen te komen, natnurlyk in volle staatsie, zoowel wat de Heeding als de rij- Zondagmiddag of ’o avonds vóór acht nor heeft in Beneden-Sliedrecht een brutale dief stal plaats gehad. Men heeft ingebroken in een huisje, bewoond door eene weduwe, die afwezig wa«, en dat onmiddellijk aan den dyk staat, waar geregeld passage is. Zeven flea- 8chen met sterken drank en een bedrag van twaalf gulden is der arme weduwe ontstolen. De politie is nog geen der daders op het spoor. In den laatsten tyd hoort men daar ook ven tal van konyuendiefstellen. Te Ouderkerk a/d IJsel is Zaterdagavond eene 44-jarige vrouw door het stormweer van den dyk in de rivier geraakt en verdronken. Korten tyd na de vermissing werd haar lyk dry ven de gevonden. Pogingen tot opwekking der levensgeesten mochten niet baten. - 460-725-1185 -800-1425 - 797 -1230 -614 -885 -700-1610 Aanneming Maatschappij Gouda -2293 J. Kpudijs, Boskoop - 553 Aan v. Geelen en v. Leeuwen te Boskoop is het werk gegund. 2 billetten waren van onwaarde. Mari, de Vergadering met het voordragen vau een gedicht o<er »de legende van de wande lende Jood,welke voordracht niet ten onrechte een dankbaar applaus verwierf. Daarna trad de heer Lamberts op met het aanschouwelijk voorstellen van een paar novellen: *Een levensbeeld en De oude Amïraal.c In beide stukken toonde de hr. L. a’le eisshen der mimiek geheel meester te zyn. Ten slotte gaf hij nog eea viertal gedichtjes vah luimigen aard ten beste. De hr. L. heeft in deze spreek beurt weder bewijzen gegeven, dat hij by zyne toehoorders door roerende tooneelen zoowel de tranen weet te voorschyu te roepen als door het opvoeren van koddige figuren de lachlust op te wekken. Met een woord .van dank aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering, zitting uitgehrachte aanklacht tegen den amb tenaar geheel ongegrond was. Deze is dan ook, zonder dat hem in deze iets ten laste werd gelegd, huiswaarts kunnen keeren. Hy zal nu benevens de andere heersn, die eergisteren gehoord zyn, waarschyolyk als ge tuige gedagvaard worden ter terecbUitting, waarin de behandaling der zaak zal worden hervat. had, dat er een stuk op perkament bestond biykens hetwelk >het Land« de helft in beheer had en die schuld erkende, dat die erfenis aan Duitschland afhandig gemaakt was door de bedreiging dat die anders met >het zwaard zou gehaald worden, dat de heer Crornaieliu. makelaar in effecten te Amsterdam, broeder van den officier van justitie aldaar, de taak voor 2 pet. wilde afwerkendat de zaak door hem (bekl.) met de stad Amsterdam ge schikt zou worden voor 2| millioen, terwyl hy (bekl.) daarvoor f 500,000 zou ontvangen als belooniug voor zyne bemoeiingen, dat by den burgemeester van Am- dat deze, alsook de Keizer Te Stolwyk heeft een felle brand gewoed. Huis en schuur van den herbergier G. Stop- perenburg brandden tot den grond toe af. Tien varkens en eenige kippen kwamen in vlammen om. De oorzaak is onbekend. Perceel Perceel M««m. I. U C. Tninenburg, IJsselmonde f 3800 W. Bokhoven, Gouda f 1564 f 732 C. W. d. Hoed, Haastrecht - 1480 - 700 C. de Bruin, Jaarsveld -1236 A. v. Dam, Aarlanderveen - 1200 - 674 A. v. d. Spek, Hazerswoude - 1136 G. Verzyden, Waddingsveen 999 -998 - 890 810 - 888 -820 De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren A. H. jr., 22 jaar, werkman te Lekkerkerk, had zich op den 6en October jl. aldaar tegen de politie verzet by gelegenheid dat hy zich in kennelyken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevond, en deswege was aan gegrepen om van den openbaren weg verwyderd te worden. Dit feit had plaats gevonden in dan laten avond aan den Lekdijk. Tegen beklaagde, die erg rumoerig en lastig is, werd een maand gevangenisstraf geèischt. Nog werd behandeld de zaak tegen C. v. W., 57 jaar, zaakwaarnemer en visscher te Gouda. De aanklacht luidt als zonde hy te btolwyk of te Gouda op onderscheidene tijdstippen in den loop van 1894 en 1895, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te b^voordeelen, J. van Weelde bewogen hebben tot de afgifte van verschillende geldelyke bedragen, door, na e ret medegedeeld te hebben dat by als gevolmach tigde van de familie Slaman, te Gouda en Dordrecht wonende, die rechthebbende was op een erfenis afkomstig van een Dnitschen veld maarschalk, Paul Wirtz genaamd, thans met de rente ongeveer 13 millioen bedragende, be last was om die zaak snit te werkenverder vakchelyk en in stryd met de waarheid aan hem op te geven, dat hij in onderhandeling was daarover met de rechtbank te Amsterdam, daarna »met den ministère, dan weder met de leden der >le en 2eKamer, voorts dat de stad Amsterdam bet beheer over die gelden by na dagelijks aan sterdam schreef en van Duitschland, hem hunne medewerking hadden beloofd, en dat de officier van justitie te Amsterdam niet wilde hebben dat er Duit- sche advocaten in de zaak werkten, daar die reeds 33 jaren geleden in de zaak baddeu gewerkt; eindelyk dat hij met November 1895 de som van f 500,000 zoude ontvangen, en door ten slotte, onder belofte dat hy beklaagde de <jmlft van hetgeen bij er aan verdiende, ais vergoeding voor zyne medewerking aan J. van Weelde zoude afstaan, van deze geldelyke voor schotten te vragen, onder meer voor >reiskoa- ten« en zegel- en registratiegelden. Bekl. was niet verschenen. De getuige J. van Weelde, een stokdoove landbouwer, deelde der rechtbank al het boven gerelr.teerde mede. Geloof hechtende aan al de reeds gemelde opgaven en daarin vertrouwen stellende had hy aan beklaagde wel honderden guldens gegeven. Had hy gedacht dat er be drog in bet spel was, bij zou bekl. de deur oitgejaagd hebben. Nog twee getuigen be vestigden deze verklaring. Een hunner, de zoon van den landbouwer J. v. Weelde, zou een prachtige tilbury krygen. Het O. M. wees er op dat personen als deze beklaagd z. g. zaakwaarnemers, met een zekere handigheid gebruik weten te maken van de li< htgeloovigheid van zekere menschen, en door allerlei dwaze e» bespot te) yke praatjes (waar om zelfs kinderen zonden lachen) hun geld weten te doen afgeven en alzoo ten hunnen koste leven. Aan zulke personen, die zeer ge vaarlijk voor de maatschappij zyn, moet een gevoelige straf worden opgelegd, Hat vorderde veroordeeling tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. L. Mohr, Boskoop H. Gesman, Oudshoorn J. Tolk, Alfen C.Jougenburger,Waddingsv. - 765 H. de Graaf, Kouderkerk - 650 v. Geelen en v. Leeuwen, Boskoop H. van Driel, Koudekerk O. v. Leeuwen, Waddingsveen Tk. v. d. Helm, Alfen KI. v. Nes, Boskoop, KI. v. d. Wiik, Boskoop, G. de Hoog, Reeowyk Aan bet strand te Noordwyk aan Zee is het lyk aangespoeld van eene vrouw. Het aan gezicht was reeds geheel ontvleesd en slechts een paar kousen dekten ds beenan, overigens wus het lyk geheel ontkleed. De storm, die ook op deze kust zeer hevig woedde, richtte slechts weinig schade aan; over eenige meters breedte werd de duinvost nield. De bomschuiten zyn alle binnen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50- Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. den diefstal der postzegels beklaagden bode, als zoude een ambtenaar van het ministerie van koloniën daarin betrokken zijn, kan het volgende worden medegedeeld. Bedoelde ambtenaar en de drie mede-ambte- naren, die volgens bekl. by een gesprek tas- scheu de twee eerstgenoemden tegenwoordig zouden geweest zyn, werden gehoord on met den beklaagde geconfronteerd. Uit hunne verklaringen zoo echter niets ge bleken zyn, waardoor de beschuldiging van bekl. tegen den ambtenaar bevestigd zou kun nen worden. Bepaaldelyk moet zelfs gecoa- stateerd zyn, dat een der medeambienaren zich in het geheel niet in de kamer hoeft bevonden. Daarentegen kwam herhaaldelyk tegenspraak met vroegere verklaringen van bekl. aan hst licht. De indrok was, dat ds ter openbars terecht-

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1