«da. DE EED ffl LADY MLilDE N, iz. enz. ING. 1! T 4 BINNENLAND. J F" 34ste Jaargang. No. 6848. ebben I Hing. l i Dinsdag 24 December 1895. L :bweig, ’.bland. id: .s heb- Tij i- 1895 lokaal JARI MMi I orden nte teffiL b'j innen If il i f I I 1 j .1 elkaür of ii N k Zoon I I 1 1 F I igheid. tegen Hg, is een taald. A. )O )O )O )O )O )O )O )O )0 )0 )0 etc. mijne eming GIHHSUIE 1111KI AT ïV/ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Óe prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. t Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Recht was toch steeds uw ons i‘! i i M TX^ter. Een tramconducteur, die de vorige week te 's-Bosch terecht stond wegens het doen ont staan van gevaar voor een stoomtram, tenge volge waarvan een persoon zulke verwondingen bekwam, dat hij onmiddellijk overleed, anderen gewond werden en velen materieels schade werd berokkend, is tot eene maand gevange nisstraf veroordeeld. Een geheimzinnige geschiedenis is te Mantes, niet ver van Parys, voorgevallen. Sedert eenigen tyd vertelden de inwoners van het stadje el kander van de verschijning van een geheel in het zwart gekleede vrouw, die de voorbijgan gers aanhield. De legende van de zwarte vrouw begon op de verbeelding te werken toen Maan dag een 81-jarige vrouw nit bare woning verdween. Ook dit geheim was nog niet Opgehelderd, toen een spoorweg-heamhto uit Orleans zich De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 27 December, des namiddag# te 1| uur. Aangenomen het beroep bij de Ned. Her vormde Kerk te Schoonhoven door ds. J. M. Conradi te De Lier. De inbrekers te Amsterdam hebben in den afge'ioopen nacht weder een stout stuk begaau. Nu gold het perceel 110 in den Nes, waar door den heer B. A. Geradts een handel in fijne houtwaren wordt gedreven. De heer G. slaapt daar niet, boudt er alleen kantoor en magazjin. Tegenover zjjn perceel staat een hoog gebouw, de R. K. school, ter wijl no. 110 zoowat op de helft van twee gas- lautaars slaat, zoodat het op die hoogte des nachts nogal tamelyk donker is. Naast het perceel in no. 112 is een bier huis, waar nogal muziek ’s avonds wordt ge maakt en waarvoor tot in den morgen een portier staat, tevens is er een vaste politiepost, die van de Lhngebrngsteeg naar de Lombard- steeg loopt, een afstand van vjjf minuten Toch heeft men zich meteen valschen sleutel, den toegang door de «traatdeur vercchnlt. welke Naar de >Apeld. Ct.« verneemt, zijn van Jan. af voor de bezichtiging van het Konin klijk Paleis >Het Loo< en van het park door de Regentes bepalingen vastgesteld voor be zoekers. Bij aanmelding om het een of bet ander te bezichtigen, moeten dezen voorzien zyn van een toegangabiljet a f 0,25, voor het Paleis te verkrygen by den concierge en voor het park by den tuinman. De gewone wandelkaart voor Woensdag en Zondag i (familiekaart) blyft bestaan evenwel zal daardoor f 2 moeten worden betaald, ter- wyl thans ook kaarten verkrijgbaar zijn a f 1, waarop alleen des Zondags mag gewandeld worden. De opbrengst dezer kaarten zal ten voor- deele strekken van het personeel en van het weduwen- en weezenfonds. de kap over het hoofd te trekken, en met mijnheer Herbert, die haar altijd staat te wachten, de hoogte naar de ruïnen van de kapel op te klimmen en daar heen en weer te wandelen. Maar de pret is kort van duur want zij durft niet lang uitblijven uit vrees dat men haar zal missen. Wat is dat meisje eene verraderlijke slang I mompelde Ravensbird, en zijne oogen schoten vlam men van verontwaardiging. Wel Sophie, dat is schan delik van haar, weet gij wel dat haar gedrag zelfs zeer onbetamelij'c is Wat bedoelt gij, zride Sophie, ik versta u niet. Ik zeg u dat deze handelwijze oubetamelijk is, herhaalde Ravensbird; het past niet aan eene freule om zich zoo te gedragen. Zij is met miju meester met kapitein Dane verloofd en zij durft afspraken met een ander maken en ’s avonds met een kap over het hoofd stil uvtloopen I Dat is geene manier van handden. Gij moest zelf een kap over uw hoofd hebben, schreeuwde Sophie, geraakt. Is mijnheer Herbert Dane niet de eigen neef van Mylord en zou di» niet op haar kunnen passen. Zij kan bovendien goed genoeg op zich zelve passen, ik verzeker u dat zij daar teer wel toe in staat is; al is tij dwaas en onnadenkend in kleinigheden, zoo verzeker ik u toch dat zij even voorzichtig is als gij als het er op aankomt. Wat vreest gy voor baar Zyt gij bang dat de zee eensklaps de hoogte bij de kapel zal overstroomen en haar zal verzwelgen Zoudt gij het misschien ook ongepast vinden als zij met kapitein Dane, of met mynheer Lester of met Mylord zelven giug wandelen Loop heen I (IFordi vervotpd). ADVERTENTIEN worden geplaatst ma». 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer ,10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i 1 den j Men meldt uit Groningen, dato 21 dezer Hedenmiddag ongeveer kwart over tweeën, is het lijk van den sedert 14 dagen vermisten politie agent vnn VHpt uit het kanaal tusschen de mondingen van Winschoter- en Schuitediep (jpgevischt. Op dat tydstip kwam een -arbeider met een modderpraam bet Wiusohoterdiep uitvaren. Bij bet voortboomen stiet zyn boom op bet lijk, dat hij daarna met behulp van een anderen irbeider ophaalde en in de praam legde. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die op hare beurt een braucard liet balen, jvaarmede het lyk naar het Academisch Zie kenhuis word overgebracht. Op het lijk werd Van Vliet’s sabel nog in Je scheede gevonden, terwyl de handen nog in de handschoenen waren gestoken. By de voorloopige uitwendige schouwing van het lijk in het ziekenhuis werd' aan bet hoofd Mchatpelyk letsel geconstateerd, wat het ver moeden wettigt, dat Van Vliet in een worste ling gemoeid is geweest, ‘oor hy te water geraakte. De rechterkant van bet voorhoofd vertoont o. a. een bloedstorting, wsarschynhjk gevolg ian een vuistslag, waarvoor te meer reden bestaat, omdat by bet vinden van het lyk de rechterarm gevonden werd in een honding, ah ware zij opgeheven, om een slag van het hoofd -..•4-te weren. Ook de neus draagt sporen van een ruwe aanraking, een slag of een stoot. Van Vliet’s horloge was op 5 uur 19 mi nuten Llyven stilstaan. Aan zyn overjas bevinden nog de beide haken, zoodat de aan het Winschoterdiep gevonden jasbaak met de zaak blykbaar in geen verband staat althans niet van Van Vliet’s jas afkomstig ia. Een beursje werd niet op het lijk gevonden. sleutel, daar die moeilyk weer toeging, in het slot is blijven steken, zoodat die gistermorgen, by de komst van den beer G. er nog in stak. Op zyn kantoor gekomen, vond hy de brand kast open, alle papieren en boeken door het kantoor verspreid en miste hij een som van i 35Ö aan bankpapier en specie, 't kleingeld heeft men laten liggen. Een zwaar breekijzer, dat achter is gebleven, heeft blykbaar gediend, tegen een der rozetten van de brandkast te beuken, waardoor de deur gemakkelyk was open te maken. Juist had de beer G. gisteren wissel van een tamelyk groot bedrag be- De daders zyn nog zoek. (N. N.) Naar de »N. Gr. Ct. meldt, hebben twee en tachtig leden van de Tweede Kamer aan hun medelid, den heer Schepel, by de promo tie >cum laude« van zynen zoon op eene dis sertatie over het >Wegenrecht< een telegram gericht van den volgenden inhoud >Het Wegenrecht uws zoons zy u een bron van vreugde, weg, zoJang immer heugde Men meldt uit Schagen In zake den dubbelen moord alhier zyn thans de volgende premiën toegekend Abma, politieagent Schagen f 50; Deotekom, de vin der van het kettinkje dat tot de ont 'ekkiug leidde f 40Oudshoorn, gep. politieagent Schagen f102 rechercheurs f 20Anna Keizer die Boes op de hoogte waar bet kettinkje werd gevonden had gezien, f 8; rijkspolitie f 200. Deze gelden werden door de Scbager bur gerij beschikbaar gesteld voor het verrichten van buitengewone diensten of aan wyzingen, die mede tot de ontdekking leiden. hunne verstandhouding, en zij sprak er met de freule over, die doodelijk ontstelde want zij vreesde dat men Herbert het huis zou verbieden of dat zij op eene andere wijze van hem gescheiden zou worden. Toen kapitein Dane laler aanzoek deed om hare hand, hield zij zich alsof haar dat aanstond, om zoo doende den argwaan van Lady Dane in slaap te sussen nu geeft zij voor dat zy zijne liefde deelt, maar zij bedriegt hem, zij strooit iedereen zand in de oogen, er. haar eenig doel is, om ter wille van Herbert, de waarheid te verbergen. Er zal veel ge beuren eer zij met den kapitein trouwt. Richard Ravensbird stond tegen eene zijlafel ge leund in stomme verbazing toe te luisteren. Hij was overbluft als iemand die plotseling van een gruwelijk komplot of van eene goddelooze samen zwering hoort. Als de helsche Fieschi machine op zijn hoofd en hersenen hud gemikt, had hij niet meer kunnen terugdeinzen dan nu. Hij staarde Sophie geheel wezenloos aan en het was hem eensklaps alsof hem een licht opging. Hij herinnerde zich nu hoe dikwyls hy Lady Adelaide met Herbert Dane had gezien, en hoe menigmaal hy bad opgemerkt dat zy zyn meester onder allerlei listige voorwendsels ontweek. Maar hij bad tot nu toe gemeend dat dit vrouwelyke coquotterie was. Zij maken toch geene afspraken om alleen te ontmooteh vroeg hij. Zeker, als zij maar kunnen. Als bet weder het toelaat doet zij van tijd tot tijd avonds een wandelingetje met hem. Mylady valt na den eten in de zaal in slaapMylord blijft met kapitein Dane aan tafel zitten praten, en dat oogenblik neemt zij te baat om gauw haar grijzen mantel om te slaan, Van Velzen vroeg wat bedoeld is met tl. daags uitkeeriug. Is dit dan f 6.of f7. per week. De Voorzitter antwoordde dat de uitkeeriug is f7.per week, daar de Zaterdag voor twee dagen telt. Vergeer vroeg of karryders en broodrond- brengers alleen ook als lid konden toetreden. De Voorzitter zeide dat die vraag ook in Delft ter sprake is gebracht en daar is bepaald dat alleen bakkersgezellen als lid kunnen toe treden, karryders kunnen niet worden aange nomen. Van Velzen vroeg wanneer een gezel buiten betrekking raakt en hij doet dan ander werk of hij dan geschrapt wordt als lid. De Voorzitter inerktte op, dat men dit zoo nauw niet moet opnemer, daar men hem nog 1 jaar als lid kan behouden, moge lijk, dat hy dan wederom bakkersgezel is. Ily stelde voor dat de afd. Gouda dit op de le alg. vergade ring ter sprake zou brengen. Alsuu werd overgegaan tot het benoemen van een bestuur en werden gekozen tot Voor zitter W. Kelder, tot Secretarils J. B. Snel, tot Penningmeester J. de Mol en tot Commis sarissen G. Terhorst en P. C. van Velzen. Daar niemand meer hei woord verlangde, werd de Vergadering onder dankzegging ge sloten. GOÜDA, 23 December 1895. groote verbazing vernamen wij dat men n lieer J. H. B. Spaanderman of een der leden van de orebestvereeniging »Euphonia< of van de zangvereeniging Apollo houdt voor den schryver van het verslag in ons vorig nummer der uitvoering door de Goudscbe Zang vereeniging Vrydag gegeten. Wij achten ons verplicht hier openlijk met den meesten nadruk te verklaren, dat bedoeld verslag ons door of van wege den heer S. of een der leden van bovenbedoelde vereenigingen niet is verstrekt. welke zaken, wat bedoelt gy? Wat ik bedoel 1 herhaalde Sophie op spotten den toon. Sedert lang sta ik verwonderd dat gy en uw meester en mogelijk ook Lord Dane hier, óp het kasteel allen blind zijt. Gij deukt dat mijne jonge meesteres uw meester bemint; hij zelf verbeeldt het zich ook. Maar gij hebt het beiden mis I Wat vertelt gij daar voor nieuws I riep Ra vensbird verwonderd uit. Dat is oud nieuws, antwoordde Sophie, onverschil- ,!~l als gij slechts had opgelet. Mijne jonge freule eene ijdeltuit en eene coquettezij heeft gaarne dat men haar bewondert, het is haar vrij onverschil lig wie de persoon is die haar aanbidt, of hij kapi tein Dane of Squire Lester heet doet er niets toe, hoe meer aanbidders hoe betermaar zij heeft één schuilhoekje van haar hart bewaard, voor iemand die zij sedert lang lief heeft eu die haar dierbaarder is dan alle overigen te zamen zij beminde hem lang voor dat uw meester te huis kwam en alles in de war stuurde door dat hij zelf op haar verliefde. Wat bedoelt gij riep Pavemsbird uit. Ik bedoel dat er hier eeneuiefdeshistorie tus schen die twee gaande is, mijnheer Ravensbird. Waarom staart gij mij zoo wezenloos aan Bedoelt gij Herbert Dana? Sophie knikte bevestigend terwijl zij een ka toenen draad af beet. Zij zijn smoorlijk verliefd op elkaar. Als dat zoo is, hoe durft zy mijn meester dan bedriegen? riep Ravensbird verontwaardigd uit. Dat doet zij met opzet, was het koele antwoord. Juist omstreeks den tijd toen uw meester te huis kwam begon Lady Dane argwaan op te vatteu over 6) Wie was die matroos met wien gy zoo aanstonds stond te prateu? Ravensbird gaf de werkdoos aan en zag haar tevens doordringend aan. Hoe weet gij dat ik zooeven met iemand stond te praten Sophie? Ik stond in de kamer van freule Adelaide aan het torenraam om te zien of gij nog niet met mijn lint terugkwaamt en ik dacht hij neemt het er goed van en staat daar op zijn gemak te praten. Wie wu het? Een vriend van den kapitoineen heer dia wy in Amerika dikwyls zagen. Waarover had hij het met u? vroeg Sophie, die met de noodige nieuwsgierigheid, der vrouw over het algemeen, maar der Fraesche vrouw in het bij zonder eigen, was toegerust. Ravensbird laohte; hij beantwoordde hare vragen gewooulijk met toegevende vriendelijkheid, alsof hij met een aanvallig kind te doen had. Hij had niet veel bijzonders te vertellen, Sophie. Het voornaamste dat hij mij vroeg was cf Herbert Dane een zoon van Lord Dane was. - Och kom, vroeg hij dat, antwoordde Sophie, als hij een zoon van Lord Dane was dan zouden sommige zaken hier vry wat vlotter gaan. Ravensbird zette groote oogen op eu vroeg Zaterdagavond bad op de bovenzaal van het Café »Vrede-Be8t« eene vergadering plaats van bakkersgezellen tot oprichting van een Bak- kersgezelleO-Ziekeofondé. De heer 0. Vergeer helderde bij de opening der Vergadering het misverstand op, dat hij als patroon de vorige vergadering had gepre sideerd, daar hy door het Centraal-Bestuur was uitgenoodigd ook hier ter stede eene ver- eenigiug op.te richten on hetCentraal-bestuur in Gouda, geen beter adres wist. Daarop nam de heer J. Hermans Jr. uit Amsterdam het presidium op' zich, die hoewel bakkerszoon zynde, toch als gezel optrad, daar by by zyn vader werkte, de Amsterdamscbe gezellen hadden hem afgevaardigd naar de vergadering te Delft, tbrwyl hij te Amsterdam tot president eener bakkersgezellen-vereeniging gekozen is. Hy bracht in herinnering de gift van d-n heer van Marken, die, zooals bekend is, f 10000 schonk, voor eene inrichting, ten voordeele van de bakkersgezellen, doch die som is niet vol doende, bet fonds moet krachtdadig worden gesteund, voornamelyk ook door patroons en leveranciers, heeren patroons kunnen zoo zy verkiezen voor bon personeel de benoodigde pretuifc betalen, doch dit moest niet beschouwd worden als eeu gift, maar veeleer als een ver- hooging van loon, het fonds kan alleen staan de blyven, indien patroon en gezel krachtig samenwerken en dit kannen wy doen door ons zelven te vereenigen. Daar reeds in de vorige vergadering de sta tuten waren voorgelezen, geloofde spr. uietdat het noodig was, die nog nader in behandeling te nemen, waarom hy voorstelde het algemeen debat te openen, en ieder in de gelegenheid te stellen inlichtingen te vragen, die hy gaarne zonde beantwoorde» aan de verschillende ge zellen.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1