DE ffl) ffl LWÏ ADELAIDE Woensdag 1 Januari 1896. No. 6853. HET NIEUWE JAAR, ste Jaargang. ïViewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND, fSUllLKTO 5 ffl iiOi nsiii i: co iiivvi ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 1 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 10) Zij zat ia baar makkeleken stoel bij het vuur; Adelaide wtoud in baar mooien rose neteldoe'cscben japon aan het venster, bare fijne handen Jiwamen even uit de kanten opslagen van hare mouwen te voorschijn; zij had meer kleur dan gewoonlijk en men zag dat zij inwendig gejaagd was. De ontbijtkamer was naast de zaal, het was eene hoekkamerhet eene venster zag op de zee, het andere op Danesheld uit. Het was eene heerlijke voorjaarsmorgen. De lucht was helder blauw, hier en daar dreven enkele witte wolkjes; de zon scheen in hare volle pracht; langs de heggen begon het jonge groen uit to loopen, en de eerste bloemen ontloken. Maar hoe bekoorlijk dit tafereel ook ware, freule Adelaide had er geene oogen voor; de prach tige zonneschijn, de hemelblauwe lucht, de groene veelbelovende heggen, de lachende bloemen hadden geene spraak voor haar, het prachtige zeegezicht in de verte werd met geen enkelen blik verwaardigd, evenmin de statige schepen die langzaam voorbijvoe ren, terwijl de witte zeilen in den zonneschijn schit* terdenzij zag niets, noch de mooie villas, die meer op den voorgrond lagen, noch de landbouwers die op het veld aan den arbeid waren, hare aandacht werd door geheel iets anders geboeid. zoo waren zij tot op het eerste trapportaal gekomen, maar nu gaf kapitein Dane zijn knecht een stoot en een schop, zoodat hij van het overige gedeelte van de trappen naar beneden tuimelde. Lady Dane was doodelijk ontsteld; zij zag over de leuning been naar Ravenabird. De man stond op, zag naar boven en balde zijne vuist togen zijn meester, bij scheen de dames niet te zien. Dat zal u duur te staan komen kapitein Dane, riep hij hem, ziedend van woede, toe. Ik zal deze beleediging niet vergeten voordat ik mij gewroken heb. Goede hemel Harry! was al wat Lady Dane uit kon brengen, middelerwijl ging Ravensbird tus- schen do dienstboden door allen waren op bet geraas toegeschoten en gaapten hem verwonderd aan. Wat beteekent dit alles Wat heeft Ravensbird mis dreven Ik kan het u niet zeggen, moeder; maar stel u gerust, hij tal hier den vrede niet meer verstoren want ik heb hem uit mijn dienst ontslagen. Hebt gij Ravensbinl weggezonden? Ja, ik heb dien deugniet den dienst opgezegd, zeide de kapitein bevende van toom. Maar wat heeft hij dan toch misdaan her haalde Lady Dane. Hij heeft mij schandelijke leugens op de mouw willen spéldenen toen ik hem wilde laten opbiech ten well^ hij er bij had om mij te bedriegen, durfde hijc«r/ Vraag mij niet meer, ik kan er niet bedaard ov'ér spreken, ah ik er aan denk zou ik een ongeluk kunnen begaan, bracht de kapitein in afge broken volzinnen uit. En dit zeggende draaide hij zich om en keerde hij naar zijne kamer terug, terwijl Wij staan wederom aan den ingang van een nieswen tijdkring. Het jaar 1895, schoon de uitzichten op behoud van den vrede in de laatste dagen aanmerkelijk zijn verbeterd, eindigt toch met een gevoel van onzekerheid en on rust, die de gewone toestand van ons werelddeel dreigt te worden. Eenige da gen geleden vreesde men door de opzien barende boodschap van president Cleveland de fakkel van de oorlog te zien ontbranden, gelukkig is die ramp afgeweerd door de kalmte van het Engelsche volk en wij kunnen het nieuwe jaar ingaan met de blijde verwachting, dat ook dit verschil in der minne zal worden bijgelegd. De zoogenaamde Oostersche quaestie baarde in den loop des jaars insgelijks veel zorg. Het ruwe en onmenschelijke optreden der Turksche regeering tegen haar Armenische onderdanen verontrustte de openbare mee- ning in de Christelijke staten en alleen de naijver der groote mogendheden onder ling heeft gewapende tussohenkomst en daarmede het uitbarsten van een groeten Etlropeeschen oorlog voorkomen. Toch blijft de vermolmde toestand van den troon der verheven Porte en de onbekwaamheid, de geesteszwakte van den beheerscher der Muzelmannen een steeds dreigend gevaar. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door veel veranderingen in het personeel der ministers van onderscheiden staten en daarmede gepaard gaande wijziging in politieke richting. In Frankrijk ging niet alleen het ministerie-Dupuy heen, maar de president Casimir Perier trad af om te worden opgevolgd door Felix Faureeen ministerie-Ribot mocht niet het einde des jaars beleven, maar ruimde het veld voor het kabinet-Bourgeois, alles een gevolg van de weinig betrouwbare meerderheid der kamer en de nawerking van de Panama- schandalen: In Engeland vielen de ver kiezingen uit ten nadeele van het mini- sterie-Rosebery en maakten de optreding van een conservatief kabinet-Salisbury noodzakelijk. Sagasta in Spanje werd vervangen door Canovas, in Oostenrijk trad Kalnoky als kanselier en Windisch- GOUDA, 31 December 1895. De collecten, ie 1895 bij bet voltrekken van buweljjken ten rauilbnize gehouden, hebben opgebracht f 187.50|. Hedenmiddag had ten Raad huize dezer ge meente de in°chrjjving plaats voor de benoo- digde materialen in 1896. wijzen en dat zij meer en meer het ver trouwen zullen winnen der burgerij, die mot genoegen ziet dat de Koningin en de Raad voortreffelijke keuzen hebben gedaan ter vervanging van hun geachte voorgan gers. De Raad onderging ook belangrijke wijziging in personeel De heeren De Raadt en Ncderhorst namen de plaatsen in der overleden leden van het dagelijksch be stuur, terwijl bij de periodieke verkiezing de heeren Van Galen en Jaspers de zetels bezatten van de heeren Fortujjn Droogleever en Van Veen. De achtens- waarde nestor van den Raad achtte na meer dan 50-jarige werkzaamheid den tijd gekomen om voor jonger krachten plaats te maken, terwijl de heer Van Veen niet werd herkozen ten gevolge van den poli tieleen strijd, die zjch ook bij do stembus voor den Raad Selden liet. Mogen do nieuwe leden veel, te Ji nutte van de ge meente tot stand brengen Schoon deze aanvulling van den Raad niet geheel Strookte met onze opvatting van het ge meentebelang, zullen wij ons gaarne ver heugen in het resultaat der verkiezing, indien blijkt dat het nieuwe bloed in de gemeentelijke vertegenwoordiging is een nieuwe kracht bm onze stad veilig döor do tegenwoordige moeilijkheden heen en vooruit te brengen op den weg van voor uitgang en voorspoed. Niets toch wensehen wij liever dan in het jaar 1896 te zien een tijdvak van zegen voor de gemeente, het Vaderland en de geheele maatschappij. Naast veel dat wij anders zouden wensehen, slaat toch ook veel goeds. Moge dat goede zich ontwikkelen, zoodat het nieuwe jaar ons een stap verder brengt In het rechte apoor. Aan onze lezers, onze vrienden, onze stad- en landgenooten heil in 1896 Hèrbert Dane zat op hetzelfde hek waar wij hem den vorigen dag ontmoetten. Hij was daar tegen dien tijd dikwijls te vinden want hij had er het ge zicht op een venster van de ontbytkamer en op een allerbekoorlijkst jong gelaat dat zich daar gewoon lijk aan het raam vertoonde. Hij had de hengel roede van den vorigen dag afgedankt, en hij was nu met een® mooie rijzweep met zilveren handvatsel gewapend, waarmede hij op zijne eigenaardige achte- looze wijze nu eens over zyne laarzen, dan weder langs de staven van het hek sloeg. Hoe zou freule Adelaide voor iets ter wereld oogen Hunnen hebben als bij daar te zien was. Hij nam eens zijn hoed af toen zij zich voor het eerst aan het raam ver toonde en men kbn in dien beleefdheidsvorm on mogelijk iets andeis dan eene alledaagscho hoffelijkheid zien doch voor haar had die eenvoudige groet zeker een® veel diepere beteekenis. Er waren nauwelyks tien minuten verloopen, die haar in haar ongeduld ten minste een half uur toe schenen, sedert Lady Dane in haar gebedenboek las. Eensklaps verbrak zij het zlilzwggen, met de vraag Tante zou het niet aast tijd zijn om ons voor eene wandeling met oom gereed te maken Nog niet Adelaide; het ia nog eerst Maar wat hoor ik? Men vernam op dit oogenblik luide stemmen. Er werd hardop en op vertoorden toon gesproken alsof er getwist werd. Lady Dane richtte zich verschrikt in haar stoel op, en Adelaide snelde naar de deur om te zien wat er gaande was. Kapitein Dane en zijn knecht, Ravensbird, kwamen de trap afde kapitein hield zijn knecht bij den kraag van zijn jas vast en duwde hem voor zich uit, minister van Financiën zich werkzaam betoond. De inkomsten van het Rijk zijn verbeterd door verscherpte heffing der inkomende rechten en besparing van rente door conversie van de 3’/s percent Staats schuld. De wet op de personeelo belasting is gedeeltelijk behandeld doch moest wach ten op de' Staatsbegrooting, welke geen uitstel leed. Het is te hopen, dat het nieuwejaar ons brenge, vooreerst de her ziening van het personeel, dan de kieswet en eindelijk de urgente regeling der ge- meente-financiën. De reis der Koninginnen naar verschil lende deelen des lands bewees dat althans de liefde des volks voor het Vorstenhuis onverzwakt blijft. Alle partijen, hoe ook verdeeld in inzichten omtrept staatkunde en godsdienst, scharen zich om den troon als het zinnebeeld van onze volkseenheid. Alken een kleine groep van socialisten brengt daarin een wanklankzij gevoelen niets voor het vaderland en de historische eenheid van Oranje en Nederland, maar gelukkig is het slechts een kleine minder heid, die vooralsnog geen gevnar oplevert. Onze Koningin groeit voorspoedig op tot eene kloeke jonkvrouw en met vreugde tiet hr-t Nederlandsehe volk het tijdstip naderen, dat zij, door het voorbeeld van hare verstandige moeder voortreffelijk ge oefend, den leeftijd zal hebben bereikt om zelve de teugels van het bewind in handen te nemen. In den kleiner kring van onze gemeente bracht het ja»r^S95 groote veranderingen. Onze hoog^e^clBitte burgemeester Van Bergen IJzUpopn, die ruim 30 jaar met zooveel ijver xmze belangen had behartigd, ontviel ons op den 16 Januari en weinige dagen daarna ontsliep ook de oudste wet houder, de heer H. W. G. Koning. Deze sterfgevallen, zoo kort na andere slagen die onze y gemeente troffen, wierpen een schaduw op de eerste maanden des jaars. Hun plaats werd ingenomen door den heer Martens als burgemeester en Dr. Van Iterson als wethouder. De ijver, die de nieuwe titularissen toonen voorde gemeente en de algemeen gewaardeerde wijze waarop zij zich van hun moeilijk ambt tot dus ver kwijten, wettigen de hoop dat zij nog lang goede diensten aan de stad zullen be- Lady Dane en Adelaide zich iu allerlei gissingen rérdiopten. Richard Ravensbird was eren gesloten als zijn meester de verbaasde dienstboden konden geen enkel woord uil h m krijgenzoo bleek als een doode en met trillende neusgaten ging hij h n zonder geluid te geven voorbij, den smallen gang door, de steenen trap af. Toen hij aan de poort van het kasteel ge komen was, keerde hij zich even om en verzocht een van de knechts om zijne kleederen bij elka&r te pakken en hem die na te zenden in de herberg Zee mansrust Op dit oogenblik kwam Sophi» toesnellen en vroeg wat er gebeurd was; maar Ravenabird wilde haar nieta zeggentoen zij bleef aanhouden beloofde hij haar dat zij in tl n loop van den dag nader van hem zou hooron. Dat was al wat zij uit hem kon krijgen, niettegenstaande zij hem nog een eind weegs buiten de poort naliep en toen staan bleef tot dat hij uit het gezicht verloren was. Herbert Dane zat nog in dezelfde houding op het hek en het zou, denk ik, niemand bevreemden als het slaan met zijne zweep langs zijne boenen en laarzen hem eindelijk begon te vervelen. Hij begon naar afleiding to verlangen zoodat de verschijning van den woedenden Ravensbird hem hoogst welkom wv. Heidaar Ravensbird? Wst is er gaande? De man stond stil om te antwoorden, en zeide, terwijl hij op ieder woord de noodigo klem legde Ik ben uit het kasteel gejaagd I Wat zegt gij? riep Herbert Dune verbaasd uit. Door wien? Toch niet door den heer er. meester van het kasteel voegde hij er eenigszins spottend bij. (Ford< vmolfd). gratz als minister af en werden opgevolg^ door Gulochowsky en Badeni. Von Giew», die zoo lang de buitenlandsche zaken van Rusland had bestuurd, werd door den djfod van zijn post afgeroepen. Wij zwijgen nog van minder bekende personen. In- tusschen moet erkend worden, dat alge meen het streven van vorsten en staats lieden in Europa gericht was op behoud van den vrede en dat in difr opzicht de regeeringen, ondanks alle persoonsverwis seling, in den zelfden geest voortwerkten. Die vrede was niet voldoende om aan handel en nijverheid eene nieuwe vlucht te geven. Wij verkeeren nog in dien toestand van malaise, welke een gevolg is van den grooten voorspoed en de over dreven speculatiegeest, waarvan wij een tien- of twintigtal jaren geleden getui gen waren. Het maatschappelijk stelsel waaronder wij leven heeft gebreken, die moeilijk te ontdekken en te verhelpen zijn. Verschillende kenteekenen bewijzen zulks. Niet het minst de vele werksta kingen van het jaar 1895. Ten onzent liggen die van de bakkers, de meubelma kers, de sigarenmakers, de di imantwerkers te Amsterdam en elders, der glasblazers te Maastricht, nog versch in het gotieugen; die te Carmaux en andere plaatsen in Frankrijk, die daq. de Clyde, te Glasgow enz. in Engeland zijn herhaalde roepstem men, dat er nog steeds iets hapert in de verhouding van kapitaal en arbeid. On danks allen goeden wil is het nog niet gelukt blijvende verbetering op sociaal gebied aan te brengen. De staatkundige toestand in ons Vader land is dit jaar niet veel vooruitgegaan. De hervorming der kiesbevoegdheid, van welken maatregel men o. i. wel te veel verwacht, maar die toch een eisch van den tijd is, vorderde wel iets, maar kwam nog niet tot stand. Er is een ontwerp, waarover een voorloopig verslag is uitge bracht, maar de behandeling komt eerst in 1896. Veel tijd is besteed aan theore tische bespiegelingen in de Kamer, over graanrechten, over den Greenwichtijd en wat niet al, maar groote maatregelen bleven uit. Er zijn millioenen gevoteerd voor geweren, de veiligheidswet voor fa brieken is verbeterd. Vooral heeft de f

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1