1 DE EED WK LADÏ ADELAIDE. 1, enz. enr. kihg. T’ E. BINNENLAND. ZN. b Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, iën, No. 6856. Maandag 6 Januari 1896. 34ste Jaargang. I I liting. te* FEUILLETON R van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. t bijna 100 te Nijmegen der resp. •ation ae iz. enz. den voldeed verkrijgbaar >e Strijkster, iel, of in 24 in 24 afle ken pracht- die zoo goed de belangen van baud» 1 en nij verheid begrjjpt en voorstaat. ibrieatie liter van te i brengen I v i national fiOIINHE COURANT Heden is door de politie aangehouden zekere D. D. die in het Algemeen Politieblad gesig naleerd stond en nog eenigen straf moest on dergaan. om rang en schillende andere afdeelingen zullen erhaal dezer iet VICTO- jval geoogst. IE, Hertogin LNS-GÊNE, de personen tver het ka- het mooiste, meest pak- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Vele afzenders op Rotterdam brengen hierbij balde aan de directie der stoombooten >IJsel II en III die, terwyl iedere andere reederjj van Gouda op Rotterdam de afvaarten staak ten, niet tegen kosten en moeite opzag. den dienst te blijven volhouden. Zy twyfelen dan ook niet of alle handels- lieden zullen een dienst blijven begunstigen Door de politie alhier zyn een aantal jongens opgespoord, die in den nacht van Oudejaar op Nieuwjaar uit pure baldadigheid op de Turf- singelgracbt te zamen en in vereeniging ver nieling gepleegd hebben, als het vernielen van ruiten, hekken en dergelijken. Er is proces verbaal opgemaakt en wy hopen, dat ben de gerechte straf niet zal ontgaan. De politie heeft de zaak nauwkeurig onderzocht en door haar -ayn alle mogelijke bewjjzen voor dé schuld van de verdachte personen bijeengebracht. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De ijsclub te Zevenhuizen heeft ook toeken van leven gegeven. Uit het verslag vau den secretaris bleek, dat bet aantal leden met 9 verminderd is en alzoo 45 is geworden Tot voorzitter is gekozen de heer H. van der Ben, tot 2de penningmeester de beer W. de Deugd. Voortsde beeren H. Klapwyk en Q. vau den Dool. Het bestuur is weer compleet. Door bet bestuur van de jjsclub Krimpen a/d IJsel* was tot het Gemeentebestuur bet verzoek gericht het nadeelig saldo der jjsclub over den vorigen winter, ten bedrage van pl.m. f 30, uit de gemeentekas te willen aanzuive ren. Ju de laatste raadsvergadering beeft het Bestuur geenantwoord op zijn adres gehad daar het op ongezegeld papier gesteld was, kon het niet iu behandeling worden genomen. Te Dokkum heeft de dochter eener weduwe zich door middel van rattenkruid van het leven beroofd. Teleurgestelde liefde schjjut de oorzaak geweest te zjjn. wandelen als gij wilt. Maar, het is waar ook, Harry ging naar het jacht. Adelaide, «preek de waarheid, wat is er gebeurd? Ik zal het u vertellen, zeide zij, terwijl zij in tranen uitbarstte. Het was zulk heerlyk mooi weder, en toen ik naar buiten zag, kwam de lust bij mij op om een luchlje te gaan scheppen en eens heen en terug naar de hoogte te wandelenik sloeg mijn grijzen mantel om en ging uit, maar ik had waarlyk geen kwaad in den zin. Dat was een wilde streek en eene on vergeef lijke onvoorzichtigheid, Adelaide I bracht Lady Dane in het midden. Het is hier de gewoonte niet dat jonge meisjes *s avonds alleen uitl'oopen, al schijnt de maan ook nog zoo helder. Adelaide scheen zich niet zwaar aan deze verma ning te storen, en zij zou het zich zelfs niet hebben aangetrokken als hare tante haar nog veel meer had beknordmaar zij was bang voor de doordringende blikken van Lord Dane,- die bedaard zeide Gij hebt ons nog niet verteld wat u zulk een hevigen schrik aanjoeg. Dat weet ik waarlyk zelve niet, oom. Ik was in eene opgewondene stemming, en dacht by in ij zelve dat het wel aardig zou zijn als ik eens waagde om door de ruïnen van de kapel te gaan, maar nau- welyks was ik de ruïnen binnen gegaan toen mij een panische schrik overviel, en ik zonder eigenlijke reden, gillende en schreeuwende naar huis vloog. Ik zou mij niet hebben kunnen inbonden al was er mijn leven mede gemoeid geweest. Arm kind zeide Lady Dane medelijdend. Zelfs over dag overvalt mij in die ruïnen soms zulk een angstig gevoel, voer tij bevende voort, en GOUDA, 4 Januari 189G. Donderdag 9 Januari zal in da Zaal Kunst min der Sociëteit Ons Genoegen eene lezing plaats hebben van Prof. Dr. 0. H. van Rbjjn, van Groningen,die het onderwerp zal behandelen »De Reis naar het Heilige land verduidelijkt door Lichtbeelden. De entreé is zeer gering, nl. 25 cents. Ongetwijfeld zullen velen hiervan gebruik maken, daar de heer van Rhyn, die vroeger als predikant te dezer gemeonte werk- aaam was, een te goeden naam heeft, dan dat verdere aanbeveling hiervoor noodig is. de stoffeering van de zaal met echt goudleer is de tint eenignzins stemmig, zooals veor een eetzaal past, de aaublik wordt echter verleven digd door spiegels in rijk vergulde lijsten, waartegen vergulde penanttafels zyn aange bracht. De gordijnen zijn van donkergroene trjjp, gekroond door kappen in stijl. Het schilder- en deeoratiewerk van de firma W. Stortenbeker Zoon verhoogt het arti-tieke karakters der zaal zeer en vooral de dessus de portes* zjjn zinrgk en in levendige kleur geschilderd. Hel rjjke ameublement is eveneens in stgl Louis XIV geleverd door de firma’s Eckhardt te Rotterdam en Mutters Zn. te ’s-Graven- hage. De stoelen zjjn gebeeldhouwd naar antieke modellen. Tegen de 8 wandvakken prijken de portretten van prins Willem I, prins Maurits, Willem II, prins Hendrik Casimir II, Johan Maurits van Nassau en den prins van Anbolt-Dessan, aanverwant van Frederik Hen drik. Boven den breeden marmeren schoor steenmantel is een langwerpige spiegel tusschen met vergald lofwerk versierde pilasters aan gebracht. Te Parijs is een geschil gerezen over een belasting op spuitwater, dat daar nog altijd Seltzer water heet. Erzya daar 27.000 drank huizen, waar gewoonlyk by de vertering kosteloos een glas spuitwater wordt verstrekt. De houders leveren de siphons echter ook aan huis, maar moeten daartoe krachtens een Kon. besluit van 1823 vergunning hebben in een iuspicitierecht betalen, dat, naarmate van het de iet, 5 tot 25 francs ’sjaars bedraagt. Tegen deze heffing zyn nu eenigen hunner opgekomen, bewerende dat het besluit enkel spreekt van verkoop van minerale wateren, natuurlijke of kunstmatige. In het spuit water dat zy verkoopen, komt alleen kool zuur voor, maar geea minerale stoffen. Daar om meenen zy, dat geen belasting daarvoor verschuldigd is. De kantonrechter heeft een deskundige benoemd om hem voor te lichten. Voor Parys beteekent bet verlies van dit proces een schade van 360.000 francs *s jaara. In een voordracht in »Ons buist te Am sterdam heeft de heer van Zinderen Bakker de toestanden in Friesland* besprekende, o. a. vermeld, dat van de 23.000 hektaren grond in de gemeente Opeterlaad 12.000 behooren aan enkele, uitwonende grondeigenaars, die niet in de gemeentelasten bydragen, terwyl de 15.000 inwoners jaarlyke f 65.000 voor de armverzorging hebhen np te brengen. In de belasting wordt door de grondeigenaars voer 27 pCt. bijgedragen. bangige wetsontwerp nopens den su.keracnyus vernemen wij het volgende. Het ligt in de bedoeling eene niet onbe langrijke verandering te brengen in de wyze van aanslag der beetwortelsuikerfabrioken. Dj regeering heeft echter de noodzakelijkheid ingezien om, in ’t bijzonder wat betreft de campagne 1896/1897, waarvoor de contracten niet de landbouwers eerlang gesloten dienen worden, geeue ingrijpende verandering te “i in het bedrag der premie, die tot heden in den vorm van accynsvrye overponden genoten werd. Voor die campagne wordt dos de premie bepaald op zoodanig cjjfer, dat de gezamenlijke fabrikanten, wanneer weder op ruime schaal gewerkt wordt, niet minder premie zullen genieten dan het gemiddelde der bedragen, waarop zij bij het contracteeren voor de wartels in bet begin van 1894 en van 1895 met het oog op de uitkomst van voor afgaande gunstige campagnes konden rekenen. Te Amsterdam zyn als vreugdeteeken over de overwinning der Transvaalsche boeren hier en daar door ingezetenen vlaggen uitgestoken. Op bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zijn thans tentoongesteld de ingeko men antwoorden op de prijsvraag, ontwerpen voor dea omslag der Hollandsche Revue die by de firma de Erven Loosjes te Haarlem wordt ui gegeven. Bovengenoemd Museum werd gedurende bet jaar 1895 door 8977 personen bezocht. De nationale tentoonstelling van décoratieve kunsten van ontwerpen, teekeningen en mo dellen, betrekking hebbende op het kunstam bacht, beloofd zeer belargrjjk te worden, daar de beste krachten in Nederland hunne mede werking hebben toegezegd. De tentoonstelling verkrijgt eene aanzienlijke een der groote zalen alsook rer- van het Museum daartoe beschikbaar wordsn gesteld De inzendingen moeten voor 10 Januari plaats hebben. Omtrent het bij den Raad van State aan- H. M. de Koningin Regentes is voornemens met prinses Elisabeth van Waldeck een ge deelte by te wonen van de eerste soiree van het Casino* op 29 Jan. a. s. in het hotel >De Ouden Doelen.* Omtrent het galabal van gisteren valt nog te vermelden dat de Koningiu-Regentes in de kamer der diplomaten binnengekomen was ver gezeld door haar jongste zuster,.prinses Elisa beth van Waldeck. Daarna maakte H. M. met haar gast haar entree in de groote zaal. Prinses »an Wal deck heeft zeer veel gedanst, opende den eer sten dans, een wals, met den adjudant van H. M. majoor jhr. Van de Poll en danste de quadrille d’honneur met den Engelschen ge zant Sir Harace Rumbold. De kleine eetzaal op de bel-ecage in het koninklyk paleis, tot dusver bekend als de witte eetzaal, is thans geheel gerestaureerd en opgemaakt in stijl Lodewjjk XIV, genre Daniel Marot, onder hoofdleiding van den intendant der koninklijke paleizen jhr. Hoenfft. Een geheel pieuw plafond is gelegd, volgens mo dellen van de ornamentisten Alexander en Engels. Do betimmering met beeldhouwwerk werd iiitgevoerd door de firma Mutters. Door ontmoeten. Lord Dane rolde zijn stoel langzaam weg; bij de porte brisée beurde Bruft' hem over den drempi 1 van de eetzaal. Lady Dane ging mede. Adelaide ge hoorzaamde en stond van haar stoel op om Lord Dane te volgen zij zou dat op dit oogenblik even goed gedaan hebben, als Lord Dane haar, in plaats van een glas wijn, een glas opium had aangeboden maar nu viel haar oog voor het eerst op hare kamenier. Sophie tag hare meesterea zoo strak aan, met zulk een zonderlingen doordringenden blik, dat freule Adelaide op nieuw ontstelde en uitriep: Wat doert u Sophie? Niets freule, ik voor mij ben stiet bang voor spoken en ik zou nooit gedacht hebben dat gij er beng roor waart. Zij zeide dit op zulk een vrijpostigen toon dat bet aan onbeschoftheid grensde. Én, in plaats dat freule Adelaide haar op hare plaats zette, zsg tij haro kamenier zoo imeekend aan, alsof zij wel voor haar op de knieën had willen vallen en haar had willen bidden ooa toch te zwijgen. Omstreeks terzelfder tijd, of mogeljjk iets vroeger, kwam Mitchel, de kommies die dien nacht de wacht had, langs het strand den kant naar het kasteel Dane opwandelsnhet scheelde weinig of hy bevond zich op dezelfde plek waar Ravensbird hem den vorigen avond had aangesproken. Hij keerde langzaam den hoek om de rotsen staken daar zoo vooruit, dat het paadje ter nauwer- nood een voet breed was; hij verhaastte hier zijn gevtoonlijk tragen tred eenigzins, want het was zyn laatste marseb voor het opkomend tij. JFordt eereolgi.) Nieuwjaarsdag hadden de drankhuizen, in de Vogelenzang heel wat te doen; zooals het meestal gaat, volgt na veel drankgebruik rnzie. Twee personen in een tappery werden hand gemeen, er werd zelfs een mes getrokken en moesten die twistenden uit de tappery verwij derd wofdenzij zetten op straat het gevecht voort met het gevolg, dat zy bij de wed. van Houten door het winkelraam vielen als aan- sprakelyk voor de vernieling is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen, hebben de daders echter de schade betaald. Op grond echter dat een der vechtende perso nen schuldig is aan andere misdaden, is een vervolging tegen hem ingesteld. U) Lady Dane was ook verstoord. Zij vond dat Adelaide wel kon antwoorden. Lord Dane die even kort aangebonden was als zyn jongste zoon, en die aan geene tegenspraak gewoon was, schoof zyn stoel dichter bij Adelaide en legde zijne hand op haar schouder. Hij vergat dat er dienstboden om hem been stonden. Luister eens, Adelaide, dat gaat zoo niet. Ik wenscb te weten wat dit alles beteekent en ik ver zoek u het te zeggen. Waarom zijt gij zoo laat uitgegaan? Ik weet het zelve niet, antwoordde zij, terwyl zy beefde als een blad. Gij dieht het toch te welenof zoudt gy mij misschien willen wijsmaken dat gy in den slaap uit wandelen zijt gegaan. Adelaide, ik sta er op dat gij mij antwoordt, hoort gij? Zijt gij op eene of andere ontmoeting uitgegaan? Hadt gij eene afspraak? vroeg hij, want haar hardnekkig stilzwijgen wekte argwaan bij hem op. O neen, neen, waarlijk niet; ik verzeker u Lord Dane dat ik geene afspraak had, hernam zij heftig. Ik dacht dat gij Harry mogelyk te gemoet waart gegaan. Dat zou een dwaze inval van u bei den zijn geweest, want j kunt over dag zooveel avonds komt het mij altijd voor dat het er spookt’ O tanteIk beloof u dat Ik nooit weder alleen ui* zal loopen. Lord Dane was nog niet overtuigd. Hij had tot nu toe in het denkbeeld verkeerd dat Adelaide zoo min bang voor spoken was als hij zelf. Adelaide, zeide hij, en hij zag haar daarbij erastig aan, was er niets anders dat u schrik aan joeg Heeft u op de hoogte soms iemand aangerand? Neen, niemand, antwoordde zij ernstig; ik be tuig dat niemand mij gezien of geweten heeft dat ik my daar bevond. Er is avonds immers nooit iemand op dó hoogte. Ik zou zulk aanstellen eenigszins kunnen be grijpen, als gij een dollen stier of een of ander woedend dier waart tegengekomen, riep Lord Dane verstoord uit. - Arm kindfluisterde Lady Dane weder vol medelijden, zij geloofde woordelyk alles wat haar nichtje vertelde. Geoffry, ik hen overtuigd dat zij de waarheid spreekt. Herinnert gij u niet meer hoe doodsbenauwd ik zelve voor spoken placht te zyn, hoe ik met de handen voor het gezicht voorby de lykkamer snelde, als ik bij toeval in dat gedeelte van het kasteel moest zijn, en hoe gij daaraltyd den spot mede dreeft. Lord Dune moest nu ook wol vrede nemen met het rerhaal, hoewel er nog steeds eenigen twyfel by hem overbleef. Komaan, droog uwe oogen af, ga mede naar de eetzaal en drink een glas wyn, en laat dit u eene les zyn om in het vervolg nooit meer alleen uit te loopen, want gij zoudt anders tot straf wel eens we zenlijke, in plaats van denkbeeldige spoken kunnen De Weldadigheidszin verloochent zich in Berg-Ambacht nimmer. Zoo ook op het einde van 1895. De Nieuwjaarscollecte toch bracht f 328 22 op. Zoo zag zich dus de commissie in staat gesteld ruime uitdeeling te doen van tarwebrood, rijst eu steenkolen, als naar ge woonte. Ook mochten de hulpbehoevende weduwen nog eene toelage in geld ontvangen. Daarenboven werden aan elk der 25 armoe digste gezinnen, voor rekening van onzen ge- aebten burgemeester, 2 liter bruine boonen en 2 liter gepelde gerst uitgereikt.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1