DE EED VAN LADY ADELAIDE. JTEITI waar j toe- EN, enz. enz. ENG. ZN. ft I I No. 6858. Woensdag 8 Januari 1896. 34ste Jaargang. 5^ BINNENLAND. FEUILLETON. liting. !0W itenj inschweig, lilschland van s Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. vrebloeiu 20, 24 der 15,20, 'ulband, ▼an hovigeu schrik UN Ir Zoom. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e J ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SLE I— nt. ?ram. 16, 24, iEN. '.000 J.000 1000 .000 .000 .000 .000 .000 .000 .000 500 etc. aan mijne eelneming De arrend.-rechtbank te Zulten beeft jbr. 0. J. 8., oud 42 jaar, wonende te Apeldoorn, eenvoudige beleediging in den spoor. Apeldoorn, veroor- ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wegen* -trein tusscbeu Zotten en t deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Omtrent de verwonding van den kastelein 0., in de Raamstraat te ’s-Gravenbage, ver neemt men dat thans tegen den grenadier 8. als den vermoedelyken dader proces-verbaal is opgemaakt. De toestand van den tapper is niet buiten gevaar. redigheid. ik tegen De kapt. J. C. W. F. Adels zal, naar wy vernemen, eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. Meermalen werden in den laatsten tijd te Beinkensaand baldadigheden gepleegd, zonder dat men de daders kon ontdekken. Zoo ook Thans maakt men zich ook te Pernis onge rust over een sloep. De Eersteling*, schipper B. van der Steen, is reeds 15 dagen in zee, wat natuurlijk voor een schelviscbraarder veel te lang is. Ook deze sloep ia bemand met 13 koppen. De Hooge Raad verwierp gisteren het cas satieberoep van den Rotterdamschen koopman, die tot drie jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens oplichting ten nadeele eener bui- tenlandsche firma, welke, door gelijknamigheid van bek!, ea een bekende Rotterdamscbe firma, in den waan was gebracht met laatstbedoelde te doen te hebben. Geconcludeerd werd tot verwerping van het beroep van den Hasgschen k leedermaker, die tot 3 jaar veroordeeld was wrgons poging tot diefstal des nachts in eene woning aan de Vleerstraat te ’s-Gravenhagevan bet beroep van den bierbrouwer te dier stede, tot 1 jaar veroordeeld wegens poging tot afpersing door bedreiging met smaad jegens den pastoor der Oud-Katholieke gemeente aldaar. Uitspraak in de beide zaken 13 Januari. GOUDA, 7 Januari 1896. Door de politie is aangehouden F. van Hey wegens oplichting, daar by op naam van een ander en onder bedriegelijk voorgeven aard* appelen kocht en die te gelde gemaakt beeft en dat geld binnen een uur tyd had verdron ken. Het feit stond vaat, maar aan wien bij de aardappelen had verkocht heeft hy zeer lang verswegen, die persoon werd evenwel door de politie opgeapoord, waarop de verdachte door de mand viel, hy zal te Rotterdam wel hooien, welke straf tegen hem geeischt zal worden. In den laatsten tyd zyn in de Zuid Afri- kannsche Republiek talrijke stemmen opge gaan om den onrustbarenden toevloed van landverhuizers ta beperken. In de beide laatste weken van November kwamen te Kaapstad tusschen de 1100 en 1200 emigranten aan, waarvan de meesten zoo spoedig moeelyk naar bet Noorden trokken. Dat onder die beilzoe- kepdp vreemdelingen velen zyn, die in het kapitein Dane en Ravensbird had plaats gehadmen vertelde met kleuren en geuren hoe de laatste door zijn meester van de trappen was geschopt en uit het kasteel was gejaagd. De vier mannen om het vuur hadden hot er nu ook weder over, en men was onuitputtelyk in ver schil van meening over den oorsprong en de oorzaak van den twist. Wie schetst de verbazing van deze lieden, die geheel in hun gesprek verdiept waren, toen eensklaps de deur met een ruk werd opengo- stooten, en een man zonder jas gillend naar binnen viel. Zij herkenden Müchel niettegenstaande zijn haar overeind stond, zijne oogen uit zijn hoofd puil den en zijn gelaat zoo wit was als van een lijk. Wat is er in ’s hemele naam met u gebeurd vroeg opzichter Cotton. Hij dacht dat Mitohel dron ken was. Mitchel was niet in staat om te antwoorden, hij kon slechts eenige onvei staan bare geluiden uitbren gen; hy deed al wat hij kon om weder tot adem te komen, doch vruchteloos. Zijn hart klopte zoo hevig dat het was alsof het barsten zou, hij hield zyne handen ar legen vastgekJemd om het tot be daren te breng' n, maar niets wilde batenmet bleeke lippen en dikke zweetdruppels op het voorhoofd viel hij sprakeloos tegen den muur aan De heer Cotton begon te vreezen dat hier meer dan dronkenschap was. Waarom hebt gij uw post verlaten? Wat brengt u hier in zulk een toestand en waar is uw jas vroeg hij op verbaasden en wreveligen toon. Hij is dood; hy is dood! bracht Mitchel ein delijk uit. Ik moet hulp hebben om hem te redden. Als hier bleef Mitohel ademloos steken. Da heer Cotton en zyne vrienden stonden hem met open Uit Boeleleng werd 5 December aan de «Soar. Ct geseind De opdracht door het gouvernement aan den contr leur Palmer van den Broek ver- atrekt, om de verschillende vorsten van Bali te bezoeken en met hen over het sluiten van een nieuw contract met de regeering van Ne- derlandach-Indië te onderhandelen, heeft voor- loopig tot bevredigende uitkomsten geleid. Hy i* allerwege zeer goed ontvangen. Gm-fti* Djelantik, by tyd» van zyn komst verwittigd, h d een buis netjes gemeubileerd in orde gebracht eo was uiterst voorkomend. Zeer waarschynlyk zal als gevolg van dit bezoek deze Goeeti zelf naar Boeleleng komen om den resident daar te ontmoeten. Van het resultaat dezer bespreking zal voornamelijk afhangen of de tjjdelyke bezetting op Boele- leog blijft gehandhaafd, dan wei zal opgebe- ven worden. Van twee verschillende kanten wordt aan de »Java Bode* uit de Preanger mededee- ling gedaan van mishandeling van Inlanders door den administrateur eener onderneming in het Bandoengsche (de naam is aan de redac tie niet genoemd), die in do maand Augus tus zeven Soeodaneezen heeft laten binden en opsluiten en eigenhandig ieder hunner 25 a 30 rottanalagen heeft gegeven, omdat zy aan zjjne mandoers balden gevraagd, of zjj de ohi ketella, welke tusschen de koffieboonen groeien, konden koupen. Volgens den eenen corres pondent is de zaak door het bestuur onder zocht en zyn de stukken naar Batavia gezon den, volgens den anderen is de zaak getoe- toept, nadat de bedoelde administrateur tranen vau berouw had geschreid. La itstgenoemde correspondent klaagt ook over d wjjze. waarop de Soendaneezen nis De drukkers en administrateurs van bet socialistisch weekblad >De Voorwaarts*(Land man Co. te ‘s Gravenbage) berichten per circulaire aan agenten, colporteurs en abonné’s dat het blad wegens gebrek aan middelen uie. meer kan verschynen. Zy deelen daarbij mede dat van Emmenes van hetgeen in Arnhem werd verkocht niets meer betaalde. dieuwe laud komen om daar agitatie te wek ken, heeft de ondervinding der laatste dagen maar ai te duidelijk bewezen. Met de jongste mail ontvingen wy weder verschillende bladen, waarin tegen die over vloedige immigratie wordt gewaarschuwd. Een dier couranten 'schrijft De Transvaal en Mashonnland hebben myn- werkers en handwerkslieden noodig, hoewel ook hier de vraag haar grenzen he- ft. In zooverre echter de nieuwe emigranten voor kantoor en magazyn zijn opgeleid of hun brood zoeken te verdienen door bezigheid binnensbui-, zullen zy grootelyk* teleurgesteld worden. Wanneer de stroom niet gestuit of gematigd kan worden zullen de gevolgen niet te overzien zyo. Zuid- Afrika was nooit em land als de Vereenigde Staten, waar een arbeidzaam man zeker kon vyn werk te vinden. Het is waar dat de landen aan gene zjjde der Oranje rivier snel vooruitgaan en het niet lang zal duieu of zij zullen in s'aat zyn een zeer grooten toevloed van emigranten te ont vangen maar op het o ogenblik komt het ons voor dat de »boom« in de emigratie evenzeer als iu de aaudeelen markt te grout is. Zy die in staat zyn door handenarbeid in hun onder houd te voorzien, behoeveu niet bevreesd te zyn naar hier te komeu maar klerken, win kelbedienden en schryvers doen beter dooreen contract aar te gaan voor zij het vaderland verlaten of de middelen mede te nemen om het te kunnen uithonden totdat cr zich een betrekking opdoet. Maar er is nog een andere grond, waarom deze plotselinge vermeerdering van bevolking ernstige overweging verehcht. Het land is on reeds niet in staat de gebeele bevolking van roedeel te roorzien. Do oorzaak ligt niet hierin, dat Afrika niet genoeg kan opbrengen voor tienmaal meer inwoners dan thans, maar onze landeryen liggen braak en zonder watertoevoer onze veestapel is onbeschut eu in den winter halfdood, en een groot aantal boeren brengen byna niets ter markt daarom wordt onze afhan kelijkheid van vreemde toevoerbronnen hoe langer hoe meer verontrustend. Het is thans de plicht der verscbiUende re- geeringen om ernstige middelen aan te wenden ten einde zooveel mogelyk de meest gewensch- te emigranten hierheen te roepen en hen op kleine, vruchtbare plaatsen, waar goed water is, te laten wonen. Door 't uitroeren van irrigatiewerk op groote schaal en het verstrekken van de noodige hulp aan landeigenaren, die den regen of hun farm willen ten nutte maken, zoo men een stap in de goede richting doen. Uit A'jeh sebryft men aan de Deh Ct. Iti den g ug van zaken in Groot-Aljeh wordt meer en meer het groote gemis gevoeld dat door het vertrek van den ass.-res. Kroesen outvtann ia. Eene perreoulykheid als de zyne is moeilijk zoo niet onmogdyk te ver vangen Toeankoe Ahdoel Madjid, schoonvader, en diens zoon, Toeankoe Ibrahim, zwager van Sultan Daoed, zyn met hunne gezinnen te Kota-Radja van de Westkust aangekomen, waar zy vele goede;en als pand hebben moe ten achterlaten. Ook de weduwe van den vorigen radja van Pedir, eene zuster van Toeankoe Pangrran Hoesin, is met Toeankoe Mohamad, onechte zoon van Toeonkoe Abdoel Madjid, te Kota- Radja aangekomen om een gelofte te doen op bet heilige graf van Tengkoe di Eudjoeng. 1«) Zooveel ia zeker dat de beide mannen elkaar niet ontmoetten, selfs niets vsn elkaar bespeurden, en dat Mitchel naar Danesheld bleef voorthollen, terwijl zijn hart zoo hevig bonsde dat het som» wa» alsof het breken zou. De eerste plaats waar hij aankwam was het wacht huis, een laag gebouw dicht aan het strand. Het had van buiten veel van eene schuur, van binnen bestond het uit twee kamers en eene bedstede. Toen Mitohel het buisje bereikte wa» het hem ais werd hem een pak van het hart genomen, soo zalig was hem het gevoel dat hij zich weder in de buurt, van levende wezens bevond, en zoo dankbaar was hij dat hel nog tyd was om hot lichaam ran kapitein Dane vóór den opkomenden vloed weg te balen. Als men de deur vsn het wachthui» opende kwam men in eene ruime kamer. Rond oen knappend vuur zaten hier vier mannen gezellig te praten; de op zichter, die Cotton heette, met twee vrienden die hem toevallig waren komen bezoeken, en'een kom mie». Men had hier in overvloed tijd tot keuvelen, ook werden alle mogelijke praatje» die in Daneaheld liepen er naar hartelust behandeld. Er wasflin lang niet zooveel «tof tot praten geweest al» than»; heel Danesheld was vervuld van don twist die tussohen 60UB8CHE COURANT en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. mond aan te staren. Wie is er dood, wat vertelt gij toch? vroeg de opzichter. Mitohel opende zijn mond om te antwoorden hoewel men dit eigenlijk niet letterlijk moet opne men, want zyn tnond was geen oogenblik sresloten geweest, daar hij altijd naar adem gehijgd had - maar hij kon geen onkel woord uitbrengen en hief nu eensklaps zyne handen omhoog. Als men niet wa» toegeschoten en hem vastgehouden had zou hij op den grond zijn geslagen. Wat overkomt hom, riep opzichter Cotton uit. Hy ziet er uit alsof hij eeu toeval krygt. Leg hem hier neder en ga een dokter halen, Sims. Mitchel had werkelijk een toeval. De schrik aan het strand of het harde loepen of beide omstandig heden vereonigd, hadden een heviger toeval ten ge volge dan hij in vroegere jaren ooit gehad had. In het wachthuis stonden allen om Mitchel heen geschaard de dokter was gekomen on opzichter Cot ton hield zelf het licht vast. De kommies Sims, die den dokter was gaan halen had hem niet dade lijk gevonden, hij was hem later in hot sladjj ge armd met den heer Apperly, de advokaai van Lord Dane tegengekomen er was dus nog al oponthoud geweest. Sims had verteld dat Mitohel zulk oen zonderling toéval had gekregen, eu daarop waren de beide beeren hom naar het wachthuis gevolgd Mit chel lag nu geheel bewusteloos met het schuim op den mond. Weest zoo goed om op zij te gaaa, zeide de dokter, die Wild heette, tot de omstander» is het u bekend hoe hy dit toeval kreeg, mijnheer Cotton? Hét achynt, dat er ook voor de gezondheid eenig gevaar verbonden is aan het verzamelen van poaUegel». Het »Mbl. t. Verv.« deelt ten minute iets tan dien aard mee. Meestal worden postzegels met speeksel be vochtigd, en speeksel is een gunstige kweekbo dem voor vele ziekteveroorzakende microben. Zoo deelt dr. Unna mede, dat hem uit een onderzoek bleek, dat de baardharen van een collega door een ziekte van parasitischen aard waren aangetast, welke speciaal in Columbia thuis behoort en de collega was daar nooit van zyn leven geweest. Evenwel ontving deze dik wijls brieven uit Columbia, en weekte dan de postzegels met water los. Op deze wjjze moet het overdragen van den parasiet verklaard worden. Verzamelaars van postzegels dienen dus voor zichtig te zyn, niet alleen met postzegels nit Columbia, postzegels. maar over het algemeen met alle Zondagnacht, toen bij een berbergier-winkelier verschillende ruiten werden verbryzeld en zelfs het houtwerk beschadigd werd. Des morgens vond men in den winkel een ma<sa gebroken glas, porselein en aardewerk, suikergoed dat in fleaseben voor de ramen stond, alles dooreen. Eeu streng onderzoek wordt ingestejd naar de dader*, die vermoedelyk alleen uit wraakzucht hebben gehandeld, want er werd niets vermist. De schade is intusseben nogal groot. Het komt mij voor dat de man eeu heeft gehad. Hij is hier straks zonder jas binnen komen vallen, antwoordde de hoer Cotton. Ik weet niet dat ik ooit iemand in zulk een toestand heb gezien; hy hijgde naar adem en kon geen woord uitbrengen. Ik dacht dat hij dronken was. Do dokter was een schraal voortvaroud mannetje met zwart krullend haar, hij gaf geen antwoord, maar onderzocht Mitohel. De opzichter vervolgde: Mitchel bracht met moeite een paar woorden uil, waaruit ik opmaakte dat er iemand dood was; maar wij konden niet recht uit hem wijs worden. Ik ge loof, mijnh-er Wild, dat de man krankzinnig .is. Ik geloof het niet, mijnheer, bracht Sims in het midden. Ik geloof dat hij geschrikt i». Mitchel leeft siil en ingetogen on drinkt nooit, maar hy i» een pollron. Er was geene kans om het raadsel opgelost to zien voor dat Mitchel bijkwam en zelf kon spreken. Dokter Wild bleef by hem, en hij kwam langzamer hand by; maar er verliep bijna een uur eer hij spreken kon. Zij plaatsten hem op een stoel by het vuur en gaven hem to drinken Komaan, Mitchel, zei de dokter, vertol nu eens hoe gij dat toéval hebt gekregen. Mitchol antwoordde niet. Hij schoen zijne ge dachten te verzamelen. Hoe laat i» het, vroeg hij eensklaps, terwijl hij op wilde staan om achter »ich op do klok te zien. Het i» omstreeks tien uur. Blijf zitten Mitchel. ITordt

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1