DE EED VO LADY ADELAIDE. B, ZN. i t. I L BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, dier, en, iis. Dinsdag 21 Januari 1896. 34ste Jaargang. No. 6869. 3 FEUILLETON ischweig, Isthland. r- ooo lerij I 1AG 24 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. I >ct, 6ct. itten •ood ile jdigheid. ik tegen n de ct., ÏNTS, n 60 Kg- IiOHNIIE COURANT EN. 000 000 000 000 000 000 000 000 000 500 etc. xyn bef, uitsluitend als procnreur en de klacht derhalve by de van de en zijn m myne ilneming graan- B8, van orden) ilypsal ;n. ona bij nog isie. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs j er drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. H. en zyn vrouw, wonende te >m. Schimmen (L), hadden Dim- hnn woon-tevens slaapvertrek, daarbij verdronken; de drie anderen zyn iuet' veel moeite gered. Donderdagmorgen is te Bordeaux een Ita liaan, die later opgaf Pietro Gio*anonni te heeten, op de beura dóórgedrongen, waarna hij met een van apykera voorzienen knuppel om «ich heen sloeg. Benige makelaars werden ge kwetst, waaronder één vrij ernalig aan het hoofdmaar de man kon in hechtenis genomen worden nadat men hem, met het bord waarop de noteeringen aangeteekend worden, tegen den grond had geslagen. De kerel had een briefje by zich van dezen inhoud: Leven door arbeid, of sterven inden stryd. Giovanonni, alachtoffer der maatschappij.* ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hermann Sudermann moet bezig zyn aan een reeks stukken in één bedryf, waarin menscben worden voorgeateld gedurende de laatste uren voor hnn dood, en terwyl zij weten dat zy aan dien dood niet ontkomen kunnen. welk ruim f 90 zuiver welke overgedragen zyn Dorcza. Zaterdag te 8 uur was de termyn afgeloopen voor de aanmelding der houders van 3$ pet. Staatsschuld, die aflossing verlangen in plaats van verwisseling in nieuwe 3 pet. schuld. Naar wij vernemen is van het geheele be drag der 3| pet. schuld, groot ongeveer 375 mill., betrekkelyk weinig opgevraagd, nog geen 20 millioen. Wy boorden bet cyfer van on geveer 18 millioen noemen. By de conversie van 1886, toen de 4 pets, schuld werd afgelost maar tevens 21/i pet. werd uitgekeerd by verwisseling in 3j pet. is slechts ruim 1 millioen opgevrnagd. (Hblad.) De heer Passtoors, voorzitter van bet cen traal bestuur van den «Ned. R.-Kath. Volks bond*, is, blijkens »de Tydc, sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Zyn toestand heeft zelfs bezorgdheid gewekt. Het gevaar scbyot echter weer geweken; maar er zullen, in het gunstigste geval, toch nog wel een paar weken mede heengaan, voordat hij zijne werkzaam heden zal kannen hervatten. werktuigen, ossen, machines, ploegen, enz. 6e. Voorschotten ter besiryding passagekosten voor iederen kolonist familie. Het Bondsbestuur heeft een conferentie bij den consul aangevraagd om over verschillende punten nadere inlichtingen te bekomen. De gouden medaille, bij de tentoonstelling van geneeskrachtige en nattige planten en hare producten, uitgeloofd door dr. J. E. de Vrij voor China liquida, is door de jury tcegekend aan den heer N. Verwejj, apotheker te Tiel. Aan deze medaille was de voorwaarde ver bonden, dat zy eerst na verloop van een half jaar zoude toegewezen worden, tan einde fceker te zyn, dat het bekroonde preparaat aan alle door dr. De Vrij gestelde eischen zoude be antwoorden. De bevolking van Amsterdam is in 1895 vermeerderd door geboorte met 14.014 en door vestiging met 24.691, dus te zamen 38.705, en verminderd door sterfte met 7829 en door vertrek mei 24.864, d. i. samen 32.693, zoo- dat de bevolking per saldo is vermeerderd met 6012 zielen en in het geheel op 31 De cember bedroeg 456.192. Zou voortgaande kan men das nog voorden aanvang der 20e eeuw tot ’t half millioen zijn gekomen. Eergisteren zijn bij Venloo vier jongelingen die van de fabriek huiswaarts keerden om te schaften en te Blerik bij het fort over het ys liepen, daar door gezakt. De 17jarige J. is Op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, is thans eene tentoonstelling van décoratieve kunst, en van teekeningen, ont werpen en modellen van op de ambachts- nijver heid toegepaste kunst geopend. De Commi-sie ven bovengenoemd Museum heeft zich beijverd een aantal werken bijeen te brengen en werd daarin gesteund door de heeren Mengelberg, F. Poel en Stoltefus en Janssen door wjen in hoofdzaak de religieuse knnal vertegenwoordigd werd, terwyl de heeren Berlage, Sommer, Sluyteman, Francode, Amicis, Basel en Lauweriks Wolf, Stuber en vele an dere, werken van de meest verschillende strek king op het gebied der kunstambachten werden ingezonden. Het valt niet te ontkennen dat ofschoon eene dergelyke tentoonstelling hier te lande voor het eerst gehouden wordt, zij toch als geslaagd kan worden beschouwd. De Com missie heeft het plan opgevat zoo mogelyk in *t vervolg elk jaar een dergelyke tentoonstel ling te organiseeren, zy hoopt daardoor het werk der artiaten die zich op dat gebied be wegen naar waarde te doen schatten en teven* de warme belangstelling van bet publiek voor eene artistieke richting op te wekken die ten onzent al te lang verwaarloosd werd, De tentoonstelling zal tot 1 Maart geopend blijven. Te Heerenveen heeft bet fanfarecorps Con cordia*, ten voordeele van de algemeens armen aldaar, muziek langs de straten gegeven, het- heeft opgebracht, aan de vereeniging Zekere P. Nagelbeek, gei dagavond in alvorens zich ter ruste te begeven, nog eenig hout in de kachel gelegd. Dit hout sc' ynt niet ontvlamd, maar verkoold te zynmen vond althans de kamer vol damp en de beide echtgenooten gestikt. Vrijland! Van het Chileensche consulaat ontving het bestuur der >Nederl. Vrylandver- eeniging* het volgende bericht: De Chileensche regeeriug is bereid een kolo nisatie in Chili te bevorderen en de volgende voorrechten aan te bieden le. Voor iederen kolonist 70 HA. vrucht baren grond per hoofd; voor iederen zoon boven de 12 jaar 30 H.A. 2e. Göldelyke ondersteuning voor het eerste jaar der nederzetting. 3e. Kostelooze geneeskundige hulp gedu rende twee jaren. 4e. Levering van alle voor woningbouw benoodigde materialen, tegen den kostenden prijs en als voor chot. 5e. Alle voer den landbouw benoodigde Sedert eenige maanden vertrekken tal van Tilburgsche werklieden van de ateliers der staatsspoorwegen naar de Transvaal. Bij de Duifsche cavalerie worden proeven genomen meteen nieuw spoor, uitgedacht door een slotenmaker te Metz. Deze «poor moet de ruiters in staat stellen in enkele séconden den top van een telegraafpaal t<> bereiken, waarvan hij de draden moet aLnyden. Te Olinge (Z.) is Woensdag door den bevi- gen wind de korenmolen van J. van Helaland met donderend gekraak omvergevallen. De eige naar en zyn knecht waren op den molen. De eerste is zwaar aan het hoofd gekwetst, de knecht eveneens, doch minder ernstig. Mevrouw Simon van der Aa, directrice vank bet «Sophia Kinderziekenhuis* te Rotterdam, s die gedarende meer dan tien jaren deze be trekking belangeloos heeft waargenomen, heeft aan het bestuur baar wensch te kennen ge geven om met 1 Mei in dezelfde betrekking naar de zeebadinrichting te Loosduinen te worden overgeplaatst. deed dit nu weder. Hij was van het eerste oogen- blik af heimelijk overtuigd geweest dat Adelaide Errol niet de waarheid had gesproken dat was dien morgen bewezen.- De veronderstelling van Bent opende hem verder de oogen en hij begreep nn haar geheimzinnig gedrag, maar deze ontdekking trof hem diep en men zag dat zij hem allerpijnlijkst aandeed. Dat juist zij degene moet zijn die den moor denaar van mijn armen zoon, van haar aanstaanden echtgenoot wil sparen I riep hy uit. Ik dank u, Bent, dat gij op dezen inval zijt gekomen, zeide hij met bevende lippen en gesmoorde stem. Gij hebt het hierin ook zeker weder by het rechte eind even als straks toen gij te recht meendet dat zij iets gezien had, niettegenstaande zij het hard nekkig loochende. Ik herinner mij haar onverklaar- baren angst toen er sprake was van een eed wij zullen zien hoe zij er zich nu onder zal houden. Lord Dane beval op gebiedenden toon dat men frtule Adelaide nogmaals voor hem zou brengen. Er viel in zijn huis met zijne bevelen niet te spotten. Zij kwam, en het scheen in den beginne dat zij zich met eene nieuwe dosis moed gewapend had, doch dit was van korten duur want hare lippen verbleek ten en hare handen beefden toen zij voor Lord Dane stond. De heer Lester stond weder op om haar te ondersteunen, maar Lord Dane hield hem terug. Ik verzoek u mynheer Lester, freule Adelaide ditmaal alleen aan mij over te laten. Zij zag even op om de verschillende uitdrukkin gen op het gelaat der aanwezigen waar te nemen; met één blik zag zij dat de heer Apperly haar nieuws gierig en de heer Lester haar medelijdend aanzag, het onbewegelijke gelaat van den gerichtsdienaar was aannemen dat zij dien avond geschrikt isieder jong meisje dat getuige was van een dergelijk too- neel, zou geschrikt zijnmaar wat jaagt haar nu zulk een schrik aan? Deze vraag trof der. heer Apperly. Het valt niet te optkennen dat zij hier bevreesd was, merkte hij aan. Welnu; let op hetgeen ik zeg, mijnheer, en wees verzekerd, dat als er behalve Ravensbird zelf iemand is die zijne schuld zou kunnen bewijzon, het freule Adelaide ia. Zij Op een wenk van den heer Apperly zweeg de gerechtsdienaar, en omziende zag hij dat Lord Dane aandachtig naar hem luister de. Hij had onwillekeurig luider gesproken dan zijne bedoeling was. zWat zegt gij daar Bent? Hij had ook eigenlijk geene bijzondere reden om zijn argwaan voor Lord .Dane te verbergen, en hij kwam nu voor zyne overtuiging uit, dat freule Ade laide, als zij het verkoos, zou kunnen bevestigen, dat Ravensbird de schuldige was. En welke beweegreden zou zij kunnen hebben om dat niet te doen vroeg Lord Dane heftig. Dat is juist dj» vraag die mij zoo verlegen maakt, mylord ik begrijp het niet. Hare fransche kamenier is met Ravensbird verloofdmisschien spaart zij hem om harentwille. Het kwam mij straks voor dat zij bang was voor die v^ouw. Welk aanzien de zaak tot nu toe ook bad gehad, en welke verschillende meeningen en twijfelingen, er te berd» waren gebracht, zoo kon er toch zeker niets geopperd zijn geworden dat Lord Dane on aangenamer aandeed dan juist dit. Het lag in zijn aard om haastig gevolgtrekkingen te maken, en hij Hel volgend verbaal doet volgens het Dagbl. te 's-Gravenhage de ronde: Naafloop van een pleidooi voor Rechtbank, Hof of Hoogen Raad, ontstaat tusschen de woordvoerders der twee partyen, mr. X. en mr. Y. een hoogloopende twist in het ver trek, waar zij bezig zyn zich van hnn ambts- gewaad te ontdoen. Mr. X. slingert zyn juist uitgetrokken-toga naar het hoofd van mr. Y. Deze, rechtmatig vertoornd, dient een klacht in by den Raad van Toezicht. De Raad van Toezicht, na onderzoek, ver klaart zich onbevoegd, overwegende dat mr. X., door uitsluitend zyn toga naar het hoofd van den confrère geworpen te hebben zonder bege leiding Tan L -• heeft gehandeld w Rechtbank thuis behoort.* Aan de waarheid twyfelt het Dagbl.zelf, docb het acht het verhaal niet ónaardig ge vonden. Te 'sGraveuhage zal zich dezer dagen de eerste vroewelyke dokter vestigen, n.l. mej. dr. Constance A. Gelderblom, arts. ondoordringbaar maar toen zij opmerkte hoe strenge Lord Dane haar aanzag, slaakte zij een kreet van angst. Hij legde zijne hand op haar arm en zeide langzaam. Wij hebben gegronde redenen om uwe verklaring van zoo even te betwijfelen, wij geloove» dat gij ons bedriegt, Adelaide Errol; en dat gij den aanvaller van mijn zoon hebt herkend. Wie was het? Ik weet het niet, antwoordde zij, terwyl zij doodsbleek werd. Wij zyn overtuigd dat gij het wel weet. Ik heb reeds verzekerd dat ik het niet weet. Het was te donker om iemand ie kunnen onderschei den, voegde zij er by, maar allen zagen zeer goed dat zij moeite had om met drooge, bleeke lippen die weinige woorden uit te brengen. Lord Dane wilde hgar niet ronduit vragen of het Ravensbird was. Hij zweeg, maar bleef haar streng en doordringend aanzien. Zij zag er uit als eene doode. Nogmaalswie was de man die met mijn zoon worstelde Ik west het niet, waarlijk ik weet het niet. Als dat werkelijk Kot geval is, zult gij er niet op tegen hebben dit met een eed te bezweren. Mijnheer Lester wees zoo goed om freule Adelaide den eed af te nemen. Haar gelaat werd vuurrood en zij sloeg een blik vol angst en vertwijfeling om zich heen, het was als het ware eene stomme bede om uitkomst en genade. De magistraat nam een Boek op: hij zou gewei gerd hebbqn zijn plicht te vervullen, als dat haar had kunnen helpen, maar hij wist dat Lord Dane onwrikbaar was. GOD DA, 20 Januari 1896. Men meldt uit Schoonhoven van 18 dezer: In den laataten tyd had men te Willige- Langerak en omstreken veel te klagen over bet «telen van eenden. In den afgeloopen nacht nu meende de oudste zoon van den land bouwer A. Schep, wonende te Willige-Lan- gerak, op ongeveer een uur afstand» van Schoonhoven, onraad op het erf zyns vader» te hooren. Hij begaf zich naar het eendenhok en vond daar drie personen bezig met inbreken. Dezen gingen op de vlucht, maar de moedige zoon achtervo gde hen tot hij één hunner op den Tiendeweg te pakken kreeg. De twee anderen zetten nu de vlucht voort, maar S. ging met zyn gevangene naar den naastbij wonenden d. H., wekte dien en bracht, door hem bijgestaan, den verdachte, A. d. O. ge naamd, naar Schoonhoven, waar bij hem aan de politie overleverde. Het schynt een oude kennia der justitie te zyn. Hij heeft bewezen dat bij zich op het oogenblik van den moord in de herberg bevond, maar dat beteekent niets; als het op een bepaald uur aankomt heb ik eerlyke menaehen in allen ernst tegen elkander in hooran zweren en de reden was dat zij zich ver gieten. Hunna klokken en horologes liepen niet goed, of het was de schuld van de zon, of rytuigen die nooit eene minuut eerder uitgereden waren, wa ren toen juist uit. Ba I Ik geef niets om die be wijzen dat men op een bepaald uur elders was dan op deze of gene plaats. Maar wat brengt u dan van uw stuk? vroeg de «dvokaat, op bet gezegde vau den man terug komende. Zy hadden zacht gesprokenmaar nu fluisterde de gerechtsdienaar bijna toen hij antwoordde De freule. Ik weet niet wat ik van haar moet denken. Ik ben overtuigd dat zij meer weet dan «ij bekend heeftmen geeft zoo dikwijls een gebrek kig getuigenis, dat men zich later berouwt. Gelooft egij haar niet >tIk bedoel niet dat ik niets geloof van hetgeen zy gezegd heeft. Maar let wel, voegde de gerechts dienaar er bij, nogmaals zijn stopwoord als hij in vollen ernst was gebruikende. Ik kan zeer goed 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1