DE EED ÏAD LADY ADELAIDE Md IK. open BINNENLAND. k«e ZN. [EK, tien Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 7 Februari 1896. No. 6884. Hel, FEUILLETON hliting. -6 uur. 8 npany, M len ronde elkander da* i soorten jrood is, i en ge- ppelmeel orato- jrden, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V U F CENTEN. len nr- btn len i, In t iat. concur- n pan- 5 ct.. .E van fuiken, door peuren voor dpn gemeenteraad is gekozen de beer J. A. P. By de herstemming tc Woerden Levenkamp. 12 ct. doem, is e over et zuivere vorkrijg- iknipt- avorm a 24 ct. 114 ct. ditels «n ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. apparaat, ode, ver- gebruik. Door het omverwerpen eener brandende lamp, geplaatst op de bedstedeplank, ontstond by V. t* Waddingsveen, een begin van brand. Moeder en kind bekwamen ernstige brandwonden, zoo- dat geneeskundige hulp direct noodzakelyk was. Den verderen voortgang van het vuur werd door de tegenwoordigheid van geest der man gestuit. Bed en toebehooren verbrandde. 40) Dit overviel haar eenigiins, en haar eerste indruk was om hem te bedanken, want zij gevoelde niets voor den heer Lester. evenmin als voor Harry Dane. Maar eensklaps stelde zij zich de afgelegene woning van mevrouw Grant voor, en al de ontberingen die zij zich daar zou moeten getroosten; zij dacht hoe lastig en vervelend het zou zijn om altijd al die kinderen om zich heen te hebben, en nu ontzonk haar de moed om hem te bedanken. Vergunt gij mij om uw aanbod eenige dagen in beraad te nemen, mijnheer Lestor? vroeg zjj. Hij was zoo dankbaar dat zij het niet ten eenen- male verwierp dat hij vol vreugde haar verzoek in willigde hij zou nog tevreden zijn geweest als zij hem een of twee maanden uitstel had gevraagd. Drie dagen later kwam sij zelve op de zaak terug zij gaf hem het jtwoord, maar op zulk een kalmen toon, dat de heer Lester, als bij niet, zoo als de meeste menschen in dergelijke omstandigheden, blind was geweest, duidelijk had kunnen bespeuren dat zij geen zweem van liefde voor hem gevoelde. Ik hoop dat gij vooreerst nog niet op de ver vulling mijner belofte zult aandringen, voegde zij er bij. Over een jaar zal ik er misschien toe overgaan. Ik kan a la uwe verloofde, zoolang Lord Dane ge- Gisterenavoud is tusschen Schiedam en Delfs- haven het lyk gevonden van een onbekend, schamel gekleed man van 1.84 M. lengte. Het gezicht was door bloed en el ijk onken baar. Een revolver lag in de nabijheid. Op verzoek van den dienstplichtigen onder wijzer W. Sterk, aan den Raad te Waddings- veeD, om een tydeljjk onderwyzer aan te stellen, heeft genoemd college goedgunstig beschikt, doch in dien tin, dat adressant zelve den Raad aanwijzing voor een geschikt persoon zoude doon. Het ongewoon zachte winterweer, zoo gehee’ zonder sneeuw totnogtoe, is voor de werkzaam heden in de kweekeryen te Boskoop byzonder gunstig even als bet voor deu handel in boomen planten is. De verzending duurde tok Kerst- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bepaald lo. dat de uitoefening der jachten op water* wild wordt gesloten op Zaterdag 11 April a.s. 2o. dat de uitoefening van het weispel van k war telen met steekgaren of vliegnet is toege* ondervinding had opgedaan dat juffrouw Bordillion het haar hoegenaamd niet lastig (naakte, maar dat zij integendeel meer vrijheid had dan tijdens het leven barer meesteres, sprak zij van geen heengaan meer. Juffrouw Bordillion bemoeide zich eigenlijk zoo weinig met haar, omdat zij iets tegen haar had; zij vertrouwde haar niet, en had het niets op haar begrepen; men kon Title met recht eene verzuurde vrijster noemen, zij had iets boosaardigs en heersch- zuchtigs over zichzij had daarbij oen onaangenaam humeur en was altijd ontevreden en gomelijk gestemd, de dienstboden beweerden dat zij altyd slecht gemutst was. Title had op hare beurt oen hekel aan juf frouw Bordillion; zij haatte in don regel bijna ieder een, maar juffrouw Bordillion in het bijzonder, omdat deze hare meesteres was en dat Title voelde dat zij haar niot vertrouwde. Tide kon iemand haton en diezelfde persoon toch vleiend eu vriéndelijk bejegenen. Ik ben zoo vrij om u te komen vragen, juf frouw, ving Title aan, of gij van morgen niets te bestellen hebt? Ik geloof waarlijk, Title, zeide juffrouw Bor dillion, terwijl zij opstond, dut ik mij verlaat heb; zij had zulk eeuo mooie kleur en er lag zulk een gloed in hare zachte donkere oogen, dat de huishoud ster haar van ter zijde nieuwsgierig opnam. Do heer Lester sprak van m rgen over eene verandering die hij in deze kamer wilde maken en terwijl ik daar over nog oens nadacht vergat ik de klok. Zij sprak geene onwaarheid. In de overmaat van haar geluk had zy ook dat niet vergeten, on toon Title binnen kwam, zat zij werkelijk te bedenken, hoe men het plan van de provisiekamer bost ten uitvoer zou kunneu brengen. (fPorali rersofyd). (.0 iINI IE COURANT Men scbryft uit Berken wonde dd. 30 Jan. In de hedenavond gehouden nuts vergadering werd de «preekbeurt vervuld door den heer H. A. Westbroék, hoofd der school te Stol wyk ft Beiersche). Op eene voor reffdyke wyze droeg de spreker ala lezing voor de novelle van Werumeus Boning, getiteld: »De oude Admiraal Na de pauze gaf by nog eenige bydragen ten beste, waarvan zeer in den smaak van bet talrijk opgekomen publiek vielenDe Werkstaking* vau Fr. Coppée en >De doode Pier«. De heer Westbroek schonk den nuts leden een genotvollen avond, en de voorzitter was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij hulde bracht aan zyne talenten en hem harte- lijk dankte voor al bet genotene. Men scbryft uit Utrecht Een weerzinwekkend schouwspel kan men bier eiken Maandag in deu vroegen ochtend op de Neude bywonen. Daar is sedert een paar jaar, na de sluiting van de stadsbank van leaning, eeo particuliere voorschotbank geopend, waar blijkens aankondiging voor de ramen, op allerlei voorwerpen: sieraden, meubelen, klee- deren enz. voorschotten gegeven worden. Zulke banken zijn er hier verscheidene in de stad, maar die op de Neude scbyot toch wel de meest gezochte. 'b Maandags ochtends nog vóór zes uren ko men van alle kanten vrouwen haastig aange- loopen met kinderwagens, alle beladen met groote pakken, die bestemd zgri weer voor eetje week in de voorschotbank opgeborgen te wor den. Het zyn de kleeren van den man, van haarzelve en an de kinderen, die zy des Za terdagsavonds, toen de man zijn verdiende loon te huis bracht, hebben gelost om des Zondags ten minste behoorlijk gekleed voor den dag te komen, en die nu weder beleend moe ten worden om tot Zaterdagavond ie kunnen leven. Dat 'gaat zoo elke week van het ge- heele jaar, en men kan zoo onge eer berekenen hoe duur zoo’n familie wel gekleed gaat, die elke week van iederen gulden die zij er op leent, een cent*rente moet betalen. En bet aantal dier vrouwen die daar komen is niet geringVoor de goede orde wordt er queue gevormd, en die is soms zoo lang dat zy door de Vinkenburgsteeg eerst aan de Oude Gracht eindigt. Het vroolyke gelach en gekakel dat men ouder baar Looit, en de weinige aandacht die de voorbijgaande werklieden en anderen er aah mooi te praten on te vleien, maar zij is eene listige bedriegster. Het is een klein, schraal vrouwtje, met een scherp, roodachtig gelaat, en kleine sluwe, loe rende, lichtgroene oogen. Zij slaat bijzonder wel met zich zelve, en zij draagt meestal een ouden bruin geverfden zijden japon. Men kan haar niet recht aanzien hoe oud zij is, men zou haar tusschen de twintig en veertig jaar geren, misschien is zij on geveer halfweg. Eliza Tiflu was haar loopbaan als onderkeukenmeid begonnen en later was zij zelve keukenmeid geworden zij was in mevrouw Lester’s laatste ziekte als keukenmeid en huishoudster in haar dienst gekomen. Zij wist zich zoo onmisbaar te maken dat bare ongelukkige zieke meesteres haar als een on waardeerbaren schat beschouwde, en den heer Lester liet beloven, om haar zoo mogelijk altijd bij zich te houden. Er werd besloten dat zij nu alleen huishoudster en opzichtster over alles zou zijn, en men nam eene andere keukenmeid die onder hare orders stond. Laat haar het toezicht over alles, zeide mevrouw Lester; maar toen deze dame stierf, en het bekend werd dat juffrouw Bordillion daar aan huis zou blijven, ging Tide, zonder zich te bedenken, naar haar meester, en zeide hem den dienst op, onder voorwendsel dat zij met dat halfslachtige soort van meesteressen niet om kon gaan. De heer Lester wilde hier echter niets van hooren, eu zeide dat het de ondergang van zijn huis zou zijn als hij zijne vrouw en zijne huishoudster te ge lijk verloor; hij sloeg de huur van Title op, en ver zocht baar om hem nooit te verlaten. Title beloofde nog drie maanden te blijven zij hield zich tegenover hem vry goed, maar inwendig was zij woedend. Maar toen Tide, na verloop van drie maanden de spaard blijft, op het kasteel blijven, en wij zullen zoo doende in de gelegenheid zijn om elkander da gelijks te ontmoeten. De heer Lester was in de wolken, en hij bracht van vreugde den ganschen nacht bijna slapeloos door, terwyl hij in gedachten ten haren believe allerlei plannen en verbeteringen in zijne woning maakte; er bleef in 1 zyn hart nauwelijks een plaatsje voor zyne kinderen en zyne menden over; Adelaide was zijn afgod, en ieder ander gevoel verkonk bij zijne liefde in het niet. Is het wonder dat bet niet bij hem opkwam wat de rechte oorzaak was van de verlegenheid van Mar- gsretha Bordillion? Hij was op dat oogenblik juist gereed om weder naar bet kasteel to gaan, on zich in den zonneschijn van hare tegenwoordigheid te koesteren; maar zij hadden afgesproken om Lord Dane niet voor na de begrafenis, dus eerst r.a verloop van drie dagen, hunne plannen mede te doelen. En onderwijl leefde Margaretha Bordillion in hare begoocheling voortzij wist later zelve niet hoe lang rij op de plaats waar de heer Lester haar verlaten bad bleef voort droomenbuiten in de laan hoorde zij in de verte de stemmen der kinderen en van den heer Lester, en die toonen klonken haar als de wel- luidendste muziek toe. Eindelijk werd zij tot de werkelijkheid terug geroepen door eene van de dienst boden die over huishoudelijke aangelegenheden met haar kwam spreken. Wij moeten een oogenblik bij deze dienstbode stil staan en haar eens zeer nauwkeurig opnemen. Zy beet Eliza Title, en staat aan het hoofd van het dienatbodenpersoneel op den Hallalle andere dienst boden moeten naar hare pijpen dansen, Zy weet Volgens de >Geneesk. Ct.< bevat de oester onbetwistbaar geneeskrachtige eigenschappen. Boerhave en tal van andere practici hebben beweerd, dat zy met oesters taring zouden hebben genezen en daarover behoeft men zich inderdaad niet te verwonderen. De oester toch leeft in een jodium bevattende middenstof: het zeewater, en legt, om zoo te spreken, van dit metalloid, waaraan, zooals men weet, de levertraan hare geneeskracht dankt, een zeke ren voorraad op. Het zou daarom niot on- mogelyk zyn, dat, wanneer oesters methodisch en in voldoende hoeveelheden werden gebruikt, zy misschien de levertraan zouden kunnen vervangen. Het water, dat elke levende oester in hare schelp met zich voert, is niet zuiver zeewater, doch heeft door het dier een bewerking on- GOUDA, 6 Februari 1896. Gisteren hebben de gemeenteveldwachter J. J. Oosterling en den Ryksveldwachter-jacht- opziohter J. van Spanje, beide te Haastrecht, aangehouden twee manspersonen van 27 en 26 jaren, die zich onder de gemeente Haastrecht aan bsdelary en Isndloopery hadden schuldig gemaakt. Laatstgenoemde was sedert October 1895 deserteur van het 5e regiment infanterie. Na door den burgemeester dezer gemeente een roorloopig verhoor ie hebben ondergaan, zyn de aangehoudenen overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam. laten van 25 April as. tot en met 4 Juli d.a.v., doch dat het vliegnet in geen geval tot ’het tiraesecren van k'artelen mag worden ge- bruikt 3q. dat de visrehery in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zyn gesloten van 15 Maart a.s. tot en met 31 Mei d.a.v., met uit zondering; a. van de visscherij door middel aalschareu, aalkorven, dobber* en naar aal en paling b. van de visschery met de gebbe om kleine visebjes te scheppen tot aas voor dobbers 4o. dat het visschen met kuiloetten, waar onder ook behooren ankerkoilen ep staalboomen, van 1 April a. s. tot 15 Juni d.a.v. is ver boden 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild. mis A. P. onafgebroken voort en kon kort na Nieuwjaar opnieuw aan vangen. De verzending naar het buitenland, die zeer levendig was, neemt nog steeds toe. Vooral naar Duitschland, Engeland en de V. S. van Noord-Amerika worden honderden wagens en duizenden kisten boomen en planten verzonden. Ook de kweekeryen vermeerderen nog jaar- lyke, vele hectaren weiland zyn ook nu weder tot tuinen omgegraven. Het getal hectaren kweekeryen zal thans wel ongeveer 500 be dragen. De landbouwers vinden het voordeehger hun weiland als tainland te verhnren dan ze voor de melkery zelve te gebruiken. Met de uitbreiding der kweekeryen is er ook een ge stadige aanwas der bevolking, daar er‘veel handenarbeid voor vereischt wordt en vele arbeiders uit omliggende gemeenteu vinden hier werk, vooral in het voorjaar. Gaarne zouden zy z ch bier vestigen, maar aan woningen is groot gebrek, niettegenstaande de aanbouw er van gestadig toeneemt. Geschikte bouwgrond is echter peperduur, en wordt met f 10 tot f 20 per vierk. meter betaald. Door de groote uitbreiding van den handel wordt het gemis van aansluiting aan het spoor wegnet steeds sterker gevoeld en men hoort van ernstige plannen om een verbinding van de stations Gouda en Alfen door een spoorweg door of langs deze gemeente te verkrijgen, waardoor hier alles een nog hoogere vlucht zou nemen. Een concessie-aan vraag om deze gemeente, met eenige andere langs deu Rbyn gelegen telephonisch te verbinden is by den Raad in* gekomen die voor electrische verlichting zyn in aantocht. Door de commissie van handelsbelangen der Fonologische Vereeniging is aan den Raad het verzoek gedaan om een Kamer van koophandel voor de gemeente ie verkrijgen. (N. R. Ct.) wyden, bewyit trouwens wel dat het daar in de buurt een zeer gewoon verschijnsel is. By na al die vrouwen zyn vaste klanten van de voór- schotbank en slaan geen enkele week over. H<*t schynt voor hen die eenmaal er toe ge komen zyn om door belecning zich te helpen, niet meer mogelyk, die slechte gewoonte te laten varen. Een liefdadig stadgenoot deed daarvan vóór eenigen tyd de treurige ervaring op. Hij stelde een vrouw die bijna al wat zy bezel beleend had, in staat dit in te lossen en verheugde zich erin dat, nu de man weer in verdienste was, die menschen voor ondergang gered waren. Maar na eenige weken zag by waarlijk de vrouw weer in de queue staan. En toen by haar des middags bezocht en naar de reden vroeg, kreeg bij ten antwoord: >Ja, meneer, maar is het dan ook niet zonde dat die kleeren die we toch alleen ’s Zondags maar noodig hebben, hier zoo’n heele week in de kast hangen te muffin Ze liggen daar net zoo goed, en wy hebben er de vorige week een lekker stukje vleesch van gegeten De weldoenar ondernam het maar niet om tegen deze redeneering iets iu te brengen. De commissie uit Armenzorg en andere ver- eenigingen, die men tot taak gesteld heeft, te onderzoeken wat er gedaan kan worden om den nadeeligen invloed van de zoogenaamde clandestiene beleeningen te fnuiken, zal zeker een nuttig werk verrichten als zy door haar bemoeiingen weer leidt tot de oprichting vau een bank die, aan behoorlyk toezicht onder worpen, waarborgen geeft dnt de beleeners niet bedrogen worden. Want het euvel zit zoo diep in onze volkszeden ingeworteld dat men het buiten een lom berd onmogelyk stellen kan, eu dat bij het ontbreken van een vertrouwbaren, dan maar met een onvertrouwbaren genoegen moet worden genomen. (N. R. Ct.)

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1