DE EED VAN LADY ADELAIDE. K, BINNENLAND. ZVi’euws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 10 Februari 1896. FEUILLETON icn No. 6886. vau ronde Volgens de opgemaakte tabel bevat de ge- MAN Zoon De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Weder is ontvangen door de commissie voor kindervoeding i 10. van N. N. liologische >p ons ze- i, dat zoo- leskundige 'ofdstoeg 1 >rugF 22 De Ned. Herv. gemeente te Berg-Ambacbt telt thans 242 stemgerechtigde maoslidmaten. orten >d is, en Het Ot. m, is jver ge- Imeel ito- 10 D, icur- ?an- ct., 60UDSCHE COURANT Het bericht omtrent de toestand van den heer Fransen van de Putte luidde beden ochtend: Nacht vrij roetig. Toestand onver anderd. ivere iipt- irm let. L ot. -De Ze- zoorko- is, keunia e oorzak.. :elüken itighaid Ün, mi- gewon- molijke zieken, i gevolge. Spraak- de ge- ie, par- leugen, zundigo :len, als vingen, dder-of kregen; leroerte •o, wegens Bldheid l dub e- roor de irhoofd, handen igenoemde n bleek, e meisjes, ten, die de reactie ongeraden ellen, dat meente Berg-Ambacht 459 kinderen van 6 tot 12 jaren. Van deze gaan er 37 nog op geene school of hebben die reeds verlaten. Ten nadeel* van een sleeper nit de Lange Frankenstraat te Rotterdam is gisteravond van de Goudsche boot, liggende aan de Oosterkade een vaatje margarine ontvreemd. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het jongemensch, lid der Haagsche afdee- ling van de »Nederlandsche Weerbaarheids- vereeniging», die door de politie bekemd werd omdat hy, niet in uniform gekleed, zijn ge weer, niet bedekt volgens wrttelyke voorschrif ten, op de openbare straat medevoerde, is door den kantonrechter ontslagen van rechtsvervol ging, op grond dat by was in de uitoefening van zynen dienst, door zieb, ingevolge bekomen oproeping, met het wapen naar de woonplaats van zynen kom mandant te begeven, ten einde het geweer te doen inspecteeren. G0DDA, 8 Februari 1896. Men meldt ons nog oit Leiden dat Prof. v. Geet een motie voorstelde in de afdeeling van het A. N. W. V. die met algemeen applaus werd aangenomen en ten doel bad den beer T. G. G. Valette te Gouda hulde te brengen voor zyne toewijding aan de volkszaak, waar voor het conservatisme hem slachtoffer maakte. hotel te Amsterdam op tonw gezet, werd op den d.ig van hare opening reeds door 527 personen bezocht. Op den tweeden dag waren er 544 en gisteren 591 bezoekers. Verreweg bet grootste gedeelte van dezen kwam tosseben 2 en 4 ure, en aangezien dit wel zoo zal blyven, zullen zy, welke niet van drukte hou den of alles nauwkeurig wensebeu te zien, daarom goed doen, tusschen 10 en 2 ore naar die tentoonstelling te gaan want dan is de zaal betrekkelyk weinig bezocht. De toegang is, zooals men weet, vry. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Tusschen twee heeren te Amsterdam, een advocaat en een ambtenaar van de politie, is een eigenaardige weddenschap aangegaan, die door eerstgenoemde glansrijk gewonnen werd. De politie-ambtenaar bad zich beroemd op zyn rechercbenrtalenten en met dèn advocaat om Op de alphabetische voordracht voor de be trekking van hoofd der openbare lagere school te Hekendorp zyn geplaatst de heeren J. M. Hoffmans, onderwyzer te Rotterdam C. Kroyt, idem, Gouda; J. de Rey, hoofd der school te HoedekenskerkeP. W. van Tuyl, idem, Da lem en J. Wesaelink, idem, Noordwykerhont. De >Vossische Zeitung* deelt eenige bij zonderheden mede omtrent de plaats, die prof. Van 't Hoff te Berlyn zal innemen. Deze zal waarschjjnlyk die van den academischen chemist zyn. Tot nu toe was er altjjd een personeele unie tusschen den post van den scheikundige en dien van den eersten gewonen hoogleeraar in de chemie, een combinatie die niet gunstig werkte op het onderwys in de scheikunde. Want de gewone hoogle«raren hadden altjjd als Akademikvreen chemisch laboratorium tot bun beschikking, en de toe gang daartoe werd door hen willekeurig aan enkele studenten maar niet aan de groote meerderheid verleend. Waarschyn'yk zal nu door scheiding van beide betrekkingen in dezen toestand verbetnring worden gebracht, terwyl prof. Van 't Hoff ook als >Akademiker< het rei ht zou hebben, colleges te geven een recht waarvan reeds andere leden der Academie van Wetens happen, zooals Grimm, W. Von Hum boldt, Du Bois—Reymond enz. hebben ge bruik gemaakt. Tot tydelijk secretaris-kerkvoogd te Berg- Ambacht is benoemd de heer C. Benschop Sr. te zyn, herhaalde juffrouw Bordillion. Wat bedoelt gij? Title, gij vergeet u zelve. Jones heeft mij daar zoo even verteld dat gij en de heer Lester van plan zijt om een huwelijk aan te gaan, schreeuwde Title. Hij zegt dat hij het van zijn meester zeken weet, en ik herhaal, dat ik de .persoon ben die dit het eerst had moeten weten, ten minste eerder dan Jones. Aan dergelijke bejegenin gen ben ik niet gewoon, juffrouw Bordillion; men heeft mij in al mijne diensten altijd gegeven wat mij toelcwam, en ik blijf daar aanspraak op maken. Margarotba Bordillion was in haar gansche loven niet zoo van haar stuk ebracht. De onbeschofte toon en de woede van Title waren niets vergeleken bij het nieuws dat zij hoorde dat verraste haar der mate dat zij moeite bad om zich goed te houden en hare verlegenheid te verbergen. Zij bloosde, stotterde, en kon slechts bij afgebroken volzinnen uitbrengen, dat zij niet wist, dat zij niet zeker was, ent. Zij twijfelde geen oogunblik of de heer Loster het wel aun Jones medegedeeld had, en rij was zoo waar heidlievend dat zij de zaak niet wilde tegenspreken. En daar ik niet gewoon ben om op die w'yze bejegend te worden, en tulk eene behandeling niet denk te slikken, zeg ik u tegen morgen over vier weken den dienst op. Hierop streek de woedende Tifle de kamer uit, zy had maar al te duideiyk gezien dat juffrouw Bor dillion verliefd wasmen kon zich in dien blos die het fijne gelaat had overtogen, en in de zalige uit drukking barer oogen niet vergissen. Er zou dien dag iets voorvallen, waarbij de twist tusschen Wilfred Lester en Tifle, en later de aanval een fijn diner, te geven in de sociëteit Har monie, gewed, dat hy hem vóór 1 dezer zou aanspraken en dat de ander hem niet herken nen zou. De ambtenaar begon zich daarop in allerlei vermommingen te steken. Nu eens sprak hij den advocaat aan als schipper gekleed, dan weer als bedehar, maar boe uitgebreid zyn garderobe ook was, de advocaat herkende hem ouder elke verkleeding, zoodat de politie-amb- tenaar zich op 1 dezer o ver wonnen moest ver klaren en bet diner kwijt was. (Ceutr.) Hedennacht waren drie viwebers, uit deze gemeente naby het stoomgemaal onder Wad- diuxveen, in de Gouwe met de zegen aan bet visechen, L. vau Duren, wonende 4de Kade zat met uog een persoon in de boot, eensklaps sloeg de boot om, met bet ongelekkig gevolg, dat het tweetal te waterv gerankte en Van Duren verdronk. In eene vergadering van de afdeeling Assen van Patrimonium werd de volgende motie met alle stemmen aangenomen. De afdeeling Patrimonium te Assen sluit zich geheel aan by bet protest, uitgesproken door den heer Schim mei pen ninek van der Oye in de Kamer, tegen de verleeniog van rechts persoon lyk heid aan den Malthusiaauschen Bond, als zyude strijdig met de ^edelykbeid, alsook in stryd met alle godsdienstig gevoel van zoo vele duizenden in den lande. Men seint uit St. Petersburg, 7 Februari aan de >N. R. Ct.« Internationale wedstryd voor amateurs in bet hardryden om het kampioenschap van de we reld, op de banen van de St. Petersburgsche schaatsenrydert-vereeniging, gereden naar het reglement van den Internationalen schaatsen- rydersbond, bnanlengte 500 meter met een bocht van 25 meter. Op den afstand van 500 meter, Woo Jaap Eden, in 50 secondentweede was de Rus Papekin, in 52*/g sec. Op den afstand •an 5000 gieter won Eden eveneens, in 9 min. 8l/6 sec tweede was de Estlander Helin, in 9 min. 428/s sec., derde Wink in 9 min. vierde Muller in 10 min. was mooi weer. Er was weinig 9 min. 428/s 488/s sec. 3l/t sec. 1 publiek. van Tifle op juffrouw Bordillion geheel pp den ach tergrond geraakten. Het.ly'k van Harry Dane werd gevonden on near het kasteel gebracht, zoodat Lord Dane de flauwe hoop die hij mogelijk nog heimelijk gekoesterd had, vernietigd zng, en de erfgenaam voor goéd bevrijd was van alle mogelijke kwelling en laa- tigen twijfel, ’s Namiddags van dien dag was Ade laide Errol met den heer Lester in de zaal. Hij vertelde haar zijn plan om eene nieuwe provisieka mer te laten maken, waarover bij dien morgen ook met juffrouw Bordillion had gesproken; zij zat ver strooid en lusteloos naar hom te luisteren, men kon haar «Juidelyk aanrien dat zij niet het minste belang stelde/* in provisiekamers en dat zijne plannen baar onverschillig waron. Eensklaps zag zij op en luisterde. Een geluid op den weg dat hen eerst ontgaan was, maar dat nu al nader en nader kwam, trof bun oor; het kwam hen voor dat er een stoet naderde, die nu den grooten ingang van het kasteel bereikt had. Zonderling genoeg. Zij scheen er een voor gevoel van te hebben wat bet was. Zij stond met gevouwen hapden, geheel verbyaterd van schrik. Men zag uit het'venster niets dan eene zamengeachoolde menigte die nieuwsgierig naar de groote poort van het kasteel drong om naar binnen te kijken. Zon der een enkel woord tot den heer Lester te zeggen, sloop zij de trap af en begaf zij zich midden in het gedrang. Èen twaalftal visachers waren onder do poort verzameld, en daar de deuren in der haast waren opengeslagen, was het volk mede naar binnen gedrongen. Zy hadden eene soort van handberrie waarop een overdekt lichaam lag, naar het kasteel gedragen. (Wordt vervoled). De knecht van den heer Lester, een stille, vrien delijke man, die een afkeer had van twisten, en die nog al goed met Tifle over weg kon, volgde haar naar hare kamer. Ala ik in uwe plaats was, juffroiiw Tifle, zeide hij vriendelyk, dan zou ik mijne tong beter in toom houden, vooral tegen juffrouw Bordillion. Gij zult het u, vrees ik, later berouwen. Ik geloof dat wij hier veranderingen tegemoet gaan. Welke veranderingen? vroeg Tifle. Wel ik weet eigenlyk niet of ik er van spreken mag maar ik meende van morgen uit een gezegde van onzen heer te kunnen opmaken, dat hij plan heeft om te hertrouwen. Om te hertrouwen I herhaalde Tifle, met eene benauwde half geamoorde stem. Ja, om te hertrouwen, dat lydt geen twijfel maar bedenk dat dit geheel onder ons moet blijven. Tifle werd koud van schrikeensklaps ging haar een licht op en kwam zy t't de wanhopende over tuiging dat de man gelijk had. Zij streek zich het verwarde roode haar uit de oogen en zag er ver basterd uit van schrik. Dan gaat hij met dat dier van eene juffrouw Bordillion trouwen I riep zy uit, terwyl zij met de hand op de tafel sloeg. Die sluwe, listige toover- heks! die deed alsof er kwaad in stak om hem ge zelschap te houden, en die zich altijd op een afstand hield en alleen bij de kinderen bleet, alsof hij haar zou opeten. De knecht glimlachte. Hij dacht niet dat Tifle de zaak zoo hoog zou opnemen dat zij er den dienst om zou opzeggen. Maar als Tifle boos was, was zij het in allen ernst en dan was zy ontembaar. Zij ging juffrouw Bordillion onmiddelyk opzoeken, en zij vond die dame io de ontbijtkamer, bezig om den brief uit te lezen, waarin zij dien morgen door den heer Lester gestoord was. Er was niets vreemds in dat Tifle met haar rood verschrompeld gelaat binnen kwam; maar er was iets bijzonder uitdagends in haar gang en in hare houding toen zij juffrouw Bordillion naderde. Juffrouw Bordillion, zoo ving zij aan, ik woonde hier bij de familie lang voordat gij ooit uwe voeten over dezen drempel hadt gezet; en my dunkt, dat als er zulke groote plannen op til zyn, het niet meer dan billijk ware geweest dat men er mij in ge kend had. Juffrouw Bordillion was aan Title’s onbeschofte uitvallen gewoon, en zij dacht dat zij op den twist met Wilfred zinspeelde. Ik begrijp niet wat gij bedoelt, Tifle. Ik herhaal dat het schande is dat men de mindere dienstboden in deze zaak gekend heeft, ea mü, die het toezicht over allen heb, er buiten heeft gelaten, barstte Tifle los. Maar gedenk mijne woor den het brengt zelden geluk aan, als men zoo ter sluik te werk gaat. Ik moet u nogmaals verzoeken om duidelijker De kippendieven hebben te Ouderkerk a/d IJsel hun slag wéér eens geslagen. In den nacht van 2 op 3 dezer zyn by J. B. in het ondeland uit eene schuur niet minder dan 21 kippen en 2 hanen gestolen. Het vermoeden ligt voor de band, dat zy yiinge ter markt gebracht en verkocht zyn, zooals gebruikelyk is. De schnur was niet door een slot gesloten. Men zy dus beter op zyne hoede Toen dezer dagen da avondsneltrein van Beilen naar As«en tydens een dikken mist, welke belette om de teiolichten op eenigen af stand te zien, de brug over het Oranjekanaal naderde, stond die brug open en ’t was den brugwachter niet mogelyk, haar te sluiten, daar er een schip in beklemd zat. Het dreigende gevaar ziende, snelde de brng- wachter met een ro’d Heloden trein tegemoet, en het gelukte hem, daarmede de aandacht van den machinist te trekken, zoodat de trein op enkele meters afstand van de brug tot staan gebracht kon worden. Tegen half Mei worden te 'sGravenbage 2000 geweren van hef 6.5 mill, kaliber ont vangen en vermoedelijk komen in den loop van den zomer de militie-licbtingen voor 12 dagen onder de wapens om in bet gebruik van het vuurwapen van nieuw model geoefend te worden. Groote financieels onregelmatigheden zyn ontdekt in de gemeentelijke administratie van Lens, de fabrieksstad iu ’t Fransche departe ment du Nord. De gemeenterekeningen zyn geheel iu de war. Zoo werden, om maar een paar aardigheden te noemen, o. a. 1000 francs uitbetaald «oor een offieieel diner, dat nooit gegeven is, en 896 francs, de opbrengst eener collecte voor een hefda lig doel, werd vergeten op te zenden. In een gister (7 dezer) gehonden vergade ring in de zaal Kunstmin der Sociëteit »On* Genoegen*, is besloten tot de oprichting van eene onderlinge Bra idverzekering-Maatschappy, uitsluitend voor de gemeente Gouda. Het reglement werd vastgesteld en tot leden van bet bestuur werden gekozen de heeren: Mr. M. M. Schim van der Loeff, voorzitter; H. J. °Nêdarhorst Sr., vice-voorzitter^ Aven Reedt Dortland, seeretaris-penningmeesterN. van Krimpen, A. Jonker Kz C. G. Spit en H. Straver, commiMarissen. Een krankzinnigengesticht van de Gryze Karmelietinnen bij Quebec, in Canada is afge brand. Er waren ongeveer 1000 verpleegden. Velen hunner weigerden de cellen te verleten, twee sprongen weer in de vlammen terug anderen braken door de gelederen der soldaten, die bet brandende gebouw omsingelden, heen en vluchtten, sommigen naakt, in bet bosch. Twintig krankzinnigen vochten met verwoed heid tegen de soldaten, die hen redden wilden. Met de grootste moeite werden zy in veilig heid gebracht. Ook de vrouwen verweerden zich met kracht. Eene vrouw stiet haar hoofd tegen een muur te pletter. Twee andere sleep ten een bewaker weg en hadden hem bijna vermoord. De tentoonstelling van moderne borduur erken, door de Singer-Maatschappjj thans in de expositiezaal van het voormalig Passage- ‘4 s

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1