DE EED M LADY ffllB zw. 1 S' I BINNENLAND. TVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 34ste Jaargang. FEUILLETON iting. ken. 1 I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de Haagsche rechtbank te (Stct.) Ier resp. van atlon ae z. enz. (fPordt temnlgd). ...d. De in het Algemeen Politieblad gesignaleerde H. D., uit Antwerpen, verdacht ran diefstal, is te Deurne gevat. Naar >Het V»d.< verneemt, heeft prof. Drucker zijn eervol ontslag gevraagd als hoog- leeraar in ’t Romeinscbe recht aan de Leidsche Universiteit. f ibricatie iker van 2. oofdsteeg 1 Ibrug F 22 Mil INII i: COURANT national de eigenaar, trommel wt zyn hoofd werd gemaakt. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. .De Ze- voorko- e is, kennis «re oorzakea den. ysiologische op ons ze* es, datzoo- hteskundige Aan de kweekschool voor machinisten te Amsterdam, afdeeling acheepsmachinisten, is a. geplaatst J. de Jong, van Haastrecht. GOD DA, 11 Februari 1896’. De heer C. Kruit, onderwijzer alhier is be noemd tot hoofd der bchool te Hekendorp. gij mij uwe ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bjj de politie te Rotterdam is de opsporing verzocht van een bruine pelsjas ter waarde van f 250, te Gouda met ander goed ontvreemd. lu de jas staat de naam G. Prince. Het beklaagde tot drie jaren gevangenisstraf. L, R. Telling trad als verdediger op. ikelijken ihtigheid )ijn, mi- pgewon- amelijke r. zieken, Ie gevolge. Spraak- n de ze lve, par- iheugen, kundige leien, als jvingen, Jdder-of rkregen; beroerte >en, wegens reldheid n duhe- voor de orhoofd, handen ingenoemde i«n bleek, ge meisjes, nen. die o de reactie aangeraden Hellen, dat Door het onvoorzichtig omgaan met een geladen geweer werd een der kinderen van A. v. S. te Waddingsveen door eenige hagel korrels in den hals ernstig gewond. De «Arnh. Ct.« bevat een hoofdartikel, dat men zou kunnen betitelen: Wat de Liberale Unie* is en wat zy wezen moet.* De schryver maakt in de eerste plaats de opmerking, dat men bij het bespreken van het ontwerp-pro- gram der «Liberale Unie« dikwyls de uitdruk ding «nieuwe party* bezigt, hoewel deze Ver- eeniging volstrekt niet zoekende is naar een program van een geheel nieuwe party, maar eukel tracht de beginselen en maatregelen t>* formuleeren, welke in het program der libe rale partij dienen te worden opgenomen. Een niet te loochenen feit is bet, dat in den boezem dier party ontaarding, versa1, verwording bestaat. In de eerste plaats heb ben tengevolge van de noodwendige reactie uur bezoek willen eten. Twee hunner wisten zich toegang schaffen UJ-u-:-, 1 anderen bij den ingang post vatten, bandieten H-u-s- In zjjn Memorie van Toelichting op zyn kieswet heeft de minister van BinKenlandscbe Zaken meegedeeld, dat hij van plan was ook de groote gemeenten boven 20,000 zielen voor de gemeenteraadsverkiezingen in districten t' verdealen» Volgens bet »Vad.« is thans een wetsvoorstel tot herziening der Gemeentewet voor dat doel bij den Raad van State in be handeling. ser en de piekenier, die op het hulpgeschreeuw toeschoten en de dieven tot staan wilden brengen, werden op revolverschoten onthaald. De gewonde Chinees ligt in het stadsverband ter verpleging. Het Bat. Nieuwsbl. deelt over deze zaak nog mede Op een gegeven moment vroeg een der twee gasten den Chineeschen warongbouder nog een stukje viscb. Toen de Chinees zich «mkeerde ten einde hem daaraan te helpen, voelde hy zich plotse* en werd hij maakte de andere inlander zich van een trommeltje met klein geld, de toonbanklade stond, en toen de en beroofde waronghouder begon en zich te weer stelde, werd een hevigeu gollok onscba- Een bejaard vrouwtje te Katwijk aan Z-o had aldaar een stukje grond met huisje. Op dien grond stond een gebouwtje, aan een ander toebeboorende, het moedertje in den weg. Om dit verwijderd te krijgen wendde zij neb tot een pleitbezorger te Leiden om raad. Diens bemiddeling kwam baar evenwel te duur voor, en op aanraden van »de buren kwam zy, tot haar nadeel, in aanraking met een poelier tevens zaakwaarnemer, in de Hobbemaslraat to ’s-Gravenhage, die «razend goedkoop* zou zyn, De zg. rechtsgeleerde raadsman scheen het oude vrouwtje van alles wijs te kunnen maken wist voorschot op voorschot te krijgen, en het slot was, dat bet vrouwtje van baar spaarduitjes ongeveer f 1000 offerde en de zaakwaarnemer alleen de zaak in handen gaf van een advocaa' in de residentie. Wegens oplichting had de poelier-zaak waar nemer zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Hij bekende den stapel misleidende brieven te hebben geschreven en ook de verschillende bedragen te hebben ontvangen. Zyn overgang van poelier tot zaakwaarnemer verklaarde be klaagde aldus, dat een aardappelenverkoopster, voor wie hij wel eens een briefje had geschre ven, hem zooveel «klandisie* bezorgd had. De rechtzoekenden kwamen uit eigen beweging zyn raad iuwinnen, hoewel hy zich nimmer voor zaakwaarnemer bad uitgegeven en als eenige bron van rechtswetenschap in huis had een wet op de schutterij. Nog bleek dat bekl. bij zyne rechtspraktijkgeholpen werd door een voor bet examen van landmeter niet go slaagd persoon, die, hoewel weinig vau rechts zaken wetende, zich toch grof liet betalen. O. M. vorderde de veroordeeling vau Mr. ling ruw bij den staart gegrepen, dus tegen den grond geworpen. Intusschen meester dat in mishandelde te schreeuwen bij door zyn aanvaller inmiddels houw over het hoofd met een delyk gemaakt. De zoon van den Chinees, een stevige jonge kerel, maar blijkbaar een erge lummel, die vlak bij de toonbank stond en eveneens het geldtrommeltje ouder zyn bereik had, heeft niets gedaan om den roof tegen te gaan of zyu vader te hulp te komen. Middelerwijl was een derde inlander binnen gekomen, die dadelyk doorging naar het ach terhuis en uit een kamer eeojxler twee daarin «taande trommels wegnam^oeval lig juist die waarin zich het beste goed van den Chi nees bevond. De inlandsche bediende van den warong- bouder stond by den post der binnendeur. De derde roover ging hem dus tweemaal voorbij en deze bediende heeft evenmin een band uit gestoken om den diefstal te beletten. De verwonde is naar het Stadsverband ge transporteerd. Hij heeft zeer veel bloed ver loren, en men vreest daarom voor zyu leven. By kon. besluit van 10 dezer is aan mr. J. A. Vaillant, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag ver leend als president der arrondissemeuts-recht bank te Rotterdam, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. By kon. besluit van 10 dezer zyn, met in gang van 15 dezer, benoemd tot president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr. J. van Heukelom, thans vice-president van gemelde rechtbank tot vice-president der arroudissemects-recht- bank te Rotterdam mr. A. H. van Tienhoven, thans rechter ia gemelde rechtbank. Gisterenavond meldt de Java Bode van 11 Jan. is alweer het amoksignaal moeten geslagen worden. Brutaler amokparty dan deze is wel zelden hier voorgekomeu. De Chinees Lie A Kong, eigenaar van een wa- rong-nassi op Pintoe Besaar, kreeg tegen 7 i-1. 4 kerels, die voorgaven te te ver- tot bet binnenhuis, terwijl de twee De twee binnenshuis ontstalen den warong houder zyn trommel, inhuudende preciosa en contanten, ter waarde van plm. f 100, waarbij f, die hun het wegbalen van de ilde beletten, eon kap kreeg over en voor de dieven onschadelijk De gardoewachter, de oppas- *4) Geoffry voer de oude edelman voort, terwijl hij, om meer nadruk aan zijne woorden te geven, zyne hand op den arm van zijn neef legde, en hem bezorgd aanzng ik draag u, bij uwe eigene zalig heid, den last op, om niet te rusten, eer gy den moordenaar van mijn zoon ontdekt hebtspan daartoe al uwe krachten ia, spaar geene moeite en geene kosten; en laat geene traagheid, of geen twijfel aan het welslagen uwer pogingen, u verslappen in het volbrengen uwer taak. Blijf steeds heiraelyk dien man in het oog houden. Verstaat gij mij, Geoffry? Maar men is dien man nog niet op bet spoor, mynheer. Wien bedoelt gij? Gjj bedoelt den vreemdeling met het valies, niet waar? Hoe kunt gij dat denken I antwoordde Lord Dane, spottend. Zooals ik u reet|s vroeger gezegd heb, Geoffry, beeft dat verhaal bij mij nooit den minsten ingang gevonden. Die vreemdeling was een reizend koopman, die Harry tegenkwam toen deze dien avond uitging, en die hem naar de hoogte volgde om iets aan hem te verkoopen, mogelijk een katoenen doek, of een hoornen mes, en het aanhouden van den man zal Harry verveeld hebben, hij zal driftig Harry stierf; daarna Geoffry; en gij zijt hen ah mijn erfgenaam opgevolgd. In het laatste onderhoud met mijne vrouw spraken wij over Adelaide, want ik wist dat zij bezorgd over haar was. Ik zeide haar dat als gij en Adelaide elkander bemiudet, ik vol gaarne mijne toestemming tot uwe vereeniging zoude geven. En om u de waarheid te zeggen, Geoffry, had ik haar liever met u dan met Harry zien trou wen ik heb iets tegen een huwelijk tusschen eigen neef en nicht on gy zijt niet aan haar verwant. Welnu, mijnheer? zeide Geoffry, want Lord Dane zweeg. Welnu, Lady Dune deelde mij toen mede dat zij met Adelaide over deze zunk gespróken en be vonden had dat zij zich destijds vergist had, d»t Adelaide werkelijk Harry bemind had, en dat zij niets voor u gevoelde. Daarom vrees ik, dat gij u met een ijdele hoop vleit. Een trotsche glimlach vertoonde zich op bet gelaat van den heer Dane. Geeft gij mij uwe toestemming om haar ten huwelijk te vragen, mijnheer? Gewis, ik geef u volgaarne mijne toestemming. Maar ik wensohte nog over andere zaken met u te spreken, en nu ben ik uitgeput. Wees zoo goed om heden avond terug te komen, Geoffry. Do heer Dane verliet den kranke, en begaf zich onmiddelijk naar de zaal om Adelaide op te zoeken. Hij vond haar in do daaraan grenzende kamer, waar zij in gelukkiger dagen zoo menigmaal aan het venster had gestaan ora hem te groeten. Cecilia is ook verre van bezadigd, maar verbeeld u» dat Adelaide onlangs midden in het gedrang, toen het lichaam van Harry binnen werd gebracht, naar beneden kwam, en dat zij op het punt was, om het kleed dat over het lijk lag op te ligten, om het te zien. Zij is zoo wild als oen Maartsche haa». Als ik nog denk dat zij dien nacht alleen naar den heu veltop is geloopen. Zij zal, dunkt mij, geen grooten lust hebben om naar Schotland terug te keeren. Nood breekt wetten, merkte Lord Dane aan. Meyrouw Grant is aan haar vermaagschapt, en deze zal goed voor haar zorgen. Als Irkdale getrouwd was zou zij bij hem kunnen gaan inwonen; maar, daar hij dit niet is, blijft haar geene andere keuze. Ik denk ik verbeeld mij, oom, stotterde Geoffry Dane, terwijl een hoog rood zijn gelaat over- Als en mij koudt een dag als dozen over die zaak tegen het in bondgenootschap optreden van de beide kerkelijke partyen velen z’.ch by de liberale party gevoegd, die, van clericalisine van iedere soort afkeerig, toch in de politiek veel meer conservatief dan liberaal waren. Men heeft deze lieden aangenomen, en toen bet op een organiseeren van het leger aan kwam, bleek al spoedig, dat voor wezeulyk liberale oogmerken zelf” in den hoezetn der liberale party geen meerderheid was te ver krijgen. De nieuw aangekomen liberalen waren niet genegen, zich daar te scharen, waar hun ne neiging en hunne politieke beginselen hun r een plaats aan wezen als echte conservatieven, nakomers, die ongaarne maar door de eischeo van den tyd gedwongen, de liberalen navol gen en zich ten slotte by de door deaen be vochten overwinningen, zy ’t ook schoorvoe tende, neerleggen, hebben zy de beginselen, althans de tot stand gekomen maatregelen van de liberale partij van bet laatste geslacht aan vaard maar van de ontwikkelende kracht en de eischen der voortgaande revolutie van eik liberaal beginsel zyn ze nooit doortrokken geweest. Zoodoende ia de liberale party blyven staan op het standpunt, dat eene halve eeuw gele den door haar is veroverd. Voor den eiacb van méégaan met den tyd schynt zy blind geworden. Als de roeping van de «Liberale Unie* beschouwt de schryver het doen herleven van den ouden geest, in het herstellen van het verband tusschen partyleus en tydgeest, dat nu vijftig jaren geleden zoo sterk aanwez'g was, maar sedert voortdurend is verzwakt en geheel dreigt te vervallen. Geen nieuwe party wordt er verlangd, die zich tegen de liberale scharen moet; de liberale party moet in 't leven teruggeroepen, moet verjongd worden. Ziedaar de eisch van den tijd, de wensch van elk liberaal, die het liberalisme niet in het woord en den naam maar in de daad en het optreden ziet. En deze verjongingskuur zal, wil zij eeno prnctische beteekenis hebben, niet moeten uiigaan van het bestuur van de «Li berale Unie*, dat alleen formuleert en ont werpt, maar van de in haar vereenigde libe rale vereenigingen van het gansche land. Niet de keurbende en de voorgangers, het liberale land zelf moet den toon geven van de groote liberale party zelve moet de beslissing komen of zij met den tyd wil medegaan, dan wel blyven staan waar zij staat. Antwoordt zy in den laatsten zin, dan is de tijd daar voor ben, die anders denken, zich tot eene nieuwe organisatie te vereenigen, want dan zul de liberale party feitelyk als zoodanig zyu afgetreden en zal zij zich met nog toog dat zij gelukkiger mot my zou zijn. toestemming wildot geven, 1 vergeven, dat ik op gesproken heb. In welken ziu bedoelt gij, dat zij gelukkiger met u zou zijn. Ik bedoel als mijno vrouw. Geoffry, ik goloof dat ik verplicht ben om openhartig met u to spreken, zeide Lord Dane. Gij zult wel overtuigd zijn, dat ik sedert den dood van mijne zoons, meer dan eons over uw toekomstig lot heb nagedacht. Mytie vrouw meende vroeger wel eens, dat Adelaide meer voor u dan voor Harry ge voelde; maar zij «prak daar eerst na Harry’s dood met mij over. Ik voor my deelde haar gevoelen niet, want om welke reden zou zij zich met Harry verloofd hebben, als zij hem niet beminde? Maar I zijn geworden en hem met een paar ruwe woorden hebben af esoheept. Ik ben overtuigd dat er niets anders is voorgevallen. Neen, geloof raij, degene die Harry vermoord heeft, deed het met voorbedachten rade, llavensbird is de dader, Geoffryen ik draag u op om hem niet uit bet oog te verliezen. Deze woorden schenen den heer Dane onaangenaam aan te doen. Het spijt my, mijnheer, dat ik uw gevoelen in deze zaak niet kan dooien; maar ik geloof inder daad niet dat Bavensbird schuldig is. Ik heb den man ook eerst voor den dader gehouden; maar se dert het bewezen is, dat hij op het oogenblik dat de moord gepleegd word, in Zeemansrust was, ben ik tot andere gedachten gekomen. Ik zeg u, Geoffry Dane, dat Bavensbird, en niemand anders de dader is. Ik verzoek u diingond om mijn last te volbrengen, en niet te rusten voor dat gij de bewyren hebt van zijne schuld. En nu over iets anders. Waar is Cecilia? is zij nog niet teruggekomen Neen, ik heb heden morgen een brief van haar gehad, zij meldt mij daarin, dat zij niet voor over een paar weken te huis kan komen. Mevrouw 8t. Aubin is ziek, en dat is de reden dat Cecilia daar langer moet blyven. Dit scheen Lord Dane teleur te stellen. Ik had gaarne gehad dat zij hier was gekomen totdat Adelaide naar Schotland vertrekt. Is het bepaald dat zij naar Schotland gaat Zeker. Zij heeft geene andere keuze. Zij kan niet alleen hier blijven. Nu had ik gehoopt dat Cecilia hier met haar zou kunnen blyven tot haar vertrek. Niet dat zij elkander veel toegeven, want

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1