DE EED ÏM LADY ADELAIDE. BINNENLAND. ZN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 15 Februari 1896. No. 6891. 34ste Jaargang FEUILLETON ien. itterdam, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. zyn geheel Ji resp. national tion ae enz. daarna dan (Fordt Ttolfd.) iricatie ter van jfditeeg 1 rug F 22. G0UD8CHE COURANT De Ze- roorko- is, ken ni« i oorzaken n. iologische ip ons ze- datzoo- eskundige 1 •prank ut bur De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. alijken tigheid Jn, mi- ?ewon- tneluke zieken, gO.olg.H Ipraak- de ge- 'o, par- ieugen, unrlige loti, als ringen, ider-of tregen; eroerte 11, wegens sldheid dulse- oor de rhoofd, landen genoemde o bleek, meisjes, en, die de reactie mgeraden dien, dat ;en 3*/t en golfen haar te zwaarder viel, naar mate zij later tot den strijd werd gorotipen. Eon nieuw leren lag daar foor haar, zij moest ran stonde aan een nieuwen weg inslaan. Achter baar lag het pad dat langs heerlijke arcadische relden roerde, voor haar strekte zich een onbekende weg uit, rol steile rotsen, on scherpe doornen; het leek een hobbelige, vermoeiende, onafzienbare weg, die onder een bewolkten hemel lag. J 'j zon doen om niet achterom te zien, terwijl zij sich op haar moeilijk pad oen weg Gisteren zijn door den keurmeester alhier afgekeurd 6 manden Noord^che haring, die ▼oor de consumptie ongeschikt waa, zy ie onder toezicht ran de politie begraren. Woensdagavond kregen 3 bezoekers van bet koffiehuis Nieuw Schereningente Waddinx- ▼een twist met de herbergierster, 't Einde was dat aPes in het buffet werd verniel 1, waarna bat drietal de herberg verliet. De politie doet reeds ernstig onderzoek. Het Leger des Heils te Rotterdam heeft be sloten eene vertooning van lichtbeelden te ge* ren in het Verkooplokanl te Rotterdam op Maandag 17 dezer, waarin de verschillende takken van het Maatschappelijk werk door kalklicht aanschouwelijk zullen worden roor- gesteld. Hiervoor zal eene der grootste tan* taarns der wereld gebruikt worden en wel door den heer Matthews, die Livingstone ver gezeld beeft op zjjne reizen dcor Afrika. *7) Dsar zat zij een half uur lang in gapsins verzon ken, het roor en tegen van de zaak te wikken en te wegen; daarop begaf zij zich in eene deemoedige houding naar juffrouw Bordillion, die in do ontbijt kamer zat te werken. Zoo als zy daar nu nederig, berouwvol en deemoe dig atond, zou men in haar nauwelijks het woedende mensch van den vorigen dag herkend hebben. Zij streek hare handen over elkaar, en gluurde met hare ralsche oogen naar juffrouw Bordillion. Wat is er Tifle? Juffrouw, ik hoop dat gij mij mijn gedrag van gisteren zult willen vergeven. Jones bad mij die praatjes wyt gemaakt en ik zou hem roor atrat gaarne wegzenden. Er zou niets aan verloren zyn als al de dienstboden te gelijk werden weggejaagd. Ik weet nu dat er geene reden bestond om uw naam met dien van myn meester te koppelen. Ik was zoo verwonderd over uw ongepasten uitval, Tifle, dat ik u niet heb geantwoord of berispt zoo als ik had behooren te doen, was het bedaarde antwoord van juffrouw Bordillion. De heer Lester heeft, voor zoo ver ik weet, geen plan om te her trouwen. Zet u toch geene zaken in het hoofd waar toe geene aanleiding bestaat. Gister kwam voor het kantongerecht te Ze venbergen de zaak voor van-'de firma Nivette te Parys, eischeresse tegen een 13tal landbou wers, allen uit Etten en Lenr afkomstig, als gedaagden in zake levering bloedmest en wei gering van betaling. Voor Nivette trad op de heer J. A. M. Lindeman, uit Rotterdam, ^ooi de gedaagden mr. H. H. Hartog, nit Bergen op-Zoom. De eerste zaak die voorkwam was tegen A. Grauwmans, landbouwer te Leur, en ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOÜDA, 14 Februari 1896. Namens den vader verzoekt de Commissaris van Politie te Gouda, opsporing en overbren ging van Grietje Vet, 17 jaren, dienstbode, middelmatig lang, gezet, gezonde kleur, donker blond haar en gave witte tanden, korte en dikke vingers en loopt eenigszins vooroverge bogen, zy was by haar vertrek gekleed met donker jak, katoenen rok, zwarte doek met noppen, bottines en blootshoofds, zy heeft op 10 dezer heimelijk de ouderlyke woning ver laten. De kosten kunnen niet worden vergoed. Op 16 Juli 1895 had te Schoonhoven eene verkiezing voor vier leden van den gemeente raad plaats, waarbij een nogal hevige stryd werd gevoerd tusschen de verschillende partyen. Een koopman bood by die gelegenheid aan een kiezer, die nog niet gestemd had en niet tot •temmen gezind scheen, een ryksdaalder aan, ten einde hem tot bet uitbrengen van een stem te bewegen. Evenwel zouda hij dit vol gens zyn beweren slechts uit aardigheid heb ben gedaan, om te zien of de keizer niet tot stemmen te bewegen was, en hy zou dan ook niet hebben aangezocht om op bepaalde per sonen te stemmen, maar slechts in het alge- gemeen om stem uit te brengen. De bewuste kiezer verklaarde evenwel dat de koopman hem een briefje had aangeboden met vier namen er op. Hy nam intusechen het aanbod niet aan, wilde zelfs van een aanbod niets weten, en daarom oordeelde de rechtbank te Rotterdam dat, wyl hier omkooping door eene omstandig heid van bekl.’s wil onafbsnkelyk ónmogelijk Het Openbaar Ministerie by bet kantonge recht te 'e Gravenbsge heeft honger beroep aangeteekend tegen het vonnis des kanton rechters, waarby een lid eener weerbaarheids- vereeniging is ontslagen van rechtsvervolging ter zake overtreding der wapenwet. onmiddellyk werd door mr. Hartog tegen Nivette de eisch gesteld, in deze zaak, daar het een buitenlandsche betreft, vo-r en aleer te kunnen procedeeren, cantio te snellen tot een bedrag van f 100 voor eventueele kosten van getuigen, registratie enz. Lindeman kon deze cautie niet stellen, en moest e^rst Nivette hier over berichten hy vond f 100 ook te veel, zoodat de kantonrechter de cautie bepaalde op f 80, en de voortzetting dezer zaak be paalde op 27 Febrnari. Vervolgens kwamen de twaalf andere zaken voor, waarin de kantonrechter dezelfde be slissing nam. Nivette moet dus f 1040 cautie stellen voor de dertien zaken. was, ook eene poging om dat misdryf te plegen ónmogelijk en dus niet strafbaar was, en ont sloeg mitsdien den bekl. van alle rechtsver volging. Daar het openbare ministerie tegen deze be slissing in hooger beroep kwam, diende de zaak heden voor het gerechtshof te ’s-Graven- hnge. Nadat de hierbedoelde kiezer, nogmaals als getuige geboord, by zyne hierboven genoemde «erklaring was blijven volharden, terwjjl ook de bek', zyn beweren «olbield. verklaarde ad vocaat generaal jhr. mr. Van Panhuys zich niet met de meening der rechtbank te kunnen vereenigen. Hy vorderde bekl.’s veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. Mr. Jos. an Raai te. uit Rotterdam, be streed die vordering, in de eerste plaats zyn verbazing uitsprekende over de geëischte straf omdat z.i. voor een feit als hier ten laste ge legd slechts een geldboete moest worden op gelegd. Maur borend en concludeerde hy met vertrouwen de bevestiging van het vonnis, omdat in deze de kiezer is gebleken bepaald onomkoopbaar te zyn. Uitspraak 27 dezer. Amateur-fotografen. Deze klasse van menseben is in betrekkelyk weinig jaren zóó groot en uitgebreid geworden en heelt reeds zooveel vereenigingen gevormd, dat er reeds ernstig over gedacht wordt, al die 'ereenigingen op baar beurt tot een bond te lichamen. De eer van het initiatief in deze genomen t>* Maar, juffrouw, ik heb mij alleen in de per sonen vergist, hernam Tifle, die zich niet liet af- schrikkfn. Ik dacht dat gij het waart en daar voor vraag ik u nederig om verschooning en nu hoor ik dat het iemand andors is. Maar onze heer gaat wel hertrouwen, juffrouw Bordillion, en ik ben blij dat ik u het nieuws kan mededeekn. Juffrouw Bordillion hoorde de woorden, zonder den zin te verstaan. Hadden zij eene beteekenis of niet? Haar hart klopte hoorbaar toen sij Tifle vra gend aanzag. Ik zou voor niets ter wereld iets gezegd hebben om u te beleedigeu, juffrouwen ik zou bet natuur lijk hebben gevonden, als gij en mijn meester over elkander gedacht hadt, ging de valsche Tifle voort, terwyl zy de verandering op het gelaat van juffrouw Bordillion ter sluik waarnam. Alle verstandige lieden zullen zeggen dat zy veel te jong voor hem is maar het valt niet te ontkennen, dat zy sr allerliefst uitziet; en het is over bekend dat de heer Lester zeer gevoelig is voor uiterlijk schoon. En toeh hebt gy misschien ook opgemerkt dat haar haar een rood- achtigen gloed heeft, juffrouw Bordillion. Ik weet niet van wie gij spreekt, stotterde het arme meisje. Weet gij dat niet, juffrouw Wol, ik i van freule Adelaide Errol. Onze heer gaat mi trouwen. Eerst bad Margareiha Bordillion een gevoel alsof al hare polsen stil stonden, en toen klopten se zoo hovig dat alles voor hare oogen begon te draaien; tij werd zoo duizelig dat zy niet meer zag of boorde, en zy dacht dat zy flauw zou vallen. Indien zij niet al bare zelfbeheersching had te hulp geroepen, zou Gisterochtend is een vaartuig (bok) geladen met p. m. 24,000 lurven en toebehoorende aan J. Anker, te Reeuwyk, geheel verbra d. De opvarenden waren niet aan boord. hebben, komt toe aan de Geldersche amateur- fotografen-vereeniging. De heer D. Fockema, lid van deze vereeniging, deed bet formeele voorstel, om de zuetervereenigingen in Neder land uit te noodigen, zich aan te sluiten. Dit voorstel werd aangenomen en thans aan alle Nederlandscbe amateur-fotografen-vereeni- gingen een circulaire gezonden, waarin het voorstel van den heer Fockema in zyn geheel is opgenomen. t Het voorstel noemt de volgende voordooien, die men door het stichten van een boud ver krijgen kun. In de eerste plaats zoude het op den weg liggen »an den bond om een onpartydig geredi geerd blad uit te geven, geheel gewyd aan de belangen van den bond, waarin het nieuwste op het gebied van fotografie behandeld zou kunnen worden. 2e. Zou de bond jaarlijks eenige wedstrijden kunnen uitschrjjven voor verschillend werk het gevolg daarvan zoude zyn, dat niet steeds in engen kr ng tal van wedstrijdjes plaat* heb ben. die juist daardoor niet tot dat doel leiden, waartoe men ze in het leven riep. 3e. Een betere organisatie van tentoonstel lingen door de voorgestelde éénheid zal zich dan het geval niet meer voor kunnen doen, dat men in één jaar een drietal kleine ten toonstellingen krygt. 4e. Eene regeling zonde kunnen getroffen worden, betreffende de verzending eener Rond reis Portefeuille, «ener Leesportefeuille aan toe getreden vereenigingen van den Amateur-Foto- grafenbond, waardoor tal rap vertragingen, die nu aanleiding geven tot eene slechte circulatie, zouden opgehaven worden. Een echt teeken des tyds kan men het vyfde nummer van het toekomstige bondsprogram noemen, want, zegt het concept: het zou ge heel op den weg van den bond liggen, in het belang van de leden, by fotografen een uniform tarief te bedingen voor bet gebruik maken van een donkere kamer, ent., en er by groote hotels op aan te dringen, een dito kamer gratis dis- penibel te stellen voor de leden van den bond of wel tegen een vast tarief. zij het bewustzijn verloren hebben. Juffrouw Tifle verliet de ongelukkige ziel onder het prevelen van eenige troostwoorden, en danste zij den gang door naar de keuken. Het zou eene zwakke uitdrukking zyn voor zwaren slag die juffrouw Bordillion getroffen had, als wij zeiden, dat zij verbaasd was over het nieuws dat Tifle haar had medegedeeld. Het ongelukkige meisje was juist, toen de dienstvaardige maagd bin nen kwam, in de liefelijkste droomerijen verdiept in hare fantasie spelde zij reeds de woorden die George Lester gebruiken zou, als hij haar mogelijk nog dien zelfden avond zijne liefde openbaarde. Hij had het dierbare onderwerp niet meer aangeroerd, sedert hij dien morgen over de nieuwe provisiekamer had gesproken, maar dit verwonderde haar niet, want het weder vinden van het lichaam van kapitein Dane had zulk eene opschudding veroorzaakt, dat de heer Lestor don geheelen dag met niets anders was ver vuld geweest. Hij had bovendien eene dubbele be grafenis bijgewoond. Zy bleef, nadat Tifle6 was heengegaan, in dezelfde houding zitten; haar werk was haar uit de bandon gevallen en op den schoot gegleden, de schaar lag op den grond. Haar hoofd duizelde, on zij was zoo verward dat zij om zoo te zeggen alle zelfbewustzijn verloren bad. De liefde van George Lester behoorde niet aan haar, maar aan eene andere vrouw, dit wist zij, en daarbij stonden al hare gedachten stil. Zij was den Rubicon over het is het lot van do meeste vrouwen om dien overtocht éénmaal in haar leven ta doen en juffrouw Bordillion deed de treurigs ondervinding op dat het worstelen togen de Een koe gestorven nan de moerziekte werd Woensdag door de politie te Waddinxveen in beslag genomen. Door den heer Rjjksveearts a'a ongeschikt voor gebruik gekeurd zjjnde, werd het vleesch onder politietoezicht begraven. In het »Vad.« heeft dover dagen mr. P. Brooohooft het denkbeeld ontwikkeld om aan alle huizen van bewoners, die dit verlangen, een postbus aan te brengen, waarin deze hnn brieven kunnen werpen, die dan door de be stellers worden gelicht. Op de brieven zou een postzegel van bijzonderen vorm ter waarde van een cent moeten worden gehecht en op brief kaarten een gelijksoortig postzegel van een halve ceni. Eene derde van de waarde der post zegels zou, by afrekening, aan de bestellers worden toegekend, wien deze extra verdienste zeer we'kom zou vyn. In hoever dat idee gitvoerbaar en voor de posteryen voordeelig zou zyn, dienen de man nen van de post uit te maken evenzeer als de kwestie of het zou kunnen worden volvoerd zonder vermeerdering van personeel, zooals de voorsteller schijnt te meenen. Maar met het oog op bet publiek vragen wy zou het nog niet beter zyn een bus aan iemands bed te hangen Dan heeft men zelfs niet op te staan. Het wordt tegenwoordig een manie om den menschen het tot in het belachelyke gemak- kelyk en hen zei ven daardoor lui te maken. Is het nu waarlyk zooveel moeite om even naar een kantoor of een bus te gaan Voor plattelandsgemeenten kan het idee toch geen nut hebben. Daarbij kan men toch niet vergen dat elk oogenblik zoo'n huisbus wordt gelicht; dit zal dus op vaste tyden moeten gebeuren. Wat blyft er dan van het practise!) not van zoo’n maatregel over Op die gezette uren kan men evengoed zyn dienstbode zenden om de brieven te bezorgen of zelf iemand ann- nemen, die gaarne voor de cent of het halfje, dat men tneer aan postzegels zou moeten be talen, zulk een dienst zal bewyzen. Buiten de vawte uren zal men toch i 'der oogenblik weer zitten voor het geval dat men onaizionunrc weg, uitj o Zij begreep dat zij wijs baande. Het kwam niet bij baar op om hot vreeselyke nieuws te betwijfelen. Veel dat zij niet begrepen had, werd baar klaar en duidelijk, en zij begreep nu de oorzaak van zoo menige verandering in het gedrag en in de gewoonten van dun heer Lester, waarover zij sich in den laatstee tijd dikwijls ver wonderd had, zonder er uitleg aan te kunnen geven. Zij had, zelfs op dit oogenblik, waarin zij hare smart zoo scherp gevoelde, den moed om haar ongeluk recht in de oogen te zien; hot viel haar zwaar, maar zy deisnde niet terug. Zij dacht ernstig over de geheele zaak na, en dit was noodig, want zy moest ook plannen voor hare toekomst maken. Zy begreep, dat als freule Adelaide zijne vrouw werd, zij het huis moest verlaten. Zij bleef den gauschen dag in treurige gedachten verdiept, zonder dat men uiterlyk iets aan haar kon bespeuren. Somtijds ontsnapte een diepen zucht of een half onderdrukten snik haar beklemden boezem, maar dit was ook alles. De kinderen vroegen haar of zy ziek was, maat zij stalde ze gerust. Do heer Lester kwam bet middagmaal niet te huis gebruiken.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1