DE EED VAN LADY ADELAIDE. Meuwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 17 Maart 1S96. [\o. 6917. 34ste Jaargang. BINNENLAND. I r sl ht. FEUILLETON el. t 'HANN, ingen van Inzending van Advertentiën tot 1 uur deg midd. der paardenstallen, i het doodvonnis van Boroa bepaald, 9 Wilfred Zw». JTÉ’S, 4AKKR8, tilde. Eens opgewonden hij uit een GOUDA, 16 Maart 1896. Gisteren werden alhier ten Raad huize ge vaccineerd of gerevaccineerd 209 personen. UTRECHT Met deaen nsaagiera 3, "W SN, I ricott, enz., enz. fiOUDSCHE COMT De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van een belaugryko eene brouwerjj te Haar- gint, en do beer Donner het beleeft, wordt hy geroepen in het booge staatslichaam, in onze Tweede Kamer der Staten-Generaal den voor- zitterastoel te l «zetten. 't Kan verkecren Men schryft aan het »U. D. »Nu generaal Van der Schrieck ie overleden volgt bem op als nestor der Tweede Kan er de heer D. Donner. Wat verandering I De heer Donner was reeds voor 30, 40jaar predikant by da kerk, toen bekend onder den uaam «afgescheiden kerk.» Hij preekte toen vaak in schuren en op zolderkamers. Hij zag zich om zyne kerkelijke overtuiging bescbimt, teruggezet en veracht. En nu, als straks een nieuw zittingjaar be- Naar wy vernemen heeft de heer A. Kaptyn te Gouda, zich tnt de betrokken gemeente besturen, dijkgraaf en hoogheemraden van d' Krimpenerwaard en audere autoriteiten gewend met verzoek om voor bet geval met 1 mei a. s. de concessie voor den locaalspoorweg Gouda—Schoonhoven komt te vervallen, hem wider concessie te verleenen voor zyn vroeger plan van den stoomtramweg Gouda Schoon hoven, waarvoor hy indertyd esn zeer gunstige overeenkomst had met de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «te «n ge- x>r Heereo hoenwerk, Hier Co. lett»>goed |alant«rl«n, ana, Arahan. dat in Zuid-Holland, met eene be- van 1,041,865 inwoners het aanta' men met levenloos aangegeven op 1000 per jaar bedroeg 18.00. Op 1000 inwoners komen iu die statistiek de volgende gemeenten voor Delft met 20.45 overledenen. Dordrecht 17.45 Gouda 1835 Den Haag 17.13 Leiden 18.22 Rotterdam 18.96 Schiedam 17.79 20 Maart a. s. zal te ’«-Gravenhage eene conferentie worden gehouden instellen den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten en de verschillende Spoorweg-Maatschappyen ter bespreking van de a. s. zomerdienstregelmg. De eerstvolgende oproeping van jongelieden tot dienstneming bij bet instructie-bataljon te Kampen, is bepaald op 8 April en de beide volgende dagen. »(N. R Ct.)< De oudste vrouw van Nederland, de weduwe Vuyk te Capelle a.d. IJsel, is op lOdjarigen leeftyd overleden. De statistiek der sterften over Nov. 1895 wyst aan volking overledei inwoners 78) Mylady, hot is zoo aaar als het Evangelie. Die twee, mynheer Wilfred on die fraaie nicht van juffrouw Bordillion gaan in het geheim trouwen. Zij willen alleen naar de kerk gaan, hier in Danesbeld; is er wol ooit iets ongehoorders gebeurd. Hier in Danesheld, mylady? Geeft juffrouw Bordillion haro toestemming? vroeg Lady Adelaide, ademloos. Daar is zij bost toe in staat, antwoordde Tiflo, maar dat weet ik niet. Zij nemen eene Fransoho huwelijksakte, en wol moge het hun bekomen I Ik weet den juiaten dag van hun huwelijk niet, maar het zal eerstdaags plaats hebben. Mogelijk reeds morgen. Van wie hebt gij het gehoord? vroeg Lady Adelaide. Hoo weet gij toch alles? Ik heb myno oogen en ooron open, mylady, antwoordde Tide, met het onnoozelste gezicht ter wereld. r Gy luistert zeker aan deuren on achter heggen, Mylady, al wat ik doe geschiedt in uw belang ik zorg dat gij niet bedrogen wordt door arglistig slangengebroed. En hetgeen ik u vertel, is de zui vere waarheid hij zal die jonge dame tot mevrouw Ned. Protbnd. in de Herv. vau heden, zal het geld aldus over die hoofden verdeeld w< rden I. Voor deu tyd van 10 jareu a. acht g> ds- dienstonderwijzers a f 1000 ’s jaarsb. f 600 ’s jaars voor de posted portage c. f 400 jaars voor reeksen volksvoordrachten over godsdien stige otderwerpen (populair Universify-Exten- sion-werk, is de bedoeling). II. Voor het ver vaardigen van platen ineens f 3000. De som is dus: f 80,000 -f- f 6000 f4000 f3000 f 93,000. Men zal zich herinneren, dat wy indertyd medegedeeld hebben dat het bestuur vau deu Bond van zins was, de godsdienst onderwijzers aan te stellen iu «treken, waar do beginselen van den Bond nog weinig bekend zyn. Door oud-gezagvoerders, gezagvoerders en stuurlieden is een adres aan deu minister van Waterstaat ontworpen, waariu wordt aange drongen op het instellen van een verplicht examen voor alle gezagvoerders en stuurlieden die varen onder Nedsrlandsche vlag. Het centraalbestuur der brillantverstallers te Amsterdam heeft een manifest verspreid. Er wordt in meegedeeld, hoe de brillautverstel- let*a eenigen tyd geleden, nadat er lapg ge talmd was met het oplossen hunner loontari«*f quaestie, besloten om een ultimatum te stellen aau den bond, een termyn binnen welken het besluit van f 6 per molen moest zijn inge voerd. Deze termijn werd gesteld op 15 Maart. In overleg met het hoofdbestuur werd besloten een algemeene vergadering van brillantverstel- lers byeen te roepen. Echter deed tot nu toe bet hoofdbestuur niets om de quaestie op tu lossen. Het cantraalbestuur ia nu bevreesd, dat de brillantverstellers thans, nu de termyn verstreken is, zonder dat er nog iels voorben gedaan is, het werk zullen nederleggen, wat voor de geheele organisatie misschien schadelijk zou zjin. Wij hebben onlangs medegedeeld dat de heer P. W. Jansen te Amsterdam aan den Neder- landschen Protestantenbond eene som van f 93,000 had gegeven om over tien jaren te worden besteed aan de bezoldiging van gods dienstonderwijzers, aan de postcolportage, aan reeksen volksvoordrachten en het vervaardigen van platen ten diensten op de kaiechisalio. Blijkens bericht van het hoofdbestuur van den Wilfred in leven noch in dood zou helpen. Daarna ging de hoor Lester naar juffrouw Bor- dillion. Cliff-Cottage lag niet aan ace, zoo als men uit don naam zou kunnen opmaker, maar achlor den Hall, in een donkeren schuilhoek van hetboach. Hij kwam in het netto kleine salon waar juffrouw Bor dillion zat binnen stormenzy was nu eone oude vrouw met gryze haren. Wiet gij van dien dwazen coup van af, Margaretha Ja, antwoordde zij. Ik heb goene moeite ge spaard om de zaak te voorkomen, maar het heeft mij niet mogen gelukken. Wat zegt gij, dat gij alles hebt gedaan wat in uwe macht was om de zaak te voorkomen antwoordde de heer Lester op eon toon, zooals hij nooit tegenover juffrouw Bordillion had aangeslagen. Waarom hebt gij mij niet in tyds gewaarschuwd Ik veronderstel dat gij wist dat ik den vorigen avond te buis was gekomen. Ik geloof dat gij het met hen eens waart. Ik wist niet dat gy te huis waart gekomen, maar ala Is Maria mede naar do kerk gegaan barstto hy lei. Neen. Maar ik wilde zeggen, vervolgde juffrouw Bordillion, dat ik niet geloof dat ik u gewaarschuwd zou hebben, ala ik geweten had dat gy te huis waart. Als waarschuwing en overreding hadden kunnen baten dan hadden ze naar mij geluisterd. Meer kon ik niet doen. Ik geloof niet dat gij zelf het huwelijk zoudt hebben kunnen voorkomen, want beide hadden het zioh vast in het hoofd gezet. Het ia natuuilijk i zeer onvoorzichtig. Maar dat daar gelaten, vind ik, dat er voor beiden veel verschooning is. (JFordt eenwlfd.) Uit een opstel van prof. Joest te Berljfh in de Globusblijkt dat de drankzucht al zeer zonderlinge keuze kan doen. Ten bewyze eenige voorbeelden. Een myuwerker in Cali fornia dronk, toeu bem alcohol werd onthouden, eerat azyn, daarna Worcestershire-saus en ein- delijk petroleum. Bij een escadron te Graz in Oostenrijk, trok het do aandacht van den commandant dat in de stallen zooveel petro leum werd verbruikt. Na ingesteld onderzoek bleek, dat een soldaat eiken uacbt de petro leum uit de lampen bad opgedronken. In Texas wordt Eau de Co'ogne in het water ge dronken. De mannen schamen zich wegens de daar heerschende matigheidsbeweging een drankhuis binnen te gaan. Zij koopen liever een flescb Eau de Cologne voor bun vrouw en drinken, alszy de kans schoon zien, bet onopgemerkt te doen, ze leeg. De vrouwen handelen evenzoo. Ongemeen groot is ook bet verbruik van Eau de Cologne ala drank by de Ural-kozakken. Ook deze schaman zich wel wat vreemd voor ’u kozak I Om te veel brandewjjn in de kroeg te drinken of te koopen. Ten slotte zij nog vermeld dat de schryver van het artikelwaaraan deze bijzonderheden ontleend zyn, op een hem toegezonden wyu- kaart van het banta Clara-hoiel te Funchal, op Madera, Eau de Cologne voor 2 sb. 8 d. (f 1.60) de flesch goprysd vond onder de «mi nerale wateren.* De werkstaking op het terrein van wjjlen de tentoonstelling te Amsterdam behoort tot bet verleden. De arbeiders hebben tegen hetzelfde loon van vroeger het werk hervatalleen do gezellen, die bezig zyn den hoogen middeu koepel (van de Duilsche afdeeling) af te breken krijgen 25 cent per uur uitbetaa'd. Een der belhamels werd ontslagen. Omtrent de ontdekking glucoee-amokkelary in lem meldt de Ilaarl. Ct. By visitatie van de bierbrouwerij het Hert firma H. Lans Zoon, werd een groote hoe veelheid glucose, meer bekend onder den naam aardappelstroop, ontdekt, welke werd gebruikt tot de bereiding van bier. Nu wordt in art. 28 der zg. »Bierwet« bet in voorraad hebben van glucose zonder vergunning strafbaar ge steld en in de toelichting dier wet eveneens het gebruik maken ervan, wanneer de daar voor verschuldigde accyns niet ia betaald. Daar de firma noch vergunning bad tot het in voorraad hebben, noch de accyns betaald had, is proces-verbaal tegen haar opgemaakt en de gevonden glucose verbenrd verklaard. Eene zware boete kan hiervan het gevolg zijn, daar voor bet KG. 5 cent accyns moet betaald worden, in 't algemeen de boete tien maal het verschuldigde bedrag aau accynzen bedraagt en het getal kilogrammen glucose, in de brouwerjj gevonden, zeer groot moet zyn. Do verschuldigde belasting is voor glucose hooger dan voor zuiver moutmeel3/s KG. Onderweg bezocht hy een der paardenstallen, waar zyu manschappen bezig waren de paarden te roskammen. Een der huzaren, een zekere Boroa, deed iets niet naar zyn zin, waarop Dioszegi hem eeu schop tegen de maag gaf, die Boros naar adem bygend ter aarde deed tuimelen. Deze stond eindelyk weer op en greep naar de zware aabel, die de Ooatenrykers zoo goed weten te hanteeren. Veertien lyner kameraden volgden zyu voorbeeld en weldrn werd de sergeant-majoor omsingeld, waarna men er zoo op los hakte, dat er van het alacht- efler slecchta eeu vormelooze massa overbleef. Zestien andere huzaren in de stal waren hier getuigen van. Op dat oogenblik kwam de wacht binnen. De moordenaars gaven zichzelf over, en werden met de 16 anderen geboeid en onder streng militair escorte naar het naby gelegen fort gebracht. Eeuige dagen geleden vernamen zij bun vonnis. Boroa werd eerst tot de galg veroordeeld, maar omdat hij altyd nogal een goed soldaat was geweest, besloten de militaire rechters hem dit vernederend vonnis te sparen en veroordeelden zy hem tot den kogel. De nertien anderen werden tot langoren of kor- teren gedwongen militaren dienst veroordeeld. De 16 overigen werden naar hun regimenten teruggezonden. Reeds was de dag der vol trekking van het doodvonnis van Boros bepaald, toen keizer Frans Jozef hem op den dag voor de executie genade schonk en zyn straf ver anderde in twintigjarige opsluiting in oen fort. In April van hetworige jaar werd een ser geant-majoor, Dioszegi gebeelen, van een Oo«- tenryksch buzarenregiment in Galicië, door zyn minderen op gruwelijke wijzen vermoord Nadere bijzonderheden betreffende die mi-daad zyn onlangs uitgelekt. Daaruit bleek, dat Dioazegi eon echte «dienstklopper* was, die zich veel liet voorslaan op de methode, waar door hy zyn huzaren ouder de plak kreeg. Eens op een avond, toen by in eeu byzonder opgewonden en twistzieke stemming was, keerde hij uit een herberg terug naar de kazerne. gedragen; en tusschen die twee in waren nog vier kinderen. Lady Adelaide werd iu hst eerste oogen blik bijna versmoord onder hunne liefkoosingen, en Tifle maakte zich uit de. vosten. Tifle had een af schuw van kinderen; maar deze maakten eene uit zondering op den algemoenen regel. Het zal den lezer bijna ongeloofelijk voorkomen dat Lady Adelaide don raad van deze vrouw opvolgde; en toch deed zy het in zekeren zin, want zij liet zich geen woord over do zaak aan haar echtgenoot ontvallen. Tiflo had goed voorspeld, en do gevol gen zouden dit weldra bewijzen. Wilfred Letter kon in vrede trouwen, en dacht dat hij een mees terstuk had uitgevoerd. Maar toen do heer Lestor den volgenden dag hot' nieuws hoordo, namen de gevolgen een aanvang. Om de siorlyke vergelijking van Tifle te gebruikende olie was in kot vuur, en de vlammen stegen hemelhoog. Wilfred Lester had oon aardig plannetje beraamd, om namelijk met zijn jonge vrouwtje naar zijn vader te gaan, hom nederig"*, whuld te bekennen, en om vergeving to vragen maar men was hem voor ge weest. Hij was, even als te Scarborough weder overtuigd dat hy dit aan Lady Adelaide te danken had, en hy had beido keeren gelyk. Zy had ditmaal zelfs geene moeite gespaard om den heer Lester tegen hem op te zetten. Er volgde eene ontmoeting tusschen vader on zoon; waarin de heer Lester don jongen man met verwijten overlaadde. Wilfred veroorloofde zich verscheidene scherpe aanmerkingen op zijne stiefmoeder. Bij hot afscheid verklaarde de heor^ Lester dat hij zijne ban den voor altijd van zijn zoon aftrok, en blijde wa«, dat het zoo ver gekomen was. Hy zwoer, dat hij Wilfred maken. Daar kan men gemakkelijk eeu speldje by «teken, zsido Lady Adelaide bedaard. De heer Lostor zal er zich mede bemceien. Geef mij de gouden brace letten aan. Vergeef mij, mylady, dat zal zoo vlot niet gaan. Hy is zyn eigen meester, en zij is meerderjarig. Ds heer Letter heeft niets meer over hen te zoggen dan ik. Zij hebben dit plannetje beraamd zoodra die slechte tijding uit Indie kwam, on zij zullen het doordrijven. Er volgde leona pauze. Tifle maakte de gouden braceletten vast. Hare handen waren goed onder houden. Er scheen iets aan het slot van de brace letten te haperen, zoodat het moeite koste om ze te sluitenzonder van haar werk op te zien, zeido zij gij weet wol dat ik mij niet vermeten zal om u raad te geven, maar als ik in uwe plaats was, my lady, dan liet ik hen begaan. Als do heer Lester iu de zaak gemengd wordt, laat hij zich mogelijk tot eene medogave van honderden 's jaars ovorhalen, en gij en de lieve lammetjes van kinderen zullen er onder moeten lijden. Maar als myn meester hoort dat zy op hun eigen houtje getrouwd zijn, zal deze tijding als olie in het vuur werken, on hij zal hun goene penning raoegeven. En dat is juist hun ver diende loon, en de lieve schapen zullen er niet door lyden. Het gesprek werd hier door de lammetjes zelve afgebroken. Men hoorde eerst eenige beweging bui ten, en daarna ging de deur open en kwam het troepje binnen. Het oudste lam was Oeorge, een grooten jongen van acht jaar, die vrij lastig en zeer bedorven was; het jongste lam werd door de min S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1