DE EED WH LADÏ ADELAIDE HE JENT BINNENLAND. I diging. nts-Rechtbank BER 1895 is a fel en bed CHRISTINA en den Heer OÜR, Onder. •dam, met alle epaald. icheres, KAALTE. EH Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, a Donderdag 19 Maart 1896. 34ste Jaargang. No. 6919. tringen FEV1LLETOX FMANN, 2 lig Extract 10D &Co. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1; den GBLOEM* I De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. verschuldigd en onder zich schap van wy- leer JAN van ineerd Majoor zocht daarvan ive te doen: M. aan het id te Schiedam. [EER, Kapt. Inf. in flacons met ge- ons Han- chtbank te WOLFF, t, Gouda. Veer 8 tal, irecht. Bos' cop. ilcr. l.n k Zoon. UTÉ’S, V [MAKERS, F solide, A fi S, IEN, 9 rlcott, enz., enz, i oond met 's, Gouden Medailles, •e-Diploma ille en Cer- ’s Hygienic et ITHEKEX, IEDAMSCHE Geïmporteerde uen, dat de zaak zoo’n haast niet had en bet geld beter is te gebruiken. (Am. Ct.) 1.01 INIIE COURANT ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ïage. i uitgevon- reft, het is het beste de vele en uigt. Het GELIJK erde borst* abruik der weldadige biet en de NTHE be- t hare uit happen op Een resolutie van den Minister van Finan- ciën van 9 Maart j.l. bepaalt, dat met de voorbereiding der heffing van de personeele belasting over 'het dienstjaar 1896/97, over eenkomstig de bestaande wetten, kan worden begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdig, het laatste althans vóór 20 Aug. a.s. executoir verklaard te worden. Het aantal opcenten, ten behoeve van de gemeenten op de hoofdsom van de perso- neele belasting te beften, zal later worden opgegeven. Zondag 22 Maart a. s., des avonds te 6 uren, zal Ds. Margadant, van Oudewater, in de Hervormde Kerk te Hekendorp het vijf tigjarig bestaan dier kerk feestelyk herdenken. Van de 5 commissieleden, die den bouw van het gebouw hebben helpen vooibereiden, leeft nog één lid, nl. de heer C. Den Baars, thans woonachtig te Haastrecht. Deze heeft eene ■itooodiging ontvangen om dat feest met zjjne tegenwoordigheid te verhoogen. Omtrent den moord te Velp deelt men nog mede De dader, Martinus Alberts, oud 50 jaar, is bleekersknecht en gewezen O.4. militair. Sedert eenige jaren is hg gehuwd met Hendrina P., weduwe van v. d. E. Hg viel zijne vrouw met •en slagersmes aan en bracht haar négen wonden toe, waarvan één gestoken werd in de rechter long, ééu in het linker sleutelbeen, twee gesne den wonden aan den rechter onderarm, terwijl van het bekleedsel van haren schedel een stuk was afgesneden ter grootte van de palm van een hand, en ook over de linker wang een groote gesneden wond was toegebracht. De verslagone die 57 jaar oud was, heeft nog kracht gehad om op do straat te vluchten tot de woning van den arbeider H. D. in de Broeksiraat, waar zij weldra tengevolge van verbloeding overleed. De dader vloot zich in opsien gebaard, want zij was altijd prachtig gekleed, zelfs als er geen gastee waren en zij geheel alleen een stillen avond in huis doorbrachtdoch men was langzamerhand aan a' die buitensporigheden gewoon geraakt. De heer Lester bad haar in do eerste dagen van zyn huwelijk, toen bij nog geene geldelyke zorgen kende, daartoe aangemoedigdmis schien voelde hij er nu het ongepaste van. Maria zat zoo als gowoonlijk alleen en vergeten in een hoekje; niemand sprak tot haar, on zij voelde zich vreemd on verlaten in haar eigen huis. Lady Ade laide bemoeide zich weinig met haar De oudste lieveling, Goorge, hing in een gomakkelijken stoel. De heer Lester kwam te gelijk met de aankondiging dat er was opgedaan binnen; zij dineerden vroeg als aij op den Hall waren, om zes uur. Hij bood zijne vrouw den arm aan, en geleidde haar naar Wfel, Maria volgde. Er waren dien avond goen gasten, on het diner was spoedig afgeloopon. Lady Adelaide had bevolen dat George dien middag met hen aan tafe| zou eten; tij verlangde dit dikwijls, en de jongen was zoo bedorven en zoo- lastig, dat hij alleen bot hoogste woord had. Aan het dessert kwamen nog twee lievelingen binnen, en toen zij allen met lekkernijen waren volgestopt, begon er eenige rust te komen. De wind bedaarde niet. Er kwam een hevige rukwind tegen bet venster aan, zoodat de heer Lester het hoofd omkeerde. Wal zullen zij het van nacht op zee hard te verantwoorden hebben Ik dacht onder het rijden dat de hitten van de hoogte zouden storten, zeide Lady Adelaide, op kwjjnenden toon. Ada wat deert u? Hebt gij te veel gegeten F Neem haar op schoot, Maria, Op 11 dezer beeft te Belgrado de onder- teekening plaats gehad van eeir verdrag tus- seben Nederland en Servië tot wederzgdsche uit’evering van misdadigers. (St. Ct.) Nu de Tweede Kamer,* na de door den Mi nister van Marine gegeven inlichtingen, geeu termen beeft gevonden zich verder in dez* zaak te mengen, beeft Vroous een middel aan- gegrepen om zyne zaak voor de rechtbank ie brengen. Daartoe publiceert hij in bet Volks dagblad een schryven, waarin hij met name een zestal werklieden beschuldigt, duizendei kilo's yzer gestolen en aan een eveneens ge noemden koopman verkocht te hebben. Verder besctfbldigt hg een der bazen aan de werf, na het rapporteeren van den diefstal de grofsmederg ondersteboven te hebben doen halen, waardoor het hem onmogeljjk werd ge maakt bewijzen te leveren terwyl Vroons ten slotte een officier <an politie beticht, de zaak in den doofpot te hebben gestopt, Vroons vertrouwt dat een aanklacht wegen* beleediging nu niet uit zal blijven. De uniforme bepaliugen voor het vervoer van kinderen op de Nederlandscbe spoorwegen zyn door de regeering goedgekeurd, met dien verstande dat de bepaling voor bet vervoer van één kind zoodanig worde aangevuld, dat op de plaatskaarten voor heen en terug geer vermindering van vrachtprijs wordt toegestaan. Door de spoorwegen zullen, bij bet in wer kingtreden der aldus aaugevulde nieuwe bepa lingen voor het vervoer van kinderen, tevens de plaatskaarten enkele reis algemeen zoodanig worden ingericht, dat zij in tweeën kunnen worden gesplitst, zoodat de helft daarvan kan worden uitgereikt aan één kind, dat voor den balven vrachtprys wordt vervoerd. 75) En Lord Dane roes steeds hooger in achting en aanzien. Hij werd ca den dood van een edelman, welke sedert den dood van den voormaligen Lord Dane, den post van gouverneur van het district be kleed had, tot diens opvolger benoemd. Dio post was sedert jaren door do Danes waargenomen, zoodat het als van zelven sprak, dat bij nu ook den nieuwen pair, den renegaat pair, die steeds in eer en aanzien rees, werd aangeboden. Hot was stormachtig weder. Sedert het begin van September, tien dagen lang, was er aanhoudend veel wiud geweest, en het weder werd hoe langer hoe onstuimiger. Men herinneide zich in jaren zulk een stormachtigen dag niet. De hoornen werden door de rukwinden byna omvergeworpen, da zon ging met een akeligen bleeken gloed onder, de zeemeeuwen vlogen onder een onheilspellend gekras rond, de gol ven rezen hemelhoog, alles voorspelde een vreesely- kea nacht. Maria Lester stond op hare kamer voor den spiegel. Zij was bezig om zich voor het diner te kleeden, zelden had een spiegel liefelijker gelaat weerkaatst. Zy had even als alle Lesters welgevormde trekken, •en zachte blos kleurde de ronde wangen, de don- GOÜDA, 18 Maart 1896. Maandag was het byna 6-jarig zoontje van S., te Stein, met zgn boertje aan het varen met een schouw. De schouw wiegelde, waar door de jongen er uitviel en te water geraakte. Gelukkig werd dit opgemerkt door den land bouwer v. K., die met behulp van zyn knecht den drenkeling op bet droge baalde. kere oogen hadden eene zachte uitdrukking, on hare donker bruine lokken waren zoo zacht als zijde. Zij had eene middelbare lengte, eene bevallige sierhjke houding, en zachte, ongekunstelde manieren. Men dacht algemeen dat zulk een aanvallig meisje zeker vroeg zou trouwen, als men het haar toostend. Méria was nu twintig jaar oud, en was, gedurende haar verblijf in Londen, eens ten huwelijk gevraagd. Dat is te zeggen, de heer Lester had aanzoek om hare hand gehad, en was zoo vrij geweest om kort en bondig te bedanken. Maria lachte toon men het haar vertelde, en was hem zeer dankbaar dat hij de zaak had afgemaakt. Als het haar werd toegestaan I Er waren in Danesheld kwade tongen die beweerden dat men haar niet ligt zou toestaan om in bet hu welijk te treden. Men keurde het algemeen af dat de heer Lester op zulk een weelderigen voet leefde, dat zijne inkomsten zyne uitgaven onmogelijk kon den bestryden; het was niet waarschijnlijk dat hij zyne dochter ligt af zou staan, daar hij haar jaarlijks honderd pond moest uitkeeren. Een knetterende slag, die meer van een geweer schot dan van eene windvlaag had, dreef Maria naar bet venster. Zij kon in de verte do zee zien, en stond angstig naar de hooge golven te staren. Zy droeg een effen lila zijden kleed, zeer eenvoudig met witte kant om bet lage lyf en de korte mouwen opgemaakt. Eensklaps hief zij hare blanke armen en handen smeekend omhoog, en bad God, bewaar al degenen die van nacht op zee zijn I Lady Adelaide was in de zaal toen Maria binnen kwam. Zij droeg, een kostbaar wit zijden kleed, dat van juweelen glinsterde. Hare groote toiletten hadden •n den beginne van haar huwelyk in huis dikwyls Uit Maastricht schryft men aau de »Tyd Nog immer is er onder de arbeidersbevolking in ouzo stad een beweging op te merken, die zich van tyd tot tyd door min of meer krach tige teekenen openbaart. In zake de vóór eenige dagen plaats gehad hebbende werkstaking van een groep arbeiders van de fabriek der firma A. Begont, welke baar ontstaan scheen te vinden in do schadeloosstel ling voor afgekeurde steenen, hebben de pa troons geineend niet te mogen toegeveu. Ook onder de aardewerkers der fabriek La Céramique te Wyk heersebten ontevredenheid en gisting, waarvan loonsvermindering de oorzaak is. Nog vertoont zich onder de ijzer- en metaalbewer kers bet streven om zich te vereenigen. Een voorloopig bestuur doet thans een oproeping aan allen, die er belang in stellen, om ook onder ben een vakvereeniging in het leven te roepen. De vereeniging Loon naar Werk houdt geregeld baar vergaderingen, terwyl het be stuur van het arbeiderssecretariaat, waartoe ook gemelde vereeniging sedert geruimen tyd reeds ie toegetreden, onder voorzitterschap van C. Baart, tot nu toe voortging krachtige pogingen by het publiek aan te wenden tot het voltallig maken van het benoodigde kapitaal van f 12,000 voor bet opriebteu van een neutraal blad onder den titel van De Maasstroom. Een gedeelte der aardewerkers hebben zich tot een afzonderlijke vereeniging, God en Ons Recht, afg scheiden. Thans wordt aangekondigd, dat bedoeld blad De Maasstroom werkelijk van 2 April aan staande af drie maal per week zal verscbyneu. Is er by de stemming in de Tweede Kamer over het tydstip van de invoering der nieuwe personeele belasting abooge politiek* in bet spel geweest Het is in verschillende bladen beweerd, ook door ons. Het samengaan van de tegenstanders eener ruime kiesrechtuitbreiding en van de geavanceerden wien het ontwerp-Van Houten niet ver genoeg gaat, heeft aanleiding gegeven zyne woning op doch werd na hevig verzeten nadat het raam en de deur verbrijzeld waren, gearresteerd en voorloopig in het arrestanten- iokaal te Velp opgesloten. Maandagmiddag stelde de rechtercommissaris mr. 8. Gratama en de snbstituut-officier van justitie by de recht bank te Arnhem te Velp een onderzoek in, terwyl twee dokters uit Arnhem de sectie ver richtten. Bij het lyk zyner vrouw gebracht bekende A. dadeljjk do misdaad, Alberts stond by de politie zeer slecht bekend hij heeft een ongunstig verleden achter zich. Eeuige jaren geleden deed bij eene poging tot zelfmoord. Hebt gij u van daag op de boogie gevaagd? vrueg do hoer Lester. Dat was niet zeer voorzichtig, Adelaide. Ik ben gauw genoog terug gekomou toen ik eoi» proefje van den wind hsd genomen, antwoordde Lady Adelaide met een flauwou glimlach. Gij zijl zeker niet op de jacht geweest F Neen, de wind was te sterk. Dane is toch in jachtcostuum voorbij gekomen ik heb hom uitge lachen. Hij zeide dat hij van avond bier wildeko* men, Adelaide. Zij fronste bare wenkbrauwen even en zette een zuur gezicht. Maar zij herstelde zich spoedig en zeide op den haar eigen lusteloozen toon Tk zou gedacht hehben dat hij zich door den wind zou hebben laten afschrikken. Maria, slaapt dat kind F Maria Lestor zag het kleine meisje op haar schoot aan, het kind was met een «tuk koek in hst handje en een vollen mond in slaap gevallen. -- Het is tyd voor haai om uaar bed te gaan, zeide de beer Lester. Het gaat baar als mij, sy is moe van den wind. Breng haar naar boven, Maria. Maria nam het kind zachtjes op om bet niet wakker te maken, en bracht het naar de kinderka mer. Do kindermeid was bezig om het jongste kind uit te kleeden; twee andere lagen op den grond te gillen en te sgbreeuweu. Zie eens naar dat kind, zeide zy tot de meid, bet is dadelyk op myn echoot in slaap gevallen. Die lastige kleine aap 1 antwoordde de meid. Ik geloof dat zij allen te gelijk zouden willen uit gekleed worden, Wees zoo goed baar in de wieg te leggen, freule. (Wordt aereo^J.) tot de opvatting, dat niet enkel de merites van het belastingontwerp by de stemming den doorslag hebben gegeven. Tegen die meeniug komt de heer Gerritsen op in de laatste Volksstemmet het betoeg dat or op de belastingwet zelve zoo veel aan te merken viel, dat men waarlyk niet aau bijoogmerken behoeft te denken. Wy geven gaarne toe, dat wie naar een of andere reden zocht om tegen het belasting ontwerp te kunnen stemmen, daartoe niet lang behoefde te zoeken. Een meesterstuk vau wetgeving* is hot ont werp, zooale het uit de Tweede Kamer te voorset yn ia gekomen, zeker niet. Dat io grooieu- deels een gevolg van de averecktsche wyee van behandeling, welke ook du wederom ie tooge- past en die men alleen by de herziening der wetboeken schijnt te willen verlaten voor een betere voorbereiding. Er ontbrak leiding aan bet debatde Minister had de Kamer niet in zyn haud, en er is reden tot verbazing dat uit bet kruisvuur van amendementen nog iets dragelyko te voorsobyn ie gekomen. Dat de nieuwe regeling zoo leelyk io als de heer Gerritsen baar voorstolt, geven wy echter niet toe. De billykheid eiacht dat men haar vergelykt met het bestaande, en dan houden wy vol, dat zy aan vele gebreken een einde maakt en een veel billykerboffing bevat. Aan een groot getal aangeslagenen brengt zy aanmerkelijke verlaging van aanslag en juist aan degenen die dit 't meest noodig bobben degenen die groote gezinnen hebben by zeer bepa kte inkomsten. Er zullen daarnaast ook personen worden aangeslagen, die nu zyn vrij gesteld en »dat wordt blykbaar van minder beteekenis geachte, zegt de beer Gerritsen. Inderdaad is dat van minder beteekenis. Hot is maar de vreag, of bet niet billyk ie hen die tot duiver vry liepen, ofschoon sy niet minder draagkracht hebben dan andoren, cok rechtstreeks iets te laten by dragen tot de staats uitgaven. Als men nu bedenkt dat het ontwerp bij eiken aanslag een deel van den buurpry* vrijstelt en in de laagste klassen zelfs een overgroot deel, dan volgt daaruit dat do be lastingdruk in die klassen zeer gering zal zyn, en vervalt daardoor tevens de vrees voor het vergrooten van het aantal wanbetalers, waar de heer Gerritsen zoo bang voor io. Onder de oude wet is het getal oninbare porten zoo aanzienlijk omdat de aanslagen vaak oneven redig boog zyo. De aanmerkelijke verlaging wegens aftrek van een onbelastbaar bedrag, wegens kinderen enz., zal het getal enon valeurs* zeer doen verminderen. Zoo is het ook met andere bedenkinger.. Zij worden vreeselyk overdreven, eu daarnaast wor- Met zekerheid deelt men aan bet «Hbld.» mede, dat er binnenkort een belangrijke uni- formverandering by bet leger zal plaats heb. ben. Do modellen moeten reeds in gereed heid zgn. Vroeger heette bet, dat de gestadige uni forms veranderingen meer bepaald waren toe te schryven aan wenken van Koning Wil lem III. Dit schjjnt echter niet juist te zgn, daar ook tegenwoordig niet zelden wyzigiugen worden gemaakt. Strekt de verandering van kleedij tot z verhooging der weerbaarheid, en bestaat er geen bezwaar tegen de kosten, dan ga men zijn gang, maar anders zou men mee-

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1