DE EED ffl LADY ADELAIDE. HE 'ES ips il ranco I BINNENLAND. .drukte Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 20 Ma^t 1806. 34ste Jaargang. No. 6920. FEUILLETON te Gouda. o»ig Extract i en Zn. &Co. ihage. en uitgevon- 'treft, het in het beste de vele en stuigt. Het DELIJK derde borst* gebruik der 3 weldadige lebiet en de 1NTHE be- at hare uit- ichappen op JT W IGBLOEM. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. JIJ« NS DU OCRNi (fPordt rervolgd). KI.II KI. RI.I i SI IIERIJ kon fabriek :t in flacons met ge- n ons Han- echtbank te A. WOLFF, kt, Gouda. f, Veerstal, la. rdrecht. I Bos'cop. I valer »a r roond met ■a’s, Gouden i Medailles, ere-Diploma taille en Cer- d’s Hygienic het door De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. twee uur I Ik kan de kinder baar te halen, en somtijds voor dat tij komt, helpen, maar vau avond ADVERT E N TI E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De kantonrechter te Nijmegen beeft vrouw De Sch.. van Heumen, wegena hnt onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld. Op de hoofdsom der personeele belasting, dienst 1896, tullen voor de onderscheiden pro vinciën de volgende opcenten worden geheven Noord-Brabant 17, Gelderland 5|, Zuid-Hol land 5, Noord-Holland 5, Zeeland 18, Utrecht 6, Friesland 19, Overyael 10, Groningen 30, Drenthe 16, Limburg 13. GOUDA, 19 Maart 1896. Krachtens art. 1 van het Koninklijk Besluit van 12 Maart 1896 No. 31 wordt de heer T. G. G. Valatte door den minister van Kolo niën ter beschikking van den Gouverneur-Ge- neraal van Nederlandsch-Indiö gesteld, om by het M. O. daar te lande te worden benoemd 76) Waar is Suzanna van avond? vroeg Maria, terwijl zij aich over de wieg heen boog. O, Suzanna! Die voert avonds toch niets uit. Vergeef mij, freule Lester, dat ik u zoo kortaf antwoord, zeide de vrouw, toen zij weder tot zich zelve begon te komen, maar ik ben zoo boos op die Suzanna, en ik ben zoo dood af van vermoeidheid, dat ik vergeet wie ik voor heb. Zoodra de kinderen tegen desserttijd naar binnen gaan, meent Suzanna dat zij vrij af heeft, en gaat zij twee uur lang uit, en laat mij voor alles opdraaien. Tl’ 4* v:"4*’ kamer niet afgaan om beer te hel ik uren lang te vergeefs Celina komt mij wel eens 1 heeft zij aich niet vertoond. Waar gaat Suzanna dan heen? Dat weet ik niet. Ik kan haar zoomin in toom houden als den wind, die om het huis loeit, u niet bij Lady houtloodsen, vatte de tuigage een oogeublik vuurhet werd echter door de bemanning gebluscht. De zuideuwind dreef de vlammeu een eind de Oostkous over en noodzaakte de daar lig* gende schepen zich snel te doen verhalen. Het laat zich aauzien dat de brandweer, die te middernacht nog mei alle krachten werk* zaam was, niet voor heden in den namiddag met de geheele blusaching gereed zal zijn. Drie stoomspuiten, drie stoombootjes van den havendienst, zoomede de handhraudspuiten 21, 28, 22, 27, 19, 29, 7, 23, 6, 18 en 20. de me<ste handbrandspuiten met twee pompen, werkten onverdroten den gauschen avond en een groot deel van den nacht. De schade door den brand te weeg gebracht kan in ronde cyfers op honderd duizend gulden geschat worden. Naar wy vernamen is het grootste deel, wat de firma v. d. Wetering Co. betreft, by verschillende maatschappijen op beurspolis verzekerd; ook de heer Dj Graaf is door assurantie gedekt. De hoofdlieden, de heeren W. Veder en Jac. van 't Hoogerhuys, die vau den beginne af gedurende geruimen tyd de blusaching leidden, hadden een zware taak. Nog dient vermeld te worden, dat van de nieuwe stoomspuit, aan het westelyk stoomge maal geplaatst, kort na het in werking stellen de nieuwe Engcdsche gummi-slangun van Musly, by dezen brand voor het eerst in gebruik ge nomen, sprongen. De burgemeester, de directeur'der gemeente, werken, die van de gasfabrieken, de hoofd commissaris van politie, de commissaris vau politie de heer W, F. Leyds, enkele raadsleden, de havenmeester en andere autoriteiten vertoef den geruimen tyd op de terreinen van den brand. Gelukkig zyn er geen persoonlijke ongeluk ken te vermelden. Het isdr. Hall-Edwards gelukt met X-stralen de ruggengraat en bet ruggemerg van een volwassen persoon aan de voorzyde, dus dwars door de borstkas, te pholographeeren. Verder is deze geleerde er in geslaagd munten te ontdekken, die omgeven met lak zyn verborgen in couranten, gelyk veel wordt gedaan om wat port uit te winnen. E-ALBUI met jkst, bovat- uitgekomen eizoen van uren, dames invraag aan is ii katoenen n eveneens elieve daar in geveer de inlichtingen itvoeringen hooger wor- 5 0/0 franc» hten in alle bezorgd. jrmaliteiten e vervullen, idaal Noord Mil IN H L COURANT no alsof hij het omver wil rukken. Maar waarom beklaagt gij Adelaide? Dat heb ik gedaan, maar het baat niet. Su zanna weet mooi te praten, en Mylady gelooft haar. Title neemt bovendien altijd hare partij, zij is «en nichtje van Tide, en ik geloof dat Tifle haar uitzesdt. Freule Loster, weet gij wat het geval is? Tide is hier de eigenlijke meesteres des huizes, en ik durf het gerust ten aanhoore van iedereen zeggen. Ver velend schaap, schreeuw zoo niet I Ik zal u zoo aanstonds helpen. Freule Lester helde, maar er kwam niemand op dagen zij belde nog verscheidene malen achtereen. Eindelijk verscheen Tide, en verweet de kindermeid dat zij belde alsof het huis in brand stond. Ik heb gebeld, zeide freule Lester kortaf. Ik belde voor Suzanna. Tide zweeg en hield zich in. Zij antwoordde be leefd, niettegenstaande zij innerlyk woedend was. Voor Suzanna, treble P Heeft de kindermeid Suzanna noodig? Ik heb haar zoo even om eene boodschap gezonden denkende dat de kinderen nog in de eetkamer waren, en dat men haar in de kin derkamer nog niet noodig zou hebben. Ik zal haar naar boven zenden, zoodra zij te huis komt, freule. Gij weet dat men haar hoog noodig heeft, Tifle, antwoordde freule Lester strong. Deze drie kinderen willen allen te gelyk uitgekleed worden, en dat is voor een mensch niet om te doen. De kindermeid zegt dat Suzanna met voorzot altijd op dit uur uitgaat. Ik zal er met Lady Adelaide over spreken. Geef u die mooite niet, freule Lester, het zou u toch niet baten. Mylady stelt een onbepaald ver trouwen in Suzanna en in mij. Dat is wel mogelyk, Tide, maar ik acht mij verplicht haar te waarschuwen dat de kinderen ver waarloosd worden. Zend Celina hier om de kinder meid te helpen, totdat Suzanna te huis komt. Do toon was gebiedend. Maria was zachtaardig, maar Te 'a-Gravenhage zal een Internationale Postzegel-tentoonstelling plaats hebben van 17 tot 22 Juli 1896, in het gebouw >Haagscbe Kunstkring, Buitenhof 4. Het doel dezer tentoonstelling ie de ver breiding der kennis van de vorderingen der pbilatelistiscbe wetenschap en de aanmoediging tot het verzamelen van postzegels in bet alge meen, en de bevordering van de belangen van de >Nederlandache Vereeniging van Postzegel verzamelaars! en van hare afdeelingen in het byzonder. Tot bereiking van dit doel heeft het comité zich de medewerking weten te ver- achafteu van de moeat werkzame en intelli gente krachten op postzegelkundig gebied. Uit een circulaire, door de directie van het staalbad Haarlem aan deoud-geabonneerden van hel Broogebouw rondgezonden, blykt, dat er dit jnar zestig ochtend- of avondconcerten aldaar zullen worden gegeven, waarvan bet eerste valt op Donderdag 14 Mei (een matinee van de kapel van Zaagmans) terwyl het laatste concert op 13 September wordt gehouden Voor ingezetene eu vreemdeling zal veel mu ziak te genieten zyu. Het orkest van bet Con certgebouw, de grenadiers en jagers, de kape' van bet 2e, 3e, 4e, 7e en 8e reg. infanterie, het Utrechtsch stedelijk ork st, de Leidsche «ebuttery en, last not least, de steeds vooruit gaande kapel van Kriens, het gemeentelijk mu ziekkorps, zullen zich om beurten gedurende het seizoen doen hooren. De drinkhal wordt by gunstig weder half April geopend; het badhuis is reeds in werking zoodat nog slechts de badgasten moeten komen om »an Haarlem te maken wat het kan zyn: een-aangenaam en gezond Kurortvoor land genoot en vreemdeling. Door de beeren Gauverit en De Kauter, ingenieurs te Amsterdam, ia bij het gemeente bestuur te Boskoop concessie gevraagd, voor zooveel die gemeente betreft, tot den aanleg van een «lectri^che tram van Gouda over Bos koop naar Aifen, in verband met bun concessie aanvraag tot electriscbe verlichting in di» gemeente. De Eerste Kamer gaat deze week, Da afdoening vau het aan de orde gestelde, uiteen tot 13 April, ter behandeling alsdan van de ■og aanhangige onderwerpen, waaronder de /regeling der personeele belasting. De Regee- ring ia van plan by aannemen dier wet door de Eerste Kamer, waarover de beraad daging vermoedelyk op 17 of 18 April zullen afloopen, daags daarna de memorie van antwoord op de Kieswet aan de Tweede Kamer in te zenden. Een tydruimte van 14 dagen zal dan loopen iusacben de ontvangst van dat stuk en de byeenroeping van de Tweede Kamer. als het noodig was, kon zij bevelen op eene wijze die geene tegenspraak duldde. Tifle week achteruit toen zij de kamer verliet, maar zag haar met grim mige blikken na. Freule Lestor begaf zich naar hare kamer. Zij ging aan het venster staan, zag naar buiten, en luisterde naar het gehuil van den wind. De zon was ondergegaan, maar er waren nog heldere licht strepen in het Westen zichtbaar, en de maan ging op. Het was nog niet bepaald schemerlicht. Mij dunkt dat ik wel wagen durf om er heen te gaan, spiak Maria tot zich zelve. Als ik mijn langen regenmantel omsla, durf ik den wind gerust trotseeren. Ik moot Margaretha spreken; ik moet haar vragen of zij iets van dat praatje gehoord hoeft dat mij zoo van streek maakt. Papa vrosg mij aan tafel waarom ik niets gebruikte. Hoe kan ik eten zoo lang die afschuwelijke angst mij vervolgt? Ja, ik zal gaanal ware bet alleen om Lord Dane te onlloopen. Zij zetto ecu strooien hoed op, wikkelde zich in haar mantel eu sloop zachtjes naar beneden. Er stond een knecht in de vestibule toen zij e» door ging. Het was eene kleine, hoekig vestibule, waarin verscheidene kamers uitkwamen. De meeste kamers van het huis hadden behalve de ual een oudorwet- schon vorm het waren allerliefste kamers, de zij ramen sloegen tot op den grond open. James, zoido Freule Lester, toen de knecht haar uitliet, a's nteu naar mij vraagt, wees dan zoo goed te zeggen dat ik thee bij juffrouw Bordillion ben gaan drinken. Het was den heer Lester niet ontgaan, toen hij zijne vrouw het bezoek van Lord Dane aankondigde, dat haar golai-.t eene misnoegde uitdrukking had Omstreeks 8 ureu gisterenavond werd er brand ontdekt in de hooipersery van den heer C. G. de Graaf, gelegen aan den Oost Kousdyk no. 101 te Rotterdam. Waardoor hy zoo eensklaps ontstond is nog onbekend, doch in een oogwenk stond de gansche hooipersery met bybehoorende bergplaats, stalling enz. in lichtelaaie. Het was een bang gezicht, voora' toen het vuur, in een geweldigen vonkenregen op de aangrenzende loodsen van de houtkoo- pery der firma W. S. van de Wetering Co. nederdalende, die loodsen in vlam zette. Hui zenhoog sloegen de vlammen op, een ondrage- lyke hitte afstralende, schrik en angst onder de omwonenden verspreidende. Grillig teekende de ontzettende vuurgloed zich af op den donkeren hemel, ver in den omtrek zichtbaar. Duizenden en duizenden stroomden lungs Binnenweg en Weetzeedyk naar oud-Delftshaven om getuigen van dit zeldzaam grootsebe schouwspel te zyn. Tot nabij bet Park sloegen de walmende rookwol ken ned» r. Terwyl de hooipersery nog in volle vlam stond, en de eene houtloods na de andere vlam vatte, werd steeds dreigender het gevaar voor de aangrenzende gasfabriek. Eindelijk, nadat reeds een noodkraan geopend was, om buiten den regulateur om, die gevaar liep, te kunnen werken, bereikte het vuur een kolenloods, tol de gasfabriek behoorende. Toen brandde het reeds een uur, en nog was er geen verminde ring, wel uitbreiding te bespeuren. Woest lekten de vlammen reeds aan bet dak van die loods, toen men daar ter plaatse een kentering waarnemen. Alles was er op bedacht de te behouden, en een goed deel der brandweer spande al haar krachten daarvoor in. Van de gebouwen, tot de gasfabriek be- hoorende, was het dan ook alleen die loods die eenige brandschade leed. Anders zag het er uit op de werf van de Srina Van de Wetering Co. Ten einde zich «enigszins een denkbeeld te kunnen vormen van het terrein van den brand, diene het vol gende. De hooipersery van den heer De Graaf beslaat een terrein, loopende van den Oost- konsdyk tot do Oostkous (een haven). De persery was gelegen nab;j den waterkant; aan den dyk staan twee woonhuizen, door De Graai en versehillende andere gezinnen bewoond. Aan dit terrein grenst oostwaarts de houtkoo- pery van de firma W. S. van de Wetering Co. Hier staan in twee ryen, loopende van den dyk naar den waterkant, 14 loodsen, op iedere rij 7, alle geheel met hout, meestal grenen, gevuld. Tuaschen de beide ryeu is een ■gangpad iedere loods heeft een lengte van 48 voet. Oostelyk van de tweede ry begint bet terrein van de gasfabriek. In het ruwe geschat beslaan de werven van den heer De Graaf en de firma Van de Wetering Co te zamen een oppervlakte van 60 a 70 vierkante meter. Van alles wat hierop stond, restte te u iddernacht zoo goed als niets meer. Enkel de beide woon huizen aan den Kousdyk gelegen bleven ge spaard, zoomede twee loodsen met inhoud, daaraan grenzende. Al hel andere werd een prooi der vlammen en bood een droevig schouwspel aau. Toen men omstreeks elf uur in den avond het vuur meester was, was bel al byna niet meer dan een ruïne wat men aanschouwde. Spookachtig stak hier en daar eeu balk of een plank de lucht in, oru na enkele oogenblikken mede in den vuurpoel te verdwynen, somwylen met geheele stapels te gelijk. Van alle zjjden was men voortdurend bezig om met alle aangerukte bramlbluschmiddelen water te geven ongelooflijk groote watermassa’s werden op en in de loodsen geworpen vóór men de uitwerking er van bespeurde. Door de geweldige hitte in den aanvaog kwam het meermalen voor, dat het water reeds verdampt was vóór het zjju doel bereikte. Vatte in den aauvang een houtloods, wes telijk van de hooipersery gelegen, daarvan door een bre*>d voetpad gescheiden en eveneens aan de firma van de Wetering Co. toebehoorende, eenige oogenblikken vlam, men slaagde weldra er in dit vuur te blusscken. Van het Duitsche barkschip Elize, kapitein Winters, gisterenoch- fend voor wioterlaag ligplaats genomen heb bende in de Oostkous ten noorden van de aangenomen, on zoodra de kinderen naar bed waren sprak hij er baar over hbd. Hebt gij eone opvatting tegen Lord Dane, Adelaide Eene opvatting tegen Lord Danewat be denkt gij Ik heb my in den las tv ten tijd «en paarmaal verbeeld dat hot u niet aanstond als ik u zyn bezoek aankondigde. O hemel neen, daarin hebt gy u vergistHot is mij volkomen onverschillig of Lord Dane al dan niet hier komt, antwoordde zij, terwijl zij op den haar eigen onverschilligen toon trachtte te spreken maar tevens haar nog altyd schoon gelaat van hom af wendde om oon donkeren blos te verbergen. Het verwondert my niet dat hij hier gaarne komt, merkte de heer Lester nan. Hot moot voor hem op dat eenzame kasteel, met geen ander gesel schap dan dat van do arme zotte Cely al zeer een- toonig wezen. Buitendien, als uw neef Hy is myn neef niet, viel zij hem in <le rede. Neen, eigenlijk niet, maar bet soheelt toch niet veel. En gy weet, vrouwtje lief, dat gy soms een beetje kurig zijt. Ja, ik beken dat ik dia fout heb; maar bedenk, George, dat gij my met al mynu fouten getrouwd hebt. Ik geloof uiet dat zo met de jnren minder zijn geworden. Dus heeft Dane u geen reden tot misnoegen gegeven? Hoegenaamd niet. Wat built die wind 1 Het zal een vreoselijke nacht zyn.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1