I DE EED m LMÏ ffllB k. ïVieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 21 Maart 1S96. 34ste Jaargang. No. 6921. :ht. iel. BINNENLAND. tEULLElOl r? ;orie op loskoop. Kerkvoogd 2.J0. (OOP ■’>1 vau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. »(U.-D.)< LAND Hoofd moést i, en Rijn. Bedankt toot het beroep bij de Ned. Her- vormde Kerk te Goudriaan door ds. P. S. Meerburg, te Cape!Ie a/d. IJsel. been dóórgedrongen zyn, zoodat de slagader geheel woYd doorgesneder» UTRECHT Met (leze. 'aaaagiera Schie- )()l-D- rieten RDAG namid’ als bij weten le Ver wijk in aaf, EY. 1. Herv. Hoofd- was. MIIINIIE COURANT R. K. Kuiper*, te en dr. J. Romany, De heer H. F. Roll, onderdirecteur van het laboratorium voor ot derzoekingen op het ge bied van pathologisahe anatomie en bacteriologie te Weltevreden (N. I.) is tydelijk, gedurende het tweejarig verlof van den directeur, belast met diena function. naar men verhaalt, ook achttal jaron achter de tra* een moordaanslag op aan al die dingen na Hollands he IJzer-n Spoorwegmaftitchnppij naar Rotterdam loopende en van daar aankomende sneltreinen bewerkstelligen. De 32e afdeeling der Noord-Brabantsahs Maatschappij van Landbouw, gevestigd te Steenbergen, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het wetsontwerp op den suikeracejjns wordt afgekeurd. De mogelijkheid van groot nadeel voor deu Nederlnndschen landbouw bestaat by aanneming, zeggen adressanten, doordien blykeos de tegen* woordige uitbreiding, die de bietenaultuur heeft ondergaan, de premie voor de suikerfabrikanten nanzienlyk zal worden ingekrompen en niet, zooals in art. 67 wordt aangenomen, nog dit jaar f 3.50 per 100 kilogrammen geprodu ceerde suiker zal bedragen, maar waarschijn» lyk niet meer dan 2.30 en het dsrhalve in het voordeel dier fabrikanten zon kunnen zyn, in plaats va» op verdere uitbreiding dier cultuur, op inkrimping bedacht te zyn, waarvan zich de gevolgen noodwendig door lagere bieten- pryzen voor den landbouwer zouden doen ge voelen. ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Naar wjj vernemen zal tusachen de stations van den Rtaat^spoorwfg, en den Hollandschen Ijzeren Spoorweg te 's-Gravenhage een dienst met locaaltreinen worden ingesteld, en zullen dage'ykn vier treinen in elke richting tusschen die heide stations de aansluiting met de op da ..,LTit Amsterdam meldt het Volksdagblad: ’Hedenmorgen was de vergadering der stakers in Pinncius weer zeer vroolijk. Van Zutphen d aide mede, dat van de vakgenooten uit Hanau in Doitschland weer een belangrijke gift was ingekomen. De vergadering beantwoordde dit bericht mot het zingen vnu do Wacht am Rhein. Het eene liedje haalde het andere uit en weldra passeerden alle fabrieksdeuntjes de revue. Van Zutphen spoorde hen daarop aan om goed vol te houden. Hy wees op bet dappere voorbeeld door de diamantbewerkers van Genève het vorig jaar gegeven, die 7 maanden ach tereen gestaakt hadden en dat aicttegenstaande ze zulk een armoede leden, dat ze zelfs de aardappelen achter de boomen wegbaalden. De vergadering was byzonder opgewekt. Het schyot wel of de geest al stakende steeds beter wordt. GOUDA, 20 Maart 1896. De eind examens der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland zullen dit jaar te’s-Gravenhage worden gehouden. De commissie voor het afnemen dier examens is samengesteld als volgtlid en voorzitter dr. E. H. Groenman aldaar; leden M. Salverdada Grave aldaar, H. Hulshof en A. L. Bonding ie Delft, dr. J. van Leeuwen en C. J. Theu- nisse te Sc iedam, mr. J. A. van Gilse en E. F. L. Haa4ert te Rotterdam, A Langerhaizen van Uven en J. H. van der Voort, ta Gouda, dr- J. H. Meerburg en Gorinchem, dr. Van Oven te Dordrecht. Gisteren deed de rechtbank te Amsterdam uitspraak in de zaak Te Boekhorst, beschuldigd van majesteii-chenni’, tegen wien de vorige week door het 0. M. 6 maanden gevangenis straf was geëischt. De rechtbank verk aarde het misdryt wettig en overtuigend bewezen, en veroordeelde Te Boekhorst tot eene gevange nisstraf van 3 maanden. De beklaagde was niet ter tereebtszitting verschenen, 77) Hier nam het gesprek eene andere wending, en later begaf Lady Adelaide zich naar do zaal. Er was slechts in een van do beide salons licht aange stoken, maar het was een ruim vertrek, dat zoo sierlijk mogelijk gemeubileerd, maar niet zoo als sommige salons met allerlei fraaiigheden, porselein en snuisterijen overladen was. Zij ging niet zitten, maar wandelde rusteloos heen en weder; zij nam nu eens eene mooie roos uiteen kristallen glas, dan' las zij den titel van een nieuw nog niet opengesneden boekeindelijk bleef zij voor den penant-spiegel stil staan, naar het sch ’en eer in gepeins verzonken, dan om zich te bewonderen. Er waren oogenblikken waarin Lady Adelaide haar gansche leren, zoowel het tegenwoordige als het toekomende, in desielfs ware, kleurlooze gedaante voor «ich zag. Haar huwelyk met den heer Lester was een misstap geweest, Lord Dane had het haar eenmaal voorspeld; en zy deed baar uiterste best om dat te vergeten. Zij streed onophoudelijk om een spooksel dat haar overal vervolgde te ontvluchten. Hij liet haar dezen avond weder geene rust. Zij stond in diop gepeins verzonken, en droomde wat haar leven had kunnen znn; met hare welgevormde band waaraan juweelen blonken, streek «ij zich de Bij Koninklyk besluit ia, ale blyk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. Verkaik, zalmviescher, en L. Quartel, landbouwer, beiden te Krimpen aan de Lek wegena de met gevaar voor zelfbehoud verrichtte redding van vijf opvarenden van de tjalk ><le twe* Gebroeders,die zich in den avond van 13 December 1895, by storm en hoogen vloed, by den dijk van den Zaagpolder aldaar in half zinkenden staat bevond. Een boer die gisterm te ’e Hertogenbosoh een kalf zou afleveren, is van een leelyke markt thuis gekomen. De koopman, voor wien het beest bestemd was, merkte al dra contrabande. By onder zoek bleek, dat het kalf op zyn reis naar Den Bosch niet minder dun 20 liter water was te driuken gegeven, met het doei bet kalf in wicht te doen toenemen. De toeleg mislukte en het gevolg is, dat de oueerlyke boer by alle kooplui ie gesignaleerd. »(Nbr.)< Ook de kantonrechter te Leeuwarden heeft naar aanleiding van bet bekende arrest vaa den Hoogen Raad in zake tappery-overtredio- gen eenige beklaagden ontslagen van rechts vervolging, wegens overtredingen van artikels der politie-verordening van Leeuwarden, Leen- warderndeel en Idaarderadeel, waarby aan Burg, en Weth. dier gemeenten bevoegdheden wor den toegekend, om vrijstelling of ontheffing te verleenen van sommige verbodsbepalingen. Door Gcd. Staten van Zuid-Holland is het verzoek van kerkvoogden van de Hervormde gemeente van Sluipwi k (gemeente Reeuwyk) om het zoogenaamd Kerkepad, voorkomende onder No. 31a op den suppletoiren legger van wegen en voetpaden der gemeente Reeuwyk, vao dien legger nf te voeren, gewezen van de hand. mijnheel Wilfred on freule Lester hun zin hadden, zouden tij ze gaarno vertrappen, maar, zoolang ik oogen heb om mede te zien en eene long om mede te spreken, zal hen dat niet gelukken. Hierop wenkte hare meesteres eveh met de baud ten bewijze dat dit voldoende was, en Title droop met eene dienaresse af. Lady Adelaide riel in haar stoel en hield de volgende alleenspraak: Hoe komt het dat het verleden mij tslkens weder zoo duidelijk voor den geest staat? Tien jaron 1 Hen lange, vermoeiende jaron, mij dunkt, die tijd was lang genoeg om te vergeten I Is hut sedert dat ik hem weder zag dat die angst, die my overal ver volgt, mij meer dan ooit beklemt? Neen: want ik heb dat gevoel in Londen, waar wij hem evenveel zagen als hier, niet gekend. Het is sedert ik te Danesheld terug beu dat die vrees mij weder ver volgt; des nachts i« hot my tegenwoordig oud rage lijker dan voorheen ik heb een angstig voorgevoel dat het verleden opgehelderd zal worden, een doo. del ijk o angst dat myne schuld Lord Dane, Mylady. Title diende hem aan. Eene vrueselyko windvlaag had do deur openga* stooten, en zijn lordschap als het ware binnen ge duwd. Daar was Title hem tegen gekomen. Hy was veel meer veranderd dan Lady Adelaide. Was die rijzige man van acht en dertig jaron, met dat streng gelaat, wiens weelderige lokken reeds met enkele gryzo horen doorweven waren, op wiens blank voorhoofd aich reeds rimpels vertoonden, dezelfde per soon als de ranke jongeling van weleer? (Wordt wvolfdj. In De Post vinden wy de «olgende bijzon derheden omtrent den moord te Velp Toen de burgemeester sprak: In naain des Koniug» doe open,< luidde het antwoord van den moordenaar: De Koning is dood By het tweede betel, ditmaal m naain der Ko ningin, klonk het van binnenDe Koningin is minderjarig Toen di deur eindelyk met geweld geopend was, bleek, dat de moordenaar zich daarachter met een groot mes geposteerd liad; hetwelk hem echter door een der omstan ders behendig uit de hand w’erd geslagen. Naar wy vsn de buiten vrucht vernamen, had A. het mes waarmee de moord gepleegd ie, opzettelyk daartoe by een slager gekocht en was hy een kwartier ongeveer voor het plegen zyuer misdaad nog by do vronw van een zyner kennissen geweest, aan wie hy zijn horloge ten geschenke gaf, zeggende: Morgen ben ik er misschien niet meer. Hetzelfde zeide hy tot den man dier vrouw, welke spoedig daarna thuis kwam De misdadiger heeft, reeds in Indië een lies doorgebracht wegens een sergeant. Toen hy Zondagavond in de woning zyner vrouw kwam, was hy, zooal niet volkomen nuchter dan toch stellig volstrekt niet dronken, eu hield bij het mes in de band achtèr den rug, terwyl hjj zyn andere hand nog toestak aan iemand, die daar geheel toevallig aanwezig was en op de harmonica speelde. Vandaar het bericht, dat de faipilie in feestelijke stemming zou verkeerd hebben. De arme vrouw heeft gelukkig maar ongeveer 5 minuten meer ge leefd. De snede over den pols moet tot het De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. glanzige zijden lokken van hot voorhoofd. Als hot lot haar gunstiger was geweest, zou zij misschien boter zijn gewordeuzij had dan misschien voor haar ovenmensch loeren leven, on zij zou mogelijk gestreefd hebben om zooveel in haar vormogeu was eeu Gode wo'beliagelijk leven te leidenen dit loven als eene oefenschool voor een volmaakter bestaan beschouwd hebben, in plaats van, zoo als nu hel geval nas geweest, baar hart tegen alle goede indrukken ver hard te hebben zoo als zij nu geloefd had was zij met de jaren kouder, zelfzuchtiger en valscher ge worden. Eene lichte beweging aan de deur deed haar ver- vchrikt omzien, met die uitdrukking op het gelaat die men er op zulke oogenblikken steeds kon waar nemen het was dan alsof zij eene geestverschijning vreesde te zullen zien binnenkomen. Doch hot war niemand dan Title, die schoorvoetend binnenkwam, en de handen over elkallr streek, als vroeg zij om verschooning dat zij hare meesteres overviel. Mylady, ik vraag u duizendmaal om versohoo- ning dat ik u kom storen, maar ik neem de vrijheid u te komen vragen, of ik vuur in uwe kleedkamer zal aanlegen. Vuur! wel neen, mij dunkt dat het warm is. Maar hel is mij eigenlijk onverschillig. Dan zal ik het vuur aanmaken, Mylady, want ik geloof dat het beter voor u is, zeide Tifle, terwyl zij met eene dienaresse wilde Meengaan. Aan de deur gekomen keerde zij zich weder om, en in plaats van heen te gaan, zag zij nogmaals rond. Als gij mij niet kwalijk neemt dat ik u nog een oogenblik ophoud, wil ik u even zeggen dat het praatje loopt dat Catley stervende ie. En, Mylady Door den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banketbakkershond wordt, uaar aanleiding van een genomen bealnit der algemeene vergadering, de volgende prysvraag uitgeachreven Welke is de beste wyze tot het verschaffen van practiseb en theoretisch onderricht in do bakkery, tonder oprichting van een vakschool Voor het meest volledig© outwerp wordt een prye uitgeloofd van f 50. De antwoorden moeten geschreven xjjn in de Nederduitsche taal en mogen alleen met een motto onderteekend worden. Zy moeten vergezeld zyn van een verzegelde enveloppe, bevattende den naam en het adres van den sebryver en waar buitun op hot motto herhaald is. Zy moeten ingezonden worden by don Secretaris van den Bond, den heer C. J. N. van Etteu, Hoogte Kadjjk 95, Amsterdam, vóór of op 15 Mei e. Ir., en tullen door een door het Centraal Bestaor van den Bond té benoemen jury beoordeeld worden. Eenigen tijd geleden gooiden te Groningen een paar agenten van politie 's nachts ruiten in bij iemand die er een verdacht huis op nahield. Voor den commissaris van politie bekenden zy het feit gepleegd te hebben, en hun ontslag volgde. Gisteren stond een ex- agent, J. S., daarvoor voor de rechtbank aldaar terechtthans kwam b'J op «y» beken tenis terug en beweerde niet de ruiten inge gooid te hebben. Hy en zjjn collega S. IJ. die als getuige nu geboord werd, hadden een paar mannen ruiten zien ingooien by B., die het verdachte huis bewoonde. Het was hun echter niet gelukt die personen iu handen te krygen. Wetende dat dit hun een geweldig standje zou bezorgen van hun chefs, besl ten zij maar te zeggen dat zij het gedaan hadden. In aanmerking genomen den persoon, tegen wien zij het feit pleegden, zou hen dit slechts op eene kleine disciplinaire straf te staan ko men. En de getuige S. IJ. zyn ex-collega beweerde thans ook dut niet zy, maar wer- kelyk een paar andere menschen de ruilen by B. hadden ingegooid. Op vermoeden van mei need is de geinige S. IJ. daarop in hechtenis genomen, terwyl het O. M. voor don beklaagde J. 8. een gevangenisstraf van 6 maanden eischte. voegde de vrouw er fluisterend bij, de tengere per soon die er bij was, wns mynheer Wilfred Lester. Hot zou voor beide partijen niet wenscholijk zijn dat Cattley stierf. Tifle, ik kan <lat verhaal niet aannemen, seide Lady Adelaide, terwyl zy zich van den spiegel af wendde, en op de sofa neder zette; zy zag de meid doordringend aan. Hij zou zich nooit in zulk eene zaak wagen. Wol, daai zou voor het minst galeistraf op staanHoe moer ik er over denk, des te on waarschijnlijker wordt mij die geschiedenisoo wees io 'b hemels nanm voorzichtig dat het mynheer Loster niet ter oore komt. Gij wilt mij praatjes op de mouw spelden. -- Met uw verlof, Mylady, waren het praatjes vroeg Tifle, terwijl zij haar zuur gezicht in de vrien delijkste plooi zette, toen ik u vertelde dat die twoo een geheim huwelijk aangingen, hob ik daarin gelijk gehad, of niet? en toon ik u wide dat hij ’s nachts met oen geweer uitging, niettegenstaande hot over bekend is dat hy zijn eigen geweer verpand heeft, was dat waar, of niet? En ten slotte moet ik u zeggen dat ik myne plaats te goed kon, en al te wel weet wat ik aan uw ladyschap verschuldigd ben, om u praatjes te vorkoopon, of verhalen te doen die op niets zouden kunnen uilloopen. Maar, zeg mij, Tiflo hoe gij komt? Gij moet er, dunkt mij, oen spion op houden. Ik boud or geen anderen spion öp na dan myne eigene goede oogen on ooron, Mylady, die ik ultyd ten uwen dienste oefen, en ton believe van die lieve engeltjes, van dio lammetjes, die nu boven ia hunns warme kleine badjes liggen te slapen. Als

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1