7' DE EED m LADY ADELAIDE. ES Dinsdag 31 Maart 1896. No. 6929. 34ste Jaargang. BINNENLAND. drukte NG. 7EH Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. E- ranco SN, FEUILLETON I en Zn. salaris I \de Agen- I Ierland te an een ge- I 1 UJB ps Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. talen. betrek- CA P Denkt gy dat het jjjjgï 8 DV •IGE I 9 geld, ver- De Uitgave dezer Courant geschiedt da gei ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. f 50 en .er- OU DE MMER f.lHIN IIL COURANT [schappen. ren- door bij: ;rs Jz. an echtheid is rk steeds voor- aam der Firma S. te Bergam- ïe van zgne 24 APRIL precies, aan No. 3, in de eurs ge- ren, onder I Alg. Ad- I VAN I »fus in de bevattende erseizoen richt aan r ch j «stoffen in «eveneens en gelieve )p te geven 1. derWerald aarden der it en Rech- en kalven, 5 Kalveren, 4 ïbbende, een ad 3 jaren, 3-Wielerkar, amen, Brand- f 43680— 43000— 41800— 41300— 41000— 40950— 40800— 40000— 39870 39840— 39780— 39700— 39445— 39120— 38998— 37650 - W. Bokhoven. *Bei biljet van, D. Aine.a was niet geldig. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dr. J. P. Hast broek, de bekende schryver van Waarheid en droomenx is op 84 jarigen leeftyd ta Amsterdam overleden. Uit het letterkundig tydperk van 1830/40 is thans alleen Hildebrand (Beets) over. houders Use! «r een dividend ad f 2.5Ü per aandeel van uit te keeren. De balans met winst liesrekening werden goedgekeurd. zen alhier E. J. W. Römer, inspecteur der- zelfde middelen te Zalt-Bommel. regeling zorgt echter voor de zoo noodige halten, waar de verveling den reiziger verlokt, iets te gebruiken, en zoo wordt hij geëxploi teerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag ten ougeveer 2 uyr ontstond brand in de brood-* bakkerij van den beer Vermeulen aan den Groeneweg. De gebeele bakkery is. uitgebrand. Spoedig verschenen de apuiten, die hei woon huis daaraan grenzende behielden, alleen bad men waterschade. Van den inboedel is niets verbrand, maar wel veel vernield. Alles was geassureerd bij de Maatschappij »Neerlandia. er zich met kracht In verband methet halve eeuwfeest der troonsbestijging van Keizer Franz Joseph wil men in 1898 te VVeenen een tentoonstelling houden van begin Mei tot half Oct. De be doeling is, een aanschouwelijk beeld te geven van de ontwikkeling der technische Kunst- en fabrieksnijverheid gedurende de laatste halve eeuw. De tentoonstelling zal een overwegend binnenlandsch karakter hebben, en de ver schillende sectieën zul'en omvatten de literatuur kunst* onderwijs, hygiëne, bouwkunst, machi- neriën en eene speciale sectie zal voor inter nationale inzendingen bestemd zyn. h By Kon. 'besluit] is benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accjjn- Vrijdagnacht heeft men zich te Amsterdam door middel van opensluiting toegang verschaft tot het kantoor van de Staatspoor op den Dam, waarby een yzere/t geldkist en drie lesse naars werden opengebroken en een belangrijk bedrag werd ontvreemd. Als vermoede! yke daders zijn twee personen in bewaring ge bracht. Men meldt uit DordrechtHet vermoe den, dat de heer Ulrich, commissaris van politie aldaar, door de pokken zou zyn aangetast, beeft zich niet bevestigd. Zaterdagavond heeft dan ook de heer U. reeds het ziekenhuis, waai in hij ter observatie was opgenomeu, verlaten en is hij in den huiselyken kring teruggekeerd, terwijl lip binnen eenige dagen zyn ambt wederom zal kunnen waarnemen. an bet postkantoor te Roermond heeft een vreemd persoon een aangeteekende brief, met aangegeven geldswaarde, groot 500 mark, op eens anders naam afgehaald. De dader is spoorloos verdwenen. Uit den gemeenteraad van Ouderkerk. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen, die den burgemeester de aan merking ontlokken, dat zy veel te uitvoerig worden i gesteld. Er staat bv. in, dat er twee stukken aan het archief ontbreken zoo iets laat voorzitter zich niet in de notu’en zeggen 'j wil wel eens weten, welke stukken dat Dat er in on* land zoo vele treinen juist een of twee minuten vroeger vertrekken dan de aansluitende trein aankomt, kan niet altijd geschieden om de concurrentie, zoo merkt iemand in ’t Nieuwsop; want elke maat schappij doet ’took op hare lynen, al is er geen aansluiting op Ijjnen eener concurreerende maatschappij. Er moet dus iets ander zyn, en de opmerker meent nu, dat ’tde station buffet ten en stationsrestauraties zyn, die ’t hem doen want zegt hij de maatschappijen zouden niet zulke groote pachtsommen van de exploitanten dier buffetten kunnen eischen, als ze niet zorgden, dat er dagelijks flink wat reizigers aan de verschillende kruispunten ge noodzaakt werden, een nurtje te wachten op een gelegenheid om verder Ie reiaen. »Daar ons landje betrekkelyk klein is, en dn reiziger bij go?de aansluiting in een wip zon zyn waar hjj wezen moet, zouden de buffetten weinig te doen hebben. Da dienst- De heer van Duiujin de Peperstraat heeft zyn koffiehuis vernieuwd en daarin zyn aan wezig achter glazen etagerea versehillendo op gezette beesten als herten, beeren, tijgers enz. benevens eene zeer groote sorteering vogels. Ook eene zeer groote verzameling eieren, trekt zeer e aandacht. Het café is genaamd de Kleine Artis en waarlyk niet ten onrecht?, langs de glazen kasten komende denkt m»-n zich in een diergaarde te bevinden. Alle beesten en vogels zyn keurig opgezet. Reeds vele personen hebben gebruik gemaakt om dit te gaan zien, dat dan ook wel de moeite waard is. De beer G. B. La! Ie man legt zyne king als boofdredactear van De Wekker* neer. In verband daarmede hebben de uitgevers be sloten de uitgave van dit blad voorloopig te staken. 85) Margaretha, ik wilde u vragen of gij vau die praatjes geboord hebt die er over Wilfred in omloop zijn? Dat hij nachts buiten, op de gronden van Lord Dane zou gezien zyn? Stil, viel juffrouw Bordillion haar in de rede, terwijl zij angstig rond zag. Dus, hebt gij er van gehoord I O, Margaretha, zeg my wat gij er van weet I waar is? Ik hecht weinig aan praatjes, Maria, men kan er niets op rekenen. Het is altijd het verstandigst om er geen acht op te slaan. Margaretha, hel eigenlijke doel van mijne komst hier, in dat noodwoder, is om u daarover te spreken, zeide zij, bedroefd; ik moest voort, ik had geene rust. Weel gij iets met eenige zekerheid Neen, was liet bedaarde antwoord en Maria verbeeldde zich dat Margaretha eensklaps van toon veranderde, en koel en afgemeten sprak. Ik kwam hem straks tegen en hjj had een geweer by zich. Ik weet niet wat hjj er op dit uur mee gedaan heeft. Hij zeide dat men het hem ge leend bad. Weet gij ook of dat waar is? Neen, daar weet ik niets van. Ik denk wel dat het zoo is. In de algemeene vergadering van aandeel- van de Stoomboot-reederij »Maas en is besloten o»er bet boekjaar 1895/96 dividend ad*?*2.50 per aandeel in de notulen behooren. De heer Sohl verzet tegen. Voorzitter wil de raadsleden als kwa jongens gebruiken en hij zou w d willen voor stellen, dat al de raadsleden van de vergade ring wegbleven. De vergaderingen zyn berucht door het gebeele land. De heeren Heemsbergen en Kea verdedigen de notulen, die juist weergeven wat is ver handeld. De discussie, die een zeer pynlyk verloop nam, deed don beer Schoenmaker vragen om maar liever naar huis te gaan. Aan het slot der vergadering ontspint zich nog een discussie over de bij den aanvang der zitting gebezigde woorden. De heer Sohl betreurt zeer de wjjze, waarop de vergaderingen vaak gehouden worden. Er wordt met gebed geopend en een oogenblik later ie de vergade- nng van dien aard, dat bet gebed een pas kwil wordt. De voorzitter biedt daarop zy ie verontschul digingen aan voor de door hem gebezigde woorden. Volgens Kopenhaagsche bladen zal prins Christiaan van Zweden zich verloven met prin ses Pauline van Wnrtemherg, het eenige kind van den koning van Wur tem berg uit zjju eerste huweljjk met prinses Marie van Waldeck Pyrmont. Vermnedelyk met ingang van 1 Mei zullen o. a. postspaarbankzegels (voor inleggingen in zegels) worden ingevoerd. GOUDA, 30 Maart 1896. Heden morgen ten 12 uur werd in het Hotel '»flet wapen van Boskoop* te Boskoop aanbesteed het maken van een kerkgebouw met consistorie op de bestaande fundamenten der afgebrande kerk te Boskoop. Ingeschreven werd door W. de Jong Wzn., Gonda J. de Jong Wzn., B. Bejjderwellen, Rotterdam. J. b'choenmeyer, P. G. Winters, A. G. Sondermeyer W. Pluim Geelen J. Alblas, Waddingsveen J. J. Duym, Gouda C. Jongenburger, Waddingsveen G. Key, Rotterdam W. A. Verbruggen, Waddingsv. Nederl. Aannemiog-My. Gouda. C. W. den Hoed, Gouda. WBokhoven, Gouda ♦D. Amesz, Gouda De kerkmis gegund aan Uy vertelde mij dat gij hem eene jachtakte hadt bezorgd. Dat is waar. Ik geloof dat ik van verdriet zou sterven als Wilfred iets verkeerd» deed, fluisterde Maria, terwijl zy haar bleek gelaat smeekend ophief. Edith zou van verdriet sterven. Wilt gij mij niet uit dien ondragelijken twijfel verlossen, Margaretha Maria, versta mij wel. Ik weet wezenlijk niets bepaalds van deze zaakik heb alleen gehoord dat er praatjes over Wilfred loopen die niet tot zijne eer zijn. Ik hecht niet aan dio praatjes ik hoop dat zij onwaar zijnen wij dosn het verstandigst als wij ons houden of wij er niet van weten. Zoo helpt gij mij niet uit den droom, zuchtte Maria. Ik zal u eens vertellen waar ik u uit zal hel pen en dat is, uit myn huis, zeide juffrouw Bor dillion lachend, of gij komt heden avond niet meer in uw huis terug. Luister, hoe de wind built. Maria verzonk in droef gepeins; zij herdacht al «at zij gehoord en gezien had al wat zij vreesde. Maar juffrouw Bordillion liet haar niet lang don tijd om zich in hare gedachten te verdiepen. Zij verzocht hare meid óm den tuinman van den heer Lestor, een oude man, die daar dicht in de buurt woonde, te roepen, en zond Maria tusschen hen beiden naar huis. De wind was met de opkomende maan nog ster ker geworden en speelde Maria onderweg allerlei toeren, haar hoed woei haar van het hoofd, zij moest dien in de hand houden, haar sluier was haar ont glipt en in de lucht gevlogen. De levensgeesten De majoor C. J. Vaillant, van het 4e reg. inf. te Delft, wordt op zijn verzoek overge plaatst naar Leiden, terwyl de tot majoor be vorderde kapt.-adjudaut A. D. Petter, van het reg. gren. en jagers nader het bevel zal voeren over het le bataljon vau dat korps te Delft. men in vroegere jaren ton zijnen koste had uitge strooid, uit te wisschen, was hij hierin volkomen gedaagd; zelf» in dat echte praathol, het wachthuis, zou men eer ieder ander dan den waard van Zee mansrust van eene groote misdaad verdacht hebben. Juffrouw Ravensbird zat ia hare kamer. Zy hield zich daar meestal des avonds op; maar die kamer had het uitzicht op de zee, en dien avond kwam zij er met toegestopte ooren uitloopen. Niettegenstaande hare mutsen nog altijd oven zwierig waren, was Sophie zeer veranderd. Zoodra eene Fransche vrouw de dertig voorby is veroudert zij onbegrijpelijk snel, en juffrouw Ravensbird maakte geene uitzondering op don algemeonec regel. Zij was in hare manieren volmaakt dezelfde gebleven, zij was nog even rad van tong als vroeger en altijd met een snedig antwoord gereed. Zij hadden een kind, een jongen, wisn zij eene uitmuntende opvoeding gaven, en die bijna altijd op school was. Het was oen jaar na hun huweljjk geboren, on hij zou naar alle waarschijn lijkheid de eenige spruit blijven. Sophio trok zich dit niet aan. Toen de jongen eens de mazelen had en men zich ongerust over hem maakte, waagde eene buurvrouw het om juffrouw Ravensbird te be klagen dat zy slechts een oenig kind had, en Sophio zette hierover grooto oogon op. Wat dacht men, dat zij zich den last van twee kinderen zou ge- troosleu, dat zy voor twoe zou lyden voor twee geld zou opsparen? vroeg zij verontwaardigd. Pas si béte. Hoe maakt het Cattley vroeg een van hot gezelschap iu do gelagkamer, terwijl hij eene frisscho pijp stopte. (ITf/rdt twrolgtl'. By kon. besluit zyn de jaarwedden van de telegraaf-ambtenaren die in hel bezit zijn van bet postradicaal, en van de klerken die in het bezit zijn van hot post en telegraafradicaal, verhoogd met f 300. Tevens zyn de jaarwedden aan de kantoren 7e en 8e klasse met f 100 verhoogd. Het geheimzinnige Eichener-meer ia Baden is weer aan hot zakken. De bodem komt weer duidt’yk te voorschyn en men kan de talryk? muizengaten zien, waarmee de grond als be zaaid is. Veertien dagen geleden was het moer geheel droog, toen liep het vol en waar eerst de vlugge veldmuizen been en weer sprongen, zwemmen nu groote kikvorschen. Maar de daling tan het water is reeds weer begonnen. Hot meer blijft nog sleede toe schouwers lokken. Uit den gebeelen omtrek, zelfs uit Bazel en Freiburg komen nieuwsgie rigen. Aan den oever van het meer is onlangs zeis een verplaatsbare herberg opgeslagen, die goede zaken maakt hjj tyn. Secretaris zegt, dat dit de sollicitatiën van vroegere secretarissen zyn eu het raadsbesluit tot ontslag van den onderwijzer van Gelder. Dit noemt de voorzitter nesterijen, die niet De heer J. Struver te Neder-Hemert zal 25 Mei zyn lOOen verjaardag viere». Deze man is een krachtige grysaard, die eiken morgen nog een flinke wandeling maakt en zich in een volkomen gezondheid mag verheugen. zijn elastiek als men jong is, on zoo gebeurde het, dat diezelfde Maria, die oven te voren nog zoo be drukt was, een^oogonblik later lachend op den Hall aankwam. De oudste inwoners van Danosheld heugden zich zulk een nacht en zulk eeu storm niet. Het was een vreeselijke orkaan. De wind loeide en huilde, schudde de hooge schoorsleenen, nam luiken af eu wierp gansche schuren neder; enkele menschen die zich buiten waagden hielden zich met moeite op de been. Als het niet zoo gewaaid had zou het bijna zoo helder zyn geweest als op klaar lichten dag, want de maan was vol maar de on stuimige wolken die haar telkens voorbij dreven ver duisterden haar licht, en wierpen eene donkere scha duw op de aarde. Zelfs als er geene wolken langs de maan dreven, schenen de rukwinden hare stralen te onderscheppen on te verduisteren. Er waren verscheidene menschen in de gelagkamer van Zeemansrust verzameld. Zij waren daar zeker tegen den wind beschut, in zooverre als zij onder dak waren, maar het huis lag aan een kant aan zee, en het was als schudde da wind het heen en weder. Richard Ravensbird stond achter de toonbank en was druk bezig om zijne klanten te bedienen. Hij sprak zooals gewoonlyk weinig, en zag er geen dag ouder uit dan toen wij hem het laatst ontmoetten zijn voorkomen was zooals altijd kalm, afgemeten en bedaard. Het was Ravensbird in Zeemansrust goed gegaan. Zijn huis was even onberispelijk als zijn naam, en hij had zich de algemoene achting te Da nesheld verworven. Als hij het zich ton levensdoel had gesteld, om, door zyn gedrag de lastertaal die

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1