1 EED fflW ADELAIDE. I 'I I 1 BINNENLAND. f no Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda on Omstreken, I 1 Donderdag 2 April 1896. No. 6931. 34ste Jaargang. lit. FEVILLETO el. fJS ien G van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. T« Amsterdam) is tegen I Mei een werksia- er resp. Atjeh national tion ae enz. het kastsol ora te waar- (JFbrdi Mrnlfd). streden worden. Vrydag is de lijdarei in haren slaap overleden. brieatle ker van ofdsteeg 1 >rug F 22 chel. dat i hoogte De den van aan voor zyn vond JTBECHT Met dezen laaayier* e Krui» egenwoor- id worden. •ius gratii GOIIWHE COEBAVT Benoemd tot tegenschatters belastingen te Haastrecht den en Th. Hooft. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs j er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. voor de Directe heer C. Straver Daaruit bleek, dat meer hadden bed ra* Zondagavond trokken drie karren aan de de grens teneinde eenige daarop By de gisteren gehoudene stemming een l.« o-xr,-i wylen den heer A. Boer zyn uitgebracht 35 van de 56 stemmen. o- .{voor lid »an den gemeenteraad te Vliat voor De Ze- roorko- is, kennis soorzaken n. iologische >p ons xe- dat zoo- eskundigo el ij ken tigheid jn, mi- gewon- tnelijke zieken, gevolgen Ipraak- de ge- ze, par- leugen, undigo den, als «ringen, ider-of kregen; eroerte n, wegens aldheid duhe- oor de rhoofd, handen genoemde n bleek, e meisjes, en, die de reactie angeradeu sllen, dat Te Maastricht werd voor ettelyke weken een brander bekeurd wegens het voorhanden hebben vau frauduleus meelbeslag, waarvoor de boete ongeveer f 5800 zal bedragen, plus verbeurte van 1200 liter gedistilleerd. Thans is bij dienzelfden brauder een geheime gemeenschap ontdekt tusschen bet dak der branderij en een daarachter gelegen pand door middel van een soort viaduct. De boete hierop vallende zal ongeveer f 2300 bedragen. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Aangenomen hei beroep by de Ned. Ilerv. Kerk lo 's-Grarelftod door de. P. S. Meerburg le Capel Ie »/d. IJssel, die voor Wageinugon heeft bedankt. afgevallen. Meeste hoofden IX Moekims gevoegd by Djohan. Gouverneur vraagt twee bataljons en eene battery. II. Heden van Conform Raad onderscheiden, en dat het een Ameriknansoh schip was. Welk soort van schip het ook ware, zooveel is zeker, dat het met rassohe schreden een wissen ondergang te gemoet snelde. Het schip lag rechts van do toeschouwers die aan «al stonden, en het zou naar alls waarschijnlijkheid even buiten het dorp, op de hoogte van hot kasteel Dane stranden. De wind huilde en looide, het was eon hevige orkaan, De toeschouwers hielden zich met moeite staande, en konden tor nauwernood adem halen de golven rezen mot woest gebulder hemel hoog, en men hoorde het schip kraken en knarsen. O, als do toeschouwers aan het strand hot vreeseiyk tooneel aan .koord hadden kunnen aanschouwen I Reeds voor degenen die zich aan wal bevonden, was hol een huiveringwekkend schouwspel om do losge laten elementen gade to slaan. Wat moest het dan niet zyn voor hen, die zonder do minste hoop op redding, zich geheel in derzelver macht bevonden. Do ontstelde toeschouwers verbeeldden zich dat zij de wanhoopskreten der schepelingen hoorden; en zij stelden zich het tooneel aan boord zoo ijzingwekkend voor, alsof zij het werkelijk aanschouwden; zij zagen in hunne verbeelding de ontzettende verwarring, do doodsangst en de radolooze droefheid. Het was een tooneel even vreesslijk als ons de Groote Dag van het Lsalste Oordeel wordt afge schilderd. Voor de. arme schepelingen was werkelijk het laatste uur geslagen het was met hen ge daan do eeuwigheid lag voor hen en niet allen waren voorbereid om te sterven I Te Brussel is een in aanbouw zijnde grena- dierskazerne ingestort. Twee metselaars werd»fa under de puinhoopen begraven de «en bleef op do plaats dood, de ander werd rwaar ge wond. gewoonte luidt de klok van schuwen. Op dit oogenblik zag men een bediende van het kasteel met snelle schreden op den weg aankomen. Men herkende hem dadelijk aan zyne livrei van wit en purper, en het gezelschap ging hem te gemoet en wilde hem staande houden. Houd mij niet op, riep hij uit; ik moet Lord Dano opzoeken. Er is eon groot schip in gevaar. Hot schijnt een Ameriknansoh schip te zijn, en mogelijk is het vol passagiers die huiswaarts koeren. Ik heb het voorspeld, merkte Mitchel aan. Hoe hebt gij het schip ontdekt? vroeg hy aan den bediende. Wij verbeeldden ons dat wy noodschoten op zoo hoorden, en begaven ons daarom naar de toren kamer, en zagen een schip op zee, zelfs meenden wij het vuur van de geweerschoten te kunnen onder scheiden de wind belette ons do schoten tehooren. De heer Bruff gaf dadelijk last om de alarmklok to luiden, en bij zond mij naar den heer Lester om Mylord te gaan halen. Eon oogenblik later had zich al wat beenen had in Danesbeld aan hot strand verzameld. Do noodklok had allen naar buiten gedreven. Sommigen hadden hunne zakdoeken over hunne hoeden geknoopt, daar zo anders afgewaaid zouden zijn, anderen hadden enkel eene zakdoek om het hoofd geknoopt. Do wind dreef het schip diehter bij de kust, en men kon nu duidelijk de geweerschoten hooron. De mavn scheen zoo helder, dat men het schip zeer goed zion kon. Het was een groot schip. Een oud matroos die zeer scherp, nog boter dan Mitchel, zag, verklaarde dat hy den bouw van het schip kon Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de universiteit te Leideu de heer H.J. deWitl geboren te Moordrecht, na verdediging van een academisch proefschift, getiteld Exostoseu en Tumoren der Bekkenbeenderen.< GOD DA, 1 April 1896. Gisteren brachten een 15tal Technologen van de Polytechnische school te Delft, ouder geleide van Prof. Dr. L. Aroostein een bezoek aan de Stearine kaarsenfabriek Gouda alhier. Men schryft uit Volendam nog nader; Onder di zeven slachtoffers alhier van den storm die Vrydag gewoed heeft, behoort ook (zooals wy meldden) Klaas Mol en diens zoon. K aas Mol was een zoon van onzen bejaar den degelyken havenmeester, on zyn dood is, in meer dan één opzicht, een groot verlies, Hy was misschien de allerbeste schipper, bet hoofd van de zoogenaamde «Gouden Vloot zyn woord had gezag onder onze stoere zee lieden, en >Kompik< (zoo was zyn bijnaam) bleef immer de vraagbaak van velen. Zyn broeder Jan Mol zag hem Vrydag bot laatst, met bet dieplood in de handen, toen hij de branding naderde één oogenblik nog, en het vaartrnfo was weg. Jan en Klaas Mol zyn dezelfde personen, die, in den vorigeu winter, nog juist Urk kon* den bereiken, toen do vorst plotseling too hevig inviel. Men vreesde toen te Volendam ben bot orgste, en zeer vele pogingen aangevoerd om hen te bovryden. Men hen eindelyk op Urk. Te ’s-Hertogenbosch heeft zich dezer dagen een geval van slaapziekte met doodelyken af loop voorgedaan. Zaterdag 21 dezer vertoonde zich by eene vrouw aldaar een onoverwinne lijke neiging tot slapen, welko noch door toe gepaste electrireering, noch door andere aan gewende middelen met eenig gevolg kon be- Onlangs is medegedeeld, dat de koster der R. K. kerk te Gulpen een jonggehuwd paar, dat bem naar zyne schatting een te kleine fooi bad gegeven, eerst in de sacristie en daarna in de kerk bad opgesloten, uit welke gevan genschap zij door den pastoor verlost warden. De koster stond deswege Maandag voor de JI. I Clinge over aanwezige balen tabak te smokkelen. Nauwe lijks op het Belgisch grondgebied gereden, sprongen een aantal kommiezen te voorschijn, die, op hun balt« gesn geliour ontvangende, dade'yk begonnen te schieten. In woesten galop ging het er van doorde paarden waren door zoogenaamde harnassen beschut. De twee eersten gelukte het door te rijden, maar de wagen van den laatste was finaal stukge schoten. De voerman daarvan, ook geen uil, sneed ras de strengen van bet paard los en vluchtte daarmee dadelijk op het Nederiaudsch grondgebied. >(M. C.)< Den 23sten dezer kwamen de leden der Coöp. Ver. te Nieuwerkerk a/d. IJsel byeen tol het doen van bestellingen van lynkoek en lyn- meel. Het mooie weer «an de laatste dagen doet den landman hopen, dat by heel vroeg met zyn vee de weide in kan. Daarom werd er niet veel ingeschreven, zoodat besloten werd geen publieke aanbesteding te houden, maar prijsopgave le vragen aan ben, die den laatsten keer aan de inschrijving hadden deelgenomen. Vooraf bracht de penningmeester verslag oil van den toestand der kas. de ontvangsten f 288,27^ gen dan de uitgaven. Padang beschikbare suppletie, van ludië, legercommandant en vlootvoogd, bet volgende beslist: Vetter gaat uiterljjk overmorgen als regeeringacommissaris hitt 9e bataljon; spoedigst volgt 6e met battery berg-artillerie. Het Nieuws van den Dag ontving de vol gende telegrammen le telegram. Atjeh. Hat 9e bataljon (Weltevreden) ver trekt Woensdag, het 6e bataljon (Preanger) Vrijdag eu een bergbattery. 2e telegram. De gemsensebap met alle posten buiten de linie .is verbroken, behalve met. Tjot Goë (zuid) en Tjoet Toengkoep (oost). Gisteren is de le luitenant der infanterie J. W. C. Vujjk ge»neuveld. 87) Men behoeft van nacht niet bang te zyn dat er een boot met smokkelwaren zal landen, merkte een van het gezelschap lachend aan. Neen, de vliegende Hollander zelf zou van nacht geen boot binnen kunnen brengen, zeido Mit- Da gerustheid van dezen kant, en het gevaar wy aan den anderen kant liepen om van de in zee te waaien, zoodat het voor goed met ons gedaan zou zijn, heeft den opzichter doen beslui ten om ons voor den nacht te ontstaan. Er breken homelhooge golven tegen het strand. Heeft men beneden aan het strand deu gan- schen dag de wacht niet kunnen houden? Neen, dat wat onmogelijk, antwoordde Mitchel; de xee zou de menschen weggespoeld hebben. Die wacht daar heeft niets to beduiden sedert wij op de hooglo post gevat hebben. Ik vrees, voegde hij er fluisterend bij. Wat vreest gij? Dat er een schip in nood is. Ik zie zoo als gy lieden weet, seer scherp in de verte, en ik ge loof vast dat ik een schip en zelfs de lichtjes aan boord gezien heb. Ik wees het soo straks aan Baker, maar hij kon niets onderscheiden, en meende dat ik mij vergiste. Maar, ik weet wel heter I king iu de bouwvakken in zicht. Timmerlie den, metselaars, opperlieden vragen 25 cant per unr, en een werkdag van 10 uur. Thans bedraagt het loon 23 cent. De patroons zyn niet geneigd aan al deze eisehen toe te Eu is het schip in nood Hoe kan het anders bij zulk noodweder, ant woordde Mitchel. Let op hetgeen ik zeg Als het een schip is zal bet van nacht stranden. Ik Hier bleef do man steken, en rees het gansche gezelschap to gelijk opmen hoorde een zwaren, dreunenden slag. Juffrouw Ravensbird kwam doo- delyk verschrikt binnen stormen. Is dat een kanonschot? riep zij ontsteld uit. Als hot een kanon was, loste het zware snel ach tereenvolgende schoten, zooals men nooit te voren van een kanon gehoord had. Sommigen van die daar byeen waren kenden dat geluid, voor anderen waa het nieuw. De groote klok van hot kasteel luidtriep Mitchel uit. Ik hoor ket duidelijk. Den laatsten keer dat hij luidde was bij gelegenheid van dien brand in do stallen, kort voor den dood van den ouden Lord. Wat zou er gaande zijn Het gansoho gezelschap stond op en ging den weg op naar hot kasteel; allen dachten dat daar brand was. Sophie ging mede, zij hield haro echto kanten muts met beide handen vast; de dienstmaagd volgde en hield hare muts vast. Er was niets vreeselyks te zien, maar zij maakten zulk een misbaar dat men hunne stemmen boven den wind uit hoorde. Ik verzoek een oogenblik stilte, zside Ravens bird. Luistervoor zoover do storm en die zware klok het u toelaten. Zij zwegen en luisterden. En nu boorden zij wat zij in de gelagkamer niet hadden kunnen onderschei den, namelijk geweerschoten op zeo. Er is oen schip in nood, zeido Mitchol. Ik heb goed voorspeld. Dat zyn noodschoten. En ouder Te Venlo zyn valsche ryksdaalders in om loop. Zy voeren de bieltenis van Willem III, met bet jaartal 1872 en zyn te kennen aan bun vettig gevoel en looden kleur. Iels lichter dau de echte, zyn zy overigens goed afgewerkt. Door de arrond.-rechtbank te 'e Hage werd gisteren uitspraak gedaan iu zake den colpor teur van het socialistisch blad De Baanbreker tegen den burgemeester der gein. Leiden q.q. rechtbank vernietigde het vonnis Lei lachen kantonrechter, waarby eischer, hoewel ontvankelyk verklaard in vordering, zyn actie was ontzegd, strekkende tot by de dagvaarding gest 1de schadevergoe ding. De rechtbank overwoog dal in casu nooit sprake kon zyn van een actie voor den bnr- gerlykeu rechter in te stellen wegens daden gepleegd door de politie op last en in dienst der gemeente en verklaarde derhalve den ap pellant niet ontvankelijk iu het ingesteld hoo- ger beroep. Een telegram, door het Handelsblad ont vangen, luidt aldus «Het gouvernement heeft de stoomschepen Bantam, Reael en Generaal Pel gehuurd tot overbrenging van het 9de bataljon infanterie van Batavia, bet 6de van Saraarang en een battery bergartillerie, naar Atjeh. Do legercommandant, generaal Vetter, ver gezelt da troepen. «Dqnderdag en Vrydag vertrekken de ge noemde schepen. arrondissements-rechtbafak te Maastricht terecht. Door het O. M. werd eene gevangenisstraf van 2 weken gerequireerd. Uitspraak over 14 dagen. Aan den subipper N. Zeeman, van de red dingsboot te ter Heyde is door de «ZuidboL landsebe Redding-Mij. toegekend de bronzen medaille voor bet redden van de schipbreuke lingen van het scboenerschip Argusin den storm van 7 December. Aan de bemanning dier boot is, buiten hunne belooning, ook toegekend de Robinpre- mie, groot 100, voor dio verdienstelijke red ding. De burgemeester van Monster zal deze me daille en premie in bet gemeentehuis uitreiken. By Teunis van Dam te Vliat zyn een vijf tal eenden ontvreemd. De rykspolitie heeft den dadtr opgespoord, die zijn gerechte straf wel zal ontvangen. De correspondent der*»N. R. Ct.< te Batavia seint onder dagteekening van gisteren «Officieel wordt gemeld, dat Toskoe Djohan met een goed gewapende beude en andere voor name hoofden gedeserteerd is en nu aanvullend optreedt. Luitenant Zydveld is gewond. Twee bataljons en een battery gaan naar Atjeh. Twee andere bataljons worden gereed gemaakt. Nadat Maandag door den Gouverneur-Geac- raal van Ned. Indië per telegraaf was gemeld, dat, volgens bij d«n gouverneur van Atjeh en onderboorigbeden iugekomen berichten, Toekoe Djohan Pahalawan onze zyde verlaten zon hebben, zyn van den landvoogd de volgende vau gisteren gedagteekende telegrammen bij het departement van koloniën ontvangen, dia hit bovenstaande bericht bevestigen I. Vyand besehoot eergisteren patrouille Biloel en colonne Tjot Goee een officier en vier mindere militairen gewond. Zestig man landingsdi visie versterkt Oleh-leh. Hosssin Longbattah en Loofden Lanwabo en Atenh

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1