DE EED VAU LADÏ ADELAB rER BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6936. Donderdag 9 April 1S96. 35ste Jaargang. ht. el. FEUILLETON e Gouda. jfstal, van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. uur national tion ae enz. CA P MOM (ff'ordi vervolgd.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. irle.tle ker van SCHAPPIJ JTRECHT Met dezen issagiera \kl.UKl. CRU SS( Hl .PU JU D E MMER GOLDSCHE COIRAXT Ml' RS Jz. an echtheid ie k steeds voor nam der Firma 8. vervoerde de stoomtram der van Den HaagScheveningen 9000 personen. Dinsdag werden in het Notarishuis te Rot terdam twee Aandeeleu in de Stearine Kaarsen fabriek Gouda, te Gondu, elk groot f 5000, het le aandeel voor f 13.700, en het 2e aan deel voor f 14.000 verkocht. Met Paseb en H. IJ. 8. M. pl. m. Te Nieuwe-Wetering had een treffend on geluk plaats. Eenige jongens vermaakten zioh met eene >driewielde karc, die zy met vereende krachten tegen den djjk optrokkon, en daarna, door één hunner bestuurd, langs de glooiing lie- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOOD A, 8 April 1896. Omtrent de uitvoering van wege het Lief dadigheids Comitéalhier, te geven op Zondag 19 April a.s., door een gemengd koor, onder leiding van den heer Martinus Bonman, kunnen wij mededeelen, dat ala solisten daarbij zullen optreden mevrouw C. van der Kolf-van Bezel (sopraan), de heer 1. Rogmans (tenor) en de heer Adelin Fennen (bariton), lid van het b capella-koor van Dan. de Lange. Het programma deelen wij volgend nommer. w er op de puin- 't afgebrande deel van *t stedeke Een loteling uit Haarlem had vrijstelling van den dienst bij de militie gevraagd ala eenige wettige zoon, in de meening dut zijn eenige broeder, die sinds eenige jaren de Ame- rikaansehe nationaliteit bezit, by de berekening van bet getal zoons tot het gezin behoorende niet moet worden medegeteld. De militieraad wees hem evenwel voor den dienst aan, van oordeel dat de Amerikaansche broeder wel degel yk moest worden gerekend tot bet gezin te behooren, omdat hij de vreemde national! toit eerst had Verkregen na den tijd, waarop hij zelf aan den militieplicht in Nederland onderwerpen was geweest. In booger beroi p werd de uitspraak van den militieraad door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ge handhaafd. Hetzelfde geschiedde bij do dezer dagen door de Koningin genomen eindbeslissing. Hierdoor is bevestigd de by de regeering bestaande meening, dat als niet tot het gezin behoorende u t luiteud worden aangemerkt die broeden en halve broeders, die ter zake van hunne vreemde nationaliteit niet met de natie* nals militie in Nederland in aanraking zijn geweest. verbond hem zelvevoort» droogde zij de kleederea van don jongen passagier, die geheel gekleed gered was. Het scheen wel, dut deze beide do eenige passa giers waren, wier loven gered was. De overigen waren allen verdronken en, naar men hoopte en ver trouwde, de eeuwigs rust ingegaan. Er waren bo vendien nog twee of drie matrozen gered. Terwijl juffrouw llaveusbird bezig was om den matroos te verbinden, trachtte zij hum uit to hooren over do twee passagiers die zij boron logeerde, maar de man kon baar goene inlichtingen geven; hij zeide dat het passagiers eerste klasse waren, maar bij wist zelfs niet hoe zij boetten. Zijn het hoeren? vroeg de nieuwsgierige waar din, die, mogelijk ten gevolge van haar voormalig verblijf op het kasteel Dane, vrij wol kon onder scheiden, tot welken stand men behoordeof zyn hot kooplieden? De matroos kon bet haar niet zoggen, maar by dacht dat hot kooplieden waren, omdat db in menigte tussohen Engeland en Amerika heen on weder reisden Wat is het toch zonderling, dat zulk een handje vol menschon gered wordt, terwijl al de overigen omkomen, merkte Sophie aan. Het is om zoo te zeggen eeu wonder. Ik weet niets van wonderen af, antwoordde do man, tamelijk kortafik donk, dat wy onze redding daaraan te danken hebben, dat wy ons in de red dingboot waagden. Er was een reddingboot aan het schip vast, en het gelukte ons, die te water te brengen en er in te komen. er resp losser; ook hun Zaligmaker, hun Verlosser; o, dat zij slechts allen tot Hem wilden gaanl Hij stilde hen nu nog in do gelegenheid, weldra zouden zij Hem in de eeuwigheid van aangezicht tot aangezicht aanschouwen. Hij verboorde elk die tot Hem riep: Heer red mij! Hij was bereid om te antwoorden: Ik wil u redden Hij was gereed om hen te ont vangen, hen te vergeven en te vertroosten. Hii vroeg ben alleen om tot Hem te komen en do proef te nemen van Zijne eindelooze liefde en voor altijd in zaligen vrede in Zyn Hemel vere nigd met Hem to leven. En terwyl de predikant zoo sprak met dien stillen ernst die altijd indruk maakt on overtuigt, daalde er vrede en rust in du harten der toehoorders. Het was dozen opgesebrevenen ten doode alsof zijne woor den rechtstreeks uit den Hemel kwamen, en alsof Jezus zelf hen toeriep dat Hij hen wachtte, en ben vol liefde in Zyne eeuwigheid wilde opnemen. Dat was oen weelige nacht voor juffrouw Havens- bird I Zij was gelukkig zeer vlug en handig, zoo als de meeste Franscbe vrouwen, on wist zich dus ook bij deze gelegenheid uitstekend te redden. Er waren bedden en dekens gewarmd en verkwikkende dranken voor de schipbreukelingen bereid. De drie bovengemelde personen werden allen naar Zeemans rust gebracht, de andere werden in bet wachthuis en in andere huizen opgenom^n; ach, er waren er helaas zoo weinigen gered! Wij hebben reeds vermeld, dat de boot het wrak niet ten derd-s male had kunnen bereiken. Do bejaarde passagier kreeg de mooiste kamer, die in de herborg voorhanden was: hot was inder- Naar aanleiding van de tydiugen uit Atjeh, ie Zaterdag te Amsterdam een telegram uit Langkat ontvangen, meldende dat de veilig- heidstoeatand in dat landschep in elk opzicht hoogst bevredigend is. (Hbl.) haald en eenigen tyd later het lyk van den ongelukkigen ryder, die by den val over de velocipede heen is gevlogen. Het horloge stond stil op kwart na twaalf'. deelen wy mede in een M) Wat ook hun leven mocht geweest zija, hoe zwaar hun verleden hen ook woog, hoe ondragelijk de last hunner zonden hen ook neerdrukte; wat nood I Jezus riep alle zondaars tot zich; Hij noodde hen om tot Hem te komen in het volle besef hunner onwaardigheid. Hy riep geeue rechtvaardigen. Hoe grooter hunne zonde, des te overvloediger zou de genade zijn. Hij wees hen op de koperen slang in de woestyn, die, zooals Jezus zelf betuigd bad, het zinnebeeld was van Zijn eigen offer, hoe do arme verdwaalde kudde die slang slechts aan behoefde te zien om genezen te worden. Zoo behoefden zy nu Jezus slechts aan te zien, en met geheel hun hart in Hem te gelooven om geuezen te worden. O, als zij slechts tot Hem wilden komen met een eenvoudig, kinderlyk geloof, berouwvol hunne zonden wilden belijden, en in het besef hunner onmacht Hem wil den smeeken om Zijne belofte aan ben te vervullen, dan zou Hy gewis Zijne liefdevolle armen, die altijd uitgestrekt waren om alle zondaren te ontvangen, ook voor hen openen en hen met Zijn vriendelyken lief- devollen lach te gemoet treden. Hij zou hen ant woorden, zelfs voor dat zij riepen, Hij zou hooren voor dat zy konden spreken. Hij was nog dezelfde Jezus, de Zaligmaker der wereld, de gezegende Ver- Groote bedrijvigheid heerscht hoopen van Asperen. Indrukwekkend ie de aanblik der kerkruïoe. Ontzagwekkend verbeffen de beide kruisgevela zich boven de puinboopen, evenals de tien pilaren nog hecht en recht, alsof ’t vernielend element hun in ’t minst niet heeft gedeerd. Nog eeuwen kunnen zy ’t machtig geraamte vormen voor het te vernieuwen Godshuis. De kerk had geen steun on gewelf. De ver branding is zoo volkomen, dat zelfs de ramen geheel nitgebrand zijn, behalve aan de Noord zijde, waar vroeger een kapel was met ’t graf van den priester Jan van Polanen, die er le vensgroot in priesterlyk gewaad nitgebouweu is. Aan den torenmuur binnen de kerk vond ik een oud schilderjj, vóórhellende Aspereif iu 1517. Naar het my voorkwam, heeft dit voor Asperon merkwaardige stuk weinig of niets door ’t vuur geleden. Deze schilderjj is vervaardigd ter herinnering aan de inneming van Asperen door de Gelder- sche Vriezen, die ’t stadje iu brand staken eu uitmoordden. Het heeft het volgende opschrift »In 't jaar 1517 namen de Oost-Vriezen die men noemde Gelders Vriezen deese stad Aspe ren met geweld in en sloegen al dood man, weiv en kinderen, geestelijke eu waereldljjke eu daar bleeven vyf honderd Geldersen verslagen. Vervolgens wordt vermeld eene lyst van» twee honderd vier en dertig uaamen dergeene, die hier werden omgebragt en welker naameu be kend waren, zynde behalve die nog zeer veele omgekomen welker naamen men niet geweten heeft, en daarom niet vermeld staan. Volgens Beekman werd de eerste steen der kerk te Asperen gelegd in 1401 door vrouwe Elburg vau Langerak, 't welk in dichtmaat is vereeuwigd In ’t jaar dusend vier hondert en eeu Leed vrouwe Elburg den eerden steen. Als eeu rota te midden der branding verheft de toren zich machtig als weleer boven de puin- hoopen der kerk, en zeker zou 't uit het oog punt van oude bouworde gewenacht zyn, als 't geheele muurwerk der kerk koude behouden blyveu. iu zyne inrichting, eone zoogenaamde sociëteit (de Harmonie), andere bezoekers bad gehad dan iu de politieverordening zyu uitge zonderd. Daarin komt de bepaling voor, dat tapperyeu mouten worden gesloten te midder uacht 'of op zoodanig later uur als door deu burgemeester schriftelyk is toegestaan.Eu nu betoogde mr, J. Limburg, advocaat te 'sGra- veuhage, die voor den koffiehuishouder optrad, dat door die bepaliug niet slechts aan den burgemeester de bevoegdheid wordt gegeven om vrijstelling run het verbod te verleenen, maar dat ze dezelfde overdracht van macht inhoudt welke de Hooge Raad in de Zwolsche verordening beeft gewraakt. Maar ook ont wikkelde [hy de stelling dat de dispensatie is: delegatie van publiek recht, hetwelk dan in dit geval ongeoorloofd is, en pleiter kon zich niet voorstellen dat de Raad nu in de bevoegdheid om ontheffing te verleenen eeu uitvoerende macht zou zien. Doch ook al wure dispensatie als uitvoering geoorloofd, dan meende pleiter nog, dat het verier nen daarvan niet aan den burgemeester alleen, maar slechts aan het college van Burg, en Weth. toekomt. Hy concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Het Openbaar Ministerie zal 20 dezer con clusie nemen. De stakende glasslijpers te Maastricht hebben besloten het werk niet te hervatten, wanneer ook met de zeven leden van het bestuur der glasslypersven eniging, die ontslagen zyn, weder tot den arbeid worden toegelateu. Men schryft uit Ooststellingwerf Uit goede bron kunnen wy vermelden, dat er publiek niets officieels bekend is omtrent den geschorsten gemeenteontvanger te Oosterwolde. De zaak wordt onderzocht. Het bericht over een geschat tekort, iu enkele bladen medege deeld, is eene gissing, niets meer. daad none nel to kamer vol gemakken op de eerste verdieping. Juffrouw Sophie nnin hem ter dege op, toen men hem uit de koets hielp en naar zijne ka mer bracht on zag, dat hij lang van gestalte en reeds eea bejaard man was. Zijn haar was zilvergrijs, zijn gelaat was bleek, voor zoover zy dat zien kon, want het vochtige haar hing hoin in de oogen, en do nedarhangeude kap vau zijn mantel bedekte bet overige zijner trekken de kommies Mitchel had hem dien mantel bezorgd. Hij was nu in zoo verre bijgeko men, dat hij weder spreken kon, maar sloeg allo mogelijke hulp van de band, sloot zich op in zijne kamer, wroef zich warm voor het vuur, kroop ouder de warme dekens en belde. 'Hij bestelde eene groole kom warm gerstewater met brandewijn. Toon de meid het hom bracht, kwam zij hem tevens uit naatn vnn zijn medereiziger, den jongen mensch die ook gered waa, vragen, of deze mocht binnen komen en of bij hom ook in iota van dienst kon zyu. Hel antwoord luidde vnn neen, en dat do jonge man wijs zou doen, otn ook zoo spoedig inogelijk naar bed te gaan. Hij zou den ouden heer genoegen doen als hij den volgenden morgen bij hem wilde komen; en deze verzocht verder door niemand ge stoord te worden, tenzy hij belde. Juffrouw Ravensbird volgde dien nacht hel voor beeld van half Danesheld, en ging niet naar bed. Zij had het geducht volbaudig, en was bovendien blijde dat zij, niettegenstaande de wind na braaf uitgeraasd te hebben was gaan liggen, eene reden had om op te blijven. Zij was zeer begaan met den matroos, wiens hoofd jamtnerlyk verwond was, en zy Een schutter, die gistermiddag te's Graven- hago ter oefening moest opkomen, verscheen in tenue, maar met wit geschuurde klompen Ran en gezeten op een paard, op de oefenings plaats, bljjkbaar in de verwachting dat men hem zo5 uitgedost wel vry zou stellen. Zyne verschyning wekte groote vroolykheid onder het publiek. Men deed den schutter evenwel kalmpjes afstijgen en liet hem op zyn houten schoeisel onder bevel van eeu onderofficier aan de oefeningen deelnemen. Omtrent het ongeluk, deu heer C. Honigb, directeur der Ryks Hoogere Burgerschool te ‘"Zwolle, overkomen, meldt de >Zw. Ot. De heer Honingh had' zich in den voormid dag van Zaterdag per velocipede naar ’t Kaler- veer begeven, o.a. om jjaar information in te winnen naar een broche, die zyn echtgenoot^ den vorigen dag daar of op een wandeling in ’t Nieuwe Werk had verloren. Hy vertoefde even aan 't Katerveer om navraag te doen, en ging toen bij de wed. Zwakenberg terwyl hy in ’t rond zocht of het voorwerp ook daar lag. Even voor 12 ging bij verder en reed den heuvel op. De heuvel loopt aau de zjjdp, waar hy moest afdalen vry styl af, zoodat niet ge oefende wielrijders, die met het terrein bekend zyn, er meestal afstappen. IIy schynt hier bet bestuur over zyn voertuig te hebben verloren, is naar beneden gestort en zoo in ’t water geraakt. Toen hij in den namiddag nog niet was teruggekeerd, en men dus meende dat hem een ongeluk was overkómen, heeft man de hulp der politie ingeroepen. Eeu onderzoek, des avonds ingesteld, gaf geen licht, maar in den vroegen ochtend vau Zondag heeft men, het spoor der velocipede volgende, op de plaats aan den voet vau den heuvel gedregd. Het rywiel werd eerst opge- Wederom 'werd gisteren voor den Hoogen Raad eeno zaak behandeld betreffende het sluitingsuur voor koffiehuizen, en wei naar aanleiding van een beroep, voor een deel ge grond op het bekende arrest in zake de Zwol sche politieverordening. Het gold een koffie huishouder in de Warmoesstraat aldaar, die tot 38 boeten van f 25 of 38 maal 5 dagen hechtenis was veroordeeld ter zake dat hjj zonder vergunning van den burgemeester in Juni, Juli en Augustas 1895 tusschen bet voor de sluiting bepaalde uur en 's morgens 4 Men meldt uit Haarlem aan de »Tel.<: Naar wij vernemen, komen op den dag van het bloemencorso en volgende dagen een tien tal Engelschen, waaronder ééne dame, redactrice van een der Engelsche lladen, te Haarlem om het Stn al bad en zyne inrichtingen, badhuis, brongebouw en driukhal nader te leeren kennen. Het doel hunner komst is bet staal bad meer en meer bij bel; Engelsche publiek bekend te doen worden, en tot dat doel kunnen de be zoekers zeer zeker medewerken, daar bet ge zelschap beslaat uit doctoren, reporters en teekenaren voor tijdschriften. Den eersten dag wordt het bloemencorso aanschouwd, verder hoopt men hun de om streken, Zandvoort, den Hout, [Jinuideu en de Haarlemmermeer te laten zien, terwyl Dinsdag in hunne tegenwoordigheid de officieel» opening van de drinkhal zal plaats hebben, waarna een matinee wordt gehouden in het Brongebouw. 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1