DE EED VAN Mï ADELAIDE. BINNENLAND. ïVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag SS April 1896. 35ste Jaargang. No. 6947. FEUILLETON a!s ns eine n in tuk. senr., URG. CS der over- ns Mark ING. i I van 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in hooger be- föcieel- is Da ontslagsne van II t Za»N (Forth ooroolfJ). O De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. traag om g plaats gelijk of biedende slechte bedraagt •t 55,000 le 4e tot in de fle )0 M. en vent, tot iat der Zelf- uitapat- 1 3.60 I. 1.76 O0O angt on- ibad heb- jjlt. ipen van n on de klassen is. i irijzen t aan de houding* mvóudig,* IJ., den GOIIMIIE COIWT t.7S ikk., een het pge- De le luit, P. H. Specht Grgp, van het 4e reg. inf., thana gedetacheerd bij de koloniale reserve te Nymegen, wordt voor 5 jaar ge detacheerd bij het 0. I. leger. van toekenning van verandering gebracht en wijziging slechts technische verbeteringen. In de overgangsbepalingen wordt het kiesrecht tot op de invoering der nieuwe wet op het per soneel ook met de bestaande personeels belas ting in verband gebracht. pr(jzen door den Staat randeerd. eming vaarborgde ter afb. Prys verschrik- ugd Igdt sring, die l van een j hetVer- narkt 34, it bedrag, en boek- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DO Mark. 5000 M. k 3000 M. 2000 M. 1000 M. 400 M. 300 M. 00, 150 M. 155 M. 104,100M. 45, Ï1M. prijzen. n 7 klas in door het losschieten aan den bok van een de Van Vollenhoven- Gisterenochtend burger het zette gedeelte van hem dit door een de man van een officier naby de Boschbrng geplaatst, Zaterdagavond zijn Willem van Berkei en zijne vrouw op bevel van de rechtbank te Rotterdam uit de voorloopige hechtenis ont slagen. Beiden zyn nog denzelfden avond, kort nadat men hen uit de strafgevangenis aan den Nood- singel vrij gelaten had naar Utrecht vertrokken, waar zy hun intrek namen in de woning, door de vrouw voor bare arrestatie bewoond. Zoo ia dan hei gerechtelyk onderzoek om trent de zaak van den afachowelijken moord op niets uitgeloopen en blijft de moordenaar, belaas, onontdekt. Een resultaat, dat algemeen met groote teleurstelling zal worden vernomen. Voor Van Berkei vooral is de maanden lange voorloopige hechtenis, die eindigde met zijne vrijlating, een zeker wel door de omstandig heden gewettigde, maar toch zeer harde maat regel geweest. Vermoedelyk zal men, nu het onderzoek in de ingeslagen richting géén re sultaat heeft opgeleverd, wel de hoop moeten Beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Oudewater ds. H. Teerink te Werkendam e. a De jonge Amerikaan, mylord, die mot do red dingboot aan wal is gebracht. Uw lordschap hoeft hem hier zeker al wel ontmoet. Het is een zeer knap jong mensch; en hij is zoo vriendelijk in zijn spreken. Ik bedoel den heer Lydney. Lydney Lydney? O ja, nu herinner ik mij den man, merkte zyn lordschap aan. Lydney! her haalde*!^ bij zich zelven. Ik herinner mij niet, dat ik dien naam ooit meer gehoord heb. En bij be weert, dat hij eigenaar van deze doos is, niet waar, Mitchel? Ja zeker, mylord. Dit is de doos, waarover hy zoo bezorgd is geweest. Dat is zijn naam niet, vervolgde Mitchel, toen hij zag dat Mylord met bui tengewone aandacht op de spijkers staarde; hy meende de gedachten van mylord te raden. Ik heb hem de opmerking gemaakt, dat die letters de zijne niotzijn, en hy heeft mij lachend geantwoord, dat hy dit ook geenszins beweerd had. Hy is oen kruiwagen gaan bestellen, om de doos naar Zeemansrust te laten brengen. Lord Dane bekeek de overige voorwerpen oen voor een met de meest mogolyko aandacht. Toen het onderzoek was afgeloopen, keerde hij zich tot Mitchel. Behoort hem niets meer van dit alles? Neen, mylord, alleen die verlakte doos. Hij zeide, dat hij veel pakkaadje aan boord had, maar hij scheen er zich niet om te bekommeren, dat al zijn goed verloren was; hy tobde alleen over die doos. Lord Dane verwijderde zich in allerijl en Mitchel r bleef op de wacht. Een oogenblik later zag Mitchel eenigzins tot zyue verbazing, lord Dane met twee mannen en eene ledige kar terug komen. D« kar was van een molenaar, dia op de gronden De loterjj-vereeniging de Volharding te Zevenhuizen bestaande uit 34 leden had het genoegen de f 25,000 op een tiende lot in de Staatsloterij te trekken men kan begrijpen dat het geld met graagte in ontvangst wordt genomen daar byna alle leden behooren tot de arbeidersklassen en het in hun huisgezin goed kunnen gebruiken. De heer N. Zerbst te Ede, directeur eener inrichting voor zenuwlijders, is in hooger be roep gekomen van het vonuis"van het kanton- "gerecht ie Wageniugen van 13 April, waarbij hy, wegens het verplegen van krankzinnigen, zonder daarvan beboorlyk aangifte te hebben gedaan, is veroordeeld lot f 100 boete of 20 dagen hechtenis. Als woonachtig in de grensgemeente J)inx- perlo moest de gemeente-vroedvrouw Theodor* Wisselink op 26 October |j.l. hare diensten verleenen in de Duitsch# grensgemeente Suder- wick. Zij was, toen zy de verlossing zou ver richten, echter zóó beschonken, dat zy voor haar taak niet berekend was. Van dit geval werd bij de Duitscho autoriteiten aangifte ge daan en deze traden weder in correspondentie met den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Gelderland, met bet gevolg dat deze laatste den gemeenteraad van Dinxperlo dringend verzocht deze gemeente-vroedvrouw uit hiar betrekking te ontslaan, die, volgens verklaring van den burgemeester, meermalen bij het verrichten barer taak misbruik van sterkendrank moet hebben gemaakt. De ge meenteraad van Dinxperlo heeft nu bedoolde vroedvrouw Zaterdag uit haar betrekking ont slagen. De beide wethouders hielden zich buiten stemming. De ontslagene was 35 jaar in betrekking. Gisteren veroordeelde de rechtbank te Gro ningen den ontslagen politie-beambte v. wegens meineed, tot gevangenisstraf voor tijd van één jaar. Van een voornemen bij de Hertogin Albany, om een gedeelte van het badseizoen te Haarlem door te brengen en van het staal- water uit de Wilhelminabron gebruik te maken, is ten Hove niets bekend. De correspondent der »N. R. Ct. te.: Bata via seinde onder dagteskening van gisteren het volgende, dat reeds per bulletin aan de abonné’s te Rotterdam werd medegedeeld De sterkten Anagaloeng, Lam bar ih en Senelop zijn ontzet en vernield; Senelop na een hevigen stryd, waarbij wij 2 stukken verloren, die echter werden teruggenomen. Gewond werden Majoor D. A. Okhuyzen en de 1ste luitenant J. B. Zon, terwyl de 1ste luitenant jhr. K. L. A. P. v. d. Maeseu de Sombreff een zonnesteek kreeg. Gewond werden buitendien 68 minderen, terwijl er 13 sneuvelden. Generaal Vetter gaf bevel om eene brigade in gereedheid te brengen, die voor een geheim doel naar de Atjeh-kust wordt gezonden. By het departement van koloniën is bet vo-gende telegram' van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, dd. 19 dezer, ontvangen, Eergisteren de posten Anakgaloeng, Senelop: Lamsoet en Lambarih opgeheven. Meeste tegenstand op rechteroever der Atjeh-rivier. Twee officieren gewond en ongeveer zestig mindere militairen gesneuveld of gewond. Een veldkanon wegens moeilyk terrein achterge laten, doch zonder het sluitstuk. de dykwerkers van Westkapelle waren verjaagd, ontboden en verklaarden ben weer in genade te zullen aan nemen wanneer zy beloofden slechts op bun beurt met de anderen het werk te verrichten. Nadat die belofte was afgelegd, werd de vrede weer gesloten en keerden allen tot bunne ge» wone werkzaamheden terug. De brigade marechaussee, welke vroeger uit drie man bestoud, is sedert Vrijdag met twee mau vermeerderd. De rechtbank te Winschoten heeft Rudolf N. te Stadskanaal, ter zake van den diefstal van manufacturen ten uadeele van mej. wed. Kuipers, aldaar, veroordeeld tot eene gevange nisstraf van vyf jaren. De eisch van het O. M. was 3 jaar. Eene andere beklaagde in dezelfde zaak, Roosje N. te Nieuwepekela, beschuldigd van heling dier goederen, tot eene gev. van 7 maanden, waarvoor de eisch van bet 0. M. 9 maanden was. Op Westkapelle waren de gemoederen der dykwerkers nog altyd niet tot rust zyn geko men over de oude, bekende grief inzake het werken aan de duinen te Zoutelande. Gisterenochtend nu verzamelden zy zich alle, vóór zij aan het werk togen, op den dijk en beraadslaagden daar ouderling. Het gevolg hiervan was dat zij R. M. en zijn zoon, de personen die indertyd te Zoute- lande aan de duinen hadden gearbeid en door Byna iedereen is overtuigd van bet nut van sparen, maar lang niet byna iedereen spaart. Zooals met zooveel zaken, moet het ook hierin den menschen gemakkelyk gemaakt worden. Dit heeft een Italiaan, Artoni, ingezien, en bij is op het denkbeeld gekomen, automatische spaarkassen op te richten. Men werpt een muntstukje in de gleuf der machine en ont vangt daarvoor een kaartje. Heeft men een voldoend aantal van die kaartjes in zyn bezit, dan kan men die naar een gewone spaarbank brengen. Op die manier heeft men een fonds, dat voortdurend, bij kleine beetjes, uitgebreid kan worden. In Italië heeft deze automatische spaarkas reeds veel opgang gemaakt. Men ziet dat het idee feitelyk op hetzelfde neerkomt als het systeem der postspaarbank, waar men kan be ginnen met sparen door postzegeltjes te koopen, en die in te plakken in zyn boekje. Intusscben lokt dit automatisch stelsel nog meer tot sparen uit, vooral by kinderen, die er steeds een genoegen in vinden, zoo of zoo- Het regeeringjantwoord op het Voorloopig Vers'ag omtrent de kieswet is aan de Tweede Kamer ingezonden. Naar wij vernemen, wordt in de gronden kiesrecht geene zakelyke behelst de nota van Gisteren namiddag zyi van «en touw, bevestigd heistelling, geplaatst in straat te Rotterdam, drie personen in dien bok gezeten op den grond gevallen. Twee hunner werden naar bet Ziekenhuis vervoerd, een met een gebroken linkerarm en een met een hoofd wond. De derde kneusde zich aan den rug. Alle drie zyn ie Gouda woonachtig, doch verblij ven tijdelijk in eene keet aan den Weatersingel gebouwd. In zake de vordering van een aannemer van rijkswerken tot schadevergoeding wegens aan varing van zyn stoombaggermolen in de haven te IJmuiden op 12 Juli 1892 door het Engel- aehe ««hip »Lady Salisbury* (welke vordering door de rechtbank te Dordrecht is afgewezen) heeft het gerechtshof te ’s-Gravenhage een onderzoek door deskundigen bevolen. sonden toon, als-spotte hy mot Mitchel’s onnoozol- heid. Wij weton neg niot, aan wie deze voorwerpen toebehooreu, en zy zullen op hot kasteel goed be waard zijn. Maar ik hoop dat uw lordschap mij dit niet ton kwade zal duiden de eigenaar van deze ver lakte doos had zich aangeroeid, hield Mitchcl aan. Wat moet ik zeggen, als de lieer, aan wien zij too- bohoort, haar zoo aanstonds komt afhalen P Mitchel, hernam zijn lordschap, bedaard, gij zoudt wel doen mot eons tor dege over iots na to donkon, waarbij gy, uaar hot schijnt, nog niet hebt stil gestaan I Ik hob als hoor van Danosheld bel recht op alle voorworpen, die op het wrak gevonden zijn, onverschillig of de oorspronkelijke eigenaars leven, of niot. Ik donk geen misbruik van dit vooj- rocht to maken dit komt zelfs niot bij mij op maar ik vorkios, dat deze voorwerpen voor hot oogon- blik veiligheidshalve op het kasteel gebracht wordea. Gy moogt dit aan den hoor Lydney zeggen. De kar was reeds half wog hot strand afgereden, en Lord Dane volgde haar. Mitchel bleef sprakeloos on roerloos staan. Hy had geen vrode met de zaak, en hij vreesde, dat het gebeurde don hoor Lydney evenmin zou aanstaan. Niettegenstaande do verze kering van don hoor van Danosheld, was bij er niet gerust op, dat deze handel wijzo goeno onaangename gevolgen na zich zou slepen en hij was overtuigd, dat de h er Lydney er verstoord over zou zijn, Zoo stond hy daar; hij sprak niet, hij verroerde zich niet maar bloef als aan de plok genageld verbaasd voor zich uitstaren. -:x>pgeven op de ontdekking van den moorde naar. Eu zoo voegt zich deze moord weer by de vele andere moorden, in de laatste jaren gepleegd, waarvan de bedrijvers onontdekt bleven. wilde in Den Haag een voor eene militaire oefening afge bet Malieveld betreden. Toen schildwacht belet werd giug tot handtastelijkheden over. Op last werd hy toen in do wacht i van waar hij later door de politie werd afgehaald. 103) Welke hoer? Welke? vroeg lord Dane, die in esne te hooge sfeer leefde, om zish met praatjes, betreffende de aangelegenheden van voorbijtrekkende reizigers, in Zeemansrust, op te houden. Ik bedoel dien knappen jongen man, die met de reddingboot aan wal is gekomon; en die bij Ra ven sbird zyn intrek heeft genomen, mylord. Ik ge loof niet, dat er ooit ergens meer beweging kan geweest zyn om eene doos: het had er veel van, of zy vol banknooten van duizend pond was; en van morgen is de doos opgehaald. Daar staat zij, achter uw lordschap. Lord Dane keerde zich bij deze woorden om, en stond nu vlak tegenover de doos. Hij bekeek haar oplettend. Mitchel verbeeldde zich, dat die doos in hooge mate zyne belangstelling wekte, want hij stond als aan den grond vastgenageld. Toen by weder opzag, draaide hij er om heen, trachtte haar op te lichten en te schudden. Kortom, hy bekeek de doos van alle kanten, zoo als een nieuwsgierig kind een nieuw stuk speelgoed doet, en alsof hy grooten lust had, het aan stukken te slaan, om te zien wat er in was. Wie zegt gij, dat eigenaar van die doos is, Mitchel f GOÜDA, 21 April 1896. Een gezelschap van 23 personen alhier heeft de f 25000.— op 1 lot getrokken, voorzeker een aardig buitenkansje. van Dane woonde; hij was op weg geweest, om tarwe te halen, die gemalen moest worden. Lord Dane was de kar tegengekomen, toen hij van hot strand kwam en den wog opging, en hij had de molenaars knechts, die bij do kar waren, verzocht om hem te volgen tot -welk doeleinde zal aanstonds blyken. Daar kwam de kar aan, mot de twee mannen en zyn lordschap zij hield vlak bij Mitchel en de op- gevischte voorwerpen stil. Lord Dane wenkte de mannen en beval hun kortaf, do voorworpen op te laden. De molenaars deden het tot verbazing van Mit chel, en weldra was alles op de kar getild. Er was behalve do verlakte doos geen zwaar voorworp by. Doze werd mot al hot overige op de kar gezot, maar zyn lordschap zeide, dat men hot vat met varkens» vleesch on den houton balk op het strand kon laten liggen. Daarop zou do kar met bare lading weg rijden, on nu eerst was Mitcho'. in staat om te sproken. Mylord, riep hij, in stomme verbazing, uit, het is verboden, die voorwerpen wog to halon, en vooral aan die doos mag niemand raken. Ik ben bier op de wacht gezet, om te verhoeden dat nie mand zulks doet. Ik laat alles veiligheidshalve naar het kasteel brengen, zeide lord Dane. Maar do eigenaar van die verlakte doos zal dezelve zoo aanstonds laton afhalen. En ik heb mijn woord gegeven, dat hij de doos hier onaangeroerd terug zal vinden. Als hij bij don opzichter beklag over mij indient, kan dit mij mijne betrekking kos ten, mylord. Zoudt gij uwe betrekking verliezen, omdat gij mij gehoorzaamd hebt hernam lord Dane, op tohort- Men meldt nil Zaandam Aan de patroonlabriek by de Hembrog had gisteren middag omstreeks 12 uur een ongeluk plaats. De kalkmaker J. Visser, van Amster dam, oud 35 jaar, gehuwd, geraakte tuweben den kalkmolen, welke door stoom in beweging wordt gebracht, en wat onmiddellijk een lyk, hoewel de machine zeer spoedig ophield te werken, De le luit, P. H. Specht Gryp, Nymegen, wordt voor 5 jaar ge- A T

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1