DE Efll UDÏ M BINNENLAND. 1 he Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, a a I Zaterdag 25 April 1896. 35ste Jaargang. No. 6950. lit. 1 FEUILLETON le Gouda. Haarworm, rorm, en het zoo ondrage- tid” alsook Ier waarborg emand gene- Uebra'9 „Ge ilden Ned.Ct. sel (ook post vrij Porfc ygbaarby de, ^(Duitsch- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. XJCRN. E door ide- ie en I JTRECHT Met dezen warier* jortcn ron- Dg (be- hoeeten, lemings- jewezen. warme ►evelens- cent makt, lagen an-, arm ot-, i met pót- wa- a meti door i en in ah m den Hofrad n Voor de akte-examen lager ooderwys, gis teren te ’s Gravenhage gehouden, zyn o. a. geslaagd de dames L. M. H. Jonker en D. C. Vorster, beiden alhier. ADV E II TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. NKIJJKL F. RW. en S5CHFP1J Door don architect Westink, van Schalkwyk, werd te 'e Hage nanbestêed het bouwen van een maebinegebouw met machinistwoning, werk plaatsen enz. op bet terrein van bet gesticht Bloemendaalonder Loosduiuen minste in schrijver was de beer C. W. den Hoed, te Slolwjjkersluis, voor f 19.100. Donderdag 23 April had in het Hotel de Zalm de Algemeens en Buitengewone Alge- meene Vergadering plaats van hh. aandeelhou ders der Goudsche Waterleiding Maatschappij. mogelijk is. Do sleutel is niet uit mijn zak geweest' De beer Lydney zeido niets moer. Hij was over tuigd, dat de doos wcggehaald was, en hjj zag overal rond, of hij geen schuilhoek ontdekte. Zijn oog viel op eene kastdeur, en hij trok de deur open met den sleutel, die ju het slot slak. Kr lagen alleen een paar schragen in. Van de doos was geen spoor te vindon. Het heeft veel van eene toovergeschiedonis, merkte freule Dane aan. Als de doos, zoo als gij beweert, werkelyk op de kar hierheen is gebracht, waarde mijnheer, dan moet de kar haar ook weder meegenomen hebben; dat is de eenig mogclyke op lossing van het raadsel. Maar Bruff wilde hier niets van hooren, want hij had de kar met eigene oogen ledig weg zien rijden. De heer Lydney stond een oogenblik in gepeins verzonken, en vroeg toen, op welk uur hij Lord Dane kon spreken. Bruff on freule Dane geloofden beiden, dat er weinig kans bestond, dat bij voor etenstijd terug zou zyn. Zij zonden dien dag vroeg eten om zes uur. De hesr Lydney wenschte freule Dane goeden morgen het speet freule Dane dat hij hoon ging, want zij had zulk oen aangonaam mensch gaarne den ganschou dag bij zich gehouden. Bruff liet den heer Lydney uit, en deze ging de kar on de mole- naarsknechton opzoeken. Biuff had hem gezegd, waar hij die raar alle waarschijnlijkheid zou vinden. Hij vond hen zonder de minste moeite, maar hij was niet veel wijzer, nadat hij h n gesproken had. Beide waren zulke echte domkoppen, dat men haast twijfelde, of zij mensebelijke wezens waren. Zij had den benul genoeg, om hun dagelyks molonaarswerk te vorrichten, maar ook niets meer. Kene verlakte dqos met vergulde spijkers op het deksel? zij wisten or niets van te zeggen; my- lord had hen gelast, de voorwerpen, die op het strand lagen, op eer.e kar t« laden en ze naar hol kasteel te brengen, en dat hadden ze gedaan. Het was niet denkelijk, dat eene doos, die daarbij was geweest, verloren wss geraakt. Ik zog u, dat de doos verdwenen is, zeide do heer Lydney. Maar my dunkt, dat, als gij de doos van de kor hebt getild, en haar in de bergkamer van Lord Dana hebt nedergezet, gij baar (och wel moet gezien hebben. Het was geene nlledaagsche doos, on zij was zeer zwaar. De molenaarsknechts herinnerden zich niets. Hut is waar, zij hadden alles zelf opgeladen en op bel kasteel gebracht; maar zij haddeu niet meer acht op het eer.o dan op het andore voorwerp geslagen. Manr mylord was uit voorzorg zelf mot de kar mede gegaan, en had er bijgestaan, toen de zaken werden afgeladen. -* En hd>t gij alles op het kasteel gelaten vroeg de neer Lydney. Zij hadden alles afgeladen oji waren met de ledige kar teruggekeerd, om zakken tarwe te halen. En dit was alles, wat William Lydney uit hen kon krijgen meer wisten zij niet. Ka hij keerde alles behalve voldaan naar Zeemansrust terug. De heer Bruff was van oordeel, dat er niets beters was dan den stier bij de horens te pakken. Daarom verliet hij bei kasteel, zoo dra de vreemdeling ver trokken was, en begaf zich naar dat gedeelte van de jachtgrondon van Dane, waar bij Lord Dane dacht te vinden. (IFordt ttreolgtl.) Aanwezig waren 15 aandeelhouders uitbrengende 62 stemmen. Na het door de Directeur uitgsbracbte ver slag, werd Je winst- eu verlies-rekoning en de balans goedgekeurd, waaruit bleek dat over 1895 kan worden uitgekeerd een dividend van 5j pCt. Hierna werd overgegaan tot de Buitenge wone Algcineene Vergadering ter behandeling van een voorstel lot overgave der concessie aan de gemeente Gouda, iugediend door Burge meester en Wethouders dezer gemeente. Na verschillende besprekingen werd bet voorstel in stemming gebracht en verworpen, terwyl 1 stem vóór het voorstel werd uitge bracht. Commissarissen werd verder machtiging ver leend, om wanneer eventueel door Burgemeester en Wethouders een ander bod werd gedaan, verdere onderhandelingen aan te knoopen. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer Lydney liet met eene buiging den arm van freule Dane los, en bekeek de voorwerpen een voor een. Met een vertoornden blik riep hij uit! Myne doos is er niet bij I Dat was een contretemps, waarop freule Dane en Bruff hoegenaamd niet voorbereid waren en het is wel mogelijk, dat deze ontdekking voor den laatste eer eene verademing nas dan omgekeerd. Er was geene verlakte doos met zulke letters er op onder de voorwerpen. De heer Lydney wendde zich tot Bruff. Waar heeft men de doos nedergezet? vroeg hij, en hoewel hij zacht sprak, was er in zijn toon iets gebiedends. Als de doos niet hier is, mijnheer, dan is zij niet op hot kasteel gekomen, gaf hij, zonder aarzelen ten antwoord. De voorwerpen zijn van de kar in deze kamer gebracht, en ik kan op mijn woord van eer verzekeren, dat niemand hier sedert dien tijd is binnengelaten. De doos is met de noodigo voorzorgen naar het kasteel gebracht, hernam de heer Lerney. Gij weet dit zelf, als gy de voorwerpen uit de kar hebt zien tillen. Gij spreekt van eene kleine verlakte doos, mijnheer, zeide Bruff, nadenkend, terwyl hij zich schoen to bodonkon. Ik herinner mij niet, dat ik die gezien heb. Ik moot bekennen, dat ik niet bij zonder op de voorwerpen gelet heb maar ik kan getuigen, dat alles in deze kamer is gebracht. In dat geval is de doos er later weder uitgo- haald, antwoordde de heer Lydney. Bruff schudde het hoofd. Ik kan evenzeer getuigen, mynheer, dal dit niet Het verlof naar Nederland van den le luit, der iuf. O.-I. leger O. K. F. Collard is met 6 maanden verlengd. BURGERPLICHT. Gouda HAREN OüD-VoORZÏTTKR T.G.G. VALETTE. By deze cadeaux was gevoegd een album, bevattende de namen der deelnemers. (Dit horloge door den beer G. C. de Vooya geleverd en gegraveerd, was een waar kunst stuk, waarvoor genoemden heer uilen lof toe komt). Dé Voorzitter nam na de aanbieding ander maal het woord en zeide aldus: Daar zyn zoo menschen, die zoo bet echynt altydgoed doen, waar gij, mynheer Valette, door uw^beengaan eeu groote schok geeft aan de liberale party en aan onze vereenigiug, hebt gij tocb goed gedaan en dit goed doen bestaat daarin, dat de satuenwerking van bet bestuur met de leden er hechter door zal worden, waarom ik de leden toeroep, steun uw bestuur en deliberate party, want de vyand slaapt niet en daar hel de laatste maal is dat de heer Valette in onze omgeving ie, kunnen wy vau den heer Valette afscheid nemen, maar nog liever roepen wy u 'een tot weerzien toe. De hier F. Herman Fa. verkreeg'daarop bet woord, die het bestuur dankte voor de belegde vergadering en den Voorzitter voor zjjne woorden tot den heer Valette, als lid van de commissie wenschte ik nog een paar woorden te spreken, ul. om den heer Valette dank te zeggen voor hetgeen by gedaan heeft voor de liberale party en voor «Burgerplicht, in het bizonder en wij wisten geen ander huldeblijk te bedenken, wat hem nog lang aan ons zou doen herinneren, dan dat horloge en die boekwerken en wij hopen dat de heer Valette dit als een blyk van onze waardeering zal willen ontvangen en nu, daar de heer Valette e”n persoonlyk vriend van mij is, ie het mij een behoefte hierjperseonlyk te oon- stateeren, dat wy in hern gevonden hebben eeu humaan man en ik ben da ikbaar in die vele bijeenkomsten die ik met hem heb gehad, dat ik heb geleerd van hem, wat men kan worden, ik kan zeggen er gaat een vriend van mij uit Gouda en ik roep u toe, gaat met de uwe eu het ga u wel. De Vooomtter deelde mede, dat hy allen in de gelegenheid wilde stellen de cadeaux in oogenschouw te ueruen, doch alvorens de ver gadering voor eenige oogeublikken te schorsen, vroeg by of nog een der aanwezige leden bet woord verlangde. De beer Ruiter vroeg daa-op het woord en bracht in korte woorden in herinnering wat de heer Valette was geweest en dat hij door een soort van misverstand was gevallen, hij GIIIIIMIIE COURANT De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 106) Freule Dane, zeide hij eicdelyk, uiterst dee moedig, gij kent mylord, als men zijne bevelen in den wind slaat. Ik durf hel niet op mij nemen, die doos af te geven; het staat aan u, het zelve te doen. Maar ik doe het zelve, Bruff. Ik beveel het u te doen. Ja, freule, dat weet ik zeer goed, Misschien zoudt gij wel zoo goed willen zijn, zelve naar de kamer te gaan en de doos over te geven. Als gij daar in eigen persoon de dope aan dezen heer ter hand «telt, kan mylord mij later niet beeohuldigen. Freule Dane zo» dat met genoegen doen zij had er zelfs lust in, toen do jonge, knappe vreemdeling haar tot geleide zyn arm aanbood. Zoo daalden zij den breeden trap af, lieten de prachtige vestibule rechts liggen, en gingen recht uit door den gang naar de kamer. Freule Dane snapte altijd voort. Bruff kreeg den sleutel, en sloot de deur open" De koude, sombere kamer Mg er nog als van ouds uit; het was nog dezelfde steenen vloer, het waren dezelfde hooge vensters, er slqnden hoegenaamd geen meubelen in, maar de voorwerpen, die uit het wrak waren opgehaald, lagen op den vloer verspreidmen kon sien, dat ze er ia haast waren neergezet. Benoemd tot herschatter der directe belas tingen in de gemeente Vlist de heereu W. Zuidbroek en W. Boer. ^Jor he‘ Haagsche gerechtshof hadden zich gisteren te verantwoorden een handelsreiziger on een artist te Amsterdam, door de rechtbank te Rotterdam onderscheidenlijk tot 6 en 9 maanden gevangenisstraf vetooideeld wegens aldaar gepleegde oplichting, bet zich door middel van een valsch briefje laten afgeven en zich toeëigeneu van een doos mei 6 overhemden. De eerste, die zich als krankzinnig had voor gedaan en ook reeds in een krankzinnigenge sticht opgenomen was geweest, beweerde zieb niets meer van de zaak te herinneren. Alleen wist hy nog dat hy, in het laatst van het vorig jaar op straat te Rotterdam gearresteerd, «Ur pen groote volksmenigte word gebonden riep hem tos dat bet hem in het verre Oosten wel moge gaan met de zyoen. Nadat de cadeaux bezichtigd waren, nam de heer Valette bet woord, die het bestuur en de ledea dank zeide voor de waardeerende woor den tot bem gesproken, hij moest echter doen opmerken dat hetgeen hy gedaan had, niet zoo groot was waarvoor hij een huldeblyk mocht verwachten, want de hh. Herman, van Eijk en Prince hadden veel meer verdiensten dan hy. Hij bracht voorts in herinnering, dat ieder, die in de gelegenb'id Was het woord moest voeren voor de liberale partyin de andere partyen doet tnen aldus. Ik aanvaard deze cadeaux niet als een huldeblyk voor het geen ik gedaan heb voor «Burgerplicht-*, maar wel als een blijk van vriendschap, waarvoor ik u allen hartelyk .'ank zeg. Dat de verwer ping der kieswet de liberale party vleugellam beeft geslagen is genoeg bekend, doch indien Burgerplicht* steeds de vooruitstrevende li berale beginselen blijft huldigen, zal het niet ver meer af zyn of de liberale party zal we derom zegevierend optreden, en ik roep u allen toe een vaarwel on zoo het kan eeu tot weer ziens toe. De Voorzitter riep nogmaals de samenwer king der leden in, ten einde fier en krachtig te kunnen optreden, waarna hy de leden in de gelegenheid stelde persoonlyk afscheid van den heer Valette te nemen, daar hot niet fioeulyk voor hem was bp allen atn hnis te komen. Do heer Valette herdacht nog even de heer Julius, die wogoos familie omstandigheden ver hinderd was tegenwoordig te zyn en den oud- voorzitter, de heer Mr. J. Fortuyn Droogleever, wiens gezondheidstoestand zooala allen wel zouden welen, niet in goeden staat is. Hij wenschte bem toe dat hij weer krachtig moge worden, om weder eenmaal de liberale party te steunen waar dit noodig mocht zyu. De Voorzitter herdacht nog even den beer Noothoven van Goor, die door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zyn, by wenschte hem toe, dat hy spoedig weder ge tond moge zyn, ten dienste vau de gemeente en de liberale partij. De kiesterceniging te Krimpen s/<l Lek had ook, evenals de kiesvereeniging te Schoonhoven, sympathie betuigd, met de aanbieding van dit bnldeblyk. Daar verder niemand meer het woord ver langde, werd de vergadering gesloten. GOÜDA, 24 April 1896. Gisterenavond bad eene buitengewone ver gadering plaats vau de Kiesvereeniging «Bur gerplicht.* Deze vergadering was belegd op verzoek van een tiental leden volgens art. 9 vau het reglement, nl. de hh. F. Herman Ft., G. Prince, J. C. van Eyk, H. A. Diestelborst, C. van Eyk, 8. van Praag, A. C. Cosyn, G. C. de Vooy», A. D. Horneman en L. D Keus, ter aanbieding van een huldeblyk aan den heer T. G. G. Valette. De Voorzitter, de beer C. J. C. Hoogendyk, opende deze vergadering en zeide, dat nu hy voor de eerste maal deze vergadering presideerde en dezelve talrijk bezocht wAe, dit een profetie moge zijn, dat dat voortaan steeds bet geval zon zyn. Spr. vervolgde aldusToen de mare in de stad bekend was, dat U, mynheer Valette, het moederland ging verlaten, toen was het dat Burgerplicht’s leden u dank wilden brengen voor hetgeen gy gedaan hebt, niet alleen voor de liberale party in het district maar ook voor de geheels liberale party in het land en vooral voor hetgeen U in het bizonder voor de Ver- eeuiging «Burgerplicht* heeft gedaan. Voor zeker aan uw grooten ijver hebben wy het te danken, dat wij meer dan eens de overwinning hebben behaald op de verbonden tegenpartij. Wij moeten U hnlde brengen voor hetgeen gy gedaan hebt, steeds waart gy bereid, dag en nacht steldet gij u disponibel. En zyn er nu velen, die vroeger met ons gingen en nu tegen ons staan., de teleurstelling, die gij -hebt ondervonden, was geen beletsel voor u, om noebtbans de liberale party waar het pas gaf te verdedigen. Ook moeten wy u danken voor hetgeen gy als onze afgevaardigde in de Tweede Kamer gedaan hebt, gy hebt getoond te zyn een man vau nw woord. Een nieuwe omgeving, nies we betrekkingen staan •oor üw open, maar het zou ons allen spijten, indien do aangename herinneringen van Burgerplicht’» leden door lange afwezigheid zouden verloren gaan en daarom hebben wy gemeend u een stoffelijk cadeau aan te bieden, met het verzoek geef ons een plaatsje in uwe herinnering. Hier werd den beer Valette aangeboden het Boekwerk: Brockhaus, Couveraationis Lexibon, 16 deelen in leer gebonden, met bybehoorentl regaal, benevens een fraai goud Waltham Mas» met bet wapen van den beer Valette, alsmede het wapen van Gouda, met de navolgende iircriplie

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1