DE EED M LADY ADELAIDE. BINNENLAND. i, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 6 Mei 1896. 35 ste Jaargang. No. 6959. sel. aar. 'on, ht. FEUILLETON I si K van .E I maakt van loorten nde- f 400 lie en t weder 1 o Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN; Spót- wa- GODDA, 5 Mei 1896'. militaire apotheker le kl. K. Verlaan, ten en s zeer ca van laat- h UTRECHT Met dezen aasag Iers kren- 20 1Ü10 de s. 1 verder jr een Kg. wor- fiOIW.HE COURANT naar ona land om de straf te ondergaan, twee vonnissen was veroordeeld en Dnitschland rondge- Bedankt voor het beroep by de Gereformeerde Kerk te Oudewater door ds. H. Teeriock te Werkendam. De militaire apotheker le kl. K. Verlaan, werkzaam by het mil. hospitaal te Utrecht, is overgeplaatst naar Breda. een oogenblik om daar been De oude Beschuitstoren te Wormer, die dezer dagen voor afbraak werd verkocht, heeft kan» om behouden te blijven. De kooper, iemand uit Haarlem, kocht hem bij opbod voor ruim f 400 en ontving als hoogste bieder het strjjk- ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het >N. v. d. D.< ontving Zondag het vol* gende telegram Thans is 'Lamsoet verbrand en Senelop ge- slecht. Twee minderen sneuvelden, twaalf werden gewond. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Her vormde Kerk te Oppenhuizen en Uitwellingerga door ds. F. F. J. van de Plassche, te Gouderak. Een bulletin van de Telegraaf» van gister middag 5 uur meldt De kolonne onder Van Heutz keerde Zater dag terug. Zij behaalde weinig succes. Drie der onzen werden gedood en negen gewond- Heden vertrokken 4 bataillons, onder aauvoe- ring van overste Bendien tot het houden eener demonstratie tegen Kroeng Kali. De zaak van den Schoouhovenschen koop man/ die wegens poging tot omkooping by gelegenhei'd van eene gemeenteraadsverkiezing door de rechtbank te Rotterdam vrijgesproken maar door het Hof te ’s Gravenhage tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld werd, diende gisteren voor den Hoogen Raad. Mr. Jos. van Raalte uit Rotterdam concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging op grond: lo. dat het Hof ten onrechte omkooping van een kiezer aanwezig acht, waar, gelijk hier, feitelijk vast staat dat het den kiezer volkomen hetzelfde was wie gekozen werd, en waar, gelijk hier het gedane aanbod niet diende om dien kiezer te doen stemmen op eene andere wyze daü zyn voornemen of gevoelen was; 2o. dat het mon deling doen van een aanbod dat niet wordt aangenomen geen begin van uitvoering is in den zin van art. 45 Strafwetboek, zoodat er hier, waar de kiezer onomkoopbaar bleek te zyn, geen strafbare poging tot het misdryf aanwezig was. Den 18u dezer zal het O. M. conclusie nemen. By het departament van koloniën is het volgend telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-In^ië d.d, gisteren ontvangen^ Eergisteren had eene excursie plaats naar Lamsoet en Senelop. Eén mindere militair i» gesneuveld eu tieu gewond. Gezonden troepen aangevraagd doos» generaal Vetter voor dc operatien, zyn aangekomen.» Zij zag haar vader in xynelstudeerkamer zitten en ging regelrecht op hem af. I Papa, zeide zij, terwyldzij de deur achter zich sloot en de keelbanden van haar hoed los maakte, godeeltelijk in do haast omdat het etensuur naderde, gedeeltelijk ten gevolge van innerlijke gejaagdheid, hdewel gij mij het huis van Wilfred niet bepaald verboden hebt, zoo hebt' gij mij toch te verstaan gegeven' dat ik er niet gaan mocht. Ja, dat heb ik, antwoordde de heer Lester. Ik kom u daarom neggen, dat ik uw gebod overtreden heb, en wel tot twee maal toe Toon ik er den eersten keer heen ging, goschie'do d t meer bij toeval dan met opzet, en ik had toen den moo 1 niet, het u te zeggen. Van middag ben ik er wodsr geweest. De heer Lester zag zijne dochter zwijgende aan. En wat bewoog u te gaan P Ik bon bij Edith goweost. Papa, ik vrees dat zij stervend is. De gouden bril, dien de Boer Lester op zijn neus had want hij was door Maria in het lezen van een brief gestoord viel mot oen smak nodcr. Hij gaf geen antwoord. En zij sterft van honger van gebrek, ver volgde Maria, snikkend. Zij sterft van gebrek, papa. Praat geen onzin,luidde het verstoorde antwoord. Het is de waarheid, papa. Edith kan het zware voedsel dat voornamelijk uit brood en groen ten bestaat niet verdragen, en zij verkwijnt bij gebrek aan beter voedsel ^aHy heeft mij daarjuist verteld, dat zy langzaam wegkwijnt van honger en gebrek. Dat zij langzaam wegkwijnt, o, papa I wilt Van Emmeries heeft, alvorens terug te keeren waartoe hij bij in België, Engeland zworven. Te Wageningen hebben de afgeloopen week eenige metselaars, die 13 cent per uur ver dienden, bet werk gestaakt. Zij eischte hooger loon. Onder belofte van 1 cent per uur ver- hooging, hebben zy deu arbeid hervat. Uit Bolsward wordt gemeld Met bet oog op de eenige dagen geleden hier plaats gehad hebbende financieels décon fiture, bobben? commissarissen en directeuren der spaarbank een opzettelijk onderzoek naar den fiuancieelen toestand dezer instelling inge steld en de bewijsstukken en waarden nage gaan. Daarbij is gebleken, dat op 1 dezer het geheele actief was f 244,073.95, het passief f 220,369.4479, zoodat eene meerdere waarde aanwezig was van f 23,704.50Va. Te Oosterhout is Vrijdag een kind van ruim eon jaar byna levend verbrand. Terwyl de móéder afwezig was, is de kleine in een oóbe- waakt oogenblik in het vunr gevallen. De buren schoten toe en bluschten bet vuur; maar de kleertjes waren al van het lichaam gebrand en bet stumpertje byna onkenbaar door de brandwonden. Het leefde nog, doch zal er hoogstwaarscbynlyk niet van opkomen. Zaterdagavond is te Amsterdam door de politie assistentie verleend aaneen deurwaarder die in de Dapperstraat eene woning moest ontruimen en daarby door het publiek ijverd bemoeilijkt; onder bescherming van eene vol doende politiemacht, beeft de deurwaarder de woniug ontruimd, niettegenstaande uit het pu bliek met aardappelen en steenen word gegooidt waardoor eenige glasruiten werden ing“worpen. De deurwaarder en zijn helper^ zijn na het verlaten van bedoelde woning onder p ilit e- geleide naar 'de Linnaeusstraat gegaan, en van daar per tram vertrokken. Het talryk publiek dat hen volgde, werd in gemelde straat uiteeu- I gedreven. Een brigadier heoft zich met eenige agenten opgehouden voor bedoeld perceel, iot- de gedelegeerde goederen waren overgebracht naar een ander perceel. Te 10 uur was weder assistentie noodig, daar het publiek de glas ruiten begon in te gooien in het benedenhuis van het perceel. (Hbl.) 116) Ik geloof niet, dat ik recht heb, om mij met deze zaak in te laten. Maar, ik zou u raden, Maria, om u tweemaal te bedenken, eer gij Lord Dane fian- neemt. Hij is bijna tweemaal zoo oud als gij. Hou.lt gij van hem Neen, ik houd niet genoeg van hem, Wilfred om zijne vrouw le worden. Ik mag Lord Dane gaarne lijden, mhar ik zou niet met hem willen trou wen. Hij heeft mij ook nog niet ten huwelijk ge vraagd. Zij waren den heek; van den weg genaderd, en Maria wenschte hem goeden avond en spoedde zich naar huis, want het was haast etenstijd. Zoo lang zij met haar broeder was, Ijad zij hare ont roering bedwongen, maar nu kon zij zich niet langer iu houd en, en de tranen stroomden haar^ langs de wangen. Zij had daartoe een ongelukkig oogenblik gekozen, toeu zij den weg, die naar den Hall leidde, insloeg, stond zij eensklaps tegenover William Lyd- ney. ’Maria wischte bare tranen weg, en zich zoo goed mogelijk herstellende, kroeg zij op luchligen, vroolijken toon Hebt gij uwe doos al wedergevonden, mijnheer Lydney P Neen, antwoordde hij, terwijl hij zich omkeerde, en naast haar voortwandelde. Ik heb mij bijna den gij hen niet bijstaan Vergun mij, haar, van onzen overvloed iets mede te geven. Hot is wel mogelyk, dat da vraag bij den hoer Loster opkwam, of-hij het zou durven wagen (met het oog op zijne vrouw) om aan haar verzoek ttf voldoen, waut hij scheen te aarzelen; maar dit was slechts voor een oogenblik. Neen, Maria, Wilfred en zyne vrouw hebben zich tegen mijn raad hunne eigene ellende willens on wetens op den hals gehaald en zij moeten er nu de gevolgen van dragen. Maria barstte in tranen uit. Als gij mij slechts een weinig gereed geld voor hen wildet geven; papa als g(j Zwijg I viel haar de heer Lester knorrig in de rede. Hij had zelden gereed geld tot zijne beschik king; en het verzoek van zijne dochter mankte hem knorrig. Hij geloofde niet, dat zij gebrek leden, maar beschouwde dit als een overdreven praatje van Maria Het is uwe sehuld niet, Mariaik zeg u, dat tij hun eigen kuil gedolven hebben. IV v> rbied u, Wilfred weder te bezo ken. Ik bid u, verbied mij dit niet, viel zij hem, snikkend, in de rede. Ik geloof niet lieve r»pa vergeef mij, dat ik het letterlijk na zou komen. Hij is mijn broeder iedereen verstoot hem, en ik vroos dat het niettogens4aande uw verbod, myn plicht is, hem de hand boven hol hoofd te houden. Breek niet allen omgang tu s -hen ons af Ik wil u belo ven, dat ik er slechts zelden, en niet zonder aan leiding, heen zal gaan; en ais gij bet wenscht, zaï ik het u telkens zeggen, als ik or geweest ben. (JFordt vervolgd). geld. Hij behoefde geen borgen te stellen eu zou betalen als de afbraak begon maar by moet nog komen en is'te Haarlem uiet bekend. En zoolang bij niet komt, zal de toren moeten blyven staan. Men weet niet of bier sprake is van een oplichter, wien ’t om het strykgeld te doen was, of van een liefhebber, die onbekend wenscht te blyven, alzoo den toreu reddeude en zelf het strijkgeld béurende. In Amerika zijn tegenwoordig al een 3000- t&l zetmachines in gebruik, voor vier vyfden in zg. bondsdrukkerjen, d. z. die drukkeryen, waar uitsluitend gewerkt wordt door leden van den typografenbond, tegen epn in overleg met den patroon vastgeste d tarief. De werktgd wisselt af tusschen 42 en 59 uren 's weeks, gemiddeld 48. De' Joonen onder gingen geen verandering. samengesteld in 1884, te herzien In te leiden door het bestuur. Bespreking van de wet op de vrije- en orde- oefeningen. In te leiden door het bestuur. Wat moet by het gymnastiek-onderwys op den voorgrond staan: hoeveelheid of hoedanig heid der te verwerken stof? In te leiden door den heer G. C. Baerends. Bespreking der anonieme vraag Hoe moet de ruststand zyn Het lichaam rustende op ééu been of gelijkmatig verdeeld op beide beenen Een paar kantteekeningen opDe hygiene in verband met het schoolonderwijs en de scho In te leiden door de heeren J. E. Wassenaar en N. P. J. Woensdreebt. Dd Zuid-Hollandsche Gymnastiek Onderwy zers-Vereeniging houdt hare algemftene verga dering op Donderdag 14 dezer, des voorm. te 10 nur (plaats, tijd), in het Zuid-Hollandscb Koffiehuis (Tninzaal), te Den Haag. Op de agenda komt o. a. voor: Verkiezen van twee bestuursleden. (De hee ren H. J. Steenbergen en G. 0. Baerends zyn aan de beurt van aftreden). Verkiezing van de plaats voor de volgende vergadering. Voorgesteld wordt: Rotterdam, Dordrecht, Schiedam. Bespreking van den beschrijvingsbrief de A. G.-O.-V. betreffende den Bond. Is het wenschelykf de Nomenclatuur der toestel-oefeningen namens de Z.-H. G.-O.-V. Ten spyt van de Arbeidswet, die 't verbiedt, zyn er, volgens »R. v. A.«, strykinriebtingen te Amsterdam, waar des morgens om 6 uur de werkzaamheden’aanvapgen en andere, die om 8 uur beginnen,®maar^ van waar de werk sters in de meeste gevallen, ja hjer en daar alle avonden, pas om 10 juur naar huis gaan. Enkele dagen, vooral op het laatst van de week, wordt ’t 11 uur, en er zouden zelfs inrichtingen zyn, waar de strijksters nu en dan den ge- heelen nacht doorwerken. Omstreeks 3 uur Vrijdagnacht werden de be woners der Venestraat te Assen gewekt door het geroep Moord! Brand!» veroorzaakt door do wed. K., die aan hare buren vervol gens mededeelde, dat er bij haar was inge- brokeu. Door geritsel gewekt zynde, had zy haar bed verlaten en de deur naar het ach terhuis openende, van waar het geritsel kwam was zy door een man, die een geopend mes in de hand .hield, aangevallen. Onder bedrei ging, baar te zullen vermoorden, had de man haar bevolen, zich stil te houden, en toen zy dit niet had gedaan, maar integendeel moord» had geroepen, was eene worsteling ontstaan, waarbij zy zich van een nrfok bad bediend om den man eenige ferme slagen in hel gezicht le geven, tengevolge waarvan dezen het mes uit d» hand was gevallhn, waarop zy de achter deur uit en naar den tuin gevlucht was. Na eenigeu tijd eene; willende zien, hoe bet iu hare woning gesteld was, had zy ontdekt dat er brand was en de inbreker was verdwenen, met achterlating van een pet en het mes. De buren, onmiddelyk bereid om hulp te verleenen, zagen een bed en eene kaal,in brand staan. Volgens de vrouw vermist zy een bank biljet van f 25 en eenige gouden en zilveren voorwerpen, welke in de kast lagen, terwyb eenige papieren, met petroleum gedrenkt, zich daarin nog bevonden. Da politie liet de vrouw een voorloopig verhoor ondergaan en vond aanleiding om haar voorloopig in arrest te nemen, op ver moeden dat haar verbaal was verzonnen. Zij werd echter den volgenden dag weer op vrye voeten gesteld. ganschen dag aan het politie-bureau opgehouden, on hefo het nog niet zoo vor kunnen brengen, om den commissaris Bont, boet hy, geloof ik, te sproken te krijgen. Men heeft mij nu gezegd, dat hij mij over een half uur te woord zal staan, ^n nu loop ik heen en weder, lot het half uur om is, om mijn ongeduld eon weinig te verzetten. Ik hoop, dat gij de doos terug zult vinden. Het is eene onverklaarbare geschiedenis, als de doos niet op weg naar het kasteel verloren is. Bevat de doos zaken van zooveel waarde voor u? Zij zijn van de allergrootste waarde voor den eigenaar. De doos behoort eigenlijk niet aan mij, maar ik zou mijn laatste shilling geven, om haar terug te hebben. Dan hoop ik bartelijk, dat gij haar weder zult vinden, zeide zy, terwijl de heer Lydney voor haar aan de deur van den Hall belde. En zij gaf hem hare hand tot afscheid. Ik wensch u van harte eon goeden uitslag. Ik dank u. Ik daar ben ik overtuigd van. Waarom waart gij zoo aanstonds bedroefd? besloot hij, zacht, terwijl hij bare band in de zijne hield gesloten en haar doordringend aanzag. De donkere blos overtoog weder haar gelaat, maar zij antwpordde niet. Mag ik uwe droefheid niet deeleu of lenigen? Neen, neen; vraag mij daar niet naar, ant woordde zy gejaagd, toen de deur openging. Ik was niet bedroefd om eigen leed ik kan er niet over spreken. Ik dank u hartelijk, mijnheer Lydney. Hij wist even goed als zy zelve, dat het Wilfred gold, want de praatjes van Daoesheld waren ook hem ter oore gekomen. Maiia ging naar binnen. S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1