I DE EED ffl ÜDÏ ADELAIDE. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 33 Mei 1S96. No. 6973. 35ste Jaargang. ht. ir. 31. FEVILLETOh f Ai Zaterdag’ van I ina Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. den Lamberts Uur- i is te- en c Zoon (ff'ortU i>»rr/)lyri j. i de van katholieke leden der L. Haffmans ontslag hot bewijsstuk antwoord aan maar van met I beid UTRECHT Met dezen issagiers van aak mi a ■jo in 3t.» GOIIWjHE courant )t- a- on :eer 'dj na mijne möor- j hot gebruikte hij mij gaf, terwijl De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feèstdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In de vergadering van Tweede Kamer heeft mr. genomen als voorzitter der katholieke Kamer* clnb. Te Ouderkerk a/d. IJssel ia gekozen tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer P. C. van Vliet, die zyn ontslag nam, de heer Eergisteren geraakte de zoon van den heer Lr*nsveld te Nienwesluis by het scheppen van die men, boeken. Het posten fouten zyn iogeslopen. van de 148 geldige nit- J. Rykaart, met 89 gebrachte stemmen. De leden van de Tweede Kamer der Staten - Generaal, behoorende tot de groep der lib-rale partij (De Beaufort), hielden gisterenavond te 8 ure in bet gebouw der Kamer een clubver- gadering. (D.) ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rembours nan e^n adres U Maastricht of te Meersen te worden verzonden, doch door een valschelyk onderteekond telegram oorzaak te zyn geweest, dat dit tin zonder rembours is afgegeven en verkocht. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Ds. J. Eigeman te Dordrecht beklaagt zich in de Dordtsche Ct.< over het feit, dat Dins dag zich een deurwaarder der dir. belast, en getuigen by hem vervoegden om heslag te leggen, wegens belasting, die hij reeds den 17 April had betaald. Gelukkig was hy te huis, en kon hij aantoonen, dat hy reeds betaald had. Men wist, zoo deelt hij verder mede, op het kantoor van den ontvanger zeer goed, dat tflbn een bedrag teveel in kas had, welk be drag echter ook weer verschilde van de som, als door mjj betaald, verzuimde te schijnt dus, dat ook in andere Voor de rechtbank te Maastricht heeft te recht gestaan K. G. M., oud 26 jaren, koop man, vroeger te Rotterdam woonachtig, laatste lijk, te Londen, thans gedetineerd te Maastricht, beschuldigd van oplichting (flesscbentrèkkery). Aan beklaagde wordt nl. ten laste gelegd, in vereeuiging mtt nog een ander, te Luik eene hoeveelheid tin te hebben gekocht om tegen De indienstste I ling van de verbindingslijn tusschens de stations der staatsspoor en de H. IJ. S. M. te 's tïage is thans definitief va«tgebteld op,-»^ 26n dezer. Falb beeft zich voor dezen zomer van een reusachtige waterkan voorzien, die hij rusteloos over het vasteland van Europa denkt uit te gieten. In Juli weinig droogte en slechts bij korte periodesin Augustus, vooral in de tweede helft, veel regen. September aanhoudend regeoachtig, met zwareu neerslag zelfs. En October crescendo Het is om wanboop’g onder te woiden. Gelukkig blyft de mogelijk heid bestaau, dat Falb’s waterkan vóór Juk breekt of zich in een paar Juni-regenbuien ledigt. Kleine oorzaken hebben vaak groote gevol gen. Dit 'bleek dezer dagen te IIedel. jVan de ongeveer 80 stuks vee, die op da Uiterwaard »St. Helenagrazen, stierven binnen 2 dagen plotseling zes stuks van de verschillende eige naren. By onderzoek van een der cadai ers door den heer Ds Vries, ryksveearts, is gebleken, dat loodwit-vergiftigiug de oorzaak van den dood is. Bij bet verven der spoorwegbrug over de rivier de Maas is door het onwillekeurig morsen van verf het gras onder de brug met loodwit in aanraking gekomen. In het Algemeen Politieblad wordt weder melding gemaakt van ontvreemding van ver schillende rywielen te Amsterdam, Rotterdam, ’s Gravenhage en Gorinchem, meerendeels ten nadeele van rgwielenverhuurders, van wie de verdachten de machines in huur hadden. Men zendt ons het prospectus toe van Physiatrische Inrichting »Natura Sanat», i Stolkspark, Scheveningen. Gelijk de naam aanduidt, is dit eene inrich ting, waar de natuur geneeswijze wordt toe- gepait. Men heeft er dieet-, koudwater-, lucht- en bewegiogakuur, (gymnastiek en massage) elec- trische behandeling, enz. Het geheel stait onder leiding van Dr. Eijkman. Voor zieken is dit en uitgezocht oord, hooge zandgrond en nabijheid der zee werken tot herstel der gezondheid mede, terwjjl de heer lijke omgeving den geest opwekt. In de on- middellyke nabyheid zyn pensions tegen ver schillend tarief. Beh’iigstellenden kunnen zich dit prospectus bij de directie verschaffen. Kef zaak van den ontslagen go- yy te Alkmaar, die verdacht luistering, wordt vernomen, dat de instructie, die reeds gesloten was verklaard, thans is heropend tengevolge van nieuwe in lichtingen, (Moor deu verdachte gegeven. Betreffende meente-ontvlf wordt van v« 129) Ik stel zooveel prijs niet op mijn leven dan dat ik het niet in de waagschaal zoq durven stellen I zeide Wilfred met een spottenden lach. Maar uwe vrouw kan er groote* prijs op stel len. Stel een broederlijk vertrouwen in mij. Gij wordt verongelykt, en men onthoudt u geld, dal u rechtmatig tonkomt. Ik heb meer geld dan ik noodig heb. Neem mij voor uw baukier aan. Wilfred Lester werd vuurrood. Hij was even fijn gevoelig uls zijn vader on bet punt van geldzaken. Hij antwoordde niet en de heer Lydney ging voort Leen van mij zooals de eene vriend het van den anderen doel; zoo als gij ongetwijfeld voorheen zolf aan anderen gelei nd hebt; zoo als ik geleend heb. Gij kunt immers later, als gij beter bij kas zijt, uwe schuld afdoen. Als ik beter bij kas ben I herhaalde Wilfred Lester, spottend. Dal zal nooit me^r gebeuren. Die twaalf honderd pond maar ik zweer, dat ik die niet goedsmoeds zal afstaan. Denk daar nu niet aan. Hoeveel zal ik u leenen Meent gij wat gij zegt, vroeg Wilfred Lester. - Ik meeu het in vollen ernst I antwoordde Lydney; wat denkt gij? Is dat zoo iets bijzonders, yat gij my niet kunt gelooven, of dat gij aarzelt mijn De luiteuaut-generaal J. W. Bergansins, inspecteur der artillerie, is Woensdag te Arn hem, alwaar hij voor eene inspectie vertoefde, door een rijtuig overreden, waardoor hij be duidende verwondingen aan de boenen en aan het hoofd bekwam, die echter geen gevaar opleve.eu. De generaal kou, vergezeld van den hem toege voegden hoofde fficier, per spoor naar 's Gravenhage terugkeeren, alwaar hjj in zyne woning wordt verpleegd. De toestand van den patient was gisteren bevredigend. ien, om er nog den Maar voor zoover ik hot niet doen. ik hem kunnen noodzaken, aanbod aan te nemen? Als gij het meent, dan zijt gij een goede vent, Lydney, en hebt gij meer voor mij over dan i der ander. Ik wil gaarne tien pond van u aannamen, om voor gevangenisstraf bewaard te blijven. Tien pond is veel te weinig I Gij moet Geen duit meer, viel hem Wilfred in de rede, terwijl hij weder kleurde. Ik zal u dankbaar zyn, als gij mij voor de schande van gevangenisstraf gered hebtmaar ik verlang ook niets meer. De hoer Lydnoy zag hem doordringend aan, en zeide zacht. Als gij het voor u zelvon niet noodig hebt, zijt gij misschien aan anderen verplicht het aan te nemen. Ik neem niets meer aan, zeide Wilfred, heftig. Ik zou dat zelfs niet aannemen, als hol niot nood zakelijk was, dat ik op vrije voeten bleef. O, Lester, waarom wilt gij mij niet als uw vriend beschouwen? Ik bewijs u, dat ik u als zoodanig beschouw, door dit geld aan te nemen; ik dank u hartelijk, Lydney, en ik zal mijne schuld zoodra mogelijk af doen. Meer neem ik niot aan. Hij sprak op zulk een beslissenden toon, dat Lydney begreep, dat ver der aanhouden geheel en al nutteloos zou zijn. Wilfred Lester ging daarna een bezoek afleggen bij den advokaat Apperly. Deze was voorheen zaak waarnemer vjp Squire Lester geweest, maar zij had den verschil gekregen, en daarop had de heer van DanosheldyHftU een anderen advokaat genomen, en dit zou dé <|e|r Apperly hem nooit vergeven. oord®el over van die gittra liep de advvkaat, ten De >MAnitc(ir Beige» bevat een ministerieel besluit, waarby bepaald wordt, dat de invoer en doorvoer vnu runderen, behalve koeieu, af komstig uit Nederland, wordeu toegestaan, van 29 Mei af, ouder bepalingen, vervat in het reglement op de longziekte van vee. De werkman H. Hilgers die gisteren een ongeluk kreeg, was niet werkzaam bij den heer H. J. Nederhorst, maar bij den heer W. A. Verbruggen te Waddinxveeu. Wilfred uit. De zaak komt duidelijk voor; ik geloof- dat toen de heer Lestor u, vóór uwe meerderjarigheid die jaarlijksche toelage gaf, hij volstrekt niet van zius was, die van uw eigen geld te geven. Maar loen de tijd daar was, waarop hij de twaalfhonderd pond moest uitbctalen, zat hij zoo zeer in verlegen heid, dat hij, om er zich uit te redden, het voorwendsel aangreep, dat hij u het geld roods in jaarlijksche toelagen had uitbetaald. Zoo zal zich do zaak toe gedragen hebben en ik zou hem dit in zijn gezigt durven zeggen. Hij zegt, dat hij mij het geld derjarigheid hoeft uitbetaald dat bij voor de jaarlijksche toelage, die hij ir ik bij de Guards diende Och kom, zegt hij dat? Dan heb ik u ver keerd begrepen. Maar het komt eigelijk ongeveer op hetzelfde neder. Kan hij dat wettelijk doen Hot hangt er aan af, in welke bewoordingen het b wijs8hj| is opgesteld. Hebt gij het nooit gelezen vroeg Wilfred. Ja, ik beb het gelezen, toen het aan uwe moeder geschonken werd, toen gij nog een zuigeling waart. Het is te lang geleden, juisten inhoud van te weten, mij herinneren kan, kan hij 1 In dat geval zou ik L om mij de twaalfhonderd pond uit te betalen? Zeker. En bovendien de interesten voor do jaren, die sedert uw een en twintigste jaar vorloopen zijn. Maar, mijn oordeel is slechts voorwaardelijk, vervolgde de heor Apperly. Het hangt er aan af, in welke bewoordingen het stuk is opgesteld. Ter Nutsvergadenng Ie Oudewater werd tot voorzitter herbenoemd de heer J. Kiewiet de Jonge, tot secretaris de heer A. van der Lee, tot lid der commissie, aan bet bestuur toege voegd voor de regeling dor wintervergaderin gen. de heer M J. J. Nielseu, tol bodo iu plaats van J. vau der Bree, overleden C. Benjamin. Tevens werd den heer Nielsen by monde van den Voorzitter warme dank gebracht voor zyne goede diensten v>n 1867 tot heden nis secretaris bewezen en hem als blijk van waardeering een geschenk aangebo den, dat dankbaar aanvaard werd. Zpudt gij de zaak voor my in handen willen nomen vroeg Wilfred, met fonkelende oogen. De hoer Apperly zweeg. Hij keurde Wilfred Lester’s gedrag sedert zijn huwelijk tot op den huidigen dag hoogelijk afhij had zich volgens het oordeel van dien heer al zijne ongelukken zelfs op den hals gehaald waarom bad hij dat dwaze huwelijk aangegaan Van een andere kaut kon hij goene onrechtvaardigheid dulden, en had hij grooton lust, den heer Lester eene duchtige les te geven. Ik kan u daarop niet antwoorden voor dat ik het stuk gezien heb. Maar hij wil het mij niet geven. Do advokaat fronste de wenkbrauwen. Dan kan ik u niet helpen. Wilfred zag bedrukt voor zich, terwijl hij zijn kalen vilten hoed tusschon zijne vin gers rouddraaido, en de gedachte, die hom sedert lang vervolgde, dat de geheole wereld tegen hem zamenspando, en dat alles hem tegenliep, kwam onwillekeurig weder bij hem boven. Zoudt gij dan uiet zoo vriéndelijk willen zijn, mijnheer Apperly, om aan myn vader to schrijven, en hem to verzoeken om het stuk te mogen lezen, als mijn advokaat. Dat wil ik wel doen. En als ik het heb na gelezen. zal ik u zoggen, of gij nl dan niot gevolg aan de zaak moet geven. En daar bleef hot by. Wilfred nam afscheid, en de heer Apperly schreef aan den heor Lester, n wachtte zijn antwoord af. Do zaak had zich ton naast bij toegedragen, zoo als de advokaat gedacht had. Naar wij vernemen, zal mr. retbrinek, de advocaat der vrouw, die tot acht dagen gevangenisstraf is veroordeeld, omdat zy uit wanhoop met haar kind aan zich gebonden, in het IJ is gesprongen, aan de Koningin- Regentes gratie voor deze beklagenswaardige vrsgeu. Ihj (V ksdgb.) Zondag 31 Mei zal Louise Michel in bet Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam spreken voor de afd. Amsterdam van den Socialisten boud. Voor de rechtbank te Mannheim stond te recht de 45jarige domeinbeambte Peter Baro van Heidelberg onder de aanklacht, een brief met geldswaardige papieren ten bedrage van 52,000 mark te hebbe l verduisterd. Baro, een gewezen gendarme, had op zekeren dag, in bet begin van October 1895 van den do- meiuraad Futterer te Heidelberg, by wien hij in dienst was, de opdracht gekregen, 52,000 mark in biljetten van 100 en 1000 mark als aangeteekeud pakket naar de algemeene staats kas te Karlsruhe te zenden. Baio maakte een pakje, doch vulde het niet met banknoten met oud krantenpapier. Een gedeelte hei verduisterde geld bergde hy in tweo blik beslagen kistjes, die hij iu de naby- van den Königsstohl in bet bosch be groef. In de beide kistjes bevond zich een be drag van 32000 mark, Baro vluchtte na bet plegen van het feit over Witrsburg naar Wee nen, waar hy twee dagen vertoefde om daarna naar Keulen, Amsterdam en. Antwerpen te reizen, in welke laatste plaats bij den 28en October gearresteerd werd. By zijn arrestatie werd nog slechts een bedrag van 3000 mark' in zijn bezit gevonden, zoodat van het ver- duiaterde bedrag 17000 m. verdwenen waren. Hy beweerde, dat hy de portefeuille met 17000 mark in dronkenschap te Weenen verloren had. In het vooronderzoek had hij daarentegen ver klaard, dat de portefeuille hem tusschen Wee nen en Linz ontrold werd. Het vermoeden ligt daarom voQr de hand dat 's mans verkla ringen geheel in stryd met de waarheid zijn en dat beklaagde de ontbrekende 17000 mark eveneens begraven heeft. Brkl.’s superieur, de domeinraad Futterer, moet het gestolene ver goeden. De tweede ambtenaar, ten kantore van den ontvanger der domeinen, Hobl genaamd, ont roerde op het vernemen der tyding van Baro’s misdrijf zoo hevig, dat hij krankzinnig werd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat Baro vooraf het misdryf had beraamd. Hij wist reeds eenige di gen te voren, wanneer het geld moest worden verzonden, zoodat hy zyn vlucht ge- inakkelyk kon voorbereiden. De rechtbank veroordeelde hem tot 5 jaar tuchthuisstraf en 8 jaar eerverlies. GOUDA, 22 Mei 1896. Gisterenavond werd in eene vergadering fan belangstellenden in muziek, het plan tot uit voering van »de Tempeliers» van den peer Mart. J. Bonman besproken. Daar de uitvoerbaarheid door de aanwezigen niet betwyfeld werd, is er een Commissie van bystand gevormd, bestaande uit/de heeren Dr. H. IJssel de Schepper, Voorzitter, A. C. C. Verzyl, Penningmeester, J. W. Muljjo en A. J. Dyxboorn, Secretarissen. I'l

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1