i S DE EED W ÜDÏ ADELAIDE. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 26 Mei 1896. No. 6974. 35ste Jaargang. I tt. S? FEUILLETO N.- Maandag 25 en BStO Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. don heer C. Raaphorst vertrokken •3* (JPordt vervolgd.) Uithoofd© van het PINKSTERFEEST verschijnt de „QOUDSCHE COURANT" Maandag niet. van zich het ongenoegen den hals halen. zeker lastig, als hij boot wordt, niet FREGAT [et dezen sag Iers it- 3t., der .ak, tg an N*. r«a aga iv«r S5 1 t» SH Z ÏS .’B te itMl IHW- vte ten i4« telt •d., itn- n«r to* sft- ffi Ili •Ik wel geen 50, maar Liulon - zoo I sloeg daarmede, Zij, die met de Pinksterdagen Scheveningeu willen bezoeken, worden eraan herinnerd, dat de strandweg niet kan bereden worden en voor het verkeer geheel is afgesloten. Toegangen voor voetgangers naar het strand bevinden zich uitsluitend bij het hotel >Zee- rust* en bij het >Kurhaua«. De passage over de werken muur is verboden. ikt, uit- ve recordnl. dat van 50 kilometers, maar tevens alle records boven do 7 kilometers. Benoemd tot Poldermeester in den Polder Hoonaard te Haastrecht de beer A. A. Spruit in plaats van naar elders. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. van den strand- lilll INIIE KIIIU \T De correspondent der >N. R. Ct.«te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Twee bataljons verbrandden de bezittingen van Toekoe Tjoet Lamtengah. Een mindere werd gedood en acht gewonJ. De bevolking binnen onze linie tosschen Lam Djamoe en Oleh-leh verlaat de kampongs. hot «tuk in zijne ijzeren brandkast neder, oo sedert had hij niet meer over de zaak gedacht. Het was een heldere avond, zoo helder als het sterrenlicht bet maken kontoen de hoer Lydney zich op weg begaf naar zijn rendez-vous met Ben Beecher, den strooper. De aangewezene plaats, een cirkel of ring in het boseb, waar geene boomen stonden, en men over zacht mo« gingwaarschijn lijk do reden waarom men de plek in Danesheld den elfen-ring noemde was do donkerste pltk, dia de heer Beecher had kunnen uitkiezen. Do heer Lydney’ en Ben Beecher waren nochtans niet alleen. Iemand, dien zij daar het laatst ver wacht zouden hebben, woonde hunne zamonkomst bij het was mylord Dane. Wij zijn het aan dezen edelman verplicht, te erkennen, dat het over het algemeen genomen de rol van verspieder de zijne niet wasmaar hij had argwaan omtrent den heer Lydney opgevat, en hij meende het aan de maat schappij verplicht te zijn, om, zoo mogelijk, te onder zoeken, of die argwaan gegrond was. Hoewel hij overigens goedaardig was en veel door do vingers zag, begreep hij toch, dat die lastige stroopers het te bont maakten. Lord Dane zou het gansche troepje, mot Lydiioy er bij, gaarne twoe jaar lang vast gezet hebben. Do heer Lydney was het eerst op de plaats van het rendez-vous. Ben Beecher kwam kort daarop van tusschen de boomen aansluipen; zijne eerste woorden waren? noen, mijnheer hot is mislukt! Zoo! riep de heer Lydney, teleurgesteld, uit. Lord Dane spitste zijne ooren, om de woorden op te vangen. Maar het ongeluk wilde, dat do sa menzweerders zich aan den tegenovergestélden kant «ij niet hebbenzij zeggen, dat do doos op het kasteel is. Maar lord Dane zegt, dat zij er niet is. De politie bevestigt dit, nadat do commissaris zelf het kasteel doorzocht heeft. Kan lórd Dane er belang hij hebben, om de doos te verbergen, of terug te bonden? vroeg Bee cher eensklaps, en lord Dane hoorde die onbeschaamde taal, want de sprekers stonden dicht bij hem stil. Waarom vraagt gij dat? Omdat men zegt, dat er schuilhoeken op het kasteel zijn, waar men zaken zou kunnon verstoppen, en waar do politie zo nooit zou zoeken z Ifs niet als zij met vergrootglazen in hunne oogen rondliepen. Ik heb met mijn ouden vader over deze gesproken. Hij zeideAls Lord Dane de doos heeft willen verstoppen, heeft hij dit vlug genoeg kunnen doen. Men zegt, mijnheer, dat do smokkelaars in vroegere jaren hun buit veiligheidshalve in het kasteel brachten en dat de toenmalige lord Dane (do grootvader van den overleden lord) het met hen eens was. Hoe beviel lord Dane dit praatje De heer Lydney hoorde er van op, maar sloeg er geen geloot aan. Weet uw vader, waar die schuilhoeken zijn Neen, hij weet er niets van. Hij weet zelfs niet zeker, of ze er zijn hij heeft hot alleen vnn hooren zeggen. Niemand zou er openlijk voor durven uitkomen, uit vrees van zich hit ongenoegen van lord Dane op Hy is waar Het hoofdbestuur van den A. N. D. B. heeft voor den juwelier Joseph tan Wesel, Amstel 270 te Amsterdam, de werkstaking geprocla meerd. In overleg met de werklieden zijn hem de volgende eischen gesteld Voor alle sorteeringen tot en met 23 4 kr. 10 pet. boven bet gewijzigde minituum-tariei, voor kleinere sorteeringen 15 pet. boven dit tarief. Alleen wanneer die eischen ingewilligd worden zal nieuw werk mogen worden aan genomen. Het reeds in huis zynde werk zal onmid dellijk worden afgemaakt op de voorwaarden waarop het is aangenomen. Het hoofdbestuur zegt het manifest ia tot het proclameeren dezer staking overge gaan, toen na grondig onderzoek was gebleken, dat de eischen der werklieden in alle opzich ten billyk en noodzakelyk waren, om tot een behoorlijk weekloon te komen en nadat zijn pogingen by den heer Van Wesel aangewend, om deze eischen ingewilligd te krygen, mis lukt waren en vertrouwt er dan ook op dat ieder zal medewerken om dit besluit te hand haven. De Amsterdamsche Juweliersvereeniging was voornemens een euquêts in te stellen naar het goed recht dezer staking. Zy vroeg daartoe Twee gendarmen vervoerden twee wegens diets'al gearresteerde Italianen naar de gevan genis van Brignoles (Frankryk). Onderweg gelukte bet den beiden gevangenen zich on gemerkt van hunne boeien te bevryden; zij vielen op de argelooze gendarmen aan, wier pen hen van hunne paarden, boeiden ze en bonden ze aan een boom vast. Daarop sprongen ze op de paarden van de gendarmen en maakten zich uit de voeten. Een voorby komende boer bevrydde de beide rustbewaarders later nit hun neteligen toestand. De twee vermetele dieven ia men nog niet op ’t spoor, maar de paarden zyn teruggevonden. De commisiaris van vestigt de aandacht opeen lyk voorgevende reiziger te zijn voor H. A. Brunklaus, manufacturier te Alkmaar, de provincie Noord-Hollaad bereist en tweede qualiteitsstoften van de hand doet tegen boogen prys on contante betaling, ouder bepaling dat genoemde heer Brunklaus zich verbindt voor den koopcr van die stof een compleet costuum met bylevering van voering en verschotten te vervaardigen voor slechts f 2.50. Deze persoon, ongeveer 20 jaren, ie gekleed in bruin fantasie» pak met fantasiehoed. ISO) Squire Lester had zijn zoon, bij diens meerderja righeid, het geld niet uitbetaald, omdat i ij toen in groote geldelijke verlegenheid was. Wilfred wist niets van het legaat, en niemand noodzaakte den heer ‘Lester, zijne schuld af te doen. Toen zijn gewi ten hem later begon te kwellen, en hem zeide, dat men hem elk oogenblik zou kunnen noodzaken, zijne schuld af te doen, bedacht hij, om zich in geval van nood te verontschuldigen, het voorwendsel, dat hij het geld in jaarlijksehe toelagen had uitbetaald. Wij moeten hier ter eere van den heer Lester erkennen, dat hij geloofde volgens de wet gehandeld te hebben; toen bij op zekeren tijd een jong advoknat bij zich te logeeren had, raadpleegde hij dezen hieromtrent, wees hem het bewijsstuk, en vroeg hem of de wet hem niet zou vrij pleiten, dat hij d« zaak uit dat oogpunt beschouwd had. Wij weten niet, waar hot oordeel van dezen jongen advokaiit op neder kwam, maar zooveel is zeker, dat hij duidelijk zag, wat zijn gastheer wenschte, dat het zijn zou; mogelijk was hij zelf niet zeker van de zaak. Hy antwoordde, dat het eene netelige kwestie was, waarin hij geen ba- slissend oordeel durfde vellen; maar hij geloofde, dat Squire Lester de wet op zijne hand zou hebben. Squire Lester was hiermede gerust gesteld en legde Een geweldig wielrijder beeft bet kunststuk vertoond, 10 kilometers af te rennen in iets meer dan 12 minuten, d. i. de snelheid van een niet al te langzamen spoortrein. En bij hield gedurende een uur die vaart by na onaf gebroken vol; want in 60 minuten legde bij toch 48| kilometers af. heet de kampioen-racer te Parye, natuurlijk «en Zondagmorgen, toen Ds. Hoevers voor 't eerst na zyne schorsing voor zjjne gemeente te Stolwijk optrad, beeft by bekend gemaakt, dat bij in overleg met ziin kerkeraad besloten had, niet zelf te doopen, vóór het hoogste col lege, de Synode, in zijne zaak uitspraak ge daan bad. Wat een eigenaardig licht werpt op de toe standen in onze Hervormde Kerk, is zeker wel dit, dat het Prov. Kerkbest. van Z.-H.gemeend heeft, Ds. H. eene berisping te moeten toe dienen, niettegenstaande het zelf verklaren moest, dat er in onze kerkelijke reglementen geen enkel artikel was aan te wjjzen, dat hem kon dwingen, anders te doopen, dan hy ge daan had. Wij lezen in de »N. R. Ct.<: De nieuw benoemde hoogleeraar aan de Leidsche universiteit dr. J. Veit is aan de Berlynscbe universiteit niet alleen privant-docent maar tevens titulair professor.* Als de beer Veit niet een man van erkend groote bekwaamheid ware, zou men naar aan leiding van dit berichtje byna geneigd zyn te vragen, of de minister van Houten, dien •pri vaatdocent* naar Leiden beroepende, dan niet eens wist, wien bij ter benoeming voordroeg. Een poosje geleden werd in de papierfabriek Elsetbal te Scblag beproefd, in hoe korten tyd men van een boom eene krant kan maken. Des ochtends 7.35 werden in bet nabijge legen boseb drie boomen geveld, en deze naar de fabriek gebracht, waar ze gekloofd, gezaagd en gemalen werden. De houtstof werd in de papiermachine gedaan, en ten 9.34 leverde deze het eerste vel papier af. Per sjees werd daar mee naar de drie mijlen verder gelegen druk- kerjj van den »Grafeuauer Aczeiger* gereden, en ten 10 ure verscheen het blad bedrukt. In den tyd van nog geen 2| uur bad men dus eene krant, welke vóór dat kort tijdsver loop nog levend hout was. den werklieden aan een commissie uit haar midden het geslepen* van den heer Van Wesel te laten zien, om te kunnen uitmaken, welke eischen deze juwelier aan zijn fabrikaat stelt en welk léon hy dus naar billijkheid moet betalen. De heer Van Wesel heeft echter zyn werklieden niet toegestaau het werk te laten zien. (Volksdgb.) Donderdag der vorige week werd te Barne veld bij eene vechtpartij zekeren J. B. een stuk ,van den vinger afgebeten. Daardoor ontstond bloedvergiftiging en was dr. Versteeg genood zaakt deo vinger af te zetten. Dit is echter niet afdoende gebleken, men verwacht dat ook hand of arm zal moeten worden afgezet, waar om de geneesheer overbrenging naar het gast* huis te Utrecht-qoodig achtte. Thans echter i» de ongesteldheid^ii.podanig verergerd, dat de patiënt niet meer veffoerd mag worden. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De toestand van generaal Bergansius die zooals gemeld is Dinsdag te Arnhem over reden werd, is vry gunstig. De generaal moet bet bed houden ten gevolge van eenige kwet suren aan het been en ontvellingen in het aangezicht. De colporteurs A. Cornelissen en H. H. Lohmeyer hebben Donderdag te Amsterdam terechtgestaan, beschuldigd van het drukken eu verspreiden van een geschrift, getiteld Onthullingen uit den biechtstoel,* van welke de inhoud een vergrijp tegen do eerbaarheid "wordt geacht. Eeo aantal door de politie in beslag genomen draagborden dienden mede als stukken van overtuiging. Na voorlezing van de aanklacht werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOD DA, 23 Mei 1896. In verband met de benoeming van de agent van Politie, der le klasoe C. Nugteren tot ryksveldwachter, heeft de heer Burgemeester dezer gemeente met ingang vau 24 dezer be noemd tot agent van politie le kl. de agent vau politie 24e klasse P. Leemeyer en tot agent van politie der 2de klasse de agent van politie der 3de klasse B. C. van Donselaar. Volgens de ter vise liggende Rekening vau den Polder Beneden Haastrecht over 1895 bedragen de ontvangsten f 2243.16| en de uitgaaf f 1893.71| derhalve een batig saldo van f 349.45. De begrooting over 1896 in ontvangst en uitgaaf f 1665.47. Den heer K. uit Rotterdam zyn, naar do Independence beige* meldt, aan den Gare du ^Nor<l te Brussel twee broches en een horloge ontstolen, ter waarde van 2400 frs. De koffer waarin deze voo werpen zich bevonden, was door den heer K. eenige oogonblikken in een coupé achtergelaten. Bij het Telegraaf* telegram van gister teekent de »N. R. Ct. aan: Met Lamkroet schynt bedoeld te wezen Langkroef, een kompoag ten noordoosten van Kota-Radja, te midden van moerasaig terrein, ter plaatse, waar de naar het noorden den strooinende Kroeng Broek den naam van Kroong Titi-Pandjanh aanoeemt. Tydens generaal van Teyn verzamelden zich de geestdryvera onder toekoe di Tiroe van den kring, waar Lord Dana stond, plaatsten. Zijn lordschap had achter de zwaarste boomen post gevat en durfde zich niet bewegen, uit vrees van ontdekt te worden. Toch ving Lord Dane hier en daar een woord op, want de heeren Lydney en Bee cher wandelden onder hun gesprek heen en weder ovór het mos. Hij was ten volle overtuigd, dat zij Ik heb de r chte personen gesproken, myn heer, en kan u verzekeren, dat zij hoegenoemd niots van de doos weten, vervolgde do hoor Beecher. Volgens hen moet gij de doos op het kasteel zoeken. Om welke reden denken zij dat Wei, zij hebben er, voor zoo ver ik woet, geene andere reden voor dan dat zij het denken. Zij zijn geducht leep en vergissen zich niet ligt, mijnheer. Zij zoggen, dat zij het zouden weten, als de doos gestolen was. Die jongen, Shad, verzekert, dat do dous in het kasteel is gedragen. Maar Shad is niet te vertrouwen. Hij zou de personen, van wie ik het heb, niet bedriegen, hernam Beecher, op veelbeteokenenden toon. Kortom, mijnheer, als de doos niet in hot kasteel is, kunnon zij oumogelyk nagaan, waar zij gebleven is. Deze woorden droegen een zekeren stempel van waarheid, maar de hoor 1 ydney begroop oieitemin, dat dergelijke monschon evenmin to vertrouwen waren als Shad. Zou de doos to voorschijn komou, als ik eene grootere bolooning uitloofde? vroeg hij. Neen, zelfs niet als gij duizend pond uitloof- dot, antwoordde Beecher; hij noemde zonder het te weten, juist de som, die den volgeuden morgen göu worden uitgeloofd. Zij kunnen niet opdokken, wat I Onder het opschrift: Oprecht gemeend* staat in een Amsterdamsch blad de volgende advertentie te lezen Een fata., net Jongm., van nette familie, 28 j., wenscht ia kennis te komen iret een jong, liefst gebrekkig of ongelukkig Meisje met eenig fortui wier leven bepaald oplettendheid en eene liefderijke verzorging eischt, om later na wederzydsch goedvinden een huwelyk aan te gaan. politie te Alkmaar persoon, die, valscbe» lyk voorgevende manufacturier te V

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1