I, DE EED ffl IADÏ ADEIAIDE. 1 I I i nje\ h IUS itija, 276, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1Z. y®® BINNENLAND. Woensdag 27 Mei 1896. No. 6975. 35ste Jaargang. I, UK FEUILLETON I GOUDA n de AJ1- k ik Liffmann 'W I 7 I kb van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midi). .1 Lam da »Sum Ct. 10 Ir onder dagteekening beneden hebben kun* I. INKMASfc ZüOS (Wordt vtrvolfil). A Toengkoep ie geen Tjot Rang i r )AMES- ifg en Hemden. ORDEN, 3HETTEN, i, Ploolnels, ÏNKftAGBN, feu, Oltpu'nl- ii, enz. 136. ÜOIDSCHE COULANT I Zaterdag werd het Volkskoffiehuis voor ge heelontbouders in de Korte Groeneudaal ge opend. De zaal ziet er gezellig uit en de bediening laat niets te wenschen over. Velen zullen ongetwijfeld, die van geen sterke drank houden, dikwyls dit koffiehuis bezoeken, waar een goede leestafel is. één zwaar gewond is, licht gewond zyn. zullen later bekend worden ge van koloniën is het vol- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 reg-els a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 1 GOD DA, 26 Mei 1896. Gisteren avond had in de Sociëteit >Ons Genoegen het eerste Zomerconcert plaats dat wegens het ongunstige, of liever gure weder, in de;zaal gegeven werd. Deze uitvoering werd gegeven door het Staf aio ziek korps van het 3e Regiment Huzaren, directeur de heer L. M. ’an Waasdyk. Het programma werd goed uitgeVoerd, een paar nummers werden door het aanhoudend applaus nogmaals gegeven. Vooral de Ooncert-Polka voor 2 Fluiten, werd prachtig oitgevoerd en viel uitmuntend in den geest. I gaMwaans oen verlies van 8 dooden en 56 gewonden. De le luitenant der infanterie C. F. van Baak is gewond door een schot iu het been. De weg naar Gloempang was vol chicanes boomen lagen dwars over den wegde brug gen waren vernield enz. Den len luitenant der cavalerie C. W. van Haaff werd tweemaal zjju paard onder hem dood geschoten. Den volgenden dag werd nog geseind Er is geen nieuws. De troepen zyn zeer vermoeid en zullen eenige dagen rusten. Welke operation ophanden zyn is niet bekend. De houding van Toekoe Djohan is onbe grijpelijk hy pleegde nog geen vijandelijkhe den. Allerlei praatjes worden verspreid, thans weer dat hij gevraagd zou hebben naar Mekka te gaan op een traktement als Habib, onder aanbod de geweren, het geld enz. terug te zullen geven. Er zyn veel zieken, het hospitaal is overvol. Nadere berichten over bet bloedige gevecht by Senelop bevestigen wat daarover reeds is ontleend aan de >J.B. Een berichtgever van scbryft nog De overmacht des vyands was eindelyk zoo groot geworden dat de colonne Van Heutz tusseben Senelop en Lam Soet volkomen om singeld was. De djahats deden woedende klewangaanvallen, drongen tot by bet geschut dóór en vermeesterden een kanon, waarvan de bedieningsmanschappen zich dapper hebben verdedigd, doch voor de overmacht hebben moeten bukken. Onze troepen hebben zich echter kranig gehouden en verrichtten wonde ren van dapperheid; nergens werd het ver hand der colonne verbroken en zy stonden als een muur. Het verloren kanoostuk werd met de bajo net hernomen tal van Atjehers werden daarby neergelegd. Het goed gericht vuur der onzen maakte het mogelyk zich staande te houden, terwyl andere gedeelten reeds met den vyand handgemeen waren geraakt. Ook de mare chaussees hebben zich dapper geweerd een klein troepje hunner verdedigden zich met blank geweer en gaven geen kwartier. Zeven Atjehers hieuwen zy het hoofd af, doodden en kwetsten nog een aantal en wisten zich even als het vorige deel der troepen te handhaven. Toch was de overmacht des vijands zoo groot dat niet dan met groote verliezen de colonne zich bewegen kon, toen te rechter tijd het in reserve gehouden 9de bataljon op het gevechts terrein aankwam en de overwinning besliste. De vyand werd teruggeworpen en liet tegen zyn gewoonte «en zeer groot aantal dooden en gewonden op bet slagveld achter. Den 20sten Juni vertrekt van Rotterdam per stoomschip Bromo naar Oost-Indie een af- deeliog aanvullingtroepeu, ter sterkte van 4 onderofficieren en 60 minderen, onder bevel van den verlof terugkeerenden kapt der inf. O.-I. leger G. Reeling Brouwer, en onder me degeleide van de by dat leger gedetacheerde 2de-loits der inf. J. G. Lutz en A. A. den Hoed, pitein Dane zou toevallig naar nen vallen. Beecher schudde het hoofd, on lord Dane zag dit duidelijk van uit zijn schuilhoek, want zij waren uu vlak bij hem. Men heeft hem geen oogenblik verdacht, mijn heer; er was ook geene reden toe. Uwe vraag herinnert mij toch, dat er destijds verteld is, dat iemand den heer Herbert van den heuveltop had zien komen; maar die persoon had een stuk in den kraag, en daardoor was zijn gezicht beneveld. Wij hebben hem destijds verboden, er van te spreken. Wie was die persoon? - Wel, het was zoo wat eon halve broeder van mij. Hij is dood. Hier werd Beecher door eon schot in de rede gevallen. Hij keerde zijn hoofd om ten einde te luisteren, en slak toen vlug naar den overkant van den weg over en loerde door de boomen. Do heer Lydney volgde hen, en nu kon lord Dane hen niet meer verstaan. Als het later was, zou ik dit schot voor eene list honden, ortf de boschwachters om den tuin te leiden, merkte Beecher aan. Zij zyn lastig sedert lord Dane te huis is gekomen. Wij hadden een heerlijke tijd, toen hij afwezig was. Gisteren avond waren wij op het punt, er in te loopen. Hoe kunt gij liefhebberij hebben in zulk een bandeloos leven? vroeg do heer Lydney op beris penden toon. Het is een rusteloos leven, vol gevaren. Mn moet toch iets verdienen, mijnheer. Maar men kan zijn brood eerlijk verdienen. Niet meer als men eerst eene broodwinning Over het abandonneeren van Toengkoep, Tjot Rang en Kloeug Gloempang ontving de »J. B.« o.a. het volgende telegrafische bericht, van 21 April By de intrekking van schot gevallen. Die van Tjot Rang was vry spoedig afgeloopen, de opheffing van Kroeng Gloempang echter nietdaarvan was gister avond te 7 uur nog niets bekend. In den laten avond kwamen de troepen thuis met De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s piet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De onlangs alhier opgeriebte Postduiven- Societeit »De Siuerle* nieid Zondag eene wedvlucht, waaraan slechts een drietal leden deelnamen. De duiven werden te Breda ten 9.20 uur losgelaten, een afstand van 41 KM. bemelsbreedte. De eerste duif van den heer Degraa kwam aan te 10 uur 45 miu. 3 sec., tweede aanko mende 'was vau den heer Brakel, die te 10 uur 46 miu. 28 sec. aankwam, derde vso den beer Begeer te 10 uur 48 min. 54 sec. Zaterdag morgen worden tusseben 8 en uur do duiven wederom ingekorfd voor een wedvlucht uit Tilburg. Men is voornemens Zondag 7 Juni de duiven te Maastricht op te laten. En lord Dane, die hot gesprek, slechts bij stukken en brokken gehoord had, on toevallig altijd oen woord had opgovangen als hot over hem zelven liep, geloofde inderdaad, dat hij alle grond bad, om Lydney te verdenken. Do toevallige vraag van dien heer, of men don hoer Herbert nooit verdacht had van dien nacht mot kapitein Dane handgemeen te zyn geweest, was zoo ongepast, dat dit voldoende roden was, om zijn toorn op te wekken. Op zyn weg naar huis overlegde hij bij zich zei ven, hoo hij Danesheld best van zulk oen dubbelzinnig persoon zou verlossen. Er werd don volgenden morgen aan hot politie bureau oen biljet aangeplakt, waarin eene beschrijving werd gegeven van de vermiste doos, en eene belooning van duizend pond werd uitgeloofd nan degene, die dezelve ongeschonden terugbracht. Heel Danesheld wal iu rep en roer, sn er was zulk eon oploop van nieuwsgierigen vcor het bureau om het biljet te lezen, en er over ti praten, dat men or byna niet voorbij kon komen. Lord Dane was dien morgen toevallig zeer vroeg in het stadje, on kwam juist langs het bureau, toen er zulk een oploop was. Toen hij do oorzaak het aangoplakte biljet - bespeurde, stond hy van verbaz’ng stil en bad lust, zich de oogen uit to wrijven, ten einde zich te overtuigen, dat hy niet droomde. Hij drong door bet volk heen en ging het politie-bureau binnen. Wat beteekent die kennisgeving, Bent? vroeg hij den commissaris, die aan zyn lessenaar btond te schryven. 131) Dat verzeker ik udat licht in het karakter van de Danes, antwoordde Beecherzelfs de kapitein, die bet meest bemind was van allen, was geen ge makkelijk heer als hij driftig werd. Die arme kapitein is vermoord I Och komIk heb, sedert ik hier ben, al me nigmaal over hem hooren spreken. Myn kastelein was in der tijd knecht bij hem. Hij zegt, dat de kapitein een heftig, maar een zeer edelmoedig mensch was. Wel, mynheer, Ravensbird is destyds van den moord beschuldigd en in hechtenis genomen, maar kort daarop weder op vrye voeten gesteld. Later verdacht men eon reizend koopmanmaar zij hebben dien nooit kunnen opsporen. Heeft men den tegenwoordigen Lord Dane dien men, volgens Ravensbird, toen mijnheer Herbert noemde nooit verdacht? vroeg do heer Lydney, achteloos. Lieve hemel, neen I antwoordde de verbaasde strooper. Hoe komt gij daaraan, mijnhe r? Myn goede man, gij moet mij niet verkeerd begrypen. Het is slechts eene vraag. Het zou niet voor de eerste keer geweest zyn, dat fatsoenlijke heeren twist hadden en handgemeen werden, en ka- van stroopen heeft gemaakt. Wie zou zoo iemand vertrouwen, of hom aan fatsoenlyk work helpen? Ik zou zoo iemand gaarne voort helpen. Als ik iemand ontmoette, die, na op den verkeerden weg to zijn geraakt, verlangde, om weder oerlyk zijn brood te verdienen, dan zou ik hem gaarne met raad en daad bijstaan. Och kom, mijnheer. Dat is lichter gezegd dan gedaan. Ik wenschto, dat ik uwe doos gevonden had die vijftig guinjes zouden voor sommigen onder ons eono uitkomst zijn geweest. Houd nog een oog in het zeilwie weet, of gij er nog niet achter komt, waar de doos is. Hior hebt gij intusschen iets voor de moeite, die gy u reeds gegeven hebt. Ben Beecher draaide het goudstuk tweemaal om, voor dat hij zijne oogen gelooven kon. Zal ik u Oens iets zoggen, mijnheer, zeide bij, in eene bui van dankbaarheid. Als wij met zulke menschen als gij te Danesheld te doen hadden, dan zouden wij nog kans hebben, om weder op den rechten weg te ko men. Ik dank u, mynheer, on wensch u van harte een goeden avond. Toon zij weg waren, kwam lord Dane uit zijn schuilhoek te voorschijn bet zweet stond hem op hot voorhoofd, als had hy doodsangsten uitgestaan. Hij wischte het zich van het gelaat en zeide bij zich zei ven Wat eene hslsche zamenzworing zetten die kerels daar op t->uw I geheime schuilhoeken in het kasteel I nu nog mooijer I Als ooit iemand de galg verdiend heeft, is het zeker die verrader, die Lydney. Alle stroopors zijn, bij hem vergeleken, nog fatsoenlijke mensohen. J. M. Heybroek, P. M. Hahira van Haarlem M. J. Burling, Dallinga, F. Keyser, Murmel- steijn en Th. v. d. Wonde, van Amsterdam; dr. Gunning, van Zwolle R. R. Postbuma. van Hoorn ds. Posthma, van Zaandam prof J. van Rees, van Hilversum F. H. Schmidt, van Vlaardingen de. Schermerhorn, van Nieuwe Niedorp en Van der Schroef, van Leiden. Per boot en per sp'oor waren tal van geest verwanten aangebraebt. Het feest Werd geopend door den president der vereeniging, den heer G. «Velthuyzeu, van Haarlem. Hy moet beschouwd worden als de ziel der beweging en ook van dit feest, dat voel weggeeft van een zendiugafeest, doch veel gezelliger is. Om de spreekplaatsen verdrongen zich hon derden, en de ruime buffetten waren nog te Uein om allen tegelyk te helpen. De afdeeling Gouda vau bovengenoemde!) bond bad eveneens een boottocht derwaarts georganiseerd, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Vo?r de afvaart hield de h^er T. J. Kous broek eene redevoering tegen drankgebruik. Toen de boot afvoer werd het lied >te wa pen* aangeheven, dat aan de toeschouwers op den wal eveneens was uitgereikt. Tydens de overtocht heeft genoemde heer, naar men ons mededeelde, meermalen het woord gevoerd. Uit Batavia seinde men van Zondag Onze troepen rukkon voornit. Gedood werd kapitein Kramer, gevaarlijk gewond luitenant Scheepens, licht gewond kapitein Adama van Scheltema en de luitenants De Wilde, Van Hasselt, Ramaer en Brunsting. Een later telegram luidde Pakan Badak en Lam Pisang werden door ons ^eroverd. Ons geheele verlies bedraagt 180; gewond werden 11 officieren. Een telegram van het N. v. d. D. noemt onder de gewonde officieren ook den luitenant Visser en den le luitenant E. C- van der Heyden, zoon van den gep. luitenant-generaal K. van der Heyden. Bij het departement gende telegram van den gouverneur-generael ▼an Ned.-Indië, do. 24 dezer ontvangen Gister tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam positie van Pantai Abee tot gebergte, om toeloop van volk uit de IX Moekims tegen te houden. Tweede colonne, die bergring beoosten Lara- Pisang bezet had, zag den vijand Lam Pisang en Bines Kroeng ontruimen en veel volk Zuid waarts aftrekken. Derde colonne, van Djempit tot En kingmef de reserve versterkt, heeft Lam Asan genomen en vyand uit dit gedeelte der VI Moekims geheel verdreven. Vierde colonne heeft Lam Tengah en Manjang genomen en vocht bij afzending telegram tegen Lam Isi, om zich daarna met de derde colonne te vereonigen. Onze verliezen nog onbekend, doch nietpn- belangryk. Veroverd terrein bljjft bezet. Een nader telegram meldt, dat één officier gesneuveld en één zwaar gewond is, en dat vijf officieren I De‘ namen maakt. Bij bet departement van koloniën is het volgende telegram van den Gouverneur-Gene- raai van Ned.-lndië dd. 25 dezer ontvangen Eergisteren bezette de vierde colonne Lam Isi. Gesneuveld tien Europeescbe en zes inland sche mindere militairen. Gewond 79 Euro peesohe en 37 inlandscbe mindere militairen. Gisteren Lam Pisang bezet, ua de verster kingen iu de kloof tot zoover genomen le hebben. Bergrug en Lam Pisang met getneen- schapsweg vastgehouden. Gesneuveld twee Europeesche en één inlandscbe mindere tnili tair. Gewond een officier benevens twintig Europeesche en vier inlandscbe mindere mil:- tairen.< De correspondent der »N. R. Ct.« te Ba tavia seint onder dagteekening van gisteren De operation werdjn gisteren voortgezet en van Kroeng Raba uit door de zeemacht onder steund. De tegenstand is minder. Licht gewond werd de le luitenant der ca valerie P. H. Lisnet. Heden wordt naar Boekit Seboen opgerukt. Men scbryft oit Haarlem Reeds weken geleden verkondden groote biljetten den belangstellenden en nieuwsgieri gen, dat gisteren op het terreiu de Phoenix door de geheelonthouders de stryd zou worden aangehouden tegen koning alcohol. Op het omrasterde terrein waren drie spreek plaatsen opgerichtde welbekende blauwe win kel van de wereldtentoonstelling was bij den ingang geplaatst, de blauwe kermistent voor den verkoop van platen en tractaatjes was er ook, en zoomede eene tent voor van Houtens cacao. Drie muziekkorpsen waren aanwezig, en als sprekers traden op de heeren jbr. 8. B. Orth, F. J. Bakker eu ds. Roose van Rotterdam

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1