DE EEÜ ffl LADY ADELAIDE. BINNENLAND. ar. Nieuws- en Advertentieblad voor C^ouda en Omstreken, ifl No. 69T6. ht. iel. FEUILLETON Donderdag 28 Mei 1896. 3ftste Jaargang. - Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. omgang bi) ,E Dat is jun- «N& ZOOS De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. /fzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. iü(f l» zondor imaak, Kg. van 1 bosto Jt, nde- ipót- wa- UTRECHT Met dezen nnHoylern o ver laat- ot-, ||OI I1SIII i: courant maakt, se uit- iuwe ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Door de atoombootreedorg Fop Smit Co werden gedurende de Pinksterdagen met hare stoombooteu vervoerd tusschen Rotterdam, Dord recht en Goriuchem 18700 passagier». Door de politie te Voorburg is opgespoord bet lykje van een pasgeboren kind, dat, be graven en verder door zoden gedekt, gevonden is in de onmiddellgke nabyheid van het ouder lijk huis, waarvan de 21 jarige dochter heime lijk was bevallen. Of hier misdaad in het spel is, zal later moeten blijken. Met Handelsblad» zigt: De tocht naar het gebied van Toekoe Oemar is hiermede afgeloopen en met groot succes bekroond. Met gaesche dal, dat van Lam Pisang naar Kroeng Raba loopt, is doergetrokken en de vganden getuchtigd terwijl de bezittingen van Oemar zooveel mogelijk verwoest zijn. Djirat en Anak Paja zijn kampongs in het dal. De bedoeling van het terugtrekken op Lam Pisang is, deze plaats voorloopig te bezetten om den terugkeer van Oemar’» volk tegen te houden met het oog op de tuchtiging van de IX Moekims en vooral van Lamkrab, het brandpunt van het verzet tegen onze macht vóór den afval van Toekoe Oemar. Die tuch tiging kan natuurljjk niet uitblyven. Daarna zullen waarschijnlijk de krijgsoperatie» als ge ëindigd beschouwd worden, zullen wy ons weder terugtrekken binnen de postenlinie en kan de versterking naar Padang en Java terug- keeren. Ook wjj hadden bericht ontvangen, dat de luitenant De Roever Kröbei^jewond was bij de verovering van Boekit Se boen, doch in een volgend telegram heeft onze correspondent dit tegengesproken. Tevens meldde hy, dat niet 50 zooals eerst bericht was, maar 25 minderen hierby gewond $aren. De kapitein S. A. Drijber, waarvan ons telegram melding maakt, is een officier, die zich op het oorlogstooneel te Atjeh meermalen onderscheidde. Op het Plein in Den Maag, ter hoogte van het kruispunt der tramljjnen, is Maandagavond omstreeks 11 uur een ongeveer 23jarig meisje door de electrische tram overreden. Door de drukte liep zy tegen de in gang zjjnde tram, zy werd omvergeworpen en kwam onder de wielen. In bet wachthuisje binnengedragen, bleken beide beenen boven de knie ernstig gekneusd. Per raderbrancard weid zij naar het Zieken huis vervoerd, waar zy gisterochtend over leden is. tot dusver zonder resultaat. Ook bare opgra vingen in den tuin leidden tot niets. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat het passief ruim f 500,000 bedraagt, terwyl daartegen het aetief gering is. In de brandkasten wer den geen geldswaarden gevonden en onder de uitstaande gelden zyn er verscheiden van twjjfelaohtige waarde. De doopsgezinde ge in ente te Bolsward ia in de zaak voor onge veer f 40.000 betrokken. hem niet toebehoort en dat do belooning uit don zak van den eigenaar, niet uit den zijnen, zal komen. Hij zou zich des noods, als wij hem niet vertrouwen, borgen weten te verschaffen. Als gij hem aan zyn woord hadt gehouden, zoudt gij ondervonden hebben dat zijn aanbod niets dan grootspraak was. Herinnert gij u niet, Bent, dat ik u had opgedragen, dien man in het oog te houden, en te onderzoeken wat hem beweegt, hier zoolang te blijven Ja, zeide Rent; ik heb hem een paar vragen gedaan, maar geen enkel afdoend antwoord gekregen. Hij zegt, dat hij van Engelsche afkomst en van goede familie is, en dat is alles, wat ik uit hem heb kun nen krijgen. Toen ik hem vroeg, waarom hij zoo lang te Danesheld bleef, zeide hij, dat de zee hem hier had aangespoeld, en dat hij hier bleef, tot dat hij de doos terug bad. Ik houd hem voor een gentleman, mylord. Een gentleman! herhaalde lord Dane vertoornd. Ik heb intusschen niet stil gezeten, Bent, en ik heb veel meer omtrent dien mijnheer Lydney ontdekt dan hem, als hij het wist, zmi aanstaan. Het toeval gaf mij een sleutel in handen, en ik heb niet te vergeefs onderzocht. Lord Dane had iets geheimzinnigs over zichhij sprak zeer zacht. De heer Bent kwam dichter bij. Hij is een strooper en is in komplot met de stroopors. Ik heb hem gisteren avond in het bosch gevolgd hjj bad daar eeno afspraak met Ben Beecher, en beiden stonden als een paar dieven zamen te heulen. Ik weet zeker, dat zij elkander daar den vorigen nacht eveneens ontmoet hebbenzij komen ongetwijfeld eiken nacht bijeen. Zulke stukjes Men meldt uit deu Haag Oudergewoonte was Scheveningeu op Pink stermaandag het middelpunt der beweging en al moesten, tengevolge der strandwerken de menseben zich in twee helften splitsen, de vroolijkheid was er niet minder om. Van bet dorp tot Seinpost was het een gejoel en een drukte daar een massa kooplieden daar hadden post gevat om de Pinkstergangers van het noodige te voorzien eu van 't Kurhaus tot bet 181) Ja, welk een oploop! niet waar mylord? ant woordde de heer Bent, die zijn edelen bezoeker eerbiediglijk te gemoet trad. Dat domme volk I Het is jammer dat zij niets beter te doen hebben. Ik vraag u, wat het aanplakken van die uit geloofde belooning beteekent, Bent? Er is mij verzocht, publiek aan te laten plak ken, dat deze belooning wordt uitgeloofd. Wij had den de billetten gisteren middag reeds in orde maar de heer Lydney hield de bekendmaking tot heden morgen tegen. Wij zuilen ook dergelijke kennisgevingen langs de muren en voor de winkel ramen laten aanplakken. De doos moet groote waarde hebben, mylord, dat men er eene belooning van duizend pond voor uitlooft. Maar wie is de persoon, die het uitlooft? vroeg lord Dane, verbaasd. Op wien beroept gij u? Op den heer Lydney. Lord Dane krulde zijne lip. Wees op uwe hoede, Bant. Men kan ligt eene groote som uitloven. Ik zou een millioen kunnen beloven, en toch niet in staat zyn, het bij elkander te krijgen. Deze Lyd ney kan misschien evenmin vijftig als duizend pond uitkeeren. Mylord, hjj heeft ronduit gezegd, dat de doos voert uw gentleman van goeden huize uit 1 uw fatsoenlijke man van duizend pond I Is het mogelijk I stamelde do commissaris. Misschien sou bot verstandig zijn, als ik de ken nisgeving afscheurde. Gij kunt daarin naar verkiezing handelen, was het antwoord, dat mylord op zulk oen hooghartigen toon gaf, alsof hij hot geheel eu al beneden zich rekende, in deze zaak uitspraak te doen. Maar versta mjj wel, Bent, onthoud dat ik u dit in vertrouwen heb medegedeeld. Houdt u stil, en wij tullen mis schien weldra tastbare bewyzen in handen hebben. Mijn doel is, dien snaak van hier te verwijderen dit zal niet lukken, als hjj op zjjn hoede is. Wjj kunnen hem van hier niet wog jagen, evenmin l/am in hechtenis nomen, voordat hij openlijk tegen de wet heeft gezondigd. Hot bosch is mjjn eigendom maar het publiek heeft er vrijen toegang, en al zjjn zijne bedoelingen ook nog zoo slecht, toch kunnen wjj den man enkel op grond, dat hij daar rond sluipt, ni t op laten pakken. Geduld moeten wij hebben, Bent, on houd hem in het oog, dan zullen wij hom zeker betrappen. Gij begrijp mij, hoop ik Zeker, mylord. Lord Dane verwijderde zich, en de hesr Bent vorviel in diep gepeins. Het kwam geen oogenblik bij hem op, het bericht in twijfel te trekken, ni-1- togenstaando hij nooit iets dergeljjks van een jong meusch met zulk een fatsoenlijk voorkomen zou ver wacht hebben. De goede indruk, dien de heer Lydney op hem gemaakt had, was eveneens oorzaak, dat hij aarzelde, do aangeplakte kennisgeving af te scheuren. Het zou misschien beter zijn, den heer Lydney eerst zei ven te spreken, want de jonge man had aange- Moord op A. F. Hoogsteden. Door de justitie is aangehouden en naar de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rot terdam overgebraebt een werkman, inwoner dier gemeente, verdacht van medeplichtig of schuldig aan den moord te zyu. Zjjn hand schrift zou tot deze arrestatie de aanleiding geweest zjjn, terwjjl by eene huiszoeking, door de justitie in zyne woning ingesteld, goederen in beslag genomen moeten zijn. De aange houdene is geen familielid van den vermoorden knaap. De naam van den in verband met den moord op den jongen Hoogsteden gearresteerde i- Wichelman Johannes de Vos. Naar men meldt, heeft men het lijk van den voortvluchtigen Bolswarder kassier D. J. Brou wer in de Schelde bij Antwerpen gevonden. De justitie zoekt steeds naar een registey, dat de aanteekeningen der beleende of in bewaring gegeven effecten zou moeten bevatten, doch bet stationspersoneel militaire patrouille tegenwoordig «ai. Van de Veluwe wordt ’t volgend» gemeld Wordt uit »Maa» en Waal» geschreven, dat, hoofdzakeljjk tengevolge der koude, schrale winden, de oogst van pruimen, perziken, abrikozen en peren niet mee zal vallen en van de npptls nog weinig te zeggen valt, wat deze streken aangaat, het gure voorjaarsweder en de vry strenge nachtvorsten hebben aan d» vruebtboomen al heel weinig schade toegé- braebt. Kersen en pruimep komen er tamelyk veel. Ook de bessestruiken zyn volgeladen. Over ’t algemeen hebben de peren- en appelboorhen niet al te rykelyk gebloeid; de bloesems heb ben echter niet geleden. Frambozestruiken en aardbeiplanten beloven teel. De boschbessestruikjes staan in vollen, rjjkeo bloei. De correspondent der »N. R. Ct.te Batavia seint onder dagfeelrening van gisteren Boekit Seboen werd door ons Véióverd. Gewond kapitein S. A. Drijber en 25 minderen. Onze troepen bereikten Kroeng Raba. De kampong Anakpaja werd verbrand. Heden wordt de expeditie uilget trekt tot Djirat. Hot plan is, na vernieling van Toekoe Oemar’» bezittingen, terug te trekken naar Lam Pisang. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië d<l. gisteren ontvangen Gisteren Boekit Seboeng genomen. Eerst vry veel tegenstand. Toeko» Oemar aanwezig. Vjjaud door oostelijke omtrekking verdreven, vluchtte in groot aantal. Voortgernkt naar Djirat. Generaal Vetter wilde na vernieling benfings en eigendommen van Toekoe Oemar gisteren teruggaan tot Lnm Pisang. Aan liet Nieuws» seinde men uit Batavia: Boekit Seboen is na een bevigen tegenstand genomen. Gewond werden de kapt, der infanterie 8. A. Drijber en de le-luit. der inf. WJ. de Roever Kröber. Voorts waren onze verliezen aan dooden en gewonden 50 minderen.» Een persoon, wonende aan den Schulpweg te Charlois, verdacht de aanstichter te zijn van de vele branden, in de laatst ver loopen j aren aan den Schulpweg ontstaan, is Zondag onder ■Rhoon gevat, terwyl bij bezig was brand te stichten in een hooiberg van den beer J. Kleinjan. Uit Alphen meldt men Een felle brand is uitgebroken aan de lage zyde tan Aarlanderveen bij den bakker J. H. Het Israëlitisch kerkgebouw brandt reeds. De buurt is dicht bewoond. Nader wordt gemeld Door het flinke optreden van de brandweer uit beide gemeenten heeft de brand, die, aan- gewakkerd door sterken wind, zich in den be ginne zoo ernstig liet aanzien, zich beperkt tot de bergplaatsen met aanzienlijken voorraad van brandstof en meel van den bakker J. H. en het Israëlitisch kerkgebouw. Twee jaar geleden ontstond een brand op dezelfde plaats doch mocht uien er toen in slagen het schoone kerkje te behouden, nu is er weinig meer van O’er dan eene ruïne; zelfs de zaken van waard» heeft men niet kunnen redden. Alles was verzekerd. Oranjehotel verdrong zich de menigte langs do winkeltjes en tusschen de stoelen. Op ’t strand zelf ontbraken de Zondagsrniters op paard en ezel niet en de hoofden der beveiliging van het strand, deden ah wandelpiersn dienst. Van hare zyde heeft de Kurbaus-direoiie alles ge daan wat in de gegeven omstandigheden moge- lyk was om bet strandbezoek te veraangenamen en het publiek verpoozing te* bezorgen. Ook in de Kurzaal was het zeer druk en de Prui sische kapel hertog Ferdinand van Bruoawgk gaf veel genoegen. Hei aantal abonnementen voor hei Kurhaus is reeds groot. Ook Seinpost mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen, De Scheveningers maakten op Pinkstermaan dag bun gewoon tegenbezoek aan den Haag. Honderd paren en tal van aankomende jongens en mei-jes slierden en tierden door de straten, de heibergen werden druk bezocht en nu en dan ontbrak het niet aan standje» en vecht partijen. Het bezoek van buitenlui was eveneens zeer druk langs Staats- en Hollendfche Spoorwegen en Stoomtrambanen. Voorts met tilbury’», Utrecbtsche wagentjes en Jan pleziers, terwyl ook eenige gezelschappen den tocht te water hadden gemaakt op platboomde vaartuigen, waarop ’t jolig toeging. De fiets eindelijk bad geen onbelangryk aandeel in den aanvoer. Aan hst Hollandecbe spoorstation heersebte des avonds een dikwyls overstelpende drukte by het vertrek der duizenden en ieder was blij dat hy mee kon al kwam by teu slotte in een bagagewagen terecht. Tot ongeveer één ure na middernacht reden de treinen. Een detachement Rykspolitie hielp de moeilijke taak van verlichten, terwyl ook een gedurende de drukste uren GOUDA, 27 Mei 1896. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad te Nieuwerkerk »/d IJsel is de heer C. J. Dekking, Med. Docts. en Arts, met algemeene stemmen weder voor den tyd van vier jaren tot gemeente-geneesheer benoemd. Tydens zyn verblyf in die gemeente heeft hij zich èu door zyn praktyk èn door »yn omgang zeer bemind gemaakt. We willen dan ook hopen, dat bij nog vele jaren dokter» mag zyu. boden, borgtochten te stellen, dat was een feit. Hij zond dus eene boodschap naar Zeemansrust met vriéndelijk verzoek aan den heer Lydney, om een» aan het politie-bureau te komen, daar hij hem spre ken moest. Het gevolg van dit alles was, dat Richard Ra- vensbird nog dienselfden dag borg bleef voor de duizend pond. Lord Dane hoorde hier niet weinig van op. Hij aclite zich verplicht, Ravensbird, alhoewel deze geen bijzonder gunsteling van hem was, te gaan waar schuwen Ravensbird had eeu al te onafhankelijk karakter, om bij iemand ter wereld bÜt0Bder in de gunst te staan, en hy had altyd een buitengewoon vrijen toon tegenover lord Dane aangeslagen. Lord Dane begaf zich naar Zeemansrust, en werd door den heer Ravensbird zelver. in bet zijkamertje van Sophie ontvangen. Ik kom hier, om u in uw eigen belang te waarschuwen, dus b gon lord Dane, en I ij nam den aangeboden stoel aan, terwyl de voormalige bediende staan bleef. Gy blijft, naar ik hoor, borg .voor de duizend pond, die door don heer Lydney zijn uit geloofd. Is dat waar Ja, mylord, antwoordde Ravensbird. Maar als de doos voor don dag komt, zult gij het geld moeten opdokken I Hij zal het geld zolf geven, hernam Ravensbird. De politie vond hot raadzaam, om voorzorgen te nemen, maar het is eigenlijk bloot een vorm, dat ik voor het gold borg blijfik doo het alleon om de politie tevreden te stellen. (JFerA vtrvolgi.) 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1