I® ro ra lady mm 1 BINNENLAND. baar. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. «977. Vrijdag 29 Mei 1899. 35ste Jaargang. :ht. 5> h ron. FEUILLETON. i f van Inzending van Advertentien tot 1 uur des rnidd. t'oor de <E UU|> 4IU fCTMCEUU, wnu UUl do beer Ravensbird had ?un- (fFordt Hrtolfti). Ml rUTRECHT Met dezeu 'amafflern zonder imaak, Kg. van neen, ik I j vor- Laat- ct., beste 3t. nde- 322Ï210 ode rs. GUI INI IC COUR ANT ipót- wa- J maakt, ze uit- luwe De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomniers VIJF CENTEN. Speyk gingen vooraan, geëscorteerd door de sloepen van de Itaiinansche oorlopssohepen en een gedeelte van hel garnizoen in sloepen. Honderden gondels werden gepagaaid langs de paleizen van het wonderachoone kanaal om den optocht te zien. De heer ten berg, Nederlands gezant le Rome, was met mevrouw Westenberg te Venetië' aanwezig en deed aldaar de honneurs aan al de autoriteiten. De >étut majors van de»Van Speyk werd op de bofielyksta wyze ontvangen t'oor de hooggeplaatste!) en de aristocratie van het oude Venetië. De »Van Speyk lag juist aan het Doge-paleis. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, liroote letters worden berekend naar plaatsruimte. onaangename gevolgen, die er uit zouden kunnen voortvloeijen. Is dat een persoon, dien gij in uw huis kunt dulden, Ravensbird P Rav- nsbird schudde het hoofd niemand was hoof- diger dan hy, en er hoorde heel wat toe, om hom een eenmaal genomen besluit uit hot hoofd te praten. Ik weet niet, wat de he r Lydney buiten mijn huis uitricht, of waar hij zich ophoudt, mylord, maar dat is ook volstrekt myno zaak niet Hij ge- draagt zich in myn huis als een bedaard, fatsoenlijk, eerlijk gentlemanen dat is al wat mij aangaat. Mijne vrouw is bijzonder met hem ingenomen. Ik verlang, Ravensbird, dat gij aan mijn ver zoek voldoet. Gij zijt mijn pachter, eu gij kunt mij dozen dienst niet weigeren. Mylord, ik bon uw pachter, maar ik betaal u de huur voor dit huis en ben hier baas. Ik ben u geono verantwoording van mijne daden verschuldigd, om dat ik Zeemansrust van u pachtte. Ik zou uw lordschap gaarne verplichten, maar ik kan onmogelijk iemand, die zich in myn huis hoogst fatsoenlijk ge draagt, zonder reden du deur uitzetten. Zeg, dat gij het niet wilt doen, Ravensbird I Welnu, mylord, dan wil ik het nio», als gij dit liever hoort, antwoordde do man, op beleefden, eerbiedigen loon. Het zou een ander geval zijn, als deze jonge mijnheer Lydney zich in myn huis on- betnmeljjk gedraag. Hoewel Lord Dane Ravensb'rd kende en wist, dat hij zich niet licht Het overhalen, verdroot hem de hoofdigheid van zijn pachter dit maal bovenmate. Hebt gij ons contract vergeten, waarbij bepaald is, dat ik u de huur van dit huis kan opzeggen, als ik u slechts zes weken vooruit waarschuw Dinsdag heeft Hr. Ma. Van Sp^yk Venetië verlaten mst het «toffelyk overschot aan boord van dun broeder van Koning Willem I, dat naar den grafkelder te Delft wordt overgebracbt. De heer Sirtema van Grovestin, adjudant van H, M,, reilt mede op het oorlogsschip waarin een >chapelle ardentec is gereed ge maakt voor de kist.l Zeer schitterend moet de optocht geweest zyn, waarin deze van het station door het >Gran Canal gebracht is naar de »Van Speyk*. De sloepen van de »Van De vijand vluchtte in groot, aantal. De marine beschiet Lepoug (Oemar’s land ten zuiden van Kroeng Raba.) De naar den Kraton terug- keereude colonnes vonden tusschen Lamtih en Pakan Badak 78 Ijjkeu van Atjehers. Luite nant de Roever Kröber werd niet gewond.* De Staatscourant van eergisterenavond bevat het officieels bericht, dat gesneuveld is kapitein der infanterie H. O. W. L. Kramer; gevaar lijk gewond le luitenant der infanterie W. J. A. Scheepens; licht gewond kapitein der infanterie J. Adama van Scheltema, le luite nants der infanterie G. H. de Wilde, J. van Hasselt en J. Brunstiug (gedetacheerd van het Nederlandsche leger) en 2e luitenant der in fanterie Pb. G. Ramaer. Gewond le luitenant der cavalerie P. H. Lisnet. De veldwachter te Baudour, in Henegouwen, werd door een anoniemen brief op ‘t spoor gebracht van'een scbandelyk feit. In een boeren woning waa sinds meer dan drie maanden een oude vronw door hare kinderen opgesloten in een hok, waarvan de deur gesloten was met een ketting. De vrouw was slechts bekleed met een hemd en geheel vervuild. Het onderzoek der Haagsche politie betref fende de in het Scheveuiogscbe Bosch gevonden voorwerpen heeft uitgemaakt, dat de eigenaar, eeu pontonnier, laatstelijk koetsier en sedert zwenende, aan zyn voornemen om zelfmoord te plegen geen gevolg heelt gegeven. Het bloed a«u den zakdoek was het gevolg van eeae wond aan de band, die hij bij het inslaan van de ruiten eeuer tappery bekomen had. Wol neen, mylord, dat zal ik niet licht ver guien en ik heb nooit begrepen, waarom gij die voorwaarde in mijne huurceel hebt gelascht. Mij dunkt, dat gij kans hebt, dit spoedig le begrijpen. Zoo als uw lordschap zal verkiezen, was bet bedaarde antwoord en do beer Ravensbird had mylord nooit onafhankelijker to woord gestaan dan nu bij zag den pair recht in de oogen, en zeide ik zou mijn huis ongaarne verlaten, want het bevalt my maar er zyn toch nog andere huizon in Danus- held te krijgen. Lord Dane wendde zich naar de deur, terwijl hij zyn hoed opzetto. Ik hob er weinig voldoening van, dat ik mij de moeito heb gegeven, hierheen te komen, merkte hij aan. Ik geloof, Ravensbird, dat gij, als voor malige bediende van do familie Dane verplicht zyt, eene andere gedragslyn te volgen. Op deze woorden overtoog een donkere blos ’s mans bleek gelaat. Met uw verlof, mylord ik ben knecht geweest bij den heer Harry Daneniet bij den heer Herbert. Met dit laatste onbeschaamde gezegde was de maat vol. Lord Dane verwijderde zich met trotschen tred, Ravensbird deed hem met den verschuldigden eer bied uitgeleide. Op dit oogenblik gaf een jongen aan do dour eene flesch mot medicijnen af. - Voor den heer Home, zeide de jongen. Dut herinnerde Lord Dane aan den anderen schip breukeling. Hij keerde zich tot Ravensbird. Is do heer Homo nog niet vertrokken Men schrijft nit Hilversum De pogingen, iu bet werk gesteld door den beer L. Schulman o a. tot het vormeu eeter tentoonstelling van schilderijen en teekeningeo, eerstdaags alhier ie openen, zullen zeker met een goeden uitslag worden bekroond. Vele iovoIJingslijsteu zjjn in de butste dagen voornoemden kunsthandelaar toegezonden. GOUDA, 28 Mei 1896. Gistermiddag is te Nieuwerkerk hot zesjarig zoontje van den statiouswachter B. aangereden door den trein van 12.27 urn. van Rotterdam eu onmiddellyk gedood. Moord op A. F. Hoogsteden. De uaam van den in verband met den moord op den jongen Hoogsteden gearresteerde is niet, zooa s wy tengevolge van onduidelijk schrift van onzen berichtgever mededeelden, Wichelman Johannes de Vos, maar Wilhelmus Johannes de Vos, bootwerker, wonende Dje- roekstraat no. 15 alhier. De aanleiding tot deze arrestatie schynt de volgende te zyn. De thans gearresteerde werd vóór 14 jaar verdacht met oneerbare bedoelin gen twee jonge kinderen (meisjes) meegelokt te hebben, zond?r dat echter het wettig bewys van het toen gebeurde ie knnnen geleverd worden. Een stuk, in het dossier van die zaak aanwezig, met de bandteekening van den thans gearresteerde er onder, werd vergeleken met het schrift van den brief van den onbe kenden moordenaar aan Hoogsteden, den vader van den vermoorden knaip, en daarin werd zooveel overeenkomst gezien, dat besloten werd verder schrift van hem te trachten in handen te krijgen. Daartoe werd hem van wege de justitie tor overschrijving en onderteekening gegeven een gefingeerd stuk, op de staking der bootwerkers betrekking hebbende. In dat stak had men de woorden zoo gekozen, dat daarin de letters voorkwamen,die in bet schrift van den moordenaar door hunne eigenaardig heid het meest ia het oog vielen. Toen de j'astitie eenmaal het schrift van den gearres teerde in handen had, bleek de overeenkomst met dat van den moordenaar zoo treffend, dat tot de inhechtenisneming, die reeds Vrydag plants had, werd besloten. En het lokken van de twee kinderen das -- een feit, overeenkomst vertoonende met het ontvoeren van den jongen Hoogsteden én de treffende overeenkomst van het schrift leidde tot de arrestatie. De gearresteerde is kort na den moord reeds in verhoor geweest en met de kinderen, die De correspondent der >N. R. Ct.« te Batavia seint onder dagteekeuing van gisteren Onze troepen keeren zonder beinoeieljjkt tv worden terug. Du kloof van Beradin is geheel verwoest. De vyand geeft geheel den moed op. By het departement van koloniën is het volgende telegram vim den gouverneur-generaal van Ned. Indië onder dagteekeuing van gisteren ontvangen Eergisteren beweging voortgezet tot de Kroeng Rabn-rivier, terwyl Lepong door de marine getuchtigd werd, ’s Vyaods sterke sielfmgeu in de VI on IV Moekims alle ge nomen en hij verdreven. Zijne verliezen nog onbekend, runar alleen bewesten den weg van Lam Djamoe naar Pakan Badak 78 dooden gevonden. Gisteren zouden de troepen, na vernieling der buntings naar buis gegaan, binnen de linie terugkomen. De vierdsagsche operatie is nitgevoerd onder de bevelen van kolonel Stemfoort. Eergisteren gesneuveld een julandsche fuse lier gewond veertien Europeanen en tien in- landsche minderen.* Het »N. v. d. D.< ontving het volgend* telegram »De troepen bereikten de Kroeng Raba baai. den ontvoerder van den jongen Hoogsteden gezien hebben, geconfronteerd, doch deze heb ben in hem den ontvoerder niet herkend, of schoon zijn signalement iu menig opzicht met dat van dezen overeenkomt. Er zyn echter nit de vermelde zaak van 1$ jaar geleden aanwyzingen, die doen vermoeden, dat toen »an een gedeeltelijke vermomming werd ge bruik gemaakt. Deze geheele zaak is uitgegaan van de justitie, onder leiding van den officier van justitie mr. Boot. Met de iuatructie is belast nir. Van Meurs, rechter in de arrondissements rechtbank alhier. Naar wij vernemen, is by de huiszoeking in de woning van den gearresteerde voorna melijk naar schrifturen gezocht, De bij die gelegenheid medegenomen kledingstukken zyn voornamelijk oude gedragen kleeren van den gearresteerde. (»N. R. Ct.«) Wij vernemen dat uit het bestuur van Vreemdelingenverkeer en de feestcommissie van het Utrecbtsche Studentencorps zich Mr. P. G. H. Dop, W. E. L. K. Andrau, Jhr. N. A. van Karnebeek^en J. W. R. van Eeten tot een comité hebben gevormd, dat zich ten doel stelt, aan vreemdelingen die tydens de lustrum feesten (22—28 Juni) willen overtiacnfcen, goed logies te verschaffen en gelegenheid te geven om den stoet t« bezichtingen. Bedoeld comité gevestigd Neude 15, heeft zich daartoe bij circulaire tot hótelhouders en ingezetenen gewend en verstrekt aan eventoëele huurders op verzoek gratis formulieren van aanvraag tot huisvesting en olie verdere in lichtingen. De justitie is niet veel verder gekomen met baar onderzoek iu deze zaak, die geheimzinnig fchyul te zyn. Waarschynlyk hebben de tot nu toe gearrest erden geen schuld, Het Bat. NieuwsbL< schrijft ervan: Wat mede voor het vermoeden van een ver ijdelden diefstal pleit, is het vinden van een omgevallen petroleumlampje onder het bed. Het was bekend, dat mevrouw W. zonder licht Hephet bier bedoelde lampje was het eenige lichtje in de achtergalery. De dieven hadden het dus meegenomen en waarichynlyk ia de «rouw door het ongewone licht gewekt, waarop zy, om ontdekking of hulpgeroep te voorkomen eenvoudig werd vermoord 1 Over de persoon van de vermoorde zegt het N. Bat. Handelsblad De rermo rde is Makassaarscbe van geboorte (Trouerbach) en indertijd te Makassar gehuwd met een Hollandsche officier, by het lud. leger gedetacheerd. Met deze is zij naar Holland geweest, doch alleen teiuggekomen. Sedert leefde zjj 10 jaren gescheiden van haar man, die nog actief dient in Nederland. De verslageue was 54 jaar ond en leefde van een klein kapitaalje, dat zy hier en daar uitzette, Zy stond als zeer zuinig hekeod. Het >BaL Nieuwsblad meent dat door dezen moord opnieuw gebleken is, hoe ontoereikend de inrichting der politie iu de hoofdstad ge noemd moet worden. Geheel het Europeeich ambtelyk politie-per- soneel te Batavia bestaat uit 1 assistent-resi- dent, 1 controleur, 2 schouten, 4 onderschouten en, naar ik ineen, nog eenige karig bezoldigde opzieners; overigens is alles in handen van iulandsche, Cbineosche of Arabische hoofden. Terecht wordt een en ander voor een soo uit gebreide Blad ia liooge mate ontoereikend ge- heeten ook bjj groote activiteit en plichtsbe trachting van den assistent-resideut en des controleur, wier bemoeiingen legio zjjn. te doen. Maar hij vertoonde mij die bewijsstukken en papieren, mylord, hernam Ravensbird, op een toon alsof de zaak daarmede was afgedaan. Die bewijzen waren valsch, Ravensbird. VaLob, of nagemaakf, of iets van dien aard ik zou daarop durven zweren. Kortom maar dit blijft onder ons ik heb ontdekt, dat die snaak, Lydney, niet dougt. Hij houdt komplotten met stroopers en is zelf gewis een eerste strooper, bij is een avonturier, die van roof en afval leeit. Neem uw woord bij Bent terug en laat er geen gras over groeien zet dien snaak daarna uw huis uit. Dat kan ik ónmogelijk doen, mylord, zoolang hij hier wil blyven. Kunt gij dat niet doen? Wie zal u de reke ning betalen? Hij. Hij heeft mij heden'morg -n nog afbetaald. Ravensbird, gij zult mij verplichten als gij hem uw huis ontzegt, zeide lord Dane nu op besiissenden toon. Ik heb ongaarne, dat zich hier zulke ver dachte personen ophouden. Als de man u niets schuldig is, hetgeen mij zeer verwondert, zet hem dan ouder een ander voorwendsel uw huis uit. Maar, mylord, antwoordde Ravensbird. Ik kan een gentleman zoo maar niet do deur uitzetten, zoo lang hy zich in myo huis fatsoenlijk gedraagt en zijne rekening betaald. Gij zoudt een gentleman natuurlijk niet zoo kunnen behandelen; maar met een bedrieger is bet wat anders, viel hem Lord Dane in de rode. De man heeft zich hier in eenige goede huizen weten te dringen, en en mot hetgeen ik ontdekt heb, vosl ik mij in zekere zin aansprakelijk voor 183) Maar, ik herhaal, dat gij hot geld mogolijk zult moeten opdokken 1 zeide lord Dane Neen, mylord, daar behoef ik mij niet over te verontrusten. Deze jonge mynheer Lydney heeft mij bewijsstukken en papiereu vertoond, dio mij de volle overtuiging hebben gegeven, dat hij die som kan voldoen. Wat waren dat voor bewijsstukken en papieren? vroeg mylord, bedaard. Certificaten van uitgezette gelden, en aandeelen in spoorwegen, hernam Ravensbird. De hoer Lydney wilde die bewyzen eerst als borgtocht aan de politie in handen geven, maar hij begreep later, dat hot cenvoudigei was, ze aan mij te vertoonen, en ik bood hem daarna aan, om borg voor hem te blijven. Bent weet, dat ik best voor duizend pond borg kan blyven, voegde Ravensbird er met een onmerk- baren glimlach bij. Welnu, Ravensbird, hernam lord* Dane, en hier werd zyn toon vort rou wol ijk, want hot was inderdaad zijne bedoeling, den man een vriendschapsdienst te bewyzen, ik ben hier gekomen, om n heimelijk te waarschuwen, en u te raden, uw gegeven woord nog bijjtijds in te trekken. Het was zeer onvoorzichtig van u, eene dergelyke belofte aan een vreemdeling

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1