DE EED LADY ADELAIDE. I I 1 I 1 i 1 I I SI i brli' fER 8 1 d I I r BINNENLAND. IS' I 3' ld Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. >1 itreken Zaterdag 30 Mei 1896. No. 6978. 35ste Jaargang. LI 28 K i? FEUILLETON I $3 te Gouda. J i R 1 H f j - JHi.i - 1 t en werk- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Hij concludeerde dus 158 ifAN& Zoon sts. ihti DOORN. inkijjki; ERIJ en '.SM Hf RIJ na )VDE MMER CAP iion ien clit en K ran op iter ote een uit oor der bij: RS Jz. au echtheid ii •k steeds voor- aam der Firma I. Overeenkomstig het requisitor van den officier van justitie beeft de rechtbank te Haarlem bij Dinsdag genomen beschikking mevrouw Van Wersmeskerken—Junius buiten vervolging ge steld. De le—luit. der artillerie A. W. 0. J. de Keyzer wordt 1 No», a. s. onder eervolle ont heffing by deartiilerie-instructie-compagnie van Schoonhoven naar de residentie overgeplaatst. 6 van een ar- tnet weinig 5 hooge Pro- erkoop ult- aste toelage opgaaf van Succes aan ireau A. de De kantonrechter te Goor veroordeelde den pred. bij de vrye chr. ger. gem. te Rijsen tot f 50 boete, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf, wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Parijs in het huis van be haring een zeer onrustigen nacht doorgebracht terwjjl zyn gezellin, die in Saint Lazare ia opgenomen, groote godsvrucht aan den dag legde. De rechter van instructie heeft gisteren verscheidene getuigen ondervraagd ten einde de personen terug te vinden, die van Aubert postzegels hebben gekocht. Óelahfleff, heeft te haring Jaap Eden zal rijden tegen Jacquelin, den besten Franscben cyclist. Deze match wekt, natuurlijk, in Frankrijk groote belangstelling, en de strijd zal ongetwijfeld warm zyn. De Petit bleu<, melding makende van de aanstaande match, zegt: Wij voor ons geloo- ven aan de overwinning van den Hollandschen kampioen. De werkstakers op de bontwevery der firm» De Wit te Aarle-Rikstel die zich ook Dins dagavond zeer rustig hielden hebben Woens dagmiddag door bemiddeling van den tydelyk te Helmond vertoevenden luitenant der mare chaussee tweemaal eene samenkomst gehad met hun patroon. Daar deze fchter aan hun eisch om voor langere stukken ook evenredig meer loon te betalen slechts gedeeltelijk wilde tege moet komen, werd besloten te blijven staken. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOÜDA, 29 Mei 1896. Men verzocht ons te willen mededeelen dat a.s. Zondag eene vergadering zal plaats hebben van do Postduiven-Vereeniging >de Smerle« in het koffiehuis Harmonieop do Markt, des morgens ten 10 uur. f Naar het >U. D.« meldt zal ds. Hoever», Ned. Herv. pred. te Stolwijk, bij de synode in hooger beroep komen tegen de uitspraak van bet provinciaal kerkbestuur van Zaid-Holland, in zake de door het class, bestuur van Gouda uitgesproken schorsing, by welke uitspraak genoemden predikant eene berisping werd toegediend, niettegenstaande het prov. kerkbe stuur verklaarde, geen enkel artikel in de reg lementen der Ned. Herv, gem. te kunnen aan- wyzen, dat verbiedt te doopeu op wjjzen zooals door ds. werd gedaan. Gelyk bekend is, werd de schorsing door het Prov. kerkbestuur opgeheven. Ds. Hoevers maakte jl. Zondag, toen hij weer voor het eerst voor zyne gemeente optrad, bekend, dat hij, in overleg met den kerkeraad, bad beslo ten, niet meer zelf te doopen, vóór de Synode in deze zaak zou hebben beslist. nacht op nacht getrotseerd. Sommige spotters be weerden, dat de boschwachters, in plaats van zich te verdedigen, het hazenpad kozen zij hadden, zoo zeide men, gedurende de tienjarige afwezigheid van Lord Dane hun post zoo gemakkelijk opgenomen, dat zjj dien nu verleerd hadden. Toen dit 1 ord Dane ter oore kwam, was hij uiter mate verstoord, on las hij zijne opzichters eens duchtig de les. Dat onbeschaamde stroopen begon hem te vervelen, en hij had grooten lust, ook eene belooning van duizend pond uit te loven aan degene, die de «troopers op heeter daad betrapte. Hij zou er dit gaarne voor over gehad hebben, als Lydney met beu gevat werd maar er waren tot nu toe geene tastbare bewijzen tegen hem aan te voeren. Lord Dane wist, dat hij zich des nachts dikwerf in het bosch ophield en dat hij op een goeden voet met stroopers wasbij die gelegenheden zag men hem meestal in gezelschap van Wilfred Lester. Want Wilfred Lester wij moeten het, helaas I bekennen leidde een even bandeloos leven als de stroopers. Deze jonge man was verbitterd en wan hopend gestemd over de onbillijke bejegening, dio hij van zyne vader en van de wereld in het alge meen tejlyden had. Squire Lester had onmiddellijk op het briefje van den heel Apper'y geantwoord en geweigerd, het bewijsstuk te laten lezen hij had er bij geschreven, dat het geld aau zijn zoon was uit betaald, en dat ket dus nergens toe diende, het stuk na te lezen Voordat Wilfred den tijd had gehad, van zyne woede over dit antwoord te bekomen, had do advokaat Danesheld verlaten en eene reis n?ar Frankryk ondernomen, alwaar hij voor een zijner kliënten zaken had. Hij werd genoodzaakt, zyn ver* Bastide 2 briefkaarten, geteekond Van Steiju en Hoogenkamp, geschreven zou hebben, in welke briefkaarten het Volksdagbladwerd aangetast wegens, volgens den schrijver, onware berichten omtrent de «Echo.* De heer La Bustide, bygestaan door mr. Caroli, ontkent schryver dier briefkaarten te zyn, wat door den beer Schwartz wordt vol gehouden op grond van overeenkomst in band schrift. De rechtbank hoorde als getuigen de hoeren La Bastide en Heyermaus en den letterzetter Kamp, die 5 jaar lang kopy heeft gezet voor het Zondagsblad van de «Echo,* doch volgens den heer La Bastide slechts enkele malen zyn handschrift kan hebben gezien en ontslagen is wegens verduistering van kopy. De heer Schwartz ter wiens verdediging mr. Bilderlack optreedt, erkent het ten laste gelegde, doch tevens overtdigd te zyn geweest en nog te zyn, dat do heftr La Bastide de schryver is der beide briefkaarten, en gehandeld te hebben niet met het opzet hem te beleedigen, maar lo. uit zelfverdediging, daar het Volksdagblad benadeeld was, en 2o. uit algemeen belang, omdat de leider van een volksblad zich niet mag schuldig maken aan practyken als de hoer La Bastide pleegde. De rechtbank, na in raadkamer te ayn ge gaan, achtte bet noodig dat de beklaagde in de gelegenheid zal worden gesteld aan te toonen en te bewyzen, dat hij handelde op de door hem aangegeven gronden en verdaagde de behandeling der zaak tot 18 Juni. Naby West-Graftdyk (N.-H.) geraakte dezer dagen de vrouw van schipper H., terwyl zy aan den kant van bet Groot-Noordhollandach kan aid bezig was met bet spoelen dor kleeren, l meer!!! JNDON doet m verdwynen ;ht, belet het in het hoofd I London DÉPOSi. 50 T O,«5 >len te Gouda Op 20 Mei vervoegde kich te Leiden bij een yiichbandelaar een gersoon, die, zeggende Jo hannes Beverwjjk te zyn, voorgaf kost en inwoning in een christelijk gezin te zoeken en tot het Leger des Hei Is te willen toetreden. Hy beeft tot den 22 dezer by den vischhan- delaar gelogeerd, waar hem een paar heeren- bottines en een naaldparaplu in bruikleen zyn afgestaan. Na zyn vertrek op laatstgenoemden datum, heeft hij niet meer van zich doen hoo- ren, maar werd toen in die woning oen gouden heerenremontoir-horloge vermist. Volgens in formatie zou de man eigenlijk Hendrik Haak genaam 1 en te Groningen geboren zyn. Hy is ongeveer 22 jaar oud, tamelijk lang en slank, blond met smal gelaat en lilteeken bij het rechteroog, terwijl bij een kinderachtige uitspraak heeft. De commissaris van politie te Leiden verzoekt opsporing van den verdachte, in beslagneming van het horloge en bericht. blijf aldaar te rekken en Wilfred Lester was niet de eenige kliënt, die daardoor werd teleurgesteld. De heer Lydney, die ten laatste besloten had, den advokaat te raadplegen over don weg, dien hy moest inslaan, om de vermiste doos terug te krijgen, meldde zich daags na het vertrek van den advokaat aan het kantoor van den heer Apperly aan, en wachtte sedert met ongeduld zijne terugkomst af, Intusschen gingen de huishoudelijke zaken bij Wilfred Lester iets moer naar den wind, Sally had zich met gojfl gevolg het een stiefoom van haar gewend; deze had eenig gereed geld over gezonden hot was baar eveneens onder vele schoone beloften gelukt opnieuw van verschillende winkeliets crodiet te krijgen. Mevrouw Lester zuchtte in stilte en dacht met schrik aan het oogenblik, dat do schuld afgedaan zou moeten worden. Haar echtgenoot was zoo onverschillig omtrent de toekomst, als alleen een wanhopende zyn kan; hij zou er niet om ge geven hebben, als Sally voor honderden op crodiet had gekocht. Al de woedo van Wilfred Lester ko rdo zich nu tegen zijn vader, omdat deze hem hot bewijsstuk niet had willen verloonen; bij was overtuigd, dat men duidelijk uit het stuk zou kunnen opmaken, dat het geld hem nog toekwam, en dat dit de reden was, waarom de heer Lester weigerde, er mede voor den dag te komen. Eerst liet hij zich opmlijk over de zaak uit en zwoer zich to zullen wreken, of zich door een of ander wanhopend middel van het stuk te zullen meester maken maar later roerde hy de zaak niet meer aan. Men begon den haer Lydney in Daneshekl mot zekere koelheid te bejegenen. Dit was geonzins het gevolg van opstokeryen van Lord Dane, maar hot By het departement van koloniën ia het volgende telegram van den gouverceur-generaal vau Ned.-lndië dd. gisteren ontvangen «Operation in VI en IV Moekims eergisteren geëindigd zonder verdere verliezen Toestand der gewonden gunstig. 3 October te Leiden. In de Dinsdag avond gehouden algemeene vergadering van de 3 Octobor-vereeniging werd besloten, boven en behalve de gebruikelijke nommers van den feestdag, zooals koraalmuziek in bet Van der Werfspark, uitdeeling van brood, haring, bier, enz. aan minvermogenden, muziek uitvoeringen op Zomerzorg en Zomerlsst, en kermis en vuurwerk op het Schuttersveld, het hoofdnummer van het feest te doen bestaan uit eene tentoonstelling van versierde rijwielen. In verhand daarmede zal worden georganiseerd een ^wedstrijd op velocipedes in hardryden, schoonryden en rijden uiet hindernissen, in den geest als voor eenige weken plaats vond te Haarlem, ter| gelegenheid van het aldaar ge houden bloemencorso. De nadere uitwerking van dit gedeelte van het feestprogram werd overgalaten aan het beleid van bet bestuur. lag in den aard der zaak, dat men wantrouwen tegen hem opvatte. In de familien, waar men hem ont vangen bad, merkte men van lieverlede op, dat hij bij nadere kennismaking even geheimzinnig bleef voor zoowel zijn persoon, als zyne aangelegenheden aanging hy was op dit punt zoo terughoudend, dat bij zooveel sluwe strikvragen als openhartige vragen dienaangaande met zorg ontweek. Er was werkelijk iets zonderlings in zijne verhouding tegenover zijne nieuwe kennissenhet zou inderdaad zelden voor komen, dat een jong mensch, die als het ware geheel vreemd in hun midden wns komen vallen, met hen op vriendschappelyken voet omging, zonder ooit een woord los te laten over zyn eigen persoon. Als men hierover in tegenwoordigheid van lord Dane sprak, wierp deze gewoonlyk bet hooft mot eene trotscho beweging in den nek on krulde zijne lip, en dit, gevoegd bij het feit, dat lord Dane den hoer Lydney op in hot oogloopende wijze ontweek, was voldoende, om den laatste afbreuk te doen. Niets van dit alles ontging den heer Lydney hij vermeed langzamerhand de huizen, waar men hem eerst vriendelijk ontvangen had; als bij die familiën in het publiek ontmoette, sprak hij ze aan, maar daar bleef het by. Bij jufrouw Dordillion blijf hy op vriondsohappolyken voet aan huis komen, en hij bezocht Wilfred Lestor nu ook van tijd tot tijd bij logde ook een enkel bezoek af op Danesheld-Hall. Lord Dane liet zich niet over hem uitbij wachtte den tijd af, dat hij tastbare bewijzen tegen hem zou kunnen aanvoeren. Een paar wek<n later, op zekere helderen morgen, was heel Danesheid in rep en roer. (JPordt rertoljfd.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. De lijkschouwing van een 12-jarig meisje te Rotterdam, dat, naar men zegt, op een der schelen voor kosteloos onderwijs door een onderwijzer met een stok op bet hoofd is ge slagen, aan de gevolgen van welke mishandeling het overleden zon zyn, heeft tot resultaat ge had, dat een nadere instructie gelast is. Aubert, de moordenaar van den jongen 60UDS(ME COUBlVr Er was sedert de laatst vermelde gebeurtenissen eenigen tijd verloopen, en men bevond zich nu in do maand October. Ér was in de laatste weken niets bijzonders voorgevallen en de zaken bleven nagenoeg op dezelfde hoogte. De belooning van duizend pond bleef nog altijd aangeplakt, maar zon der het minste gevolg; de verlakte doos kwam maar niet te voorschijn en de heer Bent begon met lord Dane te gelooven, dat de heer Lydney zelf bet ver loren eigendom achter hield. Er werd nog steeds schandelijk gestroopt op de jachtgronden van Lord Dane. Het wild werd bij dozynen weggekaaptde stroopers schenen het recht naar den zin te hebben en de bosehwacblers worden De Amsterdamsche reebtbauk behandelde gister de aanklacht van den beer La Bastide, redacteur van de «Echo,» tegen den beer Schwartz, redacteur van het «Volksdagblad,* wegens benadeeling met opzei in goeden naam en eer. De heer Schwartz bad nl. in zyne courant openbaar gemaakt, dat de beer La Voor het gerechtshof te ’aGraveuhage stond gisteren terecht een 40jarige arbeider, wonende te Nieuw HeHevoet, beklaagd van in den nacht v*n 17 op 18 Nov. opzettelijk brand te hebben gesticht in een hem toebehoorend leeg staand huisje met schuurtje, dat hij in October te voren voor f 750 bad gekocht en dadelijk daarna voor f 1000 had doen verzekeren. De rechtbank alhier had hem veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde Ontkende pertinent. Advocaat mr. Flugi van Aspermont was van oordeel dat bokl. ten on rechte was schuldig verklaard, daar er alleen aanwijzingen waren, die onderling nog volstrekt geen verband hielden. Hij concludeerde das tot vryspraak. Het O. M. wees op verschillende voor be klaagde tezwarende omstandigheden eu vor derde bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. 134) Hij is uog niet wel genoeg, om te reizen, mylord; wij hebben dokter Green moeten laten roe pen. Hy verwacht bovendien gelden. Lord Dane wierp, terwyl hij zich verwijderde, het hoofd met de eigenaardige trotsche beweging van de Danes in den nek. Men kon uit het antwoord van Richard Ravensbird opmaken, dat deze kans had, bij den heer Home te kort te komen. En wel bekome het hem I pre velde lord Dane binnen ’s monde. Aan de telegrammen der >Java-Bode< ont- leenen wy, dat bij den overval van de banting van Toengkoe-Tjoet-Toengkoek, door luitenant N. Neelmeyer, in den nacht van 28 op 29 April, 8 A’jehers gedood en 4 gevangen ge nomen werden, terwyl van onzen kant slechts één man licht gewond werd. Den 30n werd geseind Heden is uitgerukt met het 9e bataljon en eene bergbattery in de richting van Tjoeng- koek en Kroeng-kali ter demonstratie in do 13 Moekims en de vernieling van de eigen dommen van toekoe Tjoet van Toengkoek en den imam van Siem, die naar Oemar zyu overgeloopen. De colonne is om elf uur teroggekomen, zonder de missigit Siem te hebben bereiktzij heeft één licht gewonde gekregen. Er was veel tegenstand en een ernstig ge vecht zou onvernsijdelyk zyn geweest. Dit moest, volgens de instructie aan den colonne- kommaudant, vermeden worden. Twee brigadiers en tien agenten brachten Dinsdag uit de Rozenstraat te Amsterdam onder grooten toeloop van menschen een man in bewaring wegens dronkenschap en hevig verzet. Bij deze arrestatie is een brigadier aan den linkervoet en zyn twee agenten aan het aangezicht gewond.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1