DE EED VAN IADÏ ADELAIDE, ;nt DE, i >n S BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 4 Juni 1896. No. 6982 35ste Jaargang. JD.I. run. 1RVERIJ FEUILLETON le Gouda. lit. HEIt, 'dam. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Een ij stoom n van sken zyn de XXXN. Zoon (Forrft rerveip^.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. JTBECHT Met deze» stagier» Kkl.lliJ. ERM vn S5( Hl EU in 60ÜD8CHE COBRA NT afleverbaar n eene week r 1885 en 4T en T9, ren LAND, i Koning le Heer LZ. i verven van i, alscok alle De rechtbank in den Haag deed gisteren uitspraak in de vroeger medegedeelde procedure over de levering van een koatbaren ring, waarvan de koopprys geweigerd was omdat do kooper meende de ring veel te duur gekocht te hebben. Men herinnert zich dat de gedaagd o in den hem te hoog voorkomenden prys een verborgen gebrek gezocht bad en tevens op dien grond reconventioneel tol ontbinding der overeenkomst geconcludeerd had. De rechtbank overwoog echter dat, waar in deze niet van een gebrek in de zaak zelve was gebleken, veel min te bewyzen was aangeboden, van zelf van een verborgen gebrek geen sprako kon zijn. De rechtbank passeerde derhalve het door gedaagde gevraagde deskundigen-onder zoek en veroordeelde den gedaagde tot betaling van* den vollen koopprijs en de proceskosten. Door den voorzitter van het Nederlandsche Roode Krais, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, is per telegram san het Zuster- genootschap to Batavia bericht, dat een tweede bijdrage, groot f 3000, te zyner beschikking is gesteld door bet hoofdcomité der Vereen i- ging, ten behoeve van de gewonde en zieke krijgsmakkers by de expeditionaire troepen in Atjeh. Jscqoelin heeft, onmiddellyk nadat bjj Eden den Brassard had overhandigd, tot Jaap een uitnoodiging gericht, om opnieuw om den Brassard tegen hem te rijden. Vooraf echter zal Jaap Eden tegen Morin moeten ryden, die hem tot een strijd om den Brassard heeft uitgedaagd. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. vroeger in dienst te zyn alzoo bekend te zyn diens erf. De i van den aantal kippen uit zyn behoorlijk Ds. Hoevers, te Stolwijk, is by de synode in booger beroep gekomen van de berisping, hem door het prov. kerkbestuur van Z.-H. toegediend. Tegelykertyd heeft by in een kerkdyk blad zyne collega's, die evenmin de gewone doopformule gebruiken, versocht hem daarvan mededeeling te doen. Van verscbei» denen mocht hij reeds de gevraagde verklaring ontvangen. Aan de universiteit ie Utrecht zyn voor het Eerste natuurkundig examen geslaagd de beeren C. J. van der Loo en M. Schreuder. ■den naar de •fd. :1 of geverfd zond beid en i is na- hare sporen verdiend beeft. Het van goede qualiteit, het personeel w.o voorkomend; geen oogenblik heeft xg aanleiding gegeven tot gegronde klachten. Steeds heeft de Directie in 't oog gehouden, dat het bevorderen van bet publieke belang eensluidend is met het belang der Maatschappij, zoodat een woord van hulde op dezen dag niet mag achterwege blyven aan de Directie en bet personeel der Waterleiding. Wij wenscben de Stad en de Waterleiding- Maatschappy geluk met het verkregen succes en wenschen de zaak voortdureoden bloei toe in de toekomst. drie mannen in een geheimzinnig gesprek gewikkeld in het bosch. Zij dachten, dat zij alleen waren maar zij vergisten zich deerlyk. Shad kroop weder als een echte slang op zyn buik over den grond om de zaamgekomenen te bespieden, en ditmaal was er geen sprake van een aanval op de fasantrn, maar werd er een komplot gesmeed tot eene snoode inbraak. Shad was nog een nieuweling in groote misdaden, en zijne baren rezen te berge. Door zyn doodsangst (want Shad was overtuigd, dat, als men hom be trapte, hij doodgeschoten zou worden) en door dat de zamenzoerders seer zacht fluisterden, verstond hij slechte ten halve, wat er gesproken werdzooveel begreep hij, dat men in een hoerenhuis wilde in breken en het zilver stelen. Shad begreep eindelyk, dat mon bet over het kasteel Dane had, maar dat de nacht, waarop de inbraak plaats zou hebben, nader bepaald moest worden. Shad wachtte, totdat de boosdoeners uit elkander waren gegaan want hij durfde zich voor dien tijd niet bewogen en spoedde zich toen naar de plek, waar hij Tifle ge woon) ijk ontmoette. Zij was daar dien avond niet, en, boe slim Shad overigens ook ware, ditmaal was hy ten einde raad. Hij durfde zich niet naar het huis van den heer Lester begeven, want dit was hem op bals en keel verboden; maar hij brandde var. verlangen, om het geheim te vertellen. Eindelijk sloop hy naar de achterdeur, den ingang van de dienstboden, en vroeg allerdemoedigst, om juffrouw Tifle een oogenblik te mogen spreken. De boodschap werd aan Tifle overgebracht, netgeen nare veront waardiging ten hoogste opwekte. Wall vroeg Shad van grootje Bean naar haar? Naar haar? Dat moest een misverstand zyn. Tifle streek niettemin Te Utrecht zyn nog geslaagd voor het eerste natuurkundig examen L. Bouthoorn en voor het 2e natnurk. ex. J. van de^ Torren. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren: D. 3., 35 jaar, sjouwer te Gouda, wegens diefstal van kippen, tot uegen maanden. Behandeld werd voorts do zaak tegen W. V., 29 jaar, koopman te Barwoutswaarder. De Een juffrouw moest voor de rechibauk dan eed als getuige afleggen. Zy versoekt daarvan ontheven te worden, swant ik hecht met aan den eed.» Dat ging natuurlyk niet. Dus legd» ze den eed af. »Wilt gy getuigengeld >Oh, ja,« was 't antwoord. >D.iar >beoht« ge dus wel aan,< merkte de president droogjes op. aanklacht luidt, als zoude hij in den nacht van 20 op 21 Maart 1890, te Hekendorp, tusschen 12 en 1 uur en alzoo gedurende den voor den nachtrnst bestemden tyd, uit een bohoorlyk gesloten sshuur, staande op het be sloten erf waarop zich de woning bevindt van den landbouwer Pieter de Groot, en op welk erf hy zich bevond buiten wetea en tegen deu wil van den rechthebbende, dertig, in ieder geval vijftien, aan genoemden De Groot toebe- hoorende kippen hebben weggenomen, zulks na zich den toegang tot die schuur te hebben verschaft door wegbrekïng van een voor een der ramen gespijkerde plank en daarna door dat raam naar binnen te klimmen. Beklaagde bleek geweest by De Groot en geweest met de inrichting van Groot miste in den vroegen morgen 22 Maart een 8“x-’ “lk k afgesloten schuur, staande ep zijn erf. vyftal dier kippen waren later teruggevonden te Waarder by vrouw Van Keulen, waar be klaagde ze iu bewaring bad gegeven, terwyl er tien aanwezig zijn bevonden in een schuur van beklaagde. Aan den veldwachter had hij desgevraagd opgegeven de 10 kippen gekocht te hebben op Zaterdag 14 Maart van een onbekende op de markt te Utrecht, terwyl hy de 5 andere reeds 3 weken in zyn bezit zou gehad hebben. Ter terechtzitting verklaarde beklaagde in geljjken geest, met deze wytiglng, dat hy de kippen zou gekocht hebben nabij de markt. Beklaagde zegt zooveel kippen te koopen dat bjj alle kleine bijzonderheden zoo niet kan onthouden. Hij zegt ze eerlyk gekocht te hebben. Het O. M. wees er op dat in desa z. i. vaststond dat beklaagde de schuldige is. Aan een zeer ernstig misdrjjf beeft by zich schuldig gemaakt, waarop een maximum straf is gesteld van 9 jaar. Daar beklaagde volgons de pu blieke opinie voor de persoon wordt gehouden die zich aan tal van dergelyke diefstallen schul dig maakt, eisebte het veroordeeliug tot een jaar en^zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. gesproken. Haat handel en wandel vergeleek hij met het leven van den grooten Meester, overal zogend en weldoende waar zy kon. Ten slotte nam nog het woord de heer Dr, Van Loon van Kimswerd als oudste familielid en schetste de overeenkomst van haar met haar vader, daarin bestaande, dat beiden bun leven gewyd hebben om het lot van minder bedeel den te verzachten. Verder dankte by de vele aanwezigen voor het bewijs hunner toegenegen boid en iu *t byxonder de beide vorige spreken voor do hartelyke toespraken aan bare nage daclilenis gewyd. Men meldt het volgende uit Ilpendam In Vriend voor Oud en Jong stond kort geleden ee.i advertentie, waarin sollioitanteu werden opgeroepon voor de betrekking van leerling-hofmeestèr en leerling-machinist. Een jongmensch uit eene naburige gemeente meldde zich in de afgeloopen week voor een dier be trekkingen aan. Kort daarop ontving hy reedt eene aanstelling als leerling-maehinist by du Te Moordrecht bad giater middag ten 12 uur de teraardebestelling plaats van mejuffrouw Sophia Cornelia van Loon, de dochter van Ds. van Loon, in leven predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar. Drie kransen van vrienden en familie bedekten de kist, waarbij op het kerk hof nog een krans werd toegevoegd door de weezen met de woorden door een der meisjes gesproken; «Rust in Vrede, lieve Juffrouw!* Dit laatste bewijs van liefde en gehechtheid meenden de weezen te moeten brengen aan hare overledene regentes. Nu nam Ds. van der Meer van Kuffeler bet woord en sprak eene gevoel volle rede uit naar aanleiding van de woorden >Het leven was my Christus, bet sterven iny gewin.* Welke woorden spreker geheel op haar toepaste. Hierna trad de lieer G. B. Lilleman van Amsterdam, vroeger Hoofd der Openbare Lagere School te Moordrecht, tot de groeve en herdacht haar in dankbare woorden als liefde rijk vriendin, niet alleen van hvm en zyn gezin, doch ook van zoo velen in wier geest hij zeker zyne oprecht gemeende woorden zal hebben do deur uit, en ja, al zyn levendaar stond do jon gen. In den beginne had zij groöten lust, don jon gen eeus duchtig heen en weder te schudden, val my niet aan, voor dat gij weet, waarom ik hier ben gekomen, kermde Shad, terwijl hij slim genoeg was, zich buiten haar bereik te houden. Ik heb een moordaanslag afgeluisterd. De haren zijn er mij van te berge gerezen. Een moordaanslag 1 herhaalde Tifle, Zij willen in het kasteel breken, lord Dane vermoorden en al het zilver stelen, fluisterde de jon gen. Zij waren met hun drieënDrake, en Ben Beecher, en Nicholson. Ik beb sedert het donker werd, met mijn neus op den grond hun komplot liggen afluisteren, en ik durfde nauwelijks adem halen. Zeg, het verwondert mij, dat zij zoo ver gaan, om moord te willen pleger.. Tifle was evenzeer verwonderd. Zy hoorde dikwerf van kleine komplotten en ondeugende streken, maar moorden, dat was eene andere zaak. Zij deinsde, even als de meeste menschen, alleen op het h oren van dat woord terug, en zij kon zelfs niet gelooven, dat het waar was. En toch zwoer 8had bij kris en kras, dat het een feit was, en zy wist, dat men in dergelyke zaken op hem aan kon. Hun doel is, te moorden, meer nog dan te stelen, hield de jongen vol. Zij spraken af, om, ter wyl de groote zaak werd volbracht, in hel voorbij gaan al het zilver te stelen. Ik heb hen dit tot tweemaal toe hooreu zeggen. Ik dacht bij mij zelven, wat is de groote zaak, als het niet de diefstal van het zilver is? Hun plan moet zijn, lord Dane te vermoorden. Beste jonden I zeide Tifle, die trotech was over het getond verstand, dat haar gunsteling aan den dag logde, behoort Lydney tot de samenzweerders, Shad Wel zeker. Zij hebben zijn naam slechts één maal genoemd, en toen zeide de overige stil I en daarna noemden zy hem L. maar ik wist wien r.ij bedoelden. Wol, zy spraken af om, terwyl Lydney het groote stuk uitvoerde, het zilver te stelen. Wat dunkt u, zouden wij Lord Dane niet waarschuwen? Zie eens hier, een van hen liet dit bij het heengaan vallen. Wat is dat I zijt gij dat, jufvrouw Tifle? Gij zult koude vatten. En, al zijn leven, daar is ribad ook I De spreker was een van de knechts van den Hall, die uit was geweert, om boodschappen voor zich zehon te doen. Mijnheer en mevrouw Letter waren dien dag naar Great-Cross, en zoo doende hadden de dienstboden vrij af. Shad komt mij om eeö dropje medicyn voor Grootie Bean’s rhumatiek vragen, antwoorde Tifle, terwyl zij het papier, dat Shad haar gagtvon had, in baar zak frommelde. Hy zegt, dat zy van avond zulk een pijn heeft, dat haar rug er bijna van krom getrokken is. Hebt gij een fleschje medegebracht, Zij kermt vreeeelyk! antwoordde Shad, die op het punt was, eenige medelijdende tranen voor de lydende vrouw Bean te vergieten. Ja, juffrouw, en ik had zoo geschreid om grootje, dat ik den weg niet meer kon vinden en op den grónd neder viel, waardoor het fleschje is gebroken. 138) Dat is waar. En ik geloof, dat men dit al gemeen begint te begrijpen. Ik denk, dat ik mij tot hem getrokken voel, om zijne gelijkenis met do Danes. Zyne gelijkenis met de Danes I herbaalde zijn lordschap, terwijl al het bloed van de Danes in be weging kwam. Er bestaat zeker eene oppervlakkige gelijkenis. Is u dit nooit opgevallen? Hij herinnert mij aan mijne tante en mijn oom; en, een weinig, aan Harry Dane. Zy aarzelde een oogenblik, voor dat zy den laatsten naam uitsprak, ala kostte het haar moeite, dit te doen. Lord Dane keerde zich naar het venstar en zag naar buiten. Zelfs na zulk een lang tijdsverloop wekt j die naam pynlyke herinneringen op, die Lord Dane by na even onaangenaam aandeden, als de opmerking over die gelijkenis. Hem was die gelijkenis ten minste nooit opgevallen. Na verloop van eenige dagen was Danesheld weder tot zijn normalen toestand teruggekeerd. Op een netelachtigen avond in het laatst van October, toen het hel duister was in het bosch, en het zelfs op den open weg donker begon te worden, stonden Gisteren namiddag is door dykgraaf en hoog heemraden van Schieland in het gein een tel and s- hojs bij enkele iuschrijving in het openbaar aanbesteed Hel uitvoeren van eenig baggerwerk in de boezems. Ingekomen waren de volgende bil jetten: D. v. Wingerden te Rotterdam, f 1896; C. Leenheer te Heienoord, f 1538; P. Zand bergen te ‘Overschie, f 1425T. Mndde te Lekkerkerk, f 1312 en J. Rolloos te Capelle a/d IJsel, f 1260. Gegund aai den laagstee ineebryver. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Maas- en IJselhoofden, ingeschreven door J. Vermey te Hekendorp, voor f 2193 en T. van Herk te Nieuwerkerk a/d IJsel voor f 1697. Gegund aan T. van Herk. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan Sebielands Hoogen Zeedyk. Ingekomen waren de volgende biljettenT. de Waard te Lek kerkerk, f 2414; J. Rolloos te Capello a/d IJsel, f 2347 A. de Jong te Ammerstol, F 2247T. van Herk te Nieuwerkerk a/d IJsel, f 1.995. Gegund aan den minsten in- •ohryver. GOUDA, 3 Juni 1896. Heden viort onze Waterleiding haar koperen feest. Nu wy aan de gemakken van deze instelling gewoon zyn, komt bet ons vreemd voor, dat er zooveel strijd noodig is geweest om haar indertyd tot stand te brengen. Vooral is er lang en met warmte gestreden over de vraag of de waterleiding van gemeentewege of door concessie aan particulieren zou worden aange legd. De onzekerheid van de rentabiliteit deed ten slotte in laatstgemelden zin beslissen slechts weinigen geloofden toen aan het succes der onderneming. De ondervinding heeft bewezen dat de Wa terleiding in eene dringende behoefte voorzag en zy heeft ruimschoots bygedragen tot verbe tering van den gezondheidstoestand en veraan genaming van het leven der burgery. Erkend moet ook worden dat de stad gelukkig geweest is in de keuze der personen aan wie zij het werk gunde. De Waterleiding-Maatschappy is dadelijk door soliede mannen op degelyken grondslag gevestigd en tot hare eer moet ge zegd worden, dat zy in het verloopen 12jarig tydvak ruimschoots hare verplichtingen gekomen en 1 water is yverig en r

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1