DE EED W Lffl ADELAIDE. ODE, I I ENT BINNENLAND. l Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 0984. 30ste Jaargang. iOUDA. cht. <1 FEUILLETON. J si Zaterdag O Juni 1890. eken U» I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. Door >N. der resp. A >ration ae mz. enz. R' De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fabricatie ruiker van >ar UTRECHT Met dezen Paasagiara agenten met een maar zweren, L„ dat te Batavia seint ons gisteren Zes bataljons (N. R. Ct.) e national GillINIIE COURANT Het »N. v. d. D.« ontving het volgende telegram uit Batavia >2000 man troepen trokken naar Belang Kala, onderweg Lam Pagar tuchtigende. An dere colonnes trokken Woensdagavond naar Lam Tengah. De marine debarqaeerde 400 man te Lam Baroe. Waarschynljjk Parjjs ryden tegen Morin. „De Ze- r voorko- kj. is, k.nnia bar. oorzaken oden. ’hy.iologiaohe w op ons ze- oces, dal zoo* pnsaskundige iekelijken tohtlgneld Ipljn. mi- opgowon- hamelUke ar, zieken, d* gOVolgSB I, Spraak- in de ge- elve, par- ?eheugen, tskundlge ddeion, als rij vingen. iodder-of arkregen; beroerte ïb«D. wegens iveldheid m dul.e- voor de oorhoofd, n handen .ongenoemde aan bleek, rige meisjes, onen, die dia da reactie d aangereden n stallen, dat Hoofdsteeg 1 I rdbrugF 22 GOUDA, 5 Juni 1890. Zekere v. d. L. die reeds meermalen in banden der politieis geweest, maakte het syne ouders heden nacht zoo lastig, dat de politie hem in bewaring moest nemen. In den goudsmidswinkel van den heer P. C. van Boften, Voorstraat 309 te Dordrecht, is Woensdagnamiddag omstreeks 3 uur een aller- brutaalste diefstal gepleegd. Op een oogenblik dat de winkel zonder toezicht was en twee draaiorgels in de buurt er lustig op los or- gelden, zóó dat alle andere geluiden er door overstemd werden, wist een tot dusverre on bekend persoon ongemerkt den winkel binnen te treden, de etalagekast achter de toonbank te openen en zich met een daarin staand bakje met 48 gouden ringen, waaronder tien met juweelen, uit de voeten te maken. De dief stal werd onmiddellyk daarna ontdekt door het openslaan der etalagekast. Deze kast was vóór ADVEBTENTIEN worden geplaatst vau 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Onze correspondent onder dagteekening van Een troep beschiet Lamga. vallen Lampagar aan. onnoozelen bloed varen. En Lord Dans, die ten hoogste verbaasd was over dezen ommekeer, kwam tot de overtuiging, dat het gerucht niet geheel van waarheid ontbloot was. Lord Dane zond den jongen weg, na hem geheimhouding te hebben aanbevolen, en stak, in diep gepeins verzonken, den weg weder over. Hij wist niet, wat hij van Lydney moest denken. Was hij een doortrapte deugniet F Daarvoor had zelfs Lord Dane hom niot aangezien hij had hem eer voor een dier doortrapte, sluwe avonturiers ge houden, die met list door de wereld komen. Met welk doel kon hij zich aan bet hoofd van dit kom- plot gesteld hebben Om den buit te deelen Als de man zich ten doel had gesteld, hem te vermoor den maar dit wilde er bij lord Dane niet in dan ware het slimmer, hem op den groeten weg aan te randen, en van uit een schuilhoek onverwacht een schot op hem te lossen; dat zou minder gevaarlijk zjjn. Kortom, lord Dane trok het ganscho vertelsel in twyfel, omdat hij niet kon begrijpen, welk doel Lydney bij zulk een helsch komplot kon hebben. Lord Dan wandelde op en neder voor de poort van het kasteel, en dacht over het voor en tegen van eene beraadslaging met Bent. Hij had in den laatsten tijd grieven tegen de politie. Hij had ge- radenftule kennisgeving, waarbij eene belooning vau duizend pond werd uitgeloofd, af te scheuren, als Lydney aan de politic geene afdoende bewijzen in handen gaf, dat hij den uitgeloofden prijs kon beta len; hij oordeelde dat men misbruik van Ravensbfrd’s lichtgelovigheid had gemaakt, door hem over te halen, borg te blijven, en zoodoende zyn woord en zijn eigendom in de waagschaal te stellen, bovendien had Bent Ontvreemd op 1 Juni ten nadeele van baron H. P. J. v. H., uit zyue woning Sarphatistraat 82 te Amsterdam 1 velocipède (nieuw) zooge naamd Crescent I, met luchtbanden, en den 26 Mei, 's namiddags, te Haarlem ten nadeele .yan den rywielenhandelaar en verhuurder M. J. A. Smits aan den Kruisweg no. 55 aldaar, opgelicht een tweewielige velocipede, 2de klasse machine. Deze oplichting is geschied door een persoon ongeveer 30 jaar. Hy gaf op te zijn J. van der Heem, logé van den heer Van der Meer, Jansweg 52 te Haarlem, welke beiden onbe kend zyn. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt opsporing, inbeslagneming, aanhouding en bericht. Volgens de ter visie liggende rekening van de polders Hoog en Laag Bil wyk te Haastrecht over 1895 bedroegen de ontvangsten f 328,83J on de uitgaven f 168,40{, das oen batig saldo van f 160,43. Volgens de begrooting voor 1896 worden de ontvangsten en uitgaven voor gestold op f 259,11. Woensdagavond werden te Amsterdam twee ‘*i in burgerkleding die belast waren de contróle op clandestine!! verkoop in bierhuis, door het publiek teer bemoei lijkt bij het amsteeren vau eenigo mauuen, die den bierhuishouder hadden gewaarschuwd. Zjj werden met steeneu geworpeu, waardoor een derde agent, die te hulp was gekomen, met een steen ernstig aan het hoofd werd verwond. Ook een heer, die de poljtie adsis- teerde bekwam eem bloedende wonde door eeu steenworp aan het achterhoofd. Na de gebruikelijke sommaiiëu werd van de sabel en den gummistok gebruik gemaakt. De gewonden werden later verhouden. Den 20sten'Manrt circa half tien uur ’s avonds drukte de gevangene J. R., die ter zake vau diefstal in de gevangenia te Groningen ver- blijf hield, op het electrisch belletje dat zich in zyn cel bevond. Op dat sein ging een der bewaarders naar zyn cel, opende de deur en kreeg van den gevangene, die dadelijk buiten de cel schoot, ernstige slagen met een yzeren beugel. Op het hulpgeroep van den bewaar der, die verschillende wonden bekwam, snelde een collega hem te hulp, die eveneens met een mes, dat de gevangene gekregen bad om ge- vangeniswerk te verrichten, verwond werd. Het gelukte bun beiden den man moester te worden. Voor en na dit voorval deed de gevangene alle mogelyke moeite om zich als krankzinnig aan te stellen. Hy bevuilde op alle manieren zyn cef, weigerde een veertien dagen lang alle voedsel, wendde voor zich niets meer te her inneren, enz. Echter was hij daar in dan laatsten tijd op teruggekomen eu ter terecht- dat de zaak nu in handen van zyu lordschap was. Zijn lordschap was eigen'ijk eenigszins verlegen met de zaak, want hij wist ter nauwernood, of bij ge loof aan het verhaal kon hechten. Hij kon niet begrijpen, welk doel men bij eon dergelyk komplot kon hebbon. De drie personen die genoemd werden, stonden wel als deugnieten, als bandöloozo stroopers bekend, die best iu staat waren, eooe flesch bran dewijn te stelen, maar zy hadden, voor soo ver men wist, nooit enne misdaad van eenig aanbelang ge pleegd. Lydney scheen volstrekt de naan niet, om zich aan moord of inbraak schuldig te maken. Hoe meer lord Dane over de zaak dacht, des te duisterder en onverklaarbaarder werd zij hem Hij riep Bruff toe, aan freule Dane te zeggen, dat zij hem niet met de thee moest wachten, nam zijn hoed en ging uit; hij dacht er over, om Bent de zaak in vertrouwen mede te deelen. Het weder was ver anderd. De wind was meer oostelyk en had de donkeie wolken, die daags gedreven hadden, wegge vaagd de lucht was helder en voorspelde vorstde maan stond toog en buitengewoon helder aan den hefipl. Toen Lord Dane aarzelend aau de groote poort stond, hij iemand voorzichtig aansluipenhij herkende Shad. Tifle nad hem onmiddelyk naar bet kasteel gezonden, w£/rt hij stond haar <-7, wachten, toen zij van het kasteel <#rug kwè« Lord Dane stak met Shad naar den a&dftpeu fcad| .van den weg over, ging de hoogte met hu? op, waa^meu voor geene luistervinken behooA u vrewwn, en daar vroeg hij bem, wat bij te zOfcgtt' had. Shad deed zijn verhaalhij sprak met meer ernst dan gowoonlyk en liet voor ditmaal zijne rol van 140) Zeer welzend Shad hier heen. Pas op, dat gij u geen woord over do zaak laat oei allen, want dat zou alles in de war sturen. Tifle knikte veelbeteekenend. Zij zou wel op passen, dat de heer Lydney door haar toedoen aan het gericht ontsnapte. Toen zij opstond, om heen te gaan, overhandigde zij lord Dane een strookje gescheurd papier, zij had het beste bewijs pour la bonue bouche bewaard. Een van de zamenzweerders liet dit briefje vlak bij Shad vallen, mylord. Het veheen een gedeelte van oen briefje te zyu en wel het laatste gedeelte. Lord Dane las de volgende woorden: het is mij niet mogelyk, my heden avond by u te vervoegen, maar morgen kunt gij my zeker verwachten. W. L. Het ie Lydney’s hand, zeide Tifle. Ik heb zyn schrift op stukken muziek bij ons aau huis, en ook in een briefje aan freule Lester gezien. Het warn slechts een paar regels over een boek, het was dezelfde handdaar kan ik op mylord, met dezelfde onderteekening, W. eene verkorting is van William Lydney. Lord Dane legde het stukje papier in zijn zak boekje ea Tifle verwyderde aioh met de aanmerking, Bij bet departement van koloniën is van den Gonverneur-Generaal van Nederlaudsch- Indië ontvangen bet volgende van gisteren gedagteekende telegram betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh Opruiming van vyandelyke versterkingen benoorden Beradin eergisteren ongestoord be ëindigd. Evenwel is verdere steun nog wel degelyk noocig. Voor dat doel worden bij de firma van Bentum en Zoon, Markt, twee lysten gedeponeerd, waarop ieder belangstellende, die nog niet geteekend heeft by de rondgaande leden, zyn naam kan plaatsen. Door op de eene lyst te teekenen wordt men donateur of donatrice, betaalt f 5.en heeft hiervoor recht op één gereserveerde plaats, en het recht om twee dames mede te brengen, ieder voor een entreeprys van f 1,25, terwyl anders de entreeprys is f 2,50 of f 1,50 voor de leden van de Sociëteit >Ons Genoegen en hunne dames. De andere lyst dient voor deelnemers in een waarborgfonds. Men kan hierop geheel naar believen teekenen. Het geld waarvoor men teekent, wordt niet geïnd, indien de inkomsten van de entrees voldoende zyn, maar alleen indien er een tekort mocht zyn. Natuurlyk ia men, door op eene lyst te tee kenen, niet verp'icht ook op de andere zijn naam te plaatsen. Het was voor de leden der commissie soms moeielyk om te beoordeelen, welke inwoners onzer stad moesten worden opgezocht. Liobt kunnen zij overgeslagen hebban, die bereidwillig hun steun zouden hebben verleend. Hun vriendelyk verzoek is daarom, dit te willen verschoonen en alsnog eenige bydragen van kunstminnaars te mogen ontvangen. Aan het officieel verslag, loopeude tot 24 April, is bet volgende ontleeud De verontrustingen, waaraan onze post te Biloel reeds vóór den atval van toekoa Oemar blootstond eu het sedert disn afval iusluiten van dien post en van Lam-Koenjit, benevens da tegenstand, door onze troepen ondervonden op 8, 9 en 10 April bjj bet ontzetten der beide genoemde posteu en de daarmede gepaard gaande verkenningen in de IX moekims, brachten helder aan bet licht, dat bet doel, waarmede zy indertyd waren opgerich», te weten om de IX en VI moekime tegen invallen van kwaad willigen uit de IV Lamkrak-Moekims te be veiligen en de kwaadwilligen te beletten zich te nestelen in da langs den ouden weg van Biloel naar Boekit-Daroe gelegen kampongs, zoo mede in de beide kampongs Lam-Koenjit on Lam-Tehen, niet bereikt was en bedoelde posten dus in do tegenwoordige omstandigheden hun reden van bestaan verloren hadden. De IX moekima bleken by de laatstgenoemde actiën ons gezag al even ongunstig gezind als de met toekoe Oemar afgevallen VI moekims, die zy heetten te beschermen, zoodat de re geer ings* commissaris geen redenen vond, beide militaire posten langer te behouden en last gaf tot hunne ontruiming op den 12u April. Zoowel tor verkenning van de gezindheid van de hoofden en bevolking in het zuidoos- tslyk deel der XXVI moekims als om de be zetting vau Tjot Rang af te lossen en die strekte van vivres en ammunitie te voorsien, Eensklaps ging Lord Dane eeu licht op bij doorzag Lydney’s doel. Lord Dane stond lachend stil. Hij lachte, omdat hij niot eerder op het denk beeld was gekomen, niettegenstaande alles zoo klaar was als de dag. Lydney wilde iubreken, om zijue doos te zoeken I waar waren de gedachten van lord Dane gowoest F Nu werd hem allot duidelijk. Al wat hem zoo onverklaarbaar was voorgekomon, wat nu zoo klaar al» het daglicht. Er bottend geen plan, om hom te vermoorden - tenzij hij zich verweerde, en men handgemeen word maar men wilde het kasteel floorsoeken om die ellendigs doosen de diefstal van het zilver was eene afspraak van die ouders snaken. Lord Dane had niet vergeten, dat de itrooper, Ben Beecher tot Lydney had hooreu zeggen, dat er ge heime bergplaatsen in het kasteel waren. Die deugniet I riep Lord Dane, met fonkelenden blik uit. Hy verdient do gslg, omdat hy die onnoo- zole atroopera tot zulk een komplot overhaalt. En die vent hoeft zieb hier in de salons weten te dringen, it er zelfs in geslaagd, op vertrouwelyken voet met Maria Lester om te gasn. Lord Dane verweet zich nu ook zijn stilzwijgen omtrent dion deugniet. Hij had zich stil gehouden on den man niet uit het oog verloor, hopende, alt hij gedulk had, den snaak in zijne macht te krijgen maar nu vroeg by rich met schaamte af, of hij niet zeer verkeerd gehandeld had en of hij niet te laken was. Er kwam nog eene andere gedachte bij hem op; hy was verwonderd, dat dit niet eerder het ge val was geweest. (ffortit rtraolfj.) Den 19 April jl. werd ontdekt dat uit het Museum vau Bourges (Frankryk) o. a. de na volgende in glazen kasteu geplaatste email voorwerpen verdwenen waren, als 1 hostie-doos, 1 tasch versierd met 2 medaillons, 1 klein medaillon. den Minister van Justitie wordt op sporing verzocht. Niet zonder gnnstigen uitslag zyn de leden der commissie voor de uitvoering van »de Tempeliers* bij verscheideue Goudaehe burgers geweest om financieelen steun t4 vragen voor bet tot stand komen der zaak. Hiervoor zegt de commissie gaarne baar bartelyken dank. den diefstal gesloten, doch niet voldoende: zy was op alot gedraaid en ook op de knip, die zich buitenwaarts bevindt, maar niet op de kuippen van binnen, zoodat zy, zy 't ook met eenige krachtsiuapanning, was open te trekken. Dat de diefstal gepleegd is door iemand die zyu >vak< verstaat, is niet te loochenen. Zooali gezegd, bevindt zich de geopende kast achter de toonbank. Vóór de toonbank ia zy slechts met moeite te bereiken, zoodat de dief tenzij deze een tatnelyk lang persoon is ge weest, zich vermoedelyk achter de toonbank heeft begeven eu toen zyn slag geslagen. Be paald raadselachtig is het, dat hij niet is be merkt. Vlak over den winkel waren een paar schilders bezig met verven, eu daarby waa er zeer veel begang op de straat. Maar wellicht was juist dit laatste, gevoegd by het lawaai der draaiorgels, een gunstige omstandigheid voor den dief. Hoewel de heer Van Hofton de politie on middellyk vau het geboorde kennis gaf, ie van dader of daders tot nog toe geen spoor ontdekt, evenmin als van de ontvreemde ringen. (D. C.) zal Jaap Eden Zondag te om den Brassard te verdedigen zitting de beklaagde een paar ryks- veldwachters naast zich staan had verklaarden dan ook twee deskundige geneeskundigen dat bekl. simulant was. Hy zou het gedaan hebben om of in een kraukiiuuigeugeaticht of in ge meenschap met andere gehangenen opgelost te worden. Het O. M. vroeg 9 maanden gevangenisstraf.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1