Dl EED ffl LADÏ ADOIDE. II No. 6989. Vrijdag 12 Juni 1896. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ïht. FEUILLETON. j 35ste Jaargang. ken van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. inde- N. vroeg (Wordt wvolf/d). tiE De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. krenten aak en d ge- den Raad van State, afd. voor de bestuur, werd o. a. rapport jbloem, ar voor a ver- i Mi 8- jakken, n tarwe én mot irood rUTRECHT Met dezen ^asaagiera 2. loofdsteeg 1 ibrugF22 épót- wa- 1. wordt iuur, olie en ■fs GOIBSCIIE (OIIIAVT. n Zoon Het «N. v. d. D.< ontving hot volgende telegram uit Batavia De colonne onder overste Van Hentsz be stormde den noordelyken kampongrand van Lamkrah. Elf der onzen werden gewond, waaronder licht de 2e luit, der inf. H. N. Boerrigter van het 9e bataljon. Welwillendheid, denken om anderen, die ook moeten werken of rusted, scbynt men daar niet te kennen. «De Ze- voorko- is, kennis u'<i oorsake» len. ysiologiaclie op ons se es, dataoo- seeskundiga ikelijken ihtigheid ?Un, mi- pgewon- amelijke r. zieken, le govolgen Spraak- de so lve, par- jheugen, (kundige delen, als ijvingen. □dder-of rkregen; beroerte ieo, wegens reldheid n dui e- voor de orhoofd, i handen mgenoemde um bleek, .ge meisjes, •nen, die ie de reactie L aangeraden h stellen, dat ft ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit Batavia seint men Lamkrab ia door ons genomen. De vijand werd overrompeld; velen werden gedood. Van de onzen sneuvelde één mindero en werden gewond de 2e luitenant der infanterie H. N. Boerrigter en 11 minderen. Het gerecht uit Tiel heeft te Vianen een Door de Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen stillen te beginnen met 15 dezer, naast de bestaande kilometerboekjes voor 1000 kilometer, ook kilometerboekjes eerste klasse voor 5000 kilometer worden afgegeven tegen den prijs van f 150, eveneens geldig gedurende twaalf achtereenvolgende maanden. Deze boekjes zijn op dezelfde wjjze ingericht als de bestaande kilometerboekjes, behalve dat het aantal strooken 20 bedraagt^ terwijl ter onderscheiding de omslag der boekjes voor 5000 kilometer op rose papier is gedrukt de klasse is ook op deze boekjes door een verticale roode streep aan gegeven. De waarborgsom voor de kilometerboekjes voor 5000 kilometer, bedraagt eveneens f 5. Voor deze soort kilometerboekjes worden’ bovendien afzonderlijke suppletieboekjes inge voerd met oranje omslag, ter aanduiding van de klasse voorzien van een verticale roode lijn jn het midden. GOUDA, 11 Juni 1896. Door de alhier gestationneerde ambtenaren van ’eRjjks belastingen is proces-verbaal op gemaakt, tegen een landbouwer te Langerui- geweide wegens ongedekt vervoer van 5 liter gedistilleerdtegen een landbouwer te Alphen wegens ongedekt vervoer van 10 liter, tegen iemand alhier wegens ongedekt vervoer van 2 liter. Het onweer van Dinsdag middag heeft boven een groot gedeelte van ons land gewoedvan Amsterdam tot Deventer. De bliksem trof te Terwolde een molen, die geheel afbrandde, en onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude een woning met stallingen van een veehouder, die ook geheel in de vlammen opgingen. Op den Jutfaaschen weg, bij Utrecht, stond een voerman met drie paarden onder een boom te schuilen. Een der paarden werd door den bliksem getroffen en sloeg tegen den grond. Na eenigen tijd bleek echter, dat bet beest ongedeerd was gebleven en zyn weg kon ver volgen. De bakker B. bevond zich bij ’t losbreken van de bui met paard en wagen op den dyk bij Hardinxveldzyn paard werd door den bliksem gedeod. De knecht, die voor het dier stond, voelde eenig getril in de handen, maar kwam overigens met den schrik vrij. Te Woudrichem is een gat geslagen in de zoldering van de Hervormde kerk, zonder dat echter brand werd veroorzaakt. Te Alfen a/d Rjjn werd een groot deel der onlangs gebouwde loodsen van de in aanbouw zijnde houtskool-briquettenfabriek door een hevige windvlaag neergeveld. Gelukkig bad het werkvolk juist de plaats verlaten. 145) Hij lijkt mij van top tot teen gentleman zoowel in toon als manieren kortom, gij zondt hem voor niets minder dan een edelman houden. Maar, het is wel mogelijk, dat wij op die gedachte zijn geko men, omdat er zulk eeno treffende gelijkenis tusschen hem en de Danes is. De heer Blair hief het hoofd op. En Lord Dane Jawel, en Lord Dane, eene oppervlakkige ge lijkenis wel is waar, vooral met sommige Danes, die overleden zijn. Ik denk, dat de man daardoor een gunstigen indruk op ons gemaakt heeft. Van een anderen kant moet ik erkennen, dat hij zich mot stroopers en allerlei gemeen volk ophoudt, ’s nachts met dergelijke snaken rondsluipt, in een herberg zijn intrek heeft genomen, kortom, wij kunnen er geen mouwen aan hechten. Hij heeft een zeer knap voor komen en neemt iedereen voor zich in. Was de vermiste doos zijn eigendom? Hjj zegt van neen. Hjj is van den beginne af aan in koortsachtige spanning gewees over die doos, en bij heeft eene beiooning van duizend pond uitgeloofd aan degene, die hem dezelve terug bezorgt, En die doos is waarsehynlyk geen honderd stuivers waard. Als die does voor den dag was J. F. Essers, 33 jaar, oud-Oost-Indisch militair, brievenbesteller, wonende Daniel Stal* pertstraat te Amsterdam, is sedert 6 Juni voortvluchtig met een bedrag van ruim f 700, door hem van postquitantiën geïnd en niet verantwoord. Van Haarlem uit zond bij aan een zwager te Amsterdam per Huil. spoor een pakje, waarin een zilveren horloge met ketting, lombardbriefjes, benevens een sebryven aan zyn vrouw, waarin hij doelt op zelfmoord. De commissaris van politie le afd. (voorm. St. Pietershal) ta Amsterdam, verzoekt opsporing, bewijsstukken, zegt hy. Hij isover- s in het kasteel is. Maar ik geloof niet, dat hij er om zou inbreken I Maar niemand heeft de doos in het kasteel zien dragen, zeide de politie-agent. Niemand als een kwade jongen, een zekere Shad, die, als het in zijne kraam te pas komt, zijne wedergade in liegen niet heeft. Die snaak beweert, dat de doos naar binnen is gebracht; en ik weet niet, met welk doel hy in dit geval zou liegen. Ik zou het ten minste niet kunnen begrijpen, besloot de man, op oen toon, als ging de ganscho zaak zijn verstand le boven. Het is een raadsel, waar de doos zyn kan. Dat stemde de heer Blair toe. Waar kau ik To Utrecht scbynt jnen veel last té hebbeo van de oefeningen van het Leger des Heils, evenals te Gouda. Althans in een ingezonden stuk |in het »U. D.leest men het volgende: Een ware plaag voor de bewoners van Malie baan, Maliestraat en Weistraat zyn deavond- orkestoefeningen van het Leger des Heils. ZoobIs tegenwoordig datfr geoefend* wordt, maakt het het leven voor de buren ondrage- lyk. Met valsche tonen van trompetten enz., voortgebracht in een bovenkamer waar de ramen uitgenomen zyn, wordt de rust tot zeer laat in den avond, soms lang na 10 uur ver stoord. Naar het schynt is de politie in dezen niet by machte de burgers dezer stad de noodige rast te verzekeren. Wenscbelyk is bet, dat burgers zich aaneensluiten om, door het ont houden van steun aan dit gezelschap, ta toonen dut men niet met zulke rustverstoringen in stemt. Aan de goedheid der stad dankt bet Leger een lokaal in een meer afgelegen ge deelte der gemeente, doch hierheen deze muziek- oefeningen over te brengen scbynt de leiders der oefeningen te lastig te zyn. Op hen, of hun voorgangers, zyn ten minste tot nu toe alle directe of indirecte verzoeken afgestuit. aanhouding en in beslagneming der waarden, bij dien persoon gevonden. Öe marechaussees zyn nog niet op het spoor der lieden, die in den nacht van Zondag op gekomen on men de beiooning had opgeëischt, zoudt gij met de handen in bet haar hebben gezeten. Gij buitenlui zijt zoo onvoorzichtig. Wij hebben ons in dezen geene onvoorzichtig heid te wijten, al zy« wij ook landlieden, hernam de heer Bent, kuchend. Ik heb het geld in handen. De duizend pond riep de heer Blair uit. Ja, mijnheer, in banknoten. Lord Dane en anderen maakten mij aanmerkingen, dat ik Raveus- bird als borg had aangenomendientengevolge sprak ik er den heer Lydney over aan, en hij bracht mij de banknoten en gaf ze mij in bewaring. Zij zyn toch, hoop ik, echt? merkte de heer Blair, achteloos, aan. De beer Bent knikte toestemmend. Ik heb hem natuurlijk een bewijs gegeven, dat ik het geld ont vangen had, en hij kan het terug krijgen, zoodra hij de uitgeloofde beiooning verkiest in te trekken. Weet Lord Dane daar niet van F Niemand weet er van, mijnheer, behalve ik zelfde jonge man heeft op dit punt de stipste ge heimhouding verzocht. Lord Dane denkt) dat Lydney de doos zelf achterhoudt nrar Netn, dat denkt hij niet, viel de beer Blair in. - Ik verzeker het u, zeide de commissaris. - Ik verzeker u, dat hij het niet denkt, verbe terde de heer Blair, op een toon die geene tegen spraak duldde. Als zyn lordschap u dat verteld heeft, moet hij er zijne reden voor gehad hebben. Het begon den commissaris te vervelen, langer tegen te spreken. Hij zag zijn chef aan en zweeg. De laatste fluisterde Weet gij, dat er komplot is gemaakt, om in het kasteel Dane in te breken? krahsche algemeen niet belangrijk. De troepen overnachten te Glieng. Een officier licht ge wond. Verliezen niet belangryk, doch nog niet juist bekend. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Wilhelminadorp en te St. Antoniepolder de heer A. J. Wartena, cand. te Gouda. dien Shad vinden? vroeg hij. Ik zou hem gaarne spreken maar, gij begrijpt, het zou bij toéval moe ten geschieden. Do comnfssaris verwees hem naar het botch, waar Shad altijd rondsloop, en gaf zulk eene nauwkeurige beschrijving van den jongen, dat men zich niet licht vergissen kon daarna ging de heer Blair heen. En nu moeten wij hier vermelden, dat het Squire Lester’s eerste werk was. nadat Lord Dane hem voor Lydney gewaarschuwd had, naar juffrouw Rordillion te gaan, en haar te verrocken, den avonturier baar huis te verbieden, Deze dame was hier sedert lang op voorb reid. Zij had opgemerkt, dat de heer Lydney nergens meer ontvangen werd dan bij haar zij begon zelve arg waan te koesteren, en beloofde met een zucht aan den heer Lester, dat zij hem niet meer zou ont vangen. Zij bad hare belofte nog niet ten uitvoer behoeven te brengen, want de heer Lydney had zich nog niet weder vertoond maar dien morgen, terwyl den heer Blair zijn bezoek op het politie-bureau aflegde, meldde de heer Lydney zich aan. Er is niemand te huis, antwoordde de meid Mary, terwijl zij vuurrood werd over de onwaarheid. Maar op hetzelfde oogonblik verscheen juffrouw Bordillion in persoon aan- het venster dat in dit kleine huisje vlak bij de dour was de heer Lyd ney zag haar en daarna de meid aan en hij glim lachte onwillekeurig. Het dienstmeisje was verlegen en beschaamden zy trachtte zich te rechtvaardigen. Een' IGjarige knaap Ie Schoonhoven heeft zich, volgens zyn eigene verklaring, by herha ling schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een spaarkistje van kinderen eener openbare school aldaar, waartoe hy zich door verbreking der afsluiting van deuren toegung heeft ver schaft. Dobbelzucht scbynt de aanleiding ge weest te zyn. Procesverbaal is opgemaakt. Maandag onder Beegden den landbouwersknecht J. A. zoodanig verwond hebben, dat hy met schedelbreuk in bedeukelijken toestand in bet hospitaal te Roermond is moeten opgenomen worden. Gisteren is te Utrecht geslaagd voor het examen rechtsw. den heer A. G. W. Bentinck. Noen, riep do heer Bent verwonderd uit. Wie heeft dat op touw gezet De hoer Blair vertelde zooveel, als hij noodig achtte. Hij zeide, dat het Lydney’s hoofddoel scheen ie zijn, de doos te zoeken, od verder, om den buit van het zilver te doelen. Om deze zaak, dus besloot hij, ben ik hier gekomen. Ik ben nooit in mijn leven meer uit het veld geslagen geweest, riep Bent uit, toen hij eenigszins van zijn schrik bekomen was. Lydney zou in het kasteel breken, om zilver te stelen I Ik kan het niet gelooven. Ik begrijp daar niets van, mijnheer. Ik evenmin, sedert gij mij verteld hebt, dat gij de duizend pond in handen hebt, zeide de heer Blair. Voordat ik dit wist, was de zuak mij duide lijk. Maar nu het is niet denkbaar, dat iemand, die duizend pond voor eene kleine doos uitlooft, ergens zou inbreken, om zilver te stelen. Wat bevat die doos? Papieren en l tuigd, dat de doos niet, dat hij Voor dé Amsterdamsche rechtbank stond gisteren weder terecht L. M. Hermans, redacteur van de Roode Duivel, wegens beleediging in geschriften van den aanspreker G. Vroom te HaarlQjy,. IiP'de «Roode Duivel« is namelyk in October van heb vorig jaar een stuk' geplaatst over een zekeren aanspreker Vroom te Haarlem waarin werd verhaald, hoe deze eeus aan het ziekbed van een water- en turfboer om genezing bad, voorgevende, dat zyn gebed den zieke genezen zou, en ondertueseben van een ander f 10 leende met de belofte die te zullen teruggeven, zoodra de water- en turfboei* gestorven zou zijn. Immers, het leed geen twyfel of mans einde was naby en dan zou Vroom de begrafe nis krygen. Vroom zegt in zyne zaken benadeeld tesyn door de praatjes die het stuk in de Roode Duivel» uitlokte. Het O. M. eischte 25 gld. boete. Hermans verdedigde zich met de verklaring, dat hy geenszins bet oogmerk had gehad den aan spreker te belcedigen, doch het bidden om ge nezing onder voorgeven dat dat bidden op zichzelf genezing zou brengen, te hebben willen brandmerken als kwakzalverij. De dagvaarding was gebaseerd op het ge bruik van woorden als vgewitdaste Jan Klaassenc en Godvreezende broeder Her mans betoogde, dat die woorden slechts als algem,eene termen in het stuk voorkwamen. Dat Vroom die woorden, als op hem slaande, beschouwd had, kon Hermans niet helpen. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Eene merkwaardigheid was nog, dat de water en turfboer sedert gansch en al genazen, iu levenden lyve als getuige a décharge optrad tegenover den aanspreker, die volgens de Roode Duiveleen wissel bad getrokken op zijn begrafenis. Het stuk in qoaestie was niet door Hermans zelven geschreven doch onder diens verantwoordelijkheid in het blad opge nomen. In de gisteren gehouden openbare vergade ring van q geschillen van uitgebracht Door staatsraad mr. Asser in zake het ge schil tusschen de gemeentebesturen van Boskoop en Waddinxveen over de woonplaats van de arme krankzinnige C. Karreman, huisvrouw van A. van Vlaardingon. Bij bet departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen bet volgende van gisteren gedagteekende telegram betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh Gisteren via Biloel naar Lainkrah. In de streek zuidelyk van de IX Moekims waren enkele vyanden. De tegenstand in het Lam- Tegen den bleekersknecht J. v. d. H. te Apeldoorn, die den 18en Mei ouder die ge meente bet meisje E. v. B. door een geweer schot doodde, werd gisteren door het O. M. by de rechtbank te Zutfen eene gevangenisstraf van 10 jaren geëischt. De verdediger mr. A. baren van Wijnbergen pleitte verzachtende omstandigheden. 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1