53. DE EED ffl UDÏ ADELAIDE 1 I BINNENLAND. Ateuw.s- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, II |l a len r- Vo. 6992. Dinsdag 16 Juni 1896. 35 ste Jaargang. jgbaar. Bron, FEVILLETOX Cht. ;sel. an Zoon B I i ISO. van I Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. ttSTBtt. berekent nis volgt de tegen de geheels kieswet zullen I bet welslagen in Comitéleden noo- Voor de tentoonstelling te Ptryt, in 1900, zullen ook bons met ticket* worden uitgegeven onverschillig was itemd. Van welk nut »r advokaat ter wereld s toe. inte- zijno ten huize en 189. )6. 'kening roods terg. lar UTRECHT Met dezen Paasaytera I’ GOl imiE Uil RI\T Onze zeemacht onderzoekt do kansen voor een landing in Lepong. Liet weer wordt slecht. Vrydag 26 dezer zal het zestigjarig bestaan der bekende zaak van de firma J. M. van Kempen Zn. te Voorschoten herdacht wor den. Op dien dag maken de firmanten met het geheele personeel een stoomboottocht naar het eiland Marken. De feesttocht wordt be sloten met een feestmaaltijd in de groote zaal van Artiste Amsterdam. van den Elsbroe dat door den van 1 hebben verklaard, dier afgevaardigden. 'i ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het Dames-comité van het Roode Krais te Apeldoorn heeft, onder goedkeuring van het hoofdcomité te ’s Gravenhage, besloten om een som van f 200 te schenken aan het zieken- hais aldaar, ter tegemoetkoming in de kosten van verbouwing, en tevens eene gelyke som voor de zieke en gewonde militairen te Atjeh Amerikaan begon te gelooven, dat hij ook onder den invloed geraakte van do praatjes, die te zijnen laste werden uitgeslrooid. Hij stoorde er zich niet aan, en vergat zijne belofte aan Maria geen oogeublik hij besteedde twee derden van zijn lyd, zoowel over dag als des nachts, om Wilfred na te gaan. Maar het scheen, dat de stroopers tot rust waren geko men want men hoorde van geene ongeregeldheden meer. Er Den 19 Mei jl. werd ter terechtzitting van de rechtbank te Rotterdam, als verdacht van meineed in hechtenis genomen J. K. 24 jaar, schoenmakersknecht te Dirkaland, De gevoerde instructie acbynt geen genoeg zame gronden van bezwaar te hebben opge leverd om K. te dier zake tereoht te stellen, zoodat hy op last der rechtbank weder in vrij heid is gesteld. Eden versloeg te Rombaix de wielrijder* Mac Donald en Johnson en werd er na zijn overwinning zeer gevierd. Toen bjj afsteeg, overhandigde de directeur van het vélodrome hem een prachtige bloemenkrans, waarmede de overwinnaar nog een baan maakte, terwjjl de muziek het Ned. Volkslied speelde. De staatscommissie te Amsterdam voor hel practisch apothekers-examen heeft Zaterdag van de tweede groep der esndidaten het diploma uitgereikt o. a. aan de heerL. 0. G. Douwes Dekker, geb. te Bodegraven. «gang van •ens 4 uur, ft bestaan GOUDA, 15 Juni 1896. Het mag gepast heeten de aandacht te ves tigen op het Comité voor Gemeenteraadsver kiezingen, dat - sedert zijne oprichting in 1887 tegen den dag der verkiezing, al de kiezers voor den Gemeenteraad alhier oproept en in de gelegenheid stelt om Candidaten voor den Raad op te geven, waarna mits de steun van twee Comitéleden is verkregen de meerderheid der aanwezigen den Candidaat of de Candidaten aanwijst, terwyl ieder der medestem mende kiezers geacht wordt zich aan de uitspraak der meerderheid te binden bij hel inleveren van naam of namen aan de stembus. Deze regel geeft alle waarborg voor onpar tijdigheid en kan gevoegelyk leiden tot het kiezen van stadgenooten, die de gemeente en hare belangen kennen en weten voor te staan, zonder dat hunne inzichten op algemeen staat kundig gebied in aanmerking werden genomen Van zelf volgt dat voor 11 deze een krachtige kern van dig ie en alzoo het toetreden in grooten getale tot het Comité alleszins is aan te bevelen. Zondag werd door de chef van het Hospitaal alhier aan de beambte 3de kl. ziekenoppasser J. A. L. Stringer, de gouden medaille met gratificatie uitgereikt wegens 36-jarige getrouwe dienst. Bij kon besluit zyn benoemd: by hut 4e reg. tot le-lnit., de 2e-luit. W. Petter, van het korps: bij het 8e reg. tot kapitein, de le-luit. J. C. Kros, van het 2e reg. 148) De heer Blair was onder anderen ook op zeer vertrouwelyken voet geraakt met Ravensbird en zyne vrouw. Zeemansrust was eene geschikte aanlegplaats op zijn weg heen en weder naar het kasteel en er werd daar eene Fransche likeur geschonken, die den heer Blair bijzonder goed scheen te smaken, want hij ging de herberg telkens binnen, om er een glaasje van te proeven. Terwijl hij zijn borrelte nam, hield by nu eene een praatje met Ravensbird, dan weder met diens rrouW, en bij wist op behendige wijze het gesprek altijd op hun gast, den jongen Lydney, te brengen. Maar, hoe slim de heer Blair ook ware, toch kon bij niets byzonders uit hen krijgen, zoomin voor als tegen den jongen man. Ravensbird ver telde hem eens in vertrouwen, dat mylord Dane hem verzocht had, Lydney zyn huis uit te zetten maar hij had niet geweten, hoe hij dat aan moest leggenzoolang d« Amerikaan zyne rekening be taalde en zich goed gedroeg, zag hij geene reden om een voordeeligen klant weg te zenden Kortom de heer Blair won nergens afdoende inlichtingen in, en zoodoende bleef hem niets anders over dan te wach ten, totdat Lydney zichzelven zou verraden. Indion onrustig uil- en inloopen in het kantoor van den heer Apperly dat telfverraad kon te weeg brengen, zou dit weldra plaats hebben. Er ging nooit een dag, ter nauwernood een uur voorbij, dat de heer Lydney zich daar niet aanmeldde, om te vragen, of er tijding van den advokaat was, en wanneer hy terug werd verwacht. En tot nu toe bleef al zijne moeite vruchteloos. Op zekeren Zaterdagmorgen, de Zaterdag van de week, toen de heer Blair zich het eerst in Danesheld had vertoond, was er eindelijk tijding gekomen, en niemand was blijder dan do klerk, de jonge Crofts, want hei malen van dien vervelenden Lydney begon hem, dus bekende hij in vertrouwen aan zijne vrien den, de keel uit te hangen. Hy komt van avond of morgen te huis, zoide de klerk. In ieder geval zal hij Maandagmorgen te spreken zijn. Zyt gy er zeker van? riep de heer Lydney vorheugd uit. Hebt gij tijding van den heer Apperly zei ven Hoe zou ik het u kunnen zeggen, als wij geene tijding van hem zclven hadden antwoordde de jonge Crofts, schamper. Misschien, voegde hy er spottend bij, zou de heer James u den brief wel willen laten zien, als gij het verlangt. De heer Lydney spoedde zich naar Wilfred Lester, om hom het heugelijk nieuws mede te deelen. Wil fred hoorde het onverschillig aan. Zoo verlangend als hij in den aanvang naar de terugkomst van den heer Apperly had ingezien, zoo hij thans te dien opzichte geste kon hem Apperly of eeuig ander zijn, zoolang zijn vader weigerde, het bewijsstuk te laten lezen Lydney had opgemerkt, dat Wilfred Lester hem ia de laatste dagen ontweek, en de jonge Men deelt nan de »N. R. Ct.mede: Aan den weg van Groningen uaar Paters- wolde, by het Cluvinghscbe bosebje, was een wagen ia de sloot geraakt. De boer staat er by, alleen kan hij ’t spul niet weer op het droge krygen. Daar nadert een wielryder, een hupsch, wel willend man, die gaarne een handje uitsteken wil, om den boer te helpen. Er wordt hard getrokken eu geduwd, eindelyk staat de wsgea weer op den weg. Mynheer wordt wel bedankt,* zegt de boer op hartelyken toon. En dan, met een lachend trekje op 't leuke gezicht: »Maar is mynheer niet advocaat?* Ja, wat dan, hoezoo? Nou, dat het al eeu heel byzonder ding ia, dat een advocaat een boer uit de sloot op deu wal helpt, in den regel Zoo, jawel, goeie morgen. (Historisch.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Directeur van het postkantoor verzoekt on*, mede te deelen, dal de laatste buslichtingeu aan het tydelyko postkantoor, van 17 Juni af, voor de verzendingen per spoor 10 minuten later znllen plaats hebben dan thans bepaald is. De Stet. no. 138 bevat de statuten der ver- eenigingSociëteit en kegelclub Recht naar het doel,* te Schoonhoven. Naar allo waarschijnlijkheid zal dit inderdaad het geval zyn en zal de meerderheid voor het oi twerp vermoedelijk nog grooter zyn dan een paar stemmen. De minderheid bij art. 1 was uit rer ver schillende elementen saamgesteld. De grootste helft (19) betond uit do geavanceerd liberalen voor wie de uitbreiding niet ver genoog gaat, en waarby zich 8 antirevolutionairen van de fractie-Kuiper en de drie radicale Kamerleden hadden aangesloten, te zamen 30. De overige zes tegenstemmers achtten het kiesrecht in art. 1 omschreveo, te uitgebreid. Tot dat kleine groepje behooren 4 censervatief-liberaleo, 1 katholiek en 1 antirevolutionair van de meeste hunner is het wel niet te verwachten dat zy vrede hebben met e n kieswet, die naar hun inzien veel to ver gaat. Andere zullen hoogstwaarschynlyk niet wei nigen oordeelen onder het 30tal, die juist om de tegenovergestelde reden hun stem aau art. 1 hebben onthouden. Door zich tegen die gewichtige bepaling van de geheele regeling te verklaren, hebben zy getuigenis afgelegd van hun beginsel. Zy wisten echter tevens, dal zy aldus niet het geheele ontwerp in govaar brachten bet was zeker dat de groote meer derheid zich vóór arc. 1 zou verklaren. Anders zal het nu bij de eindstemming wezen. Een derde gedeelte der voorstemmer* van art. 1 zal afvallig worden, als zy tioh aan het dreigement van den heer Harte houden. Dhn beteekent het tegen* der liberale en antirevolutionaire Iinkerzyde den val van het ontwerp. Maar het >Hbd.< meent stellig dat niet allen daartoe willen meewerken, omdat de kans op totstandkoming van een kieswet naar hun inzicht, zoo bijzouder gering is. Hun stt ramen tegen het ontwerp zoo vervolgt het blad kan dus enkel bet gevolg hebben, dat niet enkel een zeer uitgebreid kiesrecht zooals zy ’t wenschen, noch thans, noch in de eerste jaren wordt verkregen, maar dat ook de vry aanzienlyke uitbreiding, welke nu te verkrygen is, achterwege blyft. Zulk een non possnmus óf alles óf niets moge voor heethoofden, dweepers of politieke speculanten aantrekkelijkheid hebben, ernstige staatslieden bedenken zich wel tienmaal, alvo rens zy bun land aan de gevolgen van derge lijke politiek prijsgeven. De houding, door deu heer Sc^aepman by dit ontwerp aangenomen, komt ons voor de juiste te zyn. Hij behoort zooals hy in de vergadering van 28 Mei zeide slot de verslagenen van 1894* evenals wy en de Iinkerzyde der Tweede Kamer. Maar hy acht het plicht. Het scheprad-stoomgemaal ker polder onder Hillegom, ingenieur H. Paul te Leiden is ontworpen, heeft de volkomen tevredenheid van bet be stuur verworven. Het nieuwe stelsel scheprad van genoemden ingenieur daarbij toegepast, werkt zonder schokken of stooten, voert het water niet hooger op dan strikt noodig is, heeft een mi nimum waterverlies en werpt ruim de dubbele hoeveelheid water uit dan bjj bestek was be paald. Stoomwerktuig, stoomketel en scheprad zyn vervaardigd, geleverd en gesteld door de Maat schappij-Ijzergieterij >De Prins van Oranje ie ’s Gravenhage. Het Handelsblad kansen der kieswet Artikel 1 is aangenomen met 62 tegen 36 stemmen. Onder dia meerderheid van 62 stommen waren 23 van katholieke leden. Van dezen hebben 21 zich verklaard voor het door den heer Harte losgelaten, maar door den beer Bahlinan opgeraapte amendement over den opkomstdwang. De heer Harte heeft by hei intrekken van zijn voorstel de plechtige ver klaring doen hooren, dat hy en zyn mede standers nu stemmen. Het lot der kieswet is thans derhalve in handen van de 36 leden, die zich tegen art. althans van oen gedeelte Slechts een tiental van hen behoeft ten slotte zich by de regeling neer te leggen, om de schaal, zy het ook met ge ringe meerderheid, ten gunste van hot ontwerp te doen overslaan. tot een bedrag van 65 millioen francs. Voor 20 francs krygt men 20 tickets, redactie voor sommige vermakelijkheden op de tentoonstelling en een lot in de lotery, welke de gebruike lijke hooge pryzen zal bevatten, die nooit iemand wint. Zij komen van nacht, myk-rd. Zij zij - zjj hebben het afgesproken. De beer Blair trad vooruit, zette Shad op eeu stoel en liet hem bedaard opbieohten. Zijn verhanl kwam hierop neder, dat hij de zamenzweerders in bet bosch had bespied eö genoeg had afgoluisterd, om mot zekerheid te weten, dat er dien nacht op het kasteel ingebroken zou worden. Toen hij heen ging, waren zij juist bezig, zwart krip om hunno hoeden te binden. Met hoo velen waron zij P’vroeg de heer Blair. Ik heb er vier gezien twee lange en twee korte, antwoordde Shad. Het waron de drie, welke ik mylord reeds opgeuoemd heb; de ander, do laagste van allen, geleek op maar ik moet bekennen, dat ik hem niet recht heb aangezien, brak Shad af. Hij zat daar op een boomstam mot het krip voor zijn neus. Aan wien deed hij u denken Bichl eens op. Wel, ik heb hem geen geluid hooren gevon on ik heb hem niet op zien staan, maar bij had veel van Will Lester. Onzin zeide lord Dane. Wilfred Lester zou hier inbroken I Da jonge loopt met molens, Blair, en hij staat ook voor half dwaas bekend. Gy bedoeld Lydney, voegde hij Shad, bits De jongen was alles behalve gek hij was gendeei zeer leep, en wist nu ook weder van slimheid partij te trekken. Het was Shad al zeer onverschillig of do zwygende, in het krip vermomde hoer, Lydney of Wilfred Lester was hy had hem voor den laatste aangezien maar daar dit Lord Dane niet scheen te bevallen, die verlangde, dat het Lydney was, begreep Shad, dat hy best deed, het op te geven. (Wordt t rrvolijd.) De correspondent der »N. R. Ct.« to Bata via seint onder dagteekeni&g van Zaterdag: Donderdag sloeg de bliksem in den koepel van het hoofdgebouw der Berlynsche tentoon stelling en verdeelde zich langs de talryke daar samonkomende telegraaf- en telefoondra den, zoodat in verschillende bureaux de tele foontoestellen in brand raakten. Het gaf heel wat verwarring en schrik. was ook nog niets gekomen van den voorge nomen aanslag op het kasteelBruff, do eenige, die in het geheim was, liet nacht op nacht, als het huis houden in de rust was, een troepje politio-agenten en dienders binnen, die met het aanbreken van den dag weder werden uitgelaten De heer Blair begon te gelooven, dat zijn bezoek op hot kasteel overtollig zou blijken te zijn, en ’ord Dane zat steeds op heete kolen. Hot was Zondagavondzij zaten in de eetzaal, er. waren nog aan tafel. Ónder het drinken van een glas wyn was het al pratend vrij laat geworden, toen er zacht aan een der vensters word geklopt. Lord Dane stond op, deed het luik open en zag jongenheer Shad met zijn neus tegen het raam staan. Hij was op het ijzeren hek geklauterd en stoud nu boven op de spijlen, terwijl hij zich aan het voor uitstekende vensterkozijn vastklemde, Wat doet gy hier, kleine deugniet vroeg lord Dane. Shad, die zoo vlug was als eene kat, sprong in een oogenblik in de kamer en deed zijn best, om tot adem te komen, hotgoon niet gemakkelijk ging, want hy had hard geloopon en was in eene opge wonden* stemming.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1