DE EED VAN LADY ADELAIDE. voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. .1 1896 1896 Nieuws- en Advertentieblad No. 6Ö94. Donderdag 18 Juni 1896. 35ste Jaargang. jen. cht. sel. FEUILLETON. UT. on, <S» billenen. Gon- 3 kantoor van L Beroepen bij de Ned. Hervormde Kerk te De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. De collecte van het Zendeling-Genoodschap bedroeg te Haastrecht f 3.83 boot zonk voor bestemd. het op ie tr UTRECHT Met dezen Paattaglers de 9 10 en 8.50 erdam C. 8. nde EXTRA» te ift 5 S le- Si la, B- 5 Lk j- E te a i Haag «ft bovendien voormjddags de richtingen n Arnhem atdeeliug Gouda* der Nederlandsche Volksbond zal op Dinsdag 23 Juni 1896, in de R. K. Leesver- i van het paiu af te doen ge- boel wat opgeknapt was, werd de vervolgd, doch zonder den onderwijzer was maar vast vooruit gewandeld, om Schore en Vlaks de heer A. J. Wartoon, cand. alhier. zich te spoediger van drooge kleeren te kunnen voorzien. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeïi; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSfflE COURANT van de De correspondent van de »N. R. Ct.« te Batavia seint onder dagteekeuing van gisteren; AI onze troepen rukken over Lampermai Kroeng Gloempang naar Montaisik op. De heer C. G. van der Lee te Hekendorp is door Ged. Staten van Zuid-Holland en Utrecht herbenoemd tot voorzitter van het waterschap Snel re waard, Zuid Lmschoten, Sehagen en den Engh. stadshuisklok ééo uur slaan, eo hij hoorde de scho ten in het bosch. Hij gaf niet dezelfde uitlegging aan die sch ten als de heer Blair, on zij veront rustten hem zeer; maar hij kon voor het oogenblik zijn post niet verlaten. Het was een vochtige, on aangename, mistige nachtin den voornacht was het helder geweest, maar bot weder was omgeslagen en bet was alles behalve uitlokkond, om in de opone lucht op wacht te staan. t Eensklaps boorde bij iet»; maar het was niet het stille sluipen van boosdoeners, die in kwamen breken, maar het strompelen van voeten langs den grond. De heer Lydney zag om zich henen en ontdekte Shad, die met al'en mogelijken spoed kwam aanzetten. Zoo, ben jij hier, in plaats van naar huis en naar bed te zijn gegaan *Val mij niet aan, als *t u belieft, mijnheer, Ik ga naar hei kasteel, om lk weet, dat hij De R. K. des avonds te 81/» uor eenigiog, Westhaven, eene vergadering houden. Punten van behandeling zyu 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag door den Secretaris Onder-Afdeeling »Hulp in Nood«. 3. Verslag namens de Afgevaardigden der afdeeling Gouda, van deu Centralen Vergadering. 4. Verkiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding. Na afloop der vergadering znl er voor de leden gelegenheid zijn, zich te lateu inschrijven in het ziekenfonds van de H. Familie Voor zorg*. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Tot correspondent van de Levensverzeke- ring-Maatschappy van het N. O. G. is be noemd de heer J. Slop, in de pb.ats van wylen den beer S. Posthumus. Ouderwjjzers ol on derwijzeressen, die willen toetreden tot deze vereeniging, welke boven alle andere uitmunt, gelieveü zich bij genoemden correspondent aan te melden, die de verlangde inlichtingen gaarne geeft. Het »N. v. d. D.« meldt per bulletin t Het geheel j garnizoen van Koto Radja is naar Senelop en Mon Tassik getrokken ter tuchtiging van de XXVI Moekim». Morgen keert de troep na een tocht over Kroemg Kali terug. De heer Blair deelde dezen laatste in vertrouwen ’'mede, dat men dien nacht zou inbreken het licht werd uitgedaan, en alles was gereed. Zij wachtten en wachtten de dienders op de hun aangewezene plaatsen de heer Blair en lord Dane zaten fluisterend en in gespannen verwacbtipg bij elkaftr eu de beer Bruff was ten hoogste opgewonden. Zij wachtten en wachtten stoeda voort j de klok sloeg één uor. Hot is zonderling, dat zij niet komen, mom pelde de heer Blair. Eensklaps hoorde men in de vorte in het bosch geweerschoten. De dienders kwamen uit hunne schuil hoeken te voorschijn. Lord Dane en Bruff, voor wie zoo iels eene or.gehoördo zaak was, waagden het, voorzichtig in de vestibule te gaan kijken. Terug, gij allen, fluisterde de heer Blair, op gebiedenden teen. Nu komt het er op aan. Zij «zijn in eene hinderlaag gevallen en in het bosch aan het vechten geraakt, zeide lord Dane. Terug, gij allen, naar uwe plaats, herhaalde de politie-agent. Die schoten zijn louter list, om de opmerkzaamheid van do boschwachtorsdie zich wellicht in den omtrek van hot kasteel bevinden, af te leiden. Ik heb iets dergelijks verwacht. Zij zullen nu zoo aanstonds hier zyn. Wat gij ook moogt hooren of zien, laat niemand zich bewegen, voor dat ik het sein geef. Zij gingen terug, en weder heerschte de diepste stilte op het kasteel. Eu zy bleven wachten en wachten. De heer Lydney bleef ook buiten op zijn post staan wachten en wachten. Hij' begon te vinden, dat de deugnieten lang draalden. Hij hoorde de Zondagmorgen was te Stolwyk eene groote schare tempélwaarts gegaan, om Prof. H. Oort Ie hooren preeken en te zien doopen. Men weet: 't woord doopenbeeft in den laateten tijd heel wat te beteekenen. En de rede naar heelt gepreekt eu gedoopt, beide aangrij pend schoon, al werd bij de laatste handeling de gewone formule niet gebruikt. Iedere kleine kreeg een wensch en eene bede op de levens reis mede, dich telkens in een anderen vorm. Zeer gesticht verlieten zeker byua allen het kerkgebouw. en spoedde paar voet greep Shad Je zult niet naar het kasteel gaan, Shad het is niet noodig, dit aan lord Dana te gaan zeggen. Ik verkies niet, dat je er been gaat. Shad hief zyne sluwe, begeerlijke oogen op. Zij staan daar op de wacht, dat doen zijen als ik mylord ga zeggen, dat de bende niet komen zal, zal hij er mij misschien voor betalen. (Fan# rervofyl.) Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het akte-examen lager onderwijs o.a. de heer C. A. de Jong, alhier. Men schryft uit Stolwyk Aan ’t eind van -den Tentweg stond Zaterdag middag een wagen met bloemen en de geleider rustte in het gras van ’t vermoeiende overal- been-trekkeo. Daar komt een rytuig aan, een karretje met een klein, broin paard er voor en drie personen, twee veekoopers en een on- derwyzer, er op; bet gezelschap kwam van Gouda en moest naar Berg-Ambacht. Op het oogenblik, dat het paard bij hem ie, staat de bloemeukoopman ‘Op en waar een dier al niet van schr.kt bruintje neemt een sprong van den weg in het water, met zich voerende de kar en hot drietal, ’t Liep al weer best afdadelijk waren verscheiden personen bij de hand om te helpen eri al heel spoedig stond alles doornat doch ongeschonden op den weg. Toen de reis deze >Val mij niet bygde Shad, ademloos. aan Lord Dane te vertellen. _r en zit t« wachten. Wat wil je hem vertellen Dat zij niet o[f hot kasteel willen iubreken, maar op den Hall. Wat zeg je riep Lydney uit. Zij hebben al ingebroken, zij zijn nu aan den gang. Ik heb zo den ganschen nacht beloerd, en zij zijn rechtuit naar den Hall, in plaats van hierheen, gegaan. Zij hebben eene glasruit uit een van de vedstors genomen. Nu ging Lydney eensklaps een licht op. Wilfred Lester had ingebroken, om zich van het bewijsstuk meester te maken, dat zyn vader hom niet had willen vertoonon. Thans begreep Lydney alles. En hy bedroog ziob niet. Wij willen hief een 109) Hoe kon hij, Lydney, voorkomen, dat de zaak werd uitgevoerd, of ton minste Lester er van terug houden Het was van hel grootste gewicht, dat men hem tegenhield, niet alleen om zijn zelfs wil, maar ook om zijne familie en de beer Lydney werd vuur rood, toeu hij aan de schande voor Maria en aan de droefheid van de armen jonge vrouw dacht. Terwijl hij in gepeins verzonken daar stond, zag hij eenige menschen roorby gaan, die den kant naar het kasteel op gingen; niet gezamenlijk, maar elk op zich zelven en dood stilzij w:>ren eenvoudig ge kleed, maar hij herkende er twee, en wist volgens de beschrijving van Shad, die ze nacht op nacht be spied had, dat het dienders waren, die naar het kasteel gingen, om wacht te houden. De heer Lydney kon niet beter doen dan hen volgen het zou een wanhopend werk zijn, in het bosch naar Wilfred Lestor te zoekenen hij koos eene stand plaats, van waar hij het kasteel zoowel van achteren als van voren ia het gezicht had on daar ging hij op wacht staan. Intusschen begaf men zich op het kasteel, zoo als gewoonlyk, tor ruste zonder dat de oningewijden vermoedden, dat tr plan van inbraak was, of dat Bruff op bleef om politie-agenten binnen te laten. Gisteren werden door do arrondissements» reebtbauk te Rotterdam de volgende vonnissen gewezen W. V., 29 jaar, koopman te Bnrwoato- waardor, beklaagd vnu diefstal van 30 kippen, ten nadeele van Pieter De Groot, te Heken dorp, werd vrijgesproken. Daarna stond terecht W. K., 70 jaar, zil versmid te Schoonhoven. Volgens de aanklacht zou hjj den 30en November jl. te Schoonhoven, ten kantore van waarborg en belasting der goudeu en zilveren werken, als zilversmid zestien holle zilvereu boeksloten in zijn werkplaats vervaardigd wegende bruto 460 gram, hebben aangegoten of doen aangeven ter stempeling als verwerkt op tweede gehalte, waarvan een slot op 3 December 1895 in tegenwoordigheid van hem, beklaagde, door gesneden, gebleken is oier de geheele lengte met twee repen onedel metaal te zyn anngevuld. Als getuigen werden gehoord de hoeren A. M. J. Moussault en R. van Calcar, respectieve lijk controleur en essayeur aau het kantoor van waarborg te Schoonhoven. Door den Ion getuige was den 4on December jl. proces verbaal opgemaakt tegen W, K;, die den 3 Oen November op een van hoiu afkomstig borderel, zestien Hollandsch-zilveren boeksloten ter stem peling had aangeboden. Op vermoeden, dat bet aangeboden zilver valsch was, werd buiten tegenwoordigheid van beklaagde een der stuk ken duorgesneden en daarna, nadat geconsta teerd was,, dat het zilver onedel metaal bevatte, nog een in byzyn van den zilversmid, die on- middellyk toegaf, dat alle stukken van één maaksel waren, De belasting, voor bet aangegeven zilver verschuldigd, bedroeg f 0.75 per hectogram. Beklaagde die zyn meestersteeken nog bezit, hoewel zyn zoon Willem de leiding van zaken beeft, verklaarde op de vragen van den presi dent niet te kunnen antwoorden, omdat zyn geestvermogens gekrenkt zyn. Volgens de deskundigen waren alleen 14 der aangeboden sloten belast- en aldus beboetbaar, daar twee dor sloten waren doorgesneden, ter wijl verder door de deskundigen de conclusie werd genomen, dat waar beide geëssayeerde sloten waren opgevnld, dit met alle overige stukken het geval was. De veerman tusschen Moordrecht en derak was gistermiddag 12 nnr met één pas sagier op den Usel en moest eenig touwwerk aan een aankomende Haarlemmerboot mede gevat». Di veerschuit werd aan de zijkant aangevaren door de boot, die, naar men mede deelt, steeds bleef doorstoomen inplaats van te stoppen. De veerschuit sloeg bet onderstboven en de beide personen natuurlyk te water. Beiden werdeu gelukkig gered en toen door de te Gouderak aan wal gezet. Het touw naar de diepte en was, zoo men zegt, den dienst der Haarlenvnerbooten zelf De correspondent van de »N. R. Ct.« te Batavia seint onder dagrekening van gistereu Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat het in Praja op Lombok onrustig is. De resident is erheen gegaan. Het grasgewas van den Polder Stein heeft opgebracht 439 gulden. Als, in 1897, de nieuwe Kieswet mocht worden ingevoerd, wat nu wel waarschyu- Ijjk begint te worden, dan zal de wjjze van verkiezen geheel anders zyn dan tegen woordig. Het O. M., by de toelichting van zyn re quisitoir de wet als leiddraad nemende, meende met de deskundigen van gevoelen te moeten verschillen. Volgens Z.E.A. waa hetdoorsnyden van een der sloten, buiten tegenwoordigheid van beklaagde illegaal, terwyl de concluisie der deskundigen, als zon de valscbheid der beide beproefde sloten de valschheid der geheele party iusluiten, buiten de wet is. Z.E.A. was van oordeel, dat alleen bet in tegenwoordigheid van beklaagde deorgesneden slot beboetbnar was. Het gewicht van dit slot bedroeg 24 gram, zoodat de belasting daarvoor verschul digd, tegen f 0.7} per decagram berekend, f 0.18 uitmaakt. Z. E. A. requireerde een boste van 10-maal het bedrag der belasting of f 1.80, by uiet- betaling te vervangen door 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van het geëssayeerde slot. Verder 4ond terecht D. van der R., 21 jaar, zilversmid te Schoonhoven, beklaagd* van in deu avond van 26.April jl. aldaar moedwillig J. Rikkoert een hevigen slag in het aangezicht gegeven en hem bloedend verwond te hebben. Beklaagde ontkende het ten laste gelegde, doch het O. M. bad voor een drietal getuigen gezorgd, die het feit, dat alweer zonder eenige aanleiding van de zyde des mishandelden bleek te zyn geschied, hadden zien en hooren plegen. Het requisitoir tegen dezen delinquent, die volgens Z.E.A, een valsch karakter bezit, luidde14 dagen gevangenisstraf. oogenblik stil staan, om don lezer op do hoogte te brengen. Er was geen plan geweest om op bet kasteel in te breken.Sbad had ziob vergist. De armo, vorongolyktr, wanhopende Wilfred Dister meen de, dat hij recht had om des nachts op den Hall in te breken, en zich van zijn eigendom meester te maken. Als do heer Apperly te huis wa» gewoost en hem raad had gegeven, zou hij er misschien nooit too gekomen zijn umar de hoor Apperly was afwe zig en had kortaf in een brief verklaard, dat bij zich verder niet met de zaak wilde inlaten. Dien tengevolge maakte Wilfred Loster eene afspraak mot drie mannen. Hij voorzag zich van sleutels, maar in geval hij het slot niet open kon krijgen, moest do zware ijzeren brandkast weg gedragen worden van daar het talrijk gezelschap. En het,^al over tollig zyn, hier bij te voegen, dat Wilfreu geheel en al buiten hun plan was, om het zilrer te stelen dit was eene afspraak onder hen. Zij hadden neg nooit zulk een misdadig stuk gepleegd maar de ge legenheid was te schoon, om die ongebruikt voorby te laten gaan. Lydney slaakte een kreet van schrik, zich naar den Hallmaar toea hij een slappen gedaan had, koerde bij lerag en bij den kraag. GOUDA, 17 Juni 1896. VERGADERING van dan GEMEENTERAAD op Vrydag den 19 Juni 1896, dee namid dags 1} uur. Aan de orde De benoeming van een voorzitter en van vier leden van de stembureau! en vau hunne plaatsvervangers voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad op 30 Juni u.a. De rekeningen der gesubsidieerde instellingen vaa weldadigheid. Het voorstel om het ophalen en do vuilnis van 1 Ju'i a.s. i ecliieden door P. Ooms. Het voorstel om aan H. M. de Koningiu- Regentes te verzoeken' alhier een in- en uitklaring te vestigen. Het voorstel vau Burg, en Weth. naar aan leiding van het verzoek van M. Palsgraaf o.a. tot hetrating der Heerenkade. 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1